DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. i llit den Alkmaarschen Raad. W. a.in. PELS ZOON WIJT1XHAI1DEL. No. 84 1928 Abonncmeiitsprijs maanden f 2.-, fr. per post f2.50. Bewfjsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmt* Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Bedactle No. 83. ZATERDAO Buifenland Dit nntnmei bestaat sit 3 blades. Honderd dertigste laargang Direcfeur: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. 7 APKlIi III. (Slot.) Volgens den 'beer Westerhof drijlft de groote sohu'it van de Alkmaarsche gemeenfe- politiek stuurioos en richtingloos op de wild bewogen wateren. De kapitein, die door bet elftal „gechar- terd"' zou zijm, zou tot een angstigo schip- breukeling zijm geworden, die in vrees en leven den horizon afzoefot naar schepen, die hem te hulp kunnen komen en hij zou in de gebruikeliijike zeemanstermen den dag vet- vloeken, dat bij zidh ooit aan boord van zoo'n drijvende doodkist voor de wi-tde vaart Jreeft la ten aanmonsteren. Dat ziet er bedentoeLijk uit. Maar, gelukkig beeft de buigemeester een heel wat optimistischer kijik op den gang van zaken. Hij vo'el't zich aan boord net zoo veillig als Schuttevaer in zijm notedopje. Hij heeft er ziich van overtuigd, dat bet roer nog in orde is en diat er geen streek van den voor- genomen koers wordt afgeweken, Ondanks de storm-en, welke de laatste maanden bet varen bemoeiiijkt hebben, heeft bij nog geen symptoom van zeeziekte kunnen bespeuren. Integendee!, de ondervind'ing heeft hem tot een ervarem zeemau gemaakt en hij loopt met politieke zeebeenen bet dek op en neer of bij beel zijn leven met dit elftal op de woelige wateren beeft gedreven, De sociaal- en vrijzinnig-elemocraten heb- hen hun best gedaan de pensiioenspnemie der ambtenamm van 814 tot 314 procent te ver- nrindenen, ja, zij zouden zelfs voor premievrij pensioen stemmen, wanneer de beer Van Slingeland 'een dergelijk voorstel bij den Raad zou willers indienen. 1 Maar is het nu de tijd, de ambtenaren on<zer gemeente met dergetij'ke dou-ceurtjes te verblijden? Wij gunmen ieder gaarne een zoo goed mogelijke recbtspositie en een zoo groot oogelijik salaris, maar wij kunnen geen enfceie reden vimden die g emeente-a m b tena ren die in vergelijking met de hoofd- en hand workers uit de vrije bedrijven toch zeker niet te klagen befoben, nog grooter pensaoen te vteekenen, wanneer de gelden d'aarvoor moeten opgebracht worden door imgezete- nen, die bij particuliere maatevhappijen zelf hobge premies moeten betalen en vail wie erv-eleneen alfesbehalve on'vezorgden ouden dag icgemoet go an. Bedenktmen wel, dat de gemeente 15 pCt dei salanissen als premie moot beialea en dat er, zelfs al verhaalt men dus Sid pCt. op de belanghebbenden, toch nog een belangrijk deel van bum pensioenen door de belasting- betalers bijeen gebraeht zal moeten worden? De beer Westerhof heeft de loonen van gemeentewerklieden met die van bouwvak- arboidors vergeleken en vrkonCigd dat zij daar niet bo'ven uitkomen. Maar bouwvakarbeiiers behooren niet tot de slechts't gesalarieerden en waar zijm in de particuliere bedrijven de arbeiders, die zomer en winter vast werk, een goede necbts- positie en een beboorlijike pensioenregeling hebben? Wij kunnen ons niet begrijpen, waarom men de ambtenaren, die zooveel voor hebben bij anderen, altijd nog ten koste van die an deren will bevoordeelen. De S. D. A. P. is toch aMereerst de partij der armen en ver- diruikten en bet wil ons voorkomen, dat zij haar doe] wel eens voorbij schiet, door meer op de belangen van bet overheids- personeel dan op die van de particuliere arbeiders en kleine middenstanders te letten. Niemand minder dan mr. Zimmerman beeft daarover onlanigs in De Telegraaf een artikel gescbreven. .komt bij zich afgevraagd, oat de S. D. A. P. fn ledental zoo opmerke- iijk weimg vooruit gaat. En hij zoekt het voor een