luisisthe CoaranL Aspirin FEUILLETON. Tableiten Honderd dertigsfe Jaargang, Radio-hoekje Sfadsnieuws innenlansi Donderdag *19 laart. ZIJ DIE ZICH MET 1 APRIL A.S. VOOR MINSTENS 3 MAANDEN OP DIT BLAD ABONNEEREN, ONTVAN- gen de tot dien datum ver- SCHIJNENDE NUMMERS FRANCO EN GRATIS- DE DIRECTIE. Vrijdag 30 Maart. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- |gn j2.302.Lunchmuziek door hot Trio Groeneveid. 6.— Uurslag. 6.04—7.15 Di- nermuziek door het Trio Rentmeester. 7.15— 7 45 Landbouwhalfuurtje door Dr. H. Mol- huvsen: Onze landbouwproducten in het bui- tenland 7.45 Politieberichten. 8.05—8.35 Schippersles door A. M. C. van Kasteele: fievrachtiog in de binnemvaart 8.35 Solis- tenconcert door Nita van Os—Pool, zang en Elsa Nolthenius, piano. 9.15 Concert door het Omroep-orkest onder Riding van Nico Treep. Dram, en illustr. muziek. 10.05 Pers- berichten. 10.15 Voortzetting van het con cert Operette- en dansprogramma. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M. 12.30 K. R. O. Tijdopgave. 12.30—1.30 Lunchconcert door het Trio van het Rest. Winkels te Amsterdam. 3.-4.Vrouwen- uurtje door mevr. Kaller—Wigman uit Utrecht. 4.-5.— N. C. R. V. Gramofoon- muziek. 5.-6.— Orgelconcert. door den heer S. P. Visser, Organist te Bennebroek. 6.-6.45 Spreker N. C. R. V. de heer Chr. van der Heuvel, Heemstede. Lid der Tweede Kamer der Staten GeUeraal. Onderwerp: Christelijk agrarisch orgamsatie-leven." 6.45—7.25 K. R. O. Sociologie door prof. J. D J- Angenent, leeraar aan het Semenarie te Warmond. 7.30 V. P. R. O.-uitzending. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1120 Gramofoonmuziek. 12.20 Sonatencon- cert voor cello en piano. 2.50 Orgelconcert. I.20—2.20 Orkestconcert. 3.05 he Grand National" Paardenrennen in Liverpool 3.40 Muziek. 3.50 Causerie: Het Parlementshuis. 4.05 Muziek. 4.10 Concert voor schoolkin- deren. Orkest. 5.05 Muziek. 5.20 Lezing over paaschgebruiken. 5.35 Kinderuurtje 620 Orkestconcert. 6.50 Nieuwsberichten 7.05 Orkestconcert. 7.20 B. B. C. muziekcri- tiek. 7.35 Bach's senates voor viola da Gam- ba en cembalo. 7.45 Lezing: The new metals 8.05 Vocaal concert door Gertr. Johnson. 8.20 National Symphonie-concert. Orkest onder leiding van Elgar met eigen composi- ties. W. Widdop, tenor. (9.20 Nieuwsberich ten). 10.35 Nieuwsberichten. 10.40 Actueele causerie. 10.5511.20 Variete. 11.20 12.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 10.50 II.— Muziek. 12.50—2.10 Orkestconcert. 4.05—5.05 Liter, en muzik. matinee. 8.50 11.20 Concert. Orkest. Hr. d'lnes, comedie Mile. Vaney, zang. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 3.304.10 Vocaal concert. 5.20— 6 20 Orkestconcert. 7.35 Rijnlandsche avond Orkest en koor v. d. Werag. A. Frankel, H Guermanowa, K. Hansen, zangeressen. H Holwe, W-. Strienz, H. Schlebusch, zangers. E. LegbandLefebvre, declamatie. 2e deel „Sch6tzekunning", volksstuk van Fuchs Daarna dansmuziek. Kdnigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen) 1 50—7.05 Lezingen en lessen. 7.35 Sym- phonieconcert van Leipzig. I. Grippain, piano. 9.5011.50 „Wo der Himmel blaut." A. Gabre, tenor. Dr. Becce's Gloria palast Symphoniker. Hamburg, 395 M. 5.20 Orkestconcert. 6.45 „Der fliegende Hollander", opera van Rich. Wagner. Daarna actueele causerie. 10.50—11.50 Dansmuziek. Francesco Scar- pasband. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 835 Orkestconcert. 9.50 ,,Misdaad en lite- ratuur", vlaamsche causerie. Daarna weder tot 10.35 Orkestconcert. