iimsciis CiimL V V Radio-hoekjje Brieven uit Weenen. FEU1LLETON. ER IS VERSCHIL TUSSCHEN ADVERTEEREN EN ADVERTEEREN. ADVERTEERT IN DE ALKMAARSGHE GOURANT. No. 68 1928 ,.eiM derfteste Jaargang. Dinsdag- 20 Maart ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP pit blad abonneeren, ontvan- gen de tot dien datum ver- SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Woensdag 21 Maart. Hilverstm, 1060 M. 12.— Politieberich- fen. 12.30—2.Lunchmuziek door hot Trio- Oroeneveld.2.30—3.-— Cursus lecrbewerking door Mevr. C. SchaakeVerkozen. 3. 4 Maak het zelfd. Mevr. C. Schaake Verkozen. 5.307.15 Concert door het Om- roep-orkest. L. Laguna, viool. 7.15—7.45 Cezondheidshalfuurtje door W. Poolman: Hygienische volksopvoeding. 7.45 Politiebe- lichten. 8.05 Concert. To van der Sluys, so- Praan. K. van LeeuwenBoomkamp, cello. Hasselaar, orgel. A capella-koor „Bel Canto", Dir. Alph. Vranken. Huizen 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.J 12.301.45 N. C. R. V. Concert. J. G. van Diepenbeek, piano. P. A. Koch, viool. H. v. d. Horst, cello. 5.15—6.15 N. C. R. V. Kin- deruurtje, geleid door mej S. Groeneweg te Rotterdam. Zang: Mej. C. van der Voorde te Rotterdam. 7.—7.30 Stenografieles. 7.30 __g_ Spr.Joost Sluis, causerie over pluimveeteelt* 8.Concert in de Buiten- societeit te Zwolle. Spr.: Ds. C. D. van Nop- pen en Ds. H. A. Munnik. Muziekver „Da- vid", directeur E. van der Berg. Gem. zang- vereeniging „Immanuel", directeur Th. VV. van Dijk. Mandoline-ensemble „Semper Flo- rens", Dir. L. Batterink. Chr. Zwolsch Man- nenkoor, directeur E. van der Berg. Mej. D. Heitjans, pianobegeleiding. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 N. Finn, alt. M. Stewart, tenor. 12.50 Dansmuziek. 1.20 *-2.20 Orkestconcert. 2.50 Lezing. 3.10 Mu- ziek. 3.20 Causerie: Victorian peotry. 3 50 Muziek. 4.05 Causerie. 4.20 Licht lclassiek concert. Bolton's trio en P. Byrne, bariton. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Dansmuziek. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Dansmuziek. 7.20 Lezing. 7.35 Piano-noc turne's van Chopin. 7.45 Sportlezing. 8.05 De Wireless—Singers. 8.20 „The Piper", opera van H. Ferrers.' Koor, orkest en solis- ien. 0.20 Nieuwsberichten. 9.35 Speech van den Prins van Wales en Minister Baldwin. 10.20 Nieuwsberichten. 10.25 Sullivan-con cert. C. Hatchard, sopraan. Ch. Leargett, cornet. Koor en orkest. 11.20—12.20 Dans muziek. Parijs „Radio-i aris", 1750 M. 10.50 11— Concert. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.055.05 Orkestconcert. 8.5011.20 Con cert. Ouvert. „GwendoIine", Chabrier. L'Oiseau de Feu, Stravinsky en 3e acte van „Die Walkiire", Wagner. Orkest en solisten. Lar.genberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Gramofoonmuziek. 7.50 —9.05 „Afrika 3". Orkest en declamatie. 9.J0 Koorconcert. H. Schlebusch, tenor. F. Kiisters, bas. Orkest. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 11.207.05 Lezingen en lessen. 7.50 Russi- sche dansen van Glazounow, Moussorgsky, RimskyKorsakow. 8.50 Rede van Dr. Stre- 6emann. 9.50—11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Concert door het Bandler-kwartet. 6.20 Orkestconcert. 6.45 JVessandro Stradella", rom. opera van r'otow. 9.05 Causerie. Daarna tot 11.50 Cabaret. Brussel, 509 M. 5.206.20 Trioconcert. 8.35 Gramofoonmuziek. 