Sfadsnieiaws mm Gebrek aan eetlust Foster's Maagpillen De fietsen zijn geteld van 12 uur tot 4 uur (dus ni-et eens de drukste tijd) en dit aantal was 2344. De beer J. Ros&enbaoker is benoemd tot regisseur van het Zomertooneel voor 'die vereenigingen ,,'t Ontlluikende Roosjt, Bond van Staatspensionneering en ..Falkland", SCHAGEN. De bouw met toebehooren van de elec- trische voedlingsl'ijnen ten behoeve van het electrisch baggeren van het kanaal Kolhorn- Van Ewycksluis is opgedragen aan de firma P. Zwaag te Heiloo. Dit electrisch baggeren met een Cather- weifctuig is een voor ons land geheel nieuwe werkwijze. WIJDENES. De in voorloopige hechtenis genomen veldwachter van Wijdenes is bij beschik- kimg van de rechtbank Zaterdag in vrijbeid gesteld. OMZET DER VEILINGEN, AANGESLOTEN BIJ HET C B. VOOR VEILINGEN IN NEDERLAND. De totaal omzet voor de veilingen in Ne- Berlanid over 1927 bedraagt 81.329.924.01 tegen 71.889.569.48 in 1926, Voor Noord-tHollanid zijn deze cijfers [f 19.808.274.82 tegen 18.321.065.93. ■De cijfers voor de veilingen, vereenigd in den Kennemer Marktbond, zijn als volgt: Beverwijk (Kennemerilaind) 1.056.720.21, Beverwijk (Vrije veiling) f 464.074.38., Be- verwijik (De Eendiracht) f 523.672.46, Bever wijk (Tuindersbelang) 258.690.12, Castri- cum (One Be la nig) 196 763.19, Gastri- cum (Exiportveiiling) 43.685.41, Haarlem (Vrije Fruit- en Groentenveiiling) 227.163.40, Fleiloo (St. Wilebrordus) 183.265.77, to- taal f 2.954.014.94. V ill We Zaii^wedstryd. Met Jsiliiie van (,®an§- esi f riendschap". De Eere-avond Zooals men weet heeft het dubbel-man- nenkwartet „Zang en Vriendschap" gemeend zijn 10-jarig besiaan op waardige wijze te vieren door het uitsichrijven van een zang- wedstrijd. Inderctaad een prijzenswaardig rdee, omdat daardoor immers tevens een waardevolle propaganda voor den zang wordt gemaakt. Na geruimen tijd van ernstige voorberei- ding, daarbij gesteund door een feestcommis- sie en gesterkt door vele particulieren, als- mede eenige vereenigingen die alien medail- les e. d. uitloofden, mag op een goedgeslaagd zangersfeest worden terug gezien. De organi- satoren hebben alle eer van hun werk, al was dan het bezoek met steeds even groot. De Paaschdagen hebben in het teeken van den zang gestaan. Niet alleen nit de naasie omgeving kwamen de zangers en zangeres- sen opdagen, er waren er ook van buiten de provincie, uit Den Haag, Helmond en Breda, en onder de dednemende koren waren er verschillende, die reeds tal van prijzen op andere wedstrijden vermochten te behalen. Zaterdagavond begon het zangersieest met een eere-avond, waar behalve het jubileeren- de kwartet nog optraden mevr. C. G. de Lange-van Rijn en mej. Annie Veenenbos (alt) en de heeren J. Henri Oushoorn aan den vleugel en J. N. Kroone als alt-violist en bovendien Schoorl's gemengd koor, waarvan de heer C. Jonker directeur is, evenals van „Zang en Vriendschap". De heer W. J. Karssen, voorzitter der feestcommissie, sprak een kort woord van welkom tot de aanwezigen, waarna de be- schermheer van het jubileerende kwartet, de heer mr. C. J. d e L a n g e, het feest officieel opende. Spr. zei volgaame te voldoen aan het ver- zoek om een openingswoord te spreken van dit zangconcours ter eere van't 10-jarig be- staan van ,,Zang en Vriendschap". Wat deze vereeniging in dien tijd heeft gepres- teerd, achtte spr. genoegzaam door de plaat- selijke bladen bekend gemaakt, zoodat hij meende te mogen volstaan met te zeggen, dat feestviering voikomen geweftigti is. En hoe zou een zangvereeniging