BIsineniand TeSegrammen il§T£RDAIH§€fflC BED HI TijdsdirifieiT^ van 23 Maart 1928. Opgave van Noordbollandsch Landbouwcrediet. Het is niet dat we ons verbeugen, dat de moiens gaan verdwijnen, want in ons hart zijn we zeer g-ebecht aan onze moiens, die nu ongeveer 300 jaar de Schermer h ebb en ge- diendi, maar de tegenwoordige tijd eischt een betere bemaling en het mag dan ook niet voorkomen, dat het land! onder water komt te staan, zooals de zesde teekening laat zien. Deze afbeelding is gemaakt naar een foto, genomen in den winter 19241925 bij de boerderij van den heer C. Zeeman in de Zuid-Schermer. 7o. Een afbeelding van het nieuwe gemaal „Emma" genaamd, hetwelk tot groote te- vredenheid van de betreffende bewoners het land droog houdt, waarvoor eerder noodig waren 3 polders en 8 a 9 boven moiens Geachte Heer de Boer, ik reik U hierbij het album over en hoop, dat dit voor U zal zijn een schoon aandenken aan het werk, dat in deze zaak door U is gepresteerd. Nog ben ik niet g eh eel ten einde Ik wil U hierbij. nog aanbieden uit naam van 151 ingelanden en belanghebbenden Uw portret, ik hoop dat U dit een plaats wilt geyen, in Uw huis en wanneer U het beschouwt, zult ferug denken aan dezen avond en aan de zeer velen, die U een warm hart toe dragen (Applaus). (Wordt vervolgd.) OUDKARSPEL. De beer Belonje, voiontair ter sercetarie alhier, is benoemd tot 2e ambtenaar ter se- cretarie te Schoorl. Door de tijdelijike ongesteldheid van een der onderwijskrachten is tot assistente aan- gesteld mej. W. C. Sluijter te Schoorl. Een andere assistente, die voor een paar weken terug benoemd was, is inmiddels we der vertroken. ZU1D-EN NOORD-SCHERMER. Maandag liield de vereeniging „Eiuisvlijt "en Floralia" ten huize van ben heer H. H. van Truijen te Groot-Schenmcr hare jaarlijk- sche ledenvergadering. Hoewel het bestuur ditmaai an ieder lid een keurige gedrunkte convocatie had gezonden, was de opkomst der leden weer gering. De burgemeester, die steeds trouw op deze vergadering verschijnt, was wegens ambtsbezighedien afwezig. i Nadat de gewone huishoudelijke zaken wa ren afgehandeld, kwam aan de orde de aan- vulling van het bestuur met drie nieuwe le den, wegens vertrek naar elders van de hce-, ren J. Q. Borgwat en T. de Geus en het be- danken van den heer T. Slooten. Verloor de vereeniging in den heer Borgwat een ar- tistiek leider en bekwaam organisator barer tentoonstelliingen, in den heer de Geus ont- beert zij een plantenkenner en -liehebber van den eersten rang. Ook de heer Slooten, wiens medewerking als decorateur't aanzien der expcsities zoozeer ten goede kwam, zal word en gemist. Achtereenvolgens werden gekozen in de va catur es Borgwat, de heer C. de Groot, de heer de Geus, de heer D. Pascha en T. Slooten, mevr. N. Slooten-Smit, mej. H. v. d. Groot, die aan de beurt van aftreding was, werd bij acclamatie herkozen en aanvaardde deze herbenoeming. Naar wij vernemen heb ben ook de andere benoemden hunne benoe- ming aangenomen. De bestuursfuncties zullen nog nader wor- den verdeeld'. Hierna werden de aan de leden en hunne kinderen uit te reiken plantensoorten bespro- ken. De rondvraag leverde geen bijzonders op, waarna sluiting volgde. ZIJPE. k Met ingang van den dag waarop zijn op- volger als notaris zal zijn beeidigd, is op ver- zoek eervol ontslagen C. Vrijburg als notaris alhier. ZU1D-SCHARWOUDE. Woensdagavond vergaderde de Cooperatie ,,Nieuw Leven" ten lokale