flkiiiisdt ConraiL Geaeenteriad van Alkmaar, i Henderd dertigfe Jafiflug, p»n(lei't3af Maart. ffo. 78 r192-8 De raad vergaderde heden ten 1 ure voor 'het behandelen van de. begrocting voor 1928. Afwezig Mr. Sluis. De voorzitter decide mede, dat Ged. Staten bezwaar maken tegen de straatbelas ting en wel wat de verhaalbaarheid op een nieuwen eigenaar voor wat betreft het vorig jaar Besloten wend die bepaling te schrappen 1 Ingekomen zijn: /a. Een brief, d.d. 13 Maart 1928 nr. 119 van de N. V. Zuidhollanidsche Auto Handel- Mij., Z. H. A. M., daarbij mededeelende van de v'erleenide conces-sie (Gem. blad nr. 1073, rergunning tot het exploiteeren van auto- busdiensten voor vervoer van personen uat- sluitend bixien de grenizen der gemeente Alkmaar), at te zien. Aangenomen voor kennisgeving. b. Een brief, d.d. 14 Maart 1928 van C. j. Reiz-iger, daarbij berichtenide zijne be- no-eming tot lid der Commissie tot Wering van Sehoolverzuim aan te nemen. Ate voren. c. Een adres, d.d. 12 Maart 1928 van H. Hout, wonende alhier, Geest 32, daarbij ver- zoekende hem restitutie te verleenen van door hem te veel betaalde bedragen voor verbruikt gas. In banden van Burgemeester en Wethou- ders gesteld ter afdoening, met het oog op ■het daaromtrent bepaalde in art. 13 van ver- ordtening, Gemeenteblad nr. 928. d. Een adres, d.d. 9 Maart 1928 van het Bestuur van de afdeeling Noord-Holiand van den NederlandSchen bond van gemeente- amibtenaren, daarbij verzoekende de helfing der pensioensbijdragen van gemeente- ambrenarer. af te schaffen. Te behandelen bij de gemeente-begrooting voor 1928. e. Een adres, d.d. 16 Maart 1928 van de aid. Alkmaar van de Algemeene Roomseh- Katholieke Amibtenaarsvereeniging, daarbij verzoekende de heffing der pensioensbijdra geni van ge m eent e-amib tenaren af te schaffen of tot vermindering van. het percentage van heffing over te gaan. Ate voren. f. Een adres, d.d. 28 Maart 1928 van tenige gemeente-ambtenaren, daarbij ver zoekende limine rijwieltoelage ad 50 per jaar, te handhaven. Te behandelen bij de begrooting. g. Een adres, d-d. 27 Maart 1928 van het Bestuur van de Vereeniging D. E. S., ge vormd nit de -bevvoners van Volkshuisvfsting daarbij verzoekende een bedrag van 250 besohikbaar te stellen, of een- directiekeet of materiaal, voor het ma-ken van een cluib- lokaaltje op de speelplaats Land'straat. In handen van B. en W. om bericht en raad. h. Een adres, d.d. 27 Maart 1928 van het zeifd-e bestuur, daarbij verzoekende het tot stand 'komen van een speelplaats bij het complex woningen, grenzende aan d'e boer- derij Oostwijk, te will en bevorderen. Te behandelen bij de begrooting. i. Een adre-s,, d.d. 27 Maart 1928 van de afdeeling Alkmaar van- den Bond van. Nede-r- landsche Onderwijzers, daarbij ten vervolge op 'haar vroeger adres, verzoekende het ver volgonderwijs met op te heffen. Als voren. j. Eien adres, d.d. 27 Maart 1926 van Joh. D. Appel te Alkmaar, inzake de levering van het gemeente-drukwerk. De heer B o n s e m a oordeelde dat het college wel voldoende was ingelicht. De voor zitter zeide dat B. en W. ook voor een beslissing stonden, tot ter elfder ure een adres bij den raad kwam. Spr. kan de billijkheid van hetgeen den heer Bonsema zeide, onfkennen. Als de raad reeds nu behandleing wil, dan heeft het college geen bezwaar, doch aan het einde der vergadering. Aldus werd besloten. k. Een adres, -d.d. 27 Maart 1928 van de Bloemist'en Patroonsvereeniging te Alkmaar, inzake het verrichten van werkizaamheden bij pariiculieren door arbeiders der gemeente. in handen van B. en W. ter afdoening. 