Schaakrubriek. m m JBjam NIGHTCAFf lllllll I HI }m H m, mm Deutsche Schachzeiiung 19G2. Als uw organisme zelf u door pijn en "rwalen, een duizelig gevoel, oorsuizingen en andere stoornissen waarschuwt, dat de nie ren het urinezuur en andere vergiftige stof- fen niet behoorlijk uit het bloed filtreeren, dient gij u in acht te nemen, Gij kunt het spoedig genoeg zelf uitmaken: Let er op of gij last hebt van rugpijn, rheumatische pijnen, ischias of spit, een prikkelbaar, zenuwachtig, afgemat gevoel, een gevoel of uw ooren suizen of gonzen, te vaak of te weinig aandrang tot urineeren, troebel, te donker of te licht gekleurd water. Brandend en pijnlijk bij de loozing. Zande- rig, gruisachtig of draderig bezinksel Elk dezer verschijnselen kan beteekenen, dat uw nieren hulp behoeven. Gebruik dan onmiddellijk Foster's Rugpijn Nieren Pillen Zij worden aanbevolen als het middel, dat de verzwakte nieren opwekt, de urineloozing regelt en u bevrijdt van rugpijn, rheumatiek en die andere ellendige verschijnselen van nieraandoening. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. prachtstuk op het gebied van slagproblemen. De ontleding telt niet minder dan 15 zetten Wij bevelen het onzen lezers ten zeerste aan. De oplossing zal hun zeer veel voldoe- ning geven. Aan den heer Kleute onzen har- telijken dank! Ter oplossing voor deze week: 'probleem 1011 van P. Kleute Jr. den Haag. HH lH m m. Zw. 16 sch. op: 5, 8, 9, 12, 13, 14, 16, 17, 19, 22, 23, 24, 26, 28, 29, 42 en dam op 2. W. 20 sch. op: 10, 15, 25, 30, 31, 32, 34/ 37, 39, 40, 41, 43/46, 48, 49, 50. In onze volgende rubriek geven wij de op lossing. Hier volgt een partijtje dat gespeeld is in de Schaakclub V. V. V. om den Zilveren wisselbeker. 1. e4 d5 2. ed5 Dd5 3. Pc3 Da5 4. Pf3 Pf6 5. Le2 c6 6. a3 e6 Verhinderd 7. b4 want dan volgt 7Lb4. Zwart is toch van plan om de Lc8 via b7 te ontwikkelen dus de zet sluit den L niet in. 7. d3? Dit is onjuist, hier hoort wit d4 te spelen. 7Pbd7 8. Ld2 Dc7 Dt was al voorbereid door zwarts 3en zet. 9. 00 Hierop heeft zwart gewacht met het ontwikkelen van Lc8. Deze gaat nu naar b7, wat met 000 van wit geen zin gehad zou hebben. 9Ld6 10. g3? Verzwaard wits koningsvleugi altijd was d4 nog 't beste in afwachting of zwart kort of lang rocheeren zal 1 0b6 11. Pel Om den L. vnaar f3 te brengen 1 1Lb7 12. Lf3 Pe5 13. Lg2 0—0—0 14. Pe4 Pe4 15. Le4? Werkt zwart's bedoeling in dc hand. Hier had wit moeten nemen met den d-pion. 1515. 16. Lg2. Pg4 om h3 of f3 uit te lokken. 17. Df3? Lokt uit tot c6 om dan op b7 af te ruilen. 1 7Tdf8 Beter was De2. 18. d4 Dit had veel vroeger moeten geschieden. 1 8h5 Nu wordt wits koningsvleu- 19. Pd3 20. Lf4 21. Lg3 22. De3 23. fg3 ,24. De6t 25. Tfl 26. Pe5 26 27. Kf2 28. Kgl? 29. Tf2 30. Pc6! 31. Dc6 Lfl kfi kg2 gel uit een gereten. h4 hg3 Ph2 Lg3 anders volgt 23. De6t en 24. Ld6 (of Dd6). Pfl Kb8 Dg3 en dreigde c6. Dh2f Df4f Dd4 Na 28. Kg3 volgt Dh4 en 29c6f. Nu heeft zwart de versperde d-lijn weer open. TeS! v - Lc6 dreigt mat. Maar dit heeft wit voorzien en daarvoor een tegenparade uitgevonden, ingeleid met zijn 29en zet Telf! gedwongen. Tfl! gedwongen. Ddl gedwongen. Dhlf met dame-winst. eeft op. a b c d e f g Wit begint en maakt remise. Probleem 182 (F. Healeey). 8 II mi mm. su. mm. imm 31. 32. 32. 33. 33. 34. 