jget GemeenleiSrHfewei'fe. T ij ci&ciiB-ifteBi A.fschrift brief aan den Geaneenteraad. ff'DERATI'E DER WERKG'EVERS- ORGANI'SATIeN IN HET BCEKDRUK- 0K KERSBEDRIJF. District Alkmaar. Secretariaat: Schoutenstraat 13. Telefoon 1112. Alkmaar, 28 Maart 1928 AAN DEN RAAD DER GE- JhEENTE ALKMAAR. Ed'elachtbare Dame en Heeren, Ons is Mend, dat de heer Joh. D. Appel 2ich in een schrijven, gedateerd 2,7 Maart, tot Uwen Raad heeft gewend: Aan den Raad der Gemeente Alkmaar, weft eerbiedig te kennen Joh. D. Appel, nitcrever-drukker te Alkmaar, dat bij de uit- yoa-inc van het Raadsbesluii, waarbij be- taa'd Is, dat bet Gemeente-drukwerk aan de jeorgan-iseerde Alkmaarsche drukkers zou forden gegeven, onregelmatigheden zijn voorgevalleri, zooals kan blijken uit de faier- tf irevoegde correspondentie, dat verzoeker van°die onregelmatigheden het slachtoffer dreifft te worden, wat 's Raads bedoeling NOOIT kan zijn geweest, reden waarom ver zoeker zich thans wendt tot den Raad tenein- de te bereiken, dat dit college B. en W. uit- noodigt bij de uitvoering van het Raadsbe- sluiter rekening mede te houden, dat verzoe- ker op wettige wijze is benoemd tot distribu te Met verschuldigde hoogachting, (w. g.) JOH. D. APPEL" Dit schrijven noopt ons U de verhandelin- ren vanaf der beginne in finesses ter kennisse it brengen. Na het door U genomen besluit in Uwe ver- jadering van 9 Februari j.l., dat inhield om tij wijze van proef voor den tijd van een jaar het drukwerk ten behoeve der gemeente Alk maar met uitzondering van Gemeente-be- grooting en ander landelijk uniform-werk in over leg met het Bestuur van ons district tegen den minimum-prijs der bi-ndende hand- leiding op te dragen aan een der Alkmaar- she drukkerijen, aangesloten bij onze Fede- ratie, die daarbij de bevoegdheid heeft bet drukwerk ook aan anderen hier ter stede ge- vestigde drukkerijen te kunnen laten maken, onder door Uwen Raad te bepalen voorwaar- den. Naar anleiding van een schrijven van Uw College van B. en W., waarin ons werd ver- zocht een drukker aan te wijzen, aan wien de levering van het bedoelde drukwerk zal kun nen worden opgedragen, verzochten wij Uw geacht College d.d, 22 Februari j.l. om een onderhoud naar aanleiding waarvan wij een schrijven ontvingen, gedateerd 29 Februari j.l., luidende als volgt: Alkmaar, 29 Februari 1928. Wij verzoeken U het in den ter zijde aan- gehaalden brief bedoelde onderhoud te doen plaats hebben met den gemeente-secretaris, die U daartoe gaarne ontvangen zal op Vrij- dag 2 Maart a.s., des voormiddags 11 uur. Mocht dit onderhoud' niet tot overeenstem- mdng leiden, dan zullen wij U gaarne tot een bespreking met ons College in de gelegenheid stellen. burgemeester en Wethouders van Alkmaar, (w.g.) WENDEL AAR, Burgemeester. (w.g.) A. KOELMA, Secretaris. Op genoemde datum (2 Maart j.l.) bad- den wij een onderhoud met den Heer Ge meente-secretaris en met den Heer van Dijk, Hoofd-commies ter Secretarie. In dit onderhoud werd door ons als ge- meente-drukker voorgesteld de Heer C. M. v Hamersveld, Directeur van het „Noord-Hol- landsch Dagblad", waarvoor zoowel Hoofd- bestuur als District-bestuur zich garant stel- den. Door den Heer Secretaris werden hierop geen bezwaren geopperd. Van Uw geacht College ontvingen wij d.d. 9 Maart een schrijven van den volgenden in- tad: L Alkmaar, 9 Maart 1928. Wij namen door tusschentomst van den Secretaris kennis van Uw voorstel om, ter uitvoering van het RaadstoeSiuit van 9 Febru- tri j.l., de levering van het drukwerk der ge meente voor 