«en SSg,S ff W Srond voor de verbreeding van d£n Binnenlanii OUDE NIEDORP. Vereadering van den Kaad dezer gemeente ve'» j.i. des namiddags te ?P Vvoor'vier. 1 egenwoordiig alle leden. 5S&T* hear B. J. F. Meijer, burge- Sde'Tk gevoel mi] gedro-n- JTle woordeu ter nagedachtems te P® Lien den heer M. H. Woutman, hoofd der school is geweest. B. natnens den Raad een briei Idag aan de lamilie gezonden eu dankbetuiging ingekomen. Spr. Woutman, die in de wijden van flic jai'en mer eB sf/. hebben van rouw 3de met of de heer vwt van ziin leven overleed, een aangena- heriimering nalaat bij den Raad en ook van <lc kindaren van Oude Nan U die hij heeft opgevoed. ingekomen ^tukken van Ged, Sthe! Uittreksel van Ged' Sh waaruit blijkt, 17 Januari j.l. tot aankoop t^rond'voor^de vvrbreeding van den Oude ^'v&irS'SCdbte.uH d.d 17 A a n 17 lanuari i.l. tot bet aa-nkoo- Reidersweg. Alle deze stukken »ing aangenomen werden voor kennisge- Schriiven van B. en W.. van Ooststelling- Jrfd d 7 Maart j.l. No. 290, houdende *'nek om, of adhaesie te bet-uigen aan een S it college aan Z. E. den Minister van fiancien gcrfcht adres nopens de inancieele Soudmg tusschen rijk en gemeenten of een schrijven van gelijke strekking aan den cm "'SenW.^eHen voor afwijzend op het ver wvk te beschikken. Allen voor. Van den heer A Wonder Pzn. te A^mair een onder dagteekenmg van 12 Jamran ,1 c-estelde verklaring, waarbi] afstand wordt gedaan van grafruimte No. 69 op de Eneene begraafplaats te Oude Niedorp, B en W adviseerden deze afstanddoening te aanvaarden. Goedgevonden. Concept-besluit tot aanvullmg der begroo- Prikkelbaarheid Hnff dienst 1927. Dit besluit werd vastgesteld op een bedrag f 918 Concept-besluit tot het rentegevend beleg- gen van z.g. overtollig kasgedd. Onveranderd vastgesteld. Voordracht tot wijzigmg der begrooting, ^Deze wijzigingen werden onveranderd aangebracht. Voordracht inzake verhurmg der gemeen- te-womngen te Verlaat en der dubbele arbei- derwoningen te Zijdewind. B. en W. werden gemaehtgd om deze wo- ningen te verhuren, die te Verlaat vcor J 156 per woning per jaar en die te Zijdewind voor 182 per jaar. Voordracht tot vaststelling van het verme- nigvuldigingscijfer voor de plaatselijke m- tomstenbelasting, belastingjaar 1928/ 29. Dit cijfer werd bepaakl op 1.8, evenals het vorig jaar, gerekend wordt dan 14400 be- lasting te ontvangen. Vaststelling primitief kohier van de hon- denbelasting, dienst 1928. Dit werd gesteld op een bedrag van Voordracht tot wijzigmg van het op 17 December 1927 vastgestelde nieuwe regle- ment v or het burgerlijk armbestuur. Onveranderd vastgesteld met aJgetneene stemmen. Voordracht inzake beharding van den Rei dersweg. De heer van Zoonen verkreeg hieromtrent het woord en hield een uitvoerige rede, waar- 'bij hij opmerkingen maakte ten aanzien van het wegenvraagstuk in het algiemeen. Over het algemeen ging de voorzitter met den heer van Zoonen mede, toch heeft hij en- kele dingen over het hoofd gezien. De oplos- sing van't wegenwaagstuk is nog ndet zoo- als wij die wenschen. Volgens de bcschou- wing in de 2e Kamer hierover gehouden, zul- len, als de primairwegen klaar zijn, ok die wegen, die daarop uitmonden, worden aan- gepakt, vooral als zij goed in orde zijn. Het onderhoud voor een weg met asphalt-sproei- oiortel zal het le jaar bedragen 20 ct. per vierk. M., het 2e jaar 10 ct., terwijl het onderhoud met klinkers 18 cent per vierk. Meter kost. De levensduur