DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. S. KROM BuitenEand Abonnementsprijs Bij vooruitBetaling per 3 maawflen f2.—fr. per post f2.50. Bewjjsn. 5 ct. Advertentlepr. 25 ct p. rogel, grootere letters naar ploattnilmt* Brieven franco N.V. Book- en Handelsdr. y.Il Bering. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Administr. No. 3. Redactle No. 83. STOOiEN VAN ALLE SCHOONMAAKGOEDEREN No. *3 Tiff nammer besfaaf nrf 2 bfaden. Honderd dertlgste laargang 192© Dagelijicscli overzicht. HET ONTWAPENINGSDEBAT GEelNDlGD. Een resultaatlooze conjerentie. - De nieuwe Russische voorstellen. De Volkenbond voor een moeilijk probleem. De vijfde zitting der voorbereidende ont wapeningscommissie van den Volkenbond is Zaterdag beeindigd. Meer dan een week lang hebben ruim twintig gedelegeerden gedebat teerd zonder eenig resultaat te bereiken. Zaterdag werd bet Duitsche voorstel om de antwerp-conventie van April 1927 maar niet meer in tweede lezing te behandelen verwor- oen en werd een resolutie aangenomen, voor- forateld door den voorzitter Jhr. Loudon jivaarbij1 het nieuwe Russische ontwapenings- ,plan aan de regeeringen wordt voorgelegd lorn er haar meening over te zeggen en waar- ;iaj aan den voorzitter der commisie wordt op- Vedragen een nieuwe zitting der commissie op 'n geschikt tijdstip bijeen te roepen om tot de tweede lezing over te gaan van het ver- leden jaar uitgewerikte ontwerp-conventie Voor de beperking der bewapening. Die nieu we zitting zal zoo mogelijk voor de volgende yolkenbondsvergadering worden gehouden. Het pleit is daarmede weer eens beslecht. Opnieuw is een dure conference gehouden en opnieuw is gebfeken, dat de Vol'kenbonds- leden niets gevoelen voor ontwapening. Men heeft wat grapjes verkocht en de ernstige Russische voorstellen afgekamd. Dat is het eenige. Hoe weinig ernst het is met den ontwape ningswil, moge blijken uit het volgende: De Amerikaansche delegatie had een voor stel ingedi-end dat uit de resolutie geschrapt zouden worden de volgende woorden, die er aanvankelijik in stonden „de commissie tpreekt de hoop uit, dat de volgende bijeen Icomst der commissie in ieder geval zal kun- nen plaats vinden voor den aanvang der vol gende Volkenbondsvergadering". De heer Rutgers meende, dat het Ameri kaansche amendcment om deze woorden ge- heel te schrappen te ver ging en hij stelde voor alleen weg te laten de woorden „voot den aanvang der volgende Volkenbondsver gadering" waardoor de tekst zou luiden „de commissie spreekt de hoop uit dat de volgen de bijeenkomst der commisie in ieder geval zal plaats vinden". Algemeen gelach volgde op d achtige geestigheid van den Nede deze twijfd- derlandschen gedelegeerde. De critiek van mr. Rutgers op de ontwape- ningsvoorstellen der Russen was overigens vorige week zoo onbeduidend op de meeste punten, dat hij goed gedaan zou hebben, zich te onthouden van een dergelijke moppentap- perij. Wij kunnen niet over dit nieuwe voorstel schrijven, zonder de hoofdpunten ervan eerst kort samen te vatten Leger: a. staten met staande legers boven de 200.000 man verminderen die tot de helft, de andere met een derde of vierde van de sterkte, de reserves worden dienovereenkom- stig ingekrompenb. vechtwagens en verdra- gende kanonnen worden afgeschaft; c. de strjidmiddelen tegen de burgerlijke bevolking uorden vernietigd; d. de oorlogsuitrusting is berekend voor ten hoogste tien