1928 op te dragen aan de N. V Drukkerij „Ons Blad". Intusschen bereikte ons, onder dagteeke- ungvan b Maart j.l. een brief van den heer D Appel, waarin deze beweert, op den 13den Februari j.l. d'oor Uwe afdeeling bij rneerderheid van stemmen te zijn aangewezen als distributor, derhalve als degene, met wien - gemeente volgens den wensch der afdee- ng over de levering van het drukwerk zou Koben te contracted'en. Deze r.ededeeling is met Uw voorstel niet a overeenstemming. Aangenaam zou het ons zijn, bieromtrent fneldering te ontvangen, aangezien het de rtoeling van den Raad is, dat het overleg net de drukkers bier ter stede zoo volledig ®ogelijk tot zijn recht komt en hot hiervooi; ten eerste vereischte is, dat er niet de minste nijjel bestaat omtrent de vraag, hoe de af- ffiling der federatie zich heeft uitgesproken Um dezelfde reden zullen wij het op prijs h i-' ^)es';uur dezen brief in een ataeelingsvergadering aan het oordeel der Men ondenverpt, opdat wij uit Uw ant- zmlen kunnen vernemen, welk voorstel t aldeeling aan ons College wenscht te doen. wgemeester en Wethouders van Alkmaar, (w.g.) WEN'DELAAR, Burgemeester. (w.g.)A. KOELMA, Secretaris. In genoemd schrijven van den heer Appel, rm hi] beweert den 13en Februari j.l onze afdeeling bij rneerderheid van .men als distributor te zijn aangewezen, ,ien Qs gemieente volgens den wensch der ?a„ t, v.u over Ievering van het drukwerk gende- contracteei"£n> 'diene het vol- be!tnirWaS ^efnsz'ns de bedoeling van ons ver7AAi4ni?Ci d'eze bedoeling vervat in het aideoiin i ?l; - w'en Raad gericiht, om de butnr iw j be sits sen, wie hier distri- eevraatS1 WOl'den, alleen werd een uitspraak ESfc« 6611 lid 200 mogelij'k te kunnen DiIffilSteld dient te worden, dat het BSSSf- doofdbestuur van onzen Dp h^J^i80011 sancdoneeren moest. kend pn bij beide Colleges be- iii niet in^t Zf laee™alen verklaard, dat Jfistaat rs om juiste berekeningen te I iiidFen eh om h52e recren nf§t fbh worsen j voorgedrage. Uw schrijven van 9 Maart hebben wij uit- voerig behandeld in een vergadering van 12 Maart en berichtten Uw College: bij schrijven van den zelfden datum het volgende: Alkmaar, 12 Maart 1928. Aan het College van Burgemeester en Wethouder te Alkmaar. EdelAchtbare Heeren, Aan Uw verzoek, ons geworden met Uw schrijven van 9 dezer, hebben wij met genoe- gen voldaan. Wij hebben genoemd schrijven behandeld in onze leden-vergadering van 12 dezer. Bij de gehoudcn stemming tot aanwijzing van een distributor werd de heer C. M. van Hamersveld, directeur van het „Noord-Hol- landsch Dagblad", alhier, met 7 van de 8 uitgebrachte stemmen aangewezen. De heer Jung verkreeg een stem. Ete heeren Appel en van Hamersveld heb ben aan de stemming niet deelgenonjien. Vertrouwend, hiermede aan Uw verzoek te hebben voldaan, verblijven wij in afwacli ting met de meeste hoogachting, Federatie der Werkgeversorgani- satien in het Boekdrukkersbedrijf. District Alkm;.ar, (w. g.) C. M. VAN HAMERSVELD, Voorzitter. (w. g.) T. BONSEMA, wn. Secretaris. Hierop ontvingen wij van Uw College het volgend schrijven: Alkmaar, 21 Maart 1928. Alvorens een beslissing te nemen omtrent Uw voorstel tot aanwijzing van de N.V. „Ons Blad" als drukkrij welke in 1928 zal zijn belast met de levering van het drukwerk der gemeente, zullen wij het op prijs stellen, zoo mogelijk eenigszins spoedig te vernemen, tot welke opmerking de in afechrift hierbij go voegde brief van den heer J. D. Appel U aanleiding geeft, aangezien het voor ons van belang is te weten of en in hoever de