DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. E 1928 Abonnementsprijs blj vooruittoetaling per 3 maantJen f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters plaatsrulmto Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Hems. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. DIXSDAO 27 MAART Buiteniand Buiienland No. 74 bit nnmmer besfaat ait 2 bfaden. Hondero deriigste jaargang Direcfeur: G. H. KRAK. Hooldredadenr Tj. N. ADEMA. DageiijSsscSi ovevzichi. J)E DICTATUUR IN POLEN. Pilsoedski als navolger van Mussolini. Zijn maatregelen tegen de lastige volksvertegen- woordiging. Zijn grcotste te- genstander capituleert. Men weet hoe maarschatk Pilsoedsky in p0len de dictatuur uitoefent, zooveel moge- lijk in navolging van zijn coilega's in Spanje en Italie. Alleen gaat hij niet zoover, dat hij evenals beide bovengenoemden ook den par- lementairen regeeringsvorm afschaft. Die laat hij voortbestaan, echter niet, dan nadat de onlangs gehouden verkiezingen hem een zoo- danige meer-derheid in Kamer en Senaat had- den verschaft, dat hij van deze zijde niet het jninste gevaar te duchten had. Toen dit niet het geval was, toen in De cember j.l. de oppositie in Kamer en Senaat hem ernstig bedreigde, stuUrde hij beide re- geeringsiicnamen naar huis op dezelfde wij- ze, als waarop men lastige schoolkinderen naar huis stuurt Thans echter zal binnenkort weer een ver- gadering van Kamer en Senaat plaats heb- ben Pilsoedski blijft echter niet bij de pakken neerzitten. Hij maakt er zijn werk van, zijn persoonlijke tegenstanders van het politieke slagveld te verwijderen. Zoo deelden wij dezer dagen mede, dat -dieraal Sigoreki was geelimineerd. Thans xomt het bericht, dat de beruchte demagoog Korfanty zijn langdurig verzet tegen den dictator heeft opgegeven en naar diens kamp is overgeloopen, waar zijn komst waar- schijnlijk met g'emengde gevoelens zal wor- den begroet. Want een volstrekt betrouwbare aanwinst is de figuur van Korfanty nu be- paald niet. In't bizonder vestigde hij de aandacht op zich, door tijdens den strijd om Opper-Sillezie een volksstemming moest toen uitmaken of deze streek bij Polen of Duitschland be- hooren zou de Duitsehe bewoners te ter- roriseeren. Nadat Opper-Silezie inderdaad bij Polen was gevoegd, ti'achtte Korfanty hooger op te komen. Spoedig bracht dit streven hem in conflict met den eveneens op macht belusten Pilsoedski. Een tijd lang bleef de strijd ge- lijk dpgaan, doch voaral na Mei 1921 begon Korfanty's invloed te dalen, Pilsoedsky trok n.l. aan het saneeren en Korfanty was een der eersten die van al zijn goede baantjes be- roofd werd. Thans is de strijd beeindigd met de volle- dige kapitulatie van Korfanty. Nog in den laatsten verkiezingsstrijd heeft Korfanty Pilsoedski tot het uiterste bestre- den: zijn lijfblad bevatte nu echter verleden week een artikel over het thans door de recht- sehe partijen in te nemen standpunt,.waarin de schrijver tot de conclusie kornt, dat men Pilsoedski in zijn politick moet steunen. Te kennen wordt gegeven, dat Korfanty Pil soedsky bestreden zou hebben ten einde diens diotatuur te voorkomen en dat, nu dit mislukt is, men tot overeenstemming moet trachten te komen met den man, die feitefifk de macht in handen heeft. Waarna gepleit wordt voor yersterking van de positie van de regeering tegenover het parlement en betoogd wordt, dat het een feit is, dat Pilsoedsky in Polen regeert en dat niemand hem de heerschappij kan ontrukken. De capituiatie van Korfanty wordt door velen al-aus geiraterpreteerd, dat deze hem den weg tot het parlement moet openen; van algemeene bekendheid toch is de bedreiging, dat men hem uit de zaal zou werpen in- dien hij ht waagdfe met zijn trawanten den Sejm te betreden! Hoe het echter zij, Korfanty zal wd weer in het parlement verschijnen en dan kan zich een interessante nieuwe strijd ontspinnen tusschen de gevallen half god en den onge- kroonden koning van het Poolsche