I Kippen ea lonijnsa. YljslschHffei! Beeken Sfadsnieuws spannenae momenfen. Tetter oogenb® tocfi kon bet woedende, gewonde dier hen besprin- cren; van alle zijde dreigde gevaar. Nog denzelfden dag kreeg de heer Knup- pel het dier opnieuw in het oog. Het derd-e welgemikte schot trof den tijger in den kop. Het beest was doodelijk getroffen. De geschoten tijger bleek een pracht exem- plaar te zijn van buitengewone grootte; na een spannende jacht, een achtervolging van anderhalven dag, had men dezen roofzuch- tigen belager van mensch en dier gelukkig neergellegd. NIEUW-MALTHUSIAANSCHE BOND. Zondag is te Deventer het jaarlijksche jongres van den Nieuw-Malthusiaanschen Bond gehouden, onder voorzitterschap van den heer H. de Wolf, uit Amsterdam. Het verslag over het 46st-e vereenigings- jaar vermeldde, dat door oprichting van nieuwe afdeelingen te Amersfoort, Eindho ven en Doetinchem, het aantal afdeelingen is gestegen tot 30. In totaal traden in 1927 on geveer 1340 nieuwe leden toe. Het jaarverslag en het beleid van het hoofdbestuur werden goedgekeurd. De r-ekening over 1927 vermeldde in ont- vangst en uitgaaf 11.078, met een batig saldo van 3516 en werd goedgekeurd. De begrooting voor 1928 werd vastgesteld in'ontvangst en uitgaaf met 11,012 en een batig saldo van 4017. Het centraal middelen-depot had over 1927 ontvangen en uitgegeven 7745 en een batig saldo van 937. De verkoop van de midde- len bracht 7158 op; de winst was 1399. i Het beleid van den redacteur van't Bonds- orgaan, tevens voorzitter van den Bond, werd bekrachtigd, nadat de redacteur had ver- klaard, naar aanleiding van een opmerking uit de vergadering, dat hij niet anders kon doen dan aan de propaganda voor de begin- selen van den Bond die voor het anti-mili- fairisme te verbinden. Besloten werd, aan prof. Simons te Utrecht het eere-lidmaatschap van den Bond aan te bieden. Als hoofdbestuursleden werden herkozen de heeren Chr. W. Souffree, te Gouda, pen- ningmeester, en W. Hoogerbeets, te Haarlem, 2e secretaris. Op voorstel van het hoofdbestuur werd een beginselverklaring vastgesteld. Aan de orde kwam hierna de behandeling van een concept-reglement voor een examen- commissie ten behoeve van het verkrijgen van een opleiding voor des deskundige mede- werksters. De commissie zal bestaan uit des kundige medewepksters onder voorzitterschap van een arts. Dr. R. de Waard, uit Groningen, ver- klaarde verheugd te zijn, dat het thans tot deze regeling is gekomen. Verder kwam in behandeling een concept reglement van het Dr. Ruigersforids, dat ten doe! heeft, aan hen. die het zelf niet kunnen bekostigen, hulp, als door den bond' bedoeld, ie verstrekken. Het hoofdbestuur stelde voor, den naam van het bondsorgaan: Het gelukkig huisge- zin, te veranderen in: "Versfandig Ouder- schap. Dit werd goedgekeurd. Het volgende congres zal te Gouda wor- len gehouden. BEVEILIGING TEGEN R6NTGEN- STRALEN. Op het Departement van Arbdd, Handel en Nijverheid worden maatregelen overwo- gen alien, die werkzaam zijn of behanddd worden in Rcntgen-inrichtingen, daartegen wettelijk te beschermen. De wettelijke maat regelen zo-ud-en zich ook uitstrekken tot de omgeving der bcdoelde inrichtingen, aange- •zien in belendende panden door Rontgenstra- len ook meermalen schade schnijt te zijn aan- gericht. HEX EE'RSTE KIEVITSEI. Gister is aan prinses Juliana het eerste kievitsei aangeboden door J. van Hane, te Katwijk a. d. Run. PROF. DR. HUGO DE VRIES, Zaterdagmiddag heeft ten huize van prof, dr. Hugo de Vries, te