34. Wit heeft te bang gespeeld; hij had zoo ipoedig mogelijk een tegenaanval moeten op touw zetten tegen rwart's lange vleugel Eindspel no. 217. H. RINCK. abcdefgh Wit geeft in twee zetten mat. ProgSnciaal bi§bmws ZU1D- EN NOORD-SCHERMER. (Vervolg raadsverslag.) Ingekomen zijn diverse goedkeuringen van raadsbesluiten, commissieverslagen en br- richten van aanneming van benoemingen. Gunstig werd beslist omtrent een rekwest van bestuurderen der opgeheven Grootscher- mer Sportvereeniging om hunne huur van het sportterrein te mogen overdragen aan D. Koning Pzn., molenaar alhier, zulks on- der voorbehoud, dat deze heer Koning be- reid zal blijken, 75 te betalen in plaats van 50, als door requestranten wordt ge- vraagd. De gebruiker zal dan onthevenwor den van die beperkende bepalingen inzake gebruik van het gehuurde, welke afwijken van de gewone bepalingen betreffende de verhuurde gemeentelanderijen. Gunstig werd beschikt op een verzoek van T. Slooten, schilderspatroon te Grootscher- mer, om in aanmerking te mogen komen voor gemeentewerk. Weth. Smit vroeg of dat niet in strijd zal zijn met het raadslidmaatschap van de echtgenoote van verzoeker mevr. N. Slooten- Smit. De voorzitter wilde niet voor uit loopen op de meening van de hoogere bestuurscolleges, die daarover zullen moeten oordeelen. Een schriftelijk voorstel van de leden Sloo ten—Smit en Heinis, om te bevorderen, dat de gemeente weder zelf de gemeentelijke in- komstenbelasting zal mogen heffen, werd verworpen met 4 tegen 3 stemmen. Voor de voorstellers en de heer Molenaar, tegen dc andere leden. Alsnu deed de voorzitter de volgende me dedeelingen, met welker aard, strekking en geldelijke gevolgen de raad, zich zoover noo dig conformeert, te weten: Instelling van een nachttelefoondienst, waardoor ook des nachts de medici en de zie- kenhuizen bereikbaar zullen zijn en waartoc zoo noodig de telefoon ter secretarie zal worden gebezigd. Dat de minister van onderwijs heeft goed gevonden de jaarwedde van het tijdelijk schoolhoofd Goudsblom voor rijksrekening te brengen, onder zekere bedingen. Dat het kerkbestuur te Groot-Schermer, zich inzake de bediening van het torenuur- werk aan het contract wenscht te houden. Dat B. en W. hebben opgedragen aan: R. Blom, het bedienen van het torenuur- werk voornoemd, het schoonhouden enz. van de begraafplaats en het grafdelven, voor 60 per jaar. N. Kieft—Prins het schoonhouden van de school te Groot-Schermer en van het raad- huis, voor 6.50 per week. P. Kieft Pzn. en D. Kieft Pzn., het zand- strooien op de bruggen, voor de vroeger daarvoor betaalde loonen. J. Kieft Hzn., brandmeester-machinist, het geregeld verzorgen van de motorspuir, voor 25 per jaar. Dat de voorziening in de vacature van schoolhoofd te Groot-Schermer, in voortdu- rend overleg met den inspecteur te Alkmaar, nog in voorbereiding is. Besloten werd de leaningsbesluiten d.d. 1 Febr. j.l. ad 225 en 375 te handhaven en dezelve aan te vullen met door den voor zitter van Ged. Staten in overweging gegp- ven clausules. Van de Boerenleenbank was nader bericht ingekomen, dat die instelling bereid was 43/4 pet. te berekenen voor deze leeningen, waarvoor de voorzitter de Bank gaarne dank zegde namens het gemeentebe- stuur. Het besluit inzake de aanvulling van het reglement voor het B. A., werd mede naar aanleiding van een schrijven van den com- missaris der koningin, aangevuld met eene nieuwe bepaling. Vastgesteld werd met 5 tegen 2 stemmen, die van de leden SlootenSmit en Heinis, eene verordening inzake ontslag aan