[stlt Ciuiit. EEU1LLETON. Jfo. 80 1928 Henderd dertigste Jaargang. Dinsdajt: 3 April. .GRONDBELASTING. De Burgemeester van Alkmaar brengt ter algemeene kennis, dat eene opgave van uit- komsten van de meting en schatting, inzake de Grondbeiasting gedurende 30 dagen in- gaande heden, ter secretarie dezer gemeente voor belanghebbenden ter inzage ligt. Bezwaarschriften behooren bij Gedepn- teerde Staten dezer provincie te worden in- gediend binnen 30 dagen na heden. Alkmaar, 2 April 1928. De Burgemeester voornoemd, WENDELAAR. BEKENDMAKING. STAAT DER GEMEE'NTE-EIGENDOMMEN. BURGEMEESTR en WETHOUDERS y»n ALKMAAR maken bekend, dat eon af- schrift van de veranderingen over 1927 in den staat van hetgeen naar het burgerlijk recht eigendom der gemeente is, tegen beta- lig der kosten, ter Gemeente-Secretarie ver- krijgbaar is. Alkmaar, 29 Maart 1928. Burgemeester en Wethouders van A1 kmaar WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. HINDERWET. BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene kennis, dat de FIRMA S VAN DER KOP EN ZOON te ALKMAAR, bij H. M. de Koningin beroep heeft ingesteld tegen hunne ibeslissing d.d. 20 Maart 1928 op het ver- zoek van gemelde firma om vergunning tot het oprichten van EEN BEENDEREN- EN t op LOMPENBEWAARPLAATS in de per- ceelen RAAKSJE Nr. 9 en NOORDER PLEINSTEEG Nr. 1. Alkmaar, 2 April 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. 1 Radio-hoekje Woensdag 4 April. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten. 12.302.Lunchmuziek door het Tria non-Trio. 2.30—3.Cursus leerbewerking door mevr. SchaakeVerkozen. 3.4. Maak het zelf, rubriek van mevr. Schaake Verkozen. 6.Uurslag. 6.7.15 Concert door het Trio Rentmeester. 7.157.45 Ge- zondheidshalfuurtje door Dr. L. Mes: Het voorkomen van spraakgebreken door opvoed- kundige maatregelen. 7.45 Politieberichten. 8.05 Lezing door Ir. J. F. Kieboom: Onge- vallen in de Binnenscheepvaart. (Schippers- les). 8.359.40 Sonatenconcert door Sepha van BeinumJansen, viool en Ed. van Bei num, piano. 9.4010.— Boeken-causerie door Mevr. H. Laman Trip de Beaufort: De beste honderd Nederlandsche verzen, verza- meld door Dirk Coster. 10.Persberichten. 10.1011.10 Italiaansch programma door het Omroep-orkest onder leiding van Nico Treep. Iiuizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1950 M.J 12.301.45 Lunchconcert N. C. R. V. De dames L. Lauenroth, piano. M. Scager, viool. J. Hehl, cello en fluit. 5.156.15 Kin- deruurtje onder leiding van J. Lens, scbool- hoofd Den Haag. Mej. M. Keuzenkamp, zang. 6.307.30 N. C. R. V. Sprs.Ds. J. L. Schouten: Een noodzakelijk werk. Hr. H. Booy: De noodzakelij'kheid van Christelijk Onderwijs aan schipperskinderen. 7.308. Lezing door Jac. Caro: 2e in leiding van de zangcursus. 8.Uitvoering van „De Matthaus Passion", van J. Schutz, door de Chr. Gem. zangvereeniging „Soli Deo Gloria". Dir. A. Vranken te Amsterdam. So- Jisten; W. van Bers, tenor. Joh. H. Melissen, bariton. W. Francois, organist. Inleiding door G. van Ravenzwaay Jr. 10.30 Persbe richten. Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 11.20 Gramofoonmuziek. 12.20 Balladencoo- cert, voor sopraan en bariton. 12.50 Dans muziek. 1.202.20 Orkestconcert. 3.20 Dansmuziek. 4.05 Causerie. 4.20 Licht klas- siek concert. Solisten, sopraan, viool en piano. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concert. 6.40 Tuinpraatje. 6.50 Nieuwsberichten. 7.05 Muziek. 7.20 Gezondheidspraatje. 7.35 Mo- derne Fransche pianomuziek. 7.45 Sport- causerie. 8.05 Orgelconcert. 