NIET VERGETEN.1 7 (Ij gymnasia, met 1071 (1035) leerlingen en 137 (132) leerkrachten; 8 (S) lycea, met 1646 (1585) leerlingen en 102 (190) leerkrachten. Be cijfers voor H. B. S., Gymnasia en Ly cea gelden niet voor 1 Januari 1928 (resp. 1927) maar voor 15 September 1927 (resp. 1926). GEZINS-PENS'IOEN. De Pensioenraad verzoekt het vo'gende mede te deel en BIj art. 17 van het Kon. Besluit van Ir Juli 1922, gewijzigd bi} K. B. van 7 October 1926, is aarii de organ en, welke aan, een amb- tenaar ontslag verleenen, dat geen recht op pensioen doet ontstaan, de verplichting op gelegd, dien ambtenaar te wijzen op het le lid van art. 44 der Pensioenwet, in verband met art. 9'5 dier wet (behoud van uitzicht op gezinspensioen) Herhaaldelijk is gebleken, dat verzuimd wordt, aan die verplichtinig te voldoen. Med? ten gevolge van dat verzuim is reeds eenige malen aan een weduwe pensioen moeten worden geweigerd. In verband daarmede is kortelings aan di verse overheidsorganen (departementen, ge- meentebesturen, provi iciale griffien, water- schatpsbesturen enz.) het voorschrift van ge- noemd Kon. Besluit in herinnering gebracht. Aangezien het niet uitgesloten is, dat on- danks de genomen maatregelen een of ander orgaan niet in het bezit komt van bedoelde aanschrijving, adit de Pensioenraad het ge- venscht. ook langs dezera weg aan deze aan- pelegenheid algemeene bekendheid te geven. BEHOUD VAN NATUUR- MONUMENTEN. Algemeene vergadering. Do „Vereeniging tot Behoud van Natuur- monumenten in. Nederland" heeft onder voor- zitterschap van mr. P. G. van Tienhoven in de groote aula van bet Koloniaal Instituut te Amsterdam haar jaarlijksche algemeene vergadering gehouden. De heer Van Tienhoven opende de druk bezochte bijeenkomst met een rede, waarin hij o.a. verwelkomde de vertegenwoordigers vac de gemeenten Heiloo, Alkmaar en Aalsmeer en jbr. Van Foreest, wier medewerking tot de prettigste herinnering voor de vereeniging behoort van het afgeloopen jaar en den heer Hieniri Polak, den onvermoeiden strijider voor het behoud van ons natuurschoon. Het jaarverslag. Dr. Jae. P. Tbijsse bracht vervolgens het jaarverslag uit. Hij verklaarde, dat het le- dental der vereeniging nog steeds stijgende is en thans 9760 bedraagt. Van de voor- naamste gebeurtenisen voor de vereeniging in het afgeloopen jaar moet gemeld worden het aftreden van dr. J. Th. Oudemans, die jarenlang voorzitter is geweest, die zijn func- tie heeft neergelegd en tot eerelid werd be- moemd. Tot voorzitter werd gekozen mr. P. G. van Tienhoven te Amsterdam. D-r. H. W Heinsius, een der opricbters der Vereeni ging, zag zich eveneens g-enoodzaakt zijn functie neer te leggen. Verschillende personen maakten zich ver- dieristelijk jegens de Vereeniging, hetzij door het beschikbaar stellen van rentelooze voor- schotten of giften, hetzij door het werven van nieuwe ledem. Een bekend Nederlander trad als lid toe, doch meende verplicht te zijn, bovendien 'n aanzielijk bedrag te schen- ken „wegens te laat lid worden". Een hypo- theekbank besteedde een deel van haar extra reservefonds voor het ovememen van 3 obligaties der Vereeniging, omdat de waarde van gronden, gelegen nabij de Natuurmomu menten, veelal gestabiliseerd of verhoogd wordt. Toezegging is ingekomen omtrent een le gaat, bestaande uit 10 3 obligaties der Vereeniging, elk groot 1000.bovendien werd de Vereeniging