rijk. INTERNATIONALE VROUWEN- LIGA. Bestuursvergadering te Geneve. De Internationale Vrouwenliga voor Vrede en Vrijheid heeft in de afgeloopen week te Geneve haar bestuursvergadering gehouden Ons land was daarbij vertegenwoordigd door nievr. Ramond—Hirschman, mevr. dr. Alet- ta Jacobs en mej. S. Meyer, Amsterdam. In oe eerste plaats heeft zij den wensch uitge- sfoken, dat er spoedig ratificatie zal plaats yoden van de internationale conventie be- traunde den hande! in wapenen, die nog slechts door China, ^rark'.ijk en Venezuela was geratificeerd. Daardoor blijft nog steeds ri.Ul!V.oer van waPenen naar China moge- •P, hetgeen het oorlogvoeren instand houdt. ^aheeft zij de nationale groepen uitge- ooaigd, in het eigen land een actie te voeren oor het anti-oorlogsplan van Kellogg, de K issische voorstellen nopens algeheele ont- rf"!nf ,en de ratificatie van de conventie T«„ u ,£ton nopens den achturendag. .Vi'C'UWenliga twee resolu- wtv ''n-?"10,n?tn inzake werkloosheid en nijverh^d. W ci( or§ani3atl'e van VOLKENBOND. BRAZILIe NIET NAAR GENeVE. Eerst moet de Bond universeel zijn. De „United Press" verneemt van gezag- i hebbende zijde, dat Brazilie. althans voor het oogenblik, niet naar den Volkenbond terug- keert, maar „voort zal gaan mede te werken aan de verdediging der principes, waarop de Volkenbond gebaseerd is". Medegedeeld wordt, dat president Luiz zich verzet tegen het brengen van verande- ring in de politek van de regeering van Ber- nardez, die besloot tot de terugtrekking van Brazilie uit den Volkenbond en aankondigde, dat Brazilie niet terugkeert, voordat de Vol kenbond universeel is geworden. President Luiz heeft er verder op gewezen, dat Brazilie blijft mede werken in de zuiver technische organen van den Volkenbond. Een bevoegde persoonlijkheid verklaarde: „De Locarno-mogendheden overheerschen den Volkenbond. Amerika heeft uitsluitend tijdelijke vertegenwoordigers in den Volken- bondsraad". CHINA. MISLUKTE O ND E R H ANDE L INGE N. De Engelsche gezant te Peking teruggekeerd. Lampson, de Britsche gezant, is te Peking teruggekeerd, zonder dat hij erin geslaagd was een rgeling te treffen met betrekking tot de uitspaftingen te Nanking in Maart 1927. De onderhandelimgen zuflen voortgezet worden tusschen de Chineesche overheid en den Britsdhen consulgeneraal te Sjanghai. Offideus wordt gemeld dat de punten waarop de onderhandelingen schipbreuk leden, de Chineesche eischen waren nopens betuiging van leedwezen voor het bombarde- ment van den heuvel. van de Standard Oil met het doel den aftocht der vreemdelingen uit Nanking te dekken en nopens herziening van de Chineesch-Britschhe zoogenaamde „ongelijke" tractaten. Engeland is van meening dat de kwestie van deze herziening niet kon vastgekoppeld worden aan de regeling van de kwestie van Nanking. DUITSCHLAND. DE VERKIEZINGEN. Op 20 Mei. Het kabinet heeft zich o.m. met de kwestie van den verkiezingstermijn beziggehouden en in verband daarmede een voorstel gedaan aan den Rijkspresident, bij Wien, overeenkom- stig de grondwet, het recht tot ontbiinding van den Rdjksdag berust. Naar verluidt heeft het kabinet den 20en Mei als datum voor de verkiezingen voorge- steld. Met dit besluit heeft rijkspresident von Hindenburg zich accoord verklaard. WIRTH OP DE DE MOCRATISCHE LIJST? Het Berliner Tageblatt meldt uit Dussel- dorp dat het bestuur van de democratische partij in de districten Dusseldorp-Oost en West met algemeene stemmen aan Wirth de tweede plaats op de democratische lijst achter het .zittend lid Erkelerz heeft aangeboden. Wirth zelf heeft zich over dit aanbod nog niet uitgelaten en zal waarschijnlijk nog eenige dagen waditen of hem een officieele Cen- trum-candidatuur zal worden aangeboden. VON LUTTWITZ CONTRA HET RIJK. Ook de militaire leider van de Kap- putseh krijgt zijn pensioen. Thans heeft ook generaal von Luttwitz, de militaire leider van de Kapputsch, zijn proces tegen; het Rijk gewonnen. Hij had