huwen de onderwijzeressen en onderwijzend perso- neel, den 65-jarigen leeftijd heeft bereikt. Mevr. SlootenSmit protesteerde tegen eerstgenoemde bepaling, met de laatste kan zij zich zeer wel vereenigen. Zij wil echter de gehuwde vrouw niet van haar eigen ge- kozen werk uitsluiten. Vastgesteld werden eenige besluiten tot wijziging van de begrootingen der gemeente voor 1927 en 1928. Besloten werd, aan Ged. Staten ontheffing te vragen van het geven aan de O. L. scho- len, van onderwijs in het vak „lichamelijke oefening." Vastgesteld werd het verslag betreffende voeding en Weeding van sohoolgaande kinde- ren over het jaar 1927. Een voorstel van B. en W. tot het wijzigen der vleescbkeuringsverordening, in verband de nopdizakelijik geworden opheffing der noodslachtplaafs te Groot-Schermer, welke aan geen der wette'ijike eischen vokloet en niet voor verbeterisg vatbaar is en door welk voorstel wordt beoogd, het mogelijk te maken, dat nocdslachtingen plaatsvinden oo de boer- derij, werd aangeihoudtn tot de volgende ver- gadering, teneinde in dit verband mede te kunnen beraadslagen over de ingekomen stukiken inzake aansluiting bij de op te rich- ten Thermo-Chemische Fabriek. In verband met een ingekomen schrijven van de Gezondheiscomsnissie, wordt in be- ginsel besloten onbewoonbaar te verklaren de woning, Wij'k A, nummer 99, eigenaar D Kieft Pzn., bewoond door het gezin Jb. Kieft Pzn. en Dirk Kieft Jbzn., met bepaling, dat ontruiming moet plaatsvinden drie maanden na het definitief besluit, een en ander met in achtmeming uiteraard van de wettelijke for maliteiten. Het primitief kohier 1928, Hondenbelas- ting werd vastgesteld. Mevrouw SlootenSmit verkreeg de gele- genheid haar aangekondigde motie- voor te dragen. Zij deelde mede, dat zij ten haren huize hoogst onaangenaam is bejegend door den heer Waterdrinker, gemeente-ontvanger, die haar verweet, zijn zoon, den gemeente- veld'wachter N. Waterdrinker in de vergade- ring van den raad van 1 Februari j.l. te heb ben beleedigd. De notulen, zeide spreeks ter toonen duidelijik aan, dat daarvan geen spra- ke is geweest, wat trouwens ieder der leden, die to en aanwezig waren zeer wel zal weten. Zij stelde voor, dat de Raad besluit, aikeuring uit te spreken over het gedrag van dezen amb- tenaar der gemeente, tegen over een raadslic en nog wel naar aanleiding van een bespre- king in den gemeenteraad. Meerdere leden achtten dit echter een zaak tusschen mevr Slooten en den ontvanger en meenden, dat het den Raad niet competeert. De voorzitter zeide, dat oolc hij van den heer Waterdrinker een onvriendelijike bejege- ning ten raadhuize heeft moeten ondervin- den in verband met dezelfde zaak. Ik, zeide spreker, heb met terzijdestelling van mijne persoonlijike gevoeligheid, aan deze zaak geen verdere aandacht gewijd. Ik ben van meening, dat het niet in het belang der gemeente zou zijn, indien er vij- andschap zou ontstaan of worden voortge- zet tussdien den burgemeester en den ont vanger, die in den- dienst der gemeente zoo- veel samen hebben te doen. Ik hoop in dat- zelfde belang dat de ontvanger deze over weging zal deelen. De heer van der Laan zegt gaarne den burgemeester huldie te brengen voor deze opvatting, die getuigt, dat deze als hoofd der gemeente de m-eenfcebelangen niet ondergeschikt maakt aan pe-rsoonlijke dingen, hoe onaangenaam deze dan. ook soms mogen zijn. Op advies van den voorzitter trekt