benoemd tot een der erfgenamen in een nalatenscharp, belast met vruchtgebruik. Verschillende giften werden ontvangen, vooral in verband met den ver koop van het Oude Mirdummer Klif en het Soesterveen. Het Departement van Onderwijs, Kunsten en Wetenschapen verleende andermaal een subsidie van 7500 ter terugbetaling van registratiegelden en't Departement van Bin neniandsche Zaken en Landbouw zegde voor den aankoop van het Roode Koper bij het Leuvenumsche Bosch een subsidie toe van f 3250, zonder andere voor waarde, dan dat het natuurschoon behouden blijve. Vele Pro- vincies en Gemeenten verleenen jaarlijiks een bijdrage. Op 28 Februari j.l. werden aan de Vereeni ging overgedragen de bekende Heilooer Bos- schen; deze aankoop is mogelijk gemaakt door de krachtige hulp der gemeenten Alk maar en Heiloo, welke elk een renteloos voor schot van 100.000 verleenden. Gehoopt wordt, dat het ontbrekende bedrag van 100.000 door de Provincie zal worden \rerstrekt. Dank zij de medewerking van den gemeen- teraad van Aalsmeer kon de Vereeniging aankoopen den Oosteinder Poel, een gecfeelte van het oude oeverland van het Haarlemmer- meer., een oppervlakte van ongeveer 13 H.A. en werd aangekocht voor 7000. Als derde aanwinst werd genoemd een ge- deelte van het stuifzandgebied nabij het sta tion Hulshorst op de Veluwe, een gebied met stuifduinen, heide en bosch. De grootte van het gebied, door de Ver eeniging verworven, bedraagt 194 H.A. De Vereeniging heeft thans vele terreinen, tezamen 5437 H.A. groot, in eigendom en heeft daarvoor een bedrag van f 2.290.780 beschikbaar moeten stellen. Dat alles kon ge- schieden, dank zij de hulp van vrienden en nog geen 10.000 leden; wat zouden de bezit- tingen wel zijn, indien alien, die sympathisee ren met het doel der Vereeniging haar steun- den! De vereeniging is vertegenwoordigd in een comite, hetwelk bescherming van het natuur schoon in Kennemerland wil bevorderen en in een comite, dat zich behoud van de Plassen in de Vechtstreek ten doel stelt. Na de behandeling van het jaarverslag werden de aftrede-nde bestuursleden herko- zen. Nieuw gekozen \.-e: den de heeren: prof dr. E. F. A. C. Went re Utrecht; E. Heldring te Amsterdam; M'on De Weichs de Wenne, Geysteren in Llmburg; prof. dr. L. P. de Bussy te Baara; jhf. mr. Tjarda van Star kenborg Stachcuwer te Groningen; mr. ba ron van Voorst tot Vo?--.t te 's-Hertogen- basch en mr. Jan dejj Tex, Amsterdam- Na de behandeling van dc verschillende ondciw'crpaa, die op do agenda vcorkwa-men, hicld de heer Henri Pclak een rede ovc-r ere balans van den tijd cm de schoonheid des lands. EEN MOTORBOTSING. Vrijdagavond kwart over vijf wilde dc. chauffeur van cen auto, die aan den Mtppcl- lerstraatweg te Zwolle benzine had mgeno- m<en, den straatweg oprijden, toen hij van de richting Meppel met groote sndheid een mo- torfiets zag naderen. De autobestuurder, de heer C. J. Zebinden Baggerman uit Zwoller- kcrspel, stopte onmiddellij'k, maar de motor- fiets had zoo'n snelheid, dat de bestuurder geen kans zag voldoende uit te wijken en met voile vaart tegen het voorstuk van de auto cpreed. De motorfiets slingcrtle nog een paar meter door en sloeg toen om. De motorbe stuurder en zijn duorijder, de heeren G. J. Klein en D. J. Zaab, beiden onderwijzer te Emmercompascuum, werden elf meter weg- geslingerd en kwamcn in het zand terecht. De duorijder bralc