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwczig aan het Bureau van politic, Langestraat en aldaar te bevragen op alle iweikdagen tusschen 11 en 1 uur. de navol- gende voorwerpen ate gevonden gedepo- neerd op 24, 25, 26 en 27 Maart: Zwarte balsketting, boekje, handschoenen, skeutels. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen- de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 24, 25, 26 en 27 Maart: Engelsche sleutel, B. Ekkel, Gast- huisstraat; jas, N. Bijl, Koningsweg 85; Door J. S. Fletcher. Qeautoriseerde vertaling uit het Engelsch door Mr. G. Keller. 80) Hij' knikte glim'lachend en vertrok, terwijl Stevenege toebereidselen maakte om zieh den Sjd te korten tot de kooist van Penthony. Te liverpooi? Ja, ongetwijfeld en misschien wel m de ommiddellijke nabijheid! Maar wie was die man? De beschrijving van hem klopte ylijkbaar toch niet erg met wat hij zich her- mnerde van Whatmore's uiterlijk. Whatmore was zeker tamelijk groot van stuk en niet jong ®lefr> maar al had hij het arm, zoo droeg hij toch altijd zorg voor zijn uiterlijk en maakte te] bij zijn optreden den indruk van een man van besdiaving te zijn. Zijn schamele kleedij kon wel eens opzettelijk zijn en natuurlijk kon te] getracht hebben zich onkenbaar te maken J0®1 baard en snor af te scheren. Maar wat had1 hij er aan zich in dergelijke bijzonder- heden te verdiepen? Wie de man ooic mocht ai'U, hij zou zich ongetwijfeld den volgenden morgen aan het kantoor der stoomvaart- oaatschappij vervoegen. Met opzet bleef Stevenege gediirende de wi Fe M passagebiljet van Tillson in zijn wzit had, inderdaad Whatmore was, dan was het yoor hem, Stevenege, niet raadzaam. ijzeren duimstok, A. Mulder, Lindelaan 19; bruine handschoen, C. Sijmen, Lindegraoht 31; jas, muts, 2 pr. handechoenen, M. Har- tog, Kaikovensbrug 43; pakje inh. broek, M. Krook, Overdiestraat 36; grijze doek,, All Koelemey, Nieuwesloot 7; ledige kinder- portemonnaie, H. Verhage, Overdiestraat 13; ledige kinderportemonnaie, M. Verhage, Overdiestraat 13; gumimibal, Louis Boom, Laat 219a; kam in etui, 1 paar Landschoenen, G. Kaai. Vogetenzang 19; ikindterportemon- naie, F. Baardhuizen, Koningsweg 57; be- lastingplaatje in etui, H. Louw, Overdie straat 70, bruine overjas, M. Koster, Ko ningsweg 17; blauw mutsje, K. Bossert, Metiusgracht 1; zilveren gulden, J. Mannes, 2e Landdwarsstraat 11; gummi zwaantje, G. Dun, Wilhehninalaan 23; rijwielbelasting- merk, S. Modder Sz., Rijksstraatweg, Heiloo; portefenil'le inh. papieren, A. En gel, Stati- onsweg 75; bruine handschoen, A. Braas, Lindegracht 37sleutel, waaraan magneet, T. A. Duin, Be-kelstraat 29; ledige porte- monnaie, C. Slikker, Baansingel 32a; gulden, J. Jonker, Landstraat 30. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzooht hiervan kennis te geven aan 'het Bureau van politic. VEREENIGING TOT BEHOUD VAN NATUURMONUMENTEN. Lezing van den heer J. Drijver. Gisteravcnd hield in de bovenzaal van de Unie de heerj. Drijver uit Santpoort een le zing over het werk der Vereenigirg tot be- houd van Natuurmonumenten in Nederland, daartoe op initiatief van den heer Janknegt te Graft in staat gesteld door een comite ge- vormd uit de Alkmaarsche en Heiloosche burgerij. De heer Maschhaupt opendie om ongeveer 8 uur de vergadering met een enkel Roord daarbij in 't bizonder welkom heetend B. en W. van Heiloo, er zijn teleurstelling over uit- sprekend, dat B. en