IllilllSCit tllliSi. feuiiteton. ooooooooooo flndari' derate 'aarpng. Radio-hoekje Sfadssileaiws 00009000000 No. 70 1928 Donderda^ 23 laart. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN- GEN DE TOT DIEN DATUM VER- SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Vrijdag 23 Maart Hilverstm, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.30—2.Lunchmuziek door het Trio Groeneveld. 6.7.15 Din-ermuziek door het Trio Rentmeester. 7.157.45 Landbouw- halfuurtje, verzorgd door Kon. Ned. Tuin- bouwraad. 7.45 Politieberichten." 8.058.35 Les vanwege het Onderwijsfonds voor de Binnenvaart. Schippersles door T. P. Key- ter: Het Nauw van Bat. Het Schaar van de jNtord. 8 359.35 Concert. Nederlandsche componisten. Composities van Sem Dresden. (De dames: Jacoba Dresden-Dhont, alt. Cath. jOtt—Hoppner, harp. De heeren Sem Dres den, piano. Max Orobio de Castro, cello. J. H. Feltkamp, fluit. 9.3510.35 Lezing door C. de Clercq: De onderdeelen van de cen- trale verwarming. 10.1511.15 Een uurtje oude walsen en nieuwe foxtrot's. Huizen, 340.9, M. (Na 6 uur 1950 M.) (12.30 Tijd-opgave. 12.301.30 K. R. O. Lunchmuziek door het trio Winkels". 3. 4.— Vrouwenuurtje door mej. Do Twaaif- hoven tut Den Haag. 4.4.45 N. C. R. V. pramofoonmuziek. 4.456.30 Concert. Het jA-msterdamsch vocaal Solistenkwartet, be- staande uit Mevr. W. Cantevan Amero-n- gen, sopraan M°'. N- Hugues, alt. Tabe Sas, tenor. J c+r<~ nenberg, bas. A. Adema, piano. 6.30 - K. R. O. Spr.: Mr. H. van Haasteri. voorzitter van de R. K. Emi- gratievereentging. 7.7.30 Cursus Gregorl- aansch door J. van der Wiel, leeraar aan het Seminarie Hageveld te Heemstede. 7.35 V. P. R. O.-berichten. 7.40 Beethoven-cyclus. Sonate 1, D-dur. J. Keessen, yi-ool. T. Fry- ling, piano. 8.Lezing door dr. Gramberg: De taak der medische zending. 8.40 Sonate 6 in A-dur, viool en piano. 9.— Lezing door Dr. J. van Dorp: Christus triumphator. 1. Het Kruis. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Concert voor viool en piano. 12.50 Orgeleoncert. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Historische causerie. 3 45 Concert. 3.50 Lezing: St. Paul's Ca thedral. 4.05 Muziek. 4.10 Shakespeare's 'Julius Caesar. 4.05 Muziek. 5.20 Tuinpraat- je. 5.35 Kinderuurtje. 6 20 Orkestconcert. 650 Nieuwsberichten. 7.05 Orkestconcert. 7.20 Bioscoop-causerie. 7.35 Chopin's piano- nocturne's. 7.45 Lezing: The age of steel. 8 05 Fav Compton, kinderliedies met piano- begeleiding. 8.20 National Symphonie-con- cert. Het Halle-orkest en L. Godowsky, piano. (Om 9.20 cnderbroken voor nieuws berichten. 10.35 Nieuwsberichten. 10.40 Mu- ziekcauserie. 10.5511.20 Variete. 11.20 12 20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris"1750 M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Literair en muzikaal uurtje. 8.5011.20 Galaconcert. Orkest, koor en Mile. Boynet, zang. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.20 Kamermuziek. CI. van Conta, sopraan. 7.35 Gevarieerd program- ma. Prof. Goedecke, contrabas. K. Graup- ner, sopraan. A. Jacobi, sopraan. L. Bod- mer, bas. Dr. van SzentGyorgui, viool. A. Poersgen, viola. R. Evler, cello. W. Brauer, piano. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). I.50—7.05 Lezingen en lessen. 7.20 Concert door bet Franf. Museumgezelschap. P. van Wittgenstein. Pianoconcert van Strauss. Pa ragon, Pan-Athenaenzug 9.50—11.50 Con cert. Orkest en E. ZimmermanBehm, mez zo alt. Hamburg, 395 M. 4.20 Franz Scherker- Jierdenkir.g. Solistenconcert. 5.20 Orkestcon cert. 7.20 Beethovenconcert. Orkest en Alfr. Indig. 9.5011.50 Dansmuziek Brussei, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. B-3510.35 Concert. Orkest en solisten. Ziet ge mug gen, lang van pool, Aarzelt met maar slaat ze dood. Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. Hij schudde het hoofd alsof h'ij wilde zeg- K®, dat hij den toestand hopeloos achtte, zich plotseling de plichten der gastvrijheid nennnerend, bood hij Stevenege een glas DoCh Stevenege bedankte en nam iscneid; het liep tegen den tijd, dat de avondpost werd verwacht en er waren mis- scnien brieven bij waarvan hij onmiddellijk rk moest maken. Hij keerde terug naar het 'i™ av5nx^€ Hert" en vond -daar een brief aan jo adres, waarvan het couvert tot zijn ver- den linkerhoek de aanduid'ing -" ,ran,^ Atlantic Steamship Com- j.11? de andere hoek met Traill. ifmPe^ was voorzien J™®! de stad, wier naam het on IiaTT ?lore'? kwam, toen hij ItL-h-L i 3 ^^ndsstationnetje aan't loket een dcriiili p%aTn. nem,en. Dat was toch wel won- iets tp ^eiri1 Stevenege, van daar bureau ven hebbtr en nog wel uit bet moerie.mrner ^^vaartonderneining? Ver hrirf dilS dfdS^^1 WCer °naeteekCflde KAMER VAN KOOPHANDEL EN FABRIEKEN VOOR HOLLAND'S NOORDERKWARTIER. Vergadering met vertegenwoor digers van middenstandsvereem- gingen. Gistermiddag hield de K. v. K. en F. ten Stadhuize hare jaarlijksche vergadering met vertegenwoordigers van middenstandsveree- nigingen in haar district. Behalve een 8-tal le- den der Kamer waren aanwezig vertegen woordigers van de Alkmaarsche Vereeniging voor den Handeldrijvenden en Industrieelen Middenstand, de Handeldrijvende en Indus- trieele Middenstandsvereeniging te Anna- Paulowna, de Algemeene Heldersche Winke- liersvereeniging Helder, de Schager Handel drijvende en Industrieele Middenstandsver eeniging te Schagen, de Neutr. Middenstands- vereen.. Wieringerwaard, de Langendijker Winkeliersvereeniging, de A'kmaarsche Tim- merlieden Patroonsvereeniging, de Chr. Middenstandsbond afd. Broek op Langcn- dijla Middienstandsvereeniging „De Hanze" afdeeiingen Sohagen, Alkmaar en Helder en Bureau voor AdVies voor neringdoenden te Heiloo. Na een lcort openingswoord, waarin hij wees op de belangrijkheid van de te behan- delen punten, deelde de voorzitter, de heer S. W. A r n t z, mede, dat de heer Ingenool, secr.-penningmeester van den Kon. Midden standsbond, bericht van verhindering had gezonden. Daarop kreeg tnr. M. K o p p i u s, uit Groningen, het woord tot het houden van eenige beschouwingen over het euvel Vliegende v/inkels. Spr. herinnerde er aan, dat hij reeds in 1922 een prae-advies uitbracht voor den Middenstandsbond over deze zaak en dat ook al jaren daarvoor aandacht daaraan was gewijd (enquete 1908 en congres Arnhem 1910). Dat thans nog weer over dezelfde kwestie gesproken wordt, gaf spr. een ge- voel van teleurstelling, omdat daar uit blijkt dat het kwaad nog steeds niet is overwon- nen. Misschien ligt de fout ten deele bij den middenstand zelve, die dikwijls niet krachtig genoeg den strijd tegen de vliegende winkels heeft gevoerd. In de groote steden wordt het kwaad minder gevoeld dan in de kleinere plaatsen, vandaar dat op het congres te Zwolle de afgevaardigden uit de groote ste den niet veel voor een krachtige actie voel- den en een hunner betoogde, dat men maar goede koopwaar zoo billijk mogelijk moest aanbieden tegenover de vliegende winkels. Maar spr. geloofde niet daardoor een dier zaken zou verdwijnen. De middenstand zelf heeft niet veel over voor afwering van het kwaad. Het huren van leegstaande winkels, waar kans is dat er een vliegende winkel zal komen, zou wel een bestrijdingsmiddel zijn, al zouden daar ook bezwaren aan verbonden zijn. Onbillijk vond spr. het idee van de Chr Middenstandsvereeniging om de namen van hen, die hun perceelen verhuren voor vliegen de winkels, tot hun schande te publiceeren, omdat daardoor de schade van het leegstaan van winkels alleen zou moeten