ygPfif innenBand Sproefen komen vroeg het voorjaar, koop tijdig een pot Sps^ufol. Bij alle Drogisten. lr smaakt mom litachdsuul. (An, rr.aar zijn kruidemer, slager, o! mplkboer geregeld betalen. Welke reden zou- J jit laatsten dan hebben zoo'n klant niet ^'it'hed^boycot-systeem lijkt ons verkeerd en kan o. i- tot zeer ongewenschte toestanden 'C Wat zullen b.v. de andere winkeliers moe ten doen a!s iemand om principieele of per- Lnlijke redeneri een nota niet voldoen wil? Moet hij dan op straffe van algetneene win- leiiers-bc; ot maar gedwongen worden zijn goed recht prijs ie geven? Wij hebben zoo'n stil vermoeden, dat d-e Alkmaarsche winkeliers van deze nieuwe be- rJnstn wel het meeste voordeel zullen «ed- Alkm- Crt> Diefstal? Door zekeren G. M. werd Zondagavond ten fiets aangetroffen, die niet zijn eigendom was Of hij de fiets heeft ontvreemd of dat hij onder den invloed van sterken drank ver- ieerde is nog niet zeker. procesverbaal is opgemaakt. SCHAGEN. Snjeon hawwe de Friizen fen e krite Ska- gen hjar leste gearkomste halden. Foar dizze joun wiernen de spiilers fen het selskip Friso ut Alkmaer oerkomd. FIja spillen Wvlde Weagen fen Schuitemaker. Det is ien fen dy toanielstikken dy wol hwet oerhelje nei de dramatische side. Sokke stikken'freegje altiid hiel hwet fen e spiilers. Mar Alkmaer hat under hjar ljue bests kreften en sadwaen- de wieren de oanwezigen dubbel en dwars tofreden: oan't ein van elk bedriuw wier er dan ek 'n hertelijk „applaus", hwet nei ourin fen het letste bedriuw al hiel sterk wier, sa 'det er ien pear kear „helle" wirde moast. De foarsitter koe den ek mei folle rjucht nam- mens de hiele seal sizze det hy de Alkmar- 1 ders fen herte tanke foar hjar spiilje en de nocht dy hjar us hjoen hienen. De boun dy de Friizen fen't noorden fen Holland beinoar naldt wier dizze winter troch dizze gearkom- sten aerdich steviger warden en det is 't. inoaie fen sokke jounen. Sa gou de foarsitte slide hie, moasten de ljue us „fen e flier" fensels: 't Begong mei de Skotse trije. Flwer't mei eindige hwit ik net, mar't hwier fest aerdich let, foar de measten nei hus gongen. WIERINGEN. Het bevolkingscijfer dezer gemeente is thans de 4000 gepasseerd. VOETBAL. Sparta 1 te Scjhagen speelde op Texel eene wedstrijd tegen Texel I. Sparta verloor den strijd met 4 tegen 5. Sparta 3 speelde te Schagen tegen S. V. S 3 van Helder. Sparta won met 8—0. Succes I van Wieringen speelde Zondag vriendschappelijk tegen een elftal van de Maatschappij tot Uitvoering van Zuiderzee- werkep aldaar. Eindstand 50 in het voor deel van Succes. Succes ll van Wieringen verloor te Helder met 5—0 van Helder IV. EEN NIEUWE OCEAANVLUCHT. Vanuit Duitsckland. Von Hiinefald, die in den afgeloopen herfst deelgenomen heeft aan de mislukte paging der junkerswerke om den Atiantischen Oce aan per vliegtuig te doen oversteken, deelt mede, dat hij als particulier het vliegtuig „Bremen" heeft verworven. Naar vernomen wordt, zou de nieuwe Oeeaanvludit reeds in ten loop der eerstkomende dagen worden wdemomen. Piloten zijn de oud-kapiitein Kohl en Loose, dii-e eveneens aan de poging van den vorigen herfst hebben deelgenomen. ZUID-AMER1KAFRANKRIJK. De eerste luchtpost. Een be- vredigend begin. De eerste zending luchtpost die op 1 Maart van Buenos Aires naar Parijs werd gezonden en de reis over den Atiantischen Oceaan