zijn dijbeen; de bestuur der, die geen noemenswaardige kwetsuur had gekregen, was geheel in de war. Beiden werden, naar het zickenhuis te Zwolle over- gebracht De motorfiets was zwaar, de auto al teen het voor deel bcschadigd. TRETNONTSPORING. Verzakking van de lijn. Op het stationsemplacement te Borculo zijn van een uit Zutfen komende goederen- trein de locomotief, de bagagewagen en een goederenwagen ontspoord. Het treinverkcer ondervond vertraging. Na eenige uren siaagde men er in de lijn weer vrij te maken. De oorzaak van het "ongeval moet gezocht worden in verzakking van de lijn Er is groote materieele schade aangericht, DRIE VERDACHTEN EN VIER HELERS GEARRESTEERD. Een paar weken geleden was ingebroken in een loods aan de Nieuwe Vaart te Amster dam De nachtelijke bezoekers haden zich netjes gedragen, zij1 hadden niet veel ver- nield. Minder correct was hun houding ten opzichte van de opgeslagen voorraden. Klee- ren, tapijten, handschoenen, portemonnaies en nog meer hadden zij mede genomen. De waarde van het gcstolene bedroeg ongeveer 4000 De loods staat aan het water en de dieven moesten van een vaartuig gebruik heb- ben g-emaakt. De vermoedelijke inbrekers zijn Vrijdag ingerekend op de „eilanden'". In den nacht daaropvolgende heeft de politie een klein deel van den buit gevonden in een kelder in de Groote Wittenburgestraat. Te- vens is daar een opkooper aangehouden. Zaterdagmiddag te ongeveer zes uur deed een detaehement politie een inval in een wo- ning aan den Kloveniersburgwal, een huis van een niet al te gunstige reputatie. Er werd beslag gelegd op het grootste deel van den buit van de inbraak en bovendien werden nog drie helers gearresteerd. MR. KNOTTENBELT NAAR INDIe. Behalve prof. De Savomin Lohman, lid van de Eerste Kamer, zai, naar het Hbl. ver- neemt, ook het Tweede Kamerlid mr. Knot- tenbelt in Mei een studiereis naar Indie on- .dernemen. Hij was verleden jaar voornamens dat te doen, maar heeft zijn plan, toen iijde- lijik moeten opgeven wegens de behandeling van het Belgisch tractaat. Hij zal ongeveer een half jaar wegblijven. DE „SCHUTTEVAER". Reuter seint uit Londen dat de „Schutte- vaer" heden Maandagmiddag drie uur naar New York zai vertrekken. KEUREN VAN TREKHONDEN. Het berekenen van, keurloonen. De heer Schaper heeft aan den minister van binneniandsche zaken de volgende vra- gen gesteld: Is het juist, zooals ondergeteekende is ge meld, dat in sommige gemeenten door de hcuders van trekhonden vcor het keuren hunner honden keurloonen moeten worden betaald, n.l. 2.50 of meer? Op wclk artikel in de Trekhondenwet zou deze eisch kunnen steun,en? Is deze eisch ongewettigd1, wil dan de mi nister den gemeentebesturen en c. q. den provincialen besturen bij herkeuring on der het oog brengen, dat deze beiden niet mogen v/orden gevorderd en, zoo ze reeds zijn gei'nd, moeten worden teruggegeven Ware bet niet redelijk, dat het Rijk deze keurloonen betaalt? HET AUTO-ONGELUK Bij LEEUWARDEN. Groote snelheid de oorzaak. De justitie heeft verlof gegeveri tot het be- graven van het slachtoffer, den heer L. van Bommel uit Groningen. Vast is komen te staan, dat de wielrijder op het voor hem rechts liggende wielerpad langs den weg heeft gereden. Ook de vee- wagen hield voldoende rechts. Als de oor zaak van het ongeval wordt beschouwd de groote snelheid, nl.l. 65 K M. waarmee de automobilist den veewagen