Lunteren, diens eere- promotie plaats gehad lot doctor in de land- bouwwetenschappen, en wel ten o-verstaan van een vertegenwoordiging van den senaat der landbouwhoogeschool, bestaande uit den rector-magnificus, prof. ir. J. W. Dieperink, den secretaris van den senaat, prof. ir. M. F. Visser en de beide promoters, prof. dr. J. A. Honing en prof. dr. J. Jeswiet. HULDE AAN DEN EX-KEIZER. Op initiatief van de heeren J. J. v. Ginkel jn C. R. v. Setten te Doorn hebben eenige Docrnsche burgers besloten den ex-keizer als blijk van erkentelijkheid voor wat hij voor Doorn deed1 voor het rosarium een monumen- taal hek aan te bieden. VEE-INVOER UIT NEDERLAND IN SPANJE. De mvoer-machtigingen voor Nederlandsch vee in Spanje zijn tijdelijk geannuleerd als gevolg- van het constateeren van mond- en Wauwzeer-gevallen RE RIJKSAMBTENAREN EN DEN GOEDEN VRIJDAG. Naar wij vernemen heeft het hoofdbestuur u!" u" ^ed. Christ. Ambtenaarsbond en ".inisterraad verzocht de regeling inza- f he verleenen van verlof aan het Rijksper- S op G?eden Vrijdag niet uitsluitend te nden aan het plaatselijk gebruik van de "n§ van Hen dag als Zondag doch te wil- evorderen dat alle Rijksambtenaren, c.en wensch daarto'e te kennen geven en in 1Z°T de, Hjenst zulks mogelijk maakt, i. Selegenheid worden gesteld ter kerke HOE IS HET MOGELIJK! \vfHH/emefn*eraac'.van Arkel heeft de jaar- rhoni ass's^en't aan de openbaxe wool, die de onderwijzersacte bezit, bepaald °P f 200. Sekf rfft tege" den schiPPer J- Z. te toschpldo de Bruini'sse 47 op de Wes- mnfrilm ",°od verkeerde en de beman- niet te veMHnr™ mast was S€klommen, om wend om u ,ent: ?een P°gmff heeft aange- lij nu hfo-V e e'P^'n- Verdachte zeide, dat bieden mfarPi!'"We te hebben kunnen *trd 'gevve-st W3S daarvoor -te verbouwe- ambtenaar van b* O. M. braeht hulde aan getuige W. Kistjes, schipper te Zwart- sluis, aan wiens optreden de redding van de bemanning van de Bruinisse 47 is te danken, en meende, dat ook Z. hulp had kunnen en moeten verleenen. Hij eischte 3 ma and m voorwaardelijke hechtenis met een proeftijd van 2 jaar. DE VERBETERING VAN DE WEGEN EN DE BEBOUWING DAARLANGS. De besturen van het Nederl. Instituut voor Volkshuisvesting en Stedebouw, van den A.N.W.B. en de vereeniging Het Nederl. We- gencongres hebben tegen 14 April te Amster dam een bijeenkomst belegd ter bespreking Van het vraagstuk van de bebouwing langs de verbeterde verkeerswsgen in de nabijheid van de zich uitbreidende gemeenten, en wel uit het oogpunt van het belang van het ver- keer, het belang van het landschapsschoon en van het economisch-sted.bouwkundig be lang. VERDRONKEN? Zondag zijn op den walkant van de Wijn- haven Noordzijde te Rotterdam een pel, een busje met visch en enkele reepen chocolade gcvonden. Nadat de politie geruimen tijd had gedregd, is uit de haven een colbertjas opge- vischt. In het jasje zat een Duitsche krant van Zaterdag. Men vermoed't, dat een man ter plaatse verdronken is en dat het lijk is af- gcdreven. Dicht bij de plaats, waar de pet is gevonden, liggen goederen opgestapeld. Het dekzeil was een weinig omgeslagen. Vermoed wordt, dat de man zich daar te slapen heeft gelegd en in zijn slaap te water is geraakt. KORTE BERICHTEN. In het Bagijnhof te Amsterdam zal een dezer dagen een gedenkteeken worden ont- huld voor kardinaal van Rossum, ter herinne- ring aan het Eucharistische Congres van Juli 1924. Het is een werk van den beeldhou- wer Gerard Hoppe. De kerkvoogdij der herv. gem. te Lands- meer heeft afwijzend- beschikt