aan boord van een Snellen torpedo- jager maakte, is 13 Maart te Toulouse aan- gekomen. In he't geheel bestond de zenddng uit 21 zakken, waarvan 14 nit Argentinie en i uit Brazdlie. Het sorteeren had plaats aan de Gare du Nord, zoodat de voor Engeland Belgiie. Nederland, Duitschland en Scandina- vie bestemde stukken zoo spoedig mogelijk op de pqsttreinen konden worden gedepo- neerd. Cfschoon de mail enkele dagen langer over de reis heeft gedaan dan in de dienst- regeling was vastgesteld, moet dit begin als zeer bevredigend worden bescliouwd, vooral mi verband met de aanzierrlijke hoeveelheid post die vervoerd werd. DE COUZINET-EENDEKKER. Voor Parijs—New York. woensdag j.l. is de pers udtgenoodigd te j i!1 Poi'ijs het groot-e drie-motorige eenaekker-laindviiegtuig te komen 'bezichtii- £en, dat daar gebouwd is voor de vlucht over den Atiantischen Oceaan.. De ontwer- per en bouwer is de 24,-jarige ingenieur Rene touzmet. Het toestel, dat den naam „Ar<c-en- oel (Regenboog) draagt, h-eeft een vlucht- "]dte van 27 M., en is uitgerust met drie motoren van 180 P.K. elk Leeg weegt het vliegtuig 3900 K G ter- oW.totaal Sowicht wordt opgegeven K u. te bedragen. De kruissneiheid is berek-end op 180 K.M. per uur. De eerste proetvluchten zullen een der komende weken mm m3'8 winden, waarbij dan blijken no,, I wielen de zware belasting kun- er}. of de drie lichte motoren in U j z'i,n to toestel met vollast in de lucht te steepen. ,vAri!rt •,es'torder van de Regenboog" is uit- liilr a1"611 ^auJjce Drouhin, die aanvanke- FarmI€T ®ceaan zou vliegen met de -,'Diseau Bleu", doch onverwachts KWvS!1'610VFr£'',r|!£van wiens PaiiFs— vludit evenmiij iet's kwam. IN STAKINGSDAGEN. Het gereclitshof te Amsterdam heeft uit- spraak gedaan in de strafzaak tegen den ty- pograaf, die door den politierechter te Utrecht tot zes weken gevangenisstraf was veroordeeld, omdat hij op 28 April 1927 ter gelegenheid van een uitsluiting bij een onge- organiseerde drukkerspatrones te Amersfoort een werkwillige tegen den buik had geschopt. De advocaat-generaal had bevestiging van 't vcnnis gevorderd. Het Hof echter veniietigde het vonnis en, opnieuw rec'htdoende, sprak het den verdachte vrij, op grond dat het ten 'laste gelegde niet wettig en ovcrtuigencNbe- wezen is. VERZENDING VAN AARDBEIEN PER VLIEGTUIG. De veiling Roelofarendsveen heei't 600.000 cartonnen doosjes aangeschaft voor de ver- zending van aardbeien per vliegtuig. Ook in het Westland wordt thans voor deze verpakkingsmethode propaganda ge- maakt. Er is een groote doos in den handel, waarin 20 cartonnen doosjes kunnen ge- plaatst worden. Het geheel heeft slechts een gewicht van 1030 gram. De doosjes kunnen circa 2 a 2% ons aardbeien bevatten en vor- men een goedkoope verpakking. Ten einde de verzending per vliegtuig te bevorderen, zal de K. L. M. de vruchten zelf op de veilingen afhalen Binnen enkele weken komen de kas- aardbeien ter veiling. ZEEMANS-ERVARINGEN IN JAPAN De gevaren van fotografeeren. Dat fotografeeren in Japansche havens aanleiding kan geven tot moeilijkheden voor den betrokkene, heeft de tweede officier van de „Tjisondari", het schip van de Java ChinaJapan-lijn, dat op 19 Februari te Tandjong Priok is terugekeerd van een reis naar Japansche en Chineesche havens, aan den lijve ondervonden. De heer C. Klijn na- melijk is, omdat hij in de haven