OAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. USt het Pas'temenf Dagelijksch overzicht. Bwiteaiiaiisi No. Dif nomrner Fesfaaf ait 2 Linden. Honderd dertigste faargang. 1928 Deze Couranj wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- en Feestdagen, nftgegeven. Ibonneraentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandea voor franco door let geheele Rijk /2.50. Afzonderlijke en bewfjsnnmmers 5 cents. PRfJS DER GEWONE ADVERTENTlfcNi Per rege! 0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnfmffc Brieven franco aan de N. V. Boek- en Hand«lSw-^«ri(| v/b HBRM? CO#T8N t Voordam C9. Dtee<4euri G, H, KRAK. Telef.nr. Administrate 3. Telefoonnr. Redactie 33. Hoofdredacteuri Tj. N, A DEM A. WOEPDAG Postgiro 37060. 21 MAART Y DEN HAAG, 20 Maart 1928 J De Tweede Kamer is heden begonnen met ten verstandige daad te doenzij heeft zich zonder protest vereenigd met het voorstel yan de begrootingscommissie voor het hoofd stuk VA der staatsbegrooting (Onderwijs) om de algemeene beschouwingen over dat hoofdstuk, welke er destijds door ziekte van den minister bij ingeschoten waren, nu niet jneer te houden, al was de minister weer op 'zijn post. Het ware ook te mal geweest, niet alleen omdat het danig mosterd na den maal- tijd zou geweest zijn, maar ook omdat over 'n paar weken de Eerste Kamer ook al algemee ne beschouwingen over hetzelfde hoofdstuk zal houden. Intusschen heeft de heer Albarda (S.D. 'A P.) toch nog een interpellate aangevraagd over het beleid der regeering in zake de kweekscholen. Daarna heeft de Kamer een tweede goede daad gedaan door zich te vereenigen met de wijziging der Arbeidswet, ten doel hebbend jongelieden van 13 jaar als leerling op fa- briek of werkplaats toe te laten. Men weet, dat van sociaal-democratische zijde tegen dat voorstel sterk is gefulmineerd alsof aan de jongens, die niet meer leerplichtig zijn, maar nog niet in loondienst aan het werk mogen gaan, het zwaarst mogelijke onrecht zou worden aangedaan. Vooral de beer Sten- huis was hoogst verontwaardigd over het voorstel. Heden hebben we een vervolg van de Vrijdag aangevangen debatten gehad en is er nog menig hard woord over gezegd. Van Katholieke zijde, door de heeren Van Wijnbergen en Nolens, is het voorstel aan vaard als de beste overbrugging van de kloof tusschen leerplicht- en arbeidswet, ook de heer Joekes (V.D.) heeft een woord van jympathie er voor laten hooren al was hij er niet blindelings mee ingenomen, maar van de titerste linkerzijdej door sociaal-democraten, door den communist, door de heeren Kete- Jaar en Veraart, is nog met kracht tegen het voorstel geageerd. Doch zoowel minister Slotemaker als minister Waszink hebben het met rustig beleid verdedigd en het slot is ge weest, dat het is aangenomen met 53 tegen 32 stemmen. Tegen stemden alleen de soci aal-democraten, de communist, de vrijzinnig- demoeraten behalve de heer Joekes de heeren Kuiper en Veraart (R.K.) en de heer Arts (R.K Volksp.) Daarna heeft de heer Kleerekoper (S.D. A.P.) zijn bij de Indische begrooting inge- diendp mcfie toegelicht, waarbij aan den minister van kolonien werd verzocht te over- wegen, of er ook aanleiding bestond om met den Gouvemeur-Generaal in verbinding te treden over de vraag in hoeverre het ge- wenscht is de afschaffing van de doodstraf in Ned.