i Oemeenteraad. gVoviwciaal wieww® )J ;i KftDlCf rfT D'£ OfERA 1 nSKAtttCfc. Terwijl tie radio-ins tallatie, wdke de n. s. f: in het Binnengastiiuis te Amsterdam laanltgt, haar voltooiing natiert, begint zij thans met den aanieg van een afzonderlijke installatie in de afdeeling van pioL Lanz. Dat deze afdeeling haar eigen radio krijgt, houdt verband met zijn plan om ook in zijn operatiekamer van radio gebruik te maken, een denkbedd, dat hier in het land nog geen toepvssing heeft gevonden. Prof. Lanz heeft den monteurs der N. S. F. opgedragen in de operatie-kamer twee stopcontacten aan te brengen, voor koptelefcon en luidspreker, ten einde de'patienten, die niet onder nareose worden gebracht, tijidens de operatie met de kianben der radio te kunnen afleiden. KORTE BERICHTEN. De koningin heeft eergistermiddag voor eenige weken het landhuis „den Ruygenhoek" te Scheveningen betrokken. In verband met een poging tot' docdslag op twee houtvesters, Zondag 18 Maart, even over de grens bij Kerkradie- gepleegd, heeft de recherche te Kerkrade drie Ntederlanders, twee uit Kerkrade en een uit Vaals, gearres- teerd en naar Maastricht overgebracht. Zij zouden vier revolverschoten op die houtves ters liebben gelost. Te Nijmegen is de 55-jarige piano-stem- imer P. H. Frenzen, die per fiets op weg was van Maiden naar Nijinegen, bij het voorbij- rijden van een in zijn rich ting rijdenden fiet- •er, door den auto van den heer S., die van %nzelfden kant 'kwam, aangereden. Hij was I |lag dood. (Vervolg van het hoofdblad.) De nieuwjaarsrede van den voorzitter lok- te meermalen critiek uit. Elders betoogde hij, dat een voorzitter de iactiek behoorde te huldigen, dat zijn inlei- ding ieder kon bevredigen, althans nieniand fsrtootte. ji 5 Jan. van dit jaar sprak de voorzitter echter woorden, die aanstoot wekten. Spr. ci- teerde daarvoor het verslag van zijn nieuw jaarsrede. Het woordi liefhefober is waarschijnlrjk bij ongeluk bedoeld, maar de aansporing, dat net plichtsverzaking zou zijn anders te doen dan noodizakelijk is, was voor deze zijde van den raad onaaugenaam om te hooren en yooral op een dag dat men een eenheid be ll oort te zijn. Men dient de gemeenschap het meesi door de belangen van alle klassen te dienen. De heerschende klasse wil echter alleen de telangen van bun klassen en die zin ging tegen ons. De voorzitter: „Wel neen''. j De heer Westerhof had het prog Lam voor die wetlhouders verki ezi ng nog bij zich en kon niet begrijpen, hoe iemand daar tegen kon zijn, so-epel als het was gesteld. Spr. gig dit program na. Ook wij hebben oog voor het goede, dat tot stand komt door anderen, aldus spr. Wij kunnen echter alleen rusten als er een betere maatschappij zal zijn opgebouwd. Het speet hem dat dte tijd hier voorbij schijnt te zijn, dat men mede wil met demo- cratisehe dingen en alleen wil afwijzen om- dat men het niet wil. Spr. vroeg of de burgemeester mee doet aan de politick van dezen dag. Hij kan dit niet gelooven en vond1 het onbegrijpelijk, dat beroepskeuze aan den heer Ringers is overge- kaan. De voorzitter was het er destijds mee eens, dat beroepskeuze een sluitstuk is dat niet gemist kan worden en spr. is blij dat de voorzitter die handhaaft. In den hof van het onderwijs doet de Voorzitter, ondanks het bijwonen van boom- plantdagen, mede aan het rooien van krach- tige boomen. Spr. getooft niet; dat het bij de wethou- dersverKiezingen orn zijn persoou ging, om- dlat in het geheele land het vorig jaar de soc.