mevrouw Slooten hare motie in. De heer P. dp Boer vraagt, of de Raad nu, in deze zitting niet zou wilten besluiten over het bedrag, dat aan van Zoonen, wiens be- langen terzake, spre'ker in d'e vorige ver- igadering heeft bepleit, zal worden toege- legd, ter tegemoetkomiing in de fcosten, ver- bonden aan het bezoeken van zijn kind aan een lagere school te Alkmaar. De voorzitter zal deze zaak nader met van Zoonen bespreken en deze den gewonen weg doen volgen, welke gebruikelijk is voor het doen van aanvragen ex artikel 13 L. O.- wet. De heer van der Laan vraagt of de voor zitter sti'eng wil doen letten op overtredin- gen van de Veewet inzake mond- en kiauw- zeer, in het bijzonder op verzuim van aan- gifte door de veehouders, hetwelk wordt toegezegd. De heer Molenaar vraagt en verkrijgt in- lichtiingen over de plannen van B. en W. met den grond van het voormalige koffiehuis de Bonte Koe te Driehuizen. De heer Smit vraagt, of de voorzitter weet, wie het laatste raadsverslag in de Schermer Nieuwsbode heeft geplaatst. De voorzitter zegt, dat hij dat natuurlijk niet weet en diat dit ook een vraag is, die in het ge'heel niet tot hem kan worden gericht. Hierna niets meer aan de orde zijnde sluit de voorzitter te klokslag 4 uur de vergade- ring. WARMENHUIZEN. Donderdagmiddag vergaderde de Raad dezer gemeente te 2 uur namiddag. Burgemeester de heer J. Burger. Secreta- ris de heer H. G. Rijs. Afwezig de heer Jb. Swan wegens ziekte van zijn echtgenoote. De notulen der vorige vergadering wer den na eenige wijziging goedgekeurd. Ingekomen stukken. Een schrijven van B. en W. van Ooststel- lmgwerf om adhaesie te betuigen aan het door den Raad dier gemeente verzonden adres van den minister van financien over de financieele verhouding tusschen rijk en gemeente. Een verzoek van B. en W. van Kollumer- land en O. om adhaesie te betuigen aan het door hen gericht schrijven aan H. M. de Koningin over de herziening belastbare op- brengst gebouwde en ongebouwde eigen- dommen. Een schrijven van de St. Josephgezellen- vereeniging te Warmenhuizen waarin dank wordt betuigd voor de jaarlijksche subsidie voor het muziekkorps Sole Deo. Een ingezonden stuk in de Leeuwarder Courant van Mr. J. W. Tijsma over de gas- corruptie. De verslagen van de cursussen voortgezet lager onderwijs in deze gemeente. Na eenige besprekingen, werden bovenge- noemde punten voor kennisgeving aangeno- men. Mededeelingen. Door B, en W. is aan H. M. Laur, an eervol ontslag verleend als a. t. s. en is als zoodanig benoemd J. Dalenberg. Door B. en W. is aan J. de Boer met in- gang van 15 April 1928 en aan D. Berk- hout met ingang van 1 Juni 1928 op hun verzoek eervol ontslag verleend als tijdelijke stoker aan het gasbedrijf. Door B. en W. is tot bedrijfsleider van het gemeentelijke Tuinbouwbedrijf benoemd de heer P. Vogelaar. Op 30 Maart j.l. zijn kas en boeken van den gemeente-ontvanger opgenomen en was in kas 5671.43K. De aanbesteding voor den bouw van de brug in de Oudewal zal plaats hebben op 19 April a.s. en het werk zal op 1 Jul! 1928 opgeleverd moeten zijn. B. en W. hebben aan de commissie voor t cultureele en economische propaganda ter gelegenheid van de Olympische Spelen 1928 een bijdrage verleend van 10.