-Indie te overwegen. Zoo ongeveer luidde de motie, welke uitermate voorzichtig was gesteld, om haar toch zoo onschuldig mogelijk te doen schijnen. De heer Kleerekoper heeft haar al even voorzichtig toegelicht, maar de minister van Kolonien, de heer Koningsberger, "wilde er oiets van weten. Hij had reeds bij de Indi- iche Begrooting uiteen gezet, dat hij er niet voor te vinden v/as om de zaak bij den Gou vemeur-Generaal ter sprake te brengen. Dat was een zaak waarover Indie zelf moest oor- deelen, doch de Volksraad, waar ze reeds ter tafel is geweest, maalcte er zich ook niet druk over en onder de huidige onrustige omstan digheden in het Oosten achtte de minister het zeer ongeraden om aan den wensch in de motie uitgedrukt gevolg te geven. Feitelijk was hiermee de zaak beslisf, maar wij behoeven wel niet- te verzekeren, da' cr in de Kamer leden te over waren om ook een woordje er over in het midden te brengen, vooral omdat de heer Kleerekoper er den godsdienst had bijgehaald. Maar niemand had lust het eerst het woord te voeren, of wel de heeren hadden hun rede nog niet klaar In ieder geval op de'herhaalde vraag des voorzitters wie het woord wensc-hte, kwam geen antwoord. Dat vond de Voorzitter toch ook niet goed, zoodat hij de tact had de mo tie niet in stemming te brengen, doch het de- hat tot morgen te verdagen. Vermoedelijk zullen dan de sluizen der welsprekendheid wel wijd geopend zijn. Intusschen lijkt ons de kans op aanheming van de motie niet biizon der groot. KORTE BERICHTEN. -De Daily Express meldt, dat graaf Balfour, de bijna 80jarige staatsman, tenge- yolge van een hartaandoening eras-tig ziek a Janeiro wordt blijkens een K j j - N-T.A.-bericht gemeld, dat een rand de kantoren en opslagplaatsen van de Y°mPanma Navegacao Gosteira heeft .ver- oest. De schade wordt op 6 millioen in Ne- oerlandsch geld geraamd. fjVT- /dmiraliteit heeft schout-bij'-nacht i1,3? pen tot opvolger van schout-bij- o nt Lolard benoemd bij het eerste eskitder oer SUgvloot van de Middellandsche Zee. HET PROBLEEM DER MIDDELLANDSCHE ZEE. Conferentie over Tanger te Parijs. Wat zal het resultaat zijn? G is ter is te Parijs een conferentie geopend tot regeling van het statuut van Tanger, waaraan wordt deelgenomen door vertegen- woordigers van de voornaamste mogen-d- h-eden, die beianig hebben bij den staatkun- digen toestand van de Middellandsche Zee, n.i. Frankrijk, Spanje, Groot-Brittannie en Italic. Men zal zich Ih-erinneren, dat deze con ferentie een gevolg is van de in het begin dezer maand na langdurig onderhandelen. Het Fransche .Journal" wijst op de betee- kenis der conferentie, waarbij volgens dit Mad niet alleen Tanger is betrokken, maar tevens de verhoudiing van alle Midideliandsche Zee- mogenheden onderling. Een ding edhter staat vast: er is geen sprake van dat de Marok- kaansche quaestie weer op het tapijt zal wor den gebradht. Het is noodig dit nog eens te verfclaren aldus bet Journal want dezer dagen heeft een Amerikaansc'he nota reserves gerormuleerd ten opizichte van de besluiten, welke zcuden kunnen worden genomen en de rechten der Ver. Staten in Marokko en Tan ger zouden kunnen treffen. De Marokkaan- sche quaestie is geregeld en definitief ge- regeld. Franfcrijk oefent het protectoraat uit, waarvan