lichtingen wat de sterkste mogendheden betreft, voor de kleinste mag zij wat grooter zijn. De V1 o o ta. Zeemogendheden met een oorlogsscheepstonnemaat boven de 200,000 ton verminderen die tot de heift v-oor affle categorieen van scbep-en, kleinere z-eemo- genialheden met -een derde of een vierde; b. vliegtuigmoederschepen worden buiten dienst gesteld en onbruikbaar gemaakt voor oorlogsd-oeleindenc. geen oorlogsschepen grooter dan 10,000 ton, geen scheepsgeschut van zwaarder kaliber dan 30.48 c.M.; d. koopvaardijschepen mogen niet voor oor- logsdoeleinden ingericht worden. Luchtmacht: a. Alle bij het leger ingedeelde vliegtuigen en luchitschepen wor den omttakeld; b wat de rest van de lucht macht betreft verminderen staten met meer dan 200 vliegtuigen hun luchtstrijdkrachten- tot de helft, de andere weer met een derde of een vierde; c. el'k-e voorbereiding van nandelsvliegtui-gen tot oodogsvliegtuigen is verboden; d. alle vliegtuigbommen wordien birnien drie maanden vernietigd. Chemische oorlog: a. alle mid- delen voor den chemischen en -bacteriologi- schen oorlog worden bmnen drie maanden vernietigd en de fabriieken ervoor veranderd voor andere produetie-doeleinden; b. d-e oor- v?? vergiftige gassen wordit verboden hi] het binnen drie maanden te bekrachtigen protocol. M i 1 i i a i r e u itg a v e n De begroo- tmgen voor militaire uitgaven worden in verhouding -tot de irakrimping der strijd'mid- aelen besnoeid en worden sbr-enge voor- schrnten uitgevaardigd om te beletfen dat zulK-e uitgaven bedektelijk onder die van an- oer-e departementen worden ondergebracht. De Volkenbond staat nu voor een moeilijk Probleem. Bijna dagelij-ks s-chelden d-e Russen op ueneve maar per slot van r-ekening doem dan de Bondsl-eden voor de verw-e- tadijikmg der Vo-lkenbonidsideeen, Kon men de vorige algeheele-ontwape- Mgsvoorsteilen verwerp-en, omdat zij geen mmng hielden met de practische pobtiek, Directeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 26 M A ART van de nieuwe voorstellen kan men dat niet zeggen. Zij zijn zoo practisch als maar mo gelijk is! Het zal ons benieuwen,, wat de regeerin gen, die het verdrag van Versailles teeken- den en de sticht-ers van den Volkenbond waren, die plechtiglijk beloofd'en, zooveef mogelijk te zullen ontwapenen, tegenover die practische Russen zulten doen! VOLKENBOND. DE WEDERTOETREDING VAN BRAZILIe EN TURKYe. Hoewel nog geen enkel officieel antwoord te Geneve is ontvangen op het verzoek, dat gelijktijdig met dat aan Spanje, tot Brazilie gericht werd om weder lid van den Bond te worden, neemt men aan, dat ook de Brazi- liaansche regeerin? gunst-ig beslissen zal op de vraag van den Voilkenbond. Ook ten aanzien van de vrijwillige toetre- ding van Turkye, die waarschijnlijk wordt geacht, staat officieel nog niets vast. CHINA. ONTSTEMMING TEGE'N DE JAPAN'NERS. Een boy cot en een algemeene 'staking. Uit Sjanghai wordt aan de „Times" ge- mel-d, dat er onder de Chineezen groote ver- ontwaardiging tegen de Japanners bestaat en dat zij het den Japanners op ernstige ma- nier lastig hebben gemaa-kt. Dezen hebben zich- tot Tokio gewend met een. verzoek oni bescherming. De strubbelingen begonnen drie weken gdeden, toen de Japanners te Amoy en het Japansche consulaat te Peking een in- val deden in woningen van Koreaansehe in- woners en verscheidene Kor-eanen arresteer- den, die werden verdadht van samenzwering tegen