bezwa ren van den heer Appel tegen het door U in- gediende voorstel gegrond zijn. Burgamieester en Wethouders van Alkmaar, (w. g.) WENDELAAR, Burgemeester. (w. g.) A. KOELMA, Secretaris. Met bijvoeging van een afschrift van ge noemd schrijven. JOH. D. APPEL, Uitgever. Alkmaar, 17 Maart 1928. Aan Burgemeester en Wethouders van Alkmaar. EdelAchtbare Heeren! Hierbij neem ik de vrijheid1 U in aansluiting met mijn schrijven van 13 Maart uitvoeriger mede te deelen, hoe de behandeling tot uit- voering van het bekende raadsbesluit in de vergadering der georganiseerde Alkmaarsche drukkers is geloopen. Den leden heeft een convocatie bereikt voor de vergadering Van 12 Maart waarop niet anders stood vermeld dan brief van het Gemeentebestuur." Dit geeft nadat men Uwen brief gelezen heeft geenszins de bedoeling van dit schrijven weer; begrijp ik het goed, dan was's Raads opzet en ook de Uwe, dat er eene regeling zon konien, die.de voile bevred'iging aan de Alk maarsche drukkers gaf en dus veronderstelde, dat in die Federatie van drukkers de uitvoe ring van het Besluit uiterst correct zou ge- schieden. Uw brief had de strekking alls le den te bereiken en had men den leden af schrift moeten zenden in plaats van een on- beduitlende convocatie; dan zou er een be- hoorlij'k bezette vergadering zijn geweest en een ieder de beteekenis der bijeenkomst heb ben begrepen. Met het ver loop der vergadering van 12 Ada art is het nog treuriger gesteld dan met de convocatie. Het bestuur was er niet, alleen de heer Bonsema, die penningmeester is, trad wecler als voorzitter op. De notulen van de vorige vergadering werden onveranderd goedgekeurd en door den heer Bonsema ge- arresteerd, dit waren de notulen van de ver gadering waarin ilk als distributor was ge- kozen. Eerst was er een vrije stemming gehouden en toen weder een vrije stemming, waarbij nooh Hamersveld noch Appel de overhand kregen. Toen werd gestemd tussehen Ha mersveld en Appel. I'k kreeg toen 6 stem-men en Hamersveld 2 stemmen. Ik was dus ge- kozen, wettig gekozen. Nu in de vergadering van A/laandag b°gon de heer Bonsema te b-e- tooigen, dat -die e lemming niet goed geweest was en toen ik vroeg waarom dan niet, ant- woordde hij, dat hij eens navraag had ge- daan en op den heer Hamersveld' 3 stemmen wa-ren uitgebraCht. Hij wild-e over laten stem- men. Ik protesfeer-de hier natuurlijk tegen Men kan tooh in een Koninklijk goedgekeur- de vereeniging zoo maar geen stemming gaan veranderen. Eenige heeren, die mij ge stemd hadden, waren in de vergadering niet aanwezig. Ik wees hierop nadrukkelijk dat dit eene onmogelijkheid was, niettegenstaande verklaarde de heer Bonsema d-e stemming voor ongeldig. Toen gebeurde er iets fraais Ik vroeg aan den heer Bonsema hoe het nu tech mogdijk was dat men aan het gemeente bestuur had medegedeeld, dat de hcer Ha mersveld als distributor was gekozen. Ja, zeide hij, dat is wel eene fout, maar dat moe ten de heeren mij maar vergeven, dat heb ik zoo besproken omdatwe dat beter ach- ten. Toen vroeg ik wie of dan bij dit gesprek tegenwoordig geweest war-en, welke bestuurs- leden, nu stond hij met den mond vol tanden want toen blee'k, dat hij zoo maar den heer Oorfcmeijer had1 medegenomen, die nota bene in het geheel geen bestuutslid is. Toen heb ik over deze dingen mijn afschuw te kennen ge geven. Eerst heb ik nog gepo-ogd de zaak in der minn-e te schikk.n, door te zeggen, in- dien er inderdaad bezwaren bestaan laten wij die dingen dan onder de oogen zien of had U mij daar eens over