Binnenland r T>e groote staatsfaSaksfabriek te "AtHa- ae, waar meer dan 1000 arbeiders werkzaam waren, is door brand totaal vernield. Het vuur is nog niet gebluscht en de naburige huizen loo,pen gevaar. De schade bedraagt 50 millioen drachmen. BLuchtvaarl. STUKKEN VAN EEN VLIEGTUIG GEVONDEN. De gouverneur van het eiland St. Pierre heeft den Franschen consul te Halifax twee stukken van een vliegtuig doen toekomen, ,welke onbeheerd waren gevonden en vermoe delijk overblijfselen zijn van een of andere j rampspoedige aeroplane, die een transatlan- lischen tocht had ondernomen. VLIEGTUIG GEVALLEN. Twee zwaar gekwetsten. Bij een bataljonsoefening waaraan ook vliegtuigen deelnamen, is bij Kaschan (Per- zie) een vliegtuig gevallen en geheel ver nield. De bestuurder en de waarnemer zijn beiden zwaar gewond. SIR SAMUEL HOARE OVER GEDURFDE VLIEGTOCHTEN. Sir Samuel Hoare, de minister van lucht- yaart, heeft te Birmingham een rede gehou- den, waarin hij er op wees, dat in't belang voan de verbetering der techniek pogingen om het snelheidsrecord voor vliegtuigen te verbeteren niet opgegeven mogen worden na het tragisch ongeval met luitenant Kinkead. Hij verzekerde voorts vol lof te zijn voor den ondernemingsgeest en durf die kapitein jHinchcliffe en Elsie Mackay hun poging jhadden doen ondernemen om den Atlanti- •chen Oceaan over te steken, maar oordeelde het gevaar op't oogenblik te groot. De minister verklaarde zich echter tegen elke beperking van de rechten van ieder indi- vidu om het avontuur te wagen en hij meen- de, dat de publieke opinie zich tegen elke be- temrnerimg van de ondernemingsgeest: moet ferklaren. VLIEGTUIG TE MIDDEN EENER MENIGTE GEDAALD. Een doode; verscheidene gewonden. - Een vliegtuig, dat door den eigenaar van een bioscoop te Stalybridge gehuurd was om de film „What Price Glory" zoo snel mo- gelijk over te brengen, moest gister een nood- landing maken te Dukinfield in het graaf- schap Chester. Het vliegtuig kwam temidden van het publiek terecht, waarbij een jongen yverd gedood en verscheidene personen ge- ,wond. EEN BELANGRIJKE GIFT. Ter gelegenheid van de herdenking van den sterfdag, 4 jaar geleden, van den heer Josef Cohen, in leven oprichterdirecteur van „Maison de Bonneterie" te Amsterdam, heeft mevr. de wed. Josef Cohen-Wittgenstein, in het Pensioenfonds dier onderenming een be- drag gestort van 200.000. EEN CONFLICT MET DEN KERKERAAD. Naar dti Crt. verneemt, heeft dr. B. L. Rit- ter, opperrabbijn van het synagogaal ressort Rotterdam, het voornemen tegen 1 April a.s. zijn ontslag in te dienen. Ruim 40 jaar heeft dr. Ritter de geestelijke leiding gehad van het ressort Rotterdam. Dit besluit staat in verband met een be- slissing d'oor den kerkeraad met 11 tegen 3 stemmen in geheime zitting genomen tot wei- gering van de opnetning van bepalingen te gen gemengd gehuwden in de reglcmenten der gemeente. BiRANDEN. In de buurtschap Oudendijk onder de ge meente Woudrichem is gistermorgen een schuur van den landbouwer J. Verdoorn tot den grond toe afgebrand. Te Zorgvlied (Fr.) is de keuterij van J. de Ruiter afgebrand. Een paar stuks vee kwam om. HET ONTWERP TOT WIJZIGING DER ONGEVALLENWET. Een adres aan de Tweede Kamer. Naar aanleiding van het bij de Tweede Kamer ingediende ontwerp tot wijziging der Ongevallenwet 1921, heeft het bestuur van het Nederlandsch Verbond van Vakvereeni- gingen een adres aan de Tweede Kamer ge richt waarin het zegt het te betreuren, dat de minister van arbeid, handel en