op een verzoek der plaatseiij'ke Ver. v. Vrijz. Hervormden om op ze-kere tijdstippen gebruik te mogen maken van het kerkgebouw. r Gistermorgen is de 46ja.rige Eunen te Kerkrade van een vrachtauto gevallen. Hij kreeg een der achterwielen over de borst en was dadelijk docd. VOETBAL. Vrone I te St. Pancras won Zondag haar laatsten competitie wedstrijd in dit seizoen tegen Alkmaar II met 41. Sparta 3 van Schagen speeld'e Zondag alhier^ een wedstrijd tegen Geel Wit van Hel- der. Volgens de officieele verklaring eindigde de match met 3O in het voordeel van Geel Wit. Sparta 3 teekende tegen die uitspraalc protest aan, met het gevolg, dat aan Sparta 4 penalty's werden toegekend. waarvan 3 een doelpunt ten gevolge hadt\n, zoodat de uitspraak daardoor gelijk 3 werd. Zondag speelde B. F. C., uit B-eemster, te gen Z. V. V. Vergade. B. F. C. won met 3—1. Rust 10 voor B. F. C. Su-cces I van Wieringen speelde Zondag haar eersten lbekerwedstrijd, (zomer-competi- tie) tegen Wieringenvaard I. Eindstand 4—0 in het voordeel van Wieringerwaard. BEGROOTING 1928 DER COMMISSIE TOT HUISVERZORGING. B. en W. stellen voor goed te keuren de begrooting voor 1928 van de Commissie tot Huisverzorging onder toekenning van een subsidie uit de gemeentekas van 1000.—. VERORDENNG SLACHTHUIS, ALS BEDOELD IN ART. 4, SUB 3a DER H1NDERWET. In bijlage No. 30 schrijft de Commissie veer de strafverordeningen. De tijd, waarvoor de verordening tot aan wij zing van het gemeente-slachthuis, voor het oprichten, hebben of gebruiken van slachterijen en andere dergelijke inrichtingen geldt, is overeenkomstig artikel 4 der Hin- derwet bepaald op 20 jaren. Genoemde ver ordening is in werking getreden op 1 April 1908, den datum der opening van het slacht- huis, zoodat zij op 1 April a.s. zal komen te vervallen: E>e artikelen 1 en 2 der bestaande veror dening kunnen nagenoeg ongewijzigd wor den overgenomen, terwijl de werkingsduur der nieuwe verordening wederom op 20 jaren zou kunnen worden gesteld. Aangezien een verordening als de onder- werpelijke in het belang der volksgezondheid, in het bijzonder ter uitvoering'van de bepa lingen bij of krachtens de Vleeschkeurings- wet S. 1919, no. 524 gesteld, niet kan worden ontbeerd, geven wij U in overeenstemming met het overgelegde advies der Gezondheids- comissie in overweging opnieuw een verorde ning ingevolge artikel 4 sub 3o der Hinder- wet vast te stellen en daartoe onderstaand besluit te nemen: De Raad der gemeente Alkmaar; Overwegende, enz. Besluit vast te stellen de volgende veror dening: VERORDENING tot aanwijzing van het gemeente-slachthuis voor tut oprich ten, hebben of gebruiken van slachterijen en andere dergelijke inrichtingen. Artikel 1 Voor het oprichten, hebben of gebruiken van slachterijen of vilderijen van vee, pense- rijen of inrichtingen, bestemd tot bewarin; of verwerking van bloed of dierlijken afva' wordt aangewezen het terrein, waarop ge- vestigd is het gemeente-slachthuis aan den Helderschen weg. Artikel 2. Het is verboden elders dan op het terrein in artikel 1 genoemd een der in dat artikel bedoelde inrichtingen op te richten, te hebben of te gebruiken. Artikel 3. Deze verordening treedt in werking op 1 April 1928. Zij geldt voor den tijd van 20 jaren. BEGROOTINGEN 1928 VOOR STADS- ZIEKENHUIS EN BURGERWEESHUIS n bijlage No. 33 schrijven B. en W.: Wij bieden U hierbij aan de bij ons inge- komen begrooting voor 1928 van: a. het Sittdsziekertftnis. De lBkooisten en liite gaven zijn geraamd op f 90899.75, Let gemeentelijk subsidie op 54219.75; b. het Burgerweeshuis. De inkomsten en uit- gaven zijn begroot op 19610.50; het gemeentelijk subsidie is geraamd op 10650.