-dem. waar mogelijk er uitgegooid wer- den, tot zells Wibaut toe. De heer Woldendorp Die is er uit getrokken. De heer Westerhof: Er uitgegooid, evenals de soc.-dem. in een 12-tal andere ge- meenten er uitgegooid zijn. Spr. kwam hierop op aetgeen den heer v. Poll in „de Morgen" aan het adres van den heer 'Speet schrtet, naar aanleiding van diens brie- ven over Weenea De voor sitter: Laten wij bij Alkmaar blij v en. De heer Westerhof: P. schreef, dat wat Speet nu doet, hij 25 jaren gtueden ook deed en toch werden ae soc.-dem. tevendigen Als men spr. aanbiedt terug te komen in het college en dezelfae politick zou worden vooi'tgezct, dan zou het voor spr.'s partij fullest zijn. Het feit van het buiten die gemeencshap stellen van die tictiiociaiten noemde spr. een fout van den eersten rang. Dat de Katholieken die fout hadden ge- maakt, zal tot vexmindering van huu invloed moieten ieiden, qmdat daardoor de belangen van de arbeiders het slechtst worden ge- diend. Spr. had daarom wel eens medelijden met de R.-K. arbeidersafgevaardigden, d'ie vaak moedeloos en hopeloos moeten strijden De heer Van S1 i n g e r 1 a n d Dit is iets anders dan hetgeeu jt gezegd hebl. De heer WesterhofFloudi je stil, want het antwoord wil ik wel geheel geven Kom er straks maar op terug, wat ik gezegd heb. De heer V a m S 1 i n g e r 1 a n d „Dat zal geschiieden". De heer Westerhof onderwie.p hierop de houdiing van de Vrijheidsbondera aan critiek, hen de vrijiheidsbinders noemcn de, daanbij een artikel in „De Vrijheid" be- sprekende. Air. K u s t e r s vroeg den heer Westerhof een definitie van het woord „Democraat". De heer W ester hof oordeelde, dat Mr. Kusters, die er op uitging om het volk voor te lichten een antwoord op die vraag niet poodig had. Slechts een jong broekje mocbt aoo'n vraag stellen. Mr. Kusters bleef prijs stellen op een definitie door den heer Westerhof. De heer West e r h o f concludeerde, dat ,De Vrijheid" de E. V. voorstond en oordeel de, dat de V. B.-ers daarom de democraten in het college niet konden of mochten wegwer- ken. I>e heer Th o m s e n Welk verschil is er 1 tusscnen een meertferheid van 10* die u wH- de en een n.cerdexheid van 11 waartegen- over u staat? De heer Westerhof: De heer Thom sen is zeker blij dat hij van mij af is. De V B.-ers die voor E. V. waren, maakten de E. V. in het college van B. en W. niet onrnoge- lijk. Spr. ging voort met het bespreken van hetgcen „De Alorgen" schreef en oordeelde, dat dit geluid er op wijst dat de arbeiders daar om heen naar lctsverbetering streven. Het belang van de arbeiders door de hee- ren Woldendorp en Van Slingerland voorge- staan, gaat lijnrecht in tegen het belang dat Mr., Kusters voorstaat. Mr. Kusters: Ik won dat ik zoo'n ka- pitalist was als waarvoor jij mij houdt. De heer Westerhof: De verdediging van de kapitalistische gedachten zit u in het bloed. De heer Van Slingerland! zeide meer malen, dat als hij iemand in zijn fractie naast zich kreeg, uit zou komen wat hij voor de ar beiders doen kon. Nu heeft hij iemand naast zich en gaat hij mede in het blok tegenover de democraten. Dit teekent hun posite. (De zitting duurt voort). DE NOORDERMARKTBOND. Maandagavond vergaderde het bondsbe- stuur in het lckaal van den heer Dekker te Heerhugowaard. Vier bestuursleden waxen aanwezig. Na opening der vergadening en lezing der notulen deelde de hieer Ootjers mede in een vergadering van „Koophandel" zicn te heb ben gekweten van de opdracht te sprekeu over net geven van fooien aan