Sport (Memeenteraad. geven 34123, in loopende Tokening aan I leden f 158662.45, aan Centr. Barak f/ 185828.69, de totale ui/b-etaalde rente foie- droeg 10880.26; bdjidrage aan de Centr. iBank f 99.95, salads vara den kassier 1000, diverse uitgavem f 664 17, op de reserve ge- ibrachte winst f 1915.71', terwijl de inhoud jder kas op 31 December j.l. bedroeg 7418.02. De balans liep in vorderingen en schulden over 294950.63. In kas op 31 Dec. If 7418.02, van rekerainghouders te vorderen 109550, vara die Centtr Bank 29413 78, aaradecien bdj de Centr. Barak 190, meubii- lair f 1, waarde papier-en f 100, terwijl nog If 73.83 rente is te vorderen; hiertegeraover staat: een schuldl van 240112.3914 aan spaarders, aan rekerainghouders f 37456.75, bet reserve!orads bedraagt f 16340.5214, ter- kwijl het vooxdeelig saldo 1040.96 bedraagt. -Besloten werd de winst aan de reserve toe te voegen In het bestuur werd met bijoa algemeene stemmen herkozen de heer P. Kostelijk, in den Raad van Toezicht de heer P. Beers, ter wijl tot plaatsvervangende bestuursleden werdera herkozen de heeren A. van der Oord en H. A. M. Wuijs. Van het recht bij huis- Jioudelijk reglement bepaald, om de be- stuursvoordracht te mogen aaravullen, was geen gebruik gemaakt. De heer P. Kostelijk verklaart met geraoe- igen wederom zitting in het bestuur te witlera nemen. Spr acht het indendaad van belang jvoor de bank, wanneer aftredienden herkozen word en, waaruit blijfct, dat men het vertrou- i.wen der leden heeft, hetgeen spr. voor eera coope ratio een eerste voorwaarde acht. (Vooral geldit die voor onze Boereraleenban- rken. Met be trekking tot het cooperatie-wezen 'was het vertrouwen sterk geschokt, al gold jdit niet zoozeer de BoerenleerabankenTe jgrootschen opzet en minder scherpe con- trole waren naar spr. oord eel hoofdoorzaken. JGelnkkig komt dit vertrouwen zoo lang- 'zaroerhand weer terug. Vender werd er door spr op gewezen, dat hij mi voor den vier- Iden keer is g-ekozen en in de jaren, dat hij- als fbestuurslid fungeerde, is er heel wat ge- ibeurd. Spr. wees in dit verband op de b-e- stuurswisseiirag' en veranderde samensteFing van den R. v. Toezicht, op de ben-oeming van een anderen kassier, als gevolg van bet ver- trek van dien* voorganger, doch speoiaal op de groote uitbreidling, welke onze bank ver- kreeg!, waardoor het salads van den kassier, eertijds 600, gebracht moest worden op if 1000. Mede wees spr. op ons mooi reserve- londs. Spr. herinnerde er aan, dat destijds de vraag was gesteld, of de leden door de vorming van zoo'n reserve moesten z-orgen voor hunne kiraderen en kiradskirtderen, doch spr. wilde er nu even op wijzen, dat van de reserve over 1927 aan rente is gemaakt onge- veer f 850, waaruit kan worden afg-eleid, dat ide eigehlijke winst over dit jaar nog geen |f 200 bedraagt. Spr. achtte de vorming ieener flinke reserve van zeer groot belang. iNogmaal® verklaarde spr. gaarrae zijn be n-oeming te aanvaarden, vooral, waar hij sweet in dit scheepje te varen orader de lei- ding van een uiiterst voorzichtigen kapitein. (Applaus.) Ook de heeren Beers, Van der Oord en iWuijS verklaarde met genoegen hunne be- moeming te aanvaarden. De voorzitter feliciteerde de benoemden en de vergadering, hopende met de benoemden weer even aangenaam te mogen samen wer- ken als tot heden. Uit het jaarversteg, uitgebracht door den directeur der bank, stippen we het volgende aan: Moesten door overlijden en vertrek 12 leden worden afgevoerd, 15 nieuwe leden waren toegetreden, zoodat het aantal einde 11927 bedroeg 188. Het aantal spaarders nam weer geregeld toe, dit steeg van 304 tot 333; het aantal boekjes in loopende rekening steeg tot 43. In den loop des jaars werdem 110 voor- schotten verleeod tegen 99 in 1926, Oeheel afgelost werden 18 voorschotten, terwijl op 96 een grooter of kleiraer bedrag Werd afgelost. Slechfs in enkele gevalen moest door het bestuur wat etrenig warden opgetreden voor aflossing of rentebetaling. 