WOUDA's 1€e filial* em Bivmenland attija berer is re pogen iets te behalen dan •heelemaal niets. Vanuit de vergadering werd nog met klem laangedirongen op terugneming der motie, iWaartegen de beer Van Braambeek op- imerkte, dab men dan deze heele vergadering itevergeefs zou hebben belegd. Er werd nog over en weer gesproken, tot- dat de voorzitter ten slotte bij aitten en op- gtaan over de motie deed stemmen. Er bleken lien tegenstemmers te zijn, zoodat de motie is aangenomen. De heer Nies merkte nog op, dat de geest onder het person-eel in Alkmaar wel goed is en dat men een pogiog om verbete- cringen te veroveren, geen onorganisatorisch jwerk mag noemen. Geroep nit de vergadering maakte een deel van het gesprokene onverstaanbaar. De voorzitter sloot tenslotte de ver gadering met dank voor de opkomst en het uitspreken van de hoop op succes van de tctie. Vereeniging voor algemeen voorbereidend iager onderwijs. ten nieuwe voorbereidende school in de Molenbuurt. Ptannen ten aanzien van voorbe- reid. onderwijs op „Rochdale". Dinsdagavond vond in de tuinzaal van „die Harmonie" een ledenvergadering plaats van de Ver. voor Algemeen Voorbereidend Lager Onderwijs. Na opening door den voorzitter, den heer Jb. Cloeck, werd overgegaan tot Ie- zing der notulen van de vorige vergadering Deze werden ongewijzigd, onder dankzeg- ging, goedgekeurd. Jaarverslag 1927. Het jaarverslag over 1927, uitgebracht door den secretaris, den heer F. Evers, maakte gewag van een toenemenden bloei der vereeniging gedurende het afgeioopen jaar, zulks ondanks net feit, dat de vooruitzichten in 1927 niet bizonder gunstig waren. In ver- band met den vooruitgang echter in de voor- bije periode, gaat de vereeniging het nieuwe jaar met goede vooruitzichten in. In het jaarverslag werd voorts herdacht het overleden bestuurslid, de heer J. die Wit, die zeer veel ten bate van het voorbereidend onderwijs gedaan heeft tijde.is zijn leven. Als beilangrijkste feiten memoreerde het jaarverslag a. dat alle ouders van de school bezoe- kende kinderen lid zijn van de vereeniging voor Algem. Voorber. Lager Onderwijs., b dat uit het Fonds tot Steun van Volks- onderwijs een subsidie van 200 werd ver- leend, c. dat de Ver. Volksonderwijs ook voor de leeiiingen der voorbereidende school een schoolfeest organiseerde, dat zeer goed slaagde, d. dat de gemeenteraad besloot de subsi die per jaar en per kind van 36 tot 33.50 te verlagen, e. dat de raad besloot de aan de gemeente verschuldigde huur te verminderen van 2275 tot 1950. f. dat de raad afwees het verzoek het personeel der school te brengen in de rechts- positie van gemeente ambtenaren. g. dat de raad besloot een drietal lokalen van gemeenteschool 9 beschikbaar te stellen voor het Voorber. Ond. met een subsidie van 2500 voor eerste inrichting, Uit het verslag stippen wij nog het vol- gende aande school werd gemiddeld bezocht door 232 leerlingen. Het hoogste aantal dat in 1927 bereikt werd bedroeg 240, terwijl op 1 April a.s. het Voorber. Onderwijs zal worden genooten door 327 kinderen. Aan schoolgelden werd ontvangen een be- dTag van 263960. Een bedrag van 71.65 werd als oninbaar afgeschreven. De uitbreiding van de school voor voorber. ond. door de ingebruikneming van de lokalen in het Rochdale is volkomen gelukt. Werd daar begonnen met 40 kinderen op 1 April a.s. zal dit aantal 82 bedragen. Onder dankzegging aan de secretaris, werd dit verslag ongewijzigd goedgekeurd. Rekening en Veraniwoording. Begrooting voor 1928. Uit de rekening en verantwoording van den