wilde passeeren. HET AUTO-ONGELUK BIJ LEIDEN. Te Delft had Zaterdagmorgen de piechtige uitvaart plants van de op noodlettigc wijze te Leiderdorp om het leven gekomen r. k. pries- i tcrs deken J. B. J. M. Hdppecnr erx kapelaan P. Th. van Dhst Tegen half tien-, teen de laud'en aanvingen, was er geen plants onbe- zet in de ker'k. Ongeveer 150 priesters had den plaats genomen in het prieslercorps. De minister van binneniandsche zaken v/as ver- tegenv. oordlgd door den heer D. van Stave- ren, voorzitter van de bioscoop-commissie. De piechtige mis van requiem werd geede- breerd door deken A. J. C. Schraag, van Schiedam. Deze hield een korte lijkrede. Hier- na werd het stcffelijk overschot van deken Hdpper.er uit het kerkgebouw gedragen en in de lijkkoets geplaatst. Kort na twaalf uur arriveerde de lijkstoet op den doodenakker, opgewacht door vele honderden belangstellenden. Ter weerszijden van de kerkhoflaan stonden de vertegen woordigers der plaatselijke r. k. stand- en vak-organisaties en deputaties van andere r. k. vereenigingen der stad met hun om- floerste vaandels. Op den doodenakker wer den o. a. cpgemerkt de burgemeester van Delft en de gemeente-secretaris. De bijzetting van den overledene in het priestergraf ge- schiedde met het gebruikelijike lithurgisch ce- remonieel. Het stoffelijk overschot van kapelaan Van Diets werd naar Muiden vervoerd, waar het in het fagiflicgraf zou worden Wmezet. in guren wintertijd! Win- terweer zal U niet hinderen, als ge U behoorlijk in acht neemt. War me kleeding, droge voeten en - niet te ver- geten - een doosje Lakerol. Met Laker ol blijft ge iedere k°u de baas. ZIEKENHUTSVERPLEGING. Te Leiden heeft de Federatie van Vereeni gingen voor Ziekenhuisverpieging en Zieken- zorg in Nederland haar jaarvergadering ge houden. De heer H. Nieuwenhuijzen en dr. G. Bots werden als besturslid herkozen en in de plaats van den heer P. P. de Koning, die zich niet herkiesbaar stelde, werd tot secre- taris benoemd, de heer J. W. Buyze uit Pa- pendrecht. Nog werd besloten het bestuur met twee leden uit te breiden. De aftredende secretaris werd tot bestuurslid benoemd, evenals de heer W. Zanen te Nieuw-Lekkerland. CO LIJN IN INDIe. De heer H. Colijn, vergezeld van zijn vrouw, is 19 Febr. j.l. per s.s. „Koningin der Nederlanden" te Priok aangekomen. Ter ver- wetkoming was narnens den gouverneur gene- raal te Priok aanwezig diens adjudant rit- m,eester De Stoppelaar. Voorts bevonden zich daar de vice-president van den raad van Indie, de president van de Javasche bank, de directeur van de N. I. Handelsban'k, de ver- tegenwciord'iger van de maatschappij Nedei-- land en verscheidene anderen, vrienden en geestverwanten van den reizi-ger, o.w. de heer Van Helsdingen. De heer Colijn stond Aneta een kort onder- roud toe. „Als men twaalf jaar weg is, raaki men er een foeetje uit en dan moet men de aan- raking weer herstellen", zeide de geinterview- de tot den versl'aggever. In de eerste plaats heeft dit Indisch bezoek dus ten doel ,,de fijne puntjes wat bij te slijpem" De bestuurshe', oi-- ming aanroerend merkte de heer Colijn op, dat hij steeds voorstander is geweest van veel grooter eenheden dan waaraan thans wordt gedacht en ten deele obk reeds, op Java, zijn of worden inigevaerd „Maar mijn reis heeft onder meer ten doel nu te bepalen, of in het licht der opgedane ervaring die meening