is 20 a 25 jaar en die van klinkers 15 a 20 jaar. Na no'g enkele inlichtingen verschaft te hebben aan den heer van Zoonen, werd met algemeene stemmen de voordracht van B. en in zake de beharding van den Reidersweg aangenomen. Voordracht tot vaststelling van een con- cept-gemieenschappelijke negeling nopens den Vleescb keuringsdienst. De heer van Zoonen vroeg enkele inlichtin gen omtrent de cetnrale noodslachtplaats, die door den voorzitter werden gegeven, waarop deze concept-gemeenschappelijke re- geling met algemeene stemmen werd goed- gekeurd. Voordacht inzake verbouw der openbare lagere school te Oude Niedorp. Aatigezien van de adviesrccmmissie nog geen advies en de teekening niet terug was ontvangen, werd dit punt van de agenda af- gevoerd tot een volgende wrgadering. Voordracht om een rechtsvordering tot huurinvordering in te stellen tegen den heer A. Groot Wzn. te Heerhugowaard. Allen voor. - Na rondvraag, die geen noemenswaardige besprekingen opleverde, werd de vergadering gesloten. OUDKARSPEL. De mededeeliingen in de vorige tuinbouw- wrgiadering betrefiende de Tuinbouwonder- hnge en de doktoren, werken reeds krachtig Nauwelijks was aan het daar gesprokene en beslotene publiciteit gegeven of er kwam reeds een inspecteur van de Tuinbouwonder- mge met het bestuur een praatje maken, __erwi]l voor dien door dte leiding van de v. op verschiillenide ingekomen klachten n zeer slappe houding werd aangenomen. ''idag hebben coiierenties plants gehad aJ t /Pesbtreii<.de plaatselijke bestuurders mi fn die 'nsPecteur om te trachten been oplossing te komen. De conferences waren van langen duur, d'och resultaat werd niet bereikt. 's Avonds werd een openbare vergadering gehouden met de verzekerdem, waarvan er sieohts een achttal waren opgekomen. Deze vergadering had ten doel, de aange- slotenen op te wekken niet te deserteeren, door uiteen te zetten, dat het de T. O. met mogdijik is een andere houding aan te ne- men, en toch overigens al het mogelijke ge daan wordt om zoo weinig mogelijk stag- natie te veroorzaken. Door de geringe opkomst was ook deze conferentie vruchteloos. Het schijnt dan ook vrijwel vast te staan, dat in deze gemeente weinig verzekerden bij de T. O. ingeschreven zullen blijven. Als we goed zijn ingelicht, is in de andere Lang end ijker geementen nog weinig of geen actie in deze te bespeuren, maar waar een- maal handelend wordt opgetreden tegenover de onaangenaamheden der laatste jar en, is het lang niet buitengesloten, dat dit in de naaste toekomst ook de andere Langendijker gemeenten deezifde gevolgen zal hebben. Door mej. Speets. muziekonderwijzeres alhier is een peroeel aangekocht te Noord- Scharwoude, thans bewoond door den heer T. Leijen. Aan deze verandering is vebbonden, dat we spoedig ook de muzieksc'hool, die we verscheidene jar en in ooze gemeente gehad hebben, naar de buren die meer in het cen trum van den Langendijk zijn gelegen, zien verhuizen. URSEM. Tegenwoordig alle ieden. Voorzitter de Bur genie e st er-Secre taris Op voorstel van B. en W. wordt met alge^ meene stemmen besloten aan de Woning- bouwvereeniging albier een voorschot toe te kennen voor den bouw van drie woningen onder een dak, de daarvoor benoodigde gel- den aan te vragen uit's Rijiks kas en indien dit niet gelukt te trachten het benoodigd be drag bij een particullere ins telling te leenen, op coorwaarde dat de aflossing geschiedt in 50 jaailijksche annu'iteiten en op een