iisaistiis Sonant. vanaf 50d.per1/zpxmd HEEREN-BAAI PAARS-MRK FEIULLETON. tProbeert UaaiKias; 2U Maart. hunt U thans zests D'EHeerenbaaikwaliteit rookett maareens No. 73 1928 Honderd derate Jaargang. ZIJ, DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP PIT blad abonneeren, ontvan- gen de tot dien datum ver- SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS. DE DIRECTIE. Radio-lioekje Dinsdag 27 Maart. fjilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ten. 12.30—2.Lunchrauziek door het Trio Groeneveld. 3.4.Knipcursus. 6.Uur- slag. 6.7.15 Dinermuziek door het Trio Rentmeester. 7.15—7.45 Engellsche conver- satieles. 7.45 Politieberichten. 8.058.25 ijhr. Jan Feith spreekt over: Jan Allemach- tig, van Herm. de Man. 8.259.15 Concert op twee vleugels door de dames B. Koopman en Fr. Boomgaard. 9.159.45 Lezing door Herm. Salomonson (Melis Stoke): Impres- sies uit de Vergaderzaal en uit de koffieka- mer van den Volkenbond. 9.45 Concert door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. 10.15 Persberichten. Daarna voort- letting concert. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.) 12.30 K. R. O. Tijdsopgave. 12.30—1.30 'Lunchmuziek door het Trio van Rest. Win- ikels, te Amsterdam. 5.30—6.30 Dinermu ziek. 6.30—7.Cursus Esperanto. 7.7.30 Cursus Engelsch. 7.35—8.— Cursus kerk- llatijn, door den beer Leo Speet, Alkmaar. 8 Uitzendmg vanuit de St. Dominicuskerk ie Amsterdam. Met medewerking van het Koor van bovengenoemde kerk onder leiding van den heer Kimmijzer: den heer Evert Haak, organist. Het I<. R. O.-Trio en mevr. dr. Koot, sopraan; H. Kubbega, bas. De vasten-meditatie wordt gehouden door den Zeereerw. Heer Th. J. van Noord, pastoor te Langendijk. Tot ongeveer 9.30 is de uit zending uitsluitend een godsdienstige, waar- na het kerkgebouw verlaten wordt door de aanwezigen, Daventry, 1600 M. 10 35 Kerkdienst 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 A. Brown's kwintet en M. Hoverd, sopraan. 1.20—2.20 Orkestconcert. 2.50 Muziekles. 3.35 Muziek. 3.40Fransche les. 4.10 Muziek. 4.20 Orkest concert. 4.35 Lezing. 4.50 Orkestconcert. 5.20 Boekbespreking. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Gramofoonmuziek. 6.50 Nieuwsberich- ten. 7.05 Gramofoonmuziek. 7.20 Tuinpraat- je. 7.35 Bach's senates voor viola da Gamba en cembalo. 7.45 Lezing: Grieksch tooneel. 8.05 F. Titterton, tenor. 8.20 Vaudeville. Dans-orkest en variete-artisten. (8.228.50 Lezing: Problems of heredity). 9 20 Nieuws- berichten, 9.35 Muziekles. 9.55 Nieuwsbe- richten. 10.V. Lambelet, sopraan. G. Piz- zey, bariton. Orkest. 10.5012.20 Dansmu- ziek. Parijs „radio-Faris"1750 M. 10.50— 11.— Concert 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 - Orkestconcert. 8.50—11.20 Fragmenten van „Wilhelm Tell", opera van Rossini. Orkest en soli. Langenberg, 469 M. 12.251 50 Orkest concert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.40 „Nachtasyl drama van Maxim Gorki. 9.50 Sluiten. Kdrdgswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.20—6.40 Lezingen en lessen. 6.50 „Nacbtasy! van Maxim Gorki (inleiding). Om 7.20 Opvoering van het werk. Hamburg, 395 M. 3.35 Romances en hu- moresken door het orkest. 5.20 Walsconcert. 7.35 „Die GrossstadC-symphonie. 9.35 Cau- serie. 10.50—11.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.206,20 Dansmuziek. 