nijverheid van deze gelegenheid geen gebruik heeft ge- maakt om een grooter aantal beroepsziekten in de ongevallenverzekering op te nemen. Adressant verzoekt om de lijst van be roepsziekten, genoemd in artikel 87 b, als- nog aan te vullen met een aantal met name genoemde ziekten. Voorts dringt adressant er bij de Kamer op aan, een zoodanige wijziging in het onder- havige wetsontwerp aan te brengen, dat de wet ook op arbeiders werkzaam aan werk- verschaffingen van toepassing zal zijn. Wat betreft den afkoop van renten op eigen verzoek van Nederlandsche arbeiders, wier blijvende rente 15 pet. of minder be draagt, verzoekt adressant deze afkoopsom niet bepalen op een bedrag ineens van drie- maal de jaarrentp, maar op de contante waarde dezer rente. Ten slotte komt het adressant in hooge mate gewenscht voor, dat meer dan tot dus- ver het geval was, met de belangen der ver- zekerden, die in het genot eener rente zijn ge steld, rekening wordt gehouden en deze wat minder lastig te vallen met beslissingen tot herziening der rente. Het uitvoerend orgaan dient eveneens in den eersten tijd na het ongeval eenigermate in zijn bevoegdheid, om de rente te herzien, beperkt te worden, meent adressant. Dit kan z.i. geschieden door te bepalen, dat de rente, welke vijf jaren na den dag van het ongeval nog genoten wordt, alleen op verzoek" van den getroffene zal mogen worden gewijzigd FABRIEKSBRAND TE ZAANDIJK. De fabriek „de Haan" en de his- torische molen ,/le Grootvorst" af gebrand. Te Zaandijk heeft Zaterdagmiddag een froot brand gewoed, waarbij een kapitale fa- riek en een historische molen in de vlammeo zijn opgegaan. Op een oogenblik, dat het bedrijf in vollen gang was is plotseling, door thans nog niet opgeihdderde oorzaak, brand uitgebroken in de fabriek „de Haan" van Gebr. Groot te Zaandijk. De ztfon van een der belde firmanfen kwam van boven en merkte, dat er een brandlucht hing. Eer hij zich goed rekenschap kon geven van hetgeen er gebeurde, ontwaarde hij tot zijn schrik, dat brand was uitgebroken, die zoo snel om zich been greep, dat het zaak was zich zoo spoedig mogelijlk in veiligheid te brengen. Ook de anderen, die in de fabriek aan ihet werk waren, vluchten zoo snel moge lijik naar buiten. De fabriek verwerkt afval van hout tot houtmeel, ten hehoeve van linoleumfabrieken Men vermoedt, dat er een explosie heeft plaats gehad en dat toen het vuur zich, daar door de geheele fabriek houtstof zweeft, snel heeft verbreid. Zoo vlug ging alles in zijn werk dat men niet eens tijd had de eigen fohischmiddelen te gebruiken. Toen eenmaal de vlammen naar buiten sloegen, werd het vuur door den krachtigen Zuidenwind aangewakkerd en deelden de vlammen zich spoedig mede aan de aangren- zende pakhuizen. Eer dit echter geschiedde, stond een nieuwe ramp te gebeuren, doordien de overwaaiende vonken op den vermaarden molen de Groot vorst Vielen. De eigenaar van den molen, die het gevaar zag, snelde dadelijtk naar de stel- ling om den molen los te maken en te laten draaien, hopende dat het de Grootvorst daar- door zou gelukken zich de vonken van het lijt' te 'houden. Het bleek echter reeds te laat, het vuur had reeds vasten voet gekregen. De heer Couwen- hoven, die zeer aan zijn molen was gehecht, omdat hij5 reeds zoovele jaren in het b«zit der familie was geweest en van vader op zoon was overgegaan, moest met het oog op het gevaar tegen zich zelf beschermd worden en naar buiten gebracht. Met kracht verbreidde ook hier het vuur zich, zoodat