na- der door B. en W. te bepalen datum. De voorzitter zegt, dat zoo spoed'ig moge lijk tot aanbesteding zal worden overge- gaan en mochten daarbij eenige moeilijk- heden zich openbaren, dat alsdan de mee- .niing van den Raad zal worden gevraagd. Zonder hoofdelijfce stemming wordt be sloten tot het vaststellen van een suppletoire begrooting, dienst 1928 in verband met voornoemde geldleening. Na eenige discussies, waarin de heer De Boer aandringt op het innen van bedragen als bijdrage in de kosten van hooistekers, wordt op voorstel van den beer Groot be sloten met 6 stemmen voor en 1 stem tegen (tegen stemde de heer J. Broertjes) aan de hooistekers een salads toe te kennen van 60 per jaar. Nadien tot stemming overgaande, werden- tot hooistekers in tij-delijken dienst benoemd de heeren G. Vet en Peereboom, ieder met 6 stemmen, terwijl op de heeren H. Ver- dwaald en Jac. Mulder nog 1 stem wordt uitgebracht Zonder hoofdelij-ke stemming wordt aan- den heer G. Seijts een voorschot uit's Rij'ks kas toegezegd voor de aankoop van een plaatsje in-gevolge de Lan-darbeiderswet. Bij de rondvraag wijst de heer Groot op een scheef staande paal van het electrische net en vraagt, of de door den heer Gen-efaas voorgest-elde wijz-iging van het Alg. Burgerl. Armbestuur -reeds door B. en W. is behan- del-d. De heer Genefaas vraagt, waarom aan Van Mod h-et mak-en van de plaatjes voor de palen van h-et electris-ch net is opgedragen. Hij wijst er op, dat het bedrijf geen philan- trop-ische ins-telling -is. De voorzitter g-eeft een-i-ge toelichting, waaruit het den Raad d-uidel-ijk wordt, dat Van Mol die opd-ra-cht is ged-aan. De heer Dol vraagt, of den burgemeester minderd hard wil optreden inzake mond- en klauwzeergevallen, wat de voorzitter zich evenwe-1 niet laat aanrekenen, daar deze er van ov-ertu-igd is n-iet anders te kunn-en op treden dan hij in het geva-1 van de wed. Stam heeft gedaan. Hem was n.l. -ter oore gekomen, dat aldaar een geval van mond- en klauwzeer was en dienten-gevolg-e was het zijn plicht aldaar een deskun-dige een on- derzoek te laten instellen. De h-eer De Boer dringt a-an op d-e ver breeding van den Noordijkerweg en- op bet benoemen van 3 led-en der commissie tot w'ering van schooiverzuim. Verder niets meer te behan-delen zij-nde, en nieman-d mee-r het woord verla-ngende, sluit d-e voorzitter de vergadering. Het faarversTag. Mr. Pi-ppel, afgemeen secretaiis, bracht nu het jaarverslag uit, waarin werd geconsta- teerd dat d'e laa-tste verkieziingen een gunstig beeld voor den Bond hebben opgeleverd. Een vijftal nieuwe afdedingen kon worden opge- ridht Ten slotte wer-d herinnerd aan de oprich- ting van een voorloopig comite, dat zal trach ten een zend-vergunning te verkrijgen voor een liberalen radio-omroep. Daarna kwamen de prae-adviezen van prof. Bordewijk en dr. I. H. J. Vos, wethou- der van Amsterdam, over de werkloosheids- bestrijding, aan de orde. Wethouder Vos lichtte zijn prae-advies toe, waarbij hij de volgende facto re n opsomde, die naar zijn meening invloed oefenden op het werkloosheidlsvraagstuk in ons land. Deze zij-n: le. de internationale toestand met zijn financieele, handels- en arbeidsver-houdingen: 2e. de rationalisatie van het bedrijfsleven; 3e. de bevorkingsverm-eerdering; 4e. de nationale handels-, belasting- en so- ciale politick; 5e. de arbeidswetgeving en de toepassing daarvan; 6e. de armenwet en het peal der sociale voorzorg; 7e. het levenspeil