penningmeester, den heer Teeling, bleek, dat de totaal ontvangsten f 16508.96 en de uitgaven 16217.32, zoodat over 1927 een batig saldo restte van 291.64. De begrooting voor 1928 was in ontvang en uitgaat geraamd op f 14700, waarbij met den bouw van een nieuwe school en de loka len in Rochdale rekening was gehouden. Rekening en verantwoording, benevens be grooting werden onder dankzegging ongewij zigd goedgekeurd. Besluursverkiezing. De heeren A. T. J. Teeing en T. T. J. Kooy werden met groote meerderheid van stemmen als bestuurslid herkozen. De vacature ontstaan door het bedanken van den heer J. C. Molijn werd niet aange- vuld. Het aftredende bestuurslid H. J. Vonk werd in verband met de belangrijke diensten aan de vereeniging bewezen onder applaus der vergadering tot eere-voorzitter benoemd. ten nieuwe voorbereidende school. Gedurende geruimen tijd zijn onderhande- lingen gevoerd met B. en W. over het bou- wen van een nieuwe voorbereidende school in de Molenbuurt volgens ontwerp van den ar chitect Rijndam, waarvan de stichtingskosten circa 5000 zul'eti bedragen. Bliikens de mededeelingen van den secre taris is daarevc-r thans overeenstemming be reikt op de volgende vcorwaarden de gemeente zal de gelden benoodigd voor den bouw verstrekken: de rentevoet zal be dragen 4 31* pCt., de aflossingstermijn wordt vastgMte'd "p 60 jaren met een jaar- lijksche ann-ntoit van f 2404.79. Tegelljkertijd werd door B. en W. ge- vraagd of prijs werd gesteld op beschikbaar- stelling van een bedrag a fonds perdu voor eerste inrichting. De voorzitter deeld? mode dat men door de onderhandelingen zoover is gekomen, dat B. ,en W. hun eisch van een ;aarlijksch annuii- teit van 3500 tot f 2400 hebben verlaagd. Op de begrooLn£ der vereeniging voor 1928 is met dtl b^dreg -eeds rekening gehou den. Wel is di»->cV'or"de post voor onvoor- ziene uitgaven klem geworden, doch men re- kent er op Aa* aantal leerlingen zich nog zal uitbreidien. waardoor tevens net aantal donateurs en "orHbsanten zal groeien Het bestuur meeode den Qpk dat de ver- eeniging net aannod der gemeente Kan aan- vaarden, en vroeg daarfoc maclitiging door de vergadering. De heer Swantjes vrceg naar de afmetin- gen der lokalen in de te bouw en school, die 4 lokalen benevens een speellokaal zal bevat- ten. De heer R ij n d a m deelde mede, dat deze 6 bij 7.50 bij 3.40 M. bedragen. De lokalen bieden plaats aan 48 leerlingen. De heer Swantjes oordeelde dit aan tal voor 1 leerkracht te groot. De voorzitter was het daarmede eens, doch hoopt dat door toeneming van het aan tal contribuanten het leerlingental op 40 per klas zal kunnen worden gehouden. De vergadering verleende vervolgens on der applaus aan het bestuur machtiging het aanbod van B. en W. te aanvaarden. De klassen op Rochdale. Vervolgens zette de voorzitter uiteen, dat de klassen in de school op Rochdale niet gemist kunnen worden, daar de nieuw te bouwen school in de Molenbuurt voor vele kinderen te ver verwijderd is. De beschik- baarstelling van de 3 lokalen in school 9 was slechts tijdelijk en de kans bestaat, dat aan de school voor Voorber. Onderwijs deze ruimte thans zal worden ontnomen. Waar echter het aantal leerlingen steeds toeneerat, acht het bestuur het gewenscht, dat de lokalen no'g minstens 1 jaar aan het voor bereidend onderwijs word n gelaten en het vroeg dan ook machtiging om pogingen in het werk te stellen om dit te bereiken. De heer Evers deelde mede, dat 1 Juni de termijn der beschikbaarstelling afloopt De eene mogelijkheid is, dat men het niet wenschelijk