dit beter kunnen doen dan door andere zangers in de gelegen- heid te stellen hunne taletnen te toonen? Daarom zijn de Paaschdagen aan den zang gewijd. Groot en veelzijdig genot staat ons te wachten, zei spr., dagen van echt zangersge- not, hetwelk ons gewaarborgd wordt door ide namen van de deelnemers. „Zang en Vriendschap" heeft gemeend niet alken andere nte laten hooren, inaar wil ook zelf zingen op zijn jubile, echter niet in het contours, buiten den wedstrijd om, zoo- als dat in de laatste jaren bij jubileerende koren e. d. gebruikelij'k is. Een speciale avond voro het ekeiijlgnefees avond v66r het eigenlijke feest is daarvoor het meest geschikt, en vandaar ook dezen eere-avond1. Spr. was verheugd, dat zoovelen van hunne belangstelling haaden blijk gegeven en hoop- te, dat alien ook het eigenlijke concours zouden bezoeken, dat immers het voornaam- ste deel van het feestprogram is. Spr. vestigde er de aandacht op, dat zoo veel werk noodig is voor en aleer een zang concours voldoene is voorbereid, een werk waarvoor de hulp van velen noodzakeliik is. Welnu, die is in dit geval van alien kant on- dernomen en spr. bracht diaarvoor hartelijk dank in de eerste plaats aan de pers voor hare groote medewerking en in de tweede pkvHs aan het eere-comlte, wells leden hunne ^amef en posities hebben: gegeven om het lie est b doen slagen. Voorts dankte spr. voor ide van zoo velen ontvangen stoffelijke bewii- zen van belangstelling en bracht tevens dank aan de solisten en het Schoorlsche Koor, die den eere-avond zullen opluisteren, aan de jury, die de taak op zich heeft willen nemen van beoordeelaars van den zang op de beide volgende dagen en aan den secretaris van het uitvoerend comite, die voor dit concours zoo- ved brieven heeft moeten schrijven als hij wellicht in zijn heete leven niet meer doet. Het speet spr., dat de heer P. Haasbroek we- gens familie-omstandigheden niet aanwezig kan zijn. Spr. besloot met den wensch, dat „Zang en Vriendschap" niet alleen in deze dagen van jubileum-vreugdie op aller steun mag re- kcnen, maar ook later. Dit zal dan de schoonste lof zijn, dien men het kwartet kan aanbieden. (Applaus). Mevr. de Lange had, behalve liederen van Brahms, eenige oud-Hollandsche nummers gekozen, die Willem Pijiper va neen stijlvolle klavierbegeleiding voorzag, die daardoor nog in waarde gewonnen hebben. Van de uitvoe- ring dier liederen memoreer ik in't bijzonder het laatste gedeelte van Jezus Bloemhof en dan de liederen van Brahms, die, mevr. de Lange een bijval bezorgden dat haar tot het geven van een extra nummer noopte, waar voor Minnelied van Brahms genomen werd. Mej. Veenenbos had ook Brahms op haar programma, twee liederen met begeleiding van altviool, door den heer Kroone, en piano Geistliches Wiegenlied en daarvan de laatste regel van 2de, 3de en 4de couplet zong mej Veenenbos zeer gevoelvol, doch nog meer ge mot men van de zeer mooie vertolking van de alt-aria uit Odysseus" van Max Bruch De klavierbegeleiding der solo's was aan den heer Oushoorn opgedragen en men weet dat dan ook daaraan niets mankeert. Evenals mevr. de Lange was ook mej. Veenenbos zoo bereidwillig een extra nummer te geven. c„Schoorl's geimengd koor" ook onder lei- ding staande van den heer Jonker liet zich hooren in „Molentje" van Keereweer. 