Uw Haar 'door de meerdere opbrengst van het slacht- loon. Ook het betoog van den heer Wester- hoi over de centrale sted. verwarming werd door spr. aangeroerd. Er bestaat hier ver warming. Een centrale stedelijke verwarming is als een waterleiding waarvan men al of niet gebruik kan maken. Dit is alleen moge lijk als men een fabriek heeft die warmte als afval heeft. Ook kan dit ai'leen dan produetief zijin als men straten heeft met huizen van 2 a 3 hoog. Hier staan de huizen te ver en heeft de gasfabriek geen voldoende warmteafva' Wat de heer Westerhof voorstelde was geen stedenverwarming doch blokverwarming en die kwam op 290 per huis, waar zeker een 'f 70 bij komt. De bouwkosten worden dan met 360 verhoogd en waar moet de huur- opbrengst vandaan komen? Spr. zou de exploitatierekening wel tegenover elkander willen zien, dan zal de centrale verwarming zeker meer kosten. De gedachte is ideaal, doch de regeering zal er zeker niet mede accoord gaan. De vergadering werd hierop geschorst tot half 8. (Avowdvergaderiing vain Vrijdag.) Qm half adit werd de vergadering her- opend. Ook in deze vergadering was mr. Sluis afwezig. De v oor z i t t e r vestigde er de aan- da-cht op, begrepen te h-e-bben, dat mr. Kus- ters bniten de orde was geweest met zijn op merking over Truitje. Daarop zullen B. en W. niet antwoorden. Mr. Leesberg betqogde, dat de heer Westerhof het college in de glazen had ge- zet. Spr. had een kaartspel gezien, en wel in twee zaien. Mooie kaarten waren op tafel Klaver aas en klaver boer schenen troef, maar in de andere ka-mer had men schoppen en dit is het hoogst. De partij aan deze zijde van de straa-t deed •het spel beginnen, door ruiten en harten werd verloren. Nakaarten is echter ver- velend en vooral spelen met menschen, die niet tegen bun ver-li-es kunnen. De S. D. A. P. speelde hoog spel en v>er- loor, Spr. is overtuigd, dat het nood'zakeliijk was, dat er zoo lets gebeurde. Wij; hebben prettig samengewerkh doch tilt welwillendheid moet men wel eens te veel toegeven en dat is het gevaar. De heer W e s t e r h o fIs dit een biecht? Mr. Leesberg: Dat doet er niet toe. De heer Westerhof heeft de R.-K. arbeiders- afgevaardigden gevraagd, hoe zij hun hou ding kunnen verantwoorden.. Gemeenterech- telijk is het echter onverantwoordelijk, om in de corn-missies niet mede te week-en. Spr. is het bekend, dat in de V.-D. afdee- ling, ddt reeds aanleiding tot moeilijkheden gaf. Wie zich onttrekt aan dien -piich-t, doet verkeerd,. In Amsterdam doet men dit ook niet. Een beroep op 6 September kan met gel d-en.- Wij waren voorbereid. Spr. is gerust voor de R.-K. arfoeiders, maar hi] is on-gerust voor het oordeel over de anderen, die hun piicht verzaakten. De heer Westerhof: Dat zullen die ikiezers wel uitmak-en. Mr. Leesberg Als U tengevolge van de conju-nctu-ur waardoor wij moet en be zuinigen, meer sbemimen zou krijgen, dan •zal dit mi] geen leed doen en zal dit ons niet weerhouden te doen wat nood'zakelijik is. Komende tot den woningbouw, betoogde spr., dat wanneer men niet den nadr-uk leg-de op du'bbelbewoning, er van wonin-gnood geen sprake in Alkmaar is. Geen vereeniging deed zelfs een verzoek om te mogen bouwen. Ten aanzien van de economic van het vraagstuk sloot spr. zich bij den heer Keesom aan. De heer Westerhof vergeet, dat geen woningbouw, doch de gemeente de tek-orten zal hebben te bepalen. Bij de woningbouw- vereenigingen is nog een zorgdijk-e toestand. De huren zijn te hoog, al is er eenig licht ten aanzien van de verlaging van de annu'i- teiten. Zelfs Rochdale komt niet toe en heeft zelfs nog een super tekort. Men moet erkennen, dat er reden is tot zorg. Gaat men goedik-ooper bouwen, dan komen de chi-urdere leeg te staan en blijven de dufcbele woningen bewoond. Beter is het dus de zaak zich zelve te