zal aehten, dat, wanneer een der lokalen aan het gewone onderwijs moet wor den afgestaan, de beide andere voor het Voorber. Ond. blijven bestemd. In ieder geval is ten dezen verzet van het schoolhoofd te verwachten. Een andere mogelijkheid is gelegen in het feit, dat aan genoemde school een paralHel- klasse is. Als die verdwijnt wordt de kans op behoud d>er lokalen aanmerkeliik grooter. Er ontstaat dan zelfs de mogelijkheid dat bij voldoende leerlingental op de duur een vaste school in dat stadsdeel wordt gevestigd, wat zeer zeker in 't bdang van't Voorber. Ond. zou zijn. Onder luid applaus verleende de vergade ring vervolgens machtiging aan het bestuur om pogingen te doen tot behoud der klassen in het Rochdale-kwartier. De rondvraag. Bij de rondvraag vroeg een der leden of de schoolgeldheffing voigens het inkomen geschiedde en of de'opgaven van het inkomen altiid juist zijn. De heer Evers deelde mede, dat er ver- schillende leden zijn, die hun inkomen te laag opgeven. Soms maakt dit zelfs een ver- schil van eenige duizenden. Daartegen is echter niets te doen. Het voorber. Ond. is niet verplicht doch vrijwillig. Het bestuur blijft echter vertrouwen op de eerlijkheid der leden. Met een dankwoord aan de aanwezigen sloot de voorzitter de verga dering. Biankta Bsekweiftgorl Voor winkeliers en Gross, bij v/h M. DE HAAS, Alkmaar. HET ONDERWIJS AAN SCHIP- PERSKINDEREN, Ond:r vcoriztterschap van mej. mr. C. Fri- da Katz werd Zaterdag te Utrecht een twee- de vergadering gehouden van vertegenwoor- digers van school fonds :n voor schipperskin- deren, die aan den wal worden geplaatst voor het ontvangen van lager onderwijs. De vergadering werd bijgewoond door den in- specteur voor het buitengewoon onderwijs^ dr. A. van Voorthuyzen uit Utrecht. De ver gadering besloot tot stichting van een fede- ratie van vereenigingen, die zich ten doel stel len huisvesting te verleenen aan schippers- en kramerskinderen voor het ontvangen van lager onderwijs. Nagenoeg alle schooifond- sen in ons land zijn onmiddellijk tot de fede- ratie toegetreden. Daar de vertegenwoordi- ger van een der fondsen geen vrij mandaat had, kon dit fonds niet onmiddellijk toetre- den. Binnen veertien dagen zal het bestuur van dit fonds een beslissing nemen. De statuten der federatie, ontworpen door mej. mr. C. Frida Katz, werden goedge keurd. Het huishoudclijk reglement zal be- handeld worden in een binnenkort te houden nieuwe vergadering, in welke ook het bestuur dfer federatie zal worden gekozen. HULDIGING DR. JOSEPHUS JITTA. In het eere-comite ter huldigiing van dr. Josephus Jitta, voorzitter van den Gezond- heidsraad, bij gelegenheid van zijn 70sten verjaardag, hebben zitting minister Slotema- ker de Bruine, oud-minister Aalberse, de Commissarissen der Kcningin in de provin ces Gelderland, Zuid'holland, Noordholland en Noord-Brabant, de burgemeesters van Amsterdam en den Haag, mr. dr. W. F. van Leeuwen (vice-president van den Raad van State), prof. dr. Th. Madsen uit Kopenha- gen (voorzitter van het Hygiene Comite van den Volkenbond). jhr. J. H. Roell (eerste' on- dervoorzitter Roode Kruis), dr. A. L. Schol- tes (directeur-generaal der Voiksgezondheid). BELASTINGAANSLAGEN VAN EIGENGEeRFD'E LANDBOUWERS. Op vragen van het lid van de Tweede Ka- mer, den heer Rutten heeft de minister van finaneien geantwoord: Het is den ondergeteekende niet bekend, dat de vermogensschattingen van grondeigenaren aanzienlijke verhoogingen in verschillend3 gevallen van f 500 tot 1000 per H.A. aanwijzen. Hij acht het intussdien