1. Een adres, d.d. 27 Maart 1928 van, het Bestuur de-r aid. Alkmaar van bet Neder- landbch Onderwijzers Genootsch-ap, daarbij fen vervolge op haar vroeger adres, nog- inaate verzoekende het vervolgonderwijs met op te heffen. Behandeling bij de begrooting. m. Een adre-s. d.d. 28 Maart 1928 van de Alkmaarsche Vereeniging voor den Han- deldrijvenden en Industrieelen M-iddenstand, tnzake de toe-passing der Verordening op de netting van rechten voor h-et gebruik van openbar-en gemeentegromd of -water (Gem blad nr. 982), voor zoover betreft de belas- tmg voor ui-tstekende voorwerpem als zon- neschermen, uithangiborden, enz. boven ge- meentegrond. In handen van B. en W. om bericht en raad. n. Een adres, d.d. 28 Maart 1928 van net Bestuur der Openba-re Leeszaal en Bor> ker-i], daarbij verzoekende het substdiie uit de gemeentekas, over 1928 te handhaven on het °0rsjtfonfcelijlk u-itgetrokken bedrag van Te behandelen bij de begrooting. Een brief, d.d. 28 Maart 1928, getee- «nd Ambrosiius", inzake het fina-nciee! be- leid der gemeente. voor kennisgeving aangenomen. J- ,^dress«n. d-d. 28 Maart 1928 van de A-kmaar van „Volik-sonderwijs" 20 het nna -er Ecsoherming van het Opitabaar daari)ii instemming betufo-en-de v ,ad'aes der a,fd- Alkmaar van, den feocpd MaaS31^ ..^n-derwijzers, Jl - waa-rbij! deze verzoekt het vef- \ogonderwijs niet op te heftfen e "I'tandelen bij de begroe^avg, voorlr^-n apres' d,d' 29 Maart van, het \oorloopig Comite tot oprichftng Ver- medffiendf 1 Bdas't.i'"3verlaging, vereenjglng opnchl11^' en' d-oel dezer Aanggnbtnen voor kennTsgevTng. Stuk van de Federatie van drukkerspa troons. Te behandelen bij het adres van den heer Appel. BENOEMING TIJDELIJKE LEERAREN GYMNASIUM. Onder overlegging van het betrekkelijk advies van den Inspecteur der Gymnasia stel len Curatoren van het Gymnasium voor, de tijdelijke benoeming van de heeren A. Visser en A. H-aak, welke met 15 dezer is afgel0-0- pen, met ingang van dien datum te verlen gen tot 15 Juni a.s. B-enoemd werden de voorgedragenen. De heer Si e ts m a stelde voor de inter pellaties voor de begrooting te laten gaan. De voorzitt e r zette uiteen, waarom B. en W. eerst de begrooting wilden behan delen. De heer Westerhof vondl het een uni- cum dat niet eerst de rest van de vorige ver gaderin-g werd behandeld. De begrooting had reeds zoo lang gewacht dat de haast niet zoo gemotiveerd was. De voorzitter bracht het voorstel- Si'etsma in stemming, dat met 10 tegen 8 st. werd verworpen. Voor de Soc.-Dem. en de V.-D. BEHANDELING VAN DE GE M EE NTE BEGROOTING, DIEN'ST 1928. B. en W. schrijven in bijlage No. 177 (de zoolang verwachte aanbiedingsbrief bij de begrooting voor 1928) het Volgende. In Uwe vergaderin-g van 14 Juli 1927 is, op voorstel van het toenmalig College van Burgemeester en Wethou-ders (bijlage Nr 79 van 1927), goedgevonden, dat het aan te bieden ontwerp der gemeentebegrootinig voor 1928, van louter administratieve beteekenis zou zijn en slechts tot uitdrukking zou bren- gen h-etzij wat krachtens wet of verordening op de begrooting moet voorkomen, hetzij wat naar ons oordeel gewenscht zou zijn, zoo de vraag naar de aanwijzing der middelen bui ten beschouwing werd gelaten. De sluitpost (de plaatselijke inkomstenbelasting) zou dan kunnen aangeven hetgeen tot dekking van de uitgaven, fla aftrek der vorige inkomsten, zou moeten worden