den transport- arbeider. Het bkek, dat „Koophandel" dit ook als een zeer groot kwaad beschouwt, waartegen zeer strenge maatregelen genomen dienen te worden. De verzekering werd ge- geven, dat bij ontu..kkmg de daarbij betrok ken transporfarbeider onmiddellijk zal wor den ontslagen, terwijl die vraag werd gesteld, of dcor de marktbesturen ae bcete op deze overtreding voor hunne leden wellicht ook te laag is gesteld. Met betrekking tot het aanleggen van een ledenlijst deelde de voorzitter mede, dat dit kan worden aangelegd op zegels van 50 cent, waarop dan alie beschikbare ruimte voor handteekeningen kan worden gebezigd, ter wijl mede is uitgemaakt, dat die lidmaat- schapverklaringen niet alle op denzelfden dag behoeven te worden gesteld. Spr. ver- wees naar „De Tuinbouw", het nummer van 23 Maart j.l. Van het Bannebestuur van Noordschar- woude was ingekomen de toestemming tot overlapping van het water bij hct veilings- gebouw, mits een ruimte wordt overgehou- den voor doorvaart met een beladen praam. Door de afdeelingen L. T. B. Heerhugo waard Noord en „Tuinbouwbelang" te Noordscharwcude zullcn de afgevaardigden worden aangewezen voor de aigetneene ver gadering der groep Veilingen van den Ned. fuinbouwraad; vrij mandaat werd verleend. Met betrekking tot het reclamefonds werd aan den secretaris opgedragen aan de Prov. Commissie te verzoeken een overzicht te mo- gen ontvangen van heigeen speciaal voor de Noordhollandsche producten in dezen word! gedaan, met het oog op de hoogere bijdrage van vei'lir^sbesturen uit dit gewest. Vervoigens kwamen in behandeling de door de afdeelingen ingediende voorstelfcn voor de a.s. algemeene vergadering van den N. M. B., ten einde deze te voorzien van een prae-adviesi. Door „Eendracht" van Oudkarspel is inge- diend een vcorstel om een proef te nemen met de veiling van erwten. Na breedvoerige bespreking, waarbij van verschilknde zijden er op gewezen werd, dat dit geen artikel is voor onze veiling, werd als prae-advies vastgesteld, dat het bestuur van oordeel is, dat het nemen van een proef niet gewenscht is. Mede werd door deze ver- eenigmg voorgesteld, de teelt van goed wor- telzaad doox- den N. M. B. ter hand te nemen. Uit de hierover gevcerde discussie bleek, dat men algemeen erkent het groote belang van de teelt van goed, zuiver zaad. Evenwel meende men, dat dit beter kan uitgevoerd worden door de tuinbouwvereenigingen zelve, zoo noodig dan in, samenwerking met zuster- vereenigingen. In dien geest zal dan ook prae-advies worden uitgebracht. Door de afdeeling L, T. B. Langedijk was een voorstel ingediend met betrekking tot de stichting van een rijwielbergplaats. Uit de hierover gehouden bespreking bleek, dat al gemeen hiervcor zeer veel werd gevoeld, docti algemeen werd ook gevoeld het zeer groot" bezwaar hiervoor een tcrrein te vinden, dat in de praktijk bruikbaar zou blijken te zijn In het prae-advies zal dit worden uitgedruki met de toevoeging, dat het bestuur wei po» gingen wil aanwenden om hiervoor een ge- schikt terein te vinden. Mede van de afdeeling L. T. B. Langedijk was een voorstel ingekomen om met betrek- kign tot het verplicht veilen van goedge- keurde aardappelen dispensatie te verleenen tot 1 Augustus. Zooals te verwachten was, gaf dit voorstel aanleiding tot een zeer 1,'tngdurige discussie, na de toelichting van de zijde der 'vocrstellen- de vereeniging. Het weergeven hiervan zou zeker eenige kolommen vullen, zoodat we daartce maar niet zullen overgaan en ons bepalen