laten herstellen. Dit doet men niet, omdat men wil heerschen, doch uit econocnische omstandig- heden. Voorzichtig moet men verstaan, de cir culate van een minister over krotopruiming Wat men graag weg wil hebben, die huisjes aan de Li-rfde- en Lindenlaan komen echter niet in aanmerking als krotwoningen. Die vindt men meer in de Bloemstraat, Klein- Nieuwland en Mosterdsteeg en wel ten getaile van 30. Daarvoor zal men subs-idie kunnen krijgen en door B. en W. kan mien een be- scheiden bouw ter vervanging voor die wo ningen verwachten. Spr. vond het onaangenaam, diat de heer Tomassen had verondersteld, dat men van deze zijde met opzet iets ten nadeele van de arbeidende klasse, waarvoor ook spr. waakte, zou doen. De droge W. C.'s aan den Tienenwal zijn gemaakt, om het tonnenstelsel op te heffen en het hooge waterleidingbedrag te ver- tnijd-en. Eens in de week is het noodig, een em-mer water daarbij te gebruiken. Er kwam in Juli 1927 maar een klaeht in, die is onder- zocht. Spr. wees er nog op, dat de raad nadien tot dien proef besloot. Ook de heer Westerhof, die in het college zat, was er voor. Spr. las het amtwoord van B. en W. op de klacht en concludeerde, dat de heer Wester' hof den heer Tomassen niet goed had in-ge- licht. De proef is in het belang van de Votks- huisvesting. I>e waterleiding daarvoor ten onreehte een tarief van W. C.'s. De proef is, hoe de septic-tanks zich zullen houden en daarom was de heer Westerhof het er mede teens, moet die proef nog wat worden voort- gezet. Komende tot de opmerkingen van den heer Dekker, ten aanzien van de Kapel'kerk, dten topgevel van het Stadhuis, de kade aan den Zijdam, betoogde spr.. dat toen bezuinigtJi moest worden bij P, W. Spr. kon zich er niet tegen- venzetten, dat datgene moest wachten, wat nog kon word'en uitgesteld. Ten aanzien van den topgevel zeide spr.( Hierdi gezond en stei*k het krijgt mooter glans het wordt vrij van roos het valt niet meer uit indien gij des morgens een weinig PUROL tusschen de handen wrijft en dit door de haren uitstrijkt, 't Voldoet iedereen. achterzijde van bet dat deze zich aan de Stadhuis b'evindtt. Mr. K u s t e r s Dan trek ik mijn voor- stel in, want den heer Westerhof moet niet naar achter, maar naar voren gebracht worden. (Gelach.) Mr. Leesberg betoogde, dat de top gevel om ben schoorsteen, die slecht was, niet mocht worden uitgesteld om het kleine bed-rag. De beer WesterhofHet vervolgon- derwijs kost tweemaal zooveel. Mr. Leesberg: Men krijgt er toch waar voor. De heer Westerhof: Bij het vervolg- onderwijs zeker niet. Mr. Leesberg betoogde nog, onder hilariteit van den raad dat het kanpet in het vertrek van B. en W. niet gemist kan worden. Wie prijs st-elt het te zi-en, kan zich overtui- gen, dat in het bestaand-e gaten zitten. Ten aanzien van de samenvoegi-ng bureau gemeente-contr-cleur en financien, herinnerd-e spr. aan een groot plan van reorganisatie, dat heeft bestaan, doch dat niet kon worden uitgevcerd uit gebrek aan financien. .Zoo- lang de moeilijkheden niet zijn opgelost, zien B. en W. geen kans het raadsbesiuit ten deze uit te voeren. Het moeilijksie, wat voor spr. naar voren was gebracht, was de Schoonheids- commissie, waarvoor hij bewondering heeft om het vele werk, wat binnenskamers ge- beurt. Men moet in de eerste plaats aan degenen die bouwen, klagen. De Schoonheids-commissie staat niet in ambtelijke verhouding tot B. en W. en daar om meende spr. voor te mo-eten lezen de overwegin'gen van de Schoonheidscommis- sie, die leidden tot goedkeuring van de ver- bouwin-g van Dekema State, den winkel van V. en- D. en de garage in het Nassaukwartier. De on-derpui van V. en D. in -de Houtil sluit aan bij den bo-venbouw. Dus ke-urden wij dat goed, aldus het schrijven. (Hilariteit.) Het schrijven gaf aa-nleidin-g tot veel