geraamd. Aan het College in zijn nieuwe samenstelling werd daarbij over gelaten de maatregelen voor te bereiden, die het ontwerp der begrooting zou nood'ig ma ken. Met inachtneming hiervan is U het ont werp der begrooting met de bijbehoorende stukken op 9 Augustus j.l. (bijlage nr. 93 van 1927) aange-boden. Na de wethoudersbenoemingen zag ons College zich mitsdien aanstonds voor de taak geplaatst om de veorzieningen aan te wijzen, welke noodfg zijn om de uitgaven en ont- vangsten in overeenstemming te brengen met hetgeen d-e omstandi-gheden thans vorderen. Hoewel wij getracht hebben, de behandeling van het ontwerp zooveel mogelij-k te bespoe- digen, zijn wij tot ons leedwezen eerst heden in staat U het resultant van onze overwegin- gen te kunnen aanbieden. Het vcorloopig ontwerp der begrooting, De post „BeJasting naar het inkomen" is in de begrooting voor 1927 uitgetrokken op 766.000.Aangezien echter van de be- drijven eene extra-uitkeering van 50.000. in de gemeentekas is gestort, opdat de ge meente het vermenigvuldigingscijfer op een lager percentage zou kunnen vaststellen, is het juister de raming te stellen op 716.000.In het U aangeboden ont werp is voor 1928 een opbrengst van 1.108.000.geraamd. Het verschll beloopt 392.000.Deze som vormt mitsdien het tota-al van de mindere inkomsten en hoogere uitgaven, welke in het ontwerp, i'n vergelij- king met de cijfers van 1927, tot uiting kwa- men. Wat de inkomsten betreft, wijzen wij cr op, dat sommige p-osten vooihands niet of be- grijk lager dan voor 1927, werden ge raamd, zooals b.v. ter Secretarie 3000.U-, marktgelden 3000.—, aandeel van het be' drijf der gemeentewerken in de algemeene be- stuurskosten 5000.belasting op de ge- bouwde eigendommen 8000.ui-t-keering terzake van d-e waterlei-ding 36.000. rente van het grondbedrijf over het ongerea- fiseerde kapitaal rond 22.500.—, winstuit- keering van het slachthuis 5000.—, verhaal van ingchouden pensioensbijdragen op de be- drijven 8600.—, extra uitkeering bearijven ter vermindering van de inkomstenbelasting 50.000.uitkeering uit het reservefonds voor bijzonder-e doeleinden rond 14.2000. totaal rond 155.000.Daarenboven moes- ten de uitgaven aanvankelijk hooger worden geraamd dan voor 1927, o.a. voor: dekking van het nadeelig slot rond 57.000.hef- welk tegenover het batig slot van 1925, groot 17.0001.een nadeelig verschil ople- vert van 74.000.—, Hoofdstu-k III (politie en straatverlichting) 7600.—, Hoofdstuk IV (verschillende subsidien) 700.Hoofd stuk VIII (onderwijs) rond 45.0-00. Hoofdstuk IX (verplegingskosten van krank- zinnigen en subsidien) rond 20.000.—, Hoofdstuk XIII (Sportpark, Gemeentewerken en plantsoenen) rond 20.000.—, Hoofd stuk XVI (Onvoorziene uitgaven) rond 58.-000.tota-al ongev-eer f 225.000-. Het spree-kt vanzelf, dat het de grootste moeilijkheden opleverde, dit verschil tusschen geraamde uitgaven en ontvangsten op te hef fen, vooral waar de ramingen toch reeds zoo beperkt mo-gelijk waren opgezet. En ander- zijds gevoelden wij de groote bezwaren van een nieuwe belasti .gverhooging. Wij hebben ons ten slotte genoopt gezien, opni-euw eenige maatregelen voor te stellen, die tot beperking van uitgaven zullen leiden, overtuigd als wij zijn, dat het herstel van het evenwicht tus schen ontvangsten en uitgaven, dat door de uitkomsten van het jaar 1926 verbroken is, thans voor alles het doel van het te voeren be- leid moet zijn. Gelijk U zal blijken, zijn we er ondanks de aangebracht