8.50^-10.35 Orkest concert. XXXVI „SEMMiE'RING-WEEKEND" Weenen, Februari 1928. Wee; en is in veel opzichten een benijdens- Vaardig oord. Weliswaar heeft men er onte- vreden, scheldende chauffeurs en tramcon- ducteurs, hobbeliggeplaveide en dus vermoei- ende straten, veel menschen, die naar knof- look ruiken, 't onmogelijke en alleen in Oostenrijk gebruikelijke, dure drie-Kellner- systeem, brommerige huisportiers, de onver- kwikkelijke gewoonte om den kersversch ge- importeerden vreemdeling op behoorlijke, Fever nog onbehoorlijke wijze af te zetten, een op schandalen beluste pers en in geen Door J. S. Fletcher. Qeauloriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. Q. K,eller. »Jf'".riep hij op zegepralenden toon, „daf K t'm juist! Daardoor juist kreeg ik ach- terdocht. Toen hij voor het loket stond, vroeg lii] een kaartje naar Liverpool. En juist toen ik het wilde afstempelen, riep hij gejaagd: „Neen, neen, ik moet een kaartje voor Manchester had genomen, en Manchester Ja, de namen iijken nogal op elkaar!" ant- woord ik gekscherend. Maar hij ging daar niet verder op in, nam het kaartje op en ging weg. Ik heb hem niet weer gezien, tnaar de portier wel, en die zegt, dat hij steeds achteraf in de schaduw bleef staan, totdat de trein binnenkwam, alsof hij liever niet gezien werd het was nogal druk op net perron." Toen de portier dit verhaal had bevestigd, merkte Detterling op, dat dit zoowat alles was wat zij konden doen en hij stelde voor in net hotel te gaan lunchen. Hij haalde •tevenege over om wat lang te tafelen ten in® ten voile te genieten van het schoone ftacht, dat men uit den turn op de omgeving enme care-wasch geiegen'fi eid bljv. een stuk zeep en een handdoek te ontdekken. Maar deze dingen zijn ten slotte, zij't dan ook na veel gepruttel, allemaal nog wel te overleven. Deze stad heeft daarentegen weer zooveel voor, dat men 't minder aangename maar op den koop toe moet nemen. Reeds vroeger schreef ik bijv. over de unieke omstreken in de onmiddellijike nabij- heid. En deze week ben ik eens met den stroom geregelde Semering-week-enders mee- gegaan en heb twee voile dagen frissche berglucht ingesnoven. Ik genoot van de gloeiende zonnestralen, temidden van bak- kende en onder zwarte brillen en dikke paids bedolven gezondheidshappers, ruischte per ski de bergen af, wat mij, dank zij schaatsen- bi-heersching, wondersnel gelukte, maakt" 't Apachenbal in 't Grand-hotel Panhaus mee, genoot van bobsleigh en ski-springwed- strijden, zag de bruine dansster Josephine Baker door de witte sneeuw huppelen en ipeinsde poetisch tijdens een helderen maan- nacht. En dit alles, terwijt in 't op twee uur afstand sporens en 1000 meter lager liggen- de Weenen de regen zooder ophouden siepel de en de lucht zoo grijs zag als een gebruik- te dweil. De Semmering is als 't meest ydiiillische Zwitsersc'he winfersport- of't meest grandio- ze luxe oord. De sportkei vindt er even veel attracties als hij, die er wel in een boksers- trui en pofbroek heldhaftig uitziet, maar zich toch behaaglijker voelt in smoking of zijden pyjama en de warme luxe-salon, de five o'clock tea, bioscoopzaal en 't kaarttafeltje verkiest boven't eindelooze berglandschap. De aankomst op 't bevlagde, zon besche- nen bergstation is dubbel vroolijk, daar op de kronkelend omhoog loopende Semmering- baan, door een serie sombere tunnels ge- stoomd