van den heer P. Kramer. De voorzitter, de heer P. Zeeman, opende de goed bezochte vergadering en memoreer- de de cooperatie bij de oprichting 7 jaar ge- leden en wees op het groote verschil van te- genwoordig. De cooperatie gaat het goed, al leen het ledenaantal is te klein. De oorzaak hiervan is de malaise wetke de vorige coope ratie heeft doorgemaakt. Volgens de laatste wetswijziging is de aansprakelijkheid der le den nu uitgesloten. Het jaarverslag vermeldde o.m. dat de financieele toestand uitstekend is. De ver- houding tusschen het bestuur, de bedrijfslei- der en het personeel is bevredigend. De omzet over de eerste helft van 1927 was minder als het jaar daarvoor, wat toe- geschreven moot worden aan den minder gun- stigen toestand aan den Langendijk. De winst is daarom niet zoo groot als in 1926. De af- schrijvingen zijn gehandhaafd. De heer Paarlberg was niet tevreden over de gevoerde propaganda en stelde aan de hand van een en ander voor een krachtige propaganda te voeren. Bij bespreking balans en verlies- en winst- rekening deelde de heer Biersteker, namens de commissie tot nazien der rekening, mede, dat een en ander volkomen in orde was. De nieuwe commissie zal bestaan uit de heeren H. Bakker, P. Hart (niet aanwezig) en A. Nop wen. Het uit te keeren dividend aan de leden zal weder 3 pet. bedragen. Bij de gehouden bestuursverkiezing werden de aftredenden de heeren J. Glas en j. de Jong weder herkozen. Als commissaris werd herkozen de heer P. Kist. Bij de rondvraag kwam ter sprake het in de vorige vergadering genomen besluit om het regeeringscrediet af te lossen en een lste hypotheek van 12.000 te sluiten. Ook in verband met de aatl te schaffen heetwater- oven. Deze zaak zal in een binnenkort te houden vergadering opnieuw behandeld wor den omreden de financieele toestand zooda- nig is dat geen hypotheek gesloten behoeft te worden, Hierna sluiting. NOORD-SCHARWOUDE. De Bond van Begrafenisvereenigingen in Noord-Holalnd hield Donderdagmiddag de lOe jaarwrgadering in „Concordia' 'alhier. De voorzitter, de heer P. Kramer, dvekle bij de opening mede, dat Wieringerwaard tot den Bond is toegetreden. Meer in het bijzonder werden welkom ge- heeten enkele gasten uit Hensbroek en Scha- gen en de pers. Uiit de rekening bleek een kassaldo van 169.85 tegen 139.35 in het vorig jaar. Voor het nazien der volgence rekening wer den Brock op Langendijk en Noordscharwou- de aangewezen. Uit het jaarverslag bleek, dat omtrent orde en netheid geen enkele klacht is ingekomen. 2 Besturus-, 1 algemeene en 4 dag. be- stuursvergaderingen zijn gehouden en de voorzitter is door het bestuur als zoodanig hrbenoemd. De bondscontributie wei'd opnieuw on- veranderd vastgesteld. Schagcn deelde mede, dat ze de toetreding voor hare vereeniging niet van b. lang achtte. Een voorstel van het bestuur om het aan- tal bestuursleden in te krimpen tot een per afdeeling, werd aangenomen. Vertrouwd wordt dat nu elke afdeeling zal zorgen voor een vervanger bij vcorko- mende gevallen. Een vcorstel van de afd. Zuid&charwoude cm bet personeel te verzekeren, werd breed- voerig besproken. Dit punt is reeds meermalen onder oogen gezien, doch tot een reslutaat kwam het nog niet. Thans blijken bijna alle afdeelingen uit- spraak te hebben gedaan over een verzeke- ring volgens voorwaarden eener Engelsche maatschappij. Echter kwamen inmiddels van een Hollandsche maatschappij voorwaarden in, die nog