tot de med: deeling, dat uit de ge- voerde discussie het hier volgende prae-ad vies werd geboren: Het bestuur stelt voor, deze dispensatie vcorloopig te verleenen, in de hoop, dat een betere cplossing mag worden gevonden. Met betrekikng tot een schrijwn van „Koop- handel", wear in werd voorgesteld een rege- ling vast te stellen voor het brengen van verkochte producten naar Zuidscharwoude of Oudkarspel (voor de inmaakfabrieken) oor deelde het bestuur het niet gewenscht hier voor wijziging van het marktreglement voor te stellen, doch de bestaande bepalingen hier- cmtrent te handhaven. Door de Commissie van Beheer werd voor gesteld: Indien de nieuwe overlcapping ge- reed is, wordt geen liggeld iiKer geheven voor de vaartuigen in de goten en geen stal- geld meer voor de paard'en, doch dan over te gaan tot verhooging van bet marktpercen- tage met 1/10 pet. Voorts om de entree voor het veilingsgebouw te stellen op 10 cents abornementen op 3. Na eenige bespreking werd dit voorstel door het bestuur aanvaard, zoodat het als bestuursvoorstel op den hcschrijvigsbrief zal worden geplaatst. Door verschillende vereenigingen waren voorstellen ingediend, alle betrekking heb- bende op het wegen. Uit de gevoerde discussie bleek, dat van verschillende zijden daarover klachten wor den geuit, zoodat 't hooget gewenscht wordt geacht, dat door veilingleider en keurmeestcr aaarop scherp toezicht wordt gehouden. Als prae-advies werd ten slotte vastge steld: Zoo mogelijk wordt alles gewogen per 1CK> Kg. De gelegenheid wordt opengesteld aan te voeren per krat; de bascules worden zcodanig geplaatst, dat ook die eanvoerder oontrole heeft op het wegen. Een en ander in overleg met „Koophandel". Aangezien de bascules nog al wat te lijden hebben, was door „De Eendracht" nog voorgesteld: Ieder jaar nieuwe bascules aan te schaffen of met een firma een contract te sluiten voor het geregeld voorzien van zuiver werkende bas cules. Als prae-advies werd vastgesteld, dat door het bestuur onderzocht zal worden of Tt afsluiten van zulk een contract mogelijk is. Daar het inmididels zeer laat was gewor- den, verzocht de voorzitter, hetgeen mien be- stemd had voor de rondvraag, aan te houden tot de volgende bestuursvergadering, welke voorloopig werd bepaald op 13 April, terwijl de algemeene vergadering, waarin dan ook de uitbreidingsplannen besproken moeten worden, werd vastgesteld op 10 Mei. Met een ,,wel te rusten" sloot de voorzitter de vergadering. HEILOO. De heer H. P. Deekens, alhier, hoopt op 2 April a s. den dag te herdenken, waarop hij voor 40 jaar in dienst trad van de firma W. Helling en Co., sigarenfabrikant, geves- tigd in de Spanjaardstraat te Alkmaar. OUDORP. Gevonden voorwerpen. Een rijwielbelastingmerk bij P. Huitema te Broek op Langendijk; een autonummer- plaat G. 54856 bij J. van de Giesen te Ou dorp een groote grijze houten kist bij Joe. Bont; een handtaschje inhoud porte- monnaitje enz. bij Jac. Smit; een kinder- portemonnaitje met eenige centen bij J. van der Park; een pak inhoud een schroeven- draaier, tang en Engelsche sleutel bij P. de Bie; een dopje met rozenkrans bij C. Heddes; een broche bij Jac. Helder, alien te Oudorp. Gedeponeerd een mes met schede. OUDE NIEDORP. Dinsdagavond werd alhier de slotles ge- geven van den cursus voor de schoolvrije jeugd. Dit onderwijs werd gedurende den winter door 13 leerlingen zonder absienten gevolgd. Woensdagmorgen had alhier op den ge- vaarlijke hoek bij het raadhuis een aanrijding plaats tusschen twee auto's. De autobus van dte firma Keetman en Schoorl, komende uit de richting Alkmaar, werd in de flank aange reden door een Ford-auto, bestuurd door den heer P. Klaver te Spanbroek, die uit de Zui- derbuurt kwam. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats, doch de schade aan het materiaal is nog al belangrijk. De autobus kon na eenig opont- houd- zijn reis vervolgen. Anders echter was dit met de Ford, waarvan de radiateur, de vooras, de koplampen en een der voorwielen kapot waren. De chauffeur van de bus, die op den hoofd'weg reed, treft geen schuld. VEENHUIZEN. Nu het leeszseizoen 19271928 alhier we- der afgeloopen is, moeten wij tot one teleur- stelling constateeren, dat er van de gelegen- heid die het Onderling Nut geeft, om gere geld boeken te lezen, dezen winter een zeer matig gebruik giemaakt is. Er waren slechts 9 geregeldel ezers, aan wien 159 boekwerken zijn uitgereike. En waarlijk, aan de boeken ligt het niet, daar er zich veel lezenswaardi- ge lectuur in de bibliotheek bevindt. EGMOND AAN ZEE. De gemeenteraad vergaderde Woensdag- avond. Alle leden aanwezig. Voorzitter de heer C. J. Eijma, burgemeester. Ingekomen stukken. Goedkeuring heffing gem. ink. belasting; idem begrooting 1928; idem rek.-courant met Bank van Ned. Gemeenten. De heer Meijling had verzocht in aanmer- king te mogen komen voor het maken van drie putten in gewapend beton. De heer v. d. Garde informeercfe hoe het kwam, dat er geen inschrijving gehouden was. De Voorzitter zette uiteen, dat bij inschrij ving weer nieuwe kosten gemaakt moesten worden en voor deskundig toezicht moest woraen gezorgd. Een misschien mogelijk prijsverschil zou daardoor weer te niet ge daan zijn. Nu was het werk opgedragen aan een gerenomimeerde firma. Alleen de betonwerkers waren van buiten, het ander? werk werd door Egmonders verricht. B. en W. meenden den zekersten weg gekozen te hebben. De heer Snoeks was daar niet heelemaal tevreden mee. De heer K. de Graaff wees op de groote kosten bij kleine betonwerkjes te Egmond- binnen. De heer Hartman meende, dat men bij andere firma's ook wel goed terecht had kun nen komen, maar wilde nu maar wachten tot de putten versleten waren. Alle voorgaande stukken werden voor ken nisgeving aangenomen. t Het bestuur der chr. school vroeg 600 voorschot. Toegestaan. Ged. Staten stelden wijziging in de reke- ning dienst 1926 voor, het betrof administra tieve k'westies. Aangenomen. De heer Coelink verzocht om in aanmer king te mogen komen als ambtenaar aan de gasfabriek. De heer Hartman meende, dat hier iets gedaan moest worden. Dat gezin kost de ge- meente veel geld en mocht het naar een an dere gemeente verhuizen, dan had Egmond aan Zee een strop. Spr. begreep wel, dat er momenteel niets aan te doen was, anders zou het wel gebeuren. De Voorzitter zeide, dat men natuurlijk allemaal medelijden met het gezin had, doch d?t plaatsing aan de gasfabriek niet kon. De heer v. d. Garde meende, dat men be ter adressant aan de gasfabriek kon benoe- men dan de dochter van den heer de Wit, die in haars vaders plaats tij3elijk"w'as aan- gesteld. De heer Hartman protesieerde daar als soc.