nu beide gebouwen de fabriek en de molen, die door een 50 M. breede inham van de Zaan van elfcaar gescheiden zijn in lichte laaie stonden. Zoo hevig was de hitte, dat de brandweerlieden zoo nu en dan ge- noodzaakt werden tot wijken. Het terrein van den brand was voor de spuiten zeer moeilijk te bereiken, omdat de beide panden gelegen zijn als den smallen Kalverringdijik dat niet veel meer is dan een landweg met een verharde kruin. De Zaandamsche brandweer ontving ge- waardeerde hulp van die te Koog aan de Zaan en die van Zaandijk. Het terrein van den brand ligt precies aan de overzijde van Zaandijk. De Grootvorst of Czaar van Moscovien, zooals hij oovspronkelijk was gedoopt, ging geheel verloren. De Zaanstreek is daardoor een historisOh monument armer geworden. Volgens de geschiedenis der Zaanlanden heeft Czaar Peter in 1697 zijn medewerking verleend bij: het bouwen van dezen molen en heeft deze aan dit bijzondere feit zijn naam te daniken. Toen in 1897 bij de Czaar Peter- feesten, die in Zaandam gevierd zijn, de Rus- sische keizer zich daarbij heeft doen vertegen- woordigen, hebben deze Russische autoritei- ten ook aan den molen een bezoek gebracht. De Grootvorst mocht om zijn gunstige fig ging aan de Zaan bij de bodit van Zaandijk zich steeds in de bijzondere belangstelling van do vreemdelingen, die een boottochje van Zaandam naar Wormerveer maakten, verheu- gen. Na bijna een uur aan de vlammen te zijn prijsgegeven zakte te ongeveer 1 uur het ge- vaarte ineen en behoorde de Grootvorst to het verleden. De machinekamer van de fabriek bleef grootendeels behouden, doch verder ging alles verloren. Verzekering dekt de schade. DE VRIJSPRAAK DER INDISCHE STUDENTEN. Een openbare vergadering der S. D. A. P. Gistermorgen is in de geheel gevulde zaal van het gebouw Carre te Amsterdam een openbare vergadering gehouden van de S. D. A. P. in verband met het proces van de In- discbe studenten. De vergadering werd gepresideerd dbor den voorzitler van de Federatie Amsterdam der S. D. A. P., den heer S. R. de Miranda, die een openingswcord sprak. Daarna voerden achtereenvolgens het woord de studenten Sastroamidjojo, Moham med Hassa, Adhiningrat en Pamontjak. In zijn rede over het „behoud der Neder landsche macht in Iidonesie stelde Mohammed Hatta Nedterland voor het alternatiefof zich vrijwil'lig terug te trekken of er uit gegooid te worden. Spr. tneende, dat de vrijheids- drang van het Indische volk niet meer te tem- peren is. Ten slotte hield mr. Duijs nog een toe- spraak. De vergadering nam een motie aan, waar in geprotesteerd wordt tegen het voornemen van het Dagelijksch Bestuur der gemeente Amsterdam om voor het „Van Heutsz"-mo- n-ument gemeentegrond af te staan. WEES VOORZICHTIG MET VUUR IN BOSCH EN HEIDE. In zeven jaar tijds voor f 800.000 schade; „voorkomen is beter dan blusschen." De directeur van het Staatsboschbeheer schrijft: Tijdvakken van droog weer met schralen Oostelijken wind, die vooral in het voorjaar voorkomen en die wij ook nu pas hebben ge had en misschien spoedig terugkrijgen, brengen voor onze bosschen en heidevelden een bijzonder gevaar met zich. De grassen en heidestruiken, die den vorigen zomer zoo fleurig groen stonden en boeiden, zijn dan nog dor en door den schralen wind en den zonneschijn zeer droog. Onder die om- standigheden is er l enkel vonkje voldoende om gras en heide in vlam te zetten en de wind zorgt er dan wel voor, dat het vuur zich snel verbreidt, waarbij het op zijn weg alles