beperking der uitga ven toch nog niet in geslaagd, belastingver- hoaging te vermijden. Bij het voteeren van riieuwe uitgaven is d-us de grootst mogelijke voorzichtigheid geboden. De maatregelen, die naar onze meening noodiig zijn, eenerzijds om d'e uitgaven in te ■krimpen, anderzijds om de inkomsten te ver- sterken, worden, wat de hoofdzaken betreft, hieronder besproken. Voor het ov-erige verwij- zen wij naar den bij dezen brief gevoegden staat van wijzigingen. Bezuinigingen. r. Bedrijfsbegrootingen enz. E>c begrootingen van enkele bed-rij'ven en dxensten zijn Bergen. D'e hfedoor bereikte be- sparing bedraagt o.m. voor: gemeentewerken rond 11.800.plantsoenen rond 6600. het sportpark 900.—. Een voorstel tot uit- breiding van het politie-personeel, waarvar de kosten 5790.zouden bedragen, zal niet worden voldaan. Subsidien. Eenige subsidien zijn tot het voor 1927 toegestaa-n bedrag verlaagd, waardoor een besparing van 1130.— w-erd verkregen. Bovendien is voor bet Burgerlijk Armbesiuur niet het geheele gevraagde subsidie van 155.510.25, doch 150.000.uitgetrok ken. Dit bedrag is wederom ruim 10.000.— hooger dan het subsidie, dat op de begrooting voor 1927 werd geraamd. Wij hopen, dat deze verhooging de indiening van eene sup- pletoire begrooting overbodig zal maken. Hoezeer tot ons leedwezen zien wij ons ge- noodzaakt, op het totaal der toegekende sub sidien voor 1928 opnieuw 10 inmindering te brengen. De hieraan verbonden besparing bedraagt ongeveer 2000.—. Bij de n-ota van wijziging te voegen bij de memorie van ant- woord op het afdeelingsverslag, zullen wij aangeven, in weike mate deze ver-laging op de Vereenigingen afzonderlijk, naar onze meening, moet worden toegepast. Opheffing van het gemeenielijk bureau voor beroepskeuze. Het komt ons voor, dat de gemeente zich bij den tegenwoordigen stand van za-ken niet meer kan veroorloven, een bureau voor be roepskeuze in stand te houden. Ook op het gebied der sociale voorzieningen m-oet de ge meente zich de grootst mogelijke beperkingen opleggen. Wij zien ons dan ook genoodzaakt, een voorstel tot opheffing van het bureau bij U in te dienen. Kan Uwe Vergadering zich daarm-ede vereenigen, dan vervalt de desbe- treffende uitgaafpost van f 1700.—, alsrne- de het subsidie van 400.— aan het R. K. bureau, Hiertegenover zal op eene uitgaaf van 950.moeten worden gerekend we- gens een aan het hoofd van- het bureau toe te kennen wacbtgeld. Opheffing vprvolgonderwifs. Een maatregel op Jnderwijsgebied, welke eenige besparing kan brengen, is de ophef fing van den cursus voor vervolgonderwijs, waartoe naar wij meenen zonder groot be zwaar kan worden overgegaan. Immers de gemeentehjke en bijzondere avondcursussen op verschillend terrein (handelsavondschool, avonds-chool voor nijverheidsonderwijs, avondcursussen der a-mbachtsschool, avond cursussen der huishoud- en industrieschool) geven reeds een gelegenheid tot het ontvan- gen van ui tnemend onderwijs, in het bij zon der rekening houdend met de behoeften van de praktijk. Het .staat voor ons vast, dat het belangder jongelieden in het algemeen meer ebaat is met het bezoeken van een met hun ijzonder-e bestemming rekening houdende inricbting voor avondonderwijs, dan met het bezoeken van den cursus voor vervolgonder wijs. Het streven moet er dus o.i. eerder op gericht zijn, de ouders te doordringen van bet nut van goed vc£ondywijs voor hun kinderen dan dat zij zouden moeten worden aangespoord, hun kinderen aan het vervolg