diim J f lint, P Volgnr. 164, Onderhoud van posnpen en riolen Alle leden vroegen of het vcrdedigbaar is, fit deze post is teruggebracht tot f 2000.als in 1026 daarvoor f 3251.19 is uitgegeven. B. en W. antwoorden: In de uitgaaf over 1926 is bcgrepen hot maken van bene rioleering in het Doelcnveld, waarvooi I 1275.— extra was begroot. De gewone uitgaven bcdroegen derhalve ongeveev f 2000.Wij meenen, dat ook voor 1928 dit bedrag vol- doende zal zijn. Volgnr. 189, Onderhoud van aanplakborden. Sommige leden vroegen B. en W-. het daarhecn to linden, dat tie aangeplakte biljetten op de borden dor gembentc, beter besebut worden voor vernielihg. B. en W. antwoorden: Do gemeento is, blijkens het contract met den paehter, niet aausprakelijk voor de bcsehadiging van de aankondi- gingen. Klacliten over veroieling van aangeplalite biljetten. liebben ons tot dusver nict bereikt. yill, Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen, Algemeene Beschouwingen, "Vele leden waren van oordecl, dat, wil het ondcrrvijs goed verzorgd zijn, daarop geen bczuinigingcn, die ver- slechtering inhouden, behooren te worden toegepast. B. en W. antwoorden: Het is ons niet duidelijk, waaromwanneer op allerlei uitgaveri moet icorden bezuinigd, deze bezuiniging niet zou moeten gelden voor ondcrwijsuitgavenHet is niet ons voor- nernen eenigen maatregel voor te stellendie tot gevolg zou hebben de onderwysresultaten slechter te maken. Andere leden vroegen, hoe B. en W. denken over een commissie van bijstand in onderwijszaken en of het nuttig zou zjjn, een contact-e'ommissie tusschcn de gemeento en het Jbijzonder onderwijs. in het leven te roepen, wat rnoge- lijk tot bezuiniging zou kunnen leiden. B. en W. antwoorden: Tegen instelting eener Commissie van Bijstancl voor onderwijszaken liebben wij geen bezwaar. Een daartoe strek- kend voorstel zullen wij bij U indienen. Een contactcommissie, als /tier bedoeld, kanook naar ons voorkomt, bevorderen de juiste toepassing van het beginsel van gelijkstelling van het openbaar en bijzonder lager onder wijs in de praktijk. Wij zijn derhalve bereid tot de instal ling van eene dergelijke commissie stappen te doen. J V Par. 2. Openbaar gew&on lager onderwijs, Een der leden vroeg of B. en W. do mogelijkkeid willen overwegea om aan de hoofden van opcnbare lagere scko- len een bepaald bedrag per leerling beschikbaar te stellen, waaruit alle kosten voor dit onderwijs moeten worden be stredeu. B. en W. antwoorden: Dit punt is bij ons College in overweging. Een lid vroeg boe het thans staat met den bouw van gymnastieklokalen ten behoeve van het openbaar onder wijs en in verband hiermede of de huur der woning bij de meisjesscholen aan de Oudegracht daarom niet op de be- •rooting is gebracht. ^Ditzelfde lid vroeg of het nog in de bcdoeliDg van B. en ligt voor het onderwijs in lichamelijke opvoeding, vak- jonderwijzers aan te stellen. B. en W. antwoorden: De termijn, gedurende welken Gedeputecrde Staten aan deze gemeente vrijsteliing hebben verleend van de verplich- ting tot invoering van het vak „lichamelijke oefening" aan de openbare scholen voor gewoon lager onderwijs, elndigt 1 Augustus a.s. Het ligt niet in onze bedoeling verdere vrijsteliing aan te vragen. Binnenkort zullen V met betrek- king tot deze aangelegenheid voorstellen bereiken, waarin tevens de voorsiening in de behoefte aan gymnastieklokaal ruimte zal worden behandeld, zoomede de vraag of al dan niet