m k rsgels voor wsg. BOEKHOniDEL. ADVERTENTIE-BUREdU. DRDKKERIJ. InflisGhe Ironlek in ls.o3rtoxx. Ingezondsn stuklsen veest voor het instellen van een onderzoek en het hooren van versehillende getuigen. Dit onderzoek werd gister niet voltooid, zoodat het Maandag zal worden voortgezet. In ver- hand daarmede heeft de rechter-commissaris de in bewarings telling van den veldwachter Diet 6 da""3" v T.len-d tuigen verbeterd. Door kapitein ti aide man en Stinson. Uit Florida wordt gemeld: Kapitein Hal- deman en Eddy Stinson, die 3 dagen geleden in een eendekker zijn opgestegen om een tuigen' te slaan, hebben gistermiddag het re cord overschreden. Zij vervolgden hun vlucht. Zooals men zich zal herinneren is Halde- man, de vroegere metgezel van Ruth Elder, die met haar bij een poging om naar Parijs tevliegen, in den Oceaan is gevallen. Het nu verbeterde record was 52 uur en 23 minuten en stond op naam van de Duitschers, Ed- zard en Risticz. Nader wordt medegedeeld: Kapitein Hal- deman en Eddy Stinson, die sinds Woensdag in de lucht waren, zijn gisteravond geland, nadat ze het duurrecord met een uur en 12 minuten verbeterd hadden. Stinson is de fa- brikant van het vliegtuig, waarmede het re- tord verbeterd is. M. de R. Vergun ons s.v.p. voor onderstaand eenige plaatsruimte? Hoewel we B. en W. in ons telegrafisch adres er op hebben gewezen, dat de onderne- mer van het te houden Lunapark op het Sportterrein alhier, buiten elk organisatie- rerband staat en dat de onderneming is een gewoon commercieel bedrijf, hebben B. en W. toch goed gevonden dat de heer Direc- teur van het Sportpark dit voor die onder neming verhuurde. Dat onze bewering niet onjuist geweest is en dat we veronderstelden dat B. en W. zon der goede informatie toestemming hebben verleend het Sportpark voor dit doel te ver- huren is ons gebleken uit een berichtje dat in uw geacht blad was te lezen. Daarin toch deelt de Kon. Ned. Bond van oud-onderofficieren, hoewel niet direct, mede, dat de feestweek niet onder zijn auspicien gehouden wordt, doch uitgaat van den Eer- sten Bond van Oud-onderoff te Rotterdam een hier onbekende organisatie. Dat de Kon. Ned. Bond van Oud-onder officieren het noodig geacht heeft een be richtje te laten plaatsen als hierboven be dot-Id, geeft te denken. Het Sportpark als S p o r t park kan voor Alkmaar winst geven, echter niet op de maniex zooals hier te gebeuren staat. Dankend voor de plaatsruimte. Ned. Bond van Koffiehuis- Restauranthouders en Slijters afd. Alkmaar. A. J. BRUIN, Seer. llcftf in deze zaak te brengen. Van de 344 firma's die van 1910 aan de gasfabriek heb ben geleverd zijn er 98 aangeschreven met verzoek een verklaring te teekenen, dat door hen geen steekpenningen zijn uitgekeerd. Van de binnen gekomen antwoorden u er niet en ongunstig voor den directeur. Het bestuur is actief waarom B. en W dan ook voorsbellen de verdere handelingen van het bestuur af te wachten. De gascommissie was er niet voor te vin den om van der Stel en zijn advocaat beiden te laten komen, vooral ook niet waar van der Stel te kennen gaf de bewijzen te moeten putten uit de boeken, die door de justitie wa ren in beslag genomen. De heer Lek merkte op, dat vooruit be- kend kan zijn wat de firma's zullen schrij ven. Hij hechtte dan ook niet de minste waar- de aan dit onderzoeken. De voorzitter merkte op, dat geen andere weg te vinden is. Het bestuur wordt ver- weten dat we niet genoeg doen, doch we doen wat we kunnen. De heer Snel vroeg waarom later over 1 pet. in plaats van over 5 pet. gesproken is. (Word't vervolgd.) BERGEN. Door de Berger Winkeliersvereeniging is een verzoek aan den Raad gericht om eene verordening op de winkelsluiting vast te stel- len en wel voor het tijdvak 1 October tot 1 April des avonds na uur, met uitzondering van den Zaterdagavond en de St. Nicolaas en Kerstweek. Burgemeester