mogelijk, dat in bepaalde gevallen de omstandigheid. dat bij verkoopingen van cultuurgrond hooge prijzen zijn bedongen, als een motief voor een hoogere schatting heeft gegolden. Immers moeten, ingevolge artikel 7, letter A, der wet op de vermogensbelasting en artikel 8, lo., letter A, der wet van 18 Augustus 1916 (Staatsblad no. 411) tot heffing van buiten- gewone belastingen, ter gedeeltelijlke bestrij- ddng der kosten van den oorlogstoestand (Verdedigingsbelasting I), onroerende zaken worden geschat naar de verkoopwaarde. Naar de leer van den Hoogen Raad der Nederlanden moet onder „verkoopwaarde" worden verstaan: „de prijs, die voor het vast goed te bedingen valt bij tekoopstelling in het openbaar, derhalve waar ieder gegadigde tot mededinging in staat is, terwijl de bestem- ming, wel'ke deze aan de door hem te verwer- vao asai Zich voorstelt te geven, yoor het door hem te besteden bedrag beslissend zal zijn, welke bestemming echter geenszins wordt b'eperkt door, of is gebonden aan die, welke door de eigenaars op het oogenblik van den verkocp aan de zaak is verbonden". On- dergeteekende moge ten deze verwijzen naar arresten van den Hoogen Raad van 29 Juni 1918, 27 November 1918 en 28 December 1921 (Bes'lissingen in Belastingzaken nos 2018, 2103 en 2895). Naar de leer van den Hoogen Raad is het derhalve voor de bepaiing van de „verkoop- waarde" zonder belang, welke bestemaning door den eigenaar op het oogenblik van den verkoop aan de zaak is verbonden. Voor cultuurgronden moet dan ook niet de cultuurwaarde, doch de verkoopwaarde, in bovenvermelden zin opgevat, worden geschat. De meening, dat voor kleinere, eigengeerf- de landbouwers niet de voile verkoopwaarde zou mogen worden in aanmerking genomen. komt voor in strijd te zijn met de hierboven vermeldf leer van den Hoogen Raad omtrent het begrip „verkoopwaarde". STOPPELDIJK'S GEMEENTE-SECRETARIS. Naar het persbureau V. D. verneemt, heb- ben Ged. Staten van Zeeland het raadsbe- 1 sluit der gemeente Stoppeldijk, waarbij de heer W. van Son als secretaris en ontvanger der gemeente werd ontslagen, niet goedge keurd. INTERNATIONAL CONGRES VAN OUD-KATH. KERKEN. Een oud-Kath. medewerker schrijft aan het H-bl.: Verschenen is de uitnoodiging tot deel- nemtng aan het Elfde Intern. Congres van Oud-Katholieke Kerken. dat van 1416 Augustus te Utrecht zal worden gehouden Hierin lezen wij o.a. het volgende: „Wij, oudLKatholieken, kennen overeen- komstig de geschiedenis geen voorrang van recht of macht. De Kerken der verschilleude ilanden hebben alle dezefde rechten en de- zelfde plichten. Als leden der eene Kerk van Christus staan zij als gelijken naast elkan- der. Maar wij gunnen gaarne een voorrang der liefde aan de Kerk, die sedert eeuwen een heerlij'k voorbeeld van moedig vasthouden aan de overgeleverde waarheid heeft ge- geven, en die steeds hulpvaardig haar zuster- lijken steun aan alien bood, die voor hun katholiek bestaan moesten strijden (bedoel-d wordt de Kerk van Utrecht). ,„Nooit heeft de oud-Kath. gemeenschap slechts voor zich zelf willen leven. Van het begin af heeft de oud-Kath. Kerk deelgeno- men aan de grootsche pogingen, die als een verblijdend teeken des tijds de wereld be- roeren, om de gescheiden brooders weer saam te brengen en hen te vereenigen in en om het gemeenschappelijk bezit „De groote wereldconferenties (Lausanne en Stockholm) maken de internationale con- gressen van oud-Katholieken geenszins over- bodig. Christenen moeten niet vijandig te- genover elkander staan, maar Christenen moeten evenmin hun