't Was 'n nukkig molentje, 'n tamelijk gevaarlijk mo lentje, als men niet oppast kan men zeer ge schikt 'n tile van de wieken krijgen. „Wiege- liedje" van Roeske zongmen beslist zeer mooi. Het jubileerend kwartet had een viertal nummers voor zijn rekening genomen, n.m „Memorare" van Hecht, klavierbegeleiding door Gerard Hekket, „An der Schonen blauen Donau" van Strauss, „Meiliedje van Olman en „Een vrouw", v. Koop. Van deze num- hoorde ik alleen de wals van Strauss, die, met begeleiding van piano en strijkorkest bijzon der goed werd vertoikt. Het werd een succes- numimer en moest gedeeltelijk herhaald wor den. Die wals heeft er al aardig wat jaartjes opzitten, maar heeft nog niets van haar char- me verloren. De Jegenwoordige muziek in dat genre zal, dunkt me, niet zoo'n lang leven bschoren zijn. Na de pauze werd „Zang en Vriendschap" gehuldigd1. Achtereenvolgsns werden bloemen aan- geboden door de volgende vereenigingen: Gemengd Koor Harmonie, De Stem des Volks, Bergen's Mannenkoor, Con Amore, Vereenigde Zangers. Voorts werden nog bij monde van den heer W. J. Karssen bloemen geschonken door den heer P. Hecker en den Kring van Vak-musici, alsmede door de feest commissie. De voorzitter van „Zang en Vriendschap" dankte de verschillende sprekers voor hunne gelukwenschen. Het was een avond die een waardi ge inleiding genoemd mag worden voor de zangwedstrijden, eerste Paaschmiddag in de liarmonie, met die tweede adeeling dubbelmannenkv/artetten, waarvoor zes en sembles waren ingeschreven. Als juryleden hadden voor den geheelen wedstrijd zitting, de heeren Nico Hoogerwerf uit Haarlem, Olivier Koop uit Overveen en de dirigent van het feestvierend kwartet, Corn's Jonker, als permanent voorzitter. De wedstrijd op eersten Paaschdag. Het verpliehte nummer voor deze afdeeling is „Sneeuwvlokjes", gedicht van George Haak, muziek van Nico Hoogerwerf, en het dubbelmannenkwartet van Helmondsch man nenkoor, dir. Jac. Jacobs, opende de rij Mooie stemmen, goed ensemble, 'n enkele maal 'n te zwaar accent, aardige licht te zin gen composite, niet zoo erg gemakkelijk. Vrij nummer: „Ecce quomodo Maritur" van Jac. Handel. Wat schuchter het begin, aan het einde ruwig, de pianissimoherhaling heel mooi. 2. „Euterpe", Amsterdam', dir. B. Brouwer. vrij nummer „Voorjaarslied" van Alphons Vranken. Begin derde couplet, verplicht num mer, beter dan van zijn voorganger, over 't geheel minder mooi klankgehalte; men ein digt goed. Vrij nummer begint goed, maar waarom het woordje ,,Vreugde" zoo voorzich- tig gezongen? (9e regel.) „Levensvreugd" kwam bij de eerste tenoren in de knel. 't Num mer is 'n tamelijk moeilijke oipgave voor kwar- tetbezetting. 3. „Art eb Abstiantion" uit Amsterdam was afwezig en trad nu op No. 4. „Crescen- do" uit Amsterdam, dir. mej. Jo Jaakke. Niet erg gelukkig in't begin, dat lichte zin gen speelt de zangers parten, de klank van het ensemble wordt dan dun. Vrij nummer: „Zomeravond" van Olman heeft erg te lijden van onzuiverheid; de baritons bij „Het leven dat hem behoort" maken een gunstige uitzon- dering. 5. Inter Nos", Amsterdam, dir. Gerard Oomen. 't Is een ensemble, dat als eerste be- kroning een vijfde prijs A. behaalde en wist op te klimmen tot een 2den prijs. Het vrije nummer neemt men forscher dan de andeie kwartetten, tenoren klinken sotns erg be- nauwd. als 't zo6 doorgaat, komt men hier lang niet aan een tweed'en pijrs toe. In „Ecce quomodo Mcritur", dat men als vrij nummer geeft, begint men erg-lang- zaam, langzamierhand wordt het tempo iets beter, toch, over t' algemeen te trekkerig en onzuiver, de pianissimoregel aan 't slot nog het best, maar dat kan t geheel niet redden. 