—. Door Ged. Staten is tot 1 Januari 1929 vrxjstelling verleend van het onderwijs lichamelijke oefening. Punt 11 der agenda. Voorgesteld werd met de Ned. Thermoche- mische fabrieken een overeenkomst voor de onschadeiijkmaking van afgekeurd vee en vleesch aan te gaan, ingevolge het contract, opgemaakt in overleg met de Ver. van Ned. Gemeenten te 's-Gravenhage. Deze zaak is besproken in den Keurings kring Schoorl (gemeenten Schoorl, Koedijk en Warmenhuizen). Hier werd het wensche- lijk gevonden om toe te treden. In het con tract komt geen enkele bepaling voor die ten nadeele is van de gemeente, integendeel, deze regeling zal voordeeliger zijn. Nu wor den de dieren op kosten van de gemeente be- graven (kosten ongeveer 25.— per jaar). Bij deze regeling is slechts noodig een be waarplaats voor afval e. d. De cadavers en gedeelten er Van worden opgehaald in een gesloten, ijzeren auto en verwerkt tot been- dermeel etc. Ook voor de eigenaars is het voordeeliger, want de huid mag er nog af Indien, bij voldoende deelname, de regeling wordt ingevoerd, hebben wij ons voor 15 jaar verbonden. Invoering eledrifictie Ingekomen is het verzoek van het P. E. N. om vergunning tot het aanleggen, hebben en onderhouden en zoo noodig weder verwijde- ren van een hoogspannings-voedingskabel en een laagspannings distributienet. B. en W. stellen den Raad voor vergunning te verleenen op de door hen te stellen voor- waarden. De kabel komt door het kanaal te Schoorl- dam in de gemeente. Er gaat een laagspan- ningsnet langs het Jaagpad. Dan de Sluis- weg in en naar beide zijden door Schoorl- darn (op den Westfrieschendijk gaat de laagsp. kabel tot Fr. Mosch. Van de bocht (bij Koorn) in de Oudewal gaat de laagsp. kabel door de geheele gemeente tot de verste huizen in de Oostwal. Reeds in 1923 werd door het P. E. N. al met onderhandelingen begonnen. Wij hebben het toen 5 jaar weten tegen te houden (in verband met rente en aflossing van de gasfabriek) ofschoon P. E. N. de kabel had kunnen leggen, waarbii de gemeente zich had moeten neerleggen, al kon ze restitutie hebben gevraagd voor het door graven der gemeente-eigendommen. Op het adres, eenigen tijd geleden binnen gekomen van' ongeveer 100 leden, waarin gevraagd werd de electrificatie te bevorde ren, meenden wij niet te kunnen ingdan. Nu het P. E. N. echter weer om aansluiting ver- zoekt, meenden wij het niet tegen te mogen houden. Om ons voor de nadeelen te beveili gen, hebben wij gemeend de volgende voor- waarden te stellen in het onderhoud door B. en W. met het P. Electr. Bedrijf gehouden: lo. De hoogsp. voedingskabel en het laagspanningsdistributienet moeten in een sleuf. (Dit is veel beter voor de straat). 2o. De steenen van de opgebroken straten moeten opgetast worden op nader aan te wijzen plaatsen. 3o. De opgedolven grond moet worden verwijderd en sleuf opgevuld en aange- stampt worden met zand. 4e. Het weder bestraten geschiedt door de gemeente, voor rekening van het P. E. N. 5o. Goede straatklinkers die zijn gebro cen worden voor rekening van het P. E. N vernieuwd. 6o. Waar bermen zijn, moet minstens een afstand van 25 c.M. bestaan tusschen weg en sleuf. Bedraagt de afstand minder dan 50 c. M dan moet de sleuf met puin worden aange stampt. 7o. Op grintwegen moet na het aanstam pen een puinlaag aangebracht worden van minstens 10 c.M. dikte. Daarna hierover een wegdek van deugdelijk materiaal. 8o. Wordt de kabel gelegd in onbeharde gedeelten van den weg, dan moeten voor het graven de zoden worden verwijderd en na iiet aanstampen weder gesteld. 