en Wethouders hebben den Raad, ter benoeming van een gemeente- geneesheer, ter voorziening in de vacature onstaan door het overlijden van den heer J. Dekker, de volgende voordrac'ht gedaan: eo. 1. H. W. J. M. Foot en No. 2 A. H. van Gelder, beiden arts en wonende alhier. Naar wij vernamen is aan mej. Wed. Westerbeke ,geb. Nieuwenhuis, eervol ontslag verleend als kantoorhoudster van het Hulp- Postkantoor te Bergen aan Zee. Aan den heer B. Strubbe, onder wijzet aan de openbare lagere school, is tot 1 Sep tember a.s. verlof verleend. Tot tijdelijk onder- wijzeres is door B. en W. benoemd mevr. H Pi*©w23i©iaal Hieaas^s. SINT PANCRAS. De raad vergaderde Vrijdagmiddag vol- tallig. Naar aanleiding der notulen decide de voorzitter mee, dat omtrent de Twuyverweg nog niets naders bekend is, verder dat het Vrone-terrein 37 are dus vrijwel een morgen groot is, hoewel dit door meerderen in twij- fel wordt getrokken. Volgens mededeeling van den inispecteur zullen de opcenten op de grondbelasting f 1080 en die op de p-ersoneele* belasting f 1500 zijn. Het aandeel in de kwade pos- ten is voor deze gemeente geraamd op 1418,20. Uit de exploitable rekening van de Ned. spoorwegen voor het Broekerspoor Week, dat de ontvangsten en uifgaven 13514,29 hebben bedragen. De garantie van 12000 is tot 7202,80 teruggebracht. De gemeeratebegrootiinig 1928 is goedge- keurd terugon'tvangen, benevens de land- aankoop van do erven Kloosterboer en de onderhaodsche verhuring van huis en land van Wed. Groen. Dat het benoemen nit de lijiSt van wacht- gelders veel onaangenaamheid veroorzaakt, bleek ook hier weer uit de mededeeling van oen voorzitter, dat doqr B. en W wacntgel- «rs zijn aangeschreven en nog geen resul- taat hebben bereikt Daarna zijn er nog 10 aangeschreven en ook dat zal vrij zeker geen resul-taat opleverem. Het zal dus wel op een despensatieaan- frage uitloopen. Vervolgens werden mededeelingen gedaan mzake de gascorruptie en wat daarmede in raand staat. Het bestuur zal irachten zooveel mogelijk StrubbeDrijsten, alhier. Tot onderwijzeres aan de St. Ursula- school is met ingang van 1 April a.s. be noemd mej. A. M. de Haan, alhier. Vaijdagmiddag na schooltijd had dit jaar voor f' laatst te houden boomplantdag plaats en wel aan de Molenkrochtlaan Een 27-tal kinderen uit de omgeving van de straat nam hieraan deel en werd door eTk hunner een esch geplant. De Burgemeester sprak de jeugd toe, gaf hun een aansporing de boomen af en toe wat water te geven en beval deze in hun hoede aan, terwijl hij den heer Rampen bedankte voor diens medewerking. Na afloop kre,gen elk een geranium in pot. Het ligt in deb edoeling om in den nazomer in een der scholen een tentoonstelling te hou- de van de plantjes die de jeugd bij de ver- sdii'llende boomplantdagen van de gemeente ontving. In twee lange rijen, om tafeltjes geplaatst, sto-nden de stoelen voor het concert, dat gis teravond een aantal Bergenaren, en enkele bezo-ekers van elders in de „Rustende Jdger" bijeenvond. Mevr. C. G. de Lange—Van Rijn, zong, behalve aria's van Handel en Paesiiello, lie- deren van Brahms en Mahler. De voile so- praanstem paste het best in liederen .als „Am Sonntag Morgen", „Botschaft" van Brahms, „Rheinlegendchen" van Mahler, vooral in dit laatste lied was mevr. de Lange heel goed. Mevr. Vas DiasHissink, had de moeil'ijke taak aangedurfd het omvangrijke gedichf „Das Hexenlied" van von Wildenbriich te declameeren. De donkergekleurde stem van mevr. Vas Dias leent zich ultstekend voor een w-erk als dit en die voordracht het dan ook niet na dieperi indrufc te maken. Max von Schillings componeerde er mu- ziek bij, die het gesproken woord begeleidt, of een bepaalde situatie illustreert. En nu is het de groote kunst voor degene, die de rau- ziek uitveert te z or gen contact te- houden met de voordrager(ster), en bij