vakonderwijzers sullen worden aangesteld. De woning Oudegracht 168 hebben wij aangewezen als ambtswoning voor het hoofd der buitengewone lagere school, op diens verzoek. Nog vroeg dit lid of B, en W. plannen hebben om het vak handenarbeid bij het openbaar onderwijs in te voeren In verband hiermede zou dit iid gaarne vernemen, hoe de toestand is bij het bijzonder onderwijs. B. en W. antwoorden: Nu op allerlei onderdeelen moet worden bezuinigd, ook ten aansien van het onderwijs, kan er, naar ons voorkomt, geen sprake van zijn het onderwijs algemeen ait te breiden met een onverplicht vak, waardoor de uitgaven van dat onderwijs en ook de vergoeding voor het bijzonder onder wijs weer zouden stijgen. Gelijk U bekend is, wordt het on derwijs in handenarbeid thans alleen gegeven aan de u. I school voor jongens en meisjes en aan de Masse van ge- meenteschool nr. 3, waarin met een gewijzigd Daltonstelsel een proef wordt genomen. Wij meenendat de gemeente zich thans hiertoe moet beperken. Bij het R. K. onderwijs wordt het vak gegeven aan 2 jon- gensscholen (Nieuwstraat en Koornlaan) en 3 meisjesscho len (Oudegracht, Krugerstraat en Koornlaan). De kosten van (lit onderwijs komen voor rekening van de Vereeniging, wan neer zij althans niet ait de vergoeding ex. art. 101 der L. O, Wet 1920 kunnen worden bestreden. - Voorts vestigde dit lid de aandacht van B. en W. op het ondffirw'ijs aan kinderen, die voor herstel van gezondheid in Jjghaljleu verbiijven. N.'dfar zijn meening betreft het hier leerplichtige kinderen I voor wicr onderwijs van gemeentewege moet worden zorg-ltal door B. en W. geraamde leerlingen ware derhalve tot 1 ffedraaen. Behoudens de leermiddeien wordt dit onderwijs 700 terug te brengen, dat is een vermindcring van 100 a de Vereeniging tot bestrijding der gcdragen. Behoudens thans bekostigd door T.B.C. Gcvraagd werd ten behoeve van dit onderwijs, dat thans hoofdelijk in versclnllende lighallen wordt gegeven, eCn tent te bouw en en tc voorzien van bank en, enz. om het onderwijs meer vruehtdragend te doen zijn, B. en W. antwoorden: De Commissie voor dc bestrijding der fuberculose zoygt thans voor het onderwijs aan kinderen, die zich in de lig hallen bevinden. De kosten dam van-warden ojii. bestreden- wit het subsidie, dat sij van rijk, gemeente en proviiwie opt- r a ngt. De stelling, dat de gemeente voor het onderwijs aan de hier bedoelde leerlingen zou moeten zorgdragen, is niet juist. De Leerplichtwet stclt deze kinderen vrij Van het besoeken van een school. Het is dus -otiverpl icld o'nd er wij s, dat liter wordt gegeven door toedoen van' ee'ke paPticulieve ■vereeniging. Par. 3, Openbaar vervolgonderwijs. Meerdero leden vroegen of B. en W. het bij nadere be- schouwing wel in ovcreenstemming acbten met een goed beleid om het vervolgondcrwijs, dat met zoo goede resul- taten zijn zcgenrijk werk verricht ten bate vanzoovele arbeiderskinderen, zonder meer op te beffen, terwijl voor bijzonder M. O. ten bate van hclaas uitsluitend kinderen van middenstauders en lijken, vrijwillhj vrij belangrijke bedragen tot een maximum van f 6000.iter jaar, worden gevoteerd. Deze leden merkten op, dat de argumentatfe van B. en W. h.i. niet houdbaar is. De verwijzing naar het vak- ondcrwijs is overbodig, omdat zij, die dit noodig hebben, dit nu reeds volgen. Naar hunnc meening blijven o.a. op het vervolgonderwijs aangewezen: loop- en magazijnjongens; zij, die behoefte hebben aan meer