onderwijs te doen deelnem-en, aangezien dit onderwijs, hoe verdienstelijk ook op zi-chzelf, of moet blijven op een algemeen belang, of, zoo het zich gaat specialiseeren naar de be hoeften der leerlingen, in meerdere of minde re mate in conciu'rentie moet treden met de andere cursussen. Men dient hierbij bovep- dien in aanmcrking te nemen, dat de te ver- wachten invoering van het verpliclite 7e leer- jaar een groot aantal leerlingen la-nger dan tot dusver van het algemeen vormend dag- schoolonderwijs zal do-en genieten. Het is re- gelmatiger en ongetwijfeld meer economisch, het onderwijs in de avondcursussen voor speciaal onderwijs, waaraan de gemeente reeds veel ten keste legt, te coneentreeren. Wij zouden aan het voorstel tot opheffing van het gewone vervolgonderwijs willen ver- binden de toezegging van medewerking voor het in het leven roepen van een gelegenheid vo-or vervolgonderwijs aan de school' voor buitengewoon lager onderwijs. Zooals wij reeds aan Uwe Vergadering mededeelden, schijnt ook ons een cursus, uitsluitend voor de oud-Ieerlingen der buitengewone lagere school, te voorzien in een behoefte waaraan geen enkele andere inrichting kan tegemoet komen. De bemceiingen der gemeente met de zorg voor de hierbedoelde kinderen vinden dan 06k i,n die medewerking naar ons voor- komt een noodzakelijke aanvulling. Wij zullen, nadat de verschillende advie- zen zijn ingewonnen, in de gelegenheid zijn, U ten aanzien van een en ander bepaalde voorstellen te doen, waaruit tevens zal blij- vervolgonderwijs niet voor den afloop van ken, welke de financ-ieele gevolgen zullen zijn. Het ligt vo-or de hand dat de cursus voor het tegenwoordige seizoen zou kunnen wor den opgeheven. Uitkeering van bedrijven. Het raadsbesluit van 14 Juli 1927, waar- bij de Verordening op het Grondbedrijf in dien zin werd gewijzigd, dat het bedrijf ook oveP de z.g. ongerealiseerde reserve rente zal moeten betal-en, is slechts van toepassing voor het jaar 1927. Nu Gedeputeerde Staten dit besluit hebben goedgekeurd, mag veron- dersteld worden, dat genoemd College geen principled bezwaar er tegen zal hebben, dat het bedrijf ook in 1928 met deze rente wordt belast. Een voorstel daartoe zal U mitsdien worden aangeboden, aangezien^ ook al zou men zijn standpunt af-hankelijk willen stellen van de uitkomst der eerstvolgen-de schatting, toch al thans over 1928 dit bedrag onder de middelen niet kan worden gemist. Vcorts is alsnog geraamd eene uitkeering van het Slachthuis ten bedrage van 5000. Batons gemeenielijk pensloenfonds. Wij leggen hierbij ter kennisneming aan U over de naar den toestand op 31 December 1926 door Prof. Dr. A O. Holwerda opge- maakte wetensdiappelijke balans van het gemeentelijk pensioensfonds. Uit die balans blijkt, dat, zoo de gemeente zou voortgaan -met jaarlijks tot dekking van het tekort van dat fonds een annui'teit van 37.SOO.te storten, het fonds na 30 jaar een batig sal- do zou hebben van 97.032.Prof" Hol werda meent daarom, dat de annuiteit zon der bezwaar f 2800.desnoods zelfs 5600.lager gesteld kan worden. De Commissie van bijstar.-d voor het pensioen- fonds acNisecrf de verlagin-g op 5600.te bepalen, hetgeen aan geen bedenking onder- hevig kan zijn, omdat over 5 jaren ioch op nieuw de toestand van het feeds onder de ccgen cnoet worden gezien. in overeenstem ming hiermede hebben wij de annuiteit van f 37.800.