W. van Alkmaar had- den moeten berichten verhinderd te zijn. Vervolgens ving de heer Drijver zijn rede aan. Nederland, aldus spr., is een land dat, ter wijl het oorspronkelijk bestemd scheen tot het herbergen van een kleine bevolking, door het cultiveeren van woeste gronden ten slotte is geworden tot een der dichtstbevolkte landen der wereld. Bij dit cultiveeren is echter veel natuur- schoon verloren gegaan. Nog steeds worden mooie plekjes bedreigd. Er groeit daartegen echter een verzet, dat belichaamd wordt in de Ver. tot Behoud van Natuurmonumenten. In Noord-Holland is deze vereeniging eveneens werkzaam geweest. De kroon op d!it werk is thans gezet in de gemeente Alkmaar en Heiloo door den aankoop van de bedreig- de Heilooer bosschen met medeweriang van beide gemeenten provincie. Nu men in Alk maar van zoo nahij de werkzaamheid der vereeniging heeft kunnen bespeuren, achtte men de tijd gekomen om het doel vau de vereeniging hier nader te propageeren. Velen denken nog steeds, dat de vereeni ging zich uitsil uitend in dienst stelt van de wetenschap door te streven naar het behoud van zeldzame flora en fauna. Daarnaast ech ter mag niet worden vergeten, dat de ver eeniging zich beij ert om mooie plekjes voor de van natuurschoon verstoken stedelingen te bewaren en te behoeden vcor ondergang. De vereeniging is ontstaan in 1905 toen de gemeente Amsterdam het plan koesterde om van de Naardermeer ten bergplaats van vuilnis te maken. Gelukkig werden de plan- nen destijds door den Raad verworpen, doch de vereeniging wendde toch pogingen aan om het meer aan te kcopen. Deze pogingen hadden succes: in 1906 werd de vereeniging voor 160.000 eigenaresse van de Naarder meer. Deze som werd bijeengebracht door particulieren. De heer Drijver gaf hierna een uitvoerige beschrijving van de Naardermeer, die vooral van belang is als eenige broedplaats in West Europa van de lepelaars. Spr. her- innerde eraan, dat de Naardermeer feitelijk een mislukte droogmakerij is. Twee maal, de laatste maal in 1884, werden pogingen tot drooglegging aangewend. Beide mislukten echter en daarna heeft men in 1887 dit na- tuurmonument weer aan het water prijs gege- ven. Van de zeldzame vogete, die de Naarder meer tot broedplaats hebben gekozen, be- sprak de heer Drijver: de lepelaar, de fuit, de bruine Kiekendief, de blauwe reiger, de baardmannetjes, witte watervogels en meer- koeten. Dat dit wereldberoemde natuurmonument bewaard is, is het werk van de Vereeniging tot behoud van Natuurmonumenten. De Naardermeer was haar eerste eigendom. Eenige jaren later verkreeg de vereeniging zich op straat te vertoonen, daar Whatmore hem allieht herkennen zou. Hij doodde den tijd zoo goed mogelijk en hij bedwong den lust om door Line Street te wandelen en Penthony tegemoet te gaan. Maar hij was toch innig dankbaar, toen even voor zeven uur Penthony kwam binnen stappen en naar hem toegingv De eerste vraag van den ouden detectieve betrof den stand van het onderzoek. „In zeker opzicht is er wel het een en an der gedaan," antwoordde Stevenege. „En morgenochtend kans op een crisis. Tot zoo- lang valt er niets te doen maar ik zal je alles onder het middagmaal mededeelen. In ieder geval wil ik je vast zeggen, dat ik je niet voor een dollemans-onderneming heb la- ten komen; ik ben overtuigd, dat de man, dien wij zoeken, dicht bij de hand is." Onder het middagmaal deelde hij Penthony alles mede, wat er gebeurd was in de zes eh dertig uur, nadat