9o. Vanwege de gemeente moet een on- zichter het toezicht houden op de uitvoering dezer voorwaarden, voor rekening van het P. E. N. De huisaansluitingen moeten worden doorgeboord. Tevens wenschten wij nog de doortrekking van het laagspanningsnet van de Oudewal naar de Westfrieschedijk, door de Stationstraat naar het station, door de Fabrieksstraat naar de Zuurkool fabriek, door het Beemsterpad en langs de Westfr dijk naar Krabbendam. Deze voorwaarden werden in het algemeen geaccepteerd, behalve de aansluiting van <rabbendam en door de Oudewal naar de Westfr. dijk. De aansluiting van Krabben dam zou veel kosten meebrengen, daar hier dan een hoogspanningsgebouwtje zou moe ten komen. Na eenige discussie, waarbij werd onge merkt dat het voorzichtiger is, nu niet de gasprijs te verlagen, wordt het verzoek van het P. E. N. ingewilligd. Verbouw dokterswoning. B. en W. stellen den Raad voor over te gaan tot den aanbouw van een spreekkamer, wachtkamer en apotheek bij de dokterswo ning. Door den architect Zuurbier is een plan en begrooting opgemaakt en zal een publieke aanbesteding worden gehouden. Voor de kosten zal een geldleening wor den aangegaan en door den gemeente-ge- neesheer onder nader te stellen voorwaarden een bijdrage voor rente jaarlijks worden be taald. De dokter was bereid de rente van de hoofdsom te betalen, doch B. en W. achten het gemakkelijker, ook met het oog op een eventueelen opvolger, dat van het verbouwde gedeelte huur wordt betaald. De betere wachtgelegenheid en spreekkamer is ook ten voordeele van het algemeen belang. De ver bouw wordt aanbesteed met inbegrip van in- richting voor warmwatervoorziening van het verbouwde gedeelte. Goedgevonden. Reglement Burgerlijk Armbestuur. Voorgesteld wordt art. 1 van het regle ment van het Burgerlijk Armbestuur te wijzi gen in dien zin, dat inplaats van „uit een Z.O.GENEVERl voordracht" wordt gelezen ,,op aanbevelin^' en werd door de meerderheid van B. en de volgende aanbeveling van 5 leden inge- diend, t. w.: 1. a. P. de Greet, Fatauekstraat; b. P. J. Mink. 2. a. G. v. d. Welb. P. J. v. d. Meijdea. 3. a. G. J. Jonker; b. A. Biersteker. 4. a. J. Kraakman; b. P. Hoogeboom. 5. a. Job. de Groot; b. J. de Nijs. De voorzitter herhaalde de geschieden^ van dit voorstel. Nu lijkt spr. de bite ma- nierreglementswijziging. De heer Slot had liever gezien, dat B. en W. ruiterlijk voor een erkenning van hun meening waren uitgekomen en kon zich niel met de wijziging vereenigen. De reglementswijziging werd aangeonmen met de stem van den heer Slot tegien. Gekozen werden: 1. P. de Graaf; 2. G. v. d. Wel; 3. J. Kraakman; 4. Joh. de Graaf' 5. J. de Nijs. Rondvraag. De heer v. d. Meijden wenschte in verband met den aanleg van een electrische kabel de verbetering van den Sluisweg uit te stellen. Goedgevonden. De her Molenaar: Er circuleert een adres cm de verordening te wijzigen zoodanig, dat het voetballen op de straat wordt verboden. Bestaat die bepaling nog niet? De voorzitter: Deze bepaling bestaat niet. Het lijkt spr. noodzakelijik toe, dat de bepa ling er komt. Nu is het voor de politie moei- lijk om in te grijpen, als er geen schade wordt veroorzaakt. De heer Slot wees er op, dat koopers van perceelen bo-uwterrein voor den weg htbbtn te zorgen naar dat perceel, daar anders geen bouwvergunning wordt gegeven. De voorzitter: Bij het aanvragen wordt er op gewezen. Volgde sluiting. HEILOO. Voor de afdeeling van de Holl. Mij. van Landbouw en genoodigden