Japan. De Chineesche autoriteiten pro- testeerden en er werden een boycot en een al gemeene staking langs de Japansche kaden afgekondigcL DUITSCHLAND. BLOEDONDERZOEK IN DE RECHT- SPRAAK. Voor de reohtbank te Eilwangen is in No vember van het vorige jaar een vrouw wegens meineed tot zes maanden gevangenisstraf veroordeeld. Zij had onder eede een molenaar aangewezen als den vader van haar natuur- Lijfk kind-, terwijl de man nadrukkelijk ontken de ooit in betrekking tot de vrouw te hebben gestaan. Het bloedonderzoek van vrouw, man en kind weer uit dat alle drie tot verschillende bloedgroepen behooren, 't geen de gehoorde deskundigen, krachtens de theorie dat een kind steeds tot de bloedgroep van een zijner ouders behoort, zoo uitlegden dat de mole naar de vader niet kon zijn. De verdediger van de vrouw had vrijspraak gevraagd op grond van bedenkingen tegen deze tiheorie. Thans heeft het rijksgerecht te Leipzig het beroep in cassatie van de veroordeelde vrouw verworpen, zoodat het vonnis rechtskracht heeft gekregen. VERBODEN BEZIT VAN WAPENS. Een machinegeweer voor particuller gebrnik. In de woning van een sergeant-majoor van de Berlijnsche schupo is een machinegeweer met munitie ontdekt en in beslag genomen De hoofdcommissaris van polit-ie heeft naar aanleiding van deze ontdfekMng den betref- fenden majoor d-e verdere uitoefening van zijn diest verbode en aan de minister van binnen- landsche zaken het verzoek gericht den onder- officier in zijn f-unctie te sehorsen en een dis- ciplinair onderzoek tegen hem te openen. Aan dit verzoek lieeft de minister reed's voldaan De betreffend-e majoor zal vermoedelijk ook worden vervolgd wegens overtreding van de wet ter bescherming van de republiek. Uit het onderzoek is gebleken op welke wijze de man in het bezit van het machinegeweer is geko- men. HET „GE|HEIME LEGER." Bestaat niet om verschillende redenen. Naar aanleiding van het weer opdoemen in de Fransche pers, in verband -met Duitsch- lands steu-n aan d-e Russische ontwapenings- voorstellen, van praatjes over Duitschlands geheime bewapening en Duitschlands onap- rechte houding in dit opzicht, neemt de „Manch. Guard." die kwestie van Duitsch lands achterba'ksche vorming van een „ge- weldig leger" onder de loop. In de eerste plaats wijst het Engelsdhe blad op de overheerschende openbare meening in Duitsdbland, die wars zou zijn van zulk een „geweldig geheim leger." Maar er is nog een andere, en veel meer af- doende redep. Nil. dat zulk een groot leger van geen nut meer is, nu de moderne oorlog- voering een geheel ander soort leger ver- eischt, n.l. een klein leger, dat als bet ware een verzameling is van technische deskundi gen, die een uiterst mobiele oorlogsmachine besturen het is een bijzondere ironie, dat te land tenminste die ontwikkeling sinds den grooten oorlog gegaan is in het vooideel der (betrekkelijk aan) ontwapende vo-lken. Volgens de „M. G." zou Duitsdhland dan ook, als het er de vrijheid toe had, zdker ni-et terugkeeren tot algemeenen dienstplidht. Het zou, als het een revisie van de militaire bepa- lingen vroeg, zeker niet de legaliseering vra- gen van #jn m^hiedb ^geheiai leger." Ate de ST00SHIERIJ en VERVERSJ van Eigen winkels te ALKMAAR Langeslraat 91 Tel. 794. AMSTERDAM, Ceintuurbaan 214. Tel. 29886. Overtoom 542 Tel. 30242. HELDER, Keizerstraat 31 Tel. 473. Z A AND AM, Ged. Gracht 10C Tel. 374. ontwapening tot niets