worden ge- dragen door de eigenaren. Daaruit blijkt ook, dat de middenstander niet bereid zou zijn tot offeren voor zijn mooie organisate. De ar- beidersorganisaties kunnen hier tot voor- beeld strekken! Maar bovendien werken publiek en autori- teiten weinig mee. In enkele plaatsen (Breda, Purmerend, Hoogeveen en Coevorden) kon men, dank zij samenwerking tusschen winke- liers, cafehouders en overheid, den strijd met succes voeren. In Groningen bestond een tijd lang behoorlijke samenwerking tusschen de winkeliers en „Horecaf", waar door de vliegende winkels konden worden geweerd. Het publiek houdt zich bijna geheel buiten dien strijd, vindit dien misschien niet onaan- genaam, omdat het meent, dat de vliegende winkels de prijzen drukken Deze houding geeft blijk van oppervlakkigheid. De gevest- tigde koopman toch heeft zich moeten aanr passen aan de maatschappelijke eischen, waar- door het mogelijk is ieder die iets noodig heeft, dit te leveren op alle tijdstippen, anders dus dan in den tijd der rondreizende koop- lieden, toen men slechts bepaalde artikelen op bepaalde tijden kon koopen. Bovendien is de winkelier vaak de man, die de goederen klaar maakt voor consumptie en is hij de verantwoordelijke voorlichter. En nu is het onbillijk om den man, wien men zoovele eischen stelt, in den sleek te laten als er een vliegende winkel kornt. Deze winkels kun nen in kleine plaatsen groote schade doen, doordat zij oorzaak zijn, dat de gevestigde winkeliers geen voldoende voorraden kunnen inslaan, zoodat het publiek op een gegeven moment niet kan bekomen wat het wenscht. Er zat niemand in de ha! van het hotel. Stevenege zette zich dus in een stoel en maakte den brief open. Een enkele bilk deed hem reeds zien, dat de brief onderteekend was, aan het slot had de schrijver zijn naam gezet, terwijl hij aan het hoofd er van had .geschreven: „Particulier en vertrouwelijk". Hij las den brief op zijn gemak door; bij luidde: Grand Atlantic S.S. Company, Ltd, Waterstreet, Liverpool, 6 Juni 1921 Geachte heer, bij de lezing der •berichten omtrent het mysterieuse geval te Alan- sc.liester, heb ik uw naam daarin herhaal- delijk aangetroffen en daar ik groote be- lanigstelling voor de zaak koester, ver- ocrloof ik mij de vrijheid u eenige inlidh- tingen te doen toekomen, wel'ke u van nut kunnen zijn, zoo zij, naar ik vast over- tuigd ben, eenigszins in verband staan staan met de zaak, die u in onderzoek heeft. U zult mij ten zeerste verplichten, als u dozen brief van volstrekt particu- lieren aard tusschen u en mij wilt be- schouwen, daar ik er bezwaar tegen heb, dat bet bbkend- wordt, dat ik zaken betref- fende de onderneming, waarbij ik in dienst ben, bekend heb gemaaki, al is het ook aan de politic. Ik heb aan niemand mededeeling gedaan van wat ik u hier- bij ga vertellen en geen mijner m-ede- geemployeerden weet, dat ik u schrijf. Ik ben beambte in dienst van de scheeps* vaartmaatschappij, aan het hoofd dezes genoemd. en het behoort tot miin werk Daarbij komt nog dat de winkelier aan handel en industrie lean zeggen in welke rich- ting de productie moet gaari met het oog op de eischen van het publiek. Dat de vliegende winkel de prijzen zou drukken, ontkende spr., want hij sluit concur rence uit. Om een en ander meende spr., dat het een gemeenschapsbelang is als de vliegende win kels worden geweerd. Kan men het publiek hiervan overtuigen, dan heeft men ook meer kans den steun van de autoriteiten te krijgen. Leuzen als „Rechtstreeks van fabrikant tot consument" en „Uitschakeling van tus- schenhandelaren" zijn onjuist, want in onzc gecompliceerde maatschappij is zooiets uit- gesloten. Een groot bezwaar tegen den houder van een vliegenden winkel is, dat hij geen of weinig verantwoording