6. „Adama van Scheltema", Amsterdam, dir. A. Aletrino. Beschaafd begin, „is het daar beven de wolken", minder, over 'f alge meen echter een goede vertolking. Vrije num mer: ..Tenuisti", van Hendrik Andriessen. De inzet beloofi wat, 't is 'n lastig nummer, maar de verkregen gunstige indruk blijft en veroorzaakt aan het slot een geestdriftig ap plaus. Toen werd, als slot van den middag, door de nog aanwezige zangers, ondfer leiding van den componist, het verpliehte nummer nog eens uitgevoerd. Onder de teUioorders be- vond zich ook de dichter George Haak, die, op verzoek op het podium gekomen, zijn ge dicht reciteerde, stormachtig applaus volgde daarop, evenals na de kooruitvoering, toen't den heer Hoogerwerf gold. De lste prijs, met algemeene stemmen, verkeeg „Adaina van Scheltema", 8 verguld- zilveren draagmedailles, en I 20 voor den directeur. Tweede prijs, 2 zilveren draagmedailtes, en 10 voor den directeur, de zangers uit Hel mond, met 2 tegen 1 stem. Derde prijs, 8 zilveren draagmedailles, „Euterpe" met 2 tegen 1 stem. Vierde prijs A., 8 verguld brouzen draag medailles, „Crescendo" met 2 tegen 1 stem. Vierde prijs B. (extra prijs), met algemee- ne stemmen, aan Inter Nos". Publieksprijs „Adama van Scheltema". Directeursprijs de heer Aletrino. 's Avonds, 7 uur, van denzelden dag, kwa men achtereenvolgens die dtfbbel gemengde kwartetten tweede en eerste afdieeling aan de beurt. Jury als boven. Verplicht nummer voor de tweed afd. „Nevelvrouw" van Joannes Red- dingius, muziek van Olivier Koop voor de eerste afdeeling „Berfst", van W. Graadt van Roggen, muziek van Nico Hoogerwerf. 1. Uno Animc/', dir. mevr. E. G. W. Be- the-van Eijken, uit Baarn. Begint niet slecht, maar blijft niet op dezeifde hoegte, erg jeugdige sopranen en alten. Geea mooi ge heel. Evenmin als bet verpliehte koor van 'smiddags is ook „Nevelvrouw" gemakkelijk. Vrij nummer „Sanctus" van Lotti. Men be- doelt het wel goed, maar de stemmen passen niet bij. elkaar. Derde prijs met algemeene stemmen (8 zil veren draagmedailles). 2. „Nieuw Leven", dir. R. M. Moeskops, Medemblik. Dit is veel beter ensemble. Jam mer dat het pianissimo bij het Moderate te sterk is, maar zinkt ineen, dat ritenuto was daarentegen heel goed. Vrij nummer: „Sa!ve Regina" van Oberhoffer. Mooi be gin. „Et jesum" en verder goed:. „0 Cle mens" weer te sterk en wat daarop volgde niet altijd voikomen zuiver. Hierna moestHolder's Gemengd Kwartet" komen. Het kon echter niet op tijd hier zijn en daarom zou als No. 3 een kwartet uit de eerste afdeeling zingen, doch het was niet aanwezig, en er moest noodgedwongen ge- pauzeerd worden. Tweede prijs, met algemeene stemmen, (8 zilveren draagmedailles en 10 voor den di recteur). No. 3, eigenlijk No. 1 van de eerste af deeling, komt eindelijik opdagen „Zaog en Vriendschap", uit Haarlem, dir. J. Hiensen. Verplicht koor „HerfsF' van W. Graadt vau Roggen, muziek van Nico Hoogerwerf, die in dit nummer aan de uitvoerders hooge eischen stelt, waarvan de dames en heeren zich lof- felijk kweten. Vrij nummer: „Ave Verum Cor pus" van Mozart. Keurige samenzang, een der sopranen wat te voorbarig. Overigens heel mooi. 2e prijs, met algemeene stemmen, (8 zilve ren draagmedailles en 20 voor den direc teur). 2. Santpoort's dubbel gemengd koor, dir. H. J. Arisz. De goede indruk die men ver- leden zomer te Bergen van het werk van de zen leider kreeg, bewstigde zich ook heden. Bravo. Vrij nummer: „Zorgennacht", even- eens van Hoogerwerf. De uitvoering er van maakte, dat de componist door het publiek gehuldigd werd. Eerste prijs (8 verguld zilveren draagme dailles en J 30 voor den directeur). Direc teursprijs en felicitatie van den componist van „Herfst". 