23 nieuwe voor schotten werden verleend. Hoewel ongeveer ff 900 minder winst werd gemaakt dan het vorige jaar, behoeft dit niet te verontrusten, aangezien minder geld werd gevraagd en dus een grooter bedrag uitstaat bij de Centr. Bank. Door het bestuur werd 14 maal ver- gaderd, buiten kleinere bijeenkomsten ter be- epreking van enkele zaken. De Raad van Toe zicht vergaderde 4 maal. De vergadering kern merkte ziah steeds door een aangename geest van samenwerfcing. Met voldoenAng werd in het verslag melding gemaakt van de wijze, waarop de kassier steeds zijh taak vervul't. Spr. eindigde zijn verslag met de beste wenschen voor 1928. Voor het nazien der rekening over 1928 worden aangewezen de heeren C. Ursem, P. Mieereboer en J. Meijer. Door den voorzitter werd nog opgemerkt, dat aan de bank wellicht een bijdrage of garantstellmg zal worden gevraagd voor de te houden feesten bij het 300-jarig bestaan van den polder, en vraagt machiging voor het bestuur in dezera een beslissing te ne- men. Door den heer Koster werd gevraagd naar de grootte van het bedrag, dat het be stuur daarvoor in gedachten heeft, waarop werd geantwoord, dat het bestuur nog geen bedrag zou wtillen noemen, doch zioh voor- stelt, de kas daarvoor niet te kras aan te spreken. D6or den beer D. de Jong werd nu voorgesteld, dit over te laten aan het in- zicht van het bestuur, waartoe werd be- sloten. Hierna werd de rondvraag gehouden. Door den heer K. Koster werd bezwaar gemaakt tegen het boetenstelsel; wat hem zelf betreft brengt zijn broodwinning mee, dat bij niet steeds ter vergadering kan ko- men. Voorts achtte spr. het niet diemocra- tisch, dat de voordrachten bij bestuursverkie- zing wordt opgemaakt door het bestuur. Door den voorzitter wordt opgemerkt, dat in den regel slechts een leden vergadering per jaar plaats heeft en dat het in het belang der bank geacht moet worden, dat de leden zooveel mogelijk aanweziig zijn. Bij kennis- geving van aannemelijke verhindering wordt wef dispensatie verleend. Wat hiet opmaken der vooidrachten be treft, steeds wordt op het convocatiebiljet vermeld, dat 10 leden het recht hebben, de /oordrachten aan te vullen. fioisr den grugman iot z'm ge? noieg'enl geconstateeM, dat ook ditmaal de I rondvraag weer weinig had opgeleverd. In de jaren, dat hij mede zitting heeft in bet 'bestuur, is hem dit steeds opgevallen, waaruit bij monde te mogen condudeeren, dat op bet beleid van het bestuur zeker niet veel val't aan te merken en evenmin op over het optreden van den kassier. Spr. meende diaarmee de instelLing te mogen feliciteeren. De voorzitter acht dit mede een gel-ukkig verschijnsel en zeker zal dit voor bestuur, R. v. T en den kassier een aarasporing zijn, op dezien weg voort te gaan. Hij daukte voor den aangenamen geest, welke in dezen avond weer plaats vond en sloot de vergadering. HEILOO. Vrijdagavond waren de leden van het Kruisverbond van O. L. Vr. ter Nood opge- roepen ter vergadering, zonder dat men wist welke punten de agenda bevatte. Dit was zeker de