gesproken. Mij werd nog toegevoegd ,.als er ddstributie was, dan mocht ik met 500,— werk_ per jaar tevre- den zijn. Mijne opvatting was geweest om ind-ien er distributie tot stand kwam het werk op eerlijke wijze te verdeelen, inderdaad zoo als het woord aangeeft te distribueeren. De bovenomschreven handelwijze gaat volgens mij alle perken te buiten en ik zal er voor moeten waken, dat de heer Bonsema mij niet weg chanteert. Zoo iets als nu gebeurt, kan loch volgens mij nooit de bedoeling zijn van het raadsbesluit en eindelooze narigheid zal op deze wijze weder het gevolg zijn en blij ven. Het besluit van dlen Gemeenteraad kan toch f iKWTt de WdeTTri^'Wh BSsW fljn, oat een of andere good ingexichte drukkerij op deze wordt geaupeerd. In deze eerste instan- tie beoogde ook het voorstel van den heer Westerhof geheel iets anders, ml. om vooral het werk in Alkmaar onder de georgani seerde drukkers te verdeelen. Ook de gezrilen hebben ad'haesie betuigd aan eten voorstel om het drukwerk in Alkmaar te houden en meer niet. De heer Bonsema heeft handigiijk a] dit fraais er in gelast. Uw geacht College vraagt mij om geene inlichtingen, maar indien iemand mij zou vragen maar kunt U dan ook zeggen waarom deze machinaties plaats vincien-, dan zou mijn antwoord luiden: men is reeds 2 jaar langs den weg der federatie bezig om met alle mogelijke krachten mij het werk van de gemeente te ontnemen. Dit is gelukkig geheel mislukt, nu is men dezen weg opgegaan. Vooral de twee couran-tfen en vooral de heer Hamersveld vonden het heel erg, dat men nu de stukken, zooals bijlagen (en raadsbesluiten van-uit de secretarie ont- vig en gemaakt door een andere drukkerij. Vroeger wist men dit alles uit de eerst hand als courant en nu niet m-.er, Eene verande- ring zou n-u bemanteld worden met bet woord „distributie". Nu werd de heer Bonsema voor dit karretje gespannen en of nu een an der federatielid wordt overredtn, dat hin- dert niet, als het maar wordt bereikt. Zoo ook die verdeeling naar een getalsverhouding lijikt nooit op iets. Men kan toch drukkerijen heb- bn, die veel beter ingericht zijn voor dit werk, dan een courantendrukkerir, bij eene distributie leggen die courantcncl'rukkerij-en een groot deel van hunne mannetjes in de schaal en daarop wordt de verdeeling geba- seerd. Men gaat dan zeggen, o, wij hebben, om maar eens een voorbeeld te noernen, 40 menschen. Men heeft nu twee van die druk kerijen, dan is dat reeds 80 honderdste, men gaat dte zaak verdeelen in honderd honderd ste, dus dan blijft er voor de andere bedrij- ven maar met alle twin-tig honderdste over Een verdeeling vanuit het stadhuis zelf met inachtneming van de belangen van de belas- ting betalende drukkers en het werk te geven aan de beclriju die daar geschikt voor zijn, dat acht ik den besten toestand. Doch ovei' dit thema heb ik in den loop der tijden al eens de vrijheid genomen te schrijven aan Uw College. Ik heb er ernstig over nagedacht mij met bijgaand schrijven tot den Raad te wenden, doch zou het niet cored vinden het College van B. en W., dat met die uitvoering belast is te pass-eeren, te meer, waar ik het volste vertrouwen heb, dat Uw College de samen- werking met de federatie zal willen geba- seerd zien op krachtens hafe statuten te goeder trouw genomen besluiten. Bijgaand n-eem ik de vrijheid een boekje in te sluit-en statuten en reglementen, op biz 69 staat het huishoudelijk reglement.. Het zou Uw College eventueel van dien-st kunnen zijn. Met verschuldigde hoogachting, (get.) J. APPEL. Voor afschrift, De Secretaris van Alkmaar, n m (w- A- KOELMA. voMS an,{woord d-d 25 Maart j.l. luidde als Edelachtbare Heeren! 