DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN.1. :1I Hit het Parfemeot No. 30 Oif nummer besfaaf nff 2 bladen. Honderd dertigste Jaargang 1928 Abonnomentsprijs blj vooruitbetaling per 3 maanden f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrullttte Brie v en franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herns. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. 0OWDEKDA» Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredarieur Tj. N. ADEMA. 22 BAtKT DEN HAAG, 21 Maart 1928. Wanneer men de motie van den heer Klee rekoper los van al war politick mag lieeten, beschouwt, was zij zoo simpel mogelijk: de heer Kleerekoper toch stelde niets anders voor als den minister van Kolonien te ver- zoeken met de Indische regeering in over- leg te treden omtrent de al of niet wensche- iijkheid van de afschaffing van de doodstraf in Oost-Indie. De minister van Kolonien had rerklaard aan den in die motie opgesloten wensch geen gevolg te kunnen geven, omdat in de eerste plaats de wijziging in het straf- recht in Indie meet geschieden door de Indi sche regeering zelve, bij ordonnantie, zoodat ide Nederlandsche regeering ^ich daarbuiten -moet houden; in de tweede plaats evenwel achtte de minister het oogenblik zeer ongun- 6tig om die kwestie bij de Indische regeering ter sprake te brengen, nu de beroering in .verband met de jongste onlusten nog niet geheel is tot kalmte gekomen. Dat zou onge- tvnjfeld op de inlandsche bevolking een on- gunstigen indruk maken. Een buitenstaander zou meenen, dat men na deze duidelij-ke verklaring des ministers wel tot stemming had kunnen worden overge- gaan. Maar dat lag heelemaal niet in de be- doeling en de voorzitter, die zijn kamer wel kent, had daarom, toen gister na dit ant- woord van den minister niemand het woord vroeg terwijl toch menigeen roeping gevoelde iets te zeggen, de vergadering tot heden ver- daagd, overtuigd als hij was, dat er aan sprekers geen gebrek zou wezen. Dat had hij goed gezien, want de gansche vergadering van heden is gewijd geweest aan de motie. Er is over gesproken met een vuur en een hartstocht alsof het ging om de af schaffing van de doodstraf, hoewel het Ne derlandsche Parlement daaromtrent toch niet het laatste woord heeft te zeggen. Het dichtst bij de werkelijke -vraag waar- om het ging, hidden zich de heer Droog'ee- ver Fortuyn (V. B.) en mej. mr. F. Ka-tz (C. H.), die zich in hoofdzaak fcezig hidden met de vraag in hoeverre het gewenscht was, dht het parlement zich met dit Indisch be- lang bemoeide. Maar er waren andere spre kers, die de kwestie zeer diep ophaalden en dat waren in de eerste plaats de predikanten, eerst ds. Lingbeek (G. S. P.), later prof. Visscher (A. R.), daarna ds. Zandt (S. G. P.), ten slotte ds, Langman (C. H.), die al ien den Bijbel in het geding brachten en daaruit woorden en teksten aanhaalden ten gunste van handhaving van de doodstraf. Ook wie de waarde van het Bijbelwoord ten voile aanvaardt, zal ons moeten toestemmen, dat zij heel wat verder gingen dan noodig was om een oordeel uit te spreken over de vraag of het gewenscht is de Indische regee ring te polseri over de vraag of in Indie de doodstraf afgeschaft kan worden. De scherpste en scherpzinnigste rede tot bestrijding van de motie van de heer Kleere koper heeft ongetwijfeld de heer Beumer (A. R.) geleverd. Hij toonde zich een overtuigd voorstander van de doodstraf, maar hij wees er toch op, dat het werkelijk, los van de al of niet doeltreffendhe-id van die straf, dwaas- heid was aan een tegenstander van de af