—. Het onderzoek van deze stukken heeft geen aanleiding tot opmerkingen gegeven. De ge- vraagde subsidien zijn in het on twerp der ge- meentebegrooting voor 1928 opgenomen. Wij stellen U mitsdien voort het desbetref- fend besluit te nemen. ALCMARIA V. V. V. Gisteravond hieldde V. V. V. in ,,'t Gulden Vli.es" haar jaarlijksche algemeene ledenver- gadering. De voorz., de heer mr. J. P. Bosman, open- de met een kort woord van welkom en sprak zijn verwondering uit over die geringe op- komst, die onevenredig is aan de steedls aan de V. V. V. betoonde belangstel'Iing, waar uit evenwel zou zijn te co-nieludieeren dat de leden veel vertrouwen stellen in het bestuur. De -notulen werden vervolgens zonder op- of aanmerkingen, met een woord van danlk aan den heer C. J. Ooms, goedgekeurd. Inge-komen stukiken waren er niet. Door dent voorzitter werden een viertal imediedieelingen gedaan. Ten eerste, dat op den in opdiracht der vo- rige vergadering gedanen oproep betreffende logics tijdenis de zomermaanden, met het oog op.de Olympische Spden de besc'hikking over 900 bed-den was toegezegd, waarbij niet is gerekend1 het logies in de hotels, waar de •ru irate moet w-orden g-ereserv-eierd voor d-e vaste ilanten. Men verwacht van de vreemdelingen vel-e z.g. zwerfpartijen, waarbij voor logies en ont- bijt een lage prijs dient te wordien vast- 'gesteld. De Alikmaarsche V. V. V. h-eeft zich in ver- binding gesteld met d-e A. N. V. V. en het Kog-geschip en hoopt op een groot aantal -bezoekers. De heer D. J. Scheffel maak-te hierbij dte opmerking, dat, w-anneer van dte ge'boden logiesgel-egemheid mogelijk geen groot ge bruik zou worden gemaakt, deze tijdens de te houden congr-es-sen van Midd-enstand' en A. N. W. B. goe-de diensten kon bewijz-en De voorzitter -deelde m-ede, dat door het fees'tuur al stappen in cfe ric'liting waren ge daan en reeds deze week een nadere bespre- king met den voorzitter der pla-atselijke mid- denstandsvereeni-ging zal -plaats vrnden. Als tw-eede meded-eeling -kondigde de voor zitter aan h-et bezoek van- een 200-tal buiten- landsche journali-sten aan Alkmaar. Deze zul-len in 5 dagen, uitgenoodigd door de V. V. V., Nederlandsch-e Spoorwegen en Horecaf, N-ederland doorreizen en op 18 Mei hier enkele -uren doorbr-engen am de kaas- markt en wellicht ook den verrolden- Accij.ns- ■toren en „Tru,itje" in oogenschouw te nemen. De h-eer Scheffel zou bij die buitengewone gel-egenheid de kazen gaarne geolied zi-en De voorzitter zeide, dia-t de mogelijkheid ■reeds met den burgemeester was besproken, doch voornam-elijk door weigerihg der land- bouwconsulenten was te niet gedaan. N-a -enkele besprekingen hiero-ver, waaruit -bl-eek, dat men, m-ede- doordat de kaas -bij het olien eerst een voorbew-erkin-g dient te on- dergaan en geen medewe-rk-ing der boeren verwacht wordt, de kans om te slagen kl-ein oordeelde, werd besloten, dat bet bestuur moeite zal doen de kaas <op 18 Mei te laten olien. Vervolgens ko-n de voorzitter meded-eelen dat ongeveer half M-ei, een defi-niti-eve datum was n-o-g niet. bek-end, 400 hookeyspelers een bezoek aan Alkm-aar zullen br-engen, terwijl op 7, 8 en 9 J-uli het congres van den A. N. W. B. h-ier ter s-tede zal worden gehouden een congres, dat ze-er betangrijk is en waar- sch-ijnlijk een 200 a 250 per-sonen zal om- vatten. D-e h-eer Margada-nt, -die, zooals