9(Wa4r5ao?leiding Van UW brief' le afd Nr- f V-!; -- T waarvoor wij U zeer erken- tehjh zijn hebben wij de volgende bemer- kingen welke in de vergadering van onze districts-afdeehng op Vrijdag 23 Maart jl zijn vastgesteld, die wij Uw College bij dezen doen toekomen. De heer Appel deelt mede, dat de convo catie voor de vergadering van 12 Maart al leen vermeldde: „Brief van het Gemeente- uestuur Wij antwoorden hierop: ,.De convocatie luidde woordelijk Behandeling schrijven Gemeente, inzake benoemtng distributor". De laatste drie woorden zijn bier door den heer Appel verzwegen. Over de door den heer Appel gemaakte opmerking omtrent de niet behoorlijk bezet te vergadering, deelen wij U mede: „Dat ter vergadering aanwezig waren alle leden, met uitzondering van de heeren C. M. van Hamersveld, (die niet kwam, omdat hij partij in dezen was), L. Fran- kenberg, (die zich in Den Haag bevond en die ons verzekerde, indien hij ter vergade ring aanwezig zou zijn, den heer van Ha mersveld zou stemmen) en H. Sanders, welke laatste een brief had gezonden, lui dende als volgt: „Ondergeteekende is verhinderd de ver gadering van hedenmiddag bij te wonen. Hij verklaart zich naar aanleiding van het schrijven van het Gemeentebestuur als Distributor voor den heer C. M. van Ha mersveld." Hoogachtend, (w.g.) H. SANDERS. Over de treurige gesteldheid van de ver gadering deelen wij U het volgende mede: Zooals gezegd, was onze Voorzitter, de heer C. M. van Hamersveld, niet aanwezig, de heer Jung had als Secretaris bedankt mede in verband met de insinuaties van den beer Appel zoodat van het Bestuur enkel de heer Bonsema aanwezig was, die de ver gadering leidde. Direct in den aanvang werd door den Voorzitter medegedeeld, dat hij van meening was, dat het besluit van de vorige vergadering, inzake benoeming dis tributor nietig verklaard moest worden, om dat de uitslag van de stemming niet con form de waarheid was. Er waren n.l. min- stens 3 leden, die onder eede durfden getui- gen, dat zij bij de laatste stemming hun stem op den heer van Hamersveld hadden uitge- bracht, terwijl het stembureau, waarvan de heer Appel deel uitmaakte en die alleen de briefjes had nagezien, slechts 2 stemmen voor den heer van Hamersveld vermeldde. Daarbij kwam, dat men de porte van de zaak de vorige vergadering niet voldoende bad begrepen, die het ook wenschelijk maak- te de eerste stemming, als zijnde ongeldig, nietig te verklaren. Niet de heer Bonsema, zooals de heer Appel beweert, doch alle aanwezigen gingen met deze zienswjjze accoord. Met algemeene stemmen met uitzondering van den heer1 Appel, die zich onder voorbehond tegen ver klaarde werd toen de eerste stemming nietig verklaard. Over de afwezigheid van enkele heeren hebben wij reeds het onze gezegd. Op de vraag van den heer Appel, hoe het mogelijk was, dat men aan het Gemeentebestuur den heer van Hamersveld als gekozene had voor- gedragen, heeft de Voorzitter toen uitvoe- rig geantwoord. Met den heer Oortmeijer die geen be- stuurslid is, doch ften geregelde bezoeker van onze vergadering was en uit hoofde daarvan is aangezocht is hij naar den Gemeente-Secretaris gegaan en heeft als bestuurs-candidaat voorgesteld den heer van Hamersveld. Men heeft toen uitdrukkelijk gezegd, dat dit een candidaat was, waarvoor het bestuur en het Bondsbestuur in Amster dam, de verantwoordelijkheid op zich na men. Daarbij is ook ter sprake gekomen het voorgevallene op de voorlaatste vergadering en gezegd, dat de heer Appel door de ver gadering was gekozen van een benoe ming van den heer van Hamersveld kon dus niet gesproken worden doch dat 6n het afd.