schaffing als de minister van kolonien op te dragen met een anderen tegenstander, den tegenwoordigen Gouverneur-Generaal, te confereeren over de mogeliikheid van die af schaffing. Dan weet men al wel bij voorbaat, vat voor boodschap men kan verwachten De heer Kleerekoper heeft met hartstocht, waarin nog al wat overdrijving was te be- speuren, zijn motie verdedigd, zich terecht met enkele korte zinnen afgemaakt van de theologische beschouwingen van de predi kanten, maar zich des te heftiger uitgelaten teg en hen, die meenden dat Indie niet rijp zou zijn voor afschaffing. Hij heeft zich daarbij met trillende stem en trillende geba- ren niet ontzien om de officieren die krach- tens hun plicht optraden tegen opstandelin- gtn uit te maken voor moordenaars van men- schen, die voor hun vaderland opkwamen. Dat de voorzitter .een dergelijke verdraaide voorstel'iing, waarbij mannen van eer voor misdadigers werden uitgemaakt door Het gaan, heeft menigeen met verbazing venvuld. Vroegere voorzitters zouden den spreker on- getwijfeld tot de orde hebben geroepen, zoo zij hem niet het woord hadden ontnomen. De Minister van Kolonien heeft in een slotwoord nog zeer beknopt gezegd, dat hij Neef bez\vaar maken tegen inwi'liging van den wensch in de motie opgesloten. Hij vindt haar over'xidig en niet ter zake. Gestemd is er heden intusschen niet meer bat zal morgen, als er een voldoend aantal leden aanv/ezig is, gebeuren. Dan wordt de niOiie verworpen met als voor-stemmers al- leen de sociaai-democraten en cle vrijzinnig- nemocraten, wier woondvoerder, de heer Joe- Kes, met een nogal zwak redevoerinkje de nouding van zim nartij als voorstander van de vej-jedigde KORTE BE RIfflTEH Bij Krummhfrbel in het Reuzengebergte jpt gister vroeg «a een verschrikkelijken pi m in den naclit, achter elkaar eenige la- wnes neergekomen. Aan den Kleinen Teich een) 1 s"Jarigre jonge man uit Erdraanns- w'1 F en later,zijn nog twee bewuste OT sn,e-'",vmassa's te voorschijn ge ts kli ,Je.^a^ to de da-len en op de velden belangrijit- ila^eiajksch ®werzlelif. UIT KEIZERLIJKE GLORIEDAGEN. Admiraal von Tirpitz uit de politiek Wij hebben dezer dagen gem-eld, dat de voormalige Duitsche vlootaanvoerder admi raal von Tirpitz uit de politiek treedt. Met hem gaat een figuur heen, wiens grootste da gen in den tijd, waarin het Duitsche keizer- schap op het toppunt van zijn mac'ht stond, een voorman d-er oude garde, wiens optreden door velen tcegejuicht en door velen fel becri- tiseerd is, een figuur uit den tijd, dat heel Europa beefd-e voor een dredging met de Duit sche vloot. Oogenschijnlijk bracht von Tirpitz' politick Duitsdh-land in een steeds machtiger positie In waarheid verzwakte zij deze positie meer en meer. Immers, juist doordat bij Europa's vol'keren de angst voor de Duitsche zeemacht werd aangewakkerd, kwam Engeland er toe, aansluiting te* zoeken bij Frankrijk en Rus- land. Reeds langer stree-fd-e de Engelsche diplomatic -daarnaar, dodh het volk wilde d-aar niet toe overgaan. Von Tirpitz werkte echter het diplomatieke streven willens of on- wiilens kradhtdadig in de hand en de gevol- gen zijn voor de Duitsche monarchic funest gebl ek-en Een scherp vonnis heeft dezer dagen de nieuwe minister van de rijksweer over de voor- ooriogsche vlootpolitiek geveld door te betoo- gen, dat de op de vloot vastgeho-uden strijd- krachten de overwinning hadden kunnen be- zegel-en van den onvoldoend sterken rechter- vleugel van de in Aug. '14 ter omvatting van het Fransche leger oprukkende Duitsche sitrijdlcrachten. In plaats