zij te Alansdhester afscheid van elkaar hadden genomen. Penthony spitste de ooren, toen hij het verhaal van de diaman- ten hoorde. Dat alles wees, naar hij verklaar- de, op een vooruit beraamd plan van Tyson om als Tillson uit Engeland te verdwijnen. En nu is de vraag, waarom alles draait: wie geeft zich op het opgenblik hier uit voor Tillson. Na wat je me hebt verteld omtrent de spoorlooze verdwijning van dien brief, dien rest van den namiddag in zijn hotel. Als de O'llard van Bransdale had ontvangen, zie ik wel, dat we een spoor kunnen laten schieten, en we in een andere riditing hebben te zoe ken. Maar een vroeger door mdj gestelde vraag is nog van kracht bestaat er eenie verband een tweetal terteinen op Texel in eigenoom, die eveneens uit vogelkundig oogpunt be- langrijk waren. ceide terreinen werden aan de vereeniging geschonken, wat wel een be- wijs was voor de waardeering, die het streven der vereeniging toen reeds ondervond. Tot de mooiste vogete op deze terreinen behoort de kluut, die steeds zeldzamer wordt. Een terrein lag bij den Hoorn, het andere in den polder Walenburg. Op dit laatste is de kop- meeuw het meest belangrijk. Naast het Zwa- nenwater bij Cailantsoog is dit 'aatste ter rein de eenige broedplaats voor deze dieren in Nederland. Later werd het Leuvenumsche bosch bij Harderwijk door de vereeniging van onder gang gered. De koopsom bedroeg f 250.000. Voor dit bedrag werd er een leening ui'tge- schreven, die spoedig overteekend was, zoo- dat kort daarna ook het landgoed Hagenau bij Dieren, oorspronkelijk groot 400, thans 800 H.A., kon worden aangekocht. Hierop volgde weer de aankoop van de vennen bij Oisterwijk en Moergestel in Noord-Braba.it. In de thans volgende jaren werden cok kleinere stukken boschgebied aangekocht zooals Buskenbosch met de Slin gerheek bij Winterswijk. Het duiiigebied bij Voome, groot 700 H.A., ann dc vereeniging door de toenmalige tigenaren geschonken. Zeldzame planten en vcgels komen daarop voor. Een der merkwaardigste natuurmonumen ten is het eilandje Griendt in de Zuiderzee, dat dicht bevolkt is met zeldzame vogels. Vooral sterntjes komen er veel voor, doch de groote stern overheerscht toch. 't Vogel- eiland Griendt mag een der beroemdste na tuurmonumenten van Europa worden ge- noemd, doch behoort helaas niet in eigendom van de Vereeniging. Deze heeft slechts de opbrengst van het grasgewas kunnen pach- ten, maar draagt zorg, dat de vogels er on- gestoord, in hun natuurstaat kunnen leven. De heer Drijver noemde voorts verschei dene natuurmonumenten, die niet in eigen dom aan de Vereeniging behooren, maar in handen zijn van het Staatsboschbeheer. De Mui met de Sluffen op Texel mag daaron- der, zoowel voor wat de plantengroei als de vogels betreft, met eere worden genoemd. Uit dit overzicht blijkt genoegzaam dat de Vereeniging zich niet enkel in dienst van de wetenschap heeft gesteld door om hun flora en fauna belangrijke streken te behoeden voor ondergang, doch tevens door aankoop van bosschen voor het natuurgenot van de stadsmenschen heeft gezorgd. In het buitenland, aldus vervolgde de heer Drijver, is de zorg voor natuurschoon bijna steeds een onderwerp van overheids- zorg.Ten enzent daarentegen wordt zij geheel aan het particulier initiatief overgelaten, al kan geconstateerd worden, dat de belang- stelling van Rijk, Gemeenten en Provineien groeiende is. Op invoering van een desbe- treffend wetsontwerp schijnt echter voorloo- pig