8.3510.35 Concert door het -adio-orkest. GEMEENTERAAD VAN ALKMAAR De Burgemeester van Alkmaar roept de teden van den Gemeenteraad op ter bij- woning eener vergadering op Donderdag 29 Maart 1928, nam. 1 uur, zoo noodig voort te zetten op den avond van denzelfden dag en op Vrijdag 30 Maart d.a.v., nam. 1 uur, en zoo noodig bovendien's avonds, ten eindle te beraadslagen en tie besluiten omtrent de bieronder vermelde punt en. 1 Vaststehimg van de notulen der vorige vergadering. Mededeelingen. Ingekomen stukken. 2. Benoeming tijdellijike leeraren aan het Gymnasium (bijlage Nr. 31). 3. Vaststelling gemeente-begrooting en die begirootingen van de takken van dienst voor 1928 (bijlagen Nrs 93 en 177 van Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. Callaway wachtte Stevenege in de rookka- mer van het hotel af, terwijl hij een voor het uur erg laat middagmaal bestelde. Stevenege vedelde hem, na zich bij hem gevoegd te hebben,de geschiedenis van den brief van den bediende bij de stoomvaart-maatschappij. Callaway spitste zijn journalistieke ooren. „I rachtkopij!" riep hij uit. „En u denkt dat Tyson en Tillson een en dezeifde per son zijn?" Ik ben er van overtuigd", antwoordde Ste venege. „lk onderstdl, dat Tyson, nadat hij door uw bericht op de hoogte was gekomen van Bransdale's bod voor de noodmunten, P'an aad gevormd zich die munten toe te eigenen en .er mee naar Amerika te gaan en zenaar duur te verkoopen. Ik veronderstel nu ook, dat Tyson de mun- n heeft gestolen en dat zijn moordenaar e net ook zijn moge, deze weer aan zijn I 0™ain en tevens zich het passagebiljet r New-York toeeigende. Vermoedelijk is J a U T P'an ^uh daarmede overmorgen Op <le „Moronia" io te schepen. Zoo stel £k W 8. 9. 10 11. 1927 en 1926).s Bij dit punt komen in behandeling: a. het voorstel tot afwijzing van een verzoek om intrekking van hiet Raadsbesluit tot hefting van pen- sioensbijdragen van het gemeente- persaneel (bijlagen Nrs. 127 en 178 van 1927); b. idem tot wijiziging der Verordening op het heftien eener belasting op de gebouwde eigendommen (bijlage Nr. 20); c. idem tot ophefting van het gemeen- telijk bureau voor die beroepskeuze (bijlage Nr. 21); d'. idem tot wijziging der Verordening betreffende het gemeenteliik grond- bedrijf (bijlage Nr. 34); e idem tot ophefting van het vervolg- ondierwijs (bijlage Nr. 27); f. de begrootingen voor 192® van: 1. de Commissie tot Huisverzor- ging (bijlage Nr. 32); 2. het Stad'sziekenihuis en het Bur- gerweeshuis (bijlage Nr. 33). Beantwoording van de door den heer T Bonsema in de Raadsvergadering van 8 Maart j.L 'gestelde vragen inzake de benoeminig van de leden van de plaatselijke Commissie van toezieht op die bioscopen. Idem van den heer G. Veen inzake de toepassinig van het dansverbod voor personen beneden 18 jaar. Idem tot afwijzing van een aches inzake verhooging der jaarwedden van het piersoneel aan de openbare school voor ibuitenigewoon lag-er onderwijs (bijlage Nr. 19). Idem betreffende het gebruik van ge- meentelokalen (bijlage Nrs. 118 van 1927 en 23). Idem tot overname van eenige straten (bijlage Nr. 25). Idem tot vaststeli'ing van het verslag inzake Kindervoeding en -kleeding (bij lage Nr. 28). Idem tot wijziging van de Verordening op het bestuur van het Stadsziekenhuis (bijlage Nr. 29). Idem tot vasts telling eener Verorde ning voor het gemeente-slachthuis als bedoeld in art. 4, sub 3o, der Hinder- wet (bijlage Nr. 30). StadsmSeMWS VEREENIGING DE DAGERAAD. Lezing A. L. Constandse. avond hield in de Dancing