billijker schenen te zijn. Hoewel daaromtrent de meeningen ver deeld zijn de voorwaarden geven gelegen- heid voor twee wijduiteenloopende gedach- ten was men toch algemeen van oordeel dat thans geen besluit mocht worden geno men. De raad werd dan ook opnieuw in handen van het bestuur gesteld. Een voorstel van Oudkarspel om tot kring- vorming over te gaan werd niet aaiwaard, maar aan de afdeelingen werd vrijheid ge- geven onderling overleg over zekere punten te plegen. Hierna werd gelegenheid gegeven tot toetreding tot den bond. Hensbroek deelde mee nog geen vrij man- daat te hebben, doch gaf de zekerheid, dat ze zeker zullen komen. Schagen zette uitvoerig uiteen, waarom ze de aansluiting voor hen van geen belang ach- ten. Gedurende besprekingen kwamen echter en kele punten naar voren, waarvoor Schagen nit ogevoelig schee te zijn. Door de secretaris werden enkele overzich- ten gegeven, waaruit bleek, dat door de 9 ver- eenigingen totaal 205 begrafenissen zijn uit- gevoerd, waarvan 102 voor leden en 10-3 voor niet leden. Ht aantal was het vorig jaar 125. Het totaal aantal leden is 6449, wat 141 meer is dan het vorig jaar. Het kasgeld is bijma f 11000 en ging met 'bijna 500 voc ru.it. Bij de rondvraag stelde Wieringerwaard een contributiebetaling per lid voor. Het bestuur b'leek hiervoor niet veel te ge- voelen, omdat soms de grootste vereeniging de armste is. Vermoedelijk zal dit punt het volgende jaar op de agenda komen. Door enkele-heeren werd een voorval te Broek op Langendijk besproken, waarbij het optreden van een paar Alkmaarders van de vereeniging of een associate sterke afkeuring verdiende. De vereeniging hier had in overleg met de ouders het vervo-er van een drenkelmg op zich genomen, dat door een onbehoorlijk op treden dier menschen belet werd. De wijze van vervoer, zooals dit toen plaats had, was eveneens ten sterkste af te keuren. Gehoopt werd, dat met medewerking van gemeentebesturen zooiets in den vervolge kan worden voorkomen. Schoorl zag liever niet meer op den dag vergaderd en St. Pancras zou het liever vroeger in het voorjaar wenschen Geprobeerd zal worden aan de laatste wewsch tegemoef te komenu Meegedeeld werd, dat voortaan de reis- kosten tot 8 in reekning kunmen worden gebracht. Op een vraag van Wieringerwaard werd meegedeeld, dat weer deze plaats voor de vergadering gekozen is, omdat Alfcmaar de kosten nog hooger zou maken. Ongecorrigeerd. HISTORISCHE ANECDOTEN. Jacob Kirchman, die het bekende huis Kirchman en Son, ongeveer 170 jaar geleden te Londen vestigde, zag tot zijn groot verdriet, dat de piano of harspiksooro, waarvan hij in die dagen bijna de eenige fabrikant was, ver- drongen werd door de meer in de mode zijnde guitaar. Daarom bedacht hij de volgende list Hij kceht een aantal snaarinstrumenten op en gaf ze ten geschenke aan de bloemen- meisjes en liedjeszangers op straat, terwijl hij tegelijkertijd een eenvoudige begeleiding bij de ii.Jies leerde. Deze slimme zet deed de mode weer veran- deren ten gunste der piano's en stelde Jacob Kirckman in staat cen groot vermogen te vergaren. Toen Mozart acht jaar oud was, was hij eens aan het hof van keizerin Maria There sia waar hij een concert gaf. Nadat hij zijn taak verricht had, maakten de nog zeer jon- ge aartshertoginnen Christina en Maria Theresia zich van den knaap meester en ren- den met hem door de kamers, waarbij Mozart uitgleed en hard op den grond viel. Christi na ging