gelach. Mr. Kusters merkte op: ,,Wij, Wester hof zijin- sam-en b-rutaal, maar zij winnen het. Mr. Leesberg zag zich genood'zaak-t, er maa-r mede om te la-chen. Men moet waardeer-en, waarvoor zoo'n Schocnhei-dscornmi'ssie zit, a'dus mr Lees berg, het mag geen onteigenin-gscommissie worden. B-et-er is -het, de b-evolking voor de schoon- heid -op te vo-eden. Met den bouw van het perceeil aan het Heiligland gaf spr. den heer Woldenborp toe, dat het niet zoo vlot gimg, als wel wen- sch-elijk was. Het huis is tha-ns echter sinds drie da-gen b-ewoond. In -een oud huis valt werken- echter steeds tegen. Bij een ad-vocaa-t duurt het ook wel eens lan-g, doch de omstan-digheden we-ttigen den langeren duur. Bovendien werd't werk in aanbesteding uitgevoerd, Bij geme'entewer-ken spelen de arb-eids- voorwaarden- een belangrij-ke rol in de kos -ten. De -bad- en zwemin-richting voldoet niet. Ge-tracht zal wor-de-n om zooveel mogelijk van de ruimte te profiieeren. Het geld is er niet om te doen, wat noodig is. Het b-elangrijkste dee'l van bet seizoen staat hij echler ongebruikt. Evenals de heer Westerhof houdt spr. he oog op de mogelijkheid van verbetering. Het Sportpark werkte niet mede aan de be zuiniging omdat het niet kon. Spr. heeft hoop, dat het dit jaar wel zal los loopen. Over de moeielijkheden bij de draverijen moet men maar niet te veel spreken. Spr. deed mededeeling van de verpach ting van den Muziektuin, die goed is uitge loopen. De man is tevreden en de muziekge- zelschappen kan iets gegeven worden De heer Thomsen ging op het betoog van den heer Sietsma in. B. en W. hadden niet vier maar drie maanden aan de begrooting gewerkt. Hij zal trachten de begrooting op tijd in te dienen. De sociale voorzieningen zullen niet worden stopgezet, doch niet worden uitge- breid. Verkregen rechten behoorden geeerbiedigd te worden, betoogde de heer Sietsma en spr. meent dit ook, doch geen ambtenaar kan hier zeggen, dat hij recht heeft op een premievrij pensioen, omdat alien benoemd zijn onder voorwaarde dat zij zich zouden ge-dragen naar te maken verord-eningen. In vele gemeenten haalt men de winst uit de bedrijven en daarmede wordt ook hier bij de opmaking van de begrooting rekening gehouden. Met de 107.000 over 1928 is bij de begrooting van de gasfabriek echter geen rekening gehouden en als men dat doet zal de gasprijs verhoogd moeten worden, omdat 107.000 meer gemaakt zal moeten worden. Dit zou een gasprijsverhooging van 3% cent brengen. Spr. somde op wat reeds uit het gas- en electrisch bedrijf gehaald wordt Men kan maar niet met prijsverhooging doorgaan. Doet men wat Soc. Dem. en V. D voorstellen dan zal het volgend jaar een gasprijs van 7 cent noodig zijn en spr. meent te weten, dat de partijgenooten van den heer Westerhof daarmede genoegen zouden ne- men. Tot een bepaalde beslissing is het nog niet gekomen, over het tarief van den H. O. omdat weer de Middenstand het meerdere zal ^ebben op te brengen. Verhoogt men het percentage dan is't niet een bepaalde groep die uitverkoren wordt de zegeningen van be lastingverhooging deelachtig te worden doch treft dit alien. Voor een belangrijke zaak als deze is het echter ook noodig dat het eerst naar de com missie ging. De heer Westerhof kon dit nu niet noodig vinden, doch toen hij wethouder was stelde hij er wel prijs op. De heer Westerhof: Wij stemmec vanavond toch niet. De heer Thomsen Neem dit aan, dan zullen wij dit de volgende week doen, doch het is technisch toch niet mogeliijk om voor 1 Mei de kon. goedKeurlng te verkrijgen op de verhooging van de opcenten. De 5600 van 1927 kunnen de rekening van 1928 ten goede komen, volgens den heer Sietsma, doch te di-en aanzien was spr. het met den heer Vogelaar eens, dat ze hooren bij 1927. Neem aan dat men het doet dan was daarvan het gevolg dat het