-deonocraat beslist tegen. Als S.D.A.P. had men met het recht oen vrouw uit haar positie te jagen, al kon de familie de Wit hei nog zoo goed doen. Komt er dan ook een voorstel, dan wordt zij benoemd. Het schrijven werd aangenomen voor ken nisgeving. Verzoek Rijwielpadvereeniging Noord- Kennemerland om 100 subsidie. Afgewezen. Verzoek Voetbalvereeniging om 100 subsidie. Afwijzend beschikt. De Voorzitter deelde mede vergeten te heb ben het aangehouden voorstel betreffende de schoolschoonmaker op de agenda te plaatsen. De raad besloot de behandeling voort te zetten. De heer Hartman meende uit de hem verstrekte cijfers te moeten opmaken, dat het den betrokkene toekwam am 50 verhoo ging te krijgen. De Voorzitter geloofde, dat er wel wat te veel gezegd was. Bovendien was het als jaarwedde wel te laag, maar elders werd het aanbesteed. De heer v. d. Garde steunde den heer Hartman. De heer v. d. Plas achtte twee man niet noodig. De verhooging werd toegekend met 4 te gen 7 stemmen. 2. Verpachting jacht. B. en W. verzochten machtiging tot publieke verpachting. De heer v. d. Plas wilde er voor waken, dat de wandelplaats voor de ingezetenen vrij terrein bleef. Dat bleek de bedoeling te zijn. De heer v. d. Garde wilde den Raad laten beslissen. Indien't verschil niet te groot was, wilde spr. het een Egmondex gunnen. De Voorzitter: Als we verpachten, moet het publiek gebeuren. Op hetgeen het vorige jaar gebeurd' is, is aanmerking gemaakt. Was het niet te laat geweest, dan zou het raadsbesluit vernietigd zijn geworden. De heeren Snoeks en Hartman wilden het toch nog wel weer zoo doen. Het voorstel van B. en W. werd aangeno men. 3. Gratificatie wed. Conijn. Met alg. stem- men eeri jaarlijksche gra'ificatie toegekend van f 50. 4. Subsidie Burg. Armbestuur. De begroo ting sluit met een tekort van 1000. B. en W. stelden voor dat subsidie voorloopig nog niet toe te kennen. Aldus besloten. Subsidie T. B. C.-bestriiding. Met algem. stemmen bepaald op 1500. 5. Conversie geldleening van 6V2 tot 47Is Aangenomen. 6. Wijziging begrooting 1927. Door B. en W. voorgesteld in verband met overschreden posten. De heer Snoeks vroeg, of het een groot' bedrag was. Het bleek nog al wat te beloo- pen. De heer Snoeks informeerde of er groote posten bij waren. De Voorzitter antwoordde, dat er f 1800 bij was voor de installatie der gasyerwar ming in de R. K. school, terwijl de andere posten alle bij raadsbesluit waren gevoteerd Aldus besloten. 7. Verhuur grond aan woonwagen. B. en W. stelden voor de bestaande vergunning met 1 jaar te verlengen. De heer v. Eenennaam had hier bezwaar tegen. Spr. achtte het in't algemeen niet ge wenscht dat dat ding daar blijft staan en in formeerde, of er in de politie-verordening niet een verbod was opgenomen. Zoo niet, dan zou spr. dit gewijzigd willen zien en hoopte, dat in deze kwestie de raad niet zou toestaan. De Voorzitter achtte het een kwestie van smaak. De heer Hartman achtte den prijs te laag Voor iemand, die zich die luxe kan permit teeren, was dat te min. De heer Snoeks sloot zich aan bij den heer v. Eenennaam. Men was toch al bezig her dorp te verhputen. Misschien kwamen er nog meer, dan kregen we een woonwagen- kamp. De heer v. d. Plas dacht, dat bij afwijzing die wagen bij een particulier zou terecht komen. Nu had de gemeente het voordeel nog. De oude huur was niet te hoog. De heer Hartman oordeelde, dat anderen bang zouden zijn om in die buurt grond te koopen, zoolang die wagen daar staat. Besloten werd toch te verhuren (3 stem- men tegen, 7 voor, 1 bianco). De heer v. Eenennaam stelde dan 250. huur voor. Voor een gemeubileerd huisje be- taalde men dat ook allicht. De heer v. d. Plas vroeg of er ook belas ting voor betaald werd. Het bleek van niet. Het voorstel-v. E. werd verworpen met 110 en 1 bianco. Met 29 besloten de huur op 100.te stellen. 