in de versehillende deelen van o-ns land en de bestaande loonsverhou- dingen. Ook besprak dr. Vos de organisatie van onzen hand-el, die in versehillende opzichten tekort schiet In Indie wordt b.v. het Neder- landsche product veelal verdrongen door het Chineesche of Japansche. Eveneens moet onze bestuursorganisati- worden herzien. Er zij-n in Nederland te veel gemeenten, waardoor een te zware last op de bevol'king d-rukt. Beper-king is dan oo-k zeer gewens-cht. Spr. ga-f aan de migratie ter be strijding van de werkloosheid de voorkeur boven de werkverschaffing in de provincie Toch is ook de ontginning van woeste gron- den vol-komen geoorloofd al is dit geen econo- mische, maar wel productieve arbeid. Spr. verdedigde in zijn prae-advies 't denk- beeld het goed-Nederlandsch product een vooi's-prong te geven boven het buitenland- sche. Een marge van 3 tot 5 om het na tionale product te steunen, achtte hij wel ver antwoord, edhter uiitsluitend voor de loon-in tensieVfe bedriiven, die sterk achterstaan bij het buitenland. Deze maatregel zou een tijde- lijk karakter moeten dragen. In geval van dumping aarzelde spr. niet overheidssteun aan te bevelen, om zich tegen de onereuse practij-ken uit het buitenland te verdedigen. Prae-advies van Prof. Bordewijk. Prof. Bordewijk kwam tot de volgende con- clusies: 1. Werkloosheid ontstaat uit marktpro ductie. 2. De splitsing van bezit en leiding bij de naamlooze vennootsdhap verand-ert het beeld der kapitalistische voortbrenging slechts in geringe mate. 3. De werkloosheid valt in twee groote groe- pen uiteen: subjectieve en objecueve werk loosheid. 4. Arbeidsverdeeling maakt het mogelijk de subjectieve werkloosheid vrijwel uit te roeien 5. Alle belemmering van nat-ionaal en in- ternationaal verkeer (met uitzondering alleen van het voorbijgaand geval van dumping) vergroot werkloosheid, ook de voorkeur voor Ned. fabrikaat bij gelijke kosten. 6. De strijdvraag: vxijhandel-protectie ten onrechte tot een partijpolitieke controvers geword-en. 7. Kapitaalvorm-ing is een groot middel tot bestrijding van de oorzaken der objectieve werkloosheid. 8. Evenzoo waardevastheid van het ruil- middd'. 9. E-venzoo een druk op te hooge geldloo nen. 10. Vocrdee'len van de ondememingsge wijze productie; solidariteit van ka-pitaal en arbeid in den strijd tegen werkloosheid. 11. Protectionisc-he werkverruiming warkt ec-hter werkverruiming tegen. 12. Het uitkeerin-gsstelsel moet binnen enge grenzen bldjven we-gens de onverm-ij-delij-ke be- vordering van arbeidsseh u\vheid 13. Oo-k steun, waar niet dad-elijk b-roode loosheid intreedt. 14. Werkverschaffing het middel der symp- tomatische bestrijding. 15. Werkverschaffing zij zoo productief mogelijik. Vree-s vo-o-r concurrentie aan't vrije bedrijf mag h-ier in het algemeen geen richt- snoer zijn. 16. Bij buitengewone werkloosheid moet concurreerend werk wo-r-den gemeden. ert toch altijd nog fiet laatste. Op 5t oogenblik leeft ons volk op een te hoogen voet. Men geeit nu meer dan 36.000.000 per jaar uit aan werklooztn- steu-n. En dat -in een land da-t niet in den oor- log is geweest. De wet op den arbeidsduur en het loon-peil zijn hiervan de voornaamste oor zaken. Spr. -be-pleitte een aanpassing van d-en ar beidsduur aan die in het buitenland en verla- ging der loonen. De heer Ka-tz, wethouder van Groningen, keerde zich eveneens tegen de stelting van prof. Bordewijk om bij gelijkheid in prijs het buitenlandsch fabrikaat de voorkeur te geven Ook verk'aarde hij zich tegenstander van de 5 pet. van wethouder Vos, waardoor men ten slotte terecht komt bij de brug in Rotterdam. Spr. waarschuwde de bestuurders in de groo te steden om de loonen in werkverschaffing toch niet te hoog te maken, daar hierdoor een verplaa-tsing van het particulier bedrijf naar de werkverschaffing ontstaat. De heer Van Rappard, lid -der Tweede Kamer, zag in emigratie een belang. 