licht onder een koren- maat zetten. Men diient het best de waarheid niet door onverschilligheid of verdoezeling der tegenstellingen, maar door verdieping in en verkilaring van eigen geschiedkundige in- zichten en meeningen". DE TOREN VAN ROOZENDAAL. Te Roozendaal bestaan plannen om den gemeentetoren, aangebouwd aan de r.Jk. kerk van de Sint Jan den Dooper, aan het r-k. kerkbestuur terug te geven. Kerk en toren zijn gebouwd in 1268. Tijdens de hervor- ming namen er de protestanten bezit van In 1610 werd het grootste deel der kerk door brand verwoest. Enkel de toren en het pries- terkoor bleven gespaard. De protestantsche godsdienstoefeningen hadden toen in het priesterkoor plaats. Dit duurde zoo voort tot in den tijd van Napoleon, die de kerk weer aan de katholieken teruggaf met uitzonde- ring van den toren van het kerkdak af. In 1830 was de nieuwgebouwde kerk klaar. Ook de toren werd gerestaureerd, waarbij er -een nieuw bovenstuk werd aangebouwd. De romp tot boven de galmgaten is echter nog steeds van 1268. Thans behoeft hij belang- riifce restauratie, want de toestand is zeer slecht. EEN LOTERIJ KWESTIE. De rechtbank te Tiel behandelde het appel, ingesteld door den ambtenaar van het O. M. tegen het vonnis van den kantonrechter te Tiel, waarbij een bakker-winkelier te Zoelen wegens de hem ten laste gelegde overtreding der Loterijwet 1905 was veroordeeld tot 15 subs. 15 dagen hechtenis. In het laatst van November 1927 toch had verdachte in zijn winkel aanwezig gehad een zoogenaamd prikbord, d. w. z.een houten bord, waarin ongeveer 5O0 gaatjes waren aangebracht, ter wijl over dat bord papier was geplakt. Ieder, die in den winkel kwam, mocht tegen beta- ling van tien cent met een voorwerp een der gaatjes doorprikken, waardoor uit dat gaatje een nummer viel. Wanneer dat nummer voorkwam op een lijst, vermeldende ongeveer honderd prijzen, dan werd de achter <iat nummer vermelde prijs uitgereikt aan hem, die dat gaatje had" doorgeprikt. De kantonrechter oordeelde, dat verdachte wel degelijk in strijd heeft gehandeld met de bepalingen der Loterijwet 1905, daar de ver- krijging der prijzen afhankelijk was van c en kansbepaling, waarop de deelnomers aan de loterij, d. w. z. zij, die aan verdachte tien cents hadden betaald en daarvoor een der gaatjes in het prikbord mochten doorprikken, geen overwegenden inv'.ocd konden oefenen, daar het voor hen toch niet mogelijk was vooruit te weten, welk nummer uit het door hem doorgeprikte gaatje zou vallen. De officier van justitie eischte vernietiging van het vonnis en opnieuw veroordeeling van verdachte tot dezelfde straf. NATIONALE GOMM.ISSIE TEGEN HET ALOOHOLISME. Te Utrecht had Zaterdag 24 Maart in het jaarbeursgebouw een vergadering plaats, uit- gaande van de Nat. Commissie tegen het Al- cohojisme, waarin dr. R. Hercod, dir. van het Internationaal Bureau tegen het Alcoholisme, sprak over: „Alcohcibestrijdir.g en Volken bond". Naast de drankbestrijders-organisatics waren ook tal van vereenigingen met sociaie en philantropische strekking vertegenwoor- digd. De vergadering werd geopend door den voorzitter der N. C. A., ds. A. J. Montijn, die daarna de leiding overdroeg aan jhr. mr: Ch. Ruys de Beerenbrouck, wijl ook het Con gres, in 1925 te Geneve gehouden, over de zelfde aangelegenheid onder diens voorzitter- schap was gehouden. Dr. Hercod wenschte twee vragen te beani- worden. le. Is het alcoholvraagstuk inder- daad een internationaal vraagstuk? 