8.Visehrookerij. De voorzitter deelde mede, dat de bestaande inrichting in het dorp niet aan de eischen der wet voldoet. Blijft ze staan, waar ze staat, dan moet gemoderni- seerd worden. De betrokken persoon verzocht een plek in de gemeentelijke duinen. B. en W. stelden voor 100 M2. te verhuren t egen 15.per jaar. De heer v. Eenennaam: In onze gemeente behoort geen vischrookerij meer thuis. Bij de plaats, door B. en W. aangewezen, staat de lighut van het Witte Kruis. Die rookerij is daar zeker uit den booze. Indertijd waren ev ernstige bezwaren tegen een kalkfabriek, nu wil men de lucht vanaf het oosteind met rook- en vischdampen vergiftigen. Waarom heeft adressant niet een plaatsje gevraagd aan den heer v. Vliet in de zuidelijke duinen? Het is van ingrijpend belang en de raad moet er rijpelijk over nadenken. De Voorzitter voelde persoonlijk er ook niet veel voor. De heer v. d. Plas ging volkomen met den heer v. E. mee. Aanvankelijk was spr. een andere plaats aangewezen. Nu is het te kort achter de duinen. Een andere plaats schijnt echter moeilijk te vinden. Spr. vroeg, van wi? het voorstel tot ontruimen uitging. De Voorzitter: Van de Gezondheidscotn- missie. Hij hoeft niet weg, als hij moderni seert, maar't is zijn eigendom niet en het kost geld. De heer v. d. Plas achtte het dan beter, dat de inrichting bleef en gemoderniseerd werd. Bij verplaatsinr moest dit laatste toch De heer Hartman begreep, dat de argiK menten van de.heeren v. Eenennaam en v. d. Plas niet weg te cijferen waxen. Qok bij voelde daar veel voor. Maar't gold hier het brood van dien man. Schertsend had spr. hi vorige maal wel gezegd aan den 12en'paai maar toch zou hij een plaats willen zien aan' gewezen, waar een weg was voor paard ei kar. De voorzitter noemde dit juist de grootste moeielijkheid. De heer v. Eenennaam informeerde, of bij verplaatsing ook gemoderniseerd moest worden. De Voorzitter antwoordde: Ja. 't Wax zelfs een open vraag, of het daar dan ook nog wel mag. We hadden de kalkovenkwes- tie gehad. 't Was de vraag of de Inspecteur der Volksgezondheid het wel zou toestaan. De heer.v. Eenennaam: Die heeft gezegd: „Egmotrd is een der longen van Nederland"'. Laten wij om alle moeilijkheden te coupeeren er nu maar een streep door halen. De heer v. d. Pol dirong op een andere plaats aan, verder achteruit. 't Was ook be ter, dat die rookerij weg was. Alleen was 't moeilijk, om die inrichting weg te jagen. De Voorzitter: Ik heb ook nog dit be-i zwaar: We hebben maar een klein eigen ter rein, waar wij vrij kunnen komen en daar gaan we nu een rookerij zetten. vorige maal wel gezegd aan de 12e paal, een jachtopziener. De heer Snoeks was het volkomen eens met den heer v. Eenennaam. Men mag dat daar niet bevorderen. Het dal is daar nau- welijks 90 M, breed. De lighut Iran dan wel opgedoekt worden. Het is het mooiste en schoonste hoekje van onze eigen duinen. Spr. had adressant aangeraden een plaatsje aan den heer v. Vliet te vragen, doch daar had de man geen zin aan. De heeren v. d. Pol en K. de Graaff meen den, dat dit ook geweigerd zou worden. De laatste meende, dat "ook de rookerij van Schong er zou weggestuurd worden. De heer v. d. Plas: Dan wordt het heele maal mis. Na verdere discussie werd met 3—7 en I bianco besloten de rookerijvergunning te ver- leenen. 9. Verkoop grond aan H v. Pel. B. en W. stelden voor 4500 M2 te verkoopen a 30 cent per M2. De heer v. d. Plas vond het bedrag ts hoog, de heer v. d. Pol niet, een voorstel- Snoeks om den prijs op 25 cent te bepalen werd aangenomen. 