ontwikkeling of aan een vreemde taal; zij, die de Handelsavondschool niet kunnen volgen om welke reden dan ook; jongens, die een vak leeren, waarvoor geen vakonderwija wordt gegeven als kapper, slager, enz. en ten slotte het groote aantal meisjes, dat geen vak leert. Bij opheffing bliji't er voor al deze jon gens en meisjes niets meer over om wat algemeene ont wikkeling te kunnen opdoen. Ook de verwijzing naar het verplichte zevende leerjaar is h.i. geen argument, omdat in Alkmaar reeds een 7e leerjaar bestaat. Tenslotte vroegen deze leden, waar de bezuiniging blijft als de genoemde jongelui vakonderwijs of handelsavond- onderwijs gaan volgen. Een lid merkte hieromtrent op, dat iedere maatregel, hoe voortreffelijk ook, slachtoffers maakt en dat dit ook wel toepasselijk zal zijn op de voorgestelde maatregel; evenwel meende dit lid, dat in Alkmaar voldoende onder- wijsgelegenheden bestaan; van eenig tekort kan dan z.i. ook geen sprake zijn, temeer witar het 7e eii indien ge- wenscht het 8e leerjaar helpend. kunnen optreden. Overi- gens heeft het dit lid eenigszins bevreemd, dat de subsidie aan het R. K. Lyceum in het geding is gebracht. Naar zijne meening zal elk kind, dat verder wil studeeren, het middelbaar onderwijs wel noodig hebben, ook de kinderen der arbeiders. Tevens heeft men te bedenken, dat de gemeente groote bedragen aan openbaar M. O. en Voorbereidend Hooger Onderwijs uitgeeft. Een ander lid meende, dat uit finaneieele overwegingen niet tot opheffing behoefde te worden overgegaan, indien B. en W. er toe konden besluiten op hoofdstuk VIII de ontvangsten hooger en de uitgaven lager te ramen. Dit lid gaf in dit verband de volgende beschourvingen: De ontvangsten kunnen worden verhoogd door de schoolgelden (post 221) hooger te ramen. Immers blijkens de rekening van 1926 werd aan schoolgeld ontvangen voor 1616 kinderen f 17521.83; dit is gemiddeld f 11. per kind. B. en W. verwachten dat in 1928 1800 leerlingen (volgnr. 233) de openbare school zullen bezoeken. Er is geen reden om te verwaehten, dat het gemiddeld school geld per kind zal dalen. De post kan derhalve op f 19000. worden geraamd of f 1000.hooger. Voorts kunnen de uitgaven worden verlaagd op de volgende posten: 224, Jaarwedden en wedden der onderwijzers, kan f 600.lager worden geraamd wanneer B. en W. konden besluiten aan de nieuw op te richten school in plants van een onderwijzeres, een der 11 thans boventallige leer- krachten werkzaam te stellen. 246, Kosten instaudhouding schooigebouwen, kan f 348. lager worden geraamd, omdat door opheffing van een klasse dit bedrag minder aan salaris behoeft te worden uitgekeerd. Waar dit een vermindcring geeft van 11 kan bijgevolg ook op post 308 (bijdragen aan besturen van scholen) 11 van f 4684.is rond f 500.minder wor den geraamd. 298, Vergoeding van de kosten van instaudhouding van bijzondere scholen, kan met f 420.worden verminderd, omdat als maatstaf genomen is een bedrag van f 23.03 per leerling. Blijkens ontvangen opgave kan worden volstaau met een bedrag van f 22.78 per leerling. Naar een leerliu- gental van 1676 geeft dit de genoemde vermindering. Om dezelfde redenen kan post 316 (vergoeding ingevolge art. 100 L. O. wet 1920) worden yerminderd met 109 X f 0.60 is f 65rond. 330, Subsidie bijzondere bewaarscholen, kan f 3350.la ger worden geraamd. B. en W. toch meenderr, dat 800 leer lingen de bewaarseholen zullen bezoeken. Waar bekend is dat de neutrale