8.30 „The dream of Gerontius" van C. Newman en E. Elgar. (Om 9.20 onderbroken voor nieuws berichten. 10.40 Sluiten. Door J. S. Fletcher. Geautoriseerde vertaling uit hel Engelsch door Mr. G. Keller. 64) HOOFDSTUK XXIV. In het stille dorpje. Als Whatmore wat minder vervuld ware geweest met zijn eigen zaken, zou hij bemerkt hebben, dat de beide detectives bij deze ver- klaring elkander met veelzeggende blikken hadden aangekeken, Zij begonnen allerlei te vermoeden zonder het verband te kunnen vrnden. Maar opgemonterd door den sterken whiskey, die hij op't station had gedronken, gwoelde Whatmore behoefte zijn hart uit te riorten. .Oswald Gleverley heeft het mij verteld", herhaalde hij. En als ik me goed bedenk, dan was dat juist een dag, voor dat de nood- munten verdwenen. Ik was ook ten zeerste indruk, dat hij mij dieelgenoot maalrfe van zijn wetenschap. Bij het gerech- telijk cvKjerzoek is mij natuurlijk niets ge- vraagd daaromtrent; anders zou ik het wel hebben verklaard. Men scheen echter in het algemeen de overtuiging te zijn toegedaan, uat ik de schuldige was. Dat zult u wel met ®e eens zijn, heeren." ♦>Wat deelde Oswald Cleverley je mede? Parlfs Radio-Paris"1750 'M. 10.50— 11.Concert. 12.502.10 Klassieke kwair- tetten. 4.055.05 Orkestconcert. 8.50 11.20 „Rigoletto", opera van Verdi (Ita liaansch). Langenberg, 469 M. 12.25—1.50 Orkest concert. 5.206.20 Orkestconcert. 7.30 Orkestconcert. Het Werag-orkest en T. Rie- mer, piano. Daama tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.10—4.20 Lezingen. 4.205.20 Orkest concert. 5.207.05 Lezingen. 8.50 Concert. Orkest. K. Heinemann, piano. Gem. koor, Mannenkoor. 9.5011.50 Duitf che opera's. Guttmanns Ufa-Symphoniker. Hamburg, 395 M. 3.35 Passiemuziek. L. Rosenlocher, pano. 4.20 Grieg-concert. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Die Hahnenkomodie", in 3 acten van Rob. Walter. 10.5011.50 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 5.20—6.20 Trioconcert. 8.35—10.35 „L'Oncle Mathurin", operette en „Deux coqs vivaient en paix", operette. F ragmen ten. Provinciaal BROEK oFlANGENDTjK. Vrijdag 30 Maart, des avonds naif acht, hield de Vereeniging voor Ziekenhuisverple- ging een buitengewone vergadering in het iokaal van den heer Vijzelaari De voorzitter, de heer W. Giitjes, memo- reerde, dat deze vergadering cen bijzonder karakter droeg en wel naar aanleiding van punt 4 der agenda, waarin ligt cpgesloteu, dat deze vereeniging in iinancieelen nood verkeert en getracht zal worden hieruit te gei-aken, zooals door het bestuur in dezen is aangegeven. Spr. heette alien hartelijk welkom en lioop- te op een zakelijke bespreking. De notulen werden gelezen en onveran- derd vastgesteld, met dank voor de sam .li stening. Door den penningmeester werd hieraa een overzicht gegeven aangaande den financiec<- len toestand der vereeniging, waaruit bleek, dat de cntvangsten over de eerste 3 maanden in dit boekjaar hebben bedragen (met inbe- grip van het kassaldo groot 11.32 op 1 Jar nuari) de som van 372.62 en de uitgaven 384.78, alzoo een nadcelig saldo van 12.16, terwijl nog rekeningen Icopende zijn, welke, wanneer deze binnen komen, het tekort maken tot ongeveer 200. Verder bleek uit de mededieelingen van den penning meester, dat in deze 3 maanden 7 patienten zijn verpleegd met 121 ligdagen, terwijl op't moment nog 2 patienten worden verpleegd. Hierna werd overgegaan tot behandeling van punt 4 der agenda, waarin door het be stuur wordt voorgesteld om jaarlijks het maximum aantal