de voorzit ter mededeeld-e, veel moeite had gedaan, o-m het -congres hier in Alkmaar te ferijg-en, deci de -nog mede, dait bet van groot-e beteekenis .is, daar bij een -eenige jaren geleden in Maas tricht gehouden congres f 9000 was achter- .gelaten. In September zal -dan- hier in de stad bet Middensta-n-dscongr-es plaats vindien. Uit bet jaarverslag, -daam-a door d-en ad- ministrateur, den heer Ooms uitgebracht, stipp-en wij aan-,'dat bij de dit vereenigings- j-aar gehouden- bestunrsverkiezin-g, de beide aftredend-en, de h-eeren Margad-a-nt -en Pels, waren herkozen, terwijl de heeren Margadlant en Ooms naa-r de vergadering der A. N. V. V. waren afgevaardi-gd -en de -h-eer Bosman tot lid van het hoofdbestuur was ge-kozen. Een aanzienlijk aantal -groot-e en kleine gidsen en wandelkaar-t-en was verzon-den terwiil het aanta! torenbekliramens het vo-rig jaar 3646 had bedragen. Wat bet informatiebureau betreft, dit bl-e-ek in een voortdurend-e behoefte te voor- zien. Ditmaal was wederom veel r-eclame- materia-al verzo-nden en de- pensionlijsten gin- gen gr-etig van de band. Ook was bet bezoe-k van congressisten w-eer groot geweest. H-et aantal auto's, dat op bet pank-eer- terrein- was gestationne-erd, be-droeg dit iaar 1764. Het venslag ma-akte v-erder melding van 3 motorraces, waarvan 1 -evenwel niet was doorgegaan. In Juli was verder een bal'lonwedstriid voor kindere-n georganiseerd, terwijl de Oranjef-eesten;, waaraan de V V V. had m-edegewerkt, uitst-ekend waren geslaa-gd Betreffende de plannen in voorbereiding, had de V. V. V. met het oog op de Olympi sche Spelen, besprekingen gevoer-d met -de V. V. V, Bergen, voo-rnam-eliijk met h-et doel, om autotochiten te organiseeren, terwijl ook dit jaar weer m-otorsnelheidswedstriiden zul len worden gehouden. Met de beste wensdien voor de Aleniaria \„Onze Tuinen", gei'llustreerd weekblad voor w-erd de penningmeester gedechargeerd. Als punt 6 was vervolgens aan de orde: Deelname garamtiefonds motorraces. De voorzitter deelde mede, dat door de prettige samenwerki-ng met de Kennemer Sportclub de keuze der favoriete dagen naar beider tevredenheid1 geschiedde. Voor dit jaar was de V. V. V. de besehikking over den 2en Pi-nkstexdag gegeverii, doch deze dag werd door de K. N. M. V. niet toege kend. Het had) in de bed'oeling gdlegen vier motorraces te organiseeren, waarvan drie waren toegew-ezen. De heer Sw-ets -deelde mede, dat deze zul len worden gehouden op 9 April (2en Paasch- dag). 1 Ju-li en 26 Augustus (eersten Kermis- Zondag). Evenals de vori-ge jaren zal de vereeniging weer voor 1/3 ded participant in het garan- ti-efon-ds, in't g-eheel 3000 groot, zijn. De resteerende f 2000 moeten door p-arti- culieren, liefst leden d-er V. V. V., w-orden bijgedrage-n. Door den penningmeester was reeds succesvol in die richting gew-erk-t. Bij- de rondv-raag deelde de beer Marga d-a-nt m-ede, dat men- er in sam-enwerkin-g met de Kamer van Koophandel in geslaagd was, dat t-usscben- de treinverbindingen van half 8 en -kwart voor 10 met Amsterdam gedurend-e d-e zomermaanden een nieuwe verbindimg zal worden ingevoegd. De h-eer Pels had v-ern-omen, dat op het sportpark een kermesse d' ete zal worden ge houden, waarvan de V. V. V. als or-ganisator wer-d gedoodverfd. Sp-r. vroe-g of het niet w-en-schelijk was, dat in't open-baar tegen t-e spreken. De voorzitter had hieiover niets g-ehoord. De heer Schenk deelde mede, dat het in de Pinksterwee'k te organiseeren lunapark uit- gi-n-g van den bond van