werd. Prachtige vergezichten strekten zich naar alle kanten; uit en van't gevoel in een „kom" te zittcn, zooals dat i(n Zwitser- land dikwijls't geval kan zijn, is geen spra- ke. Een ieder kan op 't Semmeringplateau terecht: aan aille zijden staan, op groote af- standen van elkaar verwijderd, elegante en comfortabele, maar dure hotels, waartegen echter een serie eenvoudige pensions met spotgoedkoope prijzcn lachend concurreert. De hotel-arreslee's met rin-kelende bellen staan klaar om de passagiers er heen te hrengen, maar de meesten verkiezen na een 2-urige coupe-zitpartij een stevige wandeling langs't steile bergpad en geven liever rug- zakken en ski'4 mee. Boven, bij't Grand-hotel Panhaus, stroomt gast, zelfs voor twee dagen, een dikken kof- fe bagage binnen, want hier heeft iedere fer noodig om z'n noodzakelijke en voorge- schreven sport-, middag- en avondkleeding in op te bergen. De heeren nog meer dan de dames, wier avondtoilet men tegenwoordig evengoed in een handtaschje stoppen kan de „Ski-W:csen", de berghellingen, waarop Velen gaan onmiddellijk nat x de verschillen- men zich in de prachtige en nimrner verve- lende ski-kunst oefenen kan, anderen maken zich maar dadelijk gereed, om naar de five o'clock tea te gaan, die op dezen Zaterdag middag in Panhaus, zoowel als in 't Siid- bahnhotel, stampvol is. In't meer gemoede- lijbe sporthotel Erzherzog Johann zorgt een ouderwetsch grijs heertje in gekleede jas ert een kalotje op voor tikkelende citermuziek en z'n repertoire bestaat uit operette-walsjes uit onze kinderjaren. De toeristen en sportmen- schen komen op hun zware spijkerschoenen binnenklossen, kloppen de sneeuwproppen op den houten vloer, want hier kan smeltende sneeuw niet zoo'n kwaad als op de zachte ta- pijten in de luxe-hotels. Ik trof het dezer dagen wel Hzonder 't Was de mooiste week-end van't seizoen en 's avonds verlichtte een voile maan de witbe- sneeuwde dennebosschen op de bergen in het rond, .Overal do ken d,e flikkerende lichtplekken der pensions en sanatoria op: de omgeving was niet poetiseher denkbaar. Op de wegen, ^eaar's middags nog karavanen ski-gangers gleden, was't nu stil en verlaten. Slechts een enkel gearmd paartje daar is't hier een bekend ideaal oord voor, niet voor niets hee- ten de Zaterdagmiddagtrein „Heiratszuge" 1 stapte droomerig en in de natuur verzon- ken op en neer en de postbode, natuurlijk op ski's, schuifelde voorbij. Hij riep z'n „Grusz Gott" en verdween teen in de diepte, om nog z'n laatste brieven af te geven. De drukte aan het diner en op het bal had niet grooter kunnen zijn, de „Internationale Semmeringer Sportwoche" werd geopend en het hotel Panhaus was het verzamelpunt van deelnemers en toeschouwers. De dans- en de daaraan verbonden flirtpret kon gevoege- 1 ijk tot drie, vier uur in den nacht duren, daar een ieder op deze hoogte's morgens om acht uur toch al weer uitgeslapen is. 