voor hem staan. en lachte hem uit. Toen trad Mariei Antoinette later de ko- ningin van Frankrijk, naar hem toe en wiste zijn tranen weg. De knaap zei hierop vastbesloten: Hoor eens, Antoinette, ik trouw met U. Het kleine meisje was daar zeer verheugd over en huppelde naar de kamer der keizerin met de verblijdende boodschap. Dat viel bij de keizerin wel in den smaak Zij nam Mozart op den schoot en vroeg hoc hij tot dit besluit gekomen was. Hij vertelde hoe hij door Christina's schuld gevallen was en hoe Antoinette hem verontschuldigingen had aangeboden. Zij was dus een goede vrouw en daarom wilde hij haar trouwen. Als je haar tot vrouw wilt nemen, meet je ook als aartshertog gekleed zijn. Er werd een volledige hofkleeding voor Mozart gebracht en een prachtig kleed voor het meisje. Zij werden in dat costuum geporretteerd. Dit portret is nog te zien in het Mozart- museum te Salzburg. Ziet ge muggen, lang van poot, Klant: Ik wil dat u ODmiddellijk mijn photegrafie uit de etalage neemt. Photograaf: Maar het is een compliment vooi n, om haar daar te hebben. Klant: Wat!? Met „drie zooals deze voor een daalder" er onder gesGhreven! (Passing Show). Aarzelt niet maar slaat ze dood. VE ETE NTOONSTE L LING BOYCOTTEN. Een zestal Langstraatsche afdeelingen van den Jongen Boerenstand hebben besloten weg te blijven van de a.s. Bossche Paaschveeten- toonstelling als protest tegen het Bossche carnaval, dat een bespotting van den boeren- stand wordt genoemd1. HET LAGE WATER. Het lage water in die rivier de Eem belet alle scheepvaart en de groothandel in Amers- foort begint gebrek te krijgen aan lijnkoeken, lijnmeel, gerst, mais, rijst en andere artikelen. Vele schepen yoor Amersfoort blijven te Am sterdam liggen. Vermoedelijk een dertigtal liggen in de Zui derzee voor den Eemmond en kunnen niet binnenvaren. Een kleine twintigtai liggen er op den Eem aan den z g. Grooten Melm tus schen Baarn en Soest. Toen er nog eenigszins water was, raakte een diep liggende boot met steenen en cement in den vaargeul aan den grond en belette de andere de passage. Toen zij eenmaal gelicht was, was tevens het water weer zooveel gedaald, dat doorvaren van die booten niet meer mogelijk bleek. Gister was een groothandelaar doende lijnkoeken aan den haven te lossen, die per roeiboot waren gehaald van die schepen aan den Grooten Melm. STOOMSCHIP GESTRAND? Men meldde gisteravond van Terschelling: De kustwacht rapporteert, dat in de Eier- landsche gronden een stoomschip is gestrand De bergingsbooten Texel en Neptunus zijn ter assistentie uitgevaren. NA DE STRANDING VAN DE SHONGA. Gisteren zijn uit het achterschip van het gestrande stoomschip Shonga gelost 90 balen palmpitten en 12 balen cacao. Hiermede kan ook de lossing uit het achterschip als geein- digd worden beschouwd. In totaal zijn uit het achterschip 2300 balen cacao en 1300 balen palmpitten gelost. BRANDEN. Te Helden zijn 100 H.A. heide en jonge dennenbosschen afgebrand. DE OVER WE GEN. Een waarschuwingstoestel. Gistermorgen zijn op de spoorlijn „Nuth- Staatsmijn Emma wederom proeven genomen met het toestel van de heeren Ringelberg en Putman. Dit toestel was het vorig jaar reeds beproefd. Thans was de bel, die aan den over- weg moet waarschuwen, grooter en het lidht signaal duidelijiker. De locomotief reed een keer of vier over het toestel, dat naast de rails gemonteerd werd, en elken keer werkten de signalen uitmuntend. Bij de proefneming