wijzdging belhoeft of niet!" Wat betreft de luisterpost van Kolonien te Geneve vestigde de heer Colijn er nog eens de aandacht op, dat voor zoover hem tekend er nooit sprake is geweest van vertegenwoordi- ging van Indie bij den Vol'kenbond. Dat zou ook onmogelijk zijn, want alieen leden van den Volkenbond kunnen vertegenwoordigd worden te Geneve. Er is in Nederland alleen sprake geweest van het aanwijzen van een waamemer in het Volkenbondsmildeu, tenein- de op de hoogte te blij ven van de vraagstuk- ken waarbij de koloniale mogendheden meer in het bijzonder betrokkeh zijn. E'EN EIG EN)A A ARDIGE COMMISSIE. In de jongste raadszitting der gemeente Muiden deed de burgemeester voorlezing van het verslag der commissie tot wering van schoolverzuim, waarop wethouder Hottentot (Chr.-H.) inform,eerd'e of deze commissie eigenlijk wel bevoegd was, ouders van kinde- ren ter verantwoording te roepen, aangezien bedoelde commissie niet was samengesteld, zooals de wet dat voorschrijft. De burgemeester, de heer De Raadt, erken- de d'at een en ander niet in den haak was. De commissie was in haar oude samenstelling gehand'haafd, terwijl inmiddels de kindei-en zoo groot waren geworden, dat zij reeds ge- ruimen tijd d!e school hadden verlaten. Zoo was de jongste zoon van een lid der vorenbe- doelde commissie 35 jaar geworden, naar wethouder Hottentot nog on merkte, terwijl dc vader zitting had als vader van een school- gaand kind. De buigemeester zegde toe, dat binnenkort een nieuwe commissie zou worden benoemd. SCHADE DOOR DE VORST. De vorst van de laatste week heeft aan vele pluimveehouders in Noordholiand groote schade veroorzaakt. Na het zachte weer wa ren n.l. de eenden al flink aan den leg, doch de vorst heeft d'aarin verandering gebracht. Scmmige pluimveehouders te Landsmeer, Den lip en Volendam raapten deze week eenige honderden eieren per da,g minder dan in de eerste dagen der vorige week. PROFESSOREN BENOEMD. Bij koninklijk besluit is aan de rijksumh'er- siteit te Leiden met ingang van 1 September benoemd in de faculteit der geneeskunde om onderwijs te geven in de huid- en geslachts- ziekten tot gewoon hoogleeraar dr. J. W. van der Valk, met toekenning van eervol ont slag als hoogleeraar aan de rijkauniversi- teit te Groningen. Aan de rijksuniversiteit te Utrecht is be noemd in de faculteit der rechtsgeleerd'heid, om onderwijs te geven in het strafrecht, de strafvord'ering en de criminologie, tot ge woon hoogleeraar mr. W. P. J. Pompe, hoog leeraar aan de r. k. universiteit te Nijmegen. DIEVEN MET BEDWELM'E'NDE GASSEN. In het begin der vorige week lag het stoom- 'Niio „BeTjerland", dat met eene lading s-teen- kolen van de Tyne (e Dieppe (Frankrijk) wasf aangekomen, in de haven aldaar in lossing Op den morgen na hinnenkomst bemerkte de gezagvoerder, die uit een zwaren slaap ont- waakte, tot zijn grooten schrik, dat ongenoo de gasten een bezoek in zijn hut hadden ge bracht. Na een in,gesteld onderzoek bleek, dat verschillende eigendommen van den kapitein, o.m. een gouden horloge met dito ketting etc ben ev ens een por tef euilie met geld ontvr eemd waren. Blijkbaar hebben de(n) ingedringer(s) gebruik gemaakt van bedwelmende gassen, waardoor de gezagvoerder tijdens den roof- overval zoo vast geslapen heeft, dat hij niets van het binnendrinigen heeft bespeurd. Ook de overige opvarenden, waarvan enkele even eens