-bestuur en het Bondsbestuur hiervoor de verantwoordelijkheid niet wou aanvaar- den. Dit alles is medegedeeld op de op 12 Maart gehouden vergadering, waarbij de heer Appel tegenwoordig was en we begrijpen daarom niet goed, hoe of de heer Appel den toen optredenden voorzitter dergeljjke be- schuldlgingen in den mond kon leggen. Voor deze beweringen zijn maar twee mo- gelijkheden: of de heer Appel heeft niet ge- luisterd, of hij wil de zaak willens en wetens verdraaien." Over de mededeeling van den heer Appel, dat hij heeft gepoogd de zaak in der minne te schikken, moet ons het volgende van het hart: „Toen in de vergadering van 13 Februari de heer Appel bij rneerderheid van stemmen was verkozen als candidaat voor distributor, hebben de heeren Knuttel, Directeur van het Bondsbureau, Mr. Borst, rechtskundig adviseur en Bonsema van hier, een bezoek gebracht aan den heer Appel op Donderdag 16 Februari. Al hun krachten hebben zij beproefd om den heer Appel te bewegen voor deze can- didatuur te bedanken (er was ons toen nog niets bekend over do vergissing van het stembureau), omdat zij hem er ten eenenmale niet capabel voor achtten en hem dus niet aan het College voor konden stellen als hun candidaat. Met argumenten en feiten toonde men hem aan, dat hij zelf niet in staat was alles naar behooren te calculeeren en dat, wilde hij zich daarvoor een calculator assu- meeren. hem dit op zijn minst f 1200.— moest kosten. De heer Appel was voor deze dingen on- gevoelig, zoodat er met hem over deze kwes- tie niet te praten viei. Ook deze zaak is in den breede door den Voorzitter op de vergadering van 12 Maart waar de heer Appel bij was besproken. Het pas hem dus allerminst anderen te ver- wijten van een handelwijze, die alle perken te buiten gaat. Er is den heer Appel nimmer op de ver- adering toegevoegd, dat, als er distributie kwam, hij met f 500.werk per jaar tevre- den moest zijn. Er is door een bestaande commissie een schema voor verdeeling opgemaakt, die de uniformiteit van het werk waarborgt, welke door het Bondsburpau is goedgekeurd en de instemming verwierf van alle ter verga dering aanwezige leden. (De heer Appel was toen niet meer aanwezig). Er is toen gestemd over een candidaat- distributor, met het resultaat, dat de heer van Hamersveld 7 stemmen bekwam en de heer Jung 1 stem, welk resultaat Uw Colle ge reeds is bericht. Dat deze wijze van handeling weer een eindelooze narigheid teweeg zal brengen zooals de heer Appel het belicft te noemen meenen wij U ten sterkste te moeten ont- kennen. Op volkomen correcte en zakelijke wijze heeft deze kwestie op de vergadering van 12 Maart zijn beslag gekregen. In de raadsvergadering van Donderdag 9 Februari, heeft de heer Bonsema reeds me degedeeld, wat de bedoeling was van het Federatievoorstel en dat een verdeeling zou plaats vinden naar de getallen-verhouding. (Zie bladz. 