reden dat de meeste leden waren opgekomen. De voorzitter, de heer G. Hoetjes, opende de bijeenkomst en zeide dat het bestuur een beetje politick had gedaan, door niets te mel- den. Men was dan nieuwsgierig en kwam, en het doel is bereikt. De geestel. adv. kapelaan Buuren, vroeg het woord en zeide dat het hoofdbestuur een verzoek had, n.l. de komende week een offertje te geven van onthouding (een biertje of sigaartje uitsparen) en dit bedrag in geslo- ten enveloppe aan het hoofdbestuur zenden, dat er dan een dankbaar gebruik van zou ma- ken. Voor propaganda is veel noodig. Het kardinale punt is het tooneel, want, zooals ge uit de bladen gelezen zult hebben, is dfe tooneeldub opgeheven. Spr. vond dit niet erg, want het storad op losse schroeven en er bleef, voor een onthou- der of geheel-onthouder, wel eens wat te wen schen over. Daarom komt het bestuur met een voorstel om een raieuw tooneeldub op te richten, welke op een gezonde basis is opge- trokken. Spr. lichtte een en ander uit het con cept reglement en zeide dat alleen drankbe- strijders lid konden worden, terwijl men, zoo dit hoog noodig was, de medewerking van en kele personen kon vragen. De heer A. Sengers gevoelde meer voor een club welke buiten de drankbestrijding stond Spr. daeht zich in een club als onder-afdee- ling van de „Katholieken Kring." De voorzitter zeide, dat men dan alleen stukken kon opvoeren, die de strekking heb ben die de K.K. beoogt, en die zouden op de duur eentonig kunnen worden. Bovendien is de ontbonden club „de club" bij uitnemend- heid geweest. Uit een levendige discussie bleek, dat de dub in zijn ouden toestand niet was te handhaven. Het niet op tijd zijn bij repetities, het willekeurig optreden van eeni- ge personen bij het verdeelen der rollen en toestanden waaraan een onthouder zich moet ergeren, moeten niet meer voorkomen. Nu de oude club opgeheven is wil men al leen overtuigde drankbestrijders als werkende leden erkennen. Zoo de vergadering zulks goedkeurt, moet er een commissie van uitvoe- ring komen en een tooneelfonds. Door de heeren Kraakman en Schouten werd betreurd, dat niet de oud-leden van de club waren uitgenoodigd, doch het bestuur wenschte alleen met leden te vergaderenmen moet niet denken dat de vereeniging valt of staat met de oude leden (een 3-tal die een goed spel vertoonden). Daar zich 2 personen als tegenstanders vefldaarden, werd de nieu we vereeniging opgericht. Dadelijk gaven zich 9 personen op als werkend lid, terwijl een voorloopig bestuur werd benoemd uit de heeren M. Dekker, voor zitter; M. Klaver, secret.-penn. en A. Schou ten Pb., commissaris. Nog werd besloten dat in een volgende vergadeiing, alleen voor wer kende leden, reglement en statuten worden vastgesteld. De tooneeldub zal een onderafdeeling wor den van het Kruisverbond. Dcor den heer Th. B. Brand is vergunning aangevraagd voor den verkoop van sterken drank in het klein in zijn cafe op Runxputte (Kapel). Zooals men weet, besloot de Raad, op voordracht van B. en W., om bij de bede- vaartsplaats geen vergunning te geven. De heer Brand verzekerde ons, dat hij, wanneer het antwoord afwijzend is, zich tot de Kroon zal wenden, omreden het z. i. niet aangaat om de bedevaartspaats uit te slui- tea Zondagavond reed een auto met een matige vaart op den Straatweg (zuideinde der gemeente), toen een fietsrijder de straat wilde oversteken. De chauffeur zag het ge- vaar en stopte, doch kon niet verhindieren, dat de man werd aangereden en eenige won- den aan