van „de Harmonie" de heer A. L. Constandse uit den Haag voor de vrijdenkersvereeniging „de Da- geraad" een rede over het onderwerp: „God is het Kwaad". Voor den aanvang deelde de afdeelingsvoorzitter mede, dat alle Alk- maarsche predikanten tot debat waren uitge- noodigd, doch aan deze uitnoodiging geen gevolg hadden gegeven. De heer Constandse zette allereerst uiteen, dat, wanneer de vrijdenkcrs de door den Franschman Proudhomme voor't eerst ge- bruikte leus „God is het kwaad" behandelen, zij daarmede bedoelea, dat, wanneer er aan- genomen mag worden dat er een god is, deze vo'gens de Christelijke omschrijving van vrijdenkcrsoogpi'nt beschouwd niet goed, doch slecht is en het geluk der menschen niet bevordert, doch verminderi. Vervolgens ging spreker na, hoe volgens zielkundigen weg het ontstaan van den gods- dienst kan worden verklaard. Vrijwel uitslui tend is dit ontstaan te danken, aldus spr., aan het minderwaardigheidsgevoel van den mensch. De mensch voelt zich ldlein en niet gelukkig op deze aarde. Hij ziet dus uit naar een middel om zijn geluk te vergrooten en vindt dit middel n zich aanwezig in den vorm van zijn fantasie, zijn verheelding. Daarmede droomt hij zich andere levens- omstandigheden, waant hij zich rijk, een ko- ningszoon. Zijn rceele levensomstandigheden zijn echter met dit droomfoeeld niet in over- eenstemming en hij wijt dit aan eigen schuiM. Die schuld bestaat tegenover een denkbeeldi- gen God; al zijn lijden is sllechts bet gevolg van zonden die door den mensch zelf bedre- ven zijn, gevolg van overtredingen van Gods gebod. En bmdat op deze aarde de belooning voor zijn pogingen om goed, d. w. z. naar god's wil te leven niet v/orden beloond, richt zijn geheele bestaan zich op een eveneens denkbeeldig hiernamaals. Uitvoerig toond' de heer Constandse aan hoe van vrijdenkers standpunt uit deze opvat- ting verwerping verdient. God manifesteert zich door niets, noch persoonlijk noch zin- tuigelijk is hij waarneembaar. Bewijzen voor zijn bestaan zijn niet aan te voeren. En de moraal van het Christendom? Fel viel spr. bijbelverhaal aan, dat zegt, dat Je- zus als zoenoffer voor de menschen stierf. Een menschenoffer moest volgens spr. onbe- staanbaar zijn voor een God van liefde. En trouwens, wanneer deze god geen mensch, me tenminste de zaken voor." „Maar dan moet Whatmore de dader zijn!" bromde Callaway. „Alles wijst op Whatmore". „Het heeft er heel veel van", erkende Ste venege. „Ik zal intusschen op den steiger zijn voor de passagiers van de „Moronia" aan boord gaan en ik zal volstrekt niet ver- baasd staan kijken, wanneer Whatmore op- duikt onder voorgeven, dat hij Tillson heet." „Opzienbare arrestatie, wat?" zei Calla way, wie een sprekend lioofd reeds voor zijn journalistieken geest zweefde. „Nu, ik hoop, dit u in ieder geval iemand te pakken krijgt, als het Whatmore niet is, dan een ander." „Ik vermoedt wel, dat er een en ander zal gebeuren," merkte Stevenege op. Hij haalde Het pakje en den brief, die hij uit het cafe had meegenomen, uit zijn zak. ,,Ik deelde u een en ander mede omtrent mijn bezoek aan het Chapter Hotel", ging hij voort. „Maar nu moeten we eens onderzoeken, wat hier in zit. Maar denk er om: niet voor de krant!" Callaway knikte lachend en keek nieuws- gierig toe, hoe Stevenege de envdoppe met een mes opende en er een Maadje smoezelig brievenpapier uithaalde. Stevenege streek het glad op den tafel waaraan zij waren