van Keelung, op Noord Formosa met zijn kodak eenige op- namen deed, gedurende twee etmalen in de gevangenis opgesloten geweest, en tengevol- ge hiervan heeft het schip 24 uur oponthoua gehad, daar de gezagvoerder niet wilde ver- trekken, alvorens het „gerezen misverstand" uit de wereld was geholpen. Het „incident" had plaats, aldus vertelde de heer Klijn aan een vertegenwoordiger van „Aneta", op 9 December j.l. Toen heeft hij van het bovendek van de „Tjisondari" eeni ge foto's genomen zonder er een oogenblik aan te denken dat en welke moeilijkheden hij hiermede zou kunnen krijgen. De politie had een en ander opgemerkt en kwam ongeveer een uur na aankomst aan boord; den heer Klijn werd zijn fototoestel afgenomen, terwijl zijn films eveneens in be- slag werden genomen. Feitelijk, aldus werd hem nog beduid, moest hij mee naar den wal om zich over het plegen van dit strafbare feit te verantwoor- den, doch de autoriteien namen ook genoe- gen met een door hem onderteekende verkla- ring, waarin hij zich verplichte op de vol- gende reis zich te komen aanmelden. De „Tjisondari" vertrok op tijd naar Hongkong en Java, zonder verdere „inciden- ten". Op de volgende reis kwam in Keelung de polite weer aan boord, en zij moesten mij hebben. Dat was op 2 Februari j.l. Onder politie-geleide werd ik naar den wal gebracht en daar verder aan een langdurig verhoor onderworpen, waarna ik werd „uit- genoodigd", onder politie-geleide naar Tai- hoku, een plaatsje twintig mijlen verder het binnenland in, te worden gebracht, waar ik voor den Khadi zou moeten terecht staan. Voordat ik bij den rechter kwam moest ik wachten in een getraliede wachtkamer. Daar- in bevond zich een z.g. ,,leeuwenkooi" met afzonderlijke cellen, v/aarin twee mannen en een vrouw, alle drie Chineezen, opgesloten zalen. Niet lang daarna werd ik voor den rechter gebracht. Door middel van een Japanschen tolk, werd me verteld, dat ik niet had mogen fotografeeren. Toen de zitting afgeloopen was werd mij mijn gouden ring afgenomen en het geld uit mijn beurs Ik werd met drie gevangenen uit de „leeuwenkooi" in een boe- venwagen gestopt en ging van het gerechts- hof naar de gevangenis. - De gewoonte scheen te zijn dat elke ge vangene zich geheel ontkleedt en een blauw katoenen pal e aantrekt. Hiertegen verzette ik me; ik mocht tenslotte mijn eigen kleeren aanhouden. Mijn handkoffer moest ik echter afg-even en het werd niet toegestaan daaruit iets mede te nemen. Dien nacht kreeg ik ma- tras noch hoofdkussen, zoodat er van slapen niet veel kwam! In den morgen werd er inspectie in de cel len gehouden. Toen kwam de Japansche dok- ter en werd ik ontkleed in tegenwoordigheid van hem en zes andere Japanners. Daarna verdwenen ze, de deur werd weer achter me gesloten en ik bleef zitten tot den middag, toen ik weer voor den rechter moest verschij- nen. Eerst werd ik nog in de gelegenheid ge- steld om aan den gezagvoerder een brief te schrijven in tegenwoordigheid van een paar officieeren. Van de gevangenis ging ik weer met den boevenwagen naar de rechtzaal. Tijdens he* wachten kon ik na veel praten den z.g. tolk overhalen om verbinding met ons agentschap fe bewerkstelligen. Dadelijlc daarna kwam de Japansche agent Takahashi me opzoeken en aan hem gaf ik een duidelijk verslag om- trent mijn slechte behandeling. Ongeveer een kwartier na ons gesprek