hoofd en handen opliep. De chauf feur verbond den man, waarna hij hem per auto naar zijn huis in Heemskerk bracht. De kiezerslijst voor 1928 geeft aan: Voor de Tweede Katner 2332, voor de Pro vince 2302 en voor den Gtmeenteraad 2118 kiezers. De heer C. Kaandorp behaalde op de Bakkerijtentoonstell'ing te Amsterdam met zijn inzending wittebrood een 2en prijs. Naar we vernemen is de autodienst Alkmaar—Haarlem, eigendom van den heer N. Bruin, overgegaan aan de firma Berk- hout en Geelen te Utrecht. CASTRICUM. Autobusdiensten op Zee. Naar ons wordt- medegedeld is door B. en W. dezer gemeente krachtens de politieverordening vergunning verleend tot het onderhouden van een auto- busdienst op Zee vanaf het Station alhier, ge- durende het zomerseizoen, ingaande op Hemelvaartsdag en eindigenae op 15 Septem ber van elk jaar en voorhands voor den tijd van drie achtereenvolgende jaren. De bedoe- ling is dezen dienst te onderhouden met 2 bussen, waartoe die dezer dagen zullen wor den aangeschaft. Dit is de eerste maatregel die B. en W. in verband met de exploitatie van Castricum Bad hebben genomen. Binnen- kort zullen de andere verhuringen voor de strand-exploitatie een dezer dagen geschie- den. Dranlcwet. Ons wordt medegedeeld dat door het college van het dagelijksch bestuur dezer gemeente aan B. Lute verlof hebben verleend tot den verkoop van alcoholhouden- de dranken, andere dan sterken dranken Tevens hebben zij de vergunning ingevolge verleend aan 1 H. v. d. V ingetroklcen, nadat Ingekomen was een verkTa ring van afstand betreffende de hem verleen- de vergunning. De zaak waarin die vergun ning gevestigd was, zal echter worden ge- restaureerd en worden voortgezet door aen heer W. Castricum, die bereid een vergunning heeft aangevraagd. Wel komen op de lijs' van liefhebbers een tweetal namen voor, doch deze zullen verklaren geen aanspraak te doen gelden op hunne rechten. OOSTHUIZEN. In plaats van den heer Th. van Geyten- beek, die bedankt heeft, is de heer J. Knoi (S. D. A. P.) tot lid van den raad benoemd SCHAKEN. Zondag 1 April is in hotel de Nachtegaai de jaarlijksche competitie gespeeld voor de 2e klasse A waarin gespeela wordt doot V. V. V. I van Alkmaar, Cai'ssa I van Hoorn en Morphy I van Den Helder. Tegelijk werd ook de competitie gespeeld voor de 3e kl. A van den N. S. B.; hierin speelden de He elftallen van bovengenoemde clubs. Totnogtoe heeft Alkmaar de laatste jaren telkens de eerepalm weggedragen. Maar of 't lag aan den datum of aan iets anders; 't lot was Alkmaar niet gunstig. Hier volgt de uitslag: Morphy I. 1—0 1—0 K. Geus Dr. J. C. Reeders Dr. P. Feenstra Kuyper C. v. d Partte C. J. Poortmans Dr. H. C. Redeker J. Pulling H. Hagen R. Roelofs J W. de Boer V. V. V. I. J. G. v. Burken. P. Deugd. 10 J. Houtkooper. P. Ooijkaas. V2Yi F. C. Laas. 0—1 P. Hartog. }hka G. v. Nieuwkuijk. 10 H. Pijper. Yi—Yi A. W. Tegel. 1—0 B. Veltman. Morphy II. S. Dissel S. Jellema S. Hagen H. D. Bakker E. J. Hages P. v. d. Brule J- Jager J. Verfailles A. Cappens J. Konijn 7—3 V. V. V. II. YiVz J- H. Groenland 01 D. Oudes. 01 J. de Ruijter. V2 G. Witteman. 01 A. de Graaf. 01 A. Termaat. 01 A. Beemsterboer 01 A. v. Vliet. 01 J. B. Jansen. 10 P. Reijne. 2—8 Deze wedstrijd had plaats in den morgen. 