heeft voor de te ver- koopen goederen en het publiek geen enkei verhaal heeft op hem. Sterke toename van vliegende winkels kan kwijnen van den win- kelstand tot gevolg hebben, tot schade der locale gemeenschap, aan welke veel geld ont- trokken wordt, vooral als de winkeihouder een buitenlandsche valutahandelaar is. De vliegende winkels zijn in de eerste plaats te weren door overleg tusschen ge vestigde winkeliers en de cafehouders, die hun zalen voor de vliegende winkels moeten sluiten. Echter, de afspraak kan door on- wil van een enkeling worden teniet gedaan, zooals te Groningen bleek, en daarom moet men ook andere middelen aanwenden: aller- eerst het publiek van het verkeerde van vlie gende winkels doordringen. En dan heeft men nog de drankwet, die niu al een bepaling bevat, volgens welke „ver- gunning" geweigerd (ingetrokken) wordt voor een lokaliteit waarin een andere winkel- nering of het bedrijf van kapper of barbie*: wordt uitgeoefend, enz. Spr. beschouwdle dit artikel nader en concludeerde, dat vlie gende winkels vallen onder „andere winkel- nering" en dat hier dus een middel is tot be- strijding van het euvel. Over het algemeen echter zijn de gemeentebesturen weinig ge- neigd dit middel toe te passen, waarschijn lijk omdat zij in een vliegenden winkel geen algemeen nadeel zien en bovendien omdat naast de bovengenoemde opvatting over de drankwet een andere bestaat, waaruit zou volgen dat vliegende winkels niet vallen on der bedoeld wetsartikel. Deze opvatting vindt steun in ?en beslissing van de kroon in 1911, waarbij vernietigd werd een besluit van GedL Staten van N.-Brabant tot iratrek- king van een „vergunning" wegens het toe laten van een vliegenden winkel. Evenwel wilde spr. er op wijzen, dat na dien wel geble- ken is (speciaal tijdens het ministerschap van prof. Aalberse) dat dit standpunt niet meer werd ingenomen. Vele colleges van B. en W. vreezen ook, dat een cafehouder, wiens „vergunning" zou worden ingetrokken, hooge sehadevergoeding zou eischen en dan laten zij hen maar liever ongemoeid. Spr. wees evenwel dat argument af, omdat het hier een soort rechtspraak in eerste instantie is en een rechtsprekend colle ge kan geen onrechtmatige daad doen, die aan een eisch tot schadeloosstelling bloot stelt. In dit verband besprak mr. Koppius d? Eindhovensche kwestie van Nov. 1927. Intusschen is thans, nu de drankwet toch wordt gewijzigd, de tijd rijp om te pogen daarin opgenomen te krijgen een absoluut verbod van het houden van vliegende winkels in vergunningslokaliteiten en zoo mogelijik ook in vcrl-ofszak-en. Spr. geloofde niet dat die houders dier zaken daar veel schade van zul- len ondervinden, maar bovendien gaat het algemeen belang boven dat van enkelen, zooals ook blijkt uit de winkelsluitings-veror deningen. Er wordt in die richting al ge- werkt. Spr. wilde zich niet ontveinzen, dat de strijd tegen de vliegende winkels ondanks ai- les nog zwaar zal zijn, vooral wat betreft het publiek te overtuigen van zijn dwaling. Spr. geloofde niet, dat de verzoeken om vliegende winkels in de plaatselijke belasting aan te slaan, succes zullen hebben, gezien de (meest zwakke en dikwijls onjuiste) argu menten die de ministers van financien daar- tegen hebben ingebracht. Misschien komt dit ook wel doordat de middenstand zich zoo weinig met de politick inlaat. De midld'enistan* ders moesten maar eens meer optreden in vertegenwoordigende lichamen, dan zou men hun wel met meer ontzag behandelen. Voor hun positie behoeven zij het niet te laten, want die is sterk genoeg. Propaganda tegen de vliegende winkels moet gemaakt worden, duidelijk en dringend, zoodat ieder, pu-bTiek en autoriteiten, inziet dat die zaken ongewenscht zijn. De gemeen tebesturen