10. Verkoop grond aan P. Gravemaker. De prijs van dien grond was indertijd be paald op 2 per M2. Adressant vroeg 1 B. en W. wilden afwijzend beschikken. De heer Snoeks verdedigde het denkbeeld om door prijsvermindering den omzet te ver- hoogen. De heer Blok wilde gaarne meer selectie. De heer K. de Graaff vond den prijs niet onbescheiden. De gemeente zou later bij prijsvermindering te kort komen op den aanieg van gas, water, enz. De heer Hartman wilde maar uitverkoop houden. De prijs bleef op 6 gehandhaafd. 11Grondverkoop Zeezicht. Dit punt werd niet afgehandeld en de ver-i gadering wegens den langen duur verdaagd tot den volgenden avond. (Wordt vervolgd.) BERGEN. Voor a.s. Vrijdagavond is hier in de con- cextzaail van de „Rustende Jager" een con cert aangekondigd dat g-egeven zal worden door mevr. de LangeVan Rijn (sopraan), rnevr. Vaz Dias—Hissink (declamatie) en de heeren Jan Couvee (piano) en Blok, uit Hilversum (viool). D001 deze samenwerking heeft men een zeer varieerend programma kunnen opma ken. Mevr. de Lange zingt liede-ren van Brahms en Mahler, de heer Couvee speelt de ballade i-n g kleine terts van Chopin, de heer Blok o.m. een sonate van Mozart, en mevr. Vaz Dias zal geven het „HexenM-ed" van von Wildenbruch. Dit is een declamatorium waar bij d-e b-egeleid-ende muziek in Wagner- S'tijt door den compomist Max von Schil lings is geschreven. Zeer velen waaronder Ernst Possart en Ludwig Wullner, de laatste in vereeni ging met Coenraad Bos hebben dit decla matorium reeds voorgedragen en steeds was het groote succes voor hem (of haar) die het ten gehoore bra-cht niet uitgesloterj. Voor Bergen, en 00-k voor de omgeving, is het iets nieuws, mog-e de belangstelling van het publiek voor dit nummer en eveneens voor de andere stukken van het programma d-aaraan evenrediig zijn. A K. Bpe&e 11 Olympische Sport I en II door Leo Lauer De Olympische Spelen 1928 beginnen sue! te naderen en de belangstelling voor de sport in bet algemeen en voor diverse ondterdeelen in het bijzonder, neemt natuurlijk steeds toe. Op verzoek van D. A. Daameri's Uitgevers-* maatschappij te 's-Gravenhage heeft de bef kende sportjournalist Leo Lauer zich aaa den arbeid gezet, om versahillende onderdee- len van de sport, die op de komende spelen gegeven zullen worden, afzonderlijk te be spreken. Er zullen vijf deeltjes verschijnen. Wij ontvingen thans I en II n.l. van Athle- tiek en Wielrennen. E>e keurige verzorging (voorop het bekende beeld van den discuswerper) valt direct op. Verschillende foto's, waarvan vele histori- sclie beteekenis hebben, verluchten de werkjes Zij bevaten een historisch stuk sportgescfe- denis ovr de athletiek en de wielersport en ze vonnen inderdaad zooals de sdhrijver zich voorstelde, een propaganda voor de rationale sport, de lichamelijke verheffing van ons volk. Oud-minister dr. J. Th. de Visser heeft voor deze uitgave, die zijn sympathie had, gaarne een inleidend woord geschreven en wij twijfe- len niet of velen, die over de geschiedenis der spelen, de prestaties der athleten en wielren- ners van vroeger en heden graag behoorlifk ingelicht willen zijn voor de Spelen beginnen, zullen dte ze werkjes, die tegen geringen prijs verkrijgbaar zijn, met genoegen doorlezen. Wij zien de andere deeltjes met belangstel ling tegemoet. Klein is de mug, maar groot het leed, Veroorzuakt door een mugsebeet. .in

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6