's Middags speelden in't zelfde lokaal de beide tientallen van Morphy en Ca'issa. Hier verloor Morphy I met 3Vz5Y en een onbesliste partij die waarschijnlijk ge wonnen verklaard wordt voor den Helder Deze partij betrof die van 't eerste bord tusschen de heeren K. Geus van Morphy en Ds. Bolland (Ca'issa). De uitslag van Cai'ssa II tegen Morphy II was ook een winst voor Cai'ssa II. Wil V. V. V. I kampioen harer afdeeling worden dan zal zij op 17 April a.s. in den Helder met 91 moeten winnen, wat niet waarschijnlijk is. VOETBAL. V. V. H. I speelde Zondag tegen Akmaria III. Uitslag 4—2 in het voordeel van Heiloo. (Vervolg van het hoofdblad.) Het woord was hierop aan den heer W e s- t e r h 0 f, die mediedeelde, dat de oppositie van het woord afzag, Dit voorbeeld werd door het college en die tneerderheid gevolgd, waarop de artikelsge- wijze behandeling volgde. Het voorstel om afwijzend te beschikken op 178 (de Ptnsioenbijdragen) werd' aange- nomen. Tegen de soc.-d'em. en de heer Sietsma. Het voorstel tot't heffen van een belasting op gebouwde eigendpmmen werd met dezelf- de stemmenverhouding aangenomen. Het voorstel tot opheffing van het bureau voor beroepskeuze werd eveneens met dezelfde svemmenverh'ouding aangenomen. Ale datum werd 1 Mei vastgesteld. De voorstellen inzake het gemeentelijk grondbedrijf werden zonder hoofdelijke stem ming aangenomen. Het voorstel to opheffing van het Ver- volgonderwijs werd aangenomen met 10 te gen 6 stemmen. Tegen de soc.-dem. en de heer Sietsma.. Afwijzing adressen punt 7 van den aanbie- digsbrief werd ook aangenomen met 10 tegen 6 stemmen. (De heer Veen was afwezig). Het voorstel van de soc.-dexn. en vrijz.-dem. was hierop aan de orde. De heer Westerhof stelde voor, om de voorstellen afzonderlijk in stemming te bren- gen. In stemming kwam punt a cm de extra bedrijfswinst ten voile voor 1928 aan te wen den. Verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Te gen de soc.-dem. en dfe heer Sietsma. b. om voor 1928 107500 meerdere uitkee- ringen uit de lichtbedrfjven aan te wenden; verworpen met dezelfde stemmen verhou- ding. c. Het voorstel om 2 X 5600 uit het pensioenfonds voor de begrooting 1928 aan te wenden, had ook een gelijk resultaat. Het voorstel d verviel. Het voorstel inzake 100 opcenten vermo- gensbelasting werd verworpen. Voor de Soc.-Dem. en de heer Sietsma. Het voorstel om den pensioenaftrek van 834 op 314 te brengen, werd verworpen met 10 tegen 6 stemmen. Voor de Soc.-Dem. en de heer Sietsma. De voorzitter schorste een oogenbliik de vergadering, omdlat een voorstel tot wij- ziging van de progressie inzake den H. O. van de Soc.-Dem. en V.-D., dat nog was ira- gekomen, moest worden rondgediend. De voorzitter deed voorlezing van het voorstel dat beoogt den H. O. meer pro- gressief te ma ken, opbrengst f 40000 Beneden f 3000 bttijft de belasting onge- wijizigd. Dit voonstel werd met 10 tegen 6 •stemmen verworpen. Voor de Soc.-Dem. en dfe heer Sietsma. Een voorstel om B. en W. uit te noodiigen, om een einde te makan aan het vervullen van bijbetrekikingen door gemeente-ambte- naren werd in handen van B.„en W. gesteld om advies. Ds behandeling. yan de vplgn-ummexs \ya6 hierop aan de otde. De voorzitter vond in de vlugge wij'ze van behandeling geen aanleiding, om practische rantsoeneering in te voeren. De heer Sietsma deed het voorstel, om de begrooting meer in haar geheel in stem ming te brengen. De heer Westerhof steunde dit voor stel. Mr. Leesberg oordeelde,dit eenbekor- ting van de rechten van den raad. De voorzitter had bij de volgnum- mers nog voorstellen te doen. Het voorstel om een eindstemming over de gemeentebegrooting te houden werd verwor pen met 9 tegen 8 stemmen. Voor de Soc.