2e. Kan en mag de Volkenbond zich met dat vraag stuk inlaten? Beide vragen werden bevesti- gend beantwoord. Nadat door enkele aanwezigen opmerkin- gen waren gecnaakt, vereenigde de vergadic- ring zich ten slotte eenparig op de volgende resolutie: De vergadering van afgevaardigden van verschillende sociaie en philantropische ver eenigingen, alsmede van talrijke drankbestrij- dersvereenigingen in Nederland, door de Na- tionale ommissie tegen het Alcoholisme te Utrecht op 24 Maart bijecn geroepen onder voorzitterschap van Zijne Excelleniie jhr. mr. Ch. Ruys d'e Beerenbrouck; gehoord de inleiding van dr. R. Hercod, d'irecteur van het Internationaal Bureau ter bestrijding van het Alcoholisme te Lausanne, alsmede de naar aanleiding daarvan gevoer- de discussies; van meening dat instelling door den Vol kenbond van een internationale commissie ter bestudeering van het alcoholvraagstuk drin- gend nooclzakelijk is; verzoekt de Nederlandsche Regeering bij den Volkenbondsraad het daartoe door de re- geeringen van Belgie, Denemarken, Finland, Polen, Tsjecho-Slowakije en Zweden inge- diende verzoek te willen steunen. NED. JONGELINGSVERBOND. Zaterdag en Zondag heeft de Zendingscom- missie van het Ned. Jongelingsverbond haar eerste weekend" op de terns t Sillem-Hoeve, het buitenhuis van het N. J. V. bij de Lage Vuursche, 'gehouden, onder voorziiterschap van den heer Veldman uit Arnhem. De heer Jac. van Vessem uit Oegstgeest beihandelde arie vragen: „Wat kunnen wij voor de Zendig doen?"; „Hoe kunnen wij iets voor de Zending doen?", en „Wat geeft de Zending aan onze C. J. M. V.?" Zendeling J. van der Poel liet ten slotte een serie stille beelden zien over de reis naar Indie, en hield een opwekkende rede voor de Zending in het algemeen. Zondagmiddag sprak mej. E. Scharten, zendelinge van het Pinkster-Zendingsgenoot- schap van Nederland, die in 1912 uitging naar China, waar zij in Likiang in de Yun- nan-Provincie gedurende 16 jaar arbeidde, over haar werk onder Ghineezan en Thibeta- nen. Des avonds had zendeling J. Fortgens als onderwerp „Grepen uit mijn pioniersarbeid op Halmaliera". De conferentie werd door ongeveer 50 per- sonen bezocht. RIJBEWIJZEN VOOR LANDBOUW- TRACTORS. Op vragen van het lid van de Tweede Ka- mer, den heer van den Heuvel, heeft de mi nister van waterstaat geantwoord: 1. Bij de aanvrage van een rijbewijs, zal, ingevolge artikel 15, eerste lid, onder 4o., C, der Motor- en Rijwielwet, ook door bestuur- ders van landbouwtractoren moeten worden overgelegd, hetzij een verklaring van een Rijlcsdeskundige, als bedoeld bij vermeld wetsartikel en bij de artikelen 79, 80 en 81 van het Motor- en Rijwiel-reglement (Ko- ninklijk besluit van 30 April 1927 (Staats blad no. 143), hetzij een ander bewijsstuk (van rijvaardigheid), als bij genoemd wets artikel bedoeld, tot de afgifte waarvan krach- tens artikel 87 van het Motor- en Rijwiel- reglement de A. N. W. B., Toeristenbond voor Nederland, de K. N. A. C., de Konink- lijke Nederlandsche Motorwielrijders Ver eeniging en de Bend van Bedrijfsautohou- ders in Nederland zijn gemachtigd. 2. Naar aanleiding van een desbetref- fend adres van de Vereeniging van Tractor- gebruikers in Nederland is reeds de vraag in onderzoek genomen, of het gewenscht moet worden geacht wijziging te brengen in de op dit punt bestaande weitelijke bepalingen in dien zin, dat de bestuurders van landbouw tractoren vrijgesteld zullen worden van de verplichting om voorzien te zijn van een rij bewijs, dan wel dat te dien aanzien een an dere regeling zal worden getroffen, waar door aan de geuite bezwaren zall worden te- gemoet gekomen. vaiien