het een deel van Spanje heeft over- gedragen; het stelsel van de open deur, het- welk door de bepalingen van Algeciras is ge regeld, is gewaarborgd. Het gaat er dus uit sluitend om het statuut van de zone van Tan ger, de groote poort der Middellandsche Zee, nader te preciseeren. Sedert 1904 was avereengekomen dat de zone van Tanger een afzonderlijilc statuut zou krijgen. Daar Engeland eischte dat het statuut een internationaal karakter zou dra- ge, heeft de in 1923 gehouden conferentie de bases daarvan vastgesteld. De Ver Staten hebben die regime niet willen erkennen; ook Italie heeft het genegeerd, omdat het niet in de vaststelling ervan was gekend. De proef zou tot 1935duren, doch i:n 1926 vroeg Spanje een herziening met den wensch de zone van Tanger in de Spaansche zone op te nemen. Toen werd overeenge^komen dat Franfcrijk en Spanje zouden trachten recht- streeks tot overeenstemming te komen, en dat Engeland en Italie daarna zouden worden ge- roepen zich ervoor uit te Sipreken. Veiwolgens zou de overeengelkomen. beslissing worden vo-orgelegd aan de .goedkeuring der overige mcgendheden, die deelgenomen hebben aan de opstelling van het internationaa,I statuut. Atorwaeht schijnt thans te mogen worden, dat Engeland wel accoord zal gaan met de tusschen Frankrijfc en Spanje cntworpen rege- Iing, mits sleohts het internationale regime wordt gewaarborgd. Grooter moeilijkheden ducht men van de zijde van Italic. Italie is n.l. ontevxeden, dat het systema- fech buiten de regeling der Tanger-kwestie is gehouden en wil zijn medezeggenschap als Middellandsche Zee-mogend!heid zien erkend Franlcrijk is wel bereid daartoe over te gaan, maar daarnaast blajven dan tusschen deze beide staten nog probleemen genoeg be- staan: de a'bakening van de Tripolitaansche en Zuid-Tunesische grens; het stelsel der na tural isaties in Tunis; de quaestie van het evenwicht in de Adriatische Zee, welke zich voordoet naar aanleiding van het verdrag, dat Frankrijk met Zuid-Slavie heeft gesloten, fenviji deze laatste mogendheid moeilijkheden met Italie heeft. Het is niet fcuitengesloten, dat wanneer de Tanger-conferentie, die thans aangevangen is-, een gunstig resultaat heeft, ook deze kwes- ties zullen worden opgelost, zoodat dan de zwaar bewolfcte politieke h-emel boven de oude wer ldzee aammerkelijk op zou klaren. VOLKENBOND. DE RUSSISCHE ON 1WAPENINGS- VOORSTELLEN. Critiek der mcgendheden. Nog geen verwerpirtg. Nadat gistermorgen druk geconfereerd v/as door de afgevaardigden onderling over de Russische ontwapeningsvoorstellen, trad na de opening der zitdng van gistermiddag als eerste spreker op de tngelsche gedele- geerde lord Cushendun. Deze verklaarde dat ieder het Russische denkbeeld moest toejuichen, doch hij achtte het niet uitvoerbaar. Voor zoover Groot-Brittannie betrof, was dit land voor ontwapening maar er moest eerst omtrent tal van kwesties een beslissing worden genomen.. Dat was de reden waarom hij in overweging gaf dat het Russische plan zou worden besproken opdat de commissic alles wat er goed in was er uit kon nemen en gebruiken. Hij laakte het dat de Sowjetiegeering in haar voorstellen geen rekening JioikK, met het bestaan van den Volkenbond. Zic htot Litwinoff wendend zeide Cushen dun, dat er twee soorten -vrede waren zooals