bewaarschool maximaal door 231 leerlingen kan worden bezoclrt, is voor do R. K. bewaarscholen gere- kend op een leerlingental van 570 leerlingen. Blijkens het verslag der Commissie van Toezicfit op Let L. O. bedroeg dit aantal op 31 December 1926, 345. Zonder nadere motiveering is een verhooging van dit aantal met 225, d. i. ruim 60 niet aan te nemen en kan dit aantal meerdere kinderen veilig op 125 worden gesteld. Het sac s' 33.50. In totaal zou dus dc begrooting voor onderwijs kunnen worden verminderd met f 1000 -j- f 600 -}- f 348 -f f 500 -f f 420 -f f 65 -f f 3350 f 6283.—. Berekend wordt dat kan Worden bezuinigd: voor nadeeiig saldo vervolgonderwijs mindere uitgave bijz. vervolgonderwijs 2977.- 4689- af vcor wachtgeld 7666.— 448.— Totaal f 7218.— Waar B. en W. cr op rekencn, dat de eursus niet v66r den afloop van het tegenwoordige seizoen zal kunnen wor den opgeheven, beteekent de bezuinigiDg voor 1928 prak- tisch f 7218.—2 f 3609en waar Alkmaar blijkens besthoiitt ingen van B. en W., in 1929 door de groetste moei- lijkheden heen is, is met een beetje goeden wil het vervolg onderwijs wel in stand te houden. B. en W. antwoorden: Wij verwijsen naar ons afzonderlijk voorstel met betrek- hing tot deze aangelegenheid. Overigens merken wij ten aansien- van de hier gegeven bereheningen het volgende op: Post 221. De hier aangegeven methode van ranting van het schoolgeld is on juist. De schoolgeldrcgeling hangt somen met de aanslagen in de Rijksinkomstenhelasting. De school- geldaanslag 1926 houdt verband. met den inkontsienaanslag 1925f26, d.i. het inkomen over 1924. Reeds hieruit blijkt, dat het niet mngaat het gemiddelde van 4 jaar geleden tot grondslag ,te nemen van de opbrengst van 1928. De eenige maatstaf, welke vastheid biedt, is het laatste schoolgeld- Holder, Overigens wijzen wij er op, dat, zoo het aanhangige ontwerp tot wijziging van dc Lager Onderwijswet 1920 kracht van wet verkrijgt, de opbrengst vermoedelijk een vermindering zal ondergaan. Post 224. Het vraagstuk: of en hoe op de uitgaven voor boventallige leerkrachten bezuinigd kan warden, wordt on- der de oogen gezien. Het is evenwel niet zoo te stellen, dat een willekeurig boventallig onderwijzer kan worden over- geplaatst, zonder dat zijn plants zou behoeven te worden vervuld. Post 246. Wij verwijzen ten aansien van dezen post naar de nota van wijziging. Post 298. De berekening van de kosten per leerling over 1923 is nog niet vastgesteld, zoodat wij aan het laatst be kende cijfer blijven vasthouden. Post 330. De voor subsidieering der bewaarscholen uitge- trokken sont is gebaseerd op 800 leerlingen, omdat gerekend werd op de totstaudkoming van een christelijke en een twee- die algemeene bewaarschoolNu blijkt, dat deze scholen ver- npedelijk niet of misschien eerst in het laatst van het jaar hunueu warden- opgcric/d, bestaat er geen bezwaar de kosten ie ramen naar 700 leerlingenhetgeen dan ook in de nota van wijziging is gesclued. Par. 8- Bijzonder vervolgonderwijs, Een ander lid vestigde er de aandacht op, dat de bezui niging hier niet alleen het openbaar, doch evenzeer en vermoedelijk in grootere mate het bijzonder vervolg onderwijs treft. Gevraagd werd hoeveel leerlingen bet openbaar- en hoeveel leerlingen het bijzonder vervolgonderwijs volgen. B. en W. antwoorden: Op 1 Januari 1928 werd het openbaar vervolgonderwijs door 51, het •bijzonder vervolgonderwijs. door 140 leerlingen gevolgd, r> <-■ Par. 