moeten er aan denken bij het ver huren van een perceel of lokaa] de bepaling te maken, dat geen vliegende winkel mag worden toegelaten. Hieronder zijn, volgens spr., ook te verstaan de tijdelijke verkoopen van groote zaken die in een andere plaats om passage-bewijzen af te gcven voor de reis tusschen Liverpool en een der Noord-Amerikaansche havens, welke onze booten aandoen. Ongeveer drie weken geleden (ik schrijf dezen brief in mijn woning, zoodat ik den juisten da tum niet kan opgeven, omdat ik de boe- ken, waarin ik dat kan naslaan, niet bij de hand heb) ontving ik een brief van zekeren heer 3. lillson, die als zijn adres opgaf Chapter Hotel te York, en mij in- lichtingen vroeg omtrent den prijs van de reis per tweede klasse van Liverpool naar New York, en betreffende data van vertrek einde Mei of begin Juni. Ik be- antwoordde ommegaand die vragen en ontving een paar dagen later een brief van den heer Tillson, waarbij ingeslo- ten was een postcheque ten bedrage van den prijs van een biljet tweede klasse, terwijl verzocht werd een hut voor hem te reserveeren op onze boot „Moronia", die 8 Juni van Liverpool vertrekt. Aan zijn verzoek werd voldaan en het biljet werd beboorlijk aan het door hem opge- geven adres gezonden. Hij deed ons be richt van ontvangst daarvan toekomen. Bij de lezing van de verschillende berich ten is het bij mij opgekomen, dat de S. Tillson, dien ik u noemde, en de S. Ty son, die te Alanchester werd vermoord, wellicht een en dezelfde persoon kon zijn. Ik geef mij niet uit voor iemand, die deskundig is in dergelijke zaken, maar lijkt het ook u niet aannemelijk, VERKQOPT U WERKEN-ARTIKELEN? WELK ARTIKEL VERKOOPT U HET RfiEEST, HET GEADVERTEERDE MERK OF HET NIET GEADVERTEERDE? WAARSCHIJNLIJK WEIGERT U ZELFS ELK MERKEN-ARTIKEL TE KOOPEN WAARVAN U GEEN ZEKERHE1D HEEFT DAT HET GE- ADVERTEERD WORDT. EN WELKE LES IS DAARIN VOOR U ZELF GELEGEN? ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT, dan die. van vestiging soms plaats hebben, al kan hierbij dan niet van gemis van ver- I antwooidelijkheid of verhaal worden ge sproken. Besluitende, sprak mr. Koppius den wensch uit, dat de strijd tegen de vliegende winkels met succes bekroond wordt en dat zij over eenige jaren nog slechts voor den histro- ricus waarde hebben. Diens oordeel zal dan luiden, dat de middenstand een mooi stuk werk heeft verricht en dat het nageslacht dankbaar mag zijn dat de strijd met een volledige zegepraal voor den middenstand is geeindigd. (Applaus.) Gedachtenwisseling. De heer Berkhout (Z.-Scharwoude) vroeg of een vliegende winkel georganiseerd kan worden b.v. in een leegstaande kool- schuur, als er geen zaal is te krijgen? De heer L u y c k x (Den Helder) vroeg of de vergunninghouder niet meer rechten heeft, waar hij toch betaalt voor zijn „ver- gunning". De heer H. Bruin (Alkmaar) noemde de pers een groote propagandistische kracht. De heer Greeuw (Heiloo) vroeg of b.v. een auto met koopwaar uit een andere gemeente ook een vliegende winkel is en ver- boden kan worden. De heer S c h m a 1 z (Schagen) vroeg naar propaganda-materiaal tegen vliegende win kels. De heer Veen (Helder) vroeg hoe de vliegende winkels toch aan hunne goederen komen. Spr. had wel eens gehoord, dat de curatoren uit faillissementen hun die leveren, maar dat moest toch niet zoo zijn. Mr. Koppius beantwoordde alle heeren: Een burgemeester kan een vliegende win kel niet verbieden in 'n verlofzaak, noch voor particulier terrein. Voor een verlof kunnen wel allerlei gunsten worden ingetrokken; tegen een vergunning kan wel scherp worden opgetreden. Bij optreden tegen een vergunninghouder wegens het toch houden van een vliegende winkel kan geen sehadevergoeding worden gevraagd, want de burgemeester