sterke uitin- gen deze niet te overheerschen. De heer Couvee paste zich prachtig bij mevr. Vas Dias aan, z'n spel was uiterst mu- zikaal en sloot zich volkomen bij het ge sproken woord aan. Als solist trad hij op met de ballade in g kleine terts van Chopin en gaf daarin supe- rieur pianospel. Als ensemblespeler werkte hij nog mede in een sonate voor viool en piano van Mo zart, door hem, en de violist Blok nit Hitver- sum gespeeld. Deze sonate is, vooral wat het eerste deel betreft, belangrijker voor de pia no dan voor de viool. Blok speelde het stuk uit het hoofd en eaf den schiin van solist te zijn en joist daardoor leek het of het ,^Alle- gro Vivace" voor piano was geschreven en de vioolpartij er maar zoo'n beetje aan toe- gevoegd was. Be ter deed hij zich gelden in z'n solostukken,, de 13e Caprice van Paga- nini, de Slavische Tanz, in e kleine terts van DworsjaakKreisler, en de Polonaise bril- lante van Wieniawsky. De vele moeilijkheden in die nummers aanwezig, was hij volkomen de baas. Couvee accompagneerde hem voortreffeliik. Bloemen voor mevr. de Lange, mevr. Vas Dias en den beer Couvee, en het applaus voor alien ver- tolkteni de dankbaarheid: der aanwezigen voor bet genotene. A. K. VEENHUIZEN. Dat een varken een zeer zwaar gewicht kan krijgen, blijkt wel uit het volgende: De heer P. Borst won met zoo'n dikhuid op de tentoonstelling te Amsterdam den 2en prijs. Het dier had het respectabele gewicht van 892 pond. De lste prijswinnster woog 894 - id pond INLIJVING. Agent: „En, wat zei ze dan eigenlijk tegen te yraclitauteijte; „0, agent, 'k zou liever sterven dan dat ik het herhaalde (Judge). Op 16 April a.s. zal eene inlijving van dienstplichtigen der liching 1928 plaats heb ben uit de provincie Noord-Holland. OUDKARSPEL. Tot volontair ter gemeente-secretarie al hier is door den burgemeester benoemd de heer H. U. Albers, thans als zoodanig werk- zaam ter gemeentesecretarie te Opperdoes. Op 1 April a.s. zal het 30 jaar zijn, dat de heer A. J. Wijnveldt, burgemeester onzer gemeente, bij dte gem-eente-adniinistratie werk- zaam is>. 1 April 1898 werd de heer Wijnvetd ge plaatst als volontair op de gemeente-secreta rie te Broek in Waterland, 1 December 1901 volgde een benoeming als ambtenaar ter se- cretarie te Monnikendacn, 15 Maart 1915 volgde een benoeming tot commies ter secre- tarie en ambtenaar van den burgerlijken stand te Mid'delburg. 1 November 1917 werd de heer Wijnveldt benoemd tot afdeelingschef ter secretarie te Zaandam en 1 Jui 1926 volgde een benoe ming tot burgemeester dezer gemeente. HISTORISCHE ANECDOTENL De beklagenswaardiige Nicolaas II, keizer aller Russen, die voortdurend op zijn hoede moest zijn voor aanslagen op zijn leven, durfde bijna geen eieren m-eer te gebruiken. Het was gebleken, dat een ei gemakkelijk vergiftigd kan worden met een dunnen me- taaldraad, welken men er door laat gaan en die geen zichtbaar spoor achterlaat. De eie ren,, welke de Tsaar gebruikte, werden hem op allerlei geheimzinnige wijzen toegezon- den, b.v. so-ms in hoedendoozen en dan on der persoonlijk toezicht van de keizerin uit- gepakt en gekookt of tot omeletten gebakken in een kleine keufeen, naast's keizers werk ventrek. De keizerin maakte dikwijls eigen- handig een gerecht blaar. De keizer at nooit dikke soepen of sausen. Met de suiker, die hij gebruikte, werden ook bijzondere voorzorgen genomen: de groen- ten werden heel op tafel gebracht en voor zijn oogen met een zilveren mes gesneden en hij gebruikte steeds grof zout met dikke kor- rels, waaronder niet gemakkelijk gemengd kon worden. W jOR DEN WIELRIJDER: Rijd altijd zooveel mogelijk rechts, ook vooral bij het maken van een bocht. 2. Haal altijd verkeer, dat v66r U Is, links in. Rechts idthalen is strafbaar en zeer gevaarlijk. (Hierop is een uitzonde- ring op sommige rijwielpaden). Tracht nimmer tusschen twee elkander passee- re tde voertuigen door te glippen. 