de vraag is of Ged. Staten dit zouden goedkeuren als men niet weet, dat er van 1927 een voordee- lig saldo is. Ook al zou dit gaan, dan zou het gevolg zijn dat men de begrooting van 1929 weer zooveel moeilijker maa'kte. Het wil alleen zeggen, dat het komt ten nadeele van 1929. Ten aanzien van de opmerking over de controle door den heer Sietsma, zeide spr dat hij het bezwaar van den heer Sietsma niet deelde. De controle over de voorwaarde is een taak van de directie en de gemeentelijke con- troledienst controleert de magazijn-admi- nistratie. De directeur moet een waarborg zijn dat de voorraden er zijn. Een controle van de vereeniging van Ned. Gemeenten telt de steenen ook niet. Spr. wil voorts niet medewerken tot in- voering van het scherpe progressieve stelsel dat de Soc. Dem. en V. D. indienden. Wij hadden de meerdere opbrengst van de perso- neele belasting moeten weten. De heer Westerhof Naturlijk! De heer Thomsen: Ik zeg natuurlijk niet. (Gelach.) 7 September was het den inspecteur zelfs nog niet bekend dat hier een hertaxatie zou plaats hebben. In October kwam daarvan bericht en toen was de begrooting al opge- maakt. De heer Westerhof: Toen wist u het dus De heer Tomassen Dat is heel wat anders. De heer Thomsen: Hoe zoo? De heer Tomassen Praat U maar door. De heer Thomsen: De heer Tomassen schatte de meerdere opbrengst op 30.000 De heer Tomassen: In een ander verba nd. De heer Thomse n: 28 Maart deelt de inspecteur ons echter mede, dat 43070.45 op het kohier is uitgetrokken. Het was hem nog niet mogelijk een raming te maken. Dc heeren Tomassen en Sietsma kon-den dit wel De inspecteur weet nog niet of wij zoo veel meer zullen krijgen. Spr. weet niet of de heer Tomassen wel kan wat de inspecteur niet kan, doch hij meent, dat de raad zich aan de inlichtingen van den inspecteur heeft te houden. Ten aanzien van spr. verdediging van zijn houding in de V. B. kan de heer Westerhof gerust zijn. Het departement Alkmaar heeft die houding met algemeene stemmen goedge- keurd. Met den Vrijheidsbond, de heeren Go- vers en spr. is het wel in orde. Waarom de heer Westerhof uit het colle. ge? Spr. heeft een andere reden, dan hij ho-o-rden no-emen. Meermalen had spr. in de vorige periods bezuinigingsvoorstellen gedaan. Door de oppositie van rechts en links kon hij er niets doorhalen en zoo kon hij als wethouder van financien niet regeeren en was het noodig dat spr. of de heer Westerhof werd bedankt De meerderheid in den raad besloot dat het den heer Westerhof zou zijn. (Gelach.) De heer Westerhof interrumpeerde. De heer Thomsen Vjndt u het niet goed? (Gelach.) De heer W es t er h o f Dat je na je houding nog zoo durft praten is ongehoord De heer T h o m se n Ik zeg de nuchtere waarheid, wordt dan niet boos. Jij bent gis- ter den geheelen dag aan het woord geweest en hebt wat aan mijn adres gezegd. De V. B. zou de vijand zijn van de volksontwik- keling, doch die kost hier nog 335618-51 en waar op ieder hoofdstuk bezuinigd moet worden zal ook op onderwijs bezuinigd moe ten worden. Dit wil niet zeggen dat ik een vijand ben van het openbaar onderwijs. Ik zou nog niets lie ver zien dan dat alle kinde- ren van de natie naar een school gingen. De heer Westerhof: Dat gelooft nie- mand meer. De heer Thomsen: Dat gelooft nog wel iemand. Ik val niet om voor een raads zetel en stond pal voor mijn eigen meening Hier kan men mij niet beschuldigen van str? berij naar een wethouderszetel. Voor mijn meening werd ik door den V. B. zelfs op een plaats op de lijst gezet, waarvan de heer Westerhof zeide: nukomt hij er nooit meer in. Mr. Kusters zou mij een prul hebben ge- noemd in een openbare vergadering. Was dit soms ook een van de vriendendiensten van den heer Kusters? Wij weten wel, dat er in verkiezingsvergaderingen wel eens groote woorden