't Is een vreemde gewaarwording, op den Semmering wakker wordend, in plaats van een grauwen muur, door het raam een zon- doorschenen besneeuwd dennenbosch te, zien had en eerst in den laten namiddag keerden zij naar Alanchester terug, niet veel wijzer dan voor hun vertrek. Er viel niet aan te twijfelen, verklaa^de Detterling, dat het Whatmore was geweest die een kaartje voor manchester had genomen, en Manchester was een stad van ongeveer 730.000 inwo- ners, een prachtige plaats om zich te ver- stoppen „En dan ligt een eindje verder Liverpool, een stad met ongeveer 800.000 inwoners", merkte Stevenege droogjes op. „Daar zou hij zich dus nog wat gemakkelijker kunnen verbergen. Maar ik vermced, dat hij noch naar Liverpool noch naar Manchester is ge- 'gaan. Als hij wel naar Manchester is ge- gaan, zal het hem intusschen niet veel moei- te hebben gekost uit de voeten te komen." „Wat ik niet begrijp", merkte Detterling op, „is, hoe hij aan geld is gekomen. Want ik weet zeker dat hij geen cent op zak had toen wij hem in Alansdale arresteerden, geen geld zelfs om een onsje tabak te koopen!" Stevenege ging daar niet verder op inhij was te veel vervuld met zijn eigen zaken. Hij begaf zich ijlings naar zijn hotel en daar lag een telegram aan zijn adres. Natuurlijk van Bransdale! Hij scheurde het onmiddel- ien open en las: „Schreef Ol'ard zes brieven, gedagtee- kend: 28 April, 4 Mei, 9 Mei, 15 Mei, 20 Mei en 23 Mei. Bransdale!" Zes brieven! En daarbij nauwkeurig de en in plaats van oorveraoovena wagengera- tel en autogetoeter niets te hooren of even slechts den helderen klank der arresleebellen. Onmiddellijk na het ontbijt begint de uit- tocht naar de „Sportplatze", de bobsleigh ski-spring- en ijsbanen, volgens de modexnste eischen ingericht. Groote gekleuide vlaggen waarop „Ski" en „Bob" Heil" groeten van verre en reeds staat het op de tribune's vol Op het oogenblik, dat ik me tusschen de menigte doorwiing, suist met een 60-kilome- tervaart onder oorverdoovend gejuich de bobploeg naar beneden, die naar de Zwit- sersche Olympiade afgevaardigd wordt. Kletterend stoot en schokt de kolossale slee door de verijsde sneeuwkomhet is een op- windende en tevens levensgevaarlijke sport. Op electrische wijze worden de bobs en ploe- gen weer naar boven gebracht, daar ieder team drie ronden af leggen moet. Intusschen gaat bet op de baan dep ski-springers niet minder opgewonden toe. Daar zijn sprongen van meer dan 40 meter geen zeldzaamheid- men zweeft hoog door de lucht, ploft met een knal op de harde sneeuw en gl'ijdt in kaars- irechte houding den berg af. Maar er zijn talloozen, die verongelukken en in een spiraal door de warrelende sneeuwwolken rondtol ten, hun ski's verliezen en van een meer o! minder ernstige verdooving bijgebracht moe- ten worden. Het publiek Leeft met de durven- de springers mee en een orkaangeloei gaat op, wanneer een sprong zonder een enkele font uitgevoerd is. Verderop liggen de z.g. „Ski-Wiesen", berg hellingen met bochten en golvingen, waarop duizenden zich oefenen: zelfs jongens van vijf, zes en zeven jaar, toekomstige springko- ningen, hebben hun eigen oefenwei en spring- helling en hun „Achtung!r klinkt ail even heldhaftig als van de volwassemen. Deze kleine Semmeringjochies leeren het skien haast tegeilijkertijd met het loopen! Vanuit de verte komen, reeds op dit vroe- ge morgenuur, Jazzband-klanken. 