daarvan werd de nutteloosheid in de havens gebouden Duit sche vloot in 1918 een der factoren voor de omwenteling, o-m daarna den ondergang te vin-den in de wateren van Scapa Flow, als een droevig einde van een betrekkelijk kort- stondig bestaan, waarvan zijn stichters in hun droomen zulke geheel andere verwach- tingen hadden gekoesterd. Na de ineenstorting van de Duitsche wereldm-acht en de gebo-orte van de jonge Duitsche republiek treedt von Tirpitz nog eenmaal op den voorgrondin '2'4 - als ver- tegenwoordiger van de D. nationale part-ij in den Rijksdag gekomen, werd tevergeefs ge- tracht hem tot kaibinetsformeerder te maken. Het volgende jaar, in '25, trok hij naar Hannover om dien anderen figuur uit een vroeger-e periode, v. Hindenburg, over te ha- len de candidatuur voor het rijk,°.president- schap aan te nem-en een taak, die den grij- zer, veldfnaarsclhalk door de wijze waarop hij die opvat en vervult, de sympathie heeft be- zorgd van wie het ergste vreesden van zulk een keuze. Thans, op bijna tachtigjarigen leeftijd trekt de grijze vlootaanvoerder zich uit de politick terug. Niet echter, zonder een laatst beroep te d-oen op alien, wien de grootheid1, de mili- taire en economische grootheid van Duitsdh- land ter harte gaat. Hen spoort hij aan tot eenswillende samenwerking om te kom-en tot een grooten natioale eenheid Daartoe is noodig, aldus v. Tirpitz, de handhaving en versterking van de werkelijk waardfevolle grondslagen van het Duitsche staatswezen uit den Bismardkschen tijd, en tegelijkertijd de opbouw van een stefk doel'be- wust rijiksgezag. Hetgeen z.i. alleen mogelijk is. indi-en wordt afgerckend met de overheer- sching van de mannen der revolutie in Prui- sen en met het heillooze innerlij'k onware dualisme tusschen het Rijk en Pruisen. Zoo luidt de laatste aanmaning van dezen machthebber uit voorbije dagen van berzer- lijke glorie. Of de meerderh-eid van het Duit sche volk center bereid zal zijn de door hem aangewezen weg te vo-lgen, valt te betwijfe- 1-en. VOLKENBOND. HET LOT DER RUSSISCHE VOORSTELLEN. Algetneene critiek. Gisteren vermel dden wij reeds onder tele- grammen, dat de Russiache on-Kvapenings- voorstellcn o-ok door den Nederlandschen ge- delegerde fel bestred'en zijn. Geen der verdere sprekers heeft zich ac- coord verklaard met de Sowjiet-pla-nnen. Al- gemeen oefendoe men scherpe critiek uit. Op aanvaarding der Russische voorstellen bestaat dus niet de minste kans. Men is van oordeel, dat Rusland met oprecht is met deze ontwapeningspogingen. Hedenmiddag zal de Russische gedele- geerde de sprekers beantwoorden. TURKIJE IN DEN VOLKENBOND? De correspondent te Geneve van de Daily Telegraph seint aan zijn blad, dat Turkije tot de volgende Volkenbondsvergadering een verzoek om t-oelating als lid zal richten. DU1TSCHLAND. EEN POSTWAGEN BEROOFD. Een buit van 15.000 M. In den nacht van Dinsdag is op het station Friedeberg-Neuwark een p-ostwagen beroofd. Onbekende daders hebben het slot van den wag-en op-engebroken en hebben een kist met origeve-er 15.000 Mark aan baar geld meege- nomen. Nog in denzelfden nacht werd d-e ledige kist op korten afstand van h-et station gevon- den De-diefstol moet gepleegd zijn door lie- den, die met den gang van zaken op de hoog- to warea. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Een arbitrate uitspraak voor het spoorwegpersoneel. In het loonconflict bij de Duitsche rijks- spoorwegmaatschapp-ij en heeft de arbitrage- commissie uitspraak gedaan. Deze houdt in, dat de uurloon-en met 3 a 5 pfennig worden verhoogd en dat de overwerkbijslag 25 pet. zal bedragen. EEN NIEUW LEENBANKSCHAN- DAAL. De politic heeft naar de „B. Z. am M." m-eldt, de lenbank van den koopman Adolf Israelski gesloten, na-dat op aangifte van schuldeischers, die noch de ingelegde gel- den noch de rente daarvan ontvingen, een deficit van 100.000 mark was geconstateerd Israelski is in een sanatorium gegaan. HET NOODPROGRAM. Samenwerking tusschen regeerings partijen en oppositie. Naar in den rijksdag verluid-t hielden de leiders der regeeringspartijen en die der op positie gisteravond een bespreking, waarbij werd beraadslaa-gd over de mo-eilijkheden, welke de parlementaire uitvoering van het noodprogram nog in den weg staan. Bij deze bespreking toonde m-en van a-lle zijden den goeden wil tot za-kelijke m-edewerking en werd overeenstemming op alle pun-ten ver- kregen, zocdat n-aar de opvatting der vocr- aanstaandC parkmentskden de rustige af- wikkeling der nog hangende kwestie verze- kerd is. FRANKRIJK. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. Een antwoord van Briand. Het a-ntwoord van Briand zou binnenkort worden verzonden en zou het dlenkbeeld van Kellogg van een multilateraal verdrag gunstig gezind zijn. Er zou bovendien in worden gevraagd dat het verdrag niet zou worden bep-erkt tot de goedkeuring der zes groote mogendheden, maar dat de ondertee- k.ning zou openstaan voor alle naties. Voorts zou het op de no-odzakelijkheid wijzen om te vcorzien in het geval da-t een der onderteekenaars het verdrag zou schen- den. DRIE VROUWEN VERMOORD. In een dorp in Zuid-Frankrij'k heeft een jongeman, naar een Wolff-telegram meldt, zijn vrouw, zijn schoonzuster en zijn groot- moeder vermoord. ENGELAND. E-EN SCHIPBREUK. Acht dooden: vijf sterven door uit- putting. Zondagna-cht is in het gebied1 der Oekney- eilanden een van IJs-land komende Engelsc'he vischvaarder, de „Lord D-evonport", tegen miiddernacht bij zware zee, volkomen duister- nis en fell-en regen, bij Hoy Head aan den grond geloopen. Het sch-i-p liep onmiddell-ij-k vo-1 water en -de scheepslichten gingen onm-id- dellijk uit. De uit veertien leden bestaande bemanning was ten gevolge van de zware golven, die overboord sloegen, niet in staat, naar materiaal te zoeken o-m daarvan fakkels te ma'ken en zag zich verpli-cht, een goed heenkom-en te zoeken. Negen mannen zochten een sdhuilplaats in het stuurhuis, de anderen. ook de adhipper, ergens in den boeg. Twee der laatstgen-oemden, waarbij de schipper, werden echter spoed-ig overboord gestagen' De negen man in het stuurhuis bleven daar tot een golf het huis vernielden, waarop zij ond-er de brug een veilige plaats zochten. E)-oCh gedurende den nacht stierven vijf van uitputting en werd-en overboord gespoeld Een zes-de werd kran-kzinnig en m-oest door zijn kameraden aan een stang word-en vast-ge- bonden, waar hij, even voor de komst van een reddingboot, stierf. Het fei-t van de schipbreuk werd te Strom- ness bekend gemaa'kt door een anderen bin- nenvarenden visscher. Onmiddellij-k werd een reddingsboot uitgezonden, die sa-men met he: visschersvaartuig naar de plaats des onhei-ls voer. De r-eddingsboo-t slaagde er met groote moeite in, een lijn overboord van „Lord De- vonport" te krijgen, waarm-ede, de zes man nen, die zich nog aan boord bevonden, door de branding h-een in d-e reddingsboot werden geskept. DORPSBRANID IN ENGELSCH-INDIe In het district Sjikarpoer is h-et dorp Esoer een p-ro-oi der vlammen geword-en. 1400 hui- zen zijn verwoest en 3'1 menschenlevens ver- loren. De maharadjah van Mysore heeft be- sloten de belastingheffing te schorsen en een leening te veratrck-kekn voor den herbouw van de h-uizen. DE PRINS VAN WALES. Van het paard geworpen, maar ongedeerd. De prins van Wales is in Bedfordshire bij hinderni'swedrennen op mer'kwaardige wijze aan een ernstig ongelu'k on-tsnapt. Bij de zevende hin-d-ernis viel zijn paard, de prins vloog er over den hats van het dier -heen af, r.