3. Cdeef bij het veranderen van richting, duidelijk zichtbaar een teeken, en vooral, doe het tijdig. 4. Geef op een kruispunt voorrang aan hem of haar, die rechts van U is. Rijd, komende van zijweg op een hoofdweg, behoedzaam. 5. Geef steeds, waar gevaar kan dreigen, behoorlijk signalen, met de bel. Zorg, dat uw rijwiel voorzien is van een goede rem, bel en reflector; en bovendien op den voorgeschreven tijd van een goede verlichting. Gebruik geen verblindend licht, dat is voor andere weggebruikers gevaarlijk. 6. Lang niet alle reflectors zijn goed; voor- ziet U van een, die inderdaad invcdlende lichtstralen duidelijk zichtbaar rood te- rugkaatst. Zorg voor een goede plaat- sin.g van den reflector. 7. Rijd niet op een rijwiel met hinderlifke of ver uitstekende voorwerpen, dit is ge vaarlijk. Voor inlichtingen op verkeersgebied kan men zich steeds tot de politie wenden. EIERVEILINGT ALKMAAR, 31 Maart 1928. Aanvoer 180000 st. Prijzen 56/58 5.20—f 5.40; 58/60 5.30f 5.50; 60/22 f 5.50— f 5.70; 62/64 f 5.70—6.30; Bruine 60/66 5.90—6.90; Eendeneieren aanvoer 70000 st. 5 20— f 5.50. De heroemde Engelsche chirurg Sharp kon het nooit verkroppen, als men zijn hulp in- riep bij onbe'langrijke gevallen.Hij kende geen grooter vijanden dan menschen, die bij de meest onbeduidende ongesteldheid het erg- ste vreesden. Gelukkig voor hem bezat hij een sterk ont- wikkeld gevoel voor humor; een karaktertrek, die soms in sarcasme overging. Op een goeden dag werd hij dringend bij een bekende grootheid ontboden. De chirurg haastte zich naar de plaats des onheils en constateerde, dat de patientde huid van zijn scheenbeen geschaafd had! De medicus trok een uiterst bedenkelijk gezicht; haalde zijn boekje te voorschijn, krabbelde een el- lenlang recept op en beval den kamerdienaar om zoo gauw hij kon naar den dichtstbijzijn- den apotheker te draven. „Hardloopen", fluisterde hij den man in maar toch niet zoo zacht, dat de patient het niet kon verstaan er vait geen seconde te verliezen! De patient, die tijdens het onderzoek steeds bleeker was geworden, werd krijtwit. Is het zoo erg? hijgde hij, bevend over al zijn leden. Sharp trok de schouders op. Als hij niet voortmaakt, vrees ik dat Ontzet vloog de patient overeind. Als hij niet voortmaakt, herhaalde de chirurg, vrees ik, dat het wondje alweer ge- nezen is, voor het recept is klaargemaakt. INDISCHE KRONIEK door D. BAUDUIN. Over de vreemde Oosterlingen. Hoe het vrveger was. Na zonson- dergang met een lichtje! De posi- tie van den ChirSees en zijn beteeke- nis in het etonomisch leven. Over den man met de sptllebeenen. Huisfesmdkerij en npg een kapitale zonde. Er is in deze Kronieken reeds talrijke ma- len gesproken over de zoogenaamde vreemde Oosterlingen, die in de Indische samenleving een rol van groote beteekenis spelen. Daarbij is er gelegenheid geweest om inzonderheid reeds het een en ander te vertellen van de Chineezen en van de Britsch-Indiers. Toch zal den lezer door die terloops gegeven bij zonderheden de beteekenis en de aard dezer groepen voor en in de Indische samenleving wellicht niet voldoende duidelijk zijn gewor- den. Ik zal er in deze Kroniek iets meer van vertellen. Onder vreemde Oosterlingen worden ver staan alle Aziaten, die in Nederlandsch-In- die leven en niet behooren tot de inheemsche bevolking. Tot de vreemde Oosterlingen be hooren dus de Chineezen, de Arabieren, de Britsch-Indiers, doch niet de Japanners Het bestuur over deze bevolkingsroepen word't zoo veel mogelijk uitgeoefend door hun eigen hoofden, die echter daardoor niet re- geeringsambtenaar zijn. De vreemde Ooster lingen worden wat huwelijks- en erfrecht be treft, overeenkomstig hun eigen zeden be- recht, in burgerlijke en handelszaken zijn zij zooveel mogelijk met de Enuropeesche inge- zetenen