was o.m. aanwezig de heer Wijnmalen namens den Minister van Waterstaat. EEN HUISELIJKE TWIST MET NOODLOTTIGEN AFLOOP. Gisteren heeft bij een huiselijke ruzie in een woning aan de Quellijnstraat te Amsterdam een 60-jarige gepensionneerde gemeente- wei'kman zijn 33-jarigen sdhoonzoon G. met een schoenmakeremes verwondingen aan hoofd, armen en schouders toegebracht De schoonzoon heeft de vlucht genomen en zich op het naburige politiebureau laten verbln- den, waar het letsel niet ernstig bleek; de man was echter danig overstuur. Toen de po litic zich naar de woning in de Quellijnstraat had begeven, vond zij op den zold'er het lljk van den dader, met een messteek in het hart. Aanvankelijk heeft zij G. nog aan het bureau gehouden, maar zij heeft hem op vrije voeten gesteld toen duidelijk was gebleken, dat de oude man de hand aan ziehzelf had gesla- gen. Oedeelleii/k gecorngeerd.) TWEEDE KAMER 's-GRAVENHAGEi, 23 Maart Besloten wordt Dinsdagavond de interpellatie- Albarda, inizake het beteid van de regee- ring ten aanzien van de kweekscholen te 'behandelen en thans voort te zeften de be- handeling van het onitwerp betreffende de belasting op nalatenschappen en schen- kingen van Nederlanders, die geen inge- zctenen van het rijk zajn. De heer Van. Vuuren is met bet nieuwe art. 2 tevreden. De heer Heemskerk vindit het vreemd om een maatregel van bestuur te doen strekken tot wijziging der wet. Na verdediging door minister de Geer wordt het artikel z. h. st. aangenomen. Het wetsontwerp wordt aangenomen met 49—12 stemmen. - TWEE PERSONEN BIJ EEN BRAND OMGEKOMEN. STOLP, 23 Maart. Op de hoeve van de kolonist Graumann brak, tengevolge van het overvliegen van vor.ken van de langs de grens van L.auenberg woedende bosch- brand, brand uit. Het woonhuis en de vee- stal werden geheel in de asch gelegd. De 30-jarige vrouw van den kolonist sprong met haar beide kinderen uit het brandende huis. Het jongste kind bracht er het leven af, maar de vrouw en haar oudste kind, dat 11 jaar was, stierven kort daarna. VEENBRAND. VRIEZENVEEN, 23 Maart. Eergiste- renmiddag ontstond er een groote veen- brand in de veenderij van den heer J. Dekker alhier gelegen te Bruinehaar nabij de Duitsche grens onder de gemeente Vrie- zenveen. De brand nam tengevolge van den sterken wind spoedig zulk een omvang aan, dat hij een oppervlakte van wel 10 H.A. besloeg. Na aanvrage was de auto- motorspuit der gemeente, spoedig ter plaatse. Tot laat in den avond is men met behulp van nog ongeveer 50 arbeiaers V zig geweest met blussingswerk en geduren de den geheelen nacht hebben verschillen" de arbeiders gemaakt om een nieuwe ait breiding te voorkomen. Turf is tot nu toe, althans van den heer Dekker nog niet aangetast, doch vertJ deliik wel in het nabijgelegen „GrulsVeen,: onder de gemeente Ambt-Hardenberj want daar zag men tot heel laat in avond nog somtijds huizenhooge v' Ook in het veld van den heer van zag men niets dan vlammen. De heer Dekker heeft geen turf ve maar wel is een groot gedeelte van zr, juist voor het nieuwe turfgraafseizoen reed gemaakte droog veld vernield. De oa. zaak van den brand is onbekend. Hedenmiddag was het vuur nog niet heel weg, maar smeulde de bovenste laa; veen nog. Het gevaar is echter geweket, NEDERLANDSCH FABRIKAAT~~" In de Maart-afleverimg van het tijdschrift „Nederlandsch Fabrikaat", het Orgaan van de Vereeniging van dienzelfden naam, treffeo wij o.a. aa: een kort