weinig kans te zijn. Het doel der Vereeniging is dius niet om ontginning van daartoe geschikte gronden onmogelijk te maken, doch om de mooie plek jes in ons land te bewaren, wanneer dat mo gelijk te zonder dat iemand belangrijke scha- de lijdt. Spr. sprak den wensch uit, dat de regee- ring spoedig zal doen, wat voor behoud van natuurschoon dringend noodig iseen wet tot bescherming van natuurmonumenten in- dienen, Wat er thans aan bedreigd natuurschoon behouden is beslaat een oppervlakte van 5000 a 5500 H.A. en is grootendeels te dan- ken aan de circa 10.000 leden van de vereeni ging tot behoud van natuurmonumenten. Het behoeft geen betoog dat dit ledental veel grooter behoort te zijn, wanneer men no- gaat dat Nederlands bevolking ruim 7 mil- lioen zielen telt. Niemand kan bezwaren heb ben tegen- het lidmaatschap, want met gods- dienstige of politieke geschillen houdt de ver eeniging zich niet bezig. Als voordeel heeft het lidmaatschap, dat men tot de natuurmo numenten toegang heeft. Men heeft zoo lang gezegd, dat de natuur er voor de menschen was. Men dient echter in te zien, dat de menseh en ook voor de na tuur is en dat hij verdere vemieling moei voorkomen. Practisch heeft de vereeniging thans bij Alkmaar circa 700 H.A. bosch be houden. Spr. wekte de aanwezigen dan ook op in grooten getale lid te worden van de Vereeniging tot behoud van natuurmonumen ten. (Applaus.) De geheele rede werd gei'llustreerd door fraaie lichtbeelden, die een keurige aanvul- ling waren van het gesprokene. Na de pauze werd een Vogelfilm vertoond, die een groot aantal zeldzame en merkwaar- dige vogete op het witte doek bracht. Vervolgens werd de bijeenkomst gesloten. Een helaas slechts gering aantal der aan wezigen gaf zich als lid der vereeniging op. tususchen de beide misdrijven? Stal Tyson de noodmunten en is hij daarna vermoord en be- roofd? Of is hij om een andere reden ver moord en heeft een ander, van wien wij nog niets af weten, de nocdmunten gestolen? Op die vragen zoek ik nog steeds een antwoord „Ik zal dat niet probeeren te geven," ver- klaarde Stevenege. „Wat ik wel weet is dit: Tyson nam onder den naam van Tillson op de „Moronia", die morgen tegen twaalf uur vertrekt passage naar New York. Tyson alias Tillson is intusschen dood en begraven, maar er loopt hier in Liverpool een man rond, die in het bezit is van zijn passagebiljet en het is mijn plan hem morgenochtend aan te houd<;n en hem te vragen hoe hij daaraan is geko men! En als wij hem voor ons hebben „Jawel, dan zullen we allieht met verba- zing constateeren, dat het iemand is, dien wij nooit hebben verdacht!" viel Penthony hem in de rede. „Zooals je zeide, vond je, dat de be- sdhrijving van den man, die zich vammiddag aan het kantoor der scheepvaartmaatschappij vervoegde, niet klopte met het signalement van Wihatmore, en zien we misschien iemand uit Alanschester voor ons, waarvan wij niets afweten. Maar intusschen heb ik vandaag iemand uit Alanschester gezien!" „Wien dan?" vroeg Stevenege met plotse- linge belangstelling. „Och, dien kerel, die gedichten schrijft, je hebt hem mij nog gewezen, toen ik bij je in Alanschester was, maar ik ben zijn naam vergeten." „Cleverley! Waar heb je hem gezien?" „In Euston! Hij zat in denzeifden trein als PRINCIPIEE'LE DIENSTWEIGERING. De krijgsraad1 te 's-Hertogenbosch heeft gisteren verooixieeld J. J. v. G. uit Leeuwar- den en L. v. d. S. uit Rotterdam, resp. van het 9de reg. inf. te Assen en het 