-Dem., Sietsma en Mr. Sluis. Bij het volgnummer over het archief vroeg de heer Woldendorp wat boeken ais „De Hel van Dante" enz. in het archief deden. De voorzitter kon daarop niet ant- woorden. Dergelijke boeken zullen echter wel geschonken zijn. Hoe het met het boek over Toet Ank Amen gegaan is wist spr. niet. De heer Veen kwam weer ter vergade ring. Bij 408 bracht de voorzitter in stem ming de bgrootingen Stadsziekenhuis en de Armenzorg, die z. h. s. werden vastgesteld. Die van de commissie tot Huisverzorging werd eveneens z. h. s. vastgesteld. Ook die van het Electridteitsbedrijf, van het Grondbedrijf, het Slachthuis, Plantsoe- nen, Gasbedrijf enz. werden z. h. s. vastge steld. De begrooting werd hierop in haar geheel in stemming en werd met 10 tegen 7 stem- men aangenomen. Tegen de Soc.-Dem. en de heer Sietsma. MEDEDEELING VAN DEN UITSLAG VAN DE VIJFJAARLIJKSCHE SCHAT- TING DER IN HET GEMEENTELJK GRONDBEDRIJF AANWEZIGE EIGENDOMMEN MET VOORSTEL DAAROMTRENT. Z. h. st. conform besloten. INTERPELLATE OVER POLITIONEEL. OPTREDEN. Het raadslid, de heer T. Bonsema, heeft verzocht, B. en W. de volgende vragen te mogen. stellen: Zijn B. en W. bereid, den Raad mede te dee'len: a. welke maatstaf is aangelegd bij de be- noeming van leden voor de plaatselijke con trole-commissie op de bioscopen? b. waarom de bestaande plaatselijke bioscoopcommissie in deze zaak niet is ge- kend? De heer Bonsema vroeg allereerst om het college de vragen te beantwoorden. De voorzitter zeide, dat het college geen inlichtingen aan den Raad verschul digd is, omdat het geldt de uitvoering van een Rijkswet. Spr. wilde desniettemin wel antwoorden: a. gaat reeds uit van een onjuisten ge- dachtengane, er is geen maatstaf aangelegd. Er is naar een samenstelling gestreefd, die a lgemeene bevrediging kan geven. Behalve de voorzitter en seer, zijn daarom van de ver- schillende richtingen de oudste leden geno men. In antwoord op b zeide spr. dat B. en W geen aanleiding hadden gevonden om de oude commissie advies te vragen, omdat zij meenden dat er geen vuiltje aan de lucht was. De heer Bonsema zag van discussie af wat hij onder normaie omstandigheden niet gedaan zou hebben. Hij deed het voorstel om de commissie met 2 leden uit te breiden en wel een van de Soc. Dem. en een van de R. K. De heer V 0 g e 1 a a r vroeg of de raad het recht had een voorstel te doen. De voorzitter zeide, dat het geen ge volg behoefde te hebben. Laat men het ech ter om advies aan B. en W. zenden. De heer Westerhof herinnerde er aan dat destijds besloten was om de Soc. Dem. en R. K. Volksbond advies te vragen over leden die in commissies zitting moeten heb ben. De voorzitter zeide dat degene die van de S. D. A. P. er in zit, destijds benoemd is op advies van de Soc. Dem. De heer Westerhof Als ons een voor- keur werd gevraagd zou de heer Roet bo- venaan hebben gestaan en de heer Van Vliet no. 2. De heer Bonsema had zich teruggetrokken. Besloten werd het om advies aan B. en W. te zenden. INTERPELLATE OVER DE POLITIEVERORDENING. De heer G. Veen heeft verzocht, de volgen de vragen tot den burgemeester te mogen richten Is het U bekend, dat teen de Tconeelver- eeniging „Fal'kland" een tooneel-uitvoering gaf en een „bal na" plaats vond, op last van den Commissaris van Politie personen bene den 18 jaar, die aan het bal deelnamen, de zaal moesten verlaten, wat ook plaats vond met een Gymnastiek-uitvoering van „De Halter?" Zoo ja, acht U dit niet in strijd met Art. 137a van de Verordening? Wat denkt U te doen om