leidt, zou het kunnen vragen om opheffing van het verbod van den bouw van tanks, van militaire vliegtuigen, van vechtwagens, van zware artillerie en van de vervaardiging van giftige gassen. Behalve die dingen, heeft het de beschik- king over alles wat noodig is voor oorlogvoe- ring. Duitsehland ijvert edhter niet voor revisie van die militaire bepalingen: de tijd daartoe, indien ooit, zal er zijn, wanneer ontwapening op niets uitloopt, wanneer pacifisme heeft ge- faald en de oorlog weer de ultima ratio wordt voor de doorzetting van de buit-enlandsche politick. Kornt die tijd, dan zal echter een „groot geheim leger" een dwaasheid zijn, evenals het thaps is: de Duitsche militaire deskundigen kunnen het niet gebruiken. Het bestaat met. ENGELAND. DOOR ROEST AANGETAST. Een deel van. den Britsch-Ind. oogst. De tarwe- en lijnzaadoogst in de Noorde- I'ijke gedi:elten van de centrale provincies heeft ernstige schade geleden door de ergste tarwe-roest, die sedert dertig jaren is voor- gekomen. Gevreesd wordt, aat in April het graan zoo schaarsch zal zijn, dat de regee- ring zal mceten ingrijpen; hiervoor zijn reeds voorbereidende maatregelen genomen. Het is moeilijk een juiste raming te geven van de schade, doch dte economische toe- stand in de tarwe-vesbouwende distrieten is zeer ernstig. ONTPL'OFFING OP EE'N OORLOG- SCHIPS. Een doodedrie gewonden. Bij pompproeven is aan boord van het moedersdhip voor vliegtuigen „Courageous" te Devonport een ontploffing gebeurd. Een man stierf aan de bekomen verwondingen, arie anderen kregen ernstige brandwonden door den stoom. Het schip zelf kreeg geen ernstige schade. ENGELSCHEN E'N WAHABIETEN. Tot onderhandelingen met Ibn Saoed bereid. De Britsche regeering heeft Ibn Saoed thans offideel doen wefen, dat zij bereid is Sir Gilbert Clayton af te vaardigen voor het voeren van onderhandelingen met de regee ring van Ibn Saoed over de bestaande mee- ningsverschillen. Aan Ibn Saoed is verzocht een plaats voor deze conferentie voor te stel- len. Men neemt aan, dat hij Djeddah daar- voor zal kiezen. ROEMENIe. DE GE SPANNE N TOE STAND. De zetels der oppositieleden in het parlement; de koningin-weduwe zou op reis gaan. Het gerudht gaat, dat Bratianu, de Roe- meensche minister-president, zou overwegen om de leden der oppositie, die het parlement hebben verlaten, van hun zetels vervallen te verklaren. De grondwet zegt hieromtrent, dat als een parlmentslid gedurende 12 vergade- ringen zonder geldige redenen afwezig is, hij zijn mandaat verliest. Bratianu zou dus nu 12 zittingen afwach- ten. Maar er zou meer adhter dit plan steken. Idien men de berichten dienaangaande geloo- ven mag, is Bratianu van plan om deze vrij' komende zetels niet door aanhangers der regeering te laten bezetten, doch door de vrienden van generaal Avarescu en prof. Jorga. Hiermede zou hij twee vliegen in den klap willen van gen; immers, hij1 zou zidh in het parlement onidoen van zijn gevaarlijkste vijanden, de boerenpartij, maar daarnaast de sympathie zien te winnen van de andere oppo- sitiepartijen, wier macht door deze schitoking zou vermeerderen. Het is natuurlijk de vraag, of hem dit zal lukken. Inmiddels werd Donderdag in k-ringen van het hof medegedeeld, dat de koningin-wedu, we, Maria en prinses Ileana van plan zoude-n zijn voor een maand naar Cyprus op reis te gaan. Dit bericht heeft te Boekarest verwon- dering gewekt, gezien de spanning