gelijk gesteld. In vroeger tijd bestonden voor de Weemde Oosterlingen allerlei beperkende bepalingen Een van d eigenaardigste was bijvoorbeeld! dat elke vreemde Oosterling na zonsonder- gang met een lichtje moest loopen. Ook had elk dier groepen de haar toegewezen woon- wijk, waarbuiten zij zich niet mochten vestl- gen. Derhalve een instelling in den trant van het Joodsche ghetto. Het strafwetboek der inlanders gold ook voor de vreemde Ooster lingen, totdat in 1914 de Landgerechten, on der voorzitterschap van Europeesche beroeps juristen de strafrechtspraak voor alls rassen ter hand namen. Verreweg de belangrijkste groep der vreemde Oosterlingen wordt gevormd door de Chineezen. Zij worden in Indie zelfs on- derscheiden in diegenen, die uit China ge- emigreerd, zich in onzen archipel hebben ge- vestgd de zoogenaamde singke's, en zij, die in Indie uit Chineesche ouders, als Chinee- sche onderdanen van Koningin Wilhelmina zijn geboren. Er zijn in onze archipel rod 600.000 Chieeze^. De Chinees speelt in de Indische maat- schappij op velerlei wijze een rol. Men mag wel zeggen, dan ondanks het betrekkelijk kleine aantal, vergelken bij de inheemsche millioenenbevolking, het economisch bestel in Indie zonder de Chineezen bijna onmoge- lijk zoude zijn. Want, en dit is de voornaam- ste taak, die zij in onze koloniale maatschap- pij vervullen, de tusschenhandel is voor het allergrootste deel in handen der Chineezen. De Chinees is de voornaamste schakel tus schen de Europeesche groothandel en indus- trieen en de inheemsche bevolking. Hij vorml voor het grootste deel den Indischen midden- stand. En, het dient gezegd, een vlijtiger en ondernemender middenstand ivare moeilijk te bedenken. De Chinees heeft versehillende ras-kenmerken, die hem als het ware daartoe hebben voorbestemd. Hij is buitengemeen scherpzinig, een geboren zakenman, bezit ver wonderlijk aanpassingsvermogen, is onge- looflijk taai en vasthoudend en komt toe met een minimum aan behoeften voor een maxi mum aan uithoudingsvermogen. Wil men het gewone beeld eener Chineesche carriehe. De Chineesche koelie emigreert naar Indie op een schoen en een slof. Dat is Europeesche beeldspraak, want in werkelijk- heid zijn het twee bloote voeten, een brood- mager lichaam in eenige lompen en een volkomen afwezigheid van verdere aardsche bezittingen. Eenmaal in het land van belof- te pakt de Chineesche koeli ealles aan en slaagt er in van zijn ongelooflijk schamel loon, dat hij in dienst van rasgenooten ver- dient, toch nog iets op zij te leggen. Van dit weinigje begint hij een handeltje, in elk wil- lekeurig artikel, waarin op deze wereld han- del valt te drijven. Van dit oogenblik af is zijn welstand nog slechts een kwestie van tijd. Maar vroeg of later, meestal duurt het nie al te lang, is hij een welvarend man ge- worden, soms een zeer welvaernd, soms mul- timillionnair, althans in elk geval een eco- nomische kracht en heeft hij dusdoende zich met hoofd en schouders weten te werken bo- ven de inheemsche bevolking, die van ge- slacht op geslacht geen ander bestaan na- streeft dan het leven van den eenen dag op den anderen en geen ander economisch id'e- aal dan de weelde van een voorschot Deze eigenschap hebben overigens de andere groe pen der vreemde Oosterlingen met den Chi nees gemeen. Ook de Arabier en de Britsch- Indier staan, wat intelligentie, energie en econmischen zin betreft, verre boven de in- heemschen en ook zij, hoe arm en beroofd ook in het beloofde land gekomen, weten zich in betrekkelijk korten tijd bijna zonder uitzonde ring een positie te scheppen, die van finan- cieelen welstand1, soms van zeer grooten, ge- tuigt. (Wordt vervolgd.) pv iiio tt! UuCil Ut'i. UllUiicCuiU VOOf VliCJ£~ JacMi -Tf IV. M- en rukkerff raorh. HERMs. COSTER i ZOOM,

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 15