pleegt hier dan geen onrechtmatige daad. De pers kan zeer zeker een groote steun zijn in de actie. Verkoop per auto valt onder de bepalingen op het venten. Bepaald propaganda-materiaal is er niet Misschien is er wel plaatselijk een propa- gandablaadje samen te stellen. Curatoren in een faillissement verkoopen meermalen winkelgoederen in het belang van crediteuren, maar het is verkeerd als zij dit doen aan vliegende winkels. De voorzitter bracht den spr. een hartelijfc woord' van dank voor zijMe uiteen- z-ettiingen en legde den nadlruk op den plicht der middienstanders om zich ook i# vertegen- woordigende colleges meer te doen getden, hun organisatie meer te steunen, kortom meer en beter hun belangen te leeren zien en te bebartigen. Belasting op filialen. De voorzitter stelde vervolgens aan de oiide een vraagpunt, dat in de vergaderingen der K. v. K., naar men zich zal herinneren, al -eerder be'handeld is, en hetwel'k al-s volgt was orr.schreven Wordt het gewenscht geoordeeld, dat de Kamer van Koophandel pogingen aanwendt, teneinde ertoe te geraken, dat het ingediend ontwerp van wet tot wijzigi-ng der Gemeenr tewet zoodaniig zal luiden-, dat hierdoor, ten voordeele der gemeenten, waar zaken of in- riohtingein zich bevinden, waarvan- of d-e hoofdzetel of de eigenaar elders is gevestigd dat Tyson na het plan beraam-d te heb ben om de noodmunten van Alansches- ter te stelen, daarna het voornemen heeft opgevat om zoo spoedig mogelijk naar Amerika uit te wijken met de be- doeling -daar de munten weer van de hand te doen? In ieder geval gelijken de namen zoo sterk op elkaar, met dezelf de initiaien, dat ik geloof, dat mijn ver- onderstelling wel aanleiding zou kunnen zijn tot nader onderzoek. Cok meen ik, dat er nog het volgende bij komt: ik vermoed dat de moordenaar van Tyson hem ook heeft beroofd van a! wat hij bij zich had. Indien nu Tyson die Tillson is, dan zal het passagebiljet voor New York zeer waarschijnlijk ook geborgen geweest zijn tusschen de pa- pieren in Yijn portefeuille. Waarom zou de moordenaar, toen hij deze in handen had, van dat biljet geen gebruik maken ten einde zich zoo gauw mogelijk uit de voeten te maken? Niemand op dit kan- toor wanneer hij zich om een of, andere red-en ten kantore mocht vervoegen, of op de „Moronia" zou kunnen beweren, dat hij Tillson niet was hij kon een- voudig volstaan met zich voor Tillson uit te geven. Ik weet niet, of u mijn veronderstelling de moeite waard acht om er nader op in te gaan, maar acht u het, met het oog op deze feiten, ook niet gewenscht om over te kornen, teneinde te zien, of iemand zich hier presenteert met het biljet ten of woonacbtig is, de eigenaar dier zaken of inrichtingein, ook wanneer die -eigenaren geen natuurlijike personen zijm, in die gemeenten geheel, of al thans ten deele, worden belast voor het zudver inkomen uit die zaken of in- richtingen verkr-egen? I-nleider was de heer M. C. Roos, oudi- inspecteur van de registra-tie, te Alkmaar, die ze-i geen rede te-zulten houden, maar meer -een praa-tje. Spr. begon met op te merken, dat zeer zeker aan de hand van art. 244 A. 3 der ge nre entewct is te -bereiken wat het vraagpunt bed-o-elt. De filialen kunnen daar wel onder gebracht worden, w-aardoor er dan heel wat meer forensen zullen komen, maar dat zou juist fout zijm, want het is verkeerd, dat de forens-enbelasting i-s vastgekoppelld aan- dte inkomstenbelasti-ng. Het is dwaasheidl iemand voor zij-ne heele inkomen aan te slaan i-n een plaats, waar hij een filiaal heeft, en hem dan 2/3 van den aanslag te laten be- tal-en als forens. Spr. was het er wel mee eens, dat belasting dient te worden betaald van het im dit filiaal verdiende ge-ld, maar dat dient dan te zijm los v-am de