evenals von Jagow uitbetaling van zijn pensioen ge- eischt, wat door het Rijk geweigerd werd Jarenlang is over deze quaestie geprocedeerd, totdat nu eindelijk het rijksgerechtshof te Leipzig een definitieve beslissing heeft geno- men. Het rijk werd veroordeeld tot uitbeta ling van. het pensioen aan den rebelleerenden generaal, ZIJN KIND VERMOORD. Eind Februari overleed te Kassell! het 1 Yi jarig zoontje van een winkelier. De man vertelde, dat het knaapje zoo ongelukkig uit zijn bed was gevallen, dat het daardoor om het leven was gekomen. Uit de lijkschouwing bleek inderdaad, dat de wervelkolom van het kind gebroken was. De autoriteiten verna- men nu onlangs, dat de winkelier om het kind vaak hoogloopende ruzie met zijn vrouw 3 had. De man werd gearresteerd en na een lang verhoor legde hij een volledige bekente- nis .af. Hij beweerde te hebben vermoed, niet de vader van het kind te zijn en het kind op 27 Februari in een aanval van woede uit de armen van zijn vrouw te hebben gerukt en het zoo met het hoofd tegen den vloer had geslagen, dat de wervelkolom was gebroken. Daarna legde hij het kind voor het bed ne- der om het vermoeden te doen ontstaan, dat het kind een ongeluk had gekregen. De moe- der van het kind werd eveneens in hechtenis genomen. OPSOHORTING VAN DE VAGCINATIE IN EEN DEEL VAN DUITSCHLAND. De Pruisische minister van Volkswelvaart heeft in een bekendmaking gewezen op het in Nederland en Engeland den laatsten tijd veelvuldiger waargenomen verschijnsel van hersenaandoeningen na inenting voor de eer- ste maal fErstimpfung). Hij houdt het voor niet uitgesloten dat de ziekeldjke versdiijnse- len bij de geente personen in verband staan met de verbreiding van epidemiscihe hersen- ontsteking, waarbij het denkbaar zou zijn dat de als gevolg van de vaccinatie optredende temperatuursverhooging (Impffeiber) den latenten verwekker van deze ziekte tot op- vlammen brengt. De Nederlandsche regee ring heeft een verzachting van den vaccina- tiedwang ingesteld. Hoewel in Duitschland tot dusverre dergelijke ziekelij'ke verschijnse- len slechte zeer sporadiscih waargenomen zijn heeft de Pruisische minister voor Volkswel vaart niettemin voorgesehreven dat openbarc vaccinaties in gebieden, waarin gevallen van hersenomtsteking bij de bevolking zijn opge- treden als bdjzonder vergaanden voorzorgs- maatregel volgens de besluiten van de Bondsraad tot uitvoering van de Vaccinatie- wet van 22 Maart 1917 eenige maanden moeten worden uitgesteld. Uit deze Klinisclhe Wochenschrift van 2'5 Maart ontleende mededeeling blijkt wel welk een indruk de uitslag van het onderzoek dat op hoog bevel de hoogleeraren Paschen, Gins, Gildemeister en Pette in ons land naar het voorkomen van encephalitis vaccinatoria en de bij studie daarvan bereikte resultaten hebben ingesteld in Duitschland gemaakt heeft. In de bakermat van den vaccinatie- dwang, zij het voorloopig, tijdelijk opgeschort. En dat slechts als voorzorsmaatregel nu er in het land zelf enkele gevallen zijn voorge- komen, terwijl men dit in ons land drie jaar lang, na het in toenemende mate niet alleen naar verhouding maar ook volstrekt meer voorkomen van ond'ubbelzinnig in verband met de vaccinatie staande encephalitis geval len nagelaten heeft. AARDBEV'.NG. In de Alphen? De seismograaf van het Geodetische In- stituut der Technische Hoogeschool heeft gistermiddag om 2 uur 41 min., 5 sec. een aardbeving geregistreerd, welker haard op ongeveer 500 K.M. afstand lag. De schok was zoo hevig dat de seismograaf bescha digd werd. De aardbeving is vermoedelijk in de Alpen voorgekoment ENGELAND. ENGELSCHE VLOOTBEPERKINGS- PLANNEN. Vermindering van de tonnenmaa! der slagschepen. Zondag zijn te Geneve aan de gedelegeer den van de mogendhieden, welke de Washing- tonsche conventie inzake de beperking der be- wapening ter zee hebben onderteekend, defi nitieve voorstellen voorgelegd, welke een flin- ken stap inhouden in de richting van mari- tieme