kreeg ik het eten, dat ik verlangde. Van het eerste moment van mijn inhechte- nisneming af heb ik berhaaldelijk om den Hollandschen consul gevraagd, doch nie- mand kon of wilde me begrijpen. De telefoon was in mijn nabijheid; elke poging tot ver binding met de buitenwereld werd me even- wel verhinderd. Voor den rechter gekomen werd aan rrir. Takahashi toegestaan mij te verdedigen. Van dat oogenblik af werd ik beter behandeld. Zoo ik later hoorde vernam de gezagvoer der eerst uit mijn brief je iets van mijn gevan- genschap. Na de zitting werd ik weer met den dieven- wagen naar de gevangenis terug gebracht. Bij aankomst op de binnenplaats zag ik on zen agent met den Nederlandsehen "consul. Dadelijk probeerde ik hen te spreken te krij gen, echter te vergeefs. De hierop volgende naeh+ was niet znn "erschriklreliik als de vorlge, daar de agent me verteld had, dat ik den volgendcn morgen zou worden vrijge- sproken. Dit gaf me een betere nachtrust- Den volgenden morgen werd ik uit mijn eel gehaald om nogmaals voor den rechter te verschijnen. In de rechtzaal bevonden zich de Nederlandsche consul met onze en andere agenten van scheepvaartmaatschappijen. De heer Takahashi werd mijn tolk bij de onder- vraging, welke bijna gelijk was aan die van den vorigen dag. Het vonnis luidde 50 Yen boete. Na de uitspraak ging ik weer naar de gevangenis, waar ik alles terug kreeg, wa» me was afgenomen onder aftrek van voe- dinggeld. Maar mijn kodak en film kreeg ik niet terug Tot zoover ,,Aneta's" communique. In Ned.-Indie fotografeeren de vele Ja pansche toeristen met uitzondering van in enkele „verboden kringen" er maar op los en is een Japanner zonder kodak niet denk- baar. GEMEENTERAAD OONTRA BURGEMEESTER. De gemeenteraad van Stein (L.) vergaderde Zaterdagavond. De voorzitter las enkele wets- artikelen voor, waariut bleek, dat het met de samenvoegingsplannen met Sittard nog niet zoo'n vaart liep, en dat de gemeenteraad nog alien tijd had om zijn meening te zeg- gen. Spr. zou de vergadering verlaten, wan- neer over de kwestie verder zou worden ge- discussieerd. Zijn voorstel om de vergadering te schorsen werd evenwel met alle stecnmen verwoi'pen. De burgemeesfer verliet hierna de vergadering, waarna de loco-burgemees- ter, wethouder Houben, de leiding overnam. De verschillende raadsleden verklaarden zich ook nu tegen de samenvoegingsplannen. Zij wenschten inzage van de plannen, die van Ged. Staten waren ingekomen. De veld- wachter werd naar het huis van'den burge- meester gestuurd om ze te halen. De burge- meester liet evenwel berichten, dat de stuk ken bestemd waren voor het college van B. en W. en niet voor den Raad. Daarna werd t doten den veldwachter andermaal te zen- den, omdat de wethouders inzage van de plannen verlangden. Thans berichtte de bur- gemeester, dat hij de stukken niet ter inzage zal geven, daar het geen vergadering van het college van B. en W. was. De raad heeft toen besloten de vergadering van het college, wel ke vandaag zal worden gehouden, af te wach ten en Woensdagavond opnieuw te vergade- ren. AMBTELIJKE „VLUGITEID". Dezer dagen zijn op Java ondcrscheidin- gen uitgereixt, die op 31 Augustus j.l. vijf maanden te voren dus! werden ver- leend. De „Java-Bode" vindt dat di-oevig en spreekt van ,,een ergerlijk bewijs van ambte- lijke sloomheid". En meent dat het zooveel