vernidt, wat het tegenkomt. Hierin ligt een groot gevaar voor onze bosschen en vooral voor de dennebestanden opgesloten. In het bijzonder zijn de jonge aanplantingen aan brandgevaar blootgesteld en daarmede dreigen bosschen verloren te gaan, waarin veel geld voor den aanleg is gestoken, zon- der dat reeds opbrengsten zijn verkregen. De statistieken, die ]aarlijks door de Nederland sche Heidemaatschappij en het Staatsbosch beheer over bosch en heidebranden open- baar worden gemaaH, leeren, dat in de laat- ste zeven jaren voor niet minder dan f 800.000 door boschbrand verloren is ge- gaan! Het groote aantal berichten over bosch- en heidebrand, die ons de laatste weken be- reikt, doet vreezen, dat in 1928 wederom belangrijke schade zal worden geleden. Van enkele branden kon de oorzaak dade- lijk worden vastgesteld: het stoken van een vuurtje door jongens, het achteloos wegwer- pen van een brandende sigaret, e.d. Gelukkig konden deze branden, die zich ernstig lieten aanzien, door de spoedig aanwezige blus- schers nog worden bedwongen, voordat zij groote schade hadden aangericht. Dikwijls gelukt het echter niet de oorzaak vast te stelllen, al zijn er gewoonlijk wel vermoedens, dat er onvoorzichtigheid met vuur en wel in het bijzonder bij het rooken in het spel is. Opvallend is jaarlijks het groote aantal branden op Zon- en feestdagen, als velen naar buiten gaan! Dit is wel een duidelijke aanwijzing, dat het buiten vertoevende pu bliek nog steeds niet de noodige voorzichtig- heid in acht neemt. In het belang van onze bosschen, die wij in oijs houtarme land niet kunnen missen en die ook zooveel bijdragen tot het natuur- schoon, doen wij een beroep op een ieder om mede te werken, dat bosch- en heidebranden worden voorkomen. Voorts helpe, wan- neer brand ontstaat, elkeen zoo krachtig mo- gelijk mede om dien te beteugelen. Een leid- draad voor het blusschen is o.m. te vinden in het vlugschrift „Bosch- en Heidebranden en het blusschen daarvan", eene uitgave, die bij de Directie van het Staatsboschbeheer te Utrecht voor belangstellenden op aanvrage k o s t e 1 o o s verkrijgbaar is. ing@£®^si@n stukken Buitrn vra-v' woordelijkheid van de Redac- tie. De opname in deze rubriek bewijst geens- zins dat de redactie er mede instemi.) Mijnheer de Redacteur, Beleefd verzoek ik opname van onderstaan- de in uw veeigelezen olad. Zaterdagmiadag vertelt een vriend mij: „Ik was aan 't canoen en ik kom langs de Friesche brug en daar smijt me die brug- wachter een emmer water over me heen. k Heb me heekimaal moeten verkleeden". Gaat zoo iets niet alle perken te buiten? Van een klein kind kan men tenminste nog zeggen als het spuwt of zoo iets: „Och, het is nog zoo jong en het weet niet beter. Maar dat een volwassen iemand een dergelijke flauwe en gemeene streek uithaalt, is toch verregaand. Stel u voor, bij een temperatuur van het wa ter, zooals die in Maart is en dan een em mer water over je heen! Trouwens, ook het Alkmaarsche jeugdpu- bliek mag wel eens een beetje fatsoenlijker worden, want er gaat geen keer voorbij als we gaan roeien of er wordt van de vele brug- gen naar beneden gespuwd of van de weg met steenen gegooid, tot groot ongenoegen van de roeiers, die natuurlijk niets terug kun nen doen en niet willen doen. De bovenbeschreven gemeenheid spant echter wel de kroon. U, mijnheer de Redacteur, d'ankend voor de plaatsruimte, F. J. DUN, Lid v. d. Reei- en Zeilvereeniging alhier. (Heeft de brugwachter dit slachtoffer van het