persoonMjike eigendommen misten, hebben niets van het bezoek der ongewenschte gasten bemerikt. Van de berooving is onmiddellij'k bij de politie te Dieppe kennis gegeven met de verm,elding, dat eenige vingerafdrukken op de wanden van de hut waren ontdekt. Men twij- felt er ten sterkste aan' of het de politie ooit zal gelukken de(n) dader(s) in handen te krijgen. „E0N GROOT SCHOOLFESTIJ'N Een algemeene moordparlij. Een groot festijn te Karang Tengah in het Sodmboemisdhe (Ned. Indie) ter gelegenheid van de eindexamens der inlandsche scholen, oritaardde in den avond van 20 Febr. j.l. in een algemeene, onderlinge moordpartij, tengc- volge van een wocrdenwisseling. Een inlander werd de hals afgesneden en gedood. Twee anderen bekwamen zeer ernstt- ge steekwonden, dwars door de longen. Van een ander werd een polsslagader doorgesne- den. Zij werden naar het hospitaal vervoerd, waar men voor hun leven vreest. Er hadden talrijke arrestaties plaats. E'EN GESPAARDE MOLEN. De herstelling van den windkorenmolen te Laren (N.-H.), waartoe de heer Henri Polak destijds het initiatief nam, heeft ruim 2100 gekost, waarvan particulieren 1860 hebben bijeen gebracht. B. en W. stellen voor het restant adi 250 uit de gemeentekas bij te dragen. KORTE BERICHTEN. B en W. van Deventer zullen den Raad voorstclien, een nieuwe straat te noemen naar prof. dr. Burgersdijk. Te Zwolle is aangehouden een 15-jarig:- jongen, die 10 Maart voor zijn patroon, een iampenkoopman te Amsterdam, f 200 moest innen, met welk bedrag hij er vandoor is ge gaan. Bij zijn aanhouding was hij in het be zit van negen gulden en een dolkmes. Op de voordracht aan de Koningin- voor een dijkgraaf van den polder „De Zeevang" zijn geplaatst: 1. D. Vels te Kwadijk; 2. K Bakker te Warder; 3. C. de Boer te Edam. Vrijdag is de laatste steen in het Olym- pisch Stadion ingemetseld. Het metselwerk van den Marathon-toren is eveneens gered De vcor de bestratingswerkzaamheden t:noo- digde steenen zijn op het terrein aangevoerd; met de bestrating is een begin gemaakt. Aan het Loopende Diep te Groningen is het 12-jarig meisje M. L. van Lier, cen verpleegde uit het Groene Weeshuis, door een vrachtwagen overreden. Het kind is aan de gevolgen overleden. Tijdens de officieele opemng van hci „Boerhaave-kwartier" (het nieuwe acad. zie- kenhuis) te Leiden is een vijfjarig jongetje, dat over de sloot was gesprongen en met een paar vriendjes op het ziekenhuisterrein aan het spelen was, in den vier meter diepen reinigingsput der rioleering geraakt. Eerst na twin tig minuten werd de knaap gevon den. Pogingen om de levensgeesten op te wekken mochten niet baten. Een S'3-jarige weduwe, die alleen woonde in de Heinsiusstraat te Leiden, is uit het raam op de eerste verdieping van haar woning op straat gevailen. De vrouw was onmiddelliik dood. Proviffkciaai nieumrs OUDKARSPEL. De visschersvereeniging aid. Geestmer- ambacht hield Vrijdagmiddag de jaarverga dering met 30 leden. De voorzitter wees er bij de opening op, dat de visscherij in den polder een heel nor- maal verloop gehad heeft en de groote sterf- te welke laatst Augustus begin September gevreesd werd, gelukkig niet veel te bedui- den had. Door afloop van het 10-jarig contract mcesten opnieuw de handteekeningen der landeigenaars en landgebruikers gevraagd worden, wat door de groote uitgestrektheid een groote moeite is geweest. Met