— tot 32.200— verlaagd. Wij stellen U voor deze verlaging van toepassing te verklaren v'cc'r de jaren 1927 tot en met 1931. Belastingen. I. De verhooging van de belasting op de gebouwde eigendommen van 4 op 4'A der belastbare opbrengst, waartoe Uwe Ver gadering den 22 Maart 1927 besloot, is al- leen voor 1927 van kracht. Waar de geld- middelen versterki-ng zeer van noode heb ben. is er, naar ons voorkomt, alle aanlei- d-ing deze belasting op 4N te handhaven Een voorstel tot wijziging der desbetref- fende heffingsverordening zal derhalve ter tafel worden gebracht. II. Uit den staat van wijzigingen blijkt dat door een en a-nder het tekort ad 392 000 met 141.000 is v-erminderd. De post „B-e lasting naar het inkomen" kan hiermede worden verlaagd en tot 967.000 worden teruggebracht. Deze som wordt gevormd door het resta-nt van de opbrengst 1927/28 ad f 248.000 en 2/3 van de opbrengst 1928- 1929 ad 719.000. Het ligt voor de hand, dat de mog-elijkheid van -een heffing, welke laatstgenoemd bedrag ten bate van 1928 zou opleveren-', reeds bij voorbaat moet worden ui'tgeschakeld. Wij zullen nagaan, in hoe- verre deze som door beschikking over be- drijfswinsten van 1927 is te verlagen. Maar ook met inachtneming daarvan achten wij het waarschijnlijk, dat het vermenigvuldi gingscijfer van 0.72 tot 0.85 zal moeten wor den verhoogd. Wij hopen in April a.s., wan- neer de factor voor het belastingjaar 1928/ 1929 moet worden bepaald, nadere gegevens omtrent een en ander te verschaffen. Het is uiteraard met leedwezen, dat wij op deze belangrijke belastingverhooging het uitzicht moeten openen. Ons College ziet echter geen anderen redelijken uitw-eg om de gemeente over de middelen te doen be-schik- ken, die ook bij een zuinig en sober b-eheer onoctbeerlijk zijn. D-ez-e g-espaniien begrooting laat vrijw-el geen nieuwe uitgaaf meer toe. Wij hopen, dat ook Uwe Vergadering bij de behande ling van het ontwerp daarvan doordrongen zal zijn. III. In de Memorie van toelichting op de begrooting is onder volgnummer 4K) mede- gedeeld, dat in verband met de laaiste wijzi ging der wet op de Personeel-e belasting, welke 1 Januari 1928 in werking treedt, eene nieuwe opcentenregeling in bewerking is ge- nomen. Het is ons echter uit een door den ge- meentecontroleur ingesteld onderzoek geble- ken,dat bedoelde wijziging voor deze gemeen te niet de noodzakelijkheid tot tariefsverhoo- ging medlebrengt. In overeenstemming met de Commissie van bijstand voor de financien, wier advies wij met het rapport voor U ter inzage zullen leggen, zullen wij derhalve geen voorstel tot wijziging van het geld-end opcententsrief indi-enen. Werkplan. Een opsomming van de plannen, welke ons College in het komend vierjarig tijdperk denkt ten uitvoer te brengen, zullen wij U niet voorleggen. De omstandagheden vorde ren, naar ons toeschijnt, dat zooveel moge- lijk jaarlijks bij de begrooting tot uiting komt, in welke richting zich het beheer, bin- nen de grenzen van financieele mogelij-kheid, zal bewegen. Verder zullen wij niet kunnen gaan. Gelijk wij reeds ded-en uitkomen, is het naastbijliggende doel: beperking van uit gaven. Het heeft dus geen zin, een pro- gramma. op te stellen van plannen die slechts door een nieuw beroep op de belastingpen- nin-gen tot uitvoer zouden kunnen wort-en gebracht. Wij moeten er de voorkeur aan geve-n, alleen tot volstrekt onvermijdelijke uitgaven h-et voorstel te doen, telkens wan- neer de omstandigheden zulks noodiig ma ken, zoo althans niet tot de vaststelling der begrooting kan worden gewacht. Adressen. Wij stellen U voor