zilte nat we( gezien toen hij zijn cmnier- tje uitgoot? Of is het misschien een ongeluk geweest? Het werpen van vloeibare en vaste projec- tielen van brugleuningen en wallekanten is iets waartegen roeiers en zeilers in alle tijden geprotesteerd hebben. Er is niets zoo laf als dit kwajongenswerk, te meer daar men weet, dat de varenden zich op dat oogenblik abso- luut niet verdedigen kunnen. Red. Alkm. Crt.) BURGERLIJKE STAND. GEBO'REN Ferdinand, z. van Gerrit Waalewifn en Anna Elisabeth Schornagel. Trijntje, d van Johannes Ambrosius Struijs en Guurtje Derogee. - Aafje, d. van Pieter Mantel en Cornelia de Waard. Neeltje, d van Jan Roos en Kaatje de Wilde. Theresia Anna, d. van Simin Houtenbos en Jacoba Braken- hoff. Elisabeth, d. van Arie Snijder en Aagtje Vasbinder. Petronclla Geertje, dl van Herman Strankinga en Marijtje Geuse- rboek. OVERLEDEN: Maartje den BHijker, gehuwd met Willem Frederik Jansen van Jorksvtld, 56 jaar. Geertruida Gijsberta Hei'man, 61 jaar. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 26 Maart. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 769.8 te Vardo. Laagste barometerstand 747.7 te Marseille. Verwachting (geldig tot den avond van 27 Maart) Zwakke tot matige noordwestelijke tot zuidwestelijken wind, nevelig tot zwaar of half bewolkt, wenig of geen regen, iets zaeh- ter overdag. Spt9Pf DE KEGELWEDSTRIJD IN „DE UNIE". De kegelw-edetrijd in „De Unie", uitge- schreven naar de in dat gebouw gevestigde clubs, is gisteravond beeindi-gd. Er was, evenals de vorige week, groote animo en een zeer gezellige stemminig. Telkens ging er een daverend applaus op, als een hooger aantal punien werd geworpen, dan een voor- ganger wist te veroveren. Ten slotte was de uitslag als volgt: Dames: le korpsprijs, zilveren lauwer- krans, Onder Ons I 1250, 2e korpsprijs, zil veren medaille, W. I. K., 1197; eeiepmjs gou- den kegel mevr. de Munk 296, idem idem, mevr. Met 275, negenprijs mevr. Esser 5X9, zevenprijs mevr. Kokkes 13X7, vijven- prijs mevr. Oolders 14X5, twee Duifjesprijs mevr. Plas, consolatieprijs mevr, van den Heuvel. Heer en: le korpsprijs Koekoek I 1698 (zilv. v/isselbeker), 2e korpsprijs C. U. B. O. I 1656 (zilveren med.), 3e korpsprijs Koekoek II 1563 (zilveren med.), prijs voor twee vijf- talten samen Koekoek 3261 (zilveren med.), eereprijs Jb. Wittebrood 372, H. Buijs 364, C. Balder 344, J. Tesselaar 340, alien gouden kegel, negenprijs Kulhman 12X9, achten- prijs J. Metz 11X8, vijvenprijs M. J. Philips OverwerM© kalmeeren en worden gesterkt door de Zenuwsiillende en Zeuuwsterkende Mijnhaptit's Zenuwfiabletten Glazen Buisje 75 ct. Bij Apoth. en Drogisten 17X5, consolatieprijs Jimmink 2 poedels. De prijzen werden met een aardige speech, vol van humor, uitgereikt door oen heer J. Diepen, voorzitter van de regelingscommis- sie van dezen wedstrajd. Hij bracht daarbij dank aan den heer C. A. Witte, gerant van De Unie, voor het nemen van het initiatief voor den wedstrijd en het beschikbaar stellen van den wissel- beker -en bracht med-e dank aan de clubs en de afzonderiijike personen, die nog prijzen hadden uitgeloofd, totaal 21 stuks. Er was verwoed, maar desondanks broederlijk om gestreden, constateerde spr., en bij bracht de heeren en dames kegelaars daarvoor een woord van hulde. De regeling'Commissie had veel te doen gehad en spr. meende in het bijzonder daarbij den heer Oolders te1 moeten noemen, die het leeuwendeel van het werk had opgeknapt. Ten slotte bleef men nog eenigen