ge- zeten. En alles wax zij er op lazen was een regel, met onbeholpen hand geschreven: den naam van een man, den naam van een stad. En er konden vele mannen vail dien naam wonen in de millioenenstad! Jake Me. Cann, New York. „Wat ter wtreld zou dat kunneu beteeke- doch almachtig is, waarom laat hij de menschheid dan zuchten in haar ellende, waarom doet hij niets om het kwaad te ver- delgen? Het groote kwaad van het Christendom, zoo herhaalde spr., is, dat het de menschen belet te denken. Wanneer zij denken, kunnen zij niet gelooven, omdat bun god dan onmen- schelijk wreed wordt. Hij berooft de men schen van hun energie en spoort hen aan te berusten in hun lijden. Het geloof trekt hen af van de werkelijkheid en laat hen droomen om de ellendige werkelijkheid draaglijker te maken. Men mag echter niet wrgeten, dat tegen het bovengenoemde minderwaardigheidsge voel, dat een gevolg is juist van de elllendige levenstoestanden, twee middelen van compen- satie bestaan, niet enkel droomen en fanta- seeren, doch tevens een rekening houden met de werkelijkheid, en pogen het bestaan dter menschheid op aarde gelukkiger te maken. Dit laatste is, aldus de heer Constandse, verre te verkiezen boven het niet slechts on- zekere, doch tevens denkbeeldige verwachten der gelukzaligheid na den dood. Na in den breede te hebben uiteengezet, dat het Christelijk geloof de oorzaak is van vele ongewenschte toestanden, een werktuig in handen van het kapitalisme is, om het pro- letariaat in bedwang te houden en gedwee te maken, besloot spr. zijn rede met te herha- len, dat deze god, die nooit iets goeds voor de menscheid gedaan heeft, doch integendeel haar veel ellende heeft berokkend, niet anders dan fdlle bes'trijding verdient. Een viertal aanwezigen maakten gebruik van de gelegenheid tot het stellen van vragen aan den spreker. Daarna sloot de afdeelingsvoorzitter deze laatste Dageraadsvergadering in deze win ter, met een opwdckiixg tot de aanwezigen om lid te worden van de afdeeling Alkmaar van de Dageraad. DIENSTVERBAND DER LEERLING- VERPLEEGSTERS BIJ HET. STADSZIEKENHUIS. B. en W schrijiven in bijlage No. 29: Krachtens artikel 3 der Pensioeniwet 1922 (Stbl. nr. 240), zooals dit artikel bij de wet van 28 Mei 1925 (Stbl. nr. 216) i® gewijzigd, worden de op burgerrechtelijke arbeidBOver- eenkomst aangestelde personen niet als ambtenaar in dien zin der Pensioenwet be schouwd. Nu de wet de mogelijikheid heeft geopend om kerling-verpleegsters in dienst te nemen zonder dat de gemeente voor haar pensioensbijdragen is verschuldigd en der- halve de betrobkenen zelf evemmin bijdragen hebben te betaien, verdient het aanbeveling de nieuw te benoemen leerling-verpleegsters en de niet pensioengerechtigde reedis in dienst zijnde hul'p- en leerlingwerpleegsters op arbeidsovereenkomst naar buxgerlijk recht aan te nemen,, de laatstbedoelden na onitslag uit het be®taande dienstverband. Daar vooral onder de hul'p- en leerling-ver- pleegsters veel mutatien plaats vinden, ge- niet een groot deel der betrokkenien niet van de voorrechten der Pensioenwet, terwijl zij daarentegen voor den tijd, gedurende welken zij in dienst der gemeente zijn geweest, het- zij in den vorm van gewone pensioens bijdragen (zoodra zij twee jaar in diiens't zijn, verhaalt die gemeente een gedeelte van de door haar verschuldigde bijdragen) hetzij in den vorm van een inkoopsom, wel aan het Algemeen Burgerlijk Periisioehfonds moeten