vlugger konOp 30 Augustus zijn de onder- scheidingen bekend. „Koionien" weet ze reeds veel eercler. In de eerste week van Septem ber kan de minister van kolonien de'desbe- treffende Kon. Besluiten en het kistje of blik met de model-decoraties voor de lagere gra- den dan ridder, naar Indie afzenden, met vcrzoek aan den landvoogd, voor de uitrei- king het noodige te doen verrichten. Medio October in Buitenzorg, kunnen, althans op Java, de decoraties vor ultimo October zijn uitgereikt. Als tenminstebesluit de Java-Bode" het hajve departement van kolonien niet met vacantie is, en te Buitenzorg en op de depar- tementen wat aangepakt wordt. De opmerking verdient cok hier te lande de aandacht, meent het Hbld. SAMENVOEGING VAN G'EMEENTEN IN DE ZAANSTREEK. Voor eenige weken verscheen het rapport van de Centrale Commissie inzake samenvoe- ging der Zaangemeenten, thans zijn de con- clusies dier Commissie vastgesteld. De meerderheid stelt aan de Plaatselijke Commissie voor, den raad harer gemeenten te adviseeren aan Ged. Staten van Noord- Holland te verzoeken de noodige maatregelen te willen treffen om te geraken tot vereeni- ging der gemeenten Koog aan de Zaan, Zaan- dijk. Wormerveer, Westzaan, Wortner, en Krommenie met Zaandam, en verwijst voor de gronden waarop deze conclusie steunr, naar het verslag van de inleiding, gehouden door burgemeester K. ter Laan (Zaandam) en de gemeenscliappelijke vergadering der ge- meentelijke commissies van 31 Maart 1927. De minderheid wil aan de plaatselii'ke corn- missies voorstellen geen stappen te doen, die tot samc-nvoeging kunnen leid'en. De centrale commissie zegt in haar rap port aan 't einde: „De gecneenshappelijke belangen, die in- gevolge de aaneengesloten bebouwing zijn ontstaan, kun-nen door de 3dministratieve scheiding niet voldoende worden bevorderd. Het is gebleken, dat een ruime toepassing van art. 121 der Gemeentewet met het mid- del kan zijn, om kwesties als die hier een op- 'o-ssing vragen, ook tot oplossing te brengen. Het gnat hier om veel meer dan een publiek- rechteliik- regeling van genreenschappelijke belangen". DE BOLKSBEEK. De heer Van Rappard, lid der Tweede Ka- mer, heeft aan den minister van binnenland- sche zaken de volgende viagen gesteld: Is het waar, dat nog deze maand met de werkzaamheden tot verbetering' van de Bo'ksbeekkade een aanvang zal worden ge- maakt? Zoo ja, ware het niet beter, daarmede te wachten totdat het plan door het Rijksbu- reau van ontwatering op te maken, tot alge- heele verbetering van Berkel, Bolksbeek en Schipbeek welk plan spcedig kan worden tegemoet gezien is ingediend? Zijn het Rijksbureau voor de ontwatering en zijn directeur, cle offic. adviseur van het Depart., de prov. Gelderland en het water- schap van de Berkel onkundig gelaien van de plannen tot verbetering yan de Bolks- beekkade? Zoo ja, acht de minister het niet gewensch, dat de hierboven gencemde lichamen alsnog in de gelegenheid worden gesteld eventueeie bezwaren tegen het plan tot verbetering van* de Boiksbeekkade in te brengen? OUDHEIDKUNDIGE ONTDEKKING' TE ROERMOND. De correspondent te Roermond van het Hbl. schrijft: Bij't afbreken van het cafe „Stad Weert" Bui ten on te RbermendTziin in den aehter- in muur drie gotische bogen entdekt, die wijzen op het bestaan, in vroeger eeuwen, nog voor dat de kathedraal werd gebouwd, eener