11. Bijzonder voorbereidend lager onderwijs. Eenige leden vroegen, of destijds in de subsidiercgeling van het bewaarsehoolonderwijs geen fout is geslopen. Deze leden meenen, dat het geheele subsidie meet bestaan uit een vergoeding per leerling,. zonder meer. Wordt een gebouw of worden meubelen ter beschikking gesteld, dan moet h.i. hiervoor huur of rente uit' het subsidie worden terugbetaald. zijn ebou- Het kan naar hunne meening nooit de bedoeling geweest, boven het subsidie nog geldbedragen voor wen of inrichting daarvan, cadeau te doen. B. en W. antwoorden: Uit het subsidie van f 33.30 per leerling, per jaar. moe ten de besturen van bijzondere bewaarscholen, behalve de gewone jaarlijksche exploitatiekosten, betalen: ingeval van huur van een gemeente-gebouw, een huurprijs, d'ten de Raad vaststelt, en ingeval van stickling van een sclioolgeboitw door het bestuur met ycmeentegeld, amuiteiten, waarvan de Raad het aantal en den rentevoet bepautt. Voor eerste inrichting der schooigebouwen kan de Raad aan de schoolbesturen een door hem te bepalen bedrag a fends perdu versirekken. Ook ons Mjkt dit wehug log'tsch Vwe Vergadering zal zich echter herirmcren, dat deze be pa ling nict door ons aldits is voorgestelddoch op initiatief van eenige Raadsleden is tot stand gekomen. (Zie Raads- vcrslog 23 Ma,art 1926, biz. 131(2). Par, 13, Middelbaar onderwijs, Een lid vraagt of B. en W. het initiatief wilien nemen tot het organiseeren van oudcravonden bij Jiet gemeente- lijk middelbaar en gymnasiaal onderwijs. B. en W. antwoorden: Het contact tusschen ouders en school is bij het gym nasiaal en middelbaar onderwijs gewoonl-ijk van anderen aard dan bij de lagere school, in verband met de zeer uit- eenloopende bestemmmg der leerlingen. De Regeering heeft tot dusver geen aanleiding gevondeu, het voorschrift voor het houden van ouderavonden, die in 1921 bij de la gere scholen zijn ingeuoerd, uit ie breiden lot de daarbif aansluitende takken van onderwijs en de ontwikkflintj 89; halve blijkbaar geheel aan de practijk willen ovefkln, Het zou misschien op den weg kunnen liggen van leges, aan wier zorgen de bovengenoemd-e inrkhtingenbi het bijzonder zijn toevertrouwdt.w. het College van Cunt toren en de Commissie van Toesicht, te overwegen, al hi(t ter stede ouderavonden bij die instellingen reden van k staan zouden hebben. Par. 16, Onderwijs, Kunsten en Wetensehappen (niet vallende onder par- 1 t./m, 15), Een lid wees op do ontsiering der hoofdstraten van it. stad door den bouw van een pakhuis; dit lid begrcep niet, dat door de scfioonheidscommissic geen bezwaren daatt«. gen werden gemaakt, Dit lid vroeg overweging der moge. lijkheid om door een verordening ad hoc dergelijke bem. werken, welke een geheele straat ontsieren, onmogelijk (1 maken, Hetzelfde lid maakt, evencens uit schoonheidsovem. gingen, bezwaar tegen den bouw der garage op Dekema, State en vroeg, waarom in strjjd met de desbetreffende verordening is toegelaten, dat de deuren dezer garage zoodanig zijn gemaakt, dat ze naar buiten openslaan, wat een gevaar voor het verkeer oplevert. B. en W. antwoorden: Bij besluii van ons College van 5 October 1927 is aii, de firma Vroom Dreesmann vergunning verleend ltd winkelhuis Houttil en Achtersiraat B nr. 50 en 41 te m-. bouwen tot magazijn en Hngeriefabriek, De Sclioonheidscommissie Icon zich met het voorgesteUt plan vereenigen, en op d'ten grand hebben wij den bom, tocgestaan. Tot