't Zijn de leden van de Panhaus-Band, die vannacht nog, als Parijsche boeven verkleed, de dans- menigte aanvuurden. Nu brengen ze weer vroolijkheid op de ijsbaan, waar strakkijken de kunstrijders-figuTen kronkelen onder het critische oog van commissieleden in lange, zwarte jassen- en met opschrijfborden aan een koord rond den hails. Even later is een ijs- hockey-match aan den gang. Dit wildvurige spel trekt wel't meeste publiek: dte loeiende aanvuringskreten overstemmen zelfs de rhythmische foxtrott-muziek. Bij het hotel „Erzherzog Johann" heerscht plotseling menschenigedrang: ik zie een kana riegeel poppetje sneeuwballen gooien en met zigzaggende beenen heen en weer zwaaien Naderbij gekomen blijikt het de bekende Creoolsche danster Josefine Baker uit Parijs te zijn. Ze is er in gezelschap van haar vriend en secretaris, den Italiaan Albertino en doet hier een dosis gezondheid op, om nieuwe kraehten te verzamelen voor" haar optreden in een speciale Balcer-revue, waar- mee zij Weenen hoopt te veroveren. D-e temperamentvolle, onvermoeide danse- res is niet voor een kleintje vervaard: ze springt onverwacht op een arrestee, pakt de teugels en jaagt er met de verschrikte, vurigc paarden vandoor. Ze valt van de eene kwa- jongensstreek in de andere en heeft voortdu- rend een drom verwonderde bewonderaars achter zich aan, Waar ze gaat of staat, wordt ze aangeshjard. men fihnt, fotogra- feert en smeekt om een handteekening. Geluk- kig kan Josephine sinds twee jaar schrijven! Het „Sudbahn-h6td", waar deze dansvor- stin haar intrek heeft genomen, is deze week end totaal uitverkocht. De hdteideur sdhijnt ihaar buitengewoon te vermaken. Ze draait de glazen schoten in bliksemsnel tempo voortdurend in't rond, terwijt ze er zelf tus-. schen loopt. Roept tegen de verrukt-starende omstanders: „Come on!" en iedereen, jong en oud, springt om beurten tusschen de overschietende vaklcen en tuimelt op deze wijize half gekraakt het hotel binnen, waar een verschrikte portier en een paar juichende liftjongens de anders zoo waardige gasten een handje bij't opstaan helpen. Het is mij nog niet duidelijk, of Josephine met al deze grappen reclame maakte en zich aanstelde, dan wel of hisr kinderlijke, on- sc'huldige natuurlijkheid van het oerkind.in het spel was. Van de haar voorgeschreven rust, om. van het inspannende tweejarige Parijsche dag- en nachtdansen wat bij te ko men, was in ieder geval niet veel te'bemer- ken. Haar dolle uitgelatenheid was overigens wel begrijpelijk. Wie zou dat niet zijn, wan neer men twee jaar in een muf nachtcabaret opgesloten was geweest en nog nooit sneeuw had gezien? Op den Zondagavond Snellen, de treinen weer propvol naar Weenen omlaag. Allen hebben blozende kaken en pijnlij'ke spieren, waarvan men nog wel de gansche week plei- zier beleven kan, maar die iedereen graag, voor alles wat hij1 genoot, over heeft. Als men, na op tallooze tusschenstation- data van afzending. Bransdale was toch een goed zakenman dat hij er copie van had ge- houden en ommegaand antwoordde. Doch Ollard had verklaard, dat hij er slechts vijf had: had hem die vijf behoorlijk bijeengebon- den laten zien. Waar was dan de zesde? Met het geopende telegram in de hand be gaf Stevenege zich linea recta van zijn hotel over het Marktplein naar Ollard's bureau. Ollard stond juist op het punt naar huis te gaan en Stevenege meende een uitdrukking van ergernis op zijn gelaat te zien, toen hij hem aansprak. Maar hij lette er niet op. „Ik moet u nogeens lastig vallen, burge- meester!" riep hij. „Het spijt me, maar ik kan er niets aan doenhet is van het hoog- ste belang. U zei, dat Bransdale u vijf brie ven heeft geschreven. Op den kop af vijf!" „Ik heb alles laten zien, wat ik had", bromde Ollard knorrig. „Ze waren