oude kapel. De mogelijkheid is niet uitgesloten, dat omstreeks 1231 deze muren zijn gebruikt voor de oude vestingwerken, want dit huis Figt in de rechte lijn van den nog bestaanden historischen Rattentoren en van de Kraan- poort. Ook de daarbij gebruikte M aassteenen en het voegsel van roggemeel duiden genoeg- zaam aan dat men hier te doen heeft met bouwwerk van ruim 2000 jaren geleden. De steenen zijn dezelfde als die, welke aan den Rattentoren werden gebruikt; onder de bogen is een hardsteenen gewelf in Romeinsehen stijl bloot gelegd. De deskundigen onzer Rijksmonumenten-commissie, die reeds een kijkje hebben genomen, wenschten dat het nieuwe bouwwerk op deze plek niet zou door- gaan, met het oog op de mogelijkheid om de kathedraal te ontmantelen, waardoor dan de huizen, grenzende aan de kathedraal (Kraan poortzijde) doch lager liggend dan de kerk, onteigend zouden moeten worden. Men hoopt op subsidie van het Rijk. DE GEREF. KERK en de Olympische Spelen. In de jongst gehouden vergadering van den Kerkeraad der Geref. Kerk van Amster dam is het rapport besproken, dat namens de predikanten der zeven samenwerxende Ker- ken door ds. J. L. Schout-en werd uitge- bracht, om te bepalen welke houding de ker keraad aan zal nemen ten opzichte van de Olympische Spelen. Na uitvoerig bij de aard der Olympische Spelen te hebben stilgestaan, concludeert dit rapport „Een en ander is dunkt ons voldoende, om met beslistheid partij te kiezen tegen de aan- staande Olympische Spelen. Hier gaat alles in tegen het God-liefhebben bcven alles en den naaste als zichzelf. De sterkste mensch is hier het hoogste wezen en deze komt te staan op de plaats, die alleen aan God toe- komt. De naaste, door zucht naar roem en persoonlijke verheerlijking gedreven, laat zich exploiteeren, of wordt geexploiteerd, om aan de sensatie- en emotiezucht van de massa bevrediging te schenken. Niet alleen het lcarakter, dat de Olympi sche Spelen dragen, maar ook al wat-rcndom en in verband met die spelen dreigt plaats te grijpen, moet ons dringen, met alien ernst, die in ons is, tegen deze verheerlijking van den mensch, tegen dezen cultus van den held, waarbij schier alle geboden van des Heeren Heilige wet in het gedrang komen, ons waarschuwend en wapenend woord te doen uitgaan. Dat in zulk een sfeer het ge- bed, dat de Heiland Zijn discipelen leerde, niet kan opgezonden worden, behoeft, na al het voorafgaande, geen betoog. Het komt ons daarom gewenscht voor, dat de Kerkeraden voor den aanvang der Olym pische Spelen een woord van vermaan en waarschuwing van de kansels tot de gemeen ten richten. Hierbij zou het aanbeveling ver- dienen aan de dienaren des Woords opdracht te verleenen, een concept op te stellen om dit ter goedkeuring aan de Kerkeraden voor te leggen." De Kerkeraad vereenigde zich met dit rap port. Den adviseerenden predikanten der ze ven samen werkende Kerken, die dit rapport hebben saamgesteld, werd verzocht ook het concept-woord van vermaan en waarschu wing op te stellen. „HET GRONDBEZIT." Te Utrecht is een algemeene vergadering gehouden der vereeniging „EIet Grondbezit", onder voorzittcrscbap van baron Van Tuyil van Serooskerken van Heeze en Leende. Met het totstandkomen van de Natuur- schoonwet 1927, zeide deze, kunnen wij ons Nederlandsche publiek gelukwenschen. Het blijft een diep te betreuren feit dat