ontwapening en een groote verminde- ring van de marine-uitgaven. Voornamelijk komen deze voorstellen neer op vermindering van de tonnenmaat der slag schepen van 35000 tot 30000 ton, ten tweede om het kaliber van de kanonnen op de slag schepen van 16 inch tot op 13.5 inch te ver- minderen; ten derde om de leeftijdsgrens der bestaande slagschepen van 20 tot op 26 jaar te stellen. Zulk een regeling, zoo wordt ge- zegd, zou natuurlijk eenige elasticiteit moeten bezitten aan elken kant der cijfers. De nota voegt er aan toe dat het uiteraard voordeelig zou zijn indien er over zulk een stap tijdig overeenstemming zou worden be- reikt opdat hij van kracht zou worden voor het in werking treden van het program in zake de vervanging der slagschepen, in de Washingtonsche conference vastgesteld. De indruk in Amerika niet gunstig. Officieel commentaar op de Britsche voor stellen ontforeeki, doch niet-officieel wordt ver klaard dat de voorstellen niet nieuw zijn, daar zij reeds in Juni te Geneve door de Britsche delegatie werden inediend. Bij die gelegenlheid erkende de Amerikaan- sche delegatie dat de vermindering van de tonnenmaat der slapschepen de strategische waarde der Ameri'kaansche vloot zou ver- zwakken, terwijl deze reeds in een onvoordee lige positie verkeert ten gevolge van het ont- breken van marine-bases. Elk voorstel om de tonnenmaat onder 30.000 ton te reduceeren, zou de Britsche superioriteit evenzeer ver- hoogen, Japan is pessimistisch. De Japansche minister van marine is van oordeel dat het moeilijik zal zijn om ten op- zichte van de nieuwe Britsche voorstellen tot overeenstemming te komen, daar Groot-Brit- tannie het grootete voordeel bij deze voorstel len heeft doordat het de moderne sehepen bezit. Gr. BRITTANNIe EN DE WAHABIETEN Munitieuitvoer uit Engeland naar den Hedzjas. In antwoord op een vraag heeft gister de minister van Kolonien in het Lagerhuis mede gedeeld, dat er inderdaad met toestemming van de departementen van oorlog en buiten- landsohe zaken, twee groote partijen patronen door Engelsche industrieelen aan de Waha bieten zijn geleverd. De patronen waren ge- leverd aan de regeering van den Hedzjas. De laatste berichten luidden, dat de koning van den Hedzjas niet bij den inval der stammen betrokken was en dat hij evenmin aan deze stammen munitie heeft geleverd. In antwoord op een vraag van het Lager- huislid Dalton zeide Amery, dat er geen be- w-ijzen waren dat er Britsche soldaten door bovejibedoekie gngeteche patronen war-en ge- dood:. Spcciale vliegtuigbestuurders van Engeland naar Irak. De luchtvaartdienst zendt thans uit Enge land speciaal udtgekozen vliegtuigbestuur ders, die ervaring hebben wat betreft cam- pagnes in de woestijn. Desniettemin meent men in goedingelichte kringen, dat voor het aanstaande nieuwe seizoen weinig ernstig ge vaar dreigt van den kant der Wahabieten, daar de bronnen in de wostijn, die noodig zijn voor maraudeerende benden, thans begin- nen op te drogen. Men acht het een feit van beteekenis, dat Jbn Saoed1 dezer dagen een af- gezant heeft gezonden tot het terugroepen van een troepenmacht van twintigduizend man der Ataibahstammen, die naar de grens van Irak zijn gezonden of naar't gebied van Koweit. Intusschen verslapt het onophoude- lijk toezicht niet RUSLAND. NIEUWE ARREST ATI ES. Onderzoek naar een Amerikaansch onderdaan. Vier Perzen aange- houden. Naar uit Moskou wordt gemeld, heeft de Ameri'kaansche regeering onlangs een onder zoek doen instellen naar den Amerikaanschen onderdaan Delwus, die ongeveer zes maan den geleden in de stad Chabarowsk is aange- komen, door de Gpoe zou zijn gearresteerd en wegens spiomnage ten gunste van Ameri ka zou zijn ierechtgesteld. De Russische re geering heeft thans een verklaring gepubli ceerd, volgens welke de Ameri'kaansche on derdaan Delwus op de jacht zou zijn veron- gelukt. Van Ameri'kaansche zijde wordt het onder zoek intusschen voortgezet. Te Asjabad heeft de Gpoe vier Perzen