'ik mid- del ter bestrijding der werkloosheid. Spr. dacht hierbij niet aan Canada, maar aan Frankrijk. De heer Joels uit Den Haag schaarde zich a>an de zijde van dr. Vos, om in bepaalde ge- vallen met een kleine tegemoetkoming het Nederlandsche p-rodiict te steunen. Hij meen- de dat het een eerst-e eiscli is om de ongecul- tiveerde gronden in Nederland in exploitatie te brengen. Bovendien zal de regeering alle middelen moeten aangrijpen die kunnen lei- den tot vestiging van nieuwe industri-een in ons land. Wethouder dr. Vos bean-twoordde de ver sehillende aprekers. Oo-k prof. Van Gijn maakte nog eenige op merkingen naar aan leiding van het gespro kene. De voorzitter dankte hi-erna d-e beide spre- kers en bracht vervolgens het voorstel van het H.B. in bespreking om het hoofd-bestuur, uit- genomen de voorzitter en secretaris, inplaats van uit ten hoogst-e 12, uit 14 leden te doer bestaan. Ten slotte besloot de vergadering, dat hoogstens 15 leden in h-et bestuur zi'tting zullen niogen hebben. Het voorstel van 't H.B. om den naam van pa-rtij, te veranderen in dien van De Liberale Staatspartij „de Vrijiheidsbonds", werd hierop in een huihoudelijke bijeenkomst be- handeld Gistermorgen werd de algemeene verga dering voortgezet. SMOKKELAAR DOODGESCHOTEN. Zaterdagavond werd aan de grens, gaan- de in de richting Tilburg, door com-miezen een bekende smokkelaarsauto gesignaleerd Een der commiezen volgde den auto en zag hem later te Tilburg in de Vogelstraat staan. Men was toen bezig sterken drank uit te laden. Toen de commies zich bij den auto voegde, kwam een der smokkelaars op hem af en pakte hem bij de keel. De commies trok zijn revolver en schoot op den man, die in de borst werd getroffen. Hij is gister in het ziekenhuis te Tilburg aan de bekomen verwonding overleden. Het slachtoffer is S P. Verhagen genaamd, 34 jaar oud en ge- huwd. Hij stond ongunstig en als smokke- laar bekend. loopjongen De tasch met het geld heeft hij daarop aan Janus Koren overhandigd, die verderop stond te wachten. De electricien is naar het Huis van Be waring overgebracht. Behalve Janus Korea hebben de drie overige arrestanten de „beroofdee" loopjongen, Arie Koren en de electricien ieder een volledige bekentenis afgelegd. GEEN AVONDVERGADERING VAN DEN GEMEENTERAAD. Het peil daalt er door. In de jongste raadsvergadering van Geertruidenberg heeft de voorzitter, naar aanleiding van een verzoek van het raadslid Nederlof om de raadsvergaderingen des avonds te houden, geantwoord, dat dit niet bevorderlijk zou zijn voor het peil der bijeen- komsten, daar alsdan publiek zou komen zou We vernemen. da-t geen op-lossin-g in het geschU verkreg-en is, om-dat zoowel T O. als DE VRIJHEIDSBOND. De Vrijheidsbond hield Zaterdag te Utrecht zijn jaarlij-ksche algemeene vergadering on der leiding van mr. D. Fock, die de samen- ko-mst opende met een rede over den politie- ken tosstand. Vervolgens decide mr. G. H. Boon mede, dat op in-itiatief van den heer B. J. Bastiaan enkele vriend-en