imkomsten- -belasting. Zoo'n regeling zou wel te vio- den zijm, maar vele gemeent-en zouden daar bezwaar tegen hebben, omdat zij hare be- gr-ooti-ngen deels h-ebben i-ngesteld op de fo-re-nsenbelastingen. De overigens krachtige Colij-n kon de bezwaren niet overwinnen. Die bezwaren liggen niet op het terrein der amibtenaren, maar op dat d»er wethoude-rs van financien. Als men wil veranderen, moet eenst de fo- rensenbelas'ting los g-emaakt worde-n van de inkomstenbelastkiig, waa-rva-n g-rondige her- ziening noodig zou zijm. Spr. stelde in het licbt, hoe in den loop der jaren de gedacht-en omtrent belastingen zijn gewijizigd en da-t de heffi-ngen la-ngza- merhand maar geregeld werden opgevoerd tot ontzettende h-oogten. Hij noemde eenige voorbeelden van moge-lijikie heffingen op grond van de forensenbelasting (de ge meente Worm-er -b.v.) Daar werd echter die beffing door minister Colijm belet als te ver gaa-nd. Zoo kan die belasting leid-en tot on- billijkheid -en daarom dient zij uit de inkom- stenbdasting te verdwijnen. In het algemeen verklaarde spr. zich er tegen, da-t getracht word-t maatschappelijke resnltaten t-e bereiken met d-e belast-imgheffing. Sp-r.'s condusie was: Het in het vraagpunt vervatte denfcbeeld is wel sympathiek, maar de ui-twerking eischt groote voorzichtigheidl: uit-breiding van de forensenbelasting is uit den booze. Gedachtenwisseling. De he-er Grunw-a 1 d (Den Helder), van wi-en bet idee van het vraagpunt afkomstig was, wilde geen nieuwe belasting, maar al leen -de filialen laten betalen van de ge- maakte winsten, omdat zij profiteeren van de gemeenschap. De eigenaar zou in zijn woon- pilaats die belasting weer kun-n-en aftrekken. De moeilijfcheden daarbij achtte spr. zeer wel t-e on-dervangen-. Spr. mee-nde, dat de i-n leider het eigenlij-k met hem eens is. De heer Bruin (Alkmaar) -bracht den heer Roos hulde voor zijn betoog en hoopte, dat het zou d-oorklinken tot de raadszalen. waar wel gep-raat wordt, maar ni-ets tot stand -komt. De heer Roos verzekerde, dat de eige naar volgens den gedachtengang van den heer Griinwald bij de tegenwoordiige belas- -tingwet als forens van zij-n h-eel-e inkomen (ook va-n dat van andere filialen) in de forens- gemeente zou moeten- -betalen en oo-k in zijn woonplaats. Maar hoe zou men dan moeten met de coupontonippers en met hen, die hum gel-d name -van Tillson? De „Moronia" ver trekt Donderdag 8 Juni om 12.30, doch aan de passagiers is het veroorloofd twee uur te voren aan boord te gaan. In dien u iets gevoelt voor mijn veronder stelling en naar Liverpool s-poort, dan zal het mij aangenaain zijn u elke in- lichting, die mij mogelijk is, te verschaf- fen. U kunt op het kantoor der maat schappij naar mij vragen; ik ben daar dagelijks van 9.30 tot 1 en van 2 to' 5.30 uur. Intusschen hoogachtend, H. C. FEATHERSTONE. Lang voor hij den brief had uitgelezen, wist Stevenege wat hem te doen stond. Hij vouwde hem dicht, stak hem in een binnen- zak en keek naar de klok, die aan den muur hing, 6.40en er ging om 7 uur een trein naar York, d-e trein, waarmede Oswald Cle- verley naar Londen dacht te gaan. Hij was daarmede nog voor 8 uur in York, en had dus nog tijd tot handelen. Naar zijn kamer te Snellen, eenige toiletbenoodigdheden in een handtaschje te doen, weer naar beneden te gaan en op het kantoor de boodschap achter- laten, dat hij den nacht uit zou blijven, was het werk van enkele minuten. Hij begaf zich met versnelden pas naar het station, nam een kaartje voor York, en toen hij op't per ron kwam, zag hij Oswald Cleverley en stapte achter hem een rookcoupe binn-en Oswald keek hem eenigszins verrast aan. (Word-t vervolfcd.)' o o O o Bg'.i7T Tmi—- - --

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5