3. „Oefening zij Omtwikkeling", den Haag, dir. L. J. van Beyersbergen van Hene- gouwen, ook eerste afdeeling. Dit ensemble valt bij het vorige stevig af. Vrij nummer; „Sel!g sind die l odten" 'van Mohr. Hierin zijn oogenblikken die wel wat be ter zijn, doch bepaald mooi kan men het niet noemen. Derde prijs, met algemeene stemmen (8 zil veren draagmedailles). Nu volgde „Hekter's gemengd Kwartet", dir. A. J. Leeuwens (2e afdeeling). Klank wat schraal, soms anders wel muzikaal van opvatting. Vrij nummer: „Ave Verum Cor pus" van Mozart. Niet mooi de inzet en niet steeds bepaald zuiver. Eerste prijs met algemeene stemmen (8 verguld zilveren draagmedailles en 30 voor den directeur, die tevens den directeursprijs ontving). De publieksprijs 2e afdeeling, met 56 stemmen, was voor „N:ieuw Leven", die van de le afd., met 89 stemmen, voor Santpoort. Daarna gaf men het nummer van Koop: „Nevelvrouw", onder leiding van den com ponist door leden van de deetnemende kwar tetten der 2e afdeeling. Aan't einde een hul- de voor den componist. En zoo geschiedde't ook met de ensembles der le afdeeling, men zong gezamenTijik „Herfst" en Hoogerwerf dirigeerde, die met applaus begroet, ook aan het slot hartelijk applaus in ontvangst had te nemen. De wedstrijd op tweeden Paaschdag. Maandag, 2e Paaschdag, 2 uur werd de wedstrijd voortgezet met de afdeeling kleine gemengde koren, waarvoor 6 ingeschreven. 't Verpliehte nummer is het koor „De witte sneeuw" van Olivier Koop, gedicht van Joannes Reddingius. 1. Velsen's klein a cappella koor, dir. H. J. Arisz, 19 leden. Beschaafde zang, bij „onbe- wogen" wordt het aangegeven „un poco ac- eel" niet gemaakt. Anders mooi gezongen en het nummer van Koop voldoet al direct, 't Is 'n zeer melodieuse compositie. Vrij nummer: „Ellen" fragment uit den eersten zang van dr. Fred, van Eeden, muziek van Oknan. Te nor best bij „eenzaam lag ik daar" enz. Vol klinkend forte ,,Gij, liefste" enz. uitmuntend Een pracht prestatie. 't Applaus heeft het karakter van een ovatie aan koor en leider. 2. „De Stem des Volks", dir. P. A. Blauw, 48 leden. Blaauw laat het aceel meer uitko- men en men zong met goede voordracht. 't Was voor dit koor niet benijdenswaardig als no. 1 een ensemble als dat uit Velsen gehad te hebben. Vrij nummer: „Eens" van Otto de Nobel, Een couplet lied. Goed gezongen, in 't midden van't laatste couplet even wanke- lend en misschien had het tempo over't ge heel wat vlugper opgewekter kunnen zijn. 3. .jPredosa", 'Amsterdam, dir. A. v. o Kwast, 40 leden. Bij „zwaar belaan" ruw, over't geheel mat en traag. Vrij nummer: „Jonge liefde" van P. v. d. Rovaert. Geen mooi klankgehalte, de bedoeling is wel goed, maar men geeft ze niet mooi weer. Begin 4e couplet bij „En jub'lend" weiifelend. 4. „Tavenu", Amsterdam, dir. H. P. C. Dams, 34 leden. Bij't slot van't eerste cou plet niet zuiver. Goede tegenstelling bij het forte gezongen „onbewogen en het na de formate piano ingezette „zijn't pelgrim's", slot van het nummer niet bepaald zuiver. Vrij nummer Des Morgens" van Koop. Begin zwevend, hier en daar herhaald zich dat. Slot goed. 5. „IJmuiden's a cappella koor", dir. Jan Belder, 49 leden. Goede, lichte inzet, 'n't mid den minder, over't geheel genomen een te ap- precieeren vertolking. Vrij nummer: „Trauer- gesang" van Blutner. Het „Ruhe sanft" enz. mooi, bassen doen t' goed, mooi, vast pianis simo. Ook bij de herhaling gelukt het. Slot uitmuntend. Publiek applaudisseert geestdrif tig. 6. A'lkmaarsch gemengd koor „Harmonie", dir. Jac. N. Al, 