-aaii-f- een complete sa-l-to m-ortate en kwam veilig w«f weer op zijn voeten terecht. ONWE" IGE HANDEL IN REVOLVERS. O- E v«nng tJ^daard komt met het sen- "atio-vvo- bericht, dat een Fonderdtal Iers-dhe resperado-'s (gun-men) in Londen zijn en dat deze mannen betrokken zijn bij een wijd ver- fatoten on-wettigen handel to xrvolvps^ die op verschi'llende plaatsen in Londen depots heeft De politic is deze zaak door een toeval op het spoor geko-m-en. Een werkman zag een pale uit een kleine vrachta-uto vallen. Hij riep die-n chauffeur aan, en wilde hem het pak, dat was opengegaan, overhandigen. Daarbij zag hij, dat het geheel met automatische revolvers ge- vuld was. Zijn verwon-dering bleci-: zoo duiae- lijlk, dat de Chauffeur een van de revolvers op- nam en hem die dreigend on-der d-en neus Meld, met de o-pmerking dat hij verstandig zou do-en, z-ich zoo sipoedig mogelijk weg to pakken. Hij sprak mat een Iersch accent. De politie tra-ch-tte den auto op te sporen, maar de nuimmerp-laat was verwissel-d. De bed-oeling schijnt te wezen o-nt-evreden jo-nge Ieren te be- wapen-en. Er moet sinds den oorlog een belangrijke onwettige handel in wap-enen zijn gedreven E)e revolvers werden van het vasteland bin- nengesm-okkeld, hetgeen werd vergema-kke- lijkt doordat er tegenwoord-ig weinig kus-t- wa-chten zijn. BELGIe. ZOEBKOF OPNIEUW UITGEWEZEN-. Thans uit Belgie. Op in-stigatie van de Belgische regeering heeft Zoebkof zich aan het hoofdbureau van politie moeten vervoegen, waa-r hij aanzeg- ging kreeg, dat hij Belgie moest verlaten, daar hij anidiesr zou worden uitgewezen. R-eedis is Zo-ebk-of uit Belgie vertrokken. Ver- moed wordt, dat hij zich naar Luxemburg heeft begeven. SPANJE. PRIM-0 EN CATALONIe. Een conflict met Kardinaal Villa y Barranquer. Generaal Primo de Rivera ziet zich, naar het algem-een oordeel der bladen, voor de grootste mo-eilijkhei'd geplaatst, welke hij tot d-usver h-et hoofd had te bieden. Kardinaal Vidal y Barra-guer, te Barcelo na zeteien-d, heeft duidelijk blijken gegeven te symp-athiseeren met het Catalaansche streven en hij wordt dan ook beschouwd als een der steunpilar-en van den a-utonomistische bond. Toen Primo den strijd tegen de Catalan-en be- gon, zag hij den Kardinaal tegenover zich, die zijn oppositie d-uidelijik dem-onstreerde tij- dens he-t bezoek dat koning Alfonso eenigen tijd geleden aan Tarragona bracht. Ofschoon d-e kardinaal van dit bezoek in kenni-s was ge- steld, was hij niet ter begroeting verschenen, evenmin als bij- de aankomst van generaal Martinez Anido, kort tevoren. Gedurende geruimen tijd overwoog Primo de Rivera welke sancties er ten opzichte van den Kardinaal zouden moeten worden geno- men. O-p zijn aandringen verzoch-t koning Al fonso het Vatikaan den Kardinaal over te plaatsen. De pans stemde hierin in beginsel toe, dc-ch de Karnida-al spoedde zich naar Rome, zette den geheel-en toestand uiteen en kreeg d-en Paus op zijn hand. H-et vo-ornaa-mste geschil loopt over de quaestie of het go-dsdienstig onderwijs en het pr-eeken in de Castiliaansche of Catalaan- laansche taa-1 dient te geschieden. Generaal Pri-mo richte zich tot den onlangs beno-em- d-en b-isschoip