ligdagen, hetwelk wordt vergoed, te laten bepalen door de algemeene vergadering. Met ingang van 1 April zal dit voor cperatiegevallen hoogstens 21 dagen, voor alile andere gevallen hoogstens 14 dagen zijn. Door den voorzitter werd in verband hier- mede nog naar- voren gebracht dat het be stuur noode tot het doen van dit vcorstel is overgegaan; maar gezien de schulden en de verantwoordelijkheid welke in deze op het bestuur rust en de mogelijkheid om zoodoen- de als vereeniging te kunnen blijven bestaan, kon het bestuur niet anders handelen dan in den geest van het gedane voorstel. Uit de besprekingen welke Meruit voort- vloeiden, ontspon zich een breedvoerige dis- cussie, waaruit bleek, dat er versehillende le- den de meening waren toegedaan, dat het aantal ligdagen te veel ingekrompcn werd, terwijl door anderen de gedaChte werd ge- opperd dat we met dit voorstel nog niet uit d'e nu bestaande situatie geraken. De heer C. de Groot wensohte in verband daarmede met een lijst bij de leden laogs te gaan ter inteekcning voor een vrijwillige bij- drage, om zoodoende het tekort weg te wer- ken. De heer Smak zou tevens nog gaarne zim dat ongelukken ondiergebracht werden bij het aantal ligdagen van operatic-gevallen, zijnde 21 dagen. Door het bestuur, veel voelende voor de ge- dachte van den heer de Groot eri de ncodza- kelijkheid inziende van hetgeen geopperd werd door den heer Smak, werd het voorstel als volgt aangevuld: „Voor ongeluldcen wordt hetzelfde aantal ligdagen geivkend als veor operatie-gevailen, terwijl tevens met een inteekenlijst bij de leden rondgegaan zal worden tot dekking dier schuld". In stemming gebiacht, werd het voorstel met bijna algemeene stemmen aangenomen. Het bestuur betwijfelde niet, dat, gezien de sympathie waarin deze vereeniging zich ver- heugen mag in de gemeente, er toe zal mede- werken om aan hare verplichtingen te kun nen voldoen. Bij de rondVraag werd door den heer Zaal naar voren gebracht of de mogelijkheid ook Vertel ons dat eens precies, verzocht Steve- nege. „Het was in't museum, dat hij mij dat vertelde", antwoordde Whatmore. „Ik was daar bezig in den middag voor dat alles ge- beurde, op den dag voor Tyson's dood dus. Oswald Cleverley kwam binnen en bekeek de noodmunten en sprak met me over het ar- tikel, dat de heer Sheffield er over in de „Times" had geschreven. Daar hij natuur lijk wist, dat ik ook zoo'n beetje kennis had van antiquiteiten, vroeg hij mij, wat ik dacht, dat die munten waard waren. Ik antwoordde, dat de innerlijke waarde zoowat nul was, maar daar de verzameling uniek was, kon men moeilijk de waarde er van als antiqui- teit schatten. Daarop zeide hij, dat hij mij iets wilde toevertrouwen, dat eigenlijk een ge- heim was en dat ik met niemand er over mocht spreken. En hij deelde me mede, dat de burgemeester van een Amerikaan, die tij- delijk in Londen vertoefde een bod van 15.000 pond voor die noodmunten had ont- vangen. Ik was natuurlijk ten zeerste verrast daardoor, doch ik zei dadelijk, dat het er niets toe deed, hoeveel iemand voor de nood munten hood, want noch burgemeester Ol- lard, noch het gemeentebestuur, noch de in- gezetenen hadden de bevoegdheid ze te ver- lcoopen, omdat zij eigendom van den staat waren. Hij lachte daarom en verzekerde me, dat er te Alanschester nog -menscben waren, die de kans om 15000 pond voor de stad te krijgen, niet zouden laten schieten en dat er genoeg middeltjes bestonden om de wet te ontdiiiken. Ik antwoordde, dat dit niet zoo bestond, dat de kosten van