afwijzend t-e beschikiken op de om bericht en raad1 in onze handen ge- stelde adressen van: a. de Muziekvereenigingen „Excelsior" „St. Caecilia", „Soli Deo Gloria" en „St. Louis" om een jaarlijksch subsidie van f 250 per vereeniging; het Bestuur der Stichting „Volksuniver- siteit voor Alkmaar en Omstrek-en" om een jaarlijksche contributie van f 500; den Directeur der R. K. Militaire vereeni ging te Amersfoort om een subsidie voor 1928 van 50; van het Bestuur der Afd. Alkmaar van het Instituut voor Arb-eidersontwikkeling om een jaarlijksch subsidie van f 250; van het Bestuur der Gemengde Zangver- eenigi-ng „De Stem des Volks" alhier om een subsidie voor 1928; het Dagelijksch oestuur der R. K. Ver eeniging „Moederschapszorg" (de kweek- school voor Vroedvrouwen te Heerlen) om een jaarlijksch subsidie van 25; D. Vollenga e.a., bewoners van de Vis- scherslaan, alhier, om dezen weg te ver- beteren en het perceel hoek Westerweg- Vissch-erslaan aan te koopen en weg te ruimen. Ten aanzien van het laatste v-erzoek merken wij op, dat de Visscherslaan een goed-en staat -van onderhoud keert. Aankoop van het door adressanten be doelde perceel achten wij niet urgent. Het advies der Commissie van bijstand voor de financien waaruit blijkt, dat zij zich met het ontwerp der gemeentebegrooting, de in deze bijlage voorgestelde maatregelen en den staat van wijzigingen vereenigt, zullen wij bij de stukken ter inzage leggen. De in dit advies gemaakte opmerki-ng omtrent het stelsel van subsidieering van het voorberei- dend lager onderwijs. welke met deze be grooting geen rechtstreeksch verband houdt, zullen wij in overwegi-ng nemen. De -bijlage wordt gevolgd door een staat van wijzigingen in het ontwerp der gemeente begrooting voor 1928 en een daarbij be- hoorende toelichting. BEGROOTING VAN DEN ARMENRAAD, DIENST 1928. B. en W. schrijven in bijlage No. 36: De -begrooting van den Arm en raad 1928 sluit in ontvang en uitgaaf 3720.50. Ingevolge art. 61 der Armenwet komen de uitgaven van den Armenraad, uitgezonderd de wedde van den secretiaris, geheel voor re kening van de gemeente. De bijdrage, die voor. 1927 t 3687 be- b. d. e. g- voor met droeg, is voor 1928 op f 3627 geraamd. Aangezien het -onderzoek van deze be grooting geen aanieiding tot opmerkingen heeBt gegev-en, stellen wij U voor haar goed te keuren bij het volgende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; gezien enz. Keu-rt de begrooting van den Armenraad voor 1928 goed en bepaalt d'e bijdrage uit de gemeentekas in de kosten van die instdling op 3627. g MEDEDEBLING VAN DEN UITSLAG VAN DE 5-JAARLIJKSCHE SCHATTINO DER IN HET GEM. GRONDBEDRIJF AANWEZIGE EIGENDOMMEN MET VOORSTEL DAAROMTRENT. Deze mededee'linigen plaatsen wij elders in het nummer van heden. De financieele voorstellen van d-e Soc.- Dem. en V.-D., die hierbij gelijke-rtijd in be- handeling komen, zijn de volgende: Na de door B. en W. aamgebrachte bezui nigingen in den Aanbiedingsbrief, d-ie voor een beduidend d-eel g-een- bezuinigingen wa ;ren, b'liift er een tekort van 392.000, mil 141.000 is 251.000 -over. Wij vragen: Behoud Bureau voor Beroepskeuze/ Behoud Vervolg-Onderwijs" Schrapping vermindering van uit gaven voor het Openhaar Lager Onderwijs tot een bedrag van Geen vermindering op posten 117, 120 en 121, benevens post 124 Geen 10 pCt. vermindering vain subsidies M Geen vermindering voor Kinder- Bewaarplaats n Geen vermindering op School- Bioscoop M Geen vermindering op Schoolvoe- ding en -kleeding 1150 2977.