tijd ge- zellig bij-een. VOETBAL. Alcmaria slaat H. R C. met hooge cijfers (8—4). Voor de eerste maal was H. R. C. uit Den Helder hier voor de competitie te gast, en het prachtige weer had er toe mede gewerkt, dat een groot aantal foeschouwers gisteren bij dezen wedstrijd aaowezig was. Nu, men heeft wel doetpumten te zien gekregen Twaalf goals in -een wedstrijd komt niet vaak voor Alcmaria miste Elfring en v. d. Horst en kwam nu uit in de volgende opstelling: v. d. Aheelen; Ooms en Hartland; Klinkhamer, Schuit en Roozendaal; Jo Bos, Homan, Hel der, Reitsma en Mulders H. R. C. begon onmdddellijk met een aar- dig open spel, waar de half-linie en achter- hoede van Alcmaria niet zoo spoedig den juisten kijk op hadden. Van elkaar begrijpen en samenwerking was niet veel te bespeuren. De linies vulden elkaar niet aan Tot terug- spelen op den keeper had men meerdere malen met succes kunnen overgaan. Toen Roozendaal eenmaal rechts op't veld, was inp'laats van links, volgde een snelle aa-nval van nechts van H. R. C. met als re sultant bet eerste doelpunt .voor de Helder- schen, spoedig gevolgd door een tweede. Lanigzamierhand begon de combinaitie in de voorhoede bij Alcmaria beter te vlotten. Jo B-os brak meerdere malen door naar doel, doch zette aanvankeiijk nog te laag voor. Eindelijk kwam door Mulders een heel moor tegenpunt. Maar opnieuw werd daarna de Alcmaria-verdediging door een snelle aanval van H. R. C. verrast en de linksbuiten zette den bal die wel gestopfc, maar niet wegge- werkt werd, in't doel. Toch werd nog voor de rust door Mulders den achterstand verkleind en met 32 voor H. R. C. brak de pauze aan. Na de rust bleek Alcmaria overwegend sterker, terwijl H. R. C. te veel van hare krachtcn bleek gevergd te hebben. Binnen het half uur was de 32 achterstand omgezet in een 63 voorsprong, wat zeker wijst op een- snel en vlot spel der Alcmaria-voor- hoede. Helder zorgde voor den gelijkmaker, Bos voor de vierde na mooi spel van Homan, Helder voor de vijfde en Roozendaal met een zuiwer schot voor de zesde. Toen werd een aanval van H. R. C. weer met succes be- kroond. In een heldhaffitige poging om nog te redd-en, deed Roozendaad den bal in eigen doel belanden. Met een prachtschot van Mulders werd no. 7 gienoteerd, terwijl Bos met een fanatiek schot een voorzet van Mul ders benuitte en het achttal vol'maakte. Zoo kwam met 84 het einde. Het spel van de Alcmaria voorhoede na de rust was een lust om te zien. Er werd zui- ver en snel gesp-eeld. Jo Bos werd voort- durend beter, ook in samenspel mat Homan en Mulders en was een voortdurend gevaar, doch hoort beslist bij. het binnenfrio. Reitsma gaf verschillende ballen mooi aan en Helder trachtte zich na de rust als linksbinnen zoo goed mogelijik bij de anderen aan te pass en. 't Valt natuurlijk nog niet direct mee in zoo'n voorhoede van het eerste elftal. Batcon-trole, snelheid en trappen met beide voeten zijn noodig, doch het is zeer goed geweest, dat men deze opstelling eens g-eprobeerd heeft. Klinkhamer had ook nog wat tijd noodig om •er weer een beetje in thuis te geraken. Na de rust deed hij goede din-gen, doch aan zijn plaatsen dient hij bijzondere zorg te besteden. Schuit dwaalde nog wat veel naar rechts, doch deed dikwiils goed werk. Roo zendaal had heel goede moment en, met han- d'ig spiel. De achterhoede kv/am eerst in de tweede he® op dreef. H. R. C. maakte een gunstigen indruk, vooral voor de rust. De achterhoede kon het na de rust niet bolwerken. De voorhoede •deed soms aardig werk. Het snelle open spel viel op. Scheidsrechter Broeksmit leidde dezen ge- makkelijken wedstrijd op kalme wijize. Alcmaria behaalde nu uit haar laatste effi wedsitrijden 17 punten, wat zeker niet slecht is te noemen. In 2 A werd gisteren ook nog gespeeld HollandiaW. F. C. Hier wonnen de gasten met 2—0. De stand is nu: V. S. V. 18 13 2 3 51—22 28 D. E. C. IS 14 4 55—28 28 W.