van wijlen mr. Dresselhuys d-en heer Van Meegeren, kunstschilder te Den Haag, hadden uitenoodrgd tot het schilderen van een portret van den overleden partijleider, waaraan belang loos werd voldaan. Mr. Boon zeid'e voorts, dat de heer Van Meegeren voor de schenking dien vorm hac gevonden dat het schilderij aan spr. voor den Vrijhei-dsbond zou wor-den overgedragen met de bedoeling het te plaatsen in het Thor- beokehuis, dat over enkele maan-den in Den Haag zal worden geopend. Hierop wer-d het schilderij onthuld, waarbij ieder opstond ids «m stifle hyide aap den partiileider. HET SPOORWEGO-NGELUK TE ZANDVOORT. Het Carnegie-Heldetiionds heeft aan Hoo- gen-d'ijk en Visser, de beide jongemannen, die na bet spoorwegongeluk te Zandvoort het vuur onder de locomotief hebben wegge- haald en den stoom hebben laten ontsnap- pen, ieder een belooning van 49 toegekend. BRAND. Te Ven-lo ontston-d Zaterdagmorgen brand in het groote gebouw aan den Urbanusweg, toebehoorende aan den heer Hulsing en waarin gevestigd zijn de batterijfab-riek „Rhe- nania" van den h-eer Hulsing, de metaalgie- terij van den heer G. v. d. Vinn-e, debierbot- telarij van Heineken en een autogarage. Ne- g-e-n auto's werden door de Vlammen ver- nield. De schade in de „Rhenania" wo-rdt op 35000 geschat. In d-egiet-erij waren Vrij- dag nieuwe machines geplaatst ter waarde van f 2000, die ook verbrand zijn. Het ge- d-eelte van bet gebouw, waarin genoemde firma's gevestigd zijn, alsmede al het daarin zijnde, is totaal vei'brand. Ook een ja-chthon' ter waarde van 500 kwam in de vlammen om. Alles is verzekerd, d-och onvoldoende. CONFLICT IN D-E STEEMNDUSTRIE VOORKOMEN. Na de Vrijdag gehouden vergadering van st-eenfabrikanten te.Arnhem is tusschen par- tijen bij het dreigend conflict in de Waal- van minder gehalte, en dingen gezegd den worden voor de publieke tribune. VERKEERD UITGEWEKEN. Op de kruising van Zijlstraat en Zijlvest te Haarlem is een meisje op een rijwiel aan- gereden door een auto. De wielrijdster week verkeerd uit met het gevolg, dat de auto, die zeer langzaam reed, haar tegen den boom drukte, die daar midden op den weg staai als splitser van het verkeer. Zij is naar een ziekenhuis vervoerd; een arm zal waar schijnlijk geamputeerd moeten worden. HET KRELAGE-HUIS GEOPEND. Zaterdagmiddag is het Krelag-e-huis, ge bouw van- de Alg. Ver. voor Bloembollen- cultuur te Haarlem, in tegenwoordigbeid van een groot aanta-1 genoodigden en le-den der vereenigi-ng in gebruik gest-eld. Onder de aa-nwezig-en waren de heeren minister Kan, de commissaris der koningin- i-n Nooixi-Holland, de burgemeester van Haarlem, de wn-d. d-ir.-gen. van den land- bouw, de i-nsp. van landbouwond-erwijs, de in-sp. van la-ndlbouw, bet boofd van d-en Plantenkundigen Dienst te Wageningen, eenige leden der Tweede Kamer, K. Volkersz, rijkstuinbouwconsulen-t, prof. dr. E van Slogteren, dir. labor, bloemboleno-nderzoek te Lisse en vele an-deren. Toen de minister was bi-nnengeleid, zong de Kon. Liedertafel „Zan-g en Vriendschap" bet Wilhelmus, staande door de aanwezigen aa-ng-ehoord. De heer E. H. Krelage, voorzitter der Vereen-iging, hield een uitvoerige rede, waar in hij de wordmgsgeschi-eden-is van h-et Krelagehuis naging. Minister Kan nam daarop het woord tot let uitspreken' van de openings-rede. Nadat de Liedertafel „Zang en Vrienid- schap" „Morgenlied" van Philips Loots had uitgevo-erd, spraken achtereenvolgens nog de burgemeester van