ge arresteerd, die beschuidigd worden van sa- menwerking met de contra-revolutionairen tegen de Sovjet-regeering. De Perzische gezant heeft van de Sovjet- regeering ^pheldering gevraagd. Een uit Rusland teruggekeerd Duitsch in- genieur heeft volgens het W. B. verder nog medegedeeld, dat naar aanleiding van tal- rijke aangiften bij de Gpoe niet alleen in het Donetzbekken, maar ook in andere industrie-' gebieden een aantal Duitsdhe technici zijn ge arresteerd. Massa-inhechtenisnemingen in de Oekrajine. T wee executies. In Oekrajinesch em-igrantenkringen ta Warschau zijn uit Rusland berichten ontvan- geh, volgens welke er in de Oekrajini massa- arrestaties en terechtstellingen hebben plaats gehad. Er zouden vijftig personen, waaron- der bekende Oekrajinesch geleerden en 1-etter- kundigen wegens antibolsj-ewieksche propa ganda gevangen genomen zijn. Twee hunner, mevr. Scerowkowa en dr. Petrenik, leiders der Oekrajinesche sociaaldemocratie, zouden standrechtelijk gefusilleerd zijn. GR. BRITTANNIe EN ITALIe. Een Britsch onderdaan uit Somali- land gezet, omdat hij den fascistischen groet verzuimde. In antwoord op een vraag van kolonel Wedgwood miet betrekking tot het uitwijzen van een Britsch onderdaan, genaamd Mo hammed Ali, uit Italiaansdi Somaliland, omdat hij verzuimd had den fascistischen groet te brengen, zeide Hacking, minister van Overzeesche Handel, dat de gouverneur van Kenja den minister van Kolonien van het feit op de hoogte had gesteld en dat de Britsche gezant te Rome deze zaak aan de Italiaan- sche regeering zou vo-orleggen, met het ver- zoek deze aangelegenheid zoo spoedig moge- lijk te onderzoeken. POLEN. LITHAUEN EN POLEN. Lithausche schadevergoedingseischen. Bij de Poolsch-Lithausche onderhandelin. gen te Koningsbergen zal de Lithausche re geering schadevergoedingseischen indienen in verband met het optreden van Zeligowski (de Poolsche generaal, die op Lithauen het gebied van Wilna heeft veroverd.) Van Lithausche zijde schat men de aanspraken op 350.000 lei. TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN TRAGEDIE. De politie te Boedapest houdt zich bezig met het lugubere naspel van een zoogenaamd Amerikaansch duel, dat twintig jaar geleden een beursagent en een leeraar met elkaar aangingen. Dengene, die het zwarte balletje trok, zou verplicht zijn, na twintig jaar een einde aan zijn leven te maken. Het lot wees daarvoor den beursagent aan. Gedurende 15 jaar ontving deze op den dag, waarop't duel had plaats gehad, een genummerde aanmaning, inhoudende, dat zijn leven weer een jaar korter was geworden, en dat hij nog maar zooveel jaar te leven had. Vijf jaar ge leden ontmoetten de twee elkaar. Dit maakte op den leeraar zoo'n indruk, dat hij de vlucht nam, en een paar dagen later maakte hij een einde aan zijn leven. Met de brieven was het echter niet gedaan. Even stipt als te voren ontving de beursagent ze geschreven door den overledene. Op den duur waren zijn zenuwen daar niet tegen bestand. Hij sprak een vriend over het geval, blijkbaar om zich lucht te verschaflen. Doch de angst werd hem ten slotte de baas; hij maakte een einde aan zijn leven, door zich voor een trein te werpen. De onderzoekingen hebben de politie nog niet veel verdpr gebracht: zij vermoedt dat de i afzender van de brieven der laatste vijf jaren een gemeenschappelijke kennis van beide duellanten is, wien de leeraar voor zijn dood met de verzending van de toen reeds vooruif geschreven brieven belastte. ITALIe. DE MALAISE IN ZUID-T1ROL. Een beroep op Mussolini. Volgens de „In«sbr. Nachtrichten" hebben de beide Duitsehe Zuid-Tiroolsche afgevaar-t digden, baron Sternbach en dr. Tinzl, een uit voering memorandum omtrent den tegen- woordigen moeilijken economischen toestand in Ziud-Tirol overhandigd. De afgevaardigden verklaren daarin rond- uit, dat de oorzaken der economische crisis in Zuid-Tirol een gevolg is van het ophouden der economische eenheid met Noord-Tirol. Zuid-Tirol