operatic door de vereeniging vergoed konden worden voor die personen die niet in een doktersfonds of der- gelijke zijn, gezien de groote kosten welke voor dezulken hieraan verbondcn zijn. Door den voorzitter werd toezegging ge- daan dat hetgeen door den heer Zaal naar vo ren werd gebracht, de voile aandacht van het bestuur heeft en daar in deze vergadering geen besluit dienaangaande genomen kon worden, zal ook in verband met de voorberei- dende werkzaamheden de volgende vergade ring een voorstel aangaandle deze zaak ter tafel gebracht worden. Niets meer aan de orde zijnde, bracht de voorzitter dank voor de medewei'king en de aangename bespreking, tevens hopende, dat de vereeniging een goede toekomst tegemoet moge gaan, waarna de vergadering werd ge- sloten. EGMOND AAN ZEE. Door de vereeniging „Maatschappelijk Werk" werd aan de Egtnondsche bevolking tegen een zeer gering entree gelegenheid gegeven om te komen luisteren naar hetgeen de heer dr. Lamers uit 's-Hertogenbosch te vertellen had over „De Zuigelingenverzor- ging voorheen en thans" aan de hand van een mooie serie lantaarnplatcn. Den schoon- maaktijd in aanmerking genomen mofht de opkomst van het publiek, uit den aard der zaak uit dames van onderseheiden leeftijd be staande, zeker bevredigend heeten. De voorzitster van „Maatschappe!ijk Werk", mevr. Eyma, heette zooweiT den spreker als de aanwezigen welkom en wees erop, dat „M. W." deze bijeenkomst georga- niseerd had in verband met den zoo juist ge- eindigden Moedercursus der vereeniging „Het Witte Kruis", welk zoo trouw door de deelneemster bezocht werd. Deze avond had ten doel om zooveel een aange name herhaling van het behandelde te geven als om anderen een opwekking te zijn om een volgenden winter ook zoo'n cursus te volgen. De heer Lamers behandelde na een korte inleiding op vlotte wijze allerlei oudere en nieuwere gebruiken en behandelingen in de kraamkamcr en in de kleeding der jonge kin- deren. Veel dingen, die men thans als uit den booze beschouwt en sorns wel een glimlach op het gelaat brachten, werden door den heer Lamers teruggebracht in den lijst van hun tijd, waarbij ten duidelij'kste bleek, dat veel van het geen men als modern beschouwt, tot in de oud- ste tijden toe terug gevonden wordt en dus niet als verdienste van den nieuwen tijd mag ge- rekend worden, terwijl het werkelijk ouderwet- sche en thans veroordeelde in verband met de toenmalige omstandigheden b.v. middelen van verwarming en wijze van woningbouw begrijpelijk werd en in plaats van onze voor- ouders min of meer belachelijk te maken den hoorderessen eerbied voor grootmoeders wijze. voorzorgen moest inboezemen. Doch tevens volgde daar zeer logisch uit, dat niet meer alles, wat in vroeger tijd ver- standig heeten kon, nu bij de zoozeer veran- derde levensomstandigheden gehandhaafd be- hoorde te blijven, ja, zelfs .nu onverstandig en sohadelijik moest heeten. Waar in de toch - tige en door een open haardvuur slecht ver- warmde vertrekken het typisChe woord „inba- keren" alle reden van bestaan en toepassing had, daar leidt thans dergelijk werk tot broei- en, met den nadeeligen aankleve van dien. Op deze wijze vertellend en verklarend volgde na de pauze de voeding van het kind, waarbij bet voile licht geworpen werd op de minder- vaardigheid van de zoogenaamde kunstma- tige, liever tegennatuurlijke, voed'ing naast de natuurlijke, de eenige, die precies datgene ver- schaft, wat de jonge mensch noodig heeft, niet alleen om in den eersten tijd te groeien, maar ook