van Barcelona, i-n wien hij een medestander dacht te heb-ben, om hem er van te doord-rin-gen dat het Catalaansch zou wor den gemed-en. De bisschcp antwo-ordde dat het hem sp-ee-t, doch dat volgens de instructies van het Vatikaan, vertegenwoordigd door kardinaal Vidal y Barraquer, de taal van het volk diende te worden gebruikt bij d-e kerk- diensten en het godsdien-stonderwijs. Primo begaf zich daarna naar Barcelona om den biss-chop te dwingen, hetgeen echter niet ge- iukte. De kafholieke p-ers in Catalonie is geheel op de hand van den kardinaal. OQSTENRIJK. SLACHTOFFERS VAN EEN LAWINE. 13 Skiloopers verongelukt. Een gezelschap van 17 skiloopers uit Wee- n-en is op den Sonnblick op een hoogte van 2500- M. door ee lawine overvallen, die hen meesleurde n-aa-r het dal. Vier leden van het gezelschap konden zich in veiligh-eid stellen en kwam-en geh-eel uitgep-ut en niet in staat om ondervraagd te worden, bij het Natur- Freunde-Haus te Kolm-Saigum aan. De ove- rige 13 personen werden onder de sn-eeuw bedolv-en. Er bestaat geen mogelij-kheid meer hen te redden. Een afdeeling gendarmerie heeft order gekregen na-ar hetgebi-ed van d-en Sonnblick te vertrekken, ccn de verongelukten uit te graven. In de geheele omgeving woedt sedert een orkaanachtige Fohnstorm, waar- door het redd-igswerk vermoedelijk wel zon der resultaat zal blijven. RUSLAND. DE ARRESTATIE DER INGENIEURS Hoe Moskou de zaak vcorstelt. Naar uit M-osko-u aan de Duitsche bladen wordt gemeld, heeft de Russische regeering thans eindelijk den sluier opgelicht, die tot dusv-er over de arrestat-ies in het Donetzbek- ken h-in-g. De Moskousche bladen bevatten bizonder- hed-en omtrent een vrij on-geloofwaar-dig klin kende samenzwering van twee gebroeders Kolodoeb, die voor d-e revolutie m-ijneigenaars in het Donetzbekken zijn geweest. Na d-e revolutie waren zij er in geslaag-d als specialisten voor den mijnbouw in dit ge bied te werk te worden gesteld. Zij zouden echter niets anders hebben gedaan dan de exploita-tie der miiuen saboteercn. Ettelijke 1 mijn-en zouden zij onder water hebben la-ten loopen, andere hebben verwaarloosd, en de mijnwerkers tegen de regeering hebben op. gezet. De bladen vermelden een aantal concrete gevalien van sabotage. De broeders zouden in relatie hebben ge- staan met contrarevoluti-onnaire kringen in het buitenfand en de toezegging hebben ge kregen dat blnnen drie jaar een gewapendf in-terven-tie zou plaats hebben. ARBEID-STOESTANDEN IN HET DONGEBIED. x Hoe de arbeiders optreden. De bolsjewiki hebben nu bij monde van den voorzitter van den raad der volkscommissa- riss-en, Rykow, cpenlijk verklaard, dat er in het Dongebi-ed (de bolsjewiki noemen dat ge bied D-onbas) onmogelij-ke toesta-nden heer- schen, dat het werk gesaboteerd wordt. Alleen wijzen de bolsjewiki de verkeeitle personen als schuldigen aan. Het geruch-t, dat de ingenieurs zes jaren lang sab-otagc- zo-uden hebben gep-leegd, is te dwaas om ei ernstig over te spreken. Wie werkelijk sabo tage heeft gepleegd en h-et nog do-et, kan zijn de arbeiders. De mijnwerkers, die van den kant van d-e „arbeid-ers-regeering" slechts onverschillig- heid voor hun lot zien, zijn voor het werk on- verschillig geworden, verwaarloozen de mij n-en, doen n-iets om de productie o-p te voeren, verknoeien opzettelijk machines, nemen geen voorzorgsmaatregelen to acht enz. De bolsje- wistisehe bladen eckennen dit fei-t en zijn zich volkomen fc-ewust van de groote gevaren, waar-mede deze toesfan-den het regime en het economische leven bedreigen. Er komen uit het