alien bijeen gebonden met een elastiek. Het waren er vijf!" „Zeker, mijnheer Ollard", antwoordde Ste venege. „Doch de heer Bransdale verklaart, dat het er zes geweest zijn. Hier heb ik een telegram, waarin hij dat verklaart". „Wat? Heeft u hem dan geseind?" „Inderdaad de zaak is van meer beteeke- nis dan u vermoedt. Hier heeft u zijn ant- woord. Het waren zes brieven en hier ziet u de data van afzending." Ollard nam het telegram aan en bleef er gedurende een paar minuten zwijgend op staren. Toen draaide hij zich om en ging GOED ADVERTEEREN GEEFT EVEN ZEKER WINST ALS GELD DAT U NAAR DE SPAARBANK GOED ADVERTEEREN GEEFT EVEN ZEKER VIJFTIG PROCENT WINST EN MEER. netjes, potteir schuimend bier berglucht maakt dorstig! en gloeiende knakworsten verzwolgen heeft, wordt eindelijk op't som- ber-grijze Weensche station aangeland en in een vervuilde, krakende taxi huiswaarts ge- hobbeld. En met weemoed denkt men dan aan dat sprookjesachtige sportparadijs, daar v'a.kbij in de lucht. Een voorstad, die de Weeners, ondanks hun betrekkelijke armoede, nog voor geen goud ter wereld zou den willed missen! TH. J. H. PfovSwcSaal wieaaws KOEDlJK. Zondagavond werd door de tooneelvereeni- g-ing „de Roos", lid van den Bond van Di- lettanten Toontelvereenigingen in Noord- Holland, haar wedstrijduitveering gegeven in de tooneelzaal van den heer Jb. Groot. Op- gevoerd werd „Met den Handschoen ge- trouwd", tooneelspel in drie bedrijven van Jan Fabrieius, regisseur was de heer H. Sjoers, grimeur de heer J. Ridderikhoff. De tooneelaankleeding was van den heer Leo Bakker. Juryleden waren die heeren dr. R. Murris, G. C. van Gulik en J. J. Koeman, vertegenwoordiger van het Bondsbestuur was de heer L. B. Starmans. Te ruim 8 uur werd de bijeenkomst geopend door den Bondsvertegenwoordiger. Met ge- noegen mogen wij vermelden, dat aan gri- meering en tooneelaankleeding de meeste zorg was besteed. Het was in een woord een lust het te zien. Het spel skepte de aanwezi- gen mede, werd in ademlooze stilte gevolgd en verwierf bij elk bedrijf een luid applaus, zoodat wij met gencegen kunnen consta- teeren, dat in elk geval „de Roos" de voldoe- ning heeft, dat zij de aanwezigen een mooien avond heeft bezorgd. Wij wenschen haar een goeden uitslag in dezen wedstrijd. HEER-HUGOWAARD. Zaterdagavond werd heropend de geheel gerestaureerde zaak van den heer P. Glas op den hoek van Middelweg en Basseweg, waarin een meubelwinkel, stoffeerderij en zadelmakerij. De heer Glas mocht hierbij vele bewijzen van belangstelling ondervinden, niet alleen, dat zeer velen een Jcijkje kwamen nemen (ook Zondag kwamen er vele kijkers) doch de keurige etalage was versierd met een zeven- tiental ontvangen bloemstukken, waardoor het geheel een hoogst aangenamen indruk maakte. De groote winkelruimte, bij de ver- bouwing verkregen, heeft een aanlokkelijke uitstalling mogelijk gemaakt, welke van bui- ten af door de groote ruiten reeds gemakke- lijk is te overzien. Als aardig-e attnactiie bevindt zich in de etalage een op barton uitgebeeldte fauteuil, waarin een groot aantal knopjes is geslagen, naar welk aanital mag worden geraden door ieder, die voor een bepaald bedrag hoopt; tien prijzen worden beschikbaar gesteld met als eersten pdjs 2 fauteuils en 4 stoelen. We wenschen den heer Glas alle succes. Zaterdagavond werd in het lokaal van den heer Rus door