voortaan een verkeerde uitlegging te voorkomen? De heer Veen dankte voor de gelegenheid en voor het niet toepassen van rantsoenee ring. (Gelach). Spr. herhaalde bovengestelde vragen. De voorzitter was van meening, dat het alleen bij „Falk1and" gebeurd was, doch niet bij de Gymnastiekvereeniging „De Hal ter". De heer S c h a t s Dank zij ondervan- ging van „De Halter." De voorzitter zeide, dat het gebeurde een gevolg was geweest van de meening in den Raad, die zich tegen het openbaar dan- sen had gekeerd. Het doet zich nogal eens voor, d!at er na een uitvoering van een vereeniging dansen na is. Dit wordt vrij gelaten, als dit daarna voor leden' is. Het wordt wat anders als die uitvoeringen voor entree toegankelijk zijn, zoodat iedereen kan komen en op het bal kan blijven. Dan wordt het beschouwd als een openbare dansgelegenheid1. Dit geeft moeilijkheden, doch redelijk kan niet anders gehandeld worden. De situatie is dus anders dan de heer Veen dacht en spr. heeft zich strilct gehouden aan de verordening. De heer V een was niet tevreden. Met „TurnluisiF' was aldus gehandeld voor het in working tred-en van de verordenwr en wanneer na 10 uur niemand meet kan t>inner.komen, dan raeemt men zelf al de goede regel in gen in acht. Spr. ond'erwierp de interpretatie van de verordening nog aan nadere critiek en oor- deelde, dat de commissaris niet eerder dan 3 dagen na de goedkeuring door Ged Staten had mogen ingrijpen. De voorzitter bad wel met ,I)e Halter", doch niet met „Turnlusf geconfe- reerd. Misschien was spr. een beetje te vlu? geweest. De raad had het echter aangenomen en spr. had geen verzet verwacht, omdat de raad het over het punt geheel eens was. Hoogstens-kan men spr. verwijten, da{ hij te vlug is geweest. De heer S c h a t s zeide, dat de bedoeliog van zijn fractie was geweest om bezwaar te maken, dat meisjes beneden 18 jaar gebruik konden maken van de openbare danshuizen. Er zijn verschil'lende vereenigingen' waarvan wij ouders lid zijn, en wier uitvoe ringen om financdeele gelegenheden toegan- kelij'k moeten zijn. Door een te strenge toepassing jaagt men de meisjes naar de dansgelegenheden. Formed geeft spr. den voorziter gelijk. De voorzitter: het gaat niet tegen de meisjes, doch tegen de jongens, die na de uitvoering komen. De heer S c h a t s Dit gebeurt vaak door slinksche wegen van de zaalh ouders, doch kan er geen weg op gevonden worden, dat ook namens de politie eenige controle wordt uitgeoefend? De voorzitter zeide, dat er geen zucht bij de politie was om noodeloos scherp te zijn. Verwijst men de menschen bij moeilijk heden maar eens naar spr. Hij wil met de wethouders de zaak nog eens bespreken. Het kan hem niet schelen wat er gebeurt als de ouders er bij zijn. Hij wil trachten met de wethouders een regeling te vinden om de bona fide vereenigingen geen moeilijkheden in den weg te leggen. De heer S c h a t s dankte voor deze toezeg- ging- JAARWEDDEN PERSONEEL SCHOOIj VOOR BUITENGEWOON LAGER ONDERWIJS. B en W. schrijven in bijlage No. 19: Den 9 Februari j.l. ontvmgen wij van Uwe Vergadering om bericht en raad drie adres sen van het Hoofdbestuur der Vereeniging van Onderwijzers en Artsen, werkzaam aan inrichtingen voor onderwijs aan achterlijh en zenuwzwak'ke kinderen en van de afdee- lingen Alkmaar van het Nederlandsch On- derwijzersgenootschap en van den Bond van Nederlandsche Onderwijzers, verzoekende de jaarwedden van het onderwijzend personeel aan de school voor buitengewoon lager on- derwijs alhier te