door vele fiscale maatregelen aan veel landelijk schoon reeds onherstelbare schade is toegebracht. Intusschen zijn wij de Regeering dankbaar dat wegen werden ingeslagen die beoogden ons land voor een verder verlies in deze te behoeden. Met leedwezen stelde de president vast, dat er nog weinig vorderingen gemaakt zijn met het afwikkelen der jachtrechten ingevol- ge de jachtwet 1923. Het bestuur heeft zic'h terzake tot den mi nister van Binnenlandschc Zaken en Land- bouw gewend, doch tot heden zonder resul- taat. Vervolgens hield ir. J. F. R. van der Wall, te Wieringen, een uiteenzetting betreffende de Zuiderzeewerken. STRAATROOF TE ROTTERDAM. Met f 25.000 verdwenen. Zaterdag is een 19-jarige loopjongen van Rees Burcksen en Bosnian's Handelmaat- schappij aan de Wijnhaven bij de Rotterdam- sche Bankvereeniging aan den Coolsingel te Rotterdam een bedrag van ongeveer 25009 gaan halen. Omdat het de eerste keer was, dat hem een zoo groot bedrag werd toever- trouwd, is de jongen langs stille wegen naar zijn kantoor teruggekeerd. In den Hang bij de Schrijnwerkerssteeg gekomen, hoorde de jongen iemand roepen, en toen hij omkeek, zag hij, dat het hem gold. Hij werd onmid- dellijk daarna de steeg binnengetrokken en daar heeft iemand hem een slag op het hoofd gegeven, waardoor hij zijn bewustzijn ver loor. Toen hij weer tot bewustzijn kwam, was de portefeuille met het geld verdwenen. Bur gers hebben den aanrander nog achtervolgd, maar zonder resultaat. DE STILLE OMGANG TE AMSTERDAM, Het tweede gedeelte Van Zaterdag op Zondagnacht hebben voornamclijk de r. k. Amsterdammers hun Stillen Omgang gemaakt. Ock dien nacht waren er van buiten, doch meest uit Noord- Holland. Het aantal deelnemers bedroeg naar schatting 30.000. Was het de vorige weer zeer rustig op straat, daar het slechte weer de belangstellenden had doen thuis blij- ven, dezen nacht was het anders, er was nog veel publiek dat de zwijgende stoet stond aan te kijken. Op verzoek hadden de winke liers dezen nacht hun etalages niet verlicht. Wel waren er venters met eetwaren, die zich al om drie uur in den nacht tuaschen de omgangers bewogen. Over het algetneen wordt de nieuwe maat- regel van het bestuur, om den omgang ovei twee nachten te verdeelen, goed geslaagd ge noemd. VEEL SOHADE DOOR DEN LATEN WINTER. De strenge vorst, waarvan vooral he! Noordelijke gedeelte van het land zoo ge- cucht te lij'den heeft gehad, zal aan vele bouwboeren zeer ernstige schade berokkeoen.: Vooral het koolzaad, dat den vorigen na- zomer op vrij groote oppervlakten werd uit- gezaaid en over 't'algemeen den strengen winter van December goed doorstond, if thans op vele plaatsen to'eaal doodgevroren zoodat het ondergeploegd zal moeten wor den. De rest van het winterkoren schijnt er nog behoorlijk goed te zijn. afgekomen maar de boeren, die zich door't mooie weer van een week of drie g-eleden lieten verleiden, om alb voorjaarswerkzaam'heden te vervroegen, be fclagen zich nu over den haast, dien ze toer, gemaakt hebben. Zoo zijn er, die toen al aard- appels gepoot en stekbieten uitgezet hebben en vooral van laatstgenoemd gewas is er bij de strenge vorst van de vorige week geec enkele plant in leven geblevfen EEN EIERHAL TE NIJKERK. Beter eieren dan tab ah. Mr J. B. Kan, minister van binnenland schc zaken en land'bouw, heeft zich gister- ochtend naar Nijkerk