worden gebruikt. Men vergeet wel meer gauw. Spr. zou zich niet verwonderen als hij een advertentie in de Alkmaarsche Courant las: V. B. keer te- rug, alles is vergeven. De heer Westerhof: Dan erkent u dat er iets te vergeven is. De heer Thomsen vroeg of de heer Westerhof geen prijs meer stelde op belas ting naar draagkracht. Want uit de bedrij ven is geen belasting naar draagkracht en spr. vroeg of dat dem-ocratisch is. Als dit het geval is dan is het een hoed van een gooche- laar. De heer B o n s e m a Hij is best op dreef. De heer Westerhof Hij is nooit zoo bespraakt geweest. (Gelach.) De heer Thomsen ging voort en be toogde dat nieuwe leeningen komen voor het ziekenhuis, een christelijke school, Bewaar- school, Principeweg en Bergerweg, zoodat des heeren Westerhofs berekenin-g dat er in 1932 85000 minder voor leeningen zal moeten worden gebruikt, niet opgaat. De heer Westerhof zou van spreker het ezeltje maken van zoo er op en zoo er af, doch daar past spr. voor. (Gelach.) Spr. deelde mede dat B. en W. zullen voor stellen de leeszaal niet tweemaal te vermin- deren en ook geen Q 200 vermindering van de Kinderbewaarplaats willen. De voor zit ter bekwam om 8 3/4 uur het woord. Spr. oordeel-de het zich tot taak zich niet met de wethoudersverkiezingen te bemoeien en na hetgeen gesproken is, zal ieder verstandig mensch het met hem eens zijn. Spr. herhaalt, dat hij met ieder die tot wethouder zat worden gekozec zal samen- werken. Wie ook met dat gezag bekleed is geworden, is door spr. gesteund geworden De heer Westerhof beriep zich op een voor- beeld van een collega. Al was het een a-na- loo-g geval, dan nog is het voor spr. geen aanwijzing. Spr. is niet gewo-on het een of andere voorbeeld te volgen. Spr. vroeg de heer Westerhof hoe hij het zou vinden, als hier was gevonden een demo- cratische meerderheid, wat of hij er dan van zou zeggen, als spr. had gezegd: „heeren ik vind, dat er E. V. moet zijn." Ik kan mij niet voorstellen, dat de heer We-ste-rhof dit aardig zou hebben -gevonden. Als de heer Westerhof spr. principieel het recht toe kent er zich mede te bemoeien, dan staat het aan spr. zich er mede te bemoeien zooals hij wilde. Op de vraag hoe spr. zich gevoelt op een stuurloos schip, antwoordde spr., dat hij niet het gevoel heeft op een rich-tingl-oos schip te varen. Spr. gevoelt zich met de heeren, die de raad koos, in een goede richting. Spr. stelde er prijs op te zeggen dat hij in geen enkel opzicht gebonden is aan een program van de meerderheid en hij zal als zijn eigen meening blijven zeggen dat hij zich niet -kan v-ereeni- gen met -de gel-eidelijkie o-pheffing van den Armenraad. Er zijn nog meer geschilp-unten al zal spr. daarop niet diep in-gaan, Spr. wijkt af ten aanzien van de opheffing van het Bureau van Beroepskeuze en het andere punt is de vernieuwde verlaging van -de subsidies. Met veel genoegen vernam spr. dan ook de concessie die het college zoo juist deed bij monde van de heer Thomsen. Spr. had behoefte een woord aan het adres van den heer Westerhof te sp-r-eke-n. Een van spr.'s idealen was een strikte eerlijkheid en onpartijdigheid te betrachten. Niemand is onfeilbaar, doch spr. verwonde-rt zich er ov-er van de heer Westerhof een aanmaning te krijgen op zijn b-eleid. Voora-l sinds de heer Westerhof in de oppositie is, gaf spr. hem gelegenhei'd in behoorlijken vorm te zeggen wat hij op het hart had. Als een verte- genwoordiger een rede houdt, heeft spreker st-eed-s gestr-eeft om niemand te kw-etsen. De gedach-.encang over spr.'s nieuwjaarsrede was onjuist en spr. citeerd-e de aangehaalde alinea. In -verban-d waarmede d-e woorden zijn gebruikt sloegen ze op spr. zelf. Van hem zou het plichtverzaken zijri, als hij meende te moeten bezuinigen, en het niet deed. De heer Westerhof kwam ook op spr.'s