willen verhoogen. In verband daarmede vestigen wij er uwe aandacht op, dat op grond van artikel 13 van het Kon. besluit van 22 October 1923, Stbl. nr. 489, de jaarwedden van het voor vast of voor een proeftijd aangesteld hoofd en onderwijzend personeel aan deze school ten minste f 300 meer moeten bedragen dan de wedden voor dit personeel bij het gewooi lager onderwijs. Bedoelde verhooging be draagt alhier het minimum van 300. Uit de woorden „ten minste" volgt de bevoegd- heid van Uwe Vergadering om dit bedrag hooger te stellen, welke verhooging dan ech ter niet ten laste van het Rijk, maar van d: gemeente komt. In ons voorstel met betrekking tot dezelfde aangelegenheid, opgenomen in bijlage nr, 136 van 1926, met de conclusie waarvan Uwe Vergadering zich 25 November van dat jaar vereenigde, schreven wij, dat, hoewel een vergelijking met andere gemeenten aan toonde, dat het hier geldende bedrag laag is te noemen, wij toen met het oog op den financieelen toestand der gemeente geen vrij- heid konden vinden tot eene verhooging mede te werken. Wij staan nog op hetzelfde stand- punt. Het on twerp der begrooting voor 1928 zal ook er van hebben overtuigd, dat van salarisverhoo-gingen geen sprake kan zijn. Adressanten beroepen z'ch op het feit, dat de gemeente ten behoeve der school een sub- sidie van de provincie zal ontvangen yan 1000 en zij mitsdien zonder verzwaring van lasten tot een salarisverhooging kan overgaan. Het verband mag evenwel niet al dus worden gelegd. Het provinciaal subsidk is te besehouwen als een, vooral voor deze gemeente, zeer welkome tegemoetkoming in de belangrijke uitgaven, die ten behoeve van het buitengewoon lager onderwijs worden gedaan. De kosten per leerling per jaar zul len hierdoor dalen van 100 tot 80 per leerling per jaar Laatstgenoemd bedrag is in elk geval nog dermate hoog, dat de ge meente in de tegenwoordige omstandigheden zich niet kan veroorloven het door verhoo ging der personeelsuitgaven weer op te voe ren, te minder, nu de door ons voor je stellen medewedking der gemeente bij het in het le- ven roepen van een gelegenheid voor het ont vangen van vervolgonderwijs aan deze school (zie bijlage nr. 177 van 1927) tod reeds nieuwe uitgaven voor het buitengewoon lager onderwijs zal ten gevolge hebben. Wij geven Uwe Vergadering dan ook m overweging oip de adressen afwijzend te be schikken. De heer Westerhof vroeg of het voor stel wel juist was, nu de Staten de subsidie aan het buitengewoon onderwijs hebben ver- strekt. Spr. gaf een opsomming van de marge i« verschiliende plaatsen en deed daarvan over- legging voor het verslag. Hieruit volgt, dat Alkmaar onderaan staat De mogelijkheid is er om te verbeteren, waar om spr. fractie en die van de V. D. voorstel len om de marge op 500.— te stellen i Den voorzitter -deed het genoegen, da I ook de oppositie groote waardeering heeft voor de wijze waarop het personeel van't bui- tngewoon onderwijs zijn taak vervult. Het deed hem daarom leed ongunstigte moeten blijven advlseeren op het voorstel, wij zitten met allerhande moeilijkheden, mo^teo afsChaffen dingen die noodig waren en kun nen dan cok niet anders dan het voorstel op grond van financieele overweginge-n afwijzen. De heer Westerhof wees er op, d® op de dingen die er zijn, al bezuiniffd wordt. Het voorstel werd met 10 tegen 7 stemm® verworpen en dat van B. en W. met omgo- keerde stemmenverh ouding aangenomen- (De ziittipg duurt yoort-) ..i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6