Haarlem en de voor zitter van de Krelage-commissie, de heer J. H. Wen-tholt. Hierna k-regen vertegenwoordigers van versehillende in-stellingen en corpora-ties ge- legenheid ges-chenken aan te bieclen. Hierbij was o.m. een geschenk van de afd. Limmen. De heer Krelage dankte de versehillende sche-n-kers. Tot beslu-it maakte men een rondgang door het gebouw, waarn-a in de restauratie- zaal de eere-wijn werd aangeboden. DE BROEDERM OORD TE GENDRINGEN In aansiuiting op het -bericht omtrent het geval van broedermoord, kunnen wij t-hans meedeel-en, dat d-e justi-tie na voortgezet on derzoek Vrijdag den 43-jarigen man uit Gen drin-g-en in vrijheid h-eeft gesteld. Voorts werd verlof gegeven tot het begraven van het slacbt-offer. KORTE BERICHTEN. In den ouderdom van 56 jaar is overle-. den dr. J. van Assen, sinds 1 Mei 1911 ge- neesheer-directeur van het Oude en Nieuv/e gasthuis te Delft. De rechtbank te Winschoten heeft een verzekeringsagent uit Veendam, die terecht had gestaan wegens verduistering van assu- rantie-premieen, veroordeeld tot zes maanden voorwaardelijke gevangenisstraf met een proeftijd van drie jar en. Het O. M. bij de rechtbank te Assen eischte tegen R. V. te Assen, thans gedeti- neerd, wegens oplichting een jaar en zes maanden gevangenisstraf. 17. Anbeidsbemiddeling is een nuttig m-id- steen-industrk overeenstemming^ bereikt. del tot voorkomin-g van werkloosheid die in werkelijik-heid ontbreekt. Bij afwezigheid wegens zickte van prof. Bordewijk ver'klaarde prof. dr. A. van Gijn zich bereid over het vraagstulc der werkloos heid te spreken. Hij was van oordeel dat de grootste oor- zaa-k der werkloosheid is het niet aanpassen van d-en loonstan-da-ard bij de arbeidsmatkt. De eenige oorzaak om de werkloosheid weg te krijgen is dat het loon zich aanpast aan de geringere vraag naar arbeid. Wanneer een loondaling kan bewerkstelli-gen dat in een be- paald vak de werkloosheid verdwijnt, zal hier door geen econormsch verlies maar een eco- n-omische winst ontstaan. In N-ederiand zijn de locn-en veel en veel hooger dan in het buitenland, zoodat er best wat afkan. Spr. was het eens met prof Bor dewijk die betoogd heeft dat er geen erger protectiie bestaat dan het duur koopen in ei- gen land alleen omda't het in Nederland is vervaardigd. Ten slotte waarschuwde hij tegen de tactiek der vereenigingslei'ders, die, ook al zijn zij overtuigd dat de werkloosheid- kan vermin- deren door loondaling, hierin n-iet zoo gemak- kelijk toestemmen om-dat dan hun prestige gevaar drei-gt te loopen. Gedachtenwisseling. Bij de nu volgende gedachtenwisseling be- treurde mr. J. A. Cort van der Linden uit den Haag de conclusie van prof. Bordewijk, dat bij gelijkheid in prijs aan het buitenlandsch product de voorkeur moet worden gegeven boven het nationale. Hierdoor doet men scha de aan het eigen land. Spr. m-eende dat werkverschaffing een groot euvel is omdat zij kapitalen aan de vrije markt onttrekt. Zoowel werkverschaffing als werkverruiming zijn onjuist maar spr. prefe- Partijen hebben haa-r wed-erzijdsche eischen en verlangens ingetrokben, zoodat op de ou de voorwaarden zal worden doorgewerkt. HET CADEAU-STELSEL. Op het department van Arbeid, Handel en Nijverh-eid is Zaterdag de door den mi nister van Arbeid ingeste-lde commissie tot onderzoek van 't cadeaustelsel ge'mstalleerd. De minister van Arbeid, Hand-el en Nijver- hei-d hield daarbij een rede, waarin hij o. a. zeide: De opdracht der