bijdragen. Aangezien het aantal hulp- en lleerling- verp'leegsters, die in dienst van het ziekenh huis bliijven en dus in een hoogeren pen- sioenigerechtigden rang overgaan, in ver- houdinig tot degenen, die den dienst na kor- ■teren of langeren tijid verlatep, zeer klein is, geven wij aan het in dlienst nemen der leer- ling verpleegsters, krachtens een burger rechtelijke overeenikomst de voorkeur boven de tegenwoordige regeling. Hierbdj moet in aanmerking worden genomen, dat het op dezen voet tewerkgesteld personeel rechten ontleent aan de Invaliditeitswet De provincie volgt ten opzicbte van het verplegend personeel in haar ziekenihuizen dezeifde gedragslijn. Omtrent deze aangelegenheid hebben wij zoowel met Regenten van het Stadszieken- huis als met de Comimissie van georgani- seerd overleg voor de ambtenaren overeenr stemming bereikt Wij stellen U mitsdien voor, 'krachtenis ar tikel 1637z van het Burgerlijk Wetboek te bepalen, dat met de hulp- en leerling-ver- pleegsters van het stadisziekenhui® een bur gerrechtelijke arbeiidisovereenikomst moet moeten aangegaan. Omtrent het in dienst blijven der leerling- verpleegsters na het beha'len van het diplo ma (waarover bij dte behandelingen van bijl. 141 van 1926 in de Raadsvergadering van 23 December 1926 door mej. Caiels eenige opmerkingen zijn gemaakt) hebben wij even eens advies ingewonnen van Regenten en de Commissie van georganiseerd overleg voor van 50chper1/2 pond am N.V. DOUWE EGBERTS TABAKSFABRIEKEN OPGERICHT 1753 _D*E Heeren-Baai is dus thans verkrijgbaar in pnjzen van50d.tot f. 1.25 per 7z pond. nen?" riep Stevenege uit. „Wie is die Jake Mc. Cann? Waarom is New York al voldoende adres voor hem? Is hij zoo'n bekend figuur daar ginds? Waarom werd deze brief aan Tyson onder zijn gefin- geerden naam van Tillson gezonden door •iemand, die erg leelijk schrijft op zeer goed- koop en gezellig papier, ergens in het East End van Londen gekocht? Waarom dat alles? Ik sta er paf van!" „Herinner u dan maar eens, dat Tyson zoo lets als een inbreker was," merkte Calla way op. ,,'t Is vermoedelijk een inlichting van een zijner makkers, een metgeze! op het pad der zonde." „Maar wat voor inlichting?" vroeg Ste venege. „Nu we kunnen toch wel onderstellen, dat die Jake Mc Cann een opkooper, een heler, in ieder geval iemand is die hem daar ginds van nut had kunnen wezen", opperdfe Calla way. „Tyson ging toch niet met eerlijke be- doelingen heen, aangenomen, dat uw onder- ste'lingen juist zijn." Stevenege nam nu het pakje ter hand. „Laat ons dan nu eens zien, wat daarin zit", zeide hij. Het pakje, dat blijkens het poststempel uit Hull afkomstig was, was klein en lang- werpig van vorm, zeven bij vier bij twee duim groot, en was met veel zorg gewikkeld in stevig bruin papier, dat op de zijkanten dichtgehakt was. Ook 'n daar onder liggend dunner soort papier, was vergezeld en toen I dit er van verwijderd was, asgen zij e«n hou-1 ambtenaren. Overeenkomstig deze adviezen geven wij Uwe vergadering in overweging den termiju, geduriende welken deze leeriingen als „hulp- verpleegsters" in dienst kunnen blijven, te stellen op ten boogste 6 maand'en Overigiens zouden wij noch omtrent de titulair noch omtrent de formatie thans een priincipieele beslissing willen nemen, .aange zien wij met Regenten van meening zijn, dat het aanbeveling verdient, de ingebruiknie- ming van het nieuwe ziekenhuis af te wach- ten alvorens op deze