gedurende de eerste tien jaren der Italiaansche heerschappij heeft geleden, be- loopen c.a. V? milliard kronen oi ongeveer drie milliard (papier) lire. Ofschoon de pro. vimcie Bozen in verhouding tot de 91 andere provincies van Italie ten gevolge van haar bodemgesteldhed de geringste economische opbrengst heeft, is in Zuid-f irol de belasting- druk ongeveer een vierde hooger dan in hci overige Italie. EEN BEWEGING ONDER DE TIROLSCHE BOER'EN. Zij weigeren belasting te betalen, Het W. B. meldt dat volgens de „Inns- brucker Nachrichten" de boeren in Trentino geweigerd hebben belasting te betalen. In Tuenno (district Cles) zouden de boeren zelfs den burgemeester hebben bedreigd, zoodal een compagnie carabinieri te hulp moest worden geroepett. AMERIKA1 BOMAANSLAG TE NEW YORK. Op een ondergrondsch station. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in een der New Yorksche ondergrondsehfe. stations een bom ontploft, waardoor groote opschudding veroorzaakt werd. Er werd ech ter weinig sehade aangericht, aangezien d bom niet op de rails, doch in een der voorsti lokaliteiten van het station was neergelegd D-ooden of gewonden zijn niet te betreuren De oorzaak of aanleiding tot den aansla; kon nog niet worde vastgesteld. HET TOPPUNT VAN KRANK- T, ZINNIGHEID? De heer H. du Crocq schrijft ons d.d. 4 Maart uit Los Angeles: Vandaag begint de hardlooperij van Los Angeles, Calif., naar New York. De afstand is 3400 mijlen en de verwachting is dat het gedaan kan worden in 65 dagen. Eerste prijs is 25,000, Tweede prijs 10,000, derde prijs 5000, vierde prijs 2500, en de overblijvende 6 1000. Er zijn ongeveer 300 deelnemers doch df verwachting is dat niet meer dan 10 dat warn delingetje zullen voltooien Van alle landen zijn de deelnemers op komen dagen en het is een grap om dat stelletje in en om de stao te zien trainen. Echter zij die niet bekend zijn met de topograhie van Amerika weten niet welk een verschrikkelijke onderneming het is. De verwachting is, dat de Engelsche deel nemers en de Finnen met de prijzen zullen gaan strijken. De ondernemer verwacht maar eventje twee honderd duizend dollars aan deze grap te verdienen. Wil men ze vandaag zien vertrekken dan betaalt men 1 dollar om het kamp binnen te treden en duizenden wor den verwacht. In alle steden waar de runners moeten stoppen zijn de kampen nu al reeds in gereedheid gebracht en, waar ze weer ver trekken, kunnen de boeren, burgers en buiten- lui dat zien tegen een goede betaling. De verschillende merken van levensmiddelen, tea en coffee, sigaren en sigaretten door de deelnemers gebruikt worden zwaar gead'ver- teerd en, natuurlijk moeten de respectievelijke firma's den ondernemer voor dat voorrech' duur betalen. Dit is sport in Amerika! K DE DAMBREUK BIJ LOS ANGELES. Te wijten aan achteloosheid, De 72Ljarige hoofdingenieur van het wa- terleiding- en electriciteitsbedrijf van Los An geles heeft erkend, elf uur voor de noodlotti- ge dambreuk bij St. Francis geweten te heb ben dat er een lek in den dam was. Men had! hem er bij geroepen en hij had den dam per- soonlijk ge'fnspecteerd, doch 't lek niet als ernstig beschouwd1. Met tranen in de oogec verklaarde hij degenen te benijden, d'ie bij d« overstrooming waren omgekomen. WEER EEN OVERSTROOMINGSRAMP IN CALIFORNIA Uit Californie wordt gemeld, dat het water van de Sacramento-rivier 30 voet gestagen is. Het in de rivier gelegen Iiberty-ei'land dreigt door het water verslonden te worden. Reeds zijn 20 menschenlevens te betreuren. De aan- gerichte schade is enorm. De bewoners van het eiland waren fe voren door het Meteorologisch Instituut gewaar- schuwd1, doch hechtten geen geloof aan dit be- r.cht en wilden het eiland niet verlatea, ALRMAARSCHE GOURANT. DE WILD LAAT, over de Boterstraat. Telef. 34 en 35. Bekende gegarandeerde Emaille B. K. Gegalv. hulsh. IJzerwaren H. F. Alleen kwaliteltsartikelen en goedkoop I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1