commissie beperkt zi-ch niet tot een onderzoek naar't cadeaustelsel, ook een bestudeering van de maatregelen, wel-ke eventueel daartegen zouden zijn te en- men, ligt in haar taak opgesloten. Onwille- keurig zal hierbij gedacht worden aan wette- lijk-en maatregel, zooals hier en daar in het buitenland geldt, aa-n een bepalin-g, welke het geven van cad-eaux of andere toegiften bij d-en verkoop uitdrukkelijk sh'afba-ar s-telt. Ik geef er echter verre de voorkeur aan, in- dkn misstanden op dit gebied langss den weg van het particulier initiafief kunnen worden uit den weg geru-imd. De rede werd door den voorzitter der com missie, mr. A. I. M. J. baron van Wijnber- gen, beantwoord. DE VERDWENEN f 25.000. In verband met de gefingeerde berooving in de Schrijnwerkerssteeg te Rotterdam van een loopjongen, die voor zijn firma bij de Rotterdamsche Bankvereeniging geld was gaan halen, heeft de politie thans ook nog een 20-jarigen electricien aangehouden, ver- dacht van medeplichtigheid Op den bewus- ten Zaterdagochtend, zou deze electricien op de Groote Markt gewacht hebben met een leege acte-tasch. In een urinoir heeft hij die tasch met d-e tasch waar het geld in was, ge- GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Lan- gestraat en aldaar te bevragen op alle werk- dagen tusschen 11 en 1 uur, de navolgende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op: 27, 28, 29, 30 en 31 Maart 1928: handschoenen, huissleutel, houten hoepel, bril in doos. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op 27, 28, 29, 30 en 31 Maart 1928: eiken balk, G. Schot, Noorderkade 29; rijwielpomp, Th. Breed, Dijk 23; 2 kwartjes, M. de Haas, Kennemer- straatweg 198; pet, Jo Tesselaar, Oudegr. 148; zilv. ringetje, J. de Vries, Koningsweg 72; hondenhalsband, J. Beeldman, K. van 't Veerstraat 4; portemonnaie inh. school- kaart, A. Harms, Oudegracht 9; pak kleei ding, Dir. Autobusdienst, Everdingenstraaf 6; roode ceintuur, J. Amoureus, Geestersin- gel 16 I; damesportemonnaie, Meulenbroek, Paternosterstraat 6; sleutel met gummihak, P. Floris, Dubbelebuurt 12; meterstok, Jb- Oudes, Houttil 10; hondenhalsband, J. G. Horn, Hooftstraat 33; belastingplaatje in etui, J. de Ruiter, Heiloo, Schuine Hond- bosschelaan; kinderportmonnaie, C. Fer- werda, Snaarmanslaan 149; hondenpen- ning 1 kl. 44, K. de Groot, Zeglis 56; nee- renhandschoen, C. Wiegers, Nieuwpoorts- laan 24; belastingplaatje in etui, G. Ursem, Baansingel 38a; autosleutel, H. Schouten Overdiestraat 51; dasspeld, H. v. d. Wal, Magdalenenstraat 19; tol, J. Haijtema, Ou degracht 176; belastingplaatje, J. v. d Horst, Stationstr. 51; vulpotlood, A. Blom, Fabrieksweg 4; zakmesje, F. van Baden, Westei'hofje 19; damesarmbandhorloge, G. Veldhuis, Rochdalestraat 21; 2 koekbussen, Th. Scholten, Oudegracht 104; zakmes met ketting, H. J. Bek, Landdwarsstraat 10; ry- wielbelastingplaatje 1927 en 1928 in etui, P. de Wijn, St. Annastr. 18; vulpenhouder, P. de Moel, Laat 188; leesboek, H. R. Humer, Overdiepad 46. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, "wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau vaa politie. Foster's Alom verkrijgbaar komt vaalc voort tilt slechte spijsvertering, Alle spijsverterings- stoornissen moeten spoedig zwichtenvoor Foster's Maagpillen, het laxeermiddel bij uitnemendheid. Maagpillen a f 0.65 per flacon. 1 147' t, 17 113 fWaervVi'l i ft CtV-ia wpi

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7