80 en 83 van 's Raads handelin- gen). De insinuatie van den heer Appel, dat de heer Bonsema hem weg wil chanteeren, de- poneeren wij bij de andere door hem gelan- ceerde beschuldigingen. Op de mededeeling van den heer Appel, dat men reeds 2 jaar bezig is langs den weg der Federatie met alle mogelijke krachten hem het werk van de gemeente te ontnemen, deelen wij U het volgende mede: De heer Appel is steeds met de meeste con siderate behandeld geworden. Niettegenstaande de heer Appel 2 jaar p'tr ied en beneden d-en tariefsprijs .voor het Ge- me-tenedrukwerk in-schreef, werd hem in eer ste instamtie door de Reehtspraak-Commissie een uitvoerverbod opgelegd. Daar ecbter lar ter kon worden aangetoond, dat de bereke- ning niett van hem-zelf afkomst-ig was, doch van het calculatiebureau van den heer Schee- pers uit Den Haag, en de opgave per telefoon geschiedde, werd het uitvoerverbod opgehe- ven, ondanks de te lage opgave. Ook nadien heeft men tegenover hem een zeer c-ou 1 ante houding aangenomen. In een bijeenkomst welke eind 1927 .ten huize van den h-eer Appel met hem en een 6-tal heeren van het Bondsbureau plaats had (de heei Appel kon bij herhaalde uitnoodiging wegens ziekt-e niet in Amsterdam versehijnen) heeft men ofschoon er meerdere onjui-st-heden werden geconstateerd hij zou b.v. vanaf Januari ong geen enkeie cent voor drukwerk van de gemeente hebben uitbetaald gekregen daarop niet verder gereageerd. Het lust ons tensl-otte niet hier alle insinua ties van den beer Appel te ontzenuwen. Evenmin alle beweringen aan de hand van feiten te weerleggen. Wij zijn echter nog zoo vrij uit bedoeld schrijven van den heer Appel de volgende zinsnede te liohten: „vooral de twee oourai- ten en vooral de heer Hamersveld vonden het heel erg, dat men nu de stukken en raadsbesluiten vanuit de secretarie ontving en gemaakt door andere drukkerijen. Vroegei wist men alles uit de eerste hand als courant en nu niet meer." Het ongeijmdie, dat in deze bewering ligit i opgesloten, moet toch aan iedereen duldelijk naar voren komen. In de 2 jaren, dat het go meentedrukwerk over de Alkmaarsche druk kerijen werd gedistribueerd werden de bij lagen gedrufct bij de „Alkmaarsohe Courant", terwijl de notulen of raadsbesluiten worden gedrukt bij het „Noord-Hollandsch Dagblad". Wat voor nieuws kon het „Noord-Hollaindsch Dagblad" uit deze notulen putten? Weliswaar bestaat de mogelijkheid, dat een drukkerij stukken gereed te maken krijgt, dte nog niet voor publicatie geschikt zijn. In ge noemde 2 jaren is door de drukkerijen van beide couranten dergelijk werk vervaardiga, maar nimmer werd op eenigerlei wijze ge- heime vcrtrouwelijkheden.geschonden, zooals Uw College bekend zal zijn. Bovendien geschiedde het tooh ook in tij den, die buiten die vallen, waarin het druk werk aan de Alkmaarsche drukkerijen word gedistribueerd, dat dergelijk verk aan een conranten-drukkerij werd opgedragen. Bij al of niet-distributie blijft geheimhou* ding even zwaar wegen. 1 Ook in de toekomst waarborgen wij bij do couranten de handhaving over geheimhou- ding. Uw College zal ons de rest wel willen spa- ren. Wij hebben naar omze meening den brief van den heer Appel voldoende beantwoord en zien Uwe beslissing inzake de aanwijzing van een drukker spoedig tegemoet, waarvoor wij nogmaals aanwijzen den heer C. M. van Hamersveld, Directeur Noord-Holl. Dagblad Met de meeste Hoogachting, C. M. VAN HAMERSVELD, X N.-H. Dagblad- G. H. KRAK, Alkm. Courant. II. SANDERS. JUNG en v. d. HOEK. C. v. d. TOOREN. PUTTEN en OORTMEIJER. Drukkerij „VREDRO." W. H. SLINGER. L. FRANKENBERG. T. BONSEMA. P.S. Dit zijn 10 van de 11 bij voornoemde Federatie aangesloten drukkerijen. Naar aanleiding van het laatste schrijven van den heer Appel in den aanhef van dit schrijven genoemd en warain hij spreekt over gepleegde onregelmatigheden, deelen wij U mede, dat wanneer hier van onregel matigheden sprake kan zijn, deze door den heer Appel zelf gepleegd zijn. Bij de eerst gehouden