om op lateren leeftijd het grootst mogelij'ke weerstandsvermogen te hebben tegen de aanvallen van allerlei ziekten. Iedere moeder diende te beseffen, welke verantwoor delijkheid zij op zich neemt, wanneer zij haar kind de natuurlijke voeding zonder noodzaak onthoudt. Aangezien echter een enkele maai de geschifctheid dei" moeder ont'breekt, werden door spr. eenige hygiensche opmerkingen daarvoor ingelascht. Mevr. Eyma dankte namens het bestuur van „Maatschappelijk Werk" en als vertolk ster der toebehoordsters den heer Lamers voor diens leerzame bespreking en de mooie beelden daarbij vertoond, daarbij den wensch voegende, dat het gesprokene den aanwezigen aanleiding zou geven de weniken van dr. La mers zooveel mogelijk in eigen kring ter harte te nemen en anderen in dezen ten voorbeeld te zijn. Met een opwekking om alsnog aan een moedercursus deel te nemen, want ook het vak van moeder moet even goed als elk ander va'k geleerd worden, sloot de voorzitster dezen goed' geslaagden avond. KOEDIJK. Zondag 1 April was het voor onze Ned Herv. gemeente een belangrijke dag. De be- vestiging had plaats van onze nieuwe diaken gemakkelijk zou gaan, wat zij wel zouden bemerken, wanneer de zaak ruchtbaar werd. Hij herhaalde, dat ik er met niemand over mocht spreken en ik beloofde mijn mond te houden, weinig vermoedend, hoe ik zelf daar bij in moeilijkheden zou geraken!" „Weet je het zeker, dat hij het bedrag van 15.000 pond noemde?" vroeg Stevenege. „Ja, dat is het Mdrag, waarvan hij ge- sproken heeft" antwoordde Whatmore met nadruk. „Ben je er zeker van, dat het geen 10000 pond was?" hield Stevenege. „Denk nog eens goed na!" „Neen, het was 15000 pond", hield What more vol. „Ik herinner mij het bedrag nog opperbest." Stevenege wendde zich tot Penthony, en terwijl het geratel en gedreun van den trein het geluid hunner stemmen overstemde, be gonnen zij met elkander te fluisteren. „Er was maar een brief van Bransdale, waarin van 15OQ0 pond werd gerept", begon Penthony. „Dat was de brief, dien Ollard kwijt raakte vermoed'elijk in de golfclub. Alleen door dien brief kon men te weten komen, dat er een bod1 van 15000 pond was gedaan. Maar hoe kwam Oswald Cleverley dtaarvan iets te weten? Had hij het uit de eerste hand of van een andter gehoord?" zeide Steve nege. „Ondervraag hem nog eens", ried Pentho ny, miet een hoofdknik in de richting van Whatmore. „Heeft Oswald Cleverley je medtgedeeld, den heer .Tb. Stam Nz. en tevens werden 18 1 nieuwe lidmaten in onze gemeente beves- tigd, n.l. acht heeren en 10 dames, wat ge- schiedde door onzen consulent, Ds. Boeke te Schoorl. Na de bevestigiingspfec'htigheid werden de nieuwe lidmaten nog toe ge- sproken door onze hulp-predikster. mej. Haumersen, die het voor'bereidend werk met de jonge lidmaten in het afgeloopen jaar had verricht. Er was voor dezen dag groote belangsteHifflg van de zijde der gemeente en van elders Het gemengd dubbel kwartet zong toepasselijke liederen. Het geheel was een ptechtige ochtend en van den kansel werd een warm en hartelijik woord gespro- ken, dat overdenking waard is. Hoewei het niet bekend was, was de koster, de heer G. Meijer, 1 April 20 jaar in dienst der ge-1 meente STOMPETOREN. Vrijdagavond werd in een der lokalen van de openbare school alhier de laatste les ge geven van het eerste halfjaar van den land- bouwcursus, die geleid werd door de heeren Janknegt van Graft en Van Sluijs van Mar- ken-Binnen. Hierbij waren tegenwoordig de heer D de Boer Dz., eerelid der afdeeling Schermeer van de