35 leden. Zeer beschaafd en semble, wat trouwens van Al te verwachten was. Vrij nummer: „Droomevr6uw, kom" van Olman. Tenoren bij „Maanlichf' enz. heel goed, maar bij „zacht en inig" en verder het „Suja" enz. wat te forsch. Ook dit ensemble werd hartelijk beklapt „Harmonie" heeft den goeden naam die het reeds lang heeft op- nieuw gehandhaafd. le prijs, (zilveren lauwertak en 30 voor den directeur), „Harmonie", Alkmaar, met 2 tegen 1 stem. 2e prijs, (verguld zilveren medaille en 20 voor den directeur), Velsen met alge meene stemmen. 3e prijs „IJmu.iden", zilveren medaille, met 2 tegen 1 stem. 4e prijs „Stem des Volks", Alkmaar, met 2 tegen 1 stem. Publieksprijs „Velsen" met 75 stemmen. Directeursprijs de heer Al. Hierop volgde de afdeeling kleine mannen- koren. Verplicht nutnmer het bekende, mooie stuk van Hoogerwerf: „0, Heil'gen", gedicht vain Felix Rutten. 1. „St. Caecilia", Weesp, dir. Joh. Kroese, (48 leden). Voile koorklank, totdat bij „Ver- haerlijkt" een lste tenor ht bedierf; in forte- gedeelte komt die stem te veel uit. „Uit zijn hart verdrijft" minder. Heel dikwijls mooi van klank. Vrij nummer: „De Zoekers" van Koop. Bekend nummer van den verleden jaar te Bergen gehouden zangwedstrijd. Even on- gelij'k bij „Wij zijn de tasters", later nog eens. Bij het „Lento" goed. Jammer, dat die bewuste tenor zich niet wat beter kan aan- passen. 2e prijs, verguld zilveren medaille en 20 voor dan directeur. 2. „Con Amore" Alkmaar, dirigent Jac. N. Al. Evenals bij „Harmonie" worden de zan gers van „Con Amore" met applaus ont vangen. (35 leden). 't Gaat best, 'n mooi, heel mooi koor. Pianissimo bij het Adagio" te sterk, later bij „Weest, heii ge nog eens, het vervolg prachtig. Ovatie aan den compo nist. Vrijnummer: „Les Martyrs aux Are- nes" van de Rille. Zeer verdiend het buiten- gewoon spontaan klinkend applaus na de uit voering. Eerste prijs, zilveren lauwertak, en 30 voor den dirigent. Publieksprijs „Con Amo re" rest 126 stemmen. Directeursprijs, de heer Al. Extra prijs voor de beste dirigente van den geheelen wedstrijd, mej. v. d. Kwast. Na het bekend worden der bekroningen zongen de le en 2e prijswinnaars nog eens de verpliehte stukken onder leiding der res- pectieve componisten. Slot van de wedstrijden. Maandagavond, 't slot van de wedstrijden. Het was nu de eerste afd. der dubbelmannen- kwartetten, waarvan 6 van de 7 ingeschre ven kwartetten, opkwamen. Het verpttiodte nummer is „Puer Natus est Nobis" kind is ons geboren" Een waarin zijn, een viertal n.m.: „Op onderwerpen geoomponeerd den vooravond", „In den Naeht", „Bij "den Dageraad" en „Op den Dag". 1. „Harmonie" uit Amsterdam nog niet aanwezig. We beginnen dus met no. 2. „Ver. Zangers" uit Beverwijk, dir. H. van Dijk. Niet altijd zuiver, en tamelijk kleurloos, 't wordt er langzamerhand niet beter op, echt monotoon. 't Zingen geeft geen goed beeld van de compositie. Vrij nummer: „Salve Regine" van Oberhoffer. Wat knijpt die eerste tenor! 't Is geen ensemole voor deze afdeeling. 5e prijs met algemeene stemmen. 3. „Inter Nos", den Helder, dir. A. J. Leeuwens. (Applaus). Dit kwartet heeft het ook met de zuiver'heid te kwaad. Er zit wel meer teekening in dan bij het vorige ensemble maar mooi is het nog lang niet. Vrij num mer: „Landslcnechtstandchen" van Lasso. Dit nummer wordt veel beter gezongen, 't lijkt hetzelfde kwartet niet. Kolossaal ap plaus. Vierde prijs. a 8 verguld bronzen draagmedailles met algemeene stemmen. 4. „Aurora", Haarlem, dir. K. Zeilmaker. Vrij nummer: „Kerstliedje" van Bern. Dia- mant. Het begin belooft niet veel. 