in den pol'itieken toestand. OOSTENRIJK. EEN NIE'UW SPOORWEG-I NCI DENT MET GESMOKKELDE WAAR. Eenige dagen geileden werden op't station te Maria Teresiopol 22 wagons, die uit Italie fcwamen en voor Roemenie bestemd waren, aangehouden. Reeds eenige d*agen tevoren waren ook 12 wagons uit Italie, voor Roeme nie -bestemd, gepasseerd. Men heeft nu vast- gesteld, dat deze wagons ontplofbare midde- len bevatten. Ze werden op dood spoor geleid en worden nu door militairen bewaakt. Er is een spedale militaire commissie vodt bet onderzoek in deze zaak aangewezen. Met een sisser Een later ontvangen B. T. A.-bericht meldt, dat het transport na de gewone for- maliteiten naar de plaats van bestemming is doorgezonden. ZU ID-TIROL. Kolb weer aan Het woord. De dhrlstelijk-sociale afgevaardigde pas- toor Kolb, wiens rede over Zuid-Tirol aanlei ding is geworden tot het bekende Oosten- rijksch-Italiaansch incident, heeft op een ver- gadering te Weenen verklaard, dat de inter- nationale weerklank, die zijn actie gevonden heeft, hem zelfs verrast heeft. De heele wereld heeft zich met de zaak ingelaten. Als Italie zijn oude verplicbtingen niet wil nakomen, moet het ook van zijn oude voordeelen afzien en. Zuid-Tirol aan Oostenrijk teruggeven Zhid-Tirol is tegenwoordig vergeven van de spionnen, die er het leven van de Duitschers ondragelijk maken. De strijd voor de rechten der Duitschers in Zuid-Tirol is geen regee- rings-, maar een algemeene volkszaak en daarom kan niemand de Oostenrijkeris verbie- den te w-ij'zeni op de misstanden, die er in dit gebi-ed onder het huidige regime heerschen. ITALIe. DE PAUS EN HET FASCISME. Zuid-Tirol de Romeinsche kwestie Bij een audientie van een vertegemvoordi- gei" van den officieelen berichten-dienst te Rome_ verklaarde de paus in verband met de 'kwestie Zuid-Tirol, dat het hem oprecht leed deed, dat Duitsche en Oostenrijksche katho- lieken hem hadden v-erweten, dat hij niet was opgekomen voor het geven van godsdienst- onderwijs in de moedertaal. Hij had gedaan wat hij kon. De verhouding tu-sschen Kerk en Staat in Italie is precies dezelf-de als op 21 Sept. 1870. Wij zullen, aldus de paus, ook in de toekomst doen wat mogelijk is en ook bidden. Maar wij moeten vreezen, dat verdere bemoeiingen on- zerzijds den toestand veeleer zullen vererge- ren dan verbeteren. GEEN DAMES IN DE RECHTZAAL. Tengevolge van de sympathiebetuigingen van een groct damspubliek o,p de tribune tij- dens een moordproees te Milaan aan het adres van den verdediger van den beklaagde, heeft een fascistisch afgevaardigde in de Ka- mer een interpellatie tot den minister van justitie gericht met d-e vraag of het niet tijd is het damespubliek uit de rechlzaal te weren. De onderstaatssecretaris van justitie heeft het voorstel goedgekeurd, zoodat verwach: wordt dat de minister het wel zal aanvaar- den. HET FASCISME VERJAART. Groeo feestelijkheden ver het ge- heele land. Vrijda-g zijn de feestel-ijfcheden begonnen ter herdenking van den negenden jaardag van de oprichting van de fascistische organisatie als partij, welke feestelijifeheden een week zul len duren. Gister werden groote demonstra- ties gehouden, waaraan honderdduizenden jonge mannen van achttien jaar, gekleed in zwarte hemden, deelnamen, De belangrijkste demonstraties hadden te Milaan plaats, van- waar uit Mussolini op 23 Maart 1919 de partij organiseerde ter bestrijding van het bolsjewisme