en bezeeren zich vaak, terwijl d# kleineren dikwijlslasthebben van roode of ge. smette huid. Dit vei zacht en g-eneest men met FpoviEnceaal nSeu^rs HENSBROEK. De vereeniging „Floralia" alhier hield haar eerste algemeene vergadering in het lpkaal van,den heer L. Mantel, onder voorzitter schap van burgemeester Kooiman. De voorzitter opende met een hartelijk welkomtswoord en besprak in korte trekken de wenschelijkheid van het houden dezer vergadering, opdat een ieder in de gelegen heid worde gesteld een zuiver inzicht over het doen en laten dezer vereeniging te krij- gen, vooral nu men reeds 114 leden te boek heeft staan. Dat dit besluit vruchten moge afwerpen is spreker's diepste wensch. Hier- mede werden dan de besprekingen geopend Medegedeeld werd, dat het bestuur de ten- toonstelting denkt tie houden op 22 en 23 Sep tember a.s. en dan de huisvlijt hieraan te verbinden. De tentoonstelling zal worden ge houden in het lokaal van den heer L. Mantei, de verloting den 23sten in het lokaal van den beer K. de Boer. Uitgeloot zullen wor den 1000 loten. Aangekocht zullen worden stekplanten plus een pakje zaad voor de kin deren, binnen- en buitenplanten voor de ou- deren. Vanuit de vergadering kwam het voorstel om minder, maar betere prijzen aan te koo- pen, waarmede het bestuur accoord ging. In overweging werd genomen het voorstel Gronda, om aangaande de huisvlijttentoon- stelling ouderen vrij entree te verschaffen in dien zij iets zouden inzerden. Het bestuursvoorstel„handhaving entree van vorig jaar", werd zoodanig gewijzigd, dat zij thans gesteld werd op f 0.60 voor een doorloopeade kaart en 0.36 voor een dagkaart per persoou. Langdurige bespreking. volgde over het punt van eventueele samenwerking met de tuinbouwvereeniging „Ons Belang", Ten slotte kwamen de volgende vferstrek- kende boorstellen in stemming, n.l.: De heer Joh. Koning stelde voor, de tuinbouwveree niging te verzoeken een drietal leden te be- noemen ter aanvulling van het Floralia-be- stuur inzake de inzendingen landbouwpro- ducten. De heer D Wit stelde voor op grond va.i het feit dat toch verreweg de meeste le- den van Floralia ook lid van de tuinbouw vereeniging waren, thans reeds uit deze ver gadering een drietal te benoemen. In stem ming gebracht was de uitslag: voorstel Wit 17 en voorstel-Koning 4 stemmen. Gekozai werden daarna de volgende heeren: C. Bas, K. A. Hart en D. Stapel, welke alzoo aan het reeds bestaande comite werden toegevoegd. Besloten werd de kwantums van de inzen dingen landbouwproducten lager te nemen dan hot vorige jaar. Het voorstel-Bas, om subsidie-aanvrage aan de tuinbouwvereeniging, werd met 21 stemmen aangenomen. Uit het verslag van de penningmeeste- resse namen we over, dat tegenover een ont- vangst van 661.99 een uitgaaf stond van 635.84. Daar de rondvraag niets opleverde, sloot de voorzitter onder dankzegging de verga dering. BERGEN. In deze gemeente is een geval van mond- en klauwzeer onder het vee geconstateerd. De koe was afkomstig van de markt. Dit is het eerste geval in deze gemeente. Blijkens het jaarverslag der commissie tot wering van schoolverzuim in deze ge meente, moest deze commissie in 1927 14 maal bijeen komen, tegen 11 maal in het jaar 1926. Onder den werkkring der commissie vielen de openbare lagere school, de lagere school der Berger Schcolvereeniging, de St. Ursulaschool en de Christelijike School. On- derzocht werden 30 gevallen van betrekkelijk schoolverzuim, waarvan 4, na onderzoek, als verschoonbaar konden worden aangemerkt. SCHAGEN. Bij de