een welkom, in het bijzonder tot op- ziener Hart en de pers, werd de vergadering geopend. Uit het jaarverslag bleek, dat 2 bestuurs- en 1 ledenvergadering zijn gehouden en de vereeniging 75 leden telt. Uitgepoot zijn 4 bussen snoekbrocd, 800 pond grondel, 1000 pend pootaal en 1100 pond blei. De ontvangsten hebben bedragen de som van 1485.86, de uitgaven 1367.15, zoodat het saldo 118.71 was. Veel meer moest uitgepoot kunnen wor den, doch door de hooge paehtsommen is dat niet mogelijk. Een verzoek van Koedijk om verlenging van pacht en verlaging moet nog behandeld worden. Vocrloopig kan echter op het oude d'oorgegaan worden. Tot bestuursleden werden herkozen de heeren E. Vlug en J. Hessing, terwijl in de vacature wijlen T. Kliffen gekozen werd de heer W. Kliffen Van de gelegenheid om fuikenstokken te bestellen werd door velen gebruik gemaakt. Bij de rondvraag werd'besloten om voor- taan de afgifte en betaking der vergunningen op 1 Juli in plaats van 1 Mei te bepalen, oendat dit vele leden beter gelegen komt. Dit jaar zal het nog 1 Mei zijn, doch die loopen dan over 14 maanden. Besloten werd in het vervolg ook voor het fuiken stuk steken, het paling van de draden snijden en het meenemen uit andermans kaar dezelfde straf te bepalen als voor het fuiken- lichten bestaat, n.l. 1 jaar ontzegging van ver gunning. Een voorstel om dit ook te bepalen voor bet vjssdien met <fe zegen voor 1 October Staat alles U tegen? Gebrek aan eetlust Verstopping Slechte spijsvertering en al!e voedingsstoornissen moeten spoedig twichten voor. Foster's Maagpil- len. die uw geheele or. ganisme verkwikken. Foster's Maagpilien Alom verkrijgbaar a f 0.65 per flacon. werd niet voldoende gesteund, omdat men voor dit euvel de straf te zwaar achtte. Een vrij heftige woordenwisseling ont- stond tusschen enkele leden in verband met misdragingen op het water. Het werd ech ter vrcegtijdig door den voorzitter gesust. De heer W. Siewertsen van WannenW zen besprak de te groote sterfte der visch. doordat velen de fuiken in den tijd van slech! water te lang laten staan. Ook die voorzitter ncemde dat een grooi kwaad, waarvan dc oplossing zeer moeilijl is. Het eentee zou zijn in die twee maandet niet te visschen, doch het is juist den besten tijd. De heer S. besprak daarna het visschet met den beugel door vreemdelingen in ge pacht water. De cpziener deelde mede, dat een acts hen het recht geeft in alle wateren te visschen die geregeld worden bevaren, dus de publiekf verkeersvaarten. De landgebruikers mogen geen tweemaa' het water afstaan. Hebben ze dus het recht aan de vereeniging gegeven, dan kunnen ze geen toestemming aan hengelaars geven cen in hun particulier water te visschen. De gratis verloting, welke plaats had, maakte het voor de heeren P. de Vries en Jb. Siswerts tot een goeden dag. Daarna sluiting. BEVERWIJK. De Bend van tomatentekrs hield ondei voorzitterschap van den liter Nieuwland hare jaarvergadering. Uit het jaarverslag bleek, dat de handd een gunstig verloop had gehad, waarvoar de dircctie der Cc-op. Tuinbcuw Vrije Veiling een woord van lof toekwam. Het bleek, dat in 1927 waren aangevoerd 4189 Listen met een gewicht van 141969 pond, waarvan de opbrengsl 11.209.66 besomde. Daarna werd den leden cen kwantum komkemmerpitten ter hand gesteld, om bij het a.s. seizcen de grcene komkomaierteelt tei hand te nernen, waarvoor kist.n