Holl. Maatschappij van Landbouw, enkele bestuursleden der afdee ling en van de vereeniging van land- en tuinbouwers. De heer Smeding, directeur de* landbouwwinterschool te Schagen. had be- richt gezonden, dat hij verhinderd was. De heer Janknegt deed versehillende vra- gen over dieren en planten, en daarna de heer Van Sluijs over scheikunde. Uit de antwoorden der cursisten bleek wel, dat z:j de lessen met vrucht gevolgd hebben. Na afloop bracht de heer Van der Laan hulde aan de leeraren, die den cursus in goe de banen leiden; hij hoopte, dat de cursisten den volgenden winter weder met lust en ijvet aan de lessen zullen deel nemen en aan alien een gunstig getuigschrift kan worden uitge- reikt. De heer D. de Boer Dz sloot zich geheel aan bij Vtgeen de heer Van der Laan had gezegd en v/ees er met nadruk op. van hoc groot belang het is, om in dezen,tijd van zulk een gelegenheid gebruik te maken. Nadat nog een paar heeren iets hadden gevraagd of opgemerkt en ook terloops was gesproken over het aanleggen van proefvel- ies. werd afscheid genomen en hoopt men in October den cursus voort te zetten. ZUID-SCHARWOUDE. Ds. J. J. van Meurs, herv. predikant al hier, nam Zondagmorgen afscheid van zijne gemeente wegens vertrek naar Indie. Een groote schare belangstellenden waren aan- wezig, ook uit Heerhugowaard en Warmen- huizen, waar ds. van Meurs consulent was. en uit Oterleek, zijn vroege standplaats Bijna acht jaren heeft de predikant hier ge- arbeid en memoreerde hoe hij naar zijn beste weten en kunnen zich van zijn taak gekweten heeft. Daarbij liet hij uitkomen hoe moeilijk het soms was zich als vriend en leidsman te geven, als hij niet die medewerking ver- kreeg welke hij zich had voorgesteld. Hierop nader in te gaan zou verbittering wekken. De omstandigheid, dat een eigen predikant zich zoo vaak moet geven aan het consulentschap, doet schade aan eigen gemeente. En dan te weten, dat ook deze gemeente medewerkt de vacatures te bevorderen, noemde spreker de remmende machten, waarvan hij veel last heeft gehad. Het predikambt kan onder zul- ke omstandigheden niet tot zijn recht komen. Hierna wijdde spreker eenige woorden van herinering aan hetgeen wat zijne roeping ge durende die acht jaar medebracht en noem de banden van vriendschap, waardeering en liefde. Met blijdschap gewaagde spreker zich te hebben mogen verheugen in een aandach- tig gehoor, aan zijne leerlingen en mede- werkers. Met dankbaarheid dacht hij hier aan terug. Daarna koos Ds. van Meurs als tekst voor zijn laatste toespraak 2 Cor. 13 11laatste gedeelte, welke hij in verband met zijn afscheid nader ontwlkkelde. Nadat gezongen was Gez. 264 1 richtte de spreker zich tot de afd. V. C. J. B., welke zijne bijzondere sympathie had, voor hun ar beid in het belang der gemeente en in alge- meenen zin der kerk en zeide hij hun dank sprak hun moed toe om pal te blijven staan in de soms moeilijke taak. Aan den heer J. v. d. Abeele, die een groot aandeel in den arbeid der V. C. J. B heeft, bracht de spreker in het bijzonder dank. Ook de leidsters der Zondagsschool werd dank gezegd voor hunne opofferen- de liefde. Niet minder vermocht de meisjes- club waardeerende woorden, waarbij mevr Dijkhuizen—Boon in het bijzonder werd dank gezegd. Nadat aan organist, koster en de catehisanten erkentelijke woorden waren toegesproken, was de beurt aan den Kerke raad die in een hartelijke toespraak door ds. M. werden toegesproken voor den aangena- men omgang en medewerking. van wien hij zijn inlichtingen bad?" vroeg