't Werd beter maar een uitvoering de compositie waardig, hebben we ook nu niet gehad. Evenals bij het vorige kwaret is ook hier het zingen in het vrije nummer heei wat beter. Vierde prijs met algemeene stemmen, 8 verzilverd bronzen draagmedailles. 5. „Sonorita, den Haag, dirigent W. J. Smeele, was door ziekte van een der leden verhinderd te komen. 6. „Orpheus", Breda, dirigent G. Buwal- da. Vrijnummer: „Maskerdans" van Bernard Zweers, (is er niet). 7. Presiosa", den Haag, dir. W. Renaud. Nu hooren we iets dat al het vorige over- treft. hier zit ensemble in, ook voordracht. Nu komt de compositie eerst in 'n heel ander licht. W'dverdieii'd, langdurig applaus. Vrij nummer: „Der Fremdenlegionar" van Julius Wengert. Uitmuntend voorgedragen. Nu is „Harmonie" uit Amsterdam, diri gent K. Bohne, aan de beurt. Ook een uit- stekenide vertolking. Dit, en het vorige en semble bekampen elkaar. Vrij nummer: Re quiem" van Roeske. Hoe dit geweest is? Prachtig! daarmede is alles gezegd. Tot slot „Orpheus" Breda, dir. Buwalda. Ook een ensemble dat er zijn mag en een ernstige concurrent. Vrijnummer: „Masker- dans" van Zweers, een eigenaardig. moeilijk nummer, een compfiment voor de uitvoering „Orpheus", Breda, tweede prijs (8 zilverea draagmedailles en 20 voor den directeur) (2 tegen 1 st.) „Prociosa", den Haag, derde prijs (8 zil- veren draagmedailles), met algemeene stem- men. „Harmonie", Amsterdam, le prijs (8 verg. zilveren draagmedailles en 30 voor den directeur). Predosa" ontving nog een felicitatie van den componist van het verpliehte werk voor de beste uitvoering. Directeursprijs de heer Buwalda. Directeursprijs voor den geheelen wed strijd de heer Al (bij loting). Publieksprijs „Preciosa". EERE-AFDEELING (le en 2e PRIIS- WINNAARS). 1. Velsen's Capellakoor, met „Ellea", Weer een groot succes. Eerste prijs a. 2. „Harmcmiie", Alkmaar, met „Droome- vrouw, kom". De pianissimo's lijken me fij. ner uitgevoerd dan's middags. EERSTE PRIJS A. 3. „Con Amore", Alkmaar, met „0 Heib gen", 't Resultaat van 'smiddags herhaalt zich. EEREPRIJS. Was het den eersten wedstrijddag tamelijk stil wat het publiek betrof, Maandag was het heel wat beter, ofschoon het nog vrij drukker had gekund. Het prachtige zomer- weer en de motorraces waren voor de feest- vierende vereeniging geduchte concurrenten. Vooral den tweeden dag is er heel wat moo is geh oord en voor 's avonds van dien dag had men groote verwachtingen. Zij lie- ten echter tamelijk lang op zich wachten; de vertolking van het verpliehte nummer n.l. viel niet mee, totdat den Haag optrad en er een ommekeer kwam, die langzamerhand die ei- genaardige spanning in de zaal bracht, die zich ten slotte ontlastte in geestdritige toe- juichingen. Allen, die medegewerkt hebben tot het tot stand brengen van dezen wed strijd kunnen geluk gewenscht worden me het goede verloop er van. A. K TEN BATE VAN HET COMITe TER BESTRIJDING DER T. B. C. Nu een aantal dames gereed staat de ac- tie voor kaartverkoop voor bovengenoemd concert te beginnen, dient deze actie tocli met een enkel word bij het publiek te worden ingeleid. Het comite ten bate der T. B. C, daartoe gedwongen door den slechten toe- stand der kas, die het helaas niet mogelijk maakt voldoendc hulp te verleenen, heel! daarom een beroep gedaan op eenige stad- genooten, die bereid werden gevonden hun talenten in dienst der weldadigheid te stellen. Er werd al een Kerkconcert georganiseerd, waarop een zestal op muzikaal gebied goed bekend staande execufanten zullen