5de reg. inf. ■te Amersfoort wegens principieele dienst- weigering tot 10 maanden gevangenisstraf met aftrek van voorarrest en ontslag uit den dienst. NOG VERDERE VE-RLAGING DER POSTT ARIEVEN B'l-ijikens de M. van A. aan de Eerste Kamer over het wetsontwerp tot regeling van de in- konisten en uitgaven van de Posterijen, Tele- grafie en Telefonie voor bet dienstjaar 1928 zal, zoodra voldoende aanwijzingen zullen zijn verkregen omtrent de gevolgen, die de in Februari j.l. ingevoerde tariefsverlagingen hebben op de uitkomsten van het staatsbe- drijf, de mogelijkheid om tot verdere verla- ging der posttarieven over te gaan, nader worden overwogen. Indien alsdan blijkt, dat de bedrijfsrekening verdere tariefsverlaging toelaat en de algemeene toestand des lands zich daartegen niet verzet, zal de totstand- koming van die verlaging zoo spoedig moge lijk' worden bevorderd, waarbij aan de beide dienst onder deelen de telegrafie en de tele- foon mede ernstige aandaoht zal worden ge schonken. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. De Veereniging tot behoud van natuur schoon voor Donkerbroek (Fr.) en omstreken doet moeite om het landgoedje „Ontwijk" aan te koopen. Het ministerie van binnenl zaken en landbouw heeft onder bepaalde voorwaarden a fond perdu 2000 subsdie toegestaan benevens vijf jaren lang ieder jaar 400. Andere subsidies zijn aange- vraagd en een aantal rentelooze aandeelen reeds geplaatst. Op een dezer dagen gehouden vergadering werd besloten in een volgende vergadering voorstellen te doen tot overneming van het landgcedje en den tuijiarchitect J. Vroom te De Punt op te dragen een plan voor aanleg en uitbreiding der bosschen op te maken. Een damescomite zal een bazar houden om de financien der vereeniging te versterken en het bestuur roept de medewerking van na- tuurliefhebbers in om dit stukje naturschoon te behouden. A. M. DE JONG t- Een bekende figuur uit het Amsterdamsche katholieke muziekleven van voorheen is over- ledien n.l. de heer A. M. de Jong, die op 76-jarigen leeftijd gestorven is. Reeds op elfjarigen leeftijd bespeelde hij het orgel der kath. kerk te Krommenie. La ter was hij organist in de Boomskerk te Am sterdam en daarna gedurende 36 jaren onaf- gebroken organist van „De Duif". Tevens was hij directeur van verscheidene zangver- eenigingen, o.a. „Wormerveers Mannen- koor", „Zaanlands Mannenkoor", „Werk- mans Lust" te Krommenie, „Amstels Werk- man", R.K. Volksbond te Amsterdam, met welke koren hij verschillende eerste- en eere- prijzen behaalde. De overledene was officier de d'Academie contemporaine. DE MILITAIRE KEPI GEHAND- HAAFD. „Ons Leger" had medegedeeld, dat de mi lirtaire kepi vervangen zou worden door den stalen helm bij den velddienst en de kwar- tiermuts bij het wandeltenue. Van de betrokken afdeeling van het De- partement van Oorlog vernarn die „Res.bode" thans, dat dit bericht van elken grond ont- bloot is. Wel is eenigen tijd geleden eens overwogen om een wijziging te brengen in het militaire hoofddeksel, maar deze over- weging heeft niet tot eenig practisch resul- taat geleid. De vorige maand zijn dan ook nog weer nieuwe wijzigingen in het model der militaire kepi's aangebracht, voorloopig blijven deze dus gehandhaafd. NEUTRALE OF KERKELIJKE POLIKLINIEK. De gemeeneraad van Velsen heeft zijn zih ting van Dinsdagavond bijna geheel gevuld met besprekingen over het verzoek der Neu- trale Ziekenhuisvereeniging te IJmuiden om toekenning