hield de heer L. de Vries, Rijksveetedtconsulent, alhier, een causerie over de waarde van melkcontrole. De toestand in de veehoudenj is z.i. verre van rooskleurig. Hiervoor zijn verschilknde oorzaken, die spr. noemde. De Industrie wen- telt den last af op de verbruikers, doch de veehouder kan dit niet doen. Pachtsommen en productiekosten zijn ook hoog. Noodig is ken- nis en doorzettingsvermogen om het bedrijf rendabel te doen zijn. Welke wegen staan open om meer uit het bedrijf te halen? Betere bemesting en grond- bewerking zijn voomame faetoren, want dooi zvvaardere bemesting met kunstniest kan men nieer uit het bedrijf halen, want kunshiiest is gcedkooper dan voederartikelen. Een voorname fastor is echter de melkcon trole, om beter de uitkoinsten uit het bedrijf te kennen. Van den boer wordt thans niet weinig gevergd, hij moet wat meer weten dan 50 jaar geleden om zich staande te hou den. He komt men nu aan de weet wat waarde- voile dieren zijn voor de veehouderij? Deze vraag is niet nieuw. Ook vroeger wist men, dat het beste vee de beste nakomelingen brengt, doch aan de erfelijkheid van vroegere jaren stelde men niet die eischen als thans. Vroeger wijdde men weinig aandacht aan het vaderdier en thans begrijpt men betel welk een voorname rol de stier vervult. Vroe ger wist men ook wel dat een koe die veel tnelk gaf ook meer waarde had, doch op dt kwaliteit der melk werd niet gelet, omreden. men de instrumenten miste om dit te onder- zoeken. I bans heeft men die macht en spr, zette de groote voordeelen van melkonder- zoek uiteen. Leerzaam waren de cijfers van opbrengst op vetgehalte. Men moet beden- ken, dat een koe die melk geeft met hoog vetgehalte, evenveel kost als een met minder- waardig vetgehalte. De heer de Vries toonde dat met zulke sprekende cijfers aan, dat dt practische boer wel overtuigd moet zijn. Afstamming, melkcontrole, stamboekdieren en erfelijke eigenschappen werden breedvoe- rig besproken en uitvoerig toegelicht. Het moot dien kant heen dat iedere vee houder begrijpt dat melkcontrole noodig is. ook in Heiloo, waar men meer werkt vooi de .groote plas (veel melk) omdat mea vo°r consumptie melk verkoopt. Doch spr, legde den nadruk op de groote waarde van hoog vetgehalte voor con- sumptiemelk. Hij vroeg: is het nu wel juist dat de veehouder die waardevolle d'eren heeft evenveel voor zijn melk ontvangt als een boer die enkel maar oog heeft voor veel melk? Spr. beantwoordde deze vraag ontken- nend en wekte op om ook hier de melk op vetgehalte te doen uitbetalen. Hij onderbrak zijn rede om gelegenheid te geven vragen te stellen, waarvan een druk gebruik werd gemaakt. In de beantwoording en het vervolg van zijn uiteenzetting deelde spr. nog mede hoe de controle werkt en welke de kosten per koe zijn. De kosten zijn betrekkelijk gering. Als een 200-tal koeien kunnen worden in- geschreven, zou er al een begin gemaakt kunnen worden. We kregen den indruk dat de rede van den heer de Vries tot naden- ken stemde en vroegen ons af: kan de con- sument geen pressie op de veehouders lift- oefenen. BARSINGERHORN. De heer Groeneveld, kommies bij de Rijks- belastingen alhier, wordt overgeplaatst naar Rotterdam. SCH A GEN. Alhir waren Donderdag bijna 300 kie.viis- eieren aangevcerd, die verkocht werden MB een persoon tegen 12 cent oer stuk. mM W/ '-iATiW/i Wit in unnk. InoMiiimnf

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6