medewer- ken, terwijl tevens nog een gemengd koor eenige liederen zal doen hooren. De namen der solisten, zoowel op vocaal- als instru- mentaal gebied, beloven een waar kunstge- not en het is daarom dat het comite dit con cert dan ook met groote warmte in de offer- vaardigheid van het pubilek aanbevedt. Steunt het comite in den strijd tegen dezt vreeselijke onoverwinlijke ziekte! Als dus straks de dames komen met lijsten en kaarten, teekent dan alien voor een paar kaartenGij kunt daardoor het aange- name met het nuttige (neen: noodige) ver- eenigen. Om den toegang voor het concert voor ieder mogelijk te maken is de entreeprijs go- stel'd op 1 voor het middenschip en 50 cent voor de andere plaatsen. Wenseht men geen gebruik van het concert te maken, welnu niets belet u evengoed uw gave te offeren. Voor verdere bijzonderheden zie men de advertentie in dit blad. OPENBARE LEESZAAL EN BOEKERIJ TE ALKMAAR. Jaarverslag 1927. Hoewel in die hiema te noemen statistisdie cijfers niet in alle opzichten een stijgende lijn valt op te maken, kunnen wij hier tech niet nalaten, wanneer wij ons tot de inwoners van Alkmaar bepalen, van een groeiende belang stelling voor onze Gpenbare Leeszaal te spreken. Het volgende overzichtje zal dit dui- delijlk maken. In 1923 werden 17 correspondentsch., tel- lende 477 leden, van lectmir voorzien; het aantal daarheen verzonden banden bedroeg 12947. In 1927 was het aantal corresp.scli. 9 met 258 leden, het aantal verzonden ban den 6038. In 1923 bedroeg het totaal aantal uitge- leende banden 43312 tegen 44424 in 1927. Zien wij dus over 1927 de uitleening aan de corresp.scli. tot op minder dan de nelft van 1923 teruggebracht, daartegenover staat in totaal toch nog een toename van het aantal uitgeleende banden. In de samenstelting van het bestmir is een belangrijke wijziging gekomen; het verloor in den loop van jaar drie zijner leden: de heeren Mr. A. P. H. de Lange en H. Wolzak door overlijd'en en mej. M. E. J. v. Rijn door vertrek. Mr. A. P. r j de Lanige is van de oprioh- ting der O.L.B. af bestuurslid geweest en ii in 1917 de heer Bruins als voorzitter opge- volgd. De Leeszaal heeft al die jaren een be langrijke plaats ingenomen in het hart van Mr. de Langv, temeer verheugen wij er ons over, dat hij de vervulling van zijn wensch; der huisvesting in 't tegenwoordige gebouw, nog heeft mogen beleven. Het door aen heer Arthur Verbeeck geschilderde portret van mr. A. P. H. de Lange is door de familie aan de Leeszaal ten geschenke gegeven en door het bestuur met groote erkentelijkheid aanvaard Ook in den heer Wolzak en mej. van Rijn verloor het bestuur twee zijner trouwste leden, wie de belangen van de Leeszaal zeor ter harte gingen. E)e heer Wolzak werd it 1910 tot lid van het bestuur gekozen, welte functie hij onafgebroken heeft vervuld; wij zullen zijn weloverdacihte adviezen noode rnissen. Mej. van Rijn is de eerste bibliofhecaresse geweest van de AUkmaarsche O.L.B. en herfl in 1908 een belangrijk aandeel gehad in de inriditing, rneer speciaal wat betreft de sa menstelling van de kaart-catalogus. Tot haar groot leedwezen zag miej. van Rijn zich in '10 genoodzaakt ooor andere drulcke bezigheden a's bestuurslid te bedanken, doch in 1917 heeft zij wederom een benoeming aanvurd. slechte spijsverterlng. schele hoofdpijn, prikkelbaarheid, ver- stopping. maagpijn en hartwater, genezen spoedig na gebruik van Foster's Maag- pillen. het tonische iaxeermiddel. Alom verkrijgbaar a f 0.65 per Bacon

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6