oud-ond-erofficieren gevestig-d te Rotterdam en gehouden zal word-en achter de tribunes. De heer Pels had verder gehoord, dat er een- ad-res aan den Raad1 was gericht met h-et v-erzoek, om die kermesse niet t-e laten door- gaan -en spr. achtte h-et w-enschelijk in he-t o-penbaar tegen te spreken dat de Al'cmaria V. V. V. haar organ-iseert De heer Schenk betreur-de het, dat de mid- denstianders het al-s een benadeeling van -hun belangen opvatten, d-aar toch ve-le vreemdelingen hier been zullen komen en, hoewe'l bet sportpark -buiten d-e stad ligt, deze zullen b-ezoeken. De voorzitter oordeelde d'e kw-estie buiten de V. V. V. omgaand-e, te meer, waar nu vol- doende was gebleke-n, dat de vereeniging er niet-s mede had te^maken en slooit dan ook -de discu-ss-ies hierover. De h-eer Scheffel wild-e als secretaris van het Oranje-comite de Alcmaria V. V. V. dank brengen voor de verlee-nde medewec-king en hoopte ook in d-e to-ekc-mst weer op den steun der vereeniging te kunnen re'ken-en. Door het comite wer-d1 reeds e-e-n plan die campagne voor de komende fees-telijkheden opgemaakt. Verder wil-de sp-r. de aandacht ves-tigen op het felt, -dat verschillende autorij-ders, die de kaasmark-t v/enschen te b-ezoeken, komende va-naf den Kenn-emer-st-ra-atweg, de Laat op- rijd-en en dan -heel moeilij-k de markt -kun-nen bereiken. Daarom wil-de spr. het be stuur in overweging ge-v-en, een duidel-ijke a-anwijzing te plaatsen voor ben, die naar de toaas-m-arkt widen en uit d-e rich-ting Haar lem komen. De voorzitter mer-kte o-p, dat in den raad een- der argument-en tegen asphalteeri-ng van de Koorstraat w-as gewe-est het feit, da-t d-ez-e verkeersweg dan rechtst-reeks zou aanslui- ten bij de Langestraa-t en zij, die dezen weg zouden v-olgen, ten Slott-e op d'e markt zouden d-oodloopen. De Steenenlbrug is als par-keer- -park ook eenig-en tijd verboden geweest, doch dit ve-rbod is door toedoen- der V V. V. opgebeven. Spr. verwachtte van- een- actie in deze ri-ch- tipg -dan cok -geen suoces. Na -enkele dis-cussie hierover, waarbij- de heer Margadanit bet plan opperde, zich met den A. N. W. B. te v-ers-taan, ten-einde een nadere aandu-iding op d-e bord-en dezer ver eeniging aangebracht te krijgen, werd bes-lo- •teni de oplossi-ng van dit vraagstuk aan het bestuur over te laten. Daar n-a wer-d die vergadering door den voorzitter gesloten. Een abonne schreef ons: Gaarne zpu ik u eene vraag willen stel len. In een week tijds zijn twee m-ijner jonge kippen gestorven Patrijs Leghorns broed Mei 1927. Uiierlijk was n-iets aan hen te zien, ten cninste aan de la-atste niet. De eerate had eenige mal-en een groot ei (dubbel dooier) gelegd, dus gaven wij daar de schuld aan, en kreeg een blauwe kam. Maar nu plotseling de tweede, s' morgens niets te m-trken en's avonds do-o-d. Nu dach-t ik: zou het mi-sschien een b'ijzondere zi-ekte kunnen zijn, waar ik miss-chien maatregelen tegen zou kunnen nemen. Ze zijn geent tegen pokken en dyphterie. Uw antwoord teg-am-oet ziende, teeken ik, bij voorbaat mijn dank, Joh. A. NIJHUIS. Het antwoord van onzen medewerker luidt Uw beschrijving is te vaag, om daaruit conclusies te kunnen trekken. Ik adviseer u dan ook, zoodra zich weer zoo'n geva-1- voor- doe-t, dit onmiddellij-k vo-or een kosteloos om derzoek op te zenden aan de R'ijksserum- inrichting te Rotterdam. V. V. V. eindli-gde het jaarverslag, dat zonder op- of aanmerkingen, met een woord van dank aan d-en heer Ooms, werd vastgesteld. De rekening- en veran-twoord'i-ng van den