er ook twee soorten oorlog waren. Er was internationale oorlog en burgercorlog en de laatste was de verschrikkelijkste. Was de sovjetregeering, vroeg Cushen dun, werkelijk van plan haar politick te wij zigen? Was zij nu beslolen zoowel tegen bur- geroorlog als tegen internationalen oorlog te zijn? Zou zij zich niet langer bemoeien met de aangelegenheden van andere landen? Tenzij zij bereid was die wijziging in te voe ren zou zij, hij was er zeker van, zelf erken nen dat haar standpunt een der grootste be- letselen was voor de verstrekkende ontwape ningsvoorstellen, die zijz elf had gedaan. Lord Cushendun drong vervolgens aan op uitstel der behandeling, opdat de Bondsleden gelegenheid zullen hebben de voorstellen na der te bestudeeren. De rede van Lord Cushendun werd luide toegejuicht. Ook de afgevaardigden van Frankrijk, Italic, Canada en Japan oefenden critiek uit op de voorstellen. Litwnoff zal antwoorden, wanneer alle sprekers het wcord hebben gevoerd. CHINA. HET INCIDENT VAN NANKING. De nationalisten doen water in hun wijn. Onderhandelingen tusschen Nanking en de mcgend heden. Sedert eenigen tijd worden pogingen aan- gewend om to komen tot -een regeling van het bekende Naniking-incident. Men herinnert zich de gebeurtenissen: Toen in Maart 1927 Nanking in de handen der Nationalisten viel, dede-n diezen een aa-n- val op de buitenlanders daar ter stede. Zij doodden eenige Britsche en Amerikaansche burgers en matrozeii, mishandelden buiten- lanidische vrouwen- en plunderden de vreemde missies en consulaten en particuliere huizen. Groot-Briittanni6 en vier andere mogend- heden zonden aan de nationalistische regee ring vijf gelijkluidende nota's, waarin zij be- straffing eischten van de bevelhebbers, die voor de gewelddaden verantwoordtelijk wa r-en, een schriftelijke verontsch-uldiging van den opperb-evelhebber en volledige schad-e- loosstel'iing voor d-e veroorza-akte materieele schade -en het toegebracht persoonlij'k 1-etsel. In geval aan deze eischen niet werd vol- daan, zoud-en de mogendhed-en zich genoopt zien, „zoodanig-e m-aa-tregelen te tr-enen als zij geschikt achtt-en". Tsjen, de toenmalige nationalistische minister van buiteniand- sche zaken, wees de verantwoordelijkheid voor het -gebeurde af en gaf internationale arbitrage in overweging. De mogendiheden achtten dit antwoord onbevredigemd en ont- wijkend, doch een bespreking van de „ge- sChikte ma-atregele-n" die zouden volgen- bleef om verschil-lende reden-en achterwege, ter- wijl de kwestie der schadeloossteldng werd aang-ehouden to-tdat -een stabiele regeering uit den chaos- te voorschijm zou zijin ge- kemen. Thans blijkt dat de nationalistische regee ring den eersten sta-p he-eft gedaan tot rege ling van het incident en w-el door het pu-bli- ceeren van een -besl-uit, waarbiji wordt be- kend gemaakt dat een-enHvijftig Ghinees-che soldaten en N-ankin-gsche desperado's (van wie een aantal met name genoemdi) die heb ben deelgenomen aan de gruweldaden tegen de buitenlanders, zijn geexecuteerd. De m-o- igendh-eden zouden, naar het schijnt, met deze bestraffimg genoegen kunnen nemen, omdat zij1 hun desbetreffen-de oorspronke- lijke eischen aa-nzienlijk hebben gematigd, een matigiing die met prijsgevinig kan wor den gelijik gesteld zooals Tsjang Kai Sjek