de afdeeling van den Bond voor Staatspensionneering haar jaarlijksche propagandaavond gehouden. Door den voorz., den heer Brugman, werd de bijeenkomst geopend met een woord van welkom en den wensch, dat het samenzijn iets zou mogen bijdragen tot versterking der fcondsgelederen en zich zou mogen kenmer- ken door een opgewekte stemming. Speciaal meende hij ook welkom te moeten heeten mej. Wit, die zoo bereidwillig is geweest voor de afdeeling weer een lied te dichten, waarvan hij hoopte dat het in den loop van den avond met voile instemming door alien zal worden gezongen. Na een paar nummers muziek van de hee ren Boekestein en Kos nam de voorz. op- nieuw het woord tot het houden eener korte weer naar zijn bureau. „Kom binnen", zei hij. „Wij kunnen gauw de zaak tot klaarheid brengen." Hij ging Stevenege voor naar zijn bureau, deed de brandkast open en haalde er de brieven uit. Hij legde ze op zijn lessenaar met Bransdale's telegram er naast en begon de data te vergelijken: „28 April dat is deze 4 Mei deze 9! Mei deze 15 Mei, 20 Mei daar heb ik ze 23 Mei „Die is er niet bij", zei Stevenege, „die ontbreekt, mijnheer Ollard. En Maar Ollard begon ijlings de brieven te lezen, beginnend met den laatsten. Hij ge- voelde zich blijkbaar niet op zijn gemak. Met een vinger langs de regels glijdend las hij -met ingespannen aandacht alsof hij iets zocht. Plotseling keerde hij naar de brandkast terug, inspecteerde nauwkeurig de ledige lade, waaruit hij de brieven had ge- haald; even plotseling wendde hij zich tot den detective, zeggend: „Maar dat is allergekst, mijnheer Steve nege! Ik kan het niet ontkennen; ik mis een brief, den laatsten van 23 Mei. En het is de gewichtigste!" „Waarom de gewichtigste?" Ollard schudde nogmaals het hoofd nog nadrukkelijker dan zooeven. „Omdat", antwoordde hij met gesmoorde stem, „het de brief is, waarin Bransdale zich bereid verklaarde zijn bod tot 15,000 Pond te verhoogen!" propagandarede waarin hij trachtte duidelijk te maken, dat de strijd voor premievrij staats- pensioen niet mag verslappen, doch met kracht diende te worden voortgezet. Spr. eindigde met de opwekking tot de afdeeling toe te reden, opdat een steeds sterker aan- drang van den Bond zal kunnen uitgaan. De avond werd verder gevuld met tooneel spel van de tooneelvereeniging „Harmonie", muziek en samenzang, terwijl de voorz. in de pauze nog gelegenheid vond eenige feiten mede te deelen ter illustratie van zijn gehou den rede. Uit het applaus was wel af te lei. den, dat het spel van „Harmonie" bij de aan wezigen insloeg. Ons nieuw lied met den ti- tel: „Geen praat maar Daad" werd met geestdrift gezongen, evenals: „Wijze wet- ten", „Drie tijdperken" en „Der Jong'ren P licht". Aan het einde werd door den voorz. dank gezegd aan „Harmonie" voor haar spel en aan alien voor de medewerking tot het wel- slagen van dezen propaganda-avond, terwijl hij alien opwekte mede te werken tot het be- reiken van het Bondsdoel. Nadat de hamer tot sluiting was geval 1 en, werd onder gejuich der jongeren medege- deeld, dat er nog gelegenheid werd gegeven voor een dansje. Ingevolge besluit van de algemeem vergadering der tuinbouwvereeniging „Nieuwleven" werd de heer P. Meereboer, die 25 jaar heeft gefungeerd als penning' meester dezer vereeniging, namens haar doof het bestuur een divan met begeleidend schrij ven, door