penningmeester, d'e heer Sw-ets, nagezien door de heeren- Jacobse, Schenk en Preijer, vermeldde een bati-g sal-do over 1926 van 1320, -een tota-al aan ontvangsten van 5765 93 -en- aan uitgaven- van 4256.46yi. -De heer Schenk d-ee'lde namens d-e commis sie voor het nazien der r-ekening mede, dat de keurige a-dministratie geheel in orde was bevonden. Met een wwond van danik werden daanta wkffining en verantwoording goedgekeurd -en „Onze Tuinen",vgei'llustreerd weekblad voor liefhebbers en vaklieden, gewijd aan tuin- en buitenleven. Het nummer is goed verzorgd en bevat voor hen die zich voor het tuinen interessee- ren veel interessants. Het weekblad is een uitgave van de Gravische Kunstinrichting S. Bakker Jz. te Koog-Zaandijk. De Waterkampioen geeft ditmaal als eerste artikel een praatje over: Wier in de schroef, waarbij een wiervr-ije schroef wordt bespro ken. Een interessante brief uit Engeland be- handelt hat schoolroeien, terwijl de rubriek refsverhalen het vijfde vervolg van: Naar de k-usten der Viklngen, bevat Verder word! van de Instructie-rubriek of wel de rubriel: Vragen en antwoorden een druk gebruik ge maakt en vervolgt de heer IT. W. de Voogl onder Buitenland zijn art.: Van den Over, kant, besprekende the New-York motorboof show. Tot slot de vaste rubrieken waarmedo dit, van mooie afbeeldingen voorziene num mer besluit. „De Brug' is een maandblad voor toege. paste verkoop en reclamekunst, onder redac-. tie van den heer J. F. Reesinck, uitgave Ha- venstraat 16, Hilversum. „De Brug" wil het middel zijn om den middenstand in de gelegenheid te stelen aam de tegenwoordige eischen te voldoen. Het blad ziet er goed uit en bevat veel wat den winkelier, vooral met het oog op de etaleerkunst, van veel nut kan zijn. Moeder Indie (Br 'dsch Indie) door Rathe, rine Mayo. (Vertaling van J. de Gruyter), Uitgevers-Maatschappij „Elsevier" te Am sterdam. Men verdedigt de heerschappij van onze landgenooten over het Indische volk gewoon. lijk met de opmerking, dat wij den inboorling zooveel Westersche beschavmg gebracht heb ben, dat hij nu in intellectueel, in hygienisch en technisch opzicht met zijn tijd meegegaan is, dat hij, profiteerende van een democra tised parlement en eigen wetten, orde en rust heeft leeren kennen, dat hij onomkoopbare be- stuurders en onpartijdige rechters heeft ge- lcregen. Kortom, dat hij door ons bestuur ten voile de zegeningen der Westersche beschaving deelachtig is geworden. We doen dan maar net of dit eigen- lijk de eenige reden is waarc-m wij Indie aan ons ondergeschikt hebben gemaakt, of wij de behoefte gevoeld hebben een onontwik- keld volk los te maken van zijn zeden en ge- woonten die zeer zeker ook hun bedenke- lijken kant hebben en de inboorlingen op te voeden tot trouwe staatsburgers, die den hemel mogen bedanken, dat zij door de Hol landers ontdekt en een Europeesche oplei ding hebben gekregen. Een enkeling waagt dan wel eens schuch- ter de vraag of die ontdekking en die be- scbavende opvoeding door dit millioenen- volk wel altijd voldoende geapprecieerd zijn geworden en of de bruine broeders eigenlijk niet veel gelukkiger zouden zijn als zij de vruchten van den boom onzer wijsheid nooit geproefd hadden. Zeer velen van hen zouden dan nu nog door ras- en stamgenooten gekneveld en on- derdrukt worden, maar zij zouden dat heel natuurlijk vinden omdat zij het tot in lengte van geslachten nooit anders gewoon waren. Zij zouden in alien gevalle veel van hun oude spelen, van hun godsdienstige ceremo- nien beter