D-on-gebi-ed verontrusten- de berichten. De dronkenschap nee-mt onder de mijnwerkers met den dag toe. Het geheele Donhas wordt overstroom-d door een zee van dronkenschap. Zoodra de arbeiders hun loon of een voorschot op het loon krijgen, begin- nen gevechten tusschen de arbeiders van ver- schillende barakken. Er wordt gevochten met bierglazen, stoelen, britsenDe arbeiders gooien de ruiten in, breken de ra-men, slaan in hun bai*akken alles kap-ot. De arbeiders wonen in het geheele gebied in barakken of „kazernes", zooals de Russi sche term luidt. Het zij-n zeer primitief inge- richte barakken, waar zelfs de meest eenvou- dige hygienisdie benoodigheden ontbreken, waar het's zom-ers niet uit te houden is van de bitte en waar's winters de koude winden vrij Sipel hebben.' Er heerscht gebrek aan wa ter, aan bad-gelegenheden. De overheid zorgi niet voor ontspanning en de eenige plaats, waar de arbeider een beetje gezelligheid kan vinden, is de kroeg. D-e arbeiders brengen dan ook hun vrij-en tijd in de kroegen door; velen houden niet alleen Maan-dag, maar ook Dins* dag. En de staat, die den wodka-v-erkoop tot een m-onopolie heeft gemaakt, zorg-t er voor, dat er in de arbeidersdor-pen geen gebrek is aan dat vocht Zoodra de arbei-ders zich in een paar kroe gen aan wodka te goed hebben geda-an, be- ginn-en zij met elkaar ruzie te maken. Er ont- staa-t een gevecht, waarb-ij de „vreemd-e", d.w. z. de arb-eider, die in een andere barak th-uis behoort, afgeranseld wordt. Hij snelt dan na-ar zijn barak en roept: Kameraden, help, zij vermoorden mij!" En dfe „kamera-den" help-en. H-et gevolg is steeds een gevecht van barak tegen barak met alle reeds genoemde versehijnselen. Vaak wordt gebrui'k gemaakt van messen en dan vallen dooden en gewonden. Den volgenden dag z-ij-n alien ka-tteri-g. In het Donbas blijven des Maa-n-dags en na -eestdagen en de da gen, waarop het loon b-etaald^wordt, 3-54-C percent van de arbeiders thuis, vei-telt de „Ra- botsja-ja Gazeta". De overige arbeiders ver- schijnen wel,, maar zijn ni-et in staat te wer- ken en p-legen geregeld sabotage. KORTE B-ERICHTEN. Het B. T. A. ma-akt alle voorbehoud melding van een bericht van de „Peuple", volgens hetwelk blijkens berichten uit d-en Congo 16 blanken te Matadi aan gele koorts zijn overled'en. Er zo-ud-en voorts 3 ver-dabhte sterfgevallen zij-n. O-nder de negers zijn een groot aantal sla-chts'o-ffers. Na den aanslag van Novem-ber 1926, te Bolo-gna op Mussolini gep-leegd, drong to Rome een groep fascisten de woning binnen van mevrouw Lerda, gewezen correspondente van de Berlijnsche Vorwarts, die weduwe is van een Italiaanschen socialist. De geheele in-boedel in de won-i-ng werd- vernield. Dins dag hadden zich de indringers voor de recht- bank te Rome te veran-twoorden. Zij werden vrij-gesproken. Te Madrid is een bedien-de uit een j-uwe- lierszaa-k gearresteerd, die voor 20.000 pese ta's aan diamanten had verduisterd. Hij had de juweelen weggenomen uit pak- ketten, die hij naar Dui-tschland moest zen- den. De krij-gsraad van Alytus, in Litauen, veroordeelde zes sociaai-democraten elk tot zes jaar gevan-genis, daar ze pogingen had den ondernomen met geweld van wapeneu de bestaande regeering ter val te brengen. COURANT 3OTOTI DE WILD LAAT, over de Boterstraat. Telef. 34 en 35. VOOR DE SCHOONMAAK. Groote sorteering Gordijnfournituren. Oogen. Duimen, Haken, Raam- en Gordijnkoord. Beroemde Rawlplug Lijm voor glas, aardewerk. hout enz. Alieen kwaliteitsartikelen en goedkoopl

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1