in een dezer dagen gehouden rede heeft geopen- baard. De Nationalistische regeering zou thans bereid zijn de m-ogendlheden behoorlijk en eerfiijik te behandden op vo-orwaar-de, dat d-eze den voortgang van- de revolutie niet belem- m-e-ren. Een Ghine-esch afgevaardigde en Sir Miles Lam-pson, d-e Britsche gezant, zijn reeds te Sjanghai aangekom-en ter onder- handelin-g. Voornam-elijk de scha-deloosstel- lirng zai ter sprake worden gebraCht. DUITSCHLAND. GROOTE HEIDEBRAND. Langs den spoorweg Cuxhafen-Sw.ine- miinde bra-k Maandag nabij Oxstedt een h-eidebrand uit. die tengevolge van den ster- ken oostenwin-d- rn korten tijd een geweldige oppervlakte heide- en boschgron-d J besloeg. Daar het -de brandw-eer uit de omliggende p-iaatsen ni-et geiukt-e het vuur te stuiten, werden 150 man van de vi-erde marine ar- tillerie-afdeeliing naar het terre-in van den brand- overgebr-acht. Ook uit Cuxhaf-en was hulp gekom-en van de Nothilf-e, terwijl de om- won-en-de b-evolki-ng aan het blusschingswerk deelnam. Op sk-ch-ts eenige honderden m-e- ters afstand van de eerste huizen -der -gem-een- te Berensch kon h-et vuur wordten gestuit. E>e oorzaak van den -brand zijn vermoe-deli'k von-ken enz uit een locomotief geweest. FRANKRIJK. DE ZOMiERTIJD. De minister van openbare werken heeft den president der repu-bli-ek een beslilit ter teeke- ning vcorgelegd, waarbij de zomertijd in den na-cht van 14 op 15 April zal ingaan. Hier- van is mededeeli-ng gedaan aan de Engelsche, de Belgische en de N-cderlandsche regeering. Zooals wij dezer dagen meldden houdt deze vervroeging verband met de FransCh-e verkiezingen o-p 22 April. DE MOORD OP SAVORELLI. De vermcedelijke da der in Zwitserland aangehouden. Pavan, de vermoedelij'ke dader van den moord op den Italiaanschen fascist Savorelli, is in de buu-rt van Bazel aangehouden. Hij ontkent beslist dte d-ader van den aanslag te zijn. BELGIe. v ZOEBKOW. Zai zich niet in Kongo mogen vestigen. Naar aanleiding van de berichien in d^ pers dat Zoebkow, de zwager van den ex keizer, vo-ornem-ens is zich naar B-elgisch Kongo te begeven, verluid-t wij (B.T.A.) dat het ministerie van kolonien tot dusver nog geen verzoek te dezer zake heeft bereikt. In geval van zulk een verzoek zal de Bel gische regeering geen paspoort verstrek-ken, noodig voor de vestiging in Kongo. ENGELAND. DE BRIEF VAN ZINOWJEW. Waarschijnlijk in den doofpol. Na bet deba-t over den brief van Zin-owj-ew is het waarschijelijik dat thans dteze onver- kwikkelijfce kwesti-e voorgoed in den doofpot is gestop-t. De sprek-ers van de arbeid-ers- partij trokkem -in het deba-t leeiijk aan het kortste eind, vooral Ramsay MacDonald, wiens redd door den premier goed w-erd b-e- antwoord, terwijl later Sir Douglas Hogg hem -eenige pertinente vragen st-elde die hij ontwij-kend beantwoordde. Albert Inkpi-n, een bestuurslid van de com- mumistisch-e partij van Groot-B-rittann-ie, zegt intusschen dat hij nooi-t den z.g. brief van Zinowj-ew o-ntving en du-s ook niet heeft kunnen vemietigen. Wel had hij -een afschrif-t van een rede van Zin-owjew ontvangen, di-e met McMa-nus uit Mosk-ou was gestuurd en die hij, na ze -op -een vergaderimg te hebben voorg-eiezen, h-eeft versch-eurd, maar dat had met den brief van Zinowjew ni-ets te maken. - HET MOND- EN KLAUWZEERGEVAAR. In