van een jaarlijksch subsidie van 3000, ten behoeve van de inrichting, in- standhouding en uitbieiding van haar poti- kliniek en ziekenverpleging. Deze vereeniging werd gesticht omdat eenige jaren geleden besloten werd aan de Mariastichting te Haarlem gedurende veer- tig jaren een subsidie van 10.000 te geven tot oprichting van een ziekenhuis in de ge meente Velsen. Een groot deel der burgerij was zeer gegriefd over dit besluit en vorm- de een comite van actie om het besluit door hoogere colleges niet goedgekeurd te krij- gen. Deze pogingen faalden evenwel en het subsidie bleef toegestaan. Wel werd in een ik. Ik zag hem bij Euston er in stappen en ik zag hem te Crewe weer uitstappen." „Dat is toch zonderling!" merkte Stevene ge op. „Niet later dan gisteravond ging hij op reis naar Londen om vanmorgen om half elf Bransdale in het Savoy Hotel op te zoe ken." „Nu, hij stapte om 2.30 te Euston in mijn trein," zei Penthony. „Hij heeft dus in ieder geval vier uur den tijd gehad om Brans dale te spreken. De kerel ziet er raar genoeg uit om ate je hem eens gezien hebt, hem altijd te herkennen." Stevenege bromde toestemmend, maar hij kon zich niet voorstellen, wat Oswald Clever- ley er toe gebracht had om naar Crewe te gaan, nadat hij nauwelijks te Londen was aangekomen. Doch Stevenege was wel zoo levenswijs geworden, dat hij inzag, dat men met gissen en veronderstellen geen haar ver- der kwam en nadat hij met Penthony nog een paar punten had besproken, dacbt hij niet meer over de zaak voor den volgenden ochtend. Maar om kwart ovei' negen stapten hij en Penthony het kantoor binnen van de Grand Atlantic Steamship Company. Toen Featherstone, gezeten aan zijn lesse- naar op eenigen afstand van de toonbank, zij bezoekers in het opg kreeg, gaf hij hun een wenk. Hij nam een brief van een ricbel en deze in de hand houdend boog hij zich naar hen toe, fluisterend: „Er is een brief voor hem gekomen, van morgen, aan ons adres. Hier is hij! Aange- teekend, zooals u ziet. Poststempel Winser- ley," der volgende raadszittingen besloten, aal ook aan een vereeniging, die een niet-katho- liek ziekenhuis v/ilde stichten, eveneens op een gemeentelijke bijdrage kon rekenen. Gebruik makende van de ontstemming onder de bevolking, richtte men de Neutrale Zie kenhuisvereeniging op. Het was te begrijpen, dat deze vereeniging er niet spoedig in zal slagen naast het bestaande ziekenhuis een ander te kunnen bouwen. Doch men meende een stap in de goede richting te moeten doen en een polikliniek te moeten oprichten, waar aan verschillende specialisten hun medewer king verleenen. Om de zaak goed te kunnen inrichten nu uitbreiding noodig is, ontbreken de contanten en klopte men bij de gemeente aan. Het advies van B. en W. luidde evenwel afwijzend, omdat men de kliniek in de R.-K. ziekeninrichting voldoende achtte. De S. D.-fractie stelde voor, 3000 te verleenen tot het uitbreiden van de inrich ting en een commissie te benoemen tot het uitwerken, na gehouden onderzoek, van voorstellen aan den Raad, waarmede het voortbestaan verzekerd zal zijn. Na langdurige bespreking, waarbij door alle partijen het woord werd gevoerd, nam de raad met 12 tegen 11 stemmen het eer ste deel van dit voorstel aan. Flet benoemen van een commissie werd verworpen met IF tegen 8 stemmen. GRIEP. Wegens het heerschen van griep onder fa'el personeel en leerlingen moest de Amersfoort- sche Industrie- en Huishoudschool gesloten worden. DE B.A.N.S. UIT