in stand gehouden hebben, bios- copen, auto's en radio's niet gekend hebben, zij zouden natuurlijker zijn dan ze nu zijn en wellicht gelukkiger en dus geenszins dank- baar terugdenken aan den tijd waarop de Hollanders, met het oog op hun specerijen, hun de beschaving van het blanke ras kwa- men brengen. Moeder Indie van Katherine Mayo laat ons zien hoe de toestanden in Britsch Inifie zijn, waar een bevolking van 247 millioen inlanders door ruim 67000 Engelschen gere- geerd en gereglementeerd worden. De Engelschen zijn een practisch volk, zij laten niet toe, dat hun onderdanen elkaar op- eten of levend verbranden, maar voor d« rest kan er in hun overzeesche gebieden heel wat gebeuren waarvoor de Maleiers en Soendaneezen geen kans krijgen. Het Britsch Indische volk leeft zijn eigen leven en volgt zijn eigen gewoonterecht, dat voor een Westerlihg soms ontstellend van bestialiteit is, maar dat de bevolking zelf als haar heilig bezit blijft beschouwen. Katherine Mayo verhaalt in dit boek hoofdzakelijk van het diepdroevige leven der baby-girls, de kind-meisjes, acht of negen jaar oud, die, zoodra zij geslachtsrijp zijn, worden uitgehuwelijkt aan kleine kwajon- gens, die op de schoolbanken behoorden te zttten en soms aan oudere, zelfs, in vergelij- king met hun leeftijd, zeer oude mannen. Zoodra zij getrouwd zijn moeten zij haar man als haar afgod, beschouwen, zijn zij verpiicht aan al zijn wenschen en grilien te gehoorzamen, moeten deze kinderen haar plichten en meer dan dat als echtge- ncote nakomen om hun mannen een zoon te kunnen baren. Wee het arme kind-vrouwtje, dat slechts een dochter krijgt of kinderloos blijft. Zij is, evenals de kind-weduwe, een door alien ge- vloekte, een slavin, een nietswaardige, wier leven geen.doel meer heeft. Katherine Mayo doet uitkomen, hoe het Britsche gezag, dat den huwelijksleeftijd wilde verhoogen een nederlaag moest lijden tegen den onwil van zoovele Inlandsche par- lementsleden die hun heilige rechten niet aargetast wenschten te zien. En intusschen vullen zich de Britsche hos- pitalen met tienduizenden verkrachte kinde ren en brengt een steeds zwakker wordend inlandsch geslacht millioenen doodgeboren of vroeg stervende baby's ter wereld. Dit boek, waarin ook interessante bijzon- derheden over zeden en gebruiken, over gods dienstige opvattingen en ontstellende hy- gienische toestanden naar voren gebracht worden, is wel een zeer groote aanklacht te gen de slapheid en ondoortastendheid van het Britsche bestuur. Waar zulke toestanden voorkomen, zou men toch, ondanks ontwijding van heilige tradiiies, wat meer invloed van de Wester sche beschaving wenschen. Laten wij hopen, dat boeken als dit, dat in Engeland en Amerika in enkele maanden tijds reeds 10 herdrukken beleefde, overal het besef wakker roepen, dat er in Britsch Indie, ondanks den tegenstand van het over- groote deel der bevolking ,krachtiger dan tot dusver propaganda tegen misdadige gebrui ken moet gevoerd worden. Hier heeft de besehaafde Europeaan een iaalc van menschelijkheid te vervullen en za! hij niet langer de rol van overheerscher en van lijdelijk toeschouwer mogen spelen. Wanneer dit boek het geweten van mach- tige staatslieden wakker kan schudden, za! v/ellieht het sociale stelsel in Indie een groo te verandering en verbetering kunnen onder- caao ei gaall. Voor°w f *?ULP VERtEEND. deldA. kantongerecht te Goes is behan- V pfn.rlr rrrlo- Vlijaf /Ink J n ~7 a rvoVl J 1_t. r_ r

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7