begeven ter opening van de nieuwe eierhal aldaar. Met het oog op de steeds toenemende eierproductie op de Veluwe, ook in de omgeving van Nijkerk, bestond daar groote behoefte aan een ruime, doelmatige verkoopsruimte. De minister hield een rede, waarin hij o.m. zeide: „Het is een voortreffeiijke gedachte g-eweest om in deze streek de tabakscultiiur een zoodanige ged a a n te w issel i n g te doen ondergaan, dat daarvoor de teel't van pluim- vee in. de plaats kwam. Immers de roem, die van Nijkerk's tabak uitging, heeft slechts be- scheiden afmetingen aangenomen, maar diep in het perspectief, dat zich opent'voor de eieren van de Veluwe". Spr. wees op het belang van de pluim- veeteelt en den handel in eieren voor om land. Beter dan door regeeringshulp, beter dan door andere, altijd min of meer kunst- matige middclen, kan de afzet verzekerd zijn, doordat de eieren, die Nederland levert, door geen ander land worden overtroffen, Wellicht, zeide spr., beleven wij nog eens den tijd, dat naast de rundvee- en paarden- stamboeken, een pluimveestainboek wordt opgericht. Voorshands echter is bet vol doende, dat de fokkers in de ingeslagen rich- ting voortwerken. MALLE GEVALLEN IN NED.-INDIe. Met een zanuwachtigheid, of wij aan den rand van den financieelen afgrond staan, werden alle „verminderingen van inkom- sten" tegengehouden en de grappigste be- zuinigingen ingevoerd, zegt de „Pr. Bode". Van die bezuiniging, gaat het blad voort, is een verbijsterend staal de order, dat in het 'h-eele land, van Sabang tot Digoel, in het „gewone onderhoud" geen cent mag worder beste-ed aan het verven van's lands gebou wen. Alle B. O W.-kwasten zijn voor he heele jaar 1928 in d-e magazijnen opgel-egd. Van het eerste is een sprekend voorbeeld de hardnekkigheid, waarmee aan de hoogf P. T. T.-tarieven, in de jaren van de diepsh financieele bekommernis ontworpen, wordt vastgehouden. In Nederland kost een stadebnef nu 5 cent en een stadsbriefkaart 3 cent, hier reap. 12F4 en 8. In Nederland kunnen couranten-uitgeverj hun^nieuwsbladen veizenden tegen 3/4 cem tot 55 gram, en 1K- cent van 55150 gram, hier kost het verzenden van een courant van 55 gram 3 centen (vier maal zooveel) en van 150 gram zes cen.ten (ook viermaal zooveel). in Nederland kan men ..internationaal" spreken jover afstanden. die op Java „in heemsch" zijn) tegen een vasten prijs pel drie minuien, en daarna verder per minuut; hier moet men, vier minuten sprekende, er zes betalen, en zeven minuten pratende, geld voor,negen minuten neertellen. In Nederland worden voor internationale gesprekken in andere dan de dag-uren veel mafiger tarieven aangeelgd, 'hier is men de heele 24 uur door eenzelfde tarief ver- schuldiigd. In Nederland begdjpt men, dat de laagst- mogelijke tarieven bedrijfs- en volksbelang zijn, hier kent men alleen schatkist-belangen Bij duizenden en tienduizenden worden d< inlanders, die lezen en schrijven kunnen door de scholen. afgelever-d, doch volte bladen zijn er niet te exploiteeren, vanwegt de portkoaten. En wie onder de eenvoudjg* inlanders, aan familie of vrienden een brie wil schrijven, moet een groot percentage van zijn daggeld bested en voor een „iranco"! Illil Wanneer de televisie bij onze telefoon wordt toegenast cullen we de persoon kunnen zien met wie we spreken.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7