Landbouwwinterschool zijn bij het op 27 Maart j.l. gehouden eind-examen werd het diploma uitgereikt aan: P. Barendregt, Sloterdijk, Jb. de Boer, Broek in Waterl^nd, W. Francis, Harenkars- pel, S. Grootes, Schagen, A. S. Keijser Wz, Texel, H. Keijser Cz., Texel, H. Kriller, Oude Niedorp, P, J. Kuiper, Oostwoud, Jb, Leeuw, Opperdoes, J. Los, Wieringerwaai'd J. W. Metzelaar, Wieringerwaaxd, P. Schaapj Beverwijk, A. Schenk, Barsingerhorn, J. de Veer, Lutjewinkel en Corn. Wit. Sint Maartensbrug. Het diploma als melkcontroleur ontvingen de leerlingen: Jb. de Boer, Broek in Waterland, W. Fran cis, Harenkarspel, S. Grootes, Schagen H. Kriller, Oude Niedorp, P. J. Kuiper, Oost woud, Jb. Leeuw, Opperdoes, J. de Veer, Lutjewinkel, Corn Wit, St. Maartensbrug. Van de eerste naar de tweede klasse wer den bevorderd: J. H. Avis, Wormerveer, J. Blaauboer Cz., Wieringerwaard, G. J. Borst, Oterleek, K. Brak, St. Maartensbrug, P. Bras, Ben- ningbroek, J. D. Buis, Ursem, M. J. Daalder, Bergen, P. A. Dekker, Oterleek, N. Denaber- ger, Kolhorn, D. Donker Pz., Twisk, P. Don- ker Cz., Twisk, H. Grin, Barsingerhorn, W. S. Gruner, Aerdenhout, A. G. Linden- bergh, Oudesluis, K. G. Lub, Schiedam, D. Schenk, Alkmaar, J. Slagter, Hoogwoud, A. Smit, Helder, A. C. Sniit, Alkmaar, J. Tijsen, Helder. WIJDENES. Zondag was het de laatste dag van 6 alhier gehouden 4-daagsche solisten-, kwar- let- en quintetwedstrijden. Dank zij het mooie weer, was de belangstetling bijzonder groot. De jury, die evenals de vorige dagen be- stond uit de heeren J. Martin, S. Heukeroth en-M. C. van de Rovaart, kenc-e o.a. de volgende prijzen toe: Solisten: K. van Nienes, Noord- Scharwoude, clarinet, le pr., 52 p.; C. Ho ningh, Winkel, fluat, le pr., 53 p.; W. Keppel, Enkhuiz-en, clarinet, le pr., 54 p.; C. van Nienes, Noord-Scharwoude, es-clarinet, le pr., 56 p.; H. D Smit, Velsen, tuba, 2e pr, 44 p.; P. de Jong, Enkhuizen, id., le pr., 5a p.; K. van Dijk, Noord-Scharwoude, alt saxophone, le pr., 53 p.; C. Kuijken, Koog aan de Zaan, bas, 2e pr., 43 p.; C. van Ziji, Noord-Scharwoude, tenorhoorn, le pr., 54 p.; E. Steijn, Koog aan de Zaan, le pr., 58 p; Jn. van Ziji, Noord-Scharwoude fluit, 3e pr., 31 p. Het kwartet uit Bergen's Harmonie te Bergen, le en 2e piston, corno en baryta, 2e pr., 46 p. Na een pauze van ongeveer 1 uur ving de avondwedstrijd aan met o.a. de volgende prijzen: Solisten: J. F. Kok, DuivendrecM, trombone, le pr., 52 p.; K. Sypheer, Noord' Scharwoude, clarinet, le pr., 52 p.; Kl. Schut, Westzaan, sopraan-saxaphone, le pr., 59p.; P. Stutters, Midden-Beemstefi sopraan-saxophone le pr., 54 p. K w a r t e 11 e n Uit JCunst na Arbeid te Zuid-Scharwoude, le en 2e piston, alt hoorn en barytcn, le pr., 52 p Saxophone- •bvariet Sted. Orkest Enkhuizen, 2e pr., p.; id. „Kunst na Arbeid", Zuid-Scharwoude, 2e pr., 46 p.; id. „Eensgezindheid", Halfwe^ le pr., 53 p.; Harmoniekwartet uit „Aurora Koedijk, 2 clarinetten-, alt-sa>:ophone^ ea baryton, 2e pr., 45 p.; id. uit ,JExcelsior Noord-Scharwoude, 4 clarinetten, le pr., 53 p.; id. uit „Zaa,nlands Kapel". Koog aan Zaan, 4 clarinetten, le pr., 56 p Na afloop sprak het jurylid, de heer v d. Rovaart, woorden van waardeering over het succes van dozen solisten- en kwarietwea- strijd. m De burgem-eester, het woord verkrijgenae, bracht een hartelijk woord van dank aan de jury, in't bijzonder aan den heer Heukeroth, die, niettegenstaande zijn 75 jaren, zijn besre krachten gaf yoor het slagen van deze m- Doos Tube 80 ct PUROL

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6