in de Noord-Italiaansche in- dustrieele centra. In de Kamer heeft een herdenking plaats gehad met enthousiaste redevoeringen voor Mussolini. Mussolini zelf gaf een speciaal nummer van het partij-orgaan „Foglio Dor- d'ini" uit Hierin zet hij, dat honderdduizend jonge mannen tot de politibke en militaire or ganisatie van het fascistisch regiem zullen toetreden, dat elk jaar de maoht ervan zich ontwikkelt en dat het regiem meer en meer in het volk zelf leeft. Uit Milaan zijn 10.000 arbeiders naar Rome, om daar aan de feestelijkheden deel te nemen. POLEN. ERNSTIGE BRANDRAMPEN. T wee en veertig boerderijen en 106 schuren verbrand. Vier dooden. Gist-eren zijn in de nabijheid van Lemberg in drie dorpen ernstige branden uitgebroken, welke tengevolge van de thans heerschende voorjaarsstormen onmiddiellijk zeer groote afmetingen aannamen. In het dorp Czerczyk zijn 38 boederijen met in totaal 106 schuren afgebrand, zonder dat men iefcs kon redden. Daar de brandweer machteloos tegenover het vuur stond' en ook dte watertoevoer onvol- doene was, kon men niets uitrichten om het vuur te beperken. Twee personen zijn ver brand en 12 personen kregen ernstige brand wonden. In de plaats Brzozowie zijn 4 boer derijen afbebrand' en ook hier kwamen 2 per sonen om het leven. In het derde dorp is een fabriek platgebrand. RUSLAND., DE GEARRESTEERDE INGENLEURS. Goldstein's verhaal. De in Rusland gearresteerde Duitsche in- genieur Goldstein heeft thans rapport aan de regeering uitgebradit. Z-ijin venhaal is als volgt samen te vatten: Zijn arrestatie en gevangenschap. In den nacht van 5 op 6 Maart werd Gold stein plotseling gearresteerd. Na een nauw* keurige huiszoeking werd hij naar de naburi- ge stad Stalin overgebracht, en daar 24 uur opgesloten, vervolgens naar Charkow en van- daar naar Rostow aan de Don getranspor- teerd. In de gevangenis te Rostow bleef hij opgesloten tot J 7 Maart, toen hij* werd vrijige laten. Uit het verslag blijki, dat Goldstein tijdens zijn gevangenschap buitengewoon veel ellen- de heeft doorstaan, zoodat hij de gevolgen van dezen tijd nog niet te boven is gekomen. Hij werd met zes andere gevangenen in een kleine eel van vier M. lengte en 1.70 M- breedte opgesloten, waar zij niet alleen van een slechte behandeling, maar ook van het onigedierte te lijden hadden. Omtrent de reden der arrestatie deelde men Goldstein volstrekt niets mede. Eerst op 14 Maart had het eerste verhoor plaats. Daar. bij bleek, dat een rapport omtrent verrichte werkzaamheden, ,dat een zijner monteurs hem had nagezonden, was gevallen in han- den Gpoe, die het bij de vertaling zoodanig had vermin'kt, dat men er feitelijk alles u« lezen kon. De vergelij:king met het oiigineel had edxter alles opgehelderd, zoodat hij op 17 Maart was vrijgelaten. Tot dusver had Goldstein zich niet met een Duitschen vertegenwoordiger in verbin- ding kunnen stellen-, doch de Russen stelden wel de Duitsche legatie van de arrestatie in kennis, waarbij zij evenwel geen redenen op- gaven. De toestand der andere gevangenen. Tot dusver is nog steeds geen verlof gege- ven de andere gevangenen te bezoeken. Vol gens de. bepalingen van het desbetreffende verdrag hebben de Russen het recht het be- zoek uit te stellen. Ook is nog geen toestem- ming gegeven tot het inroepen der hulp van een Duitsche advocaat, ofschoon de mogelijk- iheid bestaat, dat na afloop van het onderzoek daartoe verlof