Stevenege, zich weer tot zijn arrestant wen- dend. Heeft Mj ook nog een naam ge- noemd?" „Neen, namen noemde hij' niet", antwoord de Whatmore. „Hij zei alleen, dat hij bet ze ker wist. Naar mijn opvatting waren mis- schien een paar menschen, enkele uitver- korenien op de hoogte." „Waarom zou hij daarbij behoord heb ben?" ging Stevenege voort. „Hij is lid van geen enkel openbaar bestuur of liehaam der stad, niet waar?" „Neen, maar er is een fcringetje, een soort van kliek onder de Alanschester club. Hij behoort daartoe, verder noem ik Ollard, dan den gerne-entesecretaris Farmer en zoo nog een paar. Als u beter op de hoogte was van de AlanscbestersChe toestanden, heeren, dan zou u weten, dat er beweerd wordt, dat de stadszaken door dat Mie-kje worden bekok- s-tbofd. Ik onderstelde, diat hij zijn inlichtin gen van dien kant had, dat Ollard zijn taring op de hoogte had gebracht Stevenege wendde zich weer tot Penthony. „Het malle van het geva-1 blijft dan, da-t Gleverley Whatmore op de hoogte heeft ge bracht", fluisterd'e hij. „Wanneer het een ge'heim was van het clu-bje, waarom heeft Cleverley dan Whatmore op de hoogte ge bracht? Wat ik graag zou weten is: had Mj daar een bedoeling med'e? Zoo ja, welke be- doeling was dat?" Penthony knikte. Hij zat in zijtn gewone houding, met de hande-n op zijn stok en zijn km op zijn ha-nden rustend. En hli leeek steeds Toen hierna ds. v. Meurs o.m. zich wendde tot de ouders en hij hun en ook hunne kinde- ren toesprak, raakte hij de snaren aan van innerlijk medeleven en gevoelen. Zichtbaar bewogen beeindigde de leeraar zijne laatste rede, welke onder gewijde aandacht gevolgd was. Toen speelde het orgel. het was als- of orgeltonen de wijding vertolkte en tot uiting bracht. Leeraar en gemeente wa ren een, het afscheid was gevoeld. Hierop nam ouderling Bouman het woord, die namens kerkraad en gemeente, den schei- denden leeraar in dankbare en erkentelijke woorden toesprak en verzocht de gemeente te zingen Gez. 7:1, waaraan staande vol- daan werd. De heer Wiersma sprak nu eenige waar deerende woorden, namens de afd. Langen* dijk dei V. C. J. B., den predikant toe, met dank voor hetgeen laatstgenoemde aan de V. C. J. B. heeft gedaan. Ds. van Meurs dankte hierop de beide sprekers en liet tot slot zingen Gez. 198 1. Het was een plechtige, indrukwekkende samenkomst. NOORD-SCHARWOUDE. Tot besluit van de serie-ontwikkelings- avonden welke in den afgeloopen winter door het instituut voor arbeidersontwikkeling ge-: houden zijn, had Zaterdagavond in Concor- dia een feestavond plaats. De A. J. C. uit Alkmaar verleende mede werking met een bont programma van mu ziek, zang, dans en spel, terwijl het slot door het spreekkoor „Het Slagveld" van van Col- lom gegeven werd. Het was een mooie avond echter met te weinig bezoekers om de kosten er van te dekken. De Markt. Met uitzondering van de Deensche witte begint de voorraad van de tuinbouwproduc- tie langzamerhand uitgeput te raken. Deze week waren de aanvoeren reeds vrij belangrijk minder. Doorschot werd de laatste dagen niet meer aangevoerd, omdat wat nu wordt nagekeken ook naar de markt gebracht wordt. De gele kool daalde iets en de Deensche witte vrij belangrijk in prijs. De oorzaak daarvan is het zachte weer, waardoor de vrees bestaat dat de productie niet friseh in het buitenland aankomen. De prijzen van roode kool en van uien bleven vrij gelijk en die van de wortelen ging nog omhoog. Uien en wortelen zullen thans vrijwel op zijn. De aanvoer was 30 wagons minder dan