voorz. en seer, onderteekend, aan- geboden. NOORD-SCHARWOUDE. De markt De markt had deze week een enorrne aan- voer vooral van deensche witte kool. De prij's liep ondanks dat nog wel ongeveer een gulden op, zoodat wel blijkt, dat thans ook voor dit pioudct meer leven aan de buitenlandsdie markt komt. De hoogste noteering was deze week 7 gul den en de laagste noteeringen gingen vanaf 4.80. Voor dit product komt het dus ook nog eenigszins terecht. De roode kool was enorm duur. De hoogste noteering liep bijna tot 30 gulden en dte mees te aanvoeren varieerden van de 23 tot de 29 gulden. De doorschot bracht slechts een paar gulden minder op. De gele kool varieerde evenals dte vorige week tusschen 10 en 18 gulden met als hoog ste 18.60. Ook hiervan wend nog 8 wagons meer aangevoerd dan de vorige week. Uien, waarvan hierna weinig meer zal wor den aangevoerd, bracht tot 19.50 op, wat eveneens een zeer hooge prijs is, nog weer een paar gulden hooger dan de vorige week. Ook dte peen bracht ook nu weer een zeer hooge prijs op. Een noteering van tot bij de 15 gulden is iets wat zich nooit eerder ver- toond heeft. Ook hiervan is de voorraad niet groot meer. Van uien is volgens de officieele telling niets meer aanwezig. De totaal aanvoer was deze week 2% wa gon uien, 1 wagon peen, 6614 wagon roode, 34 wagon gele en 1341! wagon deensche wit te kool. OUDKARSPEL. De tuinbouwvereeniging De Eendradit hiefld Zaterdagavond dte jaarvergadering in het locaa'l van den heer Vis met 88 leden. De voorzitter heette alien welkom in het bijzondter de burgemeester en de pers en wees er daarna op dat de vereeniging 13 Februari 1903 is opgericht. Zij heeft dus 215 jaar be- staan. Het bestuur meende geen feest te moe ten vieren, doch alleen op deze vergadering een gelagje en een sigaar te moeten presen- teeren. De kas is niet sterk, mede door de vele uit gaven diie we ons steeds getroosten door het nemen van proeven. HOOFDSTUK XX. Passage naar New York. In de stilte van het duffe kantoor, dat vol stond met allerlei rommel, behoorend tot het particuliere bedrijf van den burgemeester, ke- ken de beide mannen elkaar met vragende en veelbeteekende blikken aan. En op dat oogenblik kreeg Stevenege tot zijn groote op- luchting zekerheid omtrent een punt, dat hem in het laatste etmaal werkelijk emstig had bezwaard. Al mocht Ollard dan ook omtrent sommige dingen wat laksch zijn, al mocht hij graag de zaken van zich afschui- ven, zooals den vorigen avond1, toen hij hem met Penthony opzocht, was gebleken, een fatsoenlijk man was hij in ieder geval en hij was ongetwijfeld in geen enkel opzicht be- trokken bij de verdwijning van de noodmun- ten. Dit stond bij Stevenege vast de ont- steltenis van Ollard, toen hij bemerkte, da I een der brieven ontbrak, was daarvoor t< duidelijk en te reeht. Nogmaals ging hij zon der een woord te spreken naar de brandkast, en doorzocht hij de lade en hoofdschuddend keerde hij tenslotte tot Stevenege terug, ter wijl hij gromde: „Ik sta er paf vanIk had kunnen zweren, dat die brief daar bij de anderen lag. Het is in ieder geval de gewichtigste van alle!" „Herinnert u zich nog, wat er in stond, mijnheer Ollard?" vroeg Stevenege. „Waf h«t een stelliff aanbod?" (Wordt veivolgdj 02) BRENGT. DE SPAARBANK GEEFT HQOG- STENS VIER OF VIJF PROCENT

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5