groot deel in de omstandigheid, oat wat men voor de arbeiders in de vrije DWijven gedaan heeft, zoo weimig is, ver geleken bij de geweldiige verzorging van et personeel in de pubiiekrechtelijkie en sem-publiiekrechtelijke bedrijven. De welstand zegt hij van het open- oare personeel is veel hooger dan van de roeiders in de bedrijven., die aan imternatio- M>e mededinging blootstaan, en te wier beteconomisch onmogelijk is het ..voorbeeld van staat of stad be volgen. nenoi toon en in overheidsdiienst kum- slechts gehandhaafd worden door de °ie'a®ttngein en de hooge tarieven der firiilo jn.t.ven- Dot ailles drukt op de par- on!fn-fe kebrijven en maakt de algem'eene ZrcA ,daarvan boog, zoodat er minder rschiet voor de arbeidslooinen en de F m. ols consument bielast wordt. in ri0I°- ens mr- Zimmerman zouden velen zirhn£€in ber particuliere werklieden Tn™^,' waarom die partij in Neder- ani;",af^I],kir« van '^ie in nagenoeg alle n,0« a! maar door de om- Kebcn twd verbeteren van die werk- ten wArT^j nen ^en ®t°tte betaald moe- vwl mifa11 r a'De'n, ook door hen, die er minder gc.ed aan toe zijn. Wij kunnep deze zienswijze voor een groot deel onderschrijven en betreuren het geens- zins, dat de meerderheid van den Raad gc- meend heeft de pensioenspremie der gemeen- te-ambtenaren op hetzelfde percentage te handhaven. En het is met dezelfde overwegingen, dat wij hopen, dat B. en W. zoo spoedig moge- lijk een einde zullen maken aan het waarne- men van bijbaantjes door gemeente-ambte- naren en -werklieden, die na hun diensttijd vele middenstanders en particulieren op wei- nig loyale wijze beconcurreeren. Wanneer plantsoenarbeiders zich in hun vrije uren als tuinlieden verhuren, wanneer hoogere ambtenaren leerlingen voor parti culiere examens opleiden en als secretaris, bcekhouder of verzekeringsagent optreden, maken zij het leven nog moeilijker voor hen, die hun salarissen en pensioenpremies zullen moeten opbrengen. De sociaal- en vrijzinnig-democraten had- den het werk uitstekend verdeeld. Natuurlijk hebben hun beide voormannen, de heeren Westerhof en Sietsma, het leeuwen- deel van den strijd der oppositie voor hun rekening genomen, maar daarnaast kreeg ieder datgene te bespreken waarvoor zij of hij in het bijzonder geschikt en deskundig werd geoordeeld. Dies dit is een woord van de Alkmaar- sche „schoonheids"-commissie kwam mej. Carels op voor het vervolgonderwijs en de kinderbewaarplaats, de heer Dekker voor de publieke werken, de beer Veen voor de poli- tiemaatregelen, de heer Schats voor de be langen der vereenigingen, de heer Bonsema voor het gemeente-drukwerk en de bioscoop commissie en de heer Tomassen voor de droge W. C.'s van den Tienewal en den ge- meentelijken ophaaldienst. Het zal laatstgenoemde, die de gemeente er van verdacht de waterlooze closetten te hebben uitgevonden om er het leven van de minst kapitaalkrachtigen mee te verbitteren, wel eenigszins verwonderd hebben te hooren, dat het hier een proefneming gold, die des- tijds ook door wethouder Westerhof goed- gekeurd is en waarbij geen enkel ander doel voorzit dan te probeeren aan de wat al *e hooge tarieven der Waterleiding Maat- schappij te ontkomen. Wij kunnen niet ontkennen, dat de opposi tie haar dehatten. uitstekena voorhereia en goed gcoocumenteerd had. De gemeenielijke arukmachine was uremang aan den arbeid om tal van overzichtsstaten en berekemngen te vermenigvulaigen en de heer Sietsma ver- raste zijn medeleaen zelis met een graiische teekening, van meer dan een meter lengte, die alieen al door de kosten van papier en arbeid een beter lot verdiend had dan haai mans beschoren is geworden. Wij betreuren het voor deze zoo onver- moeiae strijders dat zij geen aannemdijker voorsteilen hebben verdeaigd, waardoor nuri succes tot een minimum beperkt is geworden. De begrootingsvoorstelien van B. en W. zijn, zonaer uiizondering, aangenomen, na- dat