voor doelma- tige verpakldng aan de Vrije Veiling gereed staan. Op degeijkc voorlichting van een des- kuhdige uit het Westland omtrent b-emesting, besnceiing, warmtegraad enz. kunnen de le den in het a.s. voorjaar rekenen. De Ccop. Tuinbouw Vrije Groeute- en Fruitvei'ling hield Dcnderdagavond in het cafe „De Groentebeursl' hare wintener- gadering. Wij ontleenen hieraan de volgende cijfers Aan aardbeien is geveild voor een bedrag grcot 245.443.94, aan gvocnten c< n bedrag van 215.579.26 en aan zwarte bessei 3051.18, totale omzet 464.074.38. De ge- maakte winst bedroeg 3115. De balans, chulden en bezittingen vermeldtn een bedrag groot 65.107.37. Ten slctte zij nog gemeld, dat de seder een paar jaar aan de vereeniging toegevoeg de bloembollenveiling verleden jaar voor eer bedrag van pl.m. 2C0.0C0 tegen ongevea de helft in 1925 verhandeldc. GROOT-SCHERMER. Dcnderdagavond was het de laatste avond van het vervoigondcrwijs aan de openbare lagere school alhier. Het liooid der school, de heer Goudsblom, bijgestaan door de onderwijzeres, mej. H. v. d. Goot, hadden, der traditie getrouw, het ncodige gearrangeerd, om van dezen laatsten lesavond in dit winterseizoen e.n „gezellige" avond te maken, waarcp dus de gezeliighdd nummer eer. en de wetenschap ni rrmer twee zou zijn. Te 7 uur namen de leerlingen hunne plaat- sen in de banken in. Echter voor kort.tr tijd, want chocolademelk, koekjes, bonbons, saus- jes en andere lekkcrnijen needden leiders en leerlingen spoedig tot een knusser groepe? ring. De heer Goudsblom droeg eenige schetsen voor uit het sympathieke „Het Keerseken in do Lanteern" van Felix Timmermans; mej. v, d. Goot gaf met medewerking van een harer leerlingen een luimige vodrdracht ten beste en zoo gaven meerdere aanwezigen, ook leer lingen dus, iets terr algemeenen nutte uit hun schatten van hoofd en hart. Onnoodig te zeg- gen hoe het geestelijke, zoowel als het stoffe- lijke waardeering vond. Zoo zelfs, dat tot het naar huis gaan, een half uur voor midder- nacht, slechts ncode besloten werd. Alles waarlij'k wel een bewijs voor de pre! tige verhouding tusschen het onderwijzend personeel en leerlingen. NOORD-SCHARWOUDE. De vereeniging voor vacantiekolonies hield Vrijdag de jaarvergadering in „Concordia". Uit het jaarverslag bleek, dat 10 kinder® zijn uitgezonden, in de tijdperken vanai 19 Mei en vanaf 23 Juni. De gewichtstoenamf varieerde tusschen 1.4 Kg. en 2.7 Kg. Van de uitgezonden kinderen kwamen 2 uit Broek, 4 uit Zuidscharwoude, 2 uit Noordscharwou- de en 2 uit Oud'karspel. De onvangsten aan gemeente-subsidies waren: van Oud'karspel f 60, van Noord- scharwoude 45.90, van Zuidscharwoude f 82.90 en Broek op Langend'ijk 50, terwijl aan contribute 313.121/2 ontvangen is. De totaal ontvangsten hebben bedragen de son van 831.34, de uitgaven 516.35, zoodat 1 saldo 314.99 was tegen 233.51 >1 hetvo rig jaar. Besloten werd 12 kinderen uit te zender in de tijdperken 10 Mei—12 Juni en 23 Au gustus25 September. Besloten werd met behulp van circulates het toetred'en van nieuwe leden te bevorde- ren. De heer O. J. Staal bedankte om principi' eele redenen als voorzitter en bestuurslid. Hi wenschte zich geheel uit het maatschappehjt werk terug te trekken. Tot bestuurslid werd gekozen de he« I.. Mallekote en tot voorzitter de heer 'oh Zaal. Daarna sluiting.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6