uitlating terug dat hij naar eigen beginselen zou han-del-en en zich ongeluk-kig li-et ontvallen, dat hij zou zijn de dienaar van de meerderheid van den raad. Spr. nam die woorden onmiddellijk te rug en veranderde ze zoo, -dat hij er naar streeft in overeenstemming te zijn met de meerderheid van den raad. Spr. vond het van de heer Westerhof niet aardig dat hij na jaren nog met deze vergis- sing komt. Het -ergste vond spr. echter's heeren Wes terhofs vergelijking van de grootmo-edigheid en zijn bewering alsof spr. alleen grootmoe- •dig was voor het elftal. Mijn gedachten om- trent u waren, dat, wanneer u het land had aan iemand, U bet eerlijk in zijn gezich-t zei. 'Hiervoor pas ik. Wat U deed is laf. Weest U zoo vriendelijk uw hatelijkheid te motivee- ren. Het eenige wat U meende was, dat ik mr. Leesb-erg zou hebben toegela-ten beleedi- gen-d te zijn tegenover de ziekenhuis-eom- missie, doch daarin bent u niet geslaagd ge weest. Spr. ging hierna in op verschillende onder- deelen van door de heeren Sietsma en Wes terhof gestelde vragen en deelde mede, dat de oorspronk-elijke plann-en van de school aan de Lin-dela-an om architectonische rede- nen waren terug gezonden. Thans is er een ontwerp, dat aansluit bij het bosch. Met het oog op de financien kan geen voorstel van een geneeskundigen -dienst ver- wacht worden. Een le hulpdienst zal overwo- gen worden. Ten aanzien van centrale stedenverwar ming zeide spr., dat hij niet twijfelde of in de toekomst zal het iets worden. In Duitsch- land zag spr. het en in Amerika neemt het toe. Het houdt echter verband m- t de beschik- haarheid van afval-warmte. Als het mogelijk is zal spr. kijken of het gemontecrd kan wor den, evenals -de blokwoningverwa-rming. Ten aanzien van het verkeer bij de Frie- schebrug moet het antwoord van B. en W. op een vergissin-g berusten. Spr. is in de veron-derstelling dat het een-richtingsverkeer daar niet wel mogelijk is en daarom is er partieel iets bereikt. Spr. verklaarde zich echter voor nader overleg bereid. Inzake een commiss-ie \an bijstan-d voor onderwijszaken verklaarde spr. er geen be- zwaar tegen te hebben, al heeft het weer charme verloren, nu de S. D. en V. D.-hee- ren niet in de commissie komen. Ook tegen een contactcommissie heeft spr. geen be- zwaar. Hij vrees-t g°en op sleeptouw neming van het bijzonder onderwijs. Dat men die commissie met het oog op bezuiniging vraagt is hun niet sympathiek. Het liefst wil spr. die commissie met het oo-g op de pacifi- catie. Mr. Kusters: in -dien zin was ook mijn toelichting. De voorzitter had niet kunnen peilen op wie de opmerking van de heer Veen over bijverdiensten van gemeenteambtenaren sloeg. Tegen overdrijving willen ook B. eo W. waken. De annexatie kon spr. in openbare vergade ring niet behandelen. Die brief van Ged. St viel ook het college koud op het lijf. Koedijk -is niet van veel belang, dat van Bergen be. grijpt spr. niet en voor de afronding van ons gebied is het van veel be tang. De afwijzing van de annexatie van Heiioo is echter het allerergste. Doordat het bosch in handen van Natuur- monumenten is gevallen ontviel ons een ar gument, doch het deel wat aan Alkmaar ligt blijft en het college zal blijven staan aan de zijde van den raad. Ged. St. moeten echter den len officieele stap doen. Ten aanzien van de bezuiniging van het Vervol-gonderwijs, deed het spr, genoegen -dat van het geschetter in het courantje no. f in den raad niets is overgebleven Over het Vervolg-c nderwijs wilde spr. in het algemeen dit zeggen dat de situatie het college tot bezuiniging dwingt. Dit gold ook het vorig jaar op do leermiddelen toen de heer Westerhof dit voorstelde voor een jaar, Die bezuiniging heeft de zaak voor dit jaar echter zooveel moeilijker gemaakt. Van dit jaar moest ingehaald worden wat het vorig jaar