de Kinderbewaarplaats een hoogere sub- sidie beloofd was en het onbillijke was inge- zien van het voornemen de subsidie der Openbare Leeszaal dit jaar niet met tien maar met twintig procent te verminderen. gemaakt. Zoo heeft de heer Westerhof de nazaten van Thorbecke die zich uit ergernis over de houding der Alkmaarsche Raadsfractie nog voortdurend in zijn graf omkeert geen Vriiheidsbonders maar Vrijheidsbinders genoemd en heeft hij tevens verkondigd, dat het elftal niet met een program maar met een pogrom voor de sociaal-democraten te voor- schijn is gekomen. Van dat raadseiachtige program is nog altijd niet veel bekend geworden. De heer Kusters, die op het oogenblik een tocht naar Rome ondlerneemt, heeft er slechts hier en daar een brokje uit voorgele- zen, juist voldoende om te bewijzen, dat het geheimzinnige bezuinigingsprogram wel de- gelijk bestaat en dat alle leden van het poli tieke elftal er bun beroemde namen onder ge- schreven hebben. Slechts de heer lomassen had met zijn voorsteilen inzake een opiiaal- en stcrtings- dienst in zooverre een succesje, dat hij eens bij den wethouder van financien op de thee mag komen om zijn overzichtsstaten van dergelijke diensten in andere gemeenten mon- deling toe te lichten. Wij betwijfelen evenwel of B. en W. inzake deze diensten ooit tot uitbreiding van over- heidsbemoeii'ng zullen besluiten. Men schijnt tot dusver de behoefte aan een plaatselijken ophaaldienst voor de hoogere mkomens niet gevoeld te hebben, men schijnt niet te verwachten, dat daardoor kwade posten gemakkelijker zullen binnen komen en het is de groote vraag of de kosten van meerdere overheidsbemoeii'ng wel uit de ren te der door de gemeente opgehaalde gelden gekweekt zal kunnen worden. Wat een gemeentelijke stortingsdienst be treft, er bestaat hier ter stede bij de Rijks- posfspaarbank, bij de Nutsspaarbank en bij diverse bankinstellingen overvloedig ge- legenheid de voor de belasting bestemde gel den tot aan het tijdstip van het verschijnen der termijnen periodiek rentegevend te de poneeren, een gelegenheid waarvan steeds meer gebruik wcrdt gemaakt. Waar die particuliere instellingen niet alieen een behoorlijke rente geven maar zich bovendien met het betalen der termijnen be- lasten, heeft het particulier initiatief hier reeds zulk nuttig werk verricht, dat er geen aanleiding is een wellicht kostbare overheids bemoeii'ng in het leven te roepen. Wij zullen het slechts toejuichen als van gemeentewege bij den reeds bestaan den op haaldienst ook zegels tot een lager bedrag beschikbaar gesteld wotden, zoodat ook de ingezetenen, die nog geen gulden per week moeten betalen, geregeld van dezen diensf zullen kunnen profiteeren. Overigens zijn er in den Raad buitenge- woon verstandige en geestige opmerkingen Wie overigens gevreesd mocht hebben, dat 's heeren Westerhof's gezondheid onder alle emoties der laatste maanden. heeft geleden, vergist zich tea zeexste. De man, die de politieke klappen kreeg, is levenslustiger dan ooit te voren en er zal ondanks de rantsoeneering van spreektijd, nog menig interessant debat in onze raad-s- zaal gevoerd worden. Zelfs betreurt de heer Westerhof het, dat <fe burgemeester een commissie voor onder- wijszaken in het leven wil roepen, omdat de toekomstige wethouder van onderwijs ook met die commissie zal opgescheept zitten. Is dat geen oratio pro domo, is het niet het meest afdoende bewijs, dat de heer Wester hof achter de politieke wolken de zon ziet schijnen en dat hiij zich zelf al weer in het gestoelte der eere ziet ais oppergod van alle Alkmaarsche onderwijzers! Memoreeren wij hier ten slotte, dat het Alkmaarsche kastekort helaas geen salaxis- verhooging van de leerkrachten aan de school voor buitengewoon lager onderwijs toeliet, al zal voor de leerlingen dier schooi het zoo lang begeerde vervolgonderwijs mogelijk worden, dat bij de kwestie