het hoogerhuis heeft baron Ernie g-e- vraa-gd of de soort mond- en -klauwzeer, die den- laatsten tij-d in Engeland geconstat-eerd was. dezelfde was als die in D-enemarken, Nederland en B-eligie voorkwam en of bet mogelijik was, dat de besmettin-g kwam van g-eimp-ort-eerd vl-eesch. Ernie merkte op, dat in Engeland g-ednrendie den oorlog de ziekte vrijwel n-iet voorkwam. De minister van landbouw antwoordde, dat de ziekte in Engeland n-et zoo voorkwam als in het grootst-e deel van Eu-ropa. Het was ondoenlijik na te gaan of de besmetting van bet ge'importeerde vleesch kon komen, daar dit in zoo groote boeveelbeid werd -inge- vo-erd. DE NIEUWE GEZANT VAN IRAK TE LONDEN. door Wahabieten aangevalien. Dsa-far pasja, gewezen m-in-isterpresident van Irak, die tot gezant te Lomden is be noemd, is op r-eis naar Emgel-and in de Syri- scbe woestijn door Wahabieten aangevallen. Hij kon sl-echts te-mauwernood1 on-tsnappen; een Arme-nier, die zich in zijn gezelschap be- vond, werd zwaar -gewond. HET BRITSCHE RIJN-LE-GER Critiek van Kenworthy. Bij de behandeling der legerbegrooting stelde Kenworthy (arb-eiderspartij.) voor bet hoofdstuk te v-erlagen om de aa-nda-cht te vestigen -op de bez-etting in het Rijnland door het Britsche leger, w-elke volgens hem voor miliitaire doeleind-en nutteloos is en- u-it stra- t-egisch oogpumt zeer gevaarlij-k. Het antwoord van Worthington Evans. In het Lagerhuis verklaarde de minister van Oorlog, dat'het Britsche bezettingsleger deel uitmaakte van -de internationale strijd- ma-c'ht, welke zich k-racbtens het vredesver- drag i-n Rijinland! bevindt. D-e politiek om het daar al of niet te laten kan thans ni-et worden besproken. Worthinigiton Evans bra-ch-t huldb aan het ge-drag der troepen en verklaarde, dat de wijz-e, waarop zij- door deg-en-en, met w-i-e zij -in het Rijnland in con-tact kwamen, werd-en geacht, inderda-ad opm-erkelij-k was. In de po-sitie, waarin zij zich op het -oogenblik be- vinden, worden zij stdl-ig niet slech-t b-e- H-et voorstel van Kenworthy werd met 222 tegen 129 st-emmen verwo-rpen. ITALIe. DE BRAND IN DE BIOSOOOP TE MORI AGO. De straff eft De redhtbank te Treviso h-eeft-Pirro Braga, de o-perat-eur van het filmtoestel in de bios- co-op op den hooizolder te Moriaga, waar bij een brand 35 mensch-en omgekomen zijn, ver- oo-rdeeld tot twee jaar- gevan-genisstraf en 1500 lire boete,,zijn vad-er, die de vertooning georganiseerd had1, tot 1 jaar, 6.maanden en 10 dagen en 1650 lire boete; zijn zuster is ontslagen van rechtsvervolging. De vervolging van den burgemeester was geschorst en zal wel heelemaal in-getrokken worden, daar bij de behandeling-.van de zaak geblek-en is, dat er geen vergunning was ge- vraagd1 of verleend voor het houden van de bioscoopvoorstel 1 ing. Braga had alleen ge- vraagd of hij den zolder huren mocht. Als verzachtende omstandigheden voor Pirro Braga gold, -dat hij zich bij het reddingsweifc heeft ondcrsch-eid-enn. Overigens bleek bij dt behandeling van de zaak, d-at het filmtoestel van modern-e construoti-e en volkomen in ordr was geweest. De z.g. cabine, die behoorlijk ge isoleerd moet zijn, was echter slechts eefl bouwsd van la-tjes en carton. RUSLAND« DE ARRESTATIE DER INGENIEURS. De aanleiding tot het conflict. De Kreuzztg. publiceert een mededeeling