werd bezuinigd en dit is dus geen goede techniek al .was spr. het het vorig jaar met -den heer Westerhof eens. Met de bijdrage over het pensioenfonds is het hetzelfde. In de continui'teit loopt ook dit het volgend jaar spaak en in sterke mate is dit het geval met de uitkeering van 2 X 107.000 uit de bedrijven die de heeren dit jaar aan deze begrooting ten goede zullen laten komen. Beter is het dit bedrag te storten in het fonds voor bijzondere doeleinden. De situatie is zoo, dat bezuinigd moet worden en spr. begrijpt niet dat men op al les, maar niet op onderwijs mag bezuinigen, Spr. voelt verbazend veel voor het brengen van kennis aan het volk. Het onaangenaam- ste vindt ook hij bezuiniging op onderwijs. Als men de keus heeft bezuinigt hij in de eerste plaats op plantsoenen, dan op wegen en dan op onderwijs. Het laatst op de kennis die de kinderen krijgen. De keiize wat op onderwijs was moeielijk. Opheffing van de Meisjesschoo! wilde ae raad niet en thans doet de minste schade, al doet het schade, de bezuiniging op het Vervolgonderwijs, dat dan ook het bijz. onderwijs treft. Zelfs nu nog vindt spr. de financien van Alkmaar kerngezond. Er wordt hier een voorzichtige politiek gevoerd. Wie zijn geld in Alkmaars obligaties steekt kan gerust zijn. Dit beteekent niet dat men tnaar kan uitgeven. De financien zijn kerngezond, doch ver- eis-chen eenige z-org. Spr. verwon-dert zich er over, dat de oppositie komt van de zijde van hen die zeggen: er wordt te veel bezui nigd. Er is veel meer aanleiding voor de klacht: dat er niet genoeg bezuinigd wordt De Raad it. tweede instaniie. Na een 10 minuten schorsing was W woord allereerst aan den heer Westerhof, die het een evenement ma de, toen de nestor zijn verkiaringsrede hield, om dcdoelstelling van den Vrij-heid&bond te belichten. Met zorg was hij uitteraard opge- steld en het is een goed bedoele poging om de houding van den V. B. tegenover ons te rechtvaardigen. Man voor man poogdende mensch-en van de overzijde dit te doen. Spr. heeft nooit leeren zingen en vogelaarsgehuil zou hem dus nooit gelukken. Dat de heer Govers met die anderen een zelfstandigen koers zou hebben ingesiageil vond spr. frappant, zelfs een dorpspolitiel kan uitgaan boven een grootestaaspolitiek, Spr. oncierwierp het betoog van den heer Go vers aan critiek. Dat een man als de heel Govers doze verklaring, die een dvorzichtij kieed is geweest van zijn afbankelijkheid van anderen. aflegt, speet spr. vo-or een man vaa stand als de heer Govers toch is. Waar blijft het principe, als men alleen bezuinigen wil en terwijl de heer Klaver zeide, dat v-oor alles de rechtsche politiek ging? Den heeren Thomsen en Govers ontbreekt de witte das, 't symbool van rechts. De voor zitter behoeft dit niet te doen, al vindt hij de politiek van het oogenblik wel naar genoegen, Spr. vroeg d-en heer Govers wat de pre cipes zijn. Hij veronderstelt dat hij dat® tweede instantie wel zal doen. De heer Govers: Ik denk het niet De heer Westerhof Wie niet ant woord, kan niet antwoorden, De heer Govers, die behoefte had ea nieuwen naarn te z-c-eken, vond voor dit elftal den naam van den stedelijken bondi. Zij zijn dus het le klas bondselftal. Als men vandaa-g uitgaat menschen facile teiten te brengen, is het eigenaardig, dat men ze juist onder het juk brengt. Waarom geen betere progressie, die den middenstand zwaarder belast, doch niet zoo maar als hi voorstel van B. en W. Ons systeem blijft be. neden dat van B. en W. De heer Govers zou misleid geworaffl zijn. Spr. begrijpt dit niet. Spr. betoogde, dat wat van het elftal ge daan is, een college op een program, waar Vronw des hnhes: - Wel, het spflt me dat le ons nasi SeSngS. maM VeTODderst*] dat betere keU5MDmdd: 0 neeS i* tLiie).

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 12