van het gerneen- tedrukwerk de Raad zich niet, zooals ons aller stamvader in het paradijs, heeft laten verleiden om van den' zoo vriendelijik aange- boden Appel te proeven, dat B. en W. nog altijd stem verbaaSd' zijn over het afwijzen bunner Heiloosche annexatie-plannen en er blijkbaar daarom niet veel over konden me- dedeelen, en dat de A. J. C. in de oude Han- delsschool een tooneeltje voor muziek en dans zal mogen bouwen, dan blijft nog slechts te vermelden, dat wethouder Leesberg pen doodeenvoudige oplossing heeft gevon- den om het practische nut van de kleedkamer- tjes van enze bad- en zweminriehting min- stens tweemaal zoo gro'ot dan vroegm- te ma ken. Hij wil eenvoudig, zoodra de eene zwem- mer zich uitgekleed heeft, d'iens kleeren in een witten zak stoppen, zoodat geen enkele zwemlustige meer heeft te waehten, maar de kleedkamerties onophoudelijk in gebruik kun nen blijven. „Ik hoop met den heer Westerhof nog eens te zwemmen", heeft de heer Leesberg op vriendschapelijken toon uitgeroepen en hij was op dat oogenblik zoo ernstig, dat wij werkelijk gelooven, dat hij het meende. Als beide edelachtbaren volgens het zalc-systeem Leesberg van het zelfde kleed- kamertje gebruik maken en broederlijk in het zilte nat plceteren. zullen zij zoo ender den indmk van elkand'ers sportieve eigenschap- pen kunnen komen, dat er een wederzijdsche bewondering en toenadering ontstaat, die oorzaak van nieuwe politieke combinaties zal kunnen worden. Zooals een misdadiger altijd naar de plaats van zijn misdaad terugkeert, zoo wordt me- vrouw Westerhof nog steeds met onweer- staaubare kracht naar onze raadszaal getrok- ken. Wel heeft een hardvochtige wet haar van de tafel der edelachtbaren naar de publieke tribune verdrtven, maar zij volgt van daar met hetzelfde enthousiasme het verloop der debatten, hecht luide haar gced- of afkeuring aan de redevoeringen onzer afgevaardigden en maakt zich buitengewoon verdiensfclijk door voor oningewijden op de tribune als ex- plicatrice op te treden. Zij dcelt aan belangsiellenden in haar obi- geving belangeloos mee wie er aan het wcord is, welke de karaktereigenschappen van den spreker zijn en of zijn redevoering al dan niet au serieux genomen kan v, orden, totdat zij voor rec-ds ingewijde tribune-bezoe- kers zoo hind'erlijk wordt, dat deze haar be- kefd maar dringend verzoeken een oogenblik haar mond te willen houden. Zij is als supporter actiever dan eenige voetbal-enthousiast, die ooit van achter het lijntje een hup-Alcmaria liet hooren en kan als haar „Jan" aan het woord is, zoo enthou- siast v/orden, dat het aan de perstafel vaak moeilijk wordt den spreker te volgen. Het verheugt ons in dezen tijd van onge- lukkige huwelijken een zoo roerende eenstem- migheid tusschen man en vrouw aan te tref- fen, maar wij zouden, ter wille van de rust voor bezoekers en p-ers, den heer Westerhof toch wel het bekende Alkmaarsche spreek- woord in herinnering willen brengen: wie zijn vrouw werkelijk lief heeft late haar thuis Dagelijksch overzicht. DE VOLKENBOND EN DE WALVISSCHEN. Waartoe het vredeswerk zich al niet uitstrekt. Een goedmoedige spotternij. Wij hebben in onze overridden wel eens lichtelijk den spot gedreven met het overdre- ven vredeswerk van den Volkenbond, betoo- gend, dat dit, zooals men het wilde volvoeren, niet te volvoeren was. Het spreekt vanxelf, dat wij niet de eenigen waren daarmede. Thans echter heeft de Volkenbond haar pa- dfistischen arbeid zelfs uitgestrekt tot de walvisschen, welke zoogdieren een onderwerp van belangrijke Volkenbondszorg zijn gewor den. Er is n.l. een commissie van vier leden benoemd, die de bescherming van dezeschep- selen Gods zal bevorderen en maatregelen voorsteilen om algeheele uitroei'ing daarvan te voorkomen. Dit was voor Grosclaude, een medewerkei van het Journal des Debats, een aanleiding om zich weer eens vroolijk te maken over