HET V.V.H* Naar het Hbl. verneemt, zullen de leden van den Bond van Ambtenaren aan Ned Spoorwegen (B.A.N.S.) binnenkort een voor stel ontvangen tot afscheiding van den B.A.N.S. uit het Verbond' van Hoofdarbei ders (V V.H.) EEN AANBESTEDINGSKWESTIE. De borgslelling. Bij een Dinsdag gehouden aanbesteding voor het bouwen van een bijzondere (diaco- nie) school aan de St. Stephanusstraat te Nijmegen, was niet een biljet ingeleverd. Dp aanleiding hiertoe bestond uit de borgstel ling-kwestie. De Nijmeegsche afdeelingen van dien R - K. Bond van Bouwpatroons en van den Ned Aannemersbond hadden n.i. bepaald niet in te schrijven op werken, waarvoor borgen werden geeischt. De aannemers beschouwden deze aanbesteding als een zuiver particulie- re, terwijl B. en W. borgstelling hadder geeischt. HET ONTSLAG OP DE ORANJE- NASSAU MIJNEN. Naar aanleiding van een telegram, dat de Ned. Mijnwerkersbond naar de ministers van Waterstaat en van Arbeid heeft gezon- den, met verzoek, bemiddelend te willen op- treden inzake het aan 150 arbeiders gegeven ontslag op de O. N. Ill, heeft de minister van Waterstaat bericht gezonden, dat hij zoowel bij de Staatsmijn- als bij de pari|:u- liere mijnondernemingen zijn invloed zal aanwenden, teneinde deze te bewegen de ont- slagen arbeiders in hun ondernemingen te plaatsen. De minister van Arbeid zal nader over- wegen, in hoeverre voor arbeiders die niet geplaatst kunnen worden, een wachtgeldre- geling kan worden getroffen. hoofd- en kiespijn, rheumatiek, len- denpijn, jicht, \verkoudheden, neuralgie, enz. „Waar ligt dat?" vroeg Stevenege. „In Cheshire, dicht bij Crewe," antwoordde Feahterstone. „Kijk maar, hier staat het." Maar Stevenege keek Penthony aan en een Penthony keek hem aan. „Crewe!" riep Stevenege uit. „Waarom „Blijf hier liever niet staan," viel Fea therstone hem in de rede. „Die man kan elk oogenblik komen. Ga de kamer aan de over- zijde binnen en laat de deur op een kier staan Daar komen al een paar menschen binnen." Stevenege en Penthony gingen naar de over- zijde van den gang en stelden zich in de spreekkamer verdekt op. Door een kier er van bleven zij toekijken. En een der mannen, die zooeven waren binnengekomen, begaf zich, na even rondgekeken te hebben, naar de toon- bank. Featherstone ging naar hem toe en een oogenblik later hief Featherstone zijn hand op en maakte het afgesproken gebaar. „Dat is de man!" fluisterde Stevenege. „Een totaal onbekende kerel!" De man, een schamel doch fatsoenlijk ge- kleed afgetobd mannetje, nam den brief van Feaiherstone aan en verwijderde zich met de beide detectives op zijn hielen en de kantoor- bediende vlak achter hen aan. Hij sloeg op zijn docie gemak de Water Street in, met den brief in zijn linkerhand. Hij Hep ongeveer vijiftig el voort, toen een andere man voor- zichtig een hoek omkwam en met een knikje van herkenning traden zij op elkaar toe. En Stevenege sprong op onder het slaken van een lang onderdrukte zucht van voldoening. Want die andere man was Whatmore! (Wordt vervolcd.) No. 7S 1928 M behooren v66r het gebruik in een glas water opgelost te worden, want aldus werken zij sneller en beter. Zij zijn een weldaad tegen velerlei pijn. Onovertrofien is de uitwerking bij De origineele verpak- king moet voorzien zijn van den oranje band het Bayer- f n, %kruis. Prijs 75 cts. R Weiger namaak en let er op dat op eike tablet het woord •.Bayer" staat. Pi—i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5