het in leven roepen eener verordening la, voorkoming van den bouw van pakhuizen bestaat o«jfj inziens geen aanleiding. lnderdaad is door ons vergunning verleend tot het naar buiten laten opendraaien van de deuren van de Kennemer- autogarage. Dit is niet in strijd met de verordening: ail, 144 sub 3° der Algemeene Politieverordening geeft ons nib drukkelijk het rccht, vergunningen als deze te verleemn De Sclioonheidscommissie had ernstig bezwaar tegen hd bezigen van rolluiken. Door het stellen van voonmrdu is gezorgd, dat het verkeer ter plaatse van de deuren gm ernstigen hinder ondervindt, Sommige leden vroegen, of B. en W. het nu inderdaad gcmotivcerd achten om voor de kunst (ook in dezen vorm) niets te doen. Naar de meening van deze leden die- nen de muziekvereenigingen „Exeelsior", „St, Caeci'ia", „Soli Deo Gloria" en „St, Louis" de instrumentale kunst op zeer goede wijze en behooren deze verzoeken ingewik ligd te worden. Ook mag volgens deze leden de zangkunst zeer zcke: een berocp op overbeidssteun doen. Zij verzoeken devhalvt B. en W. deze zaalc nog eens onder de oogen te zien, med« in verband met het verzoek der gemengde zangvejeesi- ging „Do Stem des Volks" alkier om een subsidie yooj 1928. B. en W. antwoorden: Wij verwijzen naar ons door den Raad aangenomen vm stel met betrekking tot de exploitatie van het muziekpaA (b'rjlage nr. 14Alleen langs den daarin aangegeven weg iijH het ons mogelijk, eenigermate in de hicrbcdoekle ricktiiig werkzaam te pijn. Volgnr. 226 Kosten instaudhouding schooigebouwen. 227 Aanschaffen van schoohneubelen. 234 Verlichting, verwarming en schoonbouto van schooigebouwen. 238 Kosten ter zake van verzekering, pension neering, enz. van ambtenaren. 257 Kosten van instandliouding van sckoolgc bouwen. 258 Aanschaffen van sehoolmeubeicn. 259 Onderhoud van schoohneubelen. 314 Kosten ter zake van verzekering, pension- neering, enz. van ambtenaren. 316 Vergoeding ingevolge art. 100 L. 0. wet-1®, Uit hoofde van de opmerking, waarmee de „a!gemeenebe- schouwingen" van dit hoofdstuk aanvangen, konden som mige leden niet meegaan met de op deze volgnrs vourge- stelde bczuinigingcn. B. en W. antwoorden: Hoe men kan beweren dat het hier geldt bezuinigingen, die het onderwijs zullen benadeelen, begrijpen wij niet. Eel gaat hier om beperking van onderlioudsuitgaven en kosten van meubilair, die met het onderwijzen der jengl niets hebben uit te staan. Evenzeer bevreemdt in dit verband de opmerking opet de posten 314 en 316, wellte verminderd worden dooriat, de vergoeding aan bijzondere u. I. scholen voor boventalligs onderwijzers is verlaagd door vermindering van personeel bij dat u.l.o. Welke benadeeling voor het openbaar onderwijs lean hieruit voortvloe'ten Volgnr, 228. Onderhouden van schoolmeubelen, Alcerd ne ieden waren van meening, dat ook op post niet mag worden bezuinigd. Een der leden stelde de vraag, of het afloogen en lafc ken der schoolbanken niet goedkooper door putieulieKi kan worden yerrieht en zoo ja, waarom dit dan sekiedt. B. en W. antwoorden: Wij zijn van een ander gevoelen. De hierbedoelde werkzaamhoden zijn in 1925, iia gel"1' den aanbesteding, door een particulier aan 211 banken uit- gevoerd. De kosten bedroegen, met iubegrip van kosten van toezicht, f 5.33 per stuk. In 1926 heeft het bedrijf zelf 184 stuks banken afgeloogd en gelakt. De kosten bleken tocn f 5.11 per stuk te

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 12