stemming inzake be noeming distributor, heeft werkelijk een on- regelmatigheid plaats gevonden. De heer Ap pel, die bij deze stemming med© het stem- bureau uitmaakte, en alleen inzage heeft ge- had van de stembriefjes, gaf als uitslag aan, dat slechts 2 stemmen op den heer Van Ha mersveld waren uitgebracht, terwijl later minstens 3 leden onder eede wilden bevesti- gen, dat zij den heer v. H. gestemd hadden. Hierom werd op de eerstvolgende verga dering deze stemming ongeldig verklaard. Alvorens tot nieuwe stemming over te gaan, werd door den voorzitter duidelijk en uit-1 drukkelijk medegedeeld, dat hierop een ge heel vrije stemming volgde. De uitslag van deze stemming was, dat van de 8 stemmen er 7 op den heer van. Hamersveld en 1 stem op den heer Jung werden uitgebracht. Tot slot deelen wij U nog mede, dat het ten eenenmale onmogelijk is, dat er een of ander lid, ook niet de heer Appel, van deze regeling het „slachtoffer" zal kunnen wor den. Immers, de verdeeling wordt door de leden onderling vastgesteld en vereischt de goedkeuring van het hoofdbestuur onzer Fe deratie. Eigener beweging lieten de beide couran- tendrukkerijen een groot percentage van hun personeel niet mede tellen voor de ver deeling. Een ontworpen schema voor deze verdeeling is met algemeene stemmen door de vergadering goedgekeurd. Wij kunnen de gedachte niet van ons at- zetten, dat dp heer Appel hier geheel op eigen initiatief werkt, zooals wij den Heer Secretaris reeds mededeelden, wljl het ons toch zeer vreemd voorkomt, dat een geheele organisatie tegenover den enkeling gene< geerd wordt, Hoogachtend, (w.g.) C. M. v. HAMERSVELD, Vrz. (w.g.) JOS. OORTMEIJER, Seer, (w.g.) T. BONSEMA, Penn. „D e K r o n i e k". Het Maart-nucnmer van „E>e Kroniek", Luxe Maapdblad, geredigeerd en uitgegeven door W. H. ten Hoct Parson te den haag, is grootendeels gewijd aan de moderne kunst- groep „Ue Werkers', die hierin goed voor den dag komen. Boven de inleiding van den redacteur-uitgever W. H. ten Hcet Parson is een reproductie van een boerenhoeve dcor Bulfhuis geplaatst. De secretaris van „De Werkers", G B. Smid, schrijft over Kunst- nijverheid, waarbij verschillende goede voor. beelden van klein plastiek in gebakken aar- dewerk door C. J. van der Hoef zijn opgeno- men. Van hem is ook het nieuwe omslag, waarvoor het oude motief: De Nederlandsche Leeuw veilig onder den Oranje-boom, we- derom gebezigd werd. Van der Hoef verwerk- te dit tot een stijlvol ontwerp in oranje en zwart. Van de platen buiten den tekst noemen wij de kracbtige rythmische lino's van Gisekem Zijn „Landschap" boeit doer evenwichtige compositie, zijn symbool voor „De Werkers" is a bijzonder geslaagd Jeanne Bieruma Oosting is vcrtcgenwoordigd met een Haven, Het wirwar van zeilen is aardig in beeld ge bracht. De zeer rijke illustratie van dit num- mer bevat verder een ontwerp voor een wa- tertoren in duinlandschap van G. B. Smid. Deze toren, waarvoor de vorm ontleend is aan de bremraap, de duioplant is gedacht in beton. Van Jan Th. Giesen is er een knap geteekenck- kop: Joost. Dit nuenmer bevat een foto van het Ko- ninklijke Feest van de Grande Harmonie te Brussel, dat de redacteur ate eenigst buitea- landch journalist biiwoonde. In het midden van het nummer, op twee tegenoverliggende paginate, komen twee prachtige groote fotote van Josephine Baker voor, voorzien van haar handteekening en opdracht aan „De Kroniek". De uitvoering van „De Kroniek" is als steeds welverzorgd.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7