wordt gegeven. Omtrent het lot der andere gearresteerdea is ook thans nog niets met nauwkeurigheid bekend. Zij bevinden zich eveneens te Rostow1 a. d. Don. Men heeft hun beloofd1, dat het on derzoek ten spoedigste ten einde zal worden gevoerd, waarna aan de Duitsche legatie ver slag zal worden uitgebradit. In goed inge- liehte kringen neemt men aan, dat er intus- schen nog wel 10 a 14 dagen zullen verloo- pen. Ook Goldstein kan omtrent de juiste reden der arrestatie nog geen verklaring afleggen. De sdirijver van het in beslag genomen rapport omtrent verrichte werkzaamheden is niet gearresteerd. Goldstein heeft verder nog medegedeeld, dat de behandeling na de opheldering der aangelegenhei-d veel beter, ja zelfs buitenge woon vriendelijk is geworden. Hij werd dan ook terstond naar een betere eel overgebracht. Wagner onvoorwaardelijk vrijgelaten^ De „Berl. Lokal-Anzeiger" meldt uit Mos» kou, dat de Duitsche ingenieur Wagner te Charkow is aangekomen. Hij heeft bericht ge kregen van zijn onvoorwaardelijike invrijheid stelling. NOORD AFRIKA. ITALfe'S EI SCHEN IN T ANGER. De Parijsche conjerentie. De „Tribuna" weet de eiscfaen te melden; welke Italie bij de besprekingen te Parijs in- zake Tanger heeft gesteld. Volgens het blad eischt Italic deelnemihg lo. aan het beheer van de international zone; 2o. aan de rechtspraak; 3o. aan alii maatregelen van controle of technischen aarri ter verzekering van dte „werkel-ijke" neutralil teit van Tanger; 4o. verzekering en bescher ming van de Italiaansbhe economische belah-' gen in de zone. De „Tribuna" wijst er verder op, dat een eventueele deelneming van Italie aan het sta- tuut van Tanger ipso facto medebrengt zijn afstand doen van het regiem van capitulaties, wdk recht Italie nog steeds heeft. I talis zal evenwel dergelijke belangrijke concessies niet doen, indien het in plaats daarvoor niet go lijkwaardige waarborgen ontvangt. Indies deze waarborgen niet kunnen wordert gege ven, zal Italie de voorkeur geven aan't hand haven van den huidigen toestand. AMERIKAj MISLUKTE BOMAANSLAGEN. Volgens telegrammen uit Buenos Ayr eg zijn aldaar de radicale aibeiders voor 24 uur in staking gegaan om de invrijheidstelling verkdjgert van een wegens een aanslag op den commissaris van politic tot levenslaage gevangenisstraf veroordedden anarchist, Si mon Radowitsky gelieeten. Op verschillend« plaatsen der stad werden bommen gevonden-, o.a. op den ondergrondsche spoorweg. Out- ploffingen hadden evenwel niet plaats. KO'RTE BERICHTEN. r De reparatiewerkplaats der Zuid-Slavi- sche staatsspoorwegen te Nagy-Beczkerek, waar 800 arbeiders werkten, is totaal afge brand. De schade bedraagt 300 millioen dinar. Te New York js een butler in het huw& lijk getreden met zijn meesteres, die op vele millioenen wordt gesdiat. De butler heeft John Burden, zijn vrouw is de in de New Yorksche Society bekende John Pierrepont Edwards. John is 42 jaar oud, de andere John 72 jaar. De bruid is overgrootmoeder> De bruidegom heeft, alsof dat niet vanzelf moest spreken, tegenover joumalisten ver. klaard, dat hij doodgelulskig is m«t zijn' vrouw. lb' ALRMAARSCHE CODRANT. DE WILD LAAT, over de Boterstraat. Telef. 34 en 35. Beroemde roestvrije MESSEN en SCHAREN. Fiedr. Herder. Abr. Sohn, Solingen. Gero metalen LEPELS, VORKEN «nz, Prachtsorteerlng. Alleen kv/aliieltsartikelen en niet d-iur.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1