punten een regeling te treffen In verband met het bovenstaand© stellen wij U derhalve voor vast te stellen een nader aangegeven VERORDENING tot wijziging van de Verordening op het bestuur van het Stadsziekenhuis te Alkmaar (Gemeenteblad Nr. 473). Artikel I. De Verordening op het bestuur van het Stadsziekenhuis te Alkmaar (Gemeenteblad Nr. 473), gelijik deze sedert is gewijizigd, wordt gewijzigd als volgt: I. Artikel 14a wordt gelezen als volgt: „De gediplomeerde verpleegsters worden „door Burgemeester en Wethouders, Regen- ,„ten gehoord, benoemd, geschorst en ont- „®lagen; voorzoovier het daarbij hoofden van „afdeehngen of operaitiekamer-zusters be- „treft, wordt met den behandelenden arts „overleg gepleegd1; de verplkhtingem dier „verpleegsters worden nader omschreven in „een door Burgemeester en Wethouders, „Regenten gehoord, vast te stellen instructie". II. Na artikel 14a wordt ingevoegd: Artikel 14b. De hullp- en leerling-verpleegsters worden door Regenten aangenomen op een door Burgemeester en Wethouders goedgekeurde burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst. De leerling-verpleegsters, die blijkens af- gelegd examen de bekwaamheid en geschikt- heid bezitten om tot het 2e of 3e studiejaar te worden toegelateni, worden daartoe door het College van Regenten aangewezen. Bij het biehalen van, het diploma voor ver- pleegster worden de leerling-verpleegsters door Regenten aangewezen als hulpverpleeg- ster. Een hulpverpleegster mag niet langer dan ten hoogste 6 maanden in dienst blijven Artikel II. Deze verordening treedt in werking op 1 April 1928. KINDERVOEDING EN -KLEEDING. B. en W. schrijven in bijlage No. 28: Iingevolge artikel 11 van het Koninklijk ten doosje, waaromheen een enveloppe was gevouwen, geadresseerd aan „den heer S. Tillson". Stevenege scheurde deze open en haalde er een getypten brief uit, waarover hij en zijn metgezel zich haastig bogen. „Lampard en Metherill, In- en uitvoer. Humberstreet 321a, Hull, 23 Mei 1927. Geachte Heer! Ter vcldoening aan uw verzoek, heb ben wij het genoegen u hierbij als aan- geteekend palcket te doen toekomen, het kistje, dat u in Februari 1.1. aan ons ter bewaring heeft toevertrouwd, terwijl wij tevens de ontvangst berichten van het door u verschuldigde bedrag van 8 sh. 6 pence. Wil ons de goede ontvangst dezes berichten en teekenen wij, hoogachtend, uw dienstw., Lampard en Metherill. Den heer S. Tillson, Chapter-hotel, York." „Hm!" zei Stevenege na dit gelezert te hebben. „Nu ben ik toch benieuwd, wat er in dit doosje zit, oat het aan iemand in be waring moest worden gegeven! Een doosje, •dat men gemakkelijk in zijn zak stoptIntus schen, laten we het eens onderzoeken. Ik zal het openbreken." Maar dat ging nog niet zoo gemakkelijk De kleine doos, gemaakt van sandelhout, zat niet alleen stevig ineen, maar het deksel was er stevig op vast geschroefd. Het' kostte Ste venege eenigen tijd en eenige inspanning met het gfrcotste mes uit zijn zakmes, om er een opening in te maken, doch tenslotte slaagde hi «r m dm bodwu het doo®ie lo* te besluit van 19 November 1900, Stbl nr. 202, tot vaststelling van regelen, waamaar de gemeenteraad bevoegd is aan schoolgaande kinder en,, ter bevordering van het school- bezoiek, voeding en kleeding te venstrekken of met dat doel subsidie te verieenen, is Uwe Vergadering venplicht na het verstrijkeni van het dienst jaar aan Gedeputeerde Staten ver slag uit te brengien