-Frisia 16 10 C 30—26 20 Alcmaria 16 7 3 6 51—50 17 W. F. C. 16 7 2 7 24—31 16 K. F. C. 16 5 4 7 33—33 14 H. R. C. 18 6 1 11 34—51 13 Z. V. V. 17 5 3 9 29—52 13 Hollandia 18 5 2 11 42—46 12 Helder 17 3 3 11 34—45 9 Verdere belangrijke uitslagen zijn: NoadAjax 0—0. Feyenoordl—Velocitas 2—1. In het Oosten is nog niet beslist, wi-e kam- pioen is. Enechede en Z. A. C. zullen een beslissingswedstrijd moeten spelen. Sparlaan verloor in Schiedam van Hermes D. .V S. (de club van v. d. Griendt) met 4—0. Geen b'emoedigend begin. Unitas is hier de derde mededinger. De wedstrijd D. T. S. I van Oudkarspel tegen N. V. V. I van Nieuwe Niedorp eindigde met 21 in het voordee'l van D. T. S. D. T. S. ni speelde tegen Heiloo n won met 50. CUPWEDSTRIJDEN IN ENGELAN'D. Wie de twee clubs voor den eindstrijd zijn is nog niet definitief beslist. Het is zeker dat Blackburn R. een van de finalisten is. Huddersfield T. en Sheffield United moe ten na de 2—2 van Zaterdag nog eens over- spelen. Dat Arsenal verloor is een groote teleur- stdling voor de Londenaars. Ook de nederlaag van Chelsea viel tegen. SiadSBiie&ittifs EEN JUBILe. Zaterdag was het 25 jaar geleden dat de heer A. Schermer, wonende aan den Omval in dienst trad bij de vo-ormalige firma Boa- lonois en Borjeson. Hij is thans in dienst van den heer Borjeson, die den jubilaris als blijk voor zijn trouwe diensten onder een hartelijke tcespraak ec-n flinke belooning overhandigde, Ook van de zijde van vrienden en kennissen ontbrak het den heer Schermer niet aan be- langstellling, wat bleek uit de gezellige bij. eenkomst, welke des avonds te zijneu huize werd gehouden en de vele bloemstukken die hem werden toegezonden. LICHT OP. Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 6.55 uur lichi op. WEEKOVERZICHT ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. In de afgeloopen week werden er al tame- lijk veel voorjaarsgroenten aangevoerd, ter wijl de wintergroenten steeds minder worden. Was de aanvoer van spruiten Maandag nog ongeveer 1000 kilo, Vrijdag waren er maar enkele zaklcen meer, doch er waren al flinke kwantums spinazie (600 bakken), kropsla 800 stuks, raapstelen 1500 bos, radijs 1000 bes, terwijl rabarber en zelfs postelein al te koop werden aangeboden. Dit laatste is wel een bijzonderheid om dit product zoo vroeg op de markt te brengen; dit is dan ook een bewijs dat de glascultuur in Alkmaar en Omstreken steeds vooruitgaat. De prijzen waren over het algemeen bevredigena, be- halve witlof welk artikel maar steeds niet wil vlotten, en wat dan ook dit jaar wel geen loonende teelt zal zijn. Verder zij nog even Vermeld dat er Vrijdag al voor de Export naar Duitschland spinazie en raapstelen is gekocht, dit is, althans op de Alkmaarsche veiling, nog nooit zoo vroeg in het voorjaar voorgekomen, en wel een bewijs dat de vei ling langzamerhand aan het doel komt waar- voor zij oorspronkelijk bestemd was. NAT. BOND VOOR HANDELS- EN KANTOORBEDIEN'DEN „MERCUR1US", AFDEEL1NO ALKMAAR. Vrijdagavond trad als spreker voor de af- deeling op tie heer job. M. de Zeeuw, bonds- secretaris