de vorige week. Deze was nu 140 wagons, waarvan 94 alleen Deensche witte. HEER-HUGOWAARD. Door de Cooperaliieve Boerenleenbank wend h-are 23ste jaarvergad-ering gehouden, wiaartoe buifen het bestuur, den Bond van loezicht en den kassier, ongeveer 125 waren opgekomen Door den directeur, burgemeester Van Slooten, werden de aanwezigen w-elkom ge- heeten; spreker hoopt en ve-rwacht, dat niet alleen het boetenstelsel de aanleiding is tot deze groote opkomst, doch dat bij 'de meeste aanwezigen inderdaad belangstelling de drijfveer is. Het ]aar 1927 was voor de bank niet ongu-nstig. "Spr. hoopte, dat 1928 d'it eveneens zal mogen zijn. Men zal hebben opgemerkt, dat we thans de 23e jaarvergadeiiing houden,, waaruit volgt, dat in 1929 de bank 25 jaar zal heb ben bestaan; spr. hoopte, dat er reden zal bestaan, dit feit min of meer feesteldjk te her- d en ken. Door den heer P. Kostelijk werden hierna de notulen gelezen, welke werden goedge- keurd. Door de vergadering werd goedgekeurd de afvoering van de ledenlijst van J. Hoog- land, P H-elder, W. Schuuring, Jac. Geel en Jac. Blank. Bij m-onde van den heer P. Molenaar Kz. verklaarde de commissde voor het nazien der r-ekening alles in orde te hebben bevonden, zoodat gead-viseerd w-erd tot goedkeu-ring, terwijl werd medegedeeld, dat, naar den wensch der commissde van het vorige jaar, tevens was overgekgd een gespecific-eerde onkosten-rekening. Onder damkzegging werd de rekening goedgekeurd. Deze nekening liep in ontvangsten en uit gaven over een totaal van f 535038 53. Op 31 Dec. 1927 was in kas 10929.7214, aan spaargelden werd ontvangen 131375.9214, aan terugbetaalde voorscho-tten f 19764.75, de ontvangsten in loopende r-ekening van die leden 201926, van de Centr. Bianb 156414.91', terwijl op de reserve werd ge bracht de winst, groot f 1915.71, aan rente werd totaal ontvangen f 12490.33, aan .kos ten en provisie f 84.25, aan diversen no@ f 36.93 Terugbetiaald werd aan spaar gelden 134444.28, aan voorschotten uiitge- naar Whatmore, alsof hij wilde bestudeenen, wat er in hem omging. „Wat denk je zelf van dat alles, What more?" vroeg hij plotseling. „Je zult toch wel gevolgtrekking-en hebben gemaakt?" „Ik heb alien ti]d gehad om allerlei onder- stellingen te maken, mijnheer Penthony", antwoordde Whatmore op droevigen toon. „En ik heb me een voorstelling van zaken gemaakt op grond van wat ik zelf heb waar- genomen; intusschen blijft het mogelijk, dat u reeds tot dezelfde conclusies is gefeomen, mijnheer. Het kornt, in verband met wat Os wald Cleverley, mij mededeelde, hier op neer dat het feit, dat Bransdale een derge lijk groot bedrag voor de noodmunten had! geboden, bekend was aan een kleio troepje noem het desnoods een bende inge- zetenen van Alansohester en dat die hid be- sloten zich van de muntjes meester te ma ken voordat op Bransdale's bod verder was imgegaan. Ik ben' overtuigd, heeren, dat deze noodmunten in den vroegen ochtend van den dag, waarop zij vermist werden uit de vi- trine in het museum waren weggehaald. Ik iben echter, na al wat ik in de pers heb ge lezen, evenzeer overtuigd, dat lyson te Alanschester was gekomen om de munten te stelen, dat hij daartoe het kasteel is bin- nengeslopeo en toen tot de ontdekking is ge komen, dat men hem voor was geweest. Ik -meen, dat daarvoor wel een aanwijizing be staat", ging Whatmore met wat meer leven- digheid: voort; ,u hecht er missdi'ien niet aoov-wl wawde aan als ik." - - (Wordt -v"--o's;d.) i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5