aangaande de wijlze, waarop de op de gemeentebegrooting toege- stane bedragen voor het in artikel 36 der Leerplichtwet omschreven doel zijn besteed. W'ij geven U in overweging het verslag vast te stellen, dat wij voor U in owtwerp ter inzage zullen leggen. BENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN GYMNASIUM. Onder overlegging van )het betrekkelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia stel len Curatoren van het Gymansium voor, de tijdelijke benoeming van de heeren A. Visser en A. Haakjtwelke met 15 dezer is afgeloo- pen, met ingang van dien datum te verlen- gen tot 15. Juni a s. FpowSnciaa? nseuws BROElToP LANGENDIJK. Op 22 dezer hield het „Plaaitselijk Nut" al- hier hare derde en laatste buitengewone ver gadering ten huize van den heer Vijzelaar. De voorzitter opende cm 8 uur met het ge bruikelijke welkom deze bijeenkomst en sprak zijn genoegen uit over de groote opkomst. Spreker verwees verder naar het programma en maakte de aanwezigen opmerkzaam, dat er dit keer bijzonder veel werk van gemaakt was. Dit kwam geheel voor rekening van den heer J. Deutekom te Noordischarwoude, waar- voor spreker hem mede namens alle aanwezi gen hartelijk dank bracht, waarop een lang- d'urig applaus volgde. Jammer genoeg kon de maker van dit programma deze ovatie zelf niet in ontvangst nemen, aangezien hij niet aanwezig was,. De inhoud van het programma stond hoofdzakdijk in het teeken van dbn zang. Ver- schillende aardige voordrachten met zang werden ten beste gegeven, alsmede de ope retta in een bedrijf „Klaas en Trien", door eenige dames en heeren,, hetwelk alles uit- muntend ten gehoore werd gegeven. Verder was als bijzondere attractie op het programma aangegeven de afbeelding van een dame en heer, wien door den voorzitter en den secretaris een voornaam was gegeven, die door de aanwezigen moest worden gera- den. Onder algemeene hilariteit werd dit slechts door twee personen geradeii, die wringen en hij zag een, groote hoeveelheid watten, stevig met koord omwonden er in' liggen. Hij rolde het pakje uiteen, een paar. lapjes linnen werden opengevouwen en bij het schijnsel van het eleetrische licht zagen zij een hoopje diamanten schitteren. Calla way sprong op van verbazing. „Sapperloot!" riep hij verbaasd uit, „wai hebben wij nu aan de hand!" „Dat is de vrucht van inbrekerswerk!" verklaarde Stevenege met een grijnslachje. „Wij hebben de hand gelegd op een der ge- heimpjes van wijlen vriend Septimus Tyson! Daar ligt een aardig hoopje diamenten, amice, en zij zien er naar uit, alsof een of andere schoone dame er mede gepronkt heeft. Kijk maar eens: een diamanten halssnoer met hanger, twee diamanten oorknoppen, een diamanten diadeem, die in het kapsel der dame heeft geschitterd, en een diamanten armband. Ik stel me zoo voor, dat de onge- lukkige eigenares dezer kleinoodien op een bal is geweest, thuis is gekomen, naar haar slaapkamer is gegaan, haar diamanten op de toilettafel heeft gelegd en in bed is ge- stapt. Daarna is onze vriend Tyson naar binnen geslopen! Callaway, beste kerd, dit is een prachtzaakje voor je, terwijl ik te Li verpool ben. Tracht eens uit te visschen of in de laatste twee of drie jaar in de buurt van Hull een inbraak van dien aard heeft plaats gehad!" „Gelooft u, dat zoo iets is gebeurd?" vre«g Callaway. (Wordt vervolgd.)' 1Gld per pond 20ct perons 10cl persons P.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5