overzibht van hetgeen door ht bestuur der vereeniging in de afgeloopen maand werd verricht, waaruit als naar ge- woonte de groote activiteit der vereeniging vervolgens trekt onze aandacht een ver- faaal onder het hoofd „Dingen die Gebeuren" waarin op vermakelijke wijze wordt geschetst' dat het gebruik van vreemde woorden niet al- tij-di ongestraft geschiedt; een uiteenzetting omtrent de ontwikkeling van de Nederlandsch Indische Jaarbeurs Bandoeng, geeft tal van belangwekkende bij" zonderheden omtrent dit instituut; „De Nederlandsche Handel met het buiten- land in 1927" geeft een zeer overzichtelijt overzkht omtrent onzen in- en export; degenen, die belangstellen in export naar Nederlandsch Oost-Indie, zullen goed doen ter dege kennis te nemen van een artikel on- der het hoofd „Export naar Nederlandsdi Oost-Indie, in deze af levering opgenomen; Een bdangstellend lid van de vereeniging feeft 'n aardige beschouwing tenbeste onder et opschrift „Verzorging van den Verkoop", terwijl tenslotte nog de aandacht wordt geves tigd op een verzameling belangwekkende tor te mededeelingen, onder het opschrift „Wis U terwijl verder in deze aflevering de aan dacht wordt gevestigd op de in April aj door de vereeniging z.g. df^nstratiedagen van Nederlandsche fabrikaten te Nijmegen JE/8 draadlooze telefoon). STAATSLEENINGEN. 5 1919 BANK-1NSTELLINGEN. Kol, Bank Indische Bank Handel Mpij Cert, v, 1000 R&sc INDUSTR. OND. BINNENL. Centr. Suiker Aand. Holl. Kunstzijde Jurgens Gew. Aand. a A. B C Maekubee Nederl. Kunstzijde Philips Gloeilampen Gem. Bezit INDUSTR. AAND. BUITENL. Anaconda Steel comm Zweedsche Lucifers SUIKER MAATSCH. H. V. A Java Cultuur Cult. Vorstenl Dito actions Poerworedjo MIJNBOUW. Redjang Lebong PETROLEUM. Dordtsche Petr. Gee. Holl. Olie Kon. Petr. RUBBERS. Amsterd. Rubber Bandar Rubber Deli Bat. Rubber Hessa Rubber Lampong Sum, Rubber Rotterd Tapanoeli Serbadjadi Silau Wai Sum Rubber Interc. Rubber SCHEEPVAARTEN. Oude Vaart Gem, Eig. Scheepvaart Unie Stoomvaart Mij. Nederland Paketvaart Oude Boot Holl. Stoomboot Niev. Goudriaan Rotterd. Llyod SCHEEPVAART BUITENL, Marine comm. Marine pref, TABAKKEN. Oostkust Oude Deli Senembah Deli Batavia AMERIKA. Southern Rails Union Pacific Wabash Exdividend. Vorige Koers 101V4 274V4 181 1757/, 1763/3 10374 2031/2 274V2 IOI3/3 102 1643/4 4733/4 5693/4 567 1133/4 7881/4 4221/j 192i/o 176 124 135 325 198 3475/s 2745/3 183 207 391 182 153 265 136 282 16% 843/4 81 20872 130 24674 465 4983/4 626 145 7272 Koers van heden te pl.m 1.30 273 180 17572 176 212-3 276-1/2 16172-5 4751/2 570 567 793 195 pl.m. 1.45 175i/2-| 1761/4 212-4 277f-8 IOI1/2 99'/2 102 I641/2-6 473-5 112 79272-4 191 176-1/2 pl.m. 2.- 3473/4-8 273 182 207 182 151 258 5 39 243 462 495 625 3473/4-9 272^-3 ISD/2-3 207 386 258-61 161/4- 2087/= 243 460-2 495-7 62372-5 PROLONGATIE vorige k rs 4 pCt WISSELKOERSEN AMSTERDAM. 145 1941/2 703/4-1 heden pCt, 207-11 28O1/4.1 16374- 471-3 1497* 788-91 271f-21 plnv 2.15 95-6' 2071/2-9 2811/b 568'/j 425 495-6 623V* 271-f 206-'/i 209V* 241-5 458-60 494 Londen Berlijn Parijs Brussel (Belga) Bazel Weenen p. Sch, 100 Kopenhagen Stockholm Oslo New-York NIET OFF1CIEEL. Italie Vorige koers 12.123/8 59.39 9.773/4 34.611/2 47.85 34.977a 66.577a 66.70 66.327a 2.483/8 13.12>/a Koers opheden 3 uur 12.11iyi« 59.351/a 9.771/a 34.61 Va 47.84 34.95 66.577, 66.67'/, 66.30 2.481/4 13.12^ ,N A

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10