- 4390.- 490.. 2000,' 430 400.- 250,- Tekort dus 251.000 en 263.087. Vermeerdering Inkomsteii: B. en W. berekenen 107.500 drijfswinst 1927. Wij zeggen: Evenveel extra voor 1928 Evenveel extra voor 1927 van an-nuiteiten Pen is ook van 1927 5 pCt. gebouwde Eigendommen meer -(Progressief te heffen). 100 opcenten Vermogens-Belas- ting, meer (B. en W. stellen 70 opcenten voor), 12087, 12087 is extra-be- 107.500,.; 107.500..' 5.600 - 7.060.. 16.500, A Afv. topgevel Stadhuis 1250, Verminder. gr. karpet 220, 244.100.-l 1.470, 1 Tekort Vermeerdering Inkomsten 245.570 4 263.087 245.570 Blijft tekort f 17.517. Wij .wenschen 8'A pCt. premie-storting (het toelaatbare maximum van heden) terug te brengen tot 3 A pCt., als een compromis tusschen 0 en 8V2 pCt. Dat vraagt 32000. Totaal-tekort dus 17.517 32.000 49.517, of afgerond 50.000. Dit bedrag is te vinden zonder verhoo ging van het vermenigvuldigings-cijfer vooi den Hoofdelijken Omslag, en wel door: a. Aanname van't door B. en W. en van ook door onze bijlagen den. Raad bekende Tarief I, door streepjeslijn aangegeven, wat bij een behoud van het yer- menigvuldigingsijcijfer rond 40.000 op- brengt. Nu staat de progressie in haar toe-' nemingen van 2500 tot 6000 volkomen stil. Bij ons voorstel tot aanname van Tarief I blijven alle aanslagen tot en met 3000 gelijk. Van 3100 tot 5000 een zeer ge-, leidelijke verhooging van 1 tot 7 pCt., en ver-! der volgens de schaal, maar overal zeer be-: duidend blijvend beneaen de door B. en W, aangekondigde verhooging; b. de verh-oogde inkomsten der opcenten op de Personeele Belasting, welke, zeer ma- tig geschat, in elk geval 15000 zullen be dragen. f aakt samen Tekort rond Batig saldo 55.000.--1 50.000, /j 5.000, te voegen bij post „Onvoorzien'E - BEGROOi ING 1928 DER COMMISSIE TOT HUISVERZORGING. B. en W. stellen voor goed te keuren de begrooting voor 1928 van de Commissie tot Huisverzorging onder toekenning van eer subsidie uit de gemeentekas van 1000. BEGROOTINGEN 1928 VOOR STADS- ZIEKENHUIS EN BURGERWEESHUIS n bijlage No. 33 schrijven B. en W.: Wij bieden U hierbij aan de bij ons inge- komen begrooting voor 1928 van: a. het Stadsziekenhuis. De inkomsten en uit gaven zijn geraamd op f 90899.75, hel gemeentelijk subsidie op 54219.75; b. het Burgerweeshuis. De inkomsten en uit gaven zijn begroot op f 19610.50; hel gemeentelijk subsidie is geraamd or 10650.—. Het onderzoek van deze stukken heeft geen aanieiding tot opmerkingen gegeven. De ge vraagde subsidien zijn in het ontwerp der ge meentebegrooting voor 1928 opgenomen. Wij stellen U mitsdien voort het desbetref- fend besluit te nemen. De ingekomen adressen werden mede aan de ord-e gesteld. De v o 01 z fitter merkte op, dat aan de orde waren de voorstellen, zooals ze gedaan -ware® bij de nota van wijziging. Spr. wees naar biz. 2 van de begrooting. In de seoties was de vraag naar voren geko- men- of men het tot dusverre gevolgde systeem zou volgen, n.l. eerst algemeene be- ischouwingen em dan volgnummers, of een ander syst-eem zou volgen, n.l. eerst alge meene beschouwingen en ,-ervolgens be schouwing van ieder hoofdstuk. Theoretisch had spr. geen bezwaar, doch om pract-ische redenen wil het college de tot nog toe ge volgde wijiz-e volgen. De heer S i e t s m a verwonderde zich hierovear. EH heeren van de overzijde wrijven pns de*. smet aan, of wij de begrooting traineeim s _.-c- in ver- i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9