van „Mercurius", met als onder- werp: „Leunen of st.unen". Op de hem eigene juiste wij'ze schetste hij net leven van de kantoorbedienden. Ais men zoo op !n feestavond van een afdee- ling de zeer net gekleede dames en heeren bij een ziet, kr ijgt men wel eens even den in druk, dat de kantoorbedienden toch wel een goed bestaan hebben, doch, zeidi spr., dit is slechts schijn. Zeker zijn er gelukkig velen, die een werkelijk goede betrekking tiebben, maar het overgroote deel verdicnt volgens de gehouden enquete toch slechts een matig loon, en velen zelfs een zeer gering loon, minder dan de docrsnee handarbeider. Dat er op het gebied tier saiarieering, evenals op het gebied van den arbeidstijd (overwerk tot soms elf of twaalf uur 's nachts, zonder eenige vergceding) nog zoo'n chaotischen tOvStand heerscht, komt, doordat er nog zoo'n betrekkeiijk klein aantal kantoorbedienden 'is ongeorganiseerden, aldus spreker. Als de den vakbond zijn niet de patrcorrs, maar de ongeorganiseerden, zeide spreker. Als de kantoorbedienden zich evenals de handarbei- ders, algemeen gaan organiseeren, dan kan de vakbond ook vcor hen optreden met de reeds ontworpen salarisregelingen en met de arbeidsregelingen, dan kan de tijd aanbre- ken dat de bondsbestuurders met de pa- ixoonsorganisaties collectieve arbeidscontrac- ten kunnen afsluiten, zonder dat de bedien- den zelf daarover met de patrcons brhoeven te spreken. Met eenige verzekeringskantoren zijn reeds dergelijke contracten gesloten, dat zijn kantoren waar het geheele personeel is georganiseerd en waar nu na eenige jaren van practijk, en de patroons en de bedienden voldaan zijn over de werking van deze over- eenkomst. Spreker behandelde nog uitvoerig hot ge brek aan rechtspositie van de kanitoOTbedien- deu. Hij memoreerde de ontslagen wegens be- zuiniging bij de Natobank in verschillende plaatsen, terwijl het dividend dat over 1927 is uitgekeerd, hooger was dan over 1926 en tins een dergelijke maatregel tegcoover het personeel geenszins was gewettigd. Een soortgelijk geval geschiedde twee jaren ge leden bij de „Heemaf", waar ook wegens be- zuiniging eenige kantoorbedienden werden ontslagen, terwijl in datzelfde jaar aan de beide directeuren een loonsverhooging werd gegeven van een paar duizend gulden.- Tegen dergelijken willekeur kan alleen door een sterken vakbond worden opgetreden. Spr. spoorde de aanwezigen aan cm met kracht mee te werken aan de uitbreid'ing van het ledental van den bond. Hij decide mede, dat de teruggang van het ledental het vorig jaar was tot staan gekomen, dat het den laatsten tijd weer steeds stijgende is en dat de bond5 er financieel zeer goed voorstaat. De uitkee- ringsfondsen hebben niet alleen aan alle aanvragen voldaan, maar zijn sterk toegeno- men. Vele werklooze en in moeiliike omstan- digheden verkeerende leden zijn door de u:t- keeringsfondsen krachtig geholpen. Spreker noemde dit ook een mooie uiting van solidari- teitsgevoel. Jammer vod hij het, dat er nog zooveel leden zijn die het werk slechts aan enkel en overlaten. Wij moeten, zoo eindigde spreker, niet al leen leunen op den bond, maar ook steuflen dien bond waar en wanneer wij kunnen. (Applaus). Op een vraag van den voorzitter gaven zich eenige leden op, om de bes-taande pro- paganda-commissie te helpen met het afleg- gen van huisbezoek. Met dank aan den spreker en aan de aan- wezigen voor hun opkomst, sloot de voorzit ter de vergadering.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2