den eerbiedWaardigen Bond, die immers de meeste kwesties zoo grondig onderzoekt, dat er van bun oplossing in negen van de tien gevallen niets, maar dan ook niets terecht komt. Grosclaude erkent, dat 't walvisschen- vraagstuk ernstig is, want er schieten er hoe langer hoe minder over; op het oogenblik schat men hun aantal op 12.G00 en, nadat men het hen in de Noordpoolstreken te „watTm" heeft gemaakt, zijn ze naar de Zuid- pool wateren verhuisdl, zich daarbij gedra- gende als een electrische stroom, die immers ook van pool tot pool gaat. Eigenlijk, vindt Grosclaude, had de wal visch zich tot Kellogg moeten wenden, die immers den wereldvrede nastreeft. Maar het is waar, hij heeft dien aan de afschaffing der duifcbooten verbonden en voor het overige zijn de Amerikaansche walvischjagers de hardnekkigsten. Daarom heeft de walvisoh vermoedelijk zijn hoop op Geneve gevestigd. Wat hij van den Volkenbond vraagtP .In de eerste plaats het buiten de wet stelfen van de walvisch- vangst, vervolgens de beperking der harpoen. bewapening, en eindelijk het verbod van mo torbooten, die de walvischvaarders van vroe- ger vervangen hebben. In ernstige gevallen zal er natuurlijk arbi trage moeten zijn door een maritiem gerechts- hof, waarin de dolfijn en de bruinvisch zit- ting zullen krijgen, onder het kraohtdadige voorzitterschap van den haai en het be- scheninheerschap van de zeeslang, de oudste der zeebewoners. De kleine mogendheden zou den door het witvischje, den garnaal en de sipiering vertegenwoordigd kunnen zijn. Op die manier zouden de zaken best loo pen, indien de politiek er niet aan te pas kwam. Reeds protesteert Groot Brittannie, dat geen enkele beperking van zijn recht over kven en docd van alles wat er in de zee is, duldt. De Vereenigde Staten en Noorwegen voelen er voor, een dergelijke houding aan te nemen. Aan den anderen kant achten landen als Zwitserland, die geen enkele kuststrook bezitten, zich 't meest aangewezen om oceani- sche lcwesties te beslechten en men verwacht, dat de president der Helvetische confederatie het meer van Geneve beschikbaar zal stellen als verblijfplaats voor geneufraliseerde wal visschen. waarbij dan het gezicht op de na- iyurige gletschers hen op een sympathieke wijze aan de Pooizeeen zou herinneren. Een moeilijk vraagstuk doet zich echter voor. Hoe de walvisschen toegang tot het meer van Geneve te versehaffen? Door een verbinding met de zee te garandeeren, zal Zwitserland antwoorden. En ziedaar een nieuwe „coiTidor van Dantzig", een nieuwe bpdreiging van het Europeesche evenwicht. Alsdus spot Grosclaude, die verder nog een verwoede inmenging van Rusland verwacht en wellicht een optreden van Woldemaras Voor Frankrijk heeft de zaak dan nog den be- denkelijksten kant dat Blum, de sociaiisten leider, in de „Populaire" wel voor de stabili- satie van de potvisch (die zooals men weet de verwoede vijand van den walvisch is) en de socialiseering van den bokking zal pleiten en de waivisch over het hoofd zou zien CHINA. DE TOESTAND TE HANKAU. Een gesparuten toestand (us schen de Eranschen en Chineezen. Officieele buitenlandsche berichten zeggen dat te Hankau een kritieke toestand is cmt- staan als gevoig van de weigering der Fran- sche autoriteiten daar ter stede om beweerde communisten uit te leveren, die zich thane als uitgewekenen in de Fransche concessif ophouden. DUITSCHLAND. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Uitsluiting in de SaksiscHe me* taalnijverheid. De Saksisohe metaalindustxieelen hebben besloten hun geh *ele personeel uit te sluiten en de bedrijven met ingang van 12 April' stop te zetten. Deze uitsluiting omvat ruim 200.000 ar beiders en is het antwoord der werkgevers op de reeds uitgebroken staking van 20.000 man. Men verwacht, dat de rijksminister vat arbeid zal ingrijpen. EEN MEISJE GESCHAAKT. X Door bandieten. Een tien tal bandieten drongen Donder- dagavond een in het Noorden van Berlijn geiegen huis binnen en schaakten er de 14- jarige dochter van den portier. De ouders van het meisje hadden onlangs vernomen, dat hun dochter in betrekkixxg stond met een dievenbende en zelfs bij inbraken op den uit- kijk had gestaan. Daarom besloten de ouders het kind naar een verbeteringsgesticht te brengen. Het meisje heeft nu kiaarblijkelijk haar vrienden in kennis gestefld van het voor nemen van haar ouders, waarop het, hoe streng ook bewaakt, uit de ouderlijke woxxing is ontvoerd. De pogingen der politie om het meisje terug te vinden waren tot nu toe vruchteloos. if- ENGELAND. NA DEN KRIJGSRAAD TE GIBRALTAR. X De Middellandsche zeevloot is gistennor- gen, weer in zee gegaan naar Malta. De beide veroordeelde kapiteins Dewar en Da niel zijn op een kleinen oorlogsbodem naar Portsmouth vertrokken. Schout bij nacht Col- lard is aan boord van de Otranti scheer gegaan naar Londen. FORD IN ENGELAND. De bekende motorkoning Henry Ford is met zijn vrouw op de „Majestic" te South ampton aangekomen. Zij denken drie weken in Engeland te blijven. In dien tijd zullen zij Stratford en Manchester bezoeken. RUSLAND„ DE GEARRESTEERDE INGENIEURS. Bezwarertd materiaat. De volkscommissaris van oorlog heeft in een vergadering verklaard, dat men in het bezit is van zoo bezwarend materiaal tegen de Duitsche ingemeurs uit het Donetzbekken, dat zij niet in vrijheid kunnen worden ge steld. HET ROODE LEGER. Voorloopig geen uitbreiding. De Russische volkscommissaris van oor log heeft in een vergadering meegededd, dat het Roode Leger de eerstvolgende vijf jaar niet zal worden uitgebreid. Het telt op het oogenblik 562.000 man en op dit peil zal het voorloopig blijven. Wel echter streeft men naar voortdurende verbetering van de tech* nische uitrusting van het leger. Hieraan is het laatste jaar een milliard roebel ten koste gelegd. IT ALII. EEN NIEUWE AARDBEVING. De Po buiten haar oevers. Donderdagnacht heeft men in het Noorden van Italie andermaal drie aardschokken waargenomen, die echter geen noemenswaar- dige schade aanrichtten. De Po is buiten haar oevers getreden en heeft over een af- stand van kilometers den omtrek onder water gezet. De schade is zeer groot. Men kan natuurlijk glimlachen over een dergelijke spotternij. Maar daartegenover staat, dat het ten slotte toch een bedroevend verschijnsel is, dat steeds meerderen met den Bond den spot gaan drijven. Wanneer wij nagaan met hoeveel enthou siasme de Statenbond te Geneve gesticht is, met hoeveel begeestering het werk werd aan- gevangen, welke hooge idealen men zich stel- de en ziet hoe bitter, bitterweinig er is tot stand gebraeht; dan rest er geen spot. Dan rest er voor het Bondswerk slechts een galbiter sarcasme. ALBANIA KOORSTBAAT 49—51. TELEFOON 207. ALKMAAR. DE GRENS HEROPEND. De Albaneeschc zaakgelastigde heeft den minister van buitenl. zaken medegedeeld, dat de regeering te Tirana de heropening der grens in de streek van Ochrida heeft ge last. s AMERIKA. EEN PETROLEUMBRAND. Honderdddzenden tonnen petro> leum in gevaar. Gisteravond is een groote brand uitgebro- cen in een depot van petroleumtanks te Ha vana. Vele honderdduizenden gallons petro leum verkeeren in gevaar. Gisteravond laat woedden de vlammen nog steeds. Gemeld wordt dat verscheidene brandweerlieden ge- wond werden. r T~~ polEN. DE RUSSISCHE GEZANT. Een complot? Naar de ..Express Porannyi" meldt, ver- scheen in de sovjetdelegatie te Warschati een jong meisje in mannenkleeding, die me- dedeelde, dat de Russische monarchistische organisatie te Wilna had besloten den soyjet- If ALRMAARSCHE CODRANT. DE WILD LAAT, over de Boterstraat. Telef. 34 en 35. Speciaal adres voor Land- en Tuinbouwgereed- schappen. Nleuw modelboek en prijslijst komt dezer dagen gereed. Alieen kwaliteitsartikelen en goedkoop I i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1