van een uit het Donetzgebied naar Berlijn teru-ggekeerde persoon omtrent de redenen der arrestatie van dte Duitsdhe ingenieurs. In d« mijnen, waar de Duitsche ingenieurs toezichi uito-efenden, hadden Russische arbeidere 15 pond dynam-iet ontvreemd. In hoeverre di Duitschers voor de diefstal verantwoordelijl worded gesteld1 wist de zegsman van het blad niet. POLEN. DE POOLSCH-DUITSCHE 4 ONDERHANDELINGEN Een kink in den kabel Het wil nog altijd maar niet vlotten met de economis-che toenaderingspogingen tus schen Pol en en Duitschland, al zijn in feiten beide land-en nog zoo zeer in dat opzicbt op etkaar aamgewezen. Men w-eet, hoe -een a-f- doende regeling van de vestigingskwestk nog altijd- de groote hinderpaal vormd-e van de hervatti-ng der onderhand-elingen over een handelverdrag. Sinds in Dec. 1927 een veel b-ecr-itiseerde girensr-egeling was ingevoerd, was he-rh-aalde- -lijik van PoolsChe zijde b-etoogd, zoo herin nert de correspondent van -dte „Fra-nikf. Z.", dat d-ie regeling door de uitvoeringsbepa- lingen in overeenstemming zou worden ge- bracht va-n bet Duitsch-Poolsch-e vestigiogs- ver-drag. Di-e uitvoeringsbepal-ingen zijn thar.s v-erschenen- en vrij-w-el de geh-eeld Duftsche pers staat op haar acbterste beenen. Alge- m-een -blijkt men- overtui-gd, dat de afgekon- dig-die verorden-ing niet alleen niet votdoej aan van Duitsche zijde g-euite wensch-en. ma-ar ook d-e dui-delijke bed-oeling bevat dte Duitsche wensch-en te ignoreeren. Daar d-oor de Duitsche regeering en de Duitsche pers -is verklaard, dat de bestaande gren-sregeling in ba-ar huidigen- vorm een on-ov-erkomelijke belemmering vormen van een geregelde voortzetting van; de onderhandelingen en ook de nieuwe vorrrp ongetwijf-eld van Duitsch land on-aannemelijk is, zoo bestaat er weinig uiitzioht, dat de Duitsche del-egati-e in af- zi-enbaren tijd ter voortzetting der onder- ha-nd-el-ingen naar Wa-rschau zal gaa-n. Men consta-teert, dat op het oogeniblk de nationalistische tendenzen in Wa-rschau het gewonnen hebben. D-e „Voss. Z." waarschuwt, ten eindte de toestand ni-et erger te maken, om nu niet van Duitsche zij-de met een dergel'ijfk gebaa-t te antwoorden, hiermede natuurlijk doelendte op de rechterzij-de, die nu moeilijik de gele genheid voor -een: zie je nu wel, dat men mef Polen niet praten kan! kan laten voorb? -gaan. LETLAND. FRINS JOESSOEPOW NAAR RIGA. Een nationale held of een misdadiger? f Prins Joessoepow, -die, naar beweerd wordt, in 1926 in het paleis te St. Petersburg den gunsteling van de tsarina, den monnik Ras- poeti-n, h-eeft venmoord, heeft thans aan het Letlandsche gezantschap te Parijs een visum naar Letland gevraagd en verkregen. Hij wK zich metterwoon te Riga vestigen. Reeds het bericht alleen van de komst vat den prins heeft te Riga een groote beroering onder de Russische emigrantenkolonie ver- wekt. Er hebben zich reeds twee partijten ge- vormd, waarvan de een in prins Joessoepow een nationalen held ziet, terwijl de andere hem als een misdadiger beschouwt KMAARSCHE COUHANT. DE WILD LAAT, over de Boterstraat. Telef. 34 en 36. HET adres voor Land- en Tuingereedschappen. Speciaal adres voor Gereedschappen der Bloembollencultuur. Alleen kwallteitsartikelen en goedkoopl

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1