DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN.r 1928 Ifeonnomentsprljs bij vooruitbetaling per 3 maauden f2.-, fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct Adrertentlepr. 25 ct p. regel, grootore letters naar Brieven franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Redactie No. 83. DOADEROAK 12 A PR IE Uit lief PaHemeBif Buitenland BageGiJksch overzicht. NO. S* Dft nummer bestaat uif 2 bfaden. Monderd dertlgste Jaargang Direcfeur: O. H. KRAK. ;W Hoofdredacfeur Tj. N. ADEMA. ■Km Den Haag, 11 April 1928. De Eerste Kamer heeft heden een aanvang gemaakt met de behandeling van de Staatsbe- grooting van dit jaar. Zeker niet te vroeg, doch men zegt, dat de Kamer in het feit, dat de zomer reeds voor de deur staat geen aan- leiding vindt om spoed te betrachten, zoodat jwe vrij zeker een voile maand zullen zien ver- loopen eer de Voorzitter de heeren weer huisr waarts doet gaan. Heden zijn we ten minste nog niet hard opgeschoten: drie sprekers heb- ben het woord gevoerd en de lijst van inge- pchreven sprekers moet niet onaanzienlijk zijn. De beraadslagingen zijn geopend door den heer Van Lanschot (R.K.), die de gelegen heid gunstig achtte om zeer breedvoerige be- echouwingen te houden over de mogelijkheic van een herstel der Coalitie alsmede over het samengaan van minderheden tot vorming van een parlementaire meerderheid met een afgebakend program. Dat beide mogelijk zijn, was zijn overtuiging, doch hij verwierp ten eenenmale het denkbeeld van een samengaan van de Katholieken met de Sociaal-democra- ten. Maar ook andere onderwerpen heeft de heer Van Lanschot ter sprake gebracht. Zoo heeft hij een goed woord gedaan voor de om- wonenden van de Beersche Overlaat, die regelmatig, als de Maas buiten haar oevers treedt, hun land in een meer zien herscha pen, een waterstaatkundige toestand, welke dringend verbetering vraagt, Dan heeft de spreker een verdediging doen hooren van de diifferentieele .rechten en het klompenwetje, welke hij niet uit een economisch maar uit een sociaal oogpunt in's lands belang achtte. De volger.de spreker was mr. P. Rink, de leider van den Vrijheidsbond in den Senaat. De heer Rink beschikt, al is hij hoog van jaren, nog steeds over een buitengewoon hel deren geest en wat hij zeide was werkelijk weer het aanhooren waard. Hij weet de din- gen zoo kalm, zoo langs zijn neus weg te zeg- gen, en wat hij zegt is altijd waar. Zoo was yolkomen waar, wat hij uiteenzette omtrent de "fouten van ons evenredig kiesstelsel. maar niet' minder waar was, cat het stelsel als zoodanig, ontdaan van zijn fouten, toch altijd te verkiezen valt boven het vroegere ge- wone meerderheidsstelsel. En waar was ook wat hij opmerkte, dat een ouderwetsch parle- mentair kabinet onder de huidige omstandig heden niet is te verwachten en dat het extra- parlementaire kabinet, dat thans het land be- stuurt, volkomen in overeenstemming is met den tegenwoordigen politieken toestand. Wat hem intussehen niet weerhield vriendelijke maar duidelijke kritiek te oefenen op de ges- tie van het ministerie en uiteen te zetten, dat hij de voorkeur gaf aan een coalitiekabinet, dat aan het parlement in ieder geval verant- woording schuldig is, boven het tegen wo ordi- g?- De derde spreker van hedenmiddag was de heer prof. Van Embden (V.D.) die na een woord van kritiek op ons kiesstelsel, zich ver- diepte in beschouwingen over de defensie- politiek van de regeering, waarmee hij het als goed vrijzinnig-democraat volstrekt niet kon yinden. Morgen zet hij zijn rede daarover voort. aansch-Turksch non-agressiepact en toena- deringsverdrag is reeds voorgesteld. Er teekenen zich echter nog meer merk- waardige combinaties af, waarin Italie neb ging toont een dergelijke rol te spelen. Want het bezoek van den Roemeenschen minister Titulescu was een bewijs van nieuwe innig heid tusschen Italie en Roemenie (waarvoor de kiem gelegd was door Italie's erkenning van de Roemeensche rechten op Bessarabie) welke warme betrekking gemanifesteerd is, ondanks het feit dat Italie en Hongarije ook zeer dikke vrienden zijn, terwijl Hongarije en Roemenie weer elkaars tegenstanders zijn door de kwesties van de grenzen van Tria non en de optanten. Nu is Zaleski in politieke toenaderingsgesprekken gewikkeld, alhoewel bekend is dat de Poolsche politiek op d Kleine Entente (Servie, Roemenie en Tsjecho-Slowakije) steunt. Voor zijn vertrek uit Warschau heeft Zaleski ten overvloede uitdrukkelijk de gerucbten tegengesproken volgens welke hij gezegd zou hebben dat Po- len geen belang had bij de ongereptheid van de grenzen der Kleine Entente. Zulk een houding, voegde hij er bij, zou ongerijmd zijn van den kant van Polen. M. a. w. Polen zai ondanks alle vriendelijkheden met Itali Servie's vriend blijven. De tegenstelling tus schen Italie en Servie aan de Adriatische Zee is met dat al een der verontrustende as- aspecten van de Europeesche politiek. Zoo zoekt Italie dus cp alle mogelijke ma nieren vriendschapsbanden te sluiten. Maar juist in het feit, dat de meeste dezer landen met elkander overhoop liggen, schuilt een groot gevaar. Immers: bindende bel often zal Italie nooit af kunnen leggen, zonder in conflict te komen met de andere. candidaten voor de Italiaansche vriendschap. En wanneer dan de uitgeslotenen zich nau- wer met elkander verbinden dreigt de toe- komstmogelijkheid van een conflict in Zuid en Oost Europa benauwender dan ooit. "TALIe ALS POLITIEKE MAGNEET. De conferenties te Rome. Italie's buitenlandsche politiek. Een stri ven naar macht? Meer en meer is Rome gedurende de laat- «fe weken de magneet geworden, waardoor de staten, die den steun van een sterke mo- gendheid bij het behartigen van hun belan- gen maar al te goed gebruiken kunnen, zich aangetrokken gevoelen. Achtereenvolgens hebben nu Titulescu, de Roemeensche minister van buitenlandsche zaken, lewfik Roedsjid bey, de Turksche, Michalacopoulis, de Grieksche, Bethlen, de rlongaarsche, Zaleski, de Poolsche en Wol- demaras, de Lithausche Mussolini met een bezoek vereerd, terwijl bovendien Parker Gil- bert, de agent voor de herstelbetalingen en Kohler, de Duitsche minister van financien een soortgelijk uitstapje hebben gemaakt. Begrijpelijkerwijs beginnen velen zich af te vragen, welk doel de staten, die niet te- vreden zijn over de manier waarop de groote tnogendheden te Geneve hun zaken regelen, net deze icnferentie hebben. Trachten zij ,'e ^r^en °t zoeken zij enkel naar een midael om pressie uit te oefenen?, E'zijti iee^enen, die wijzen op dit laatste. woiQemaras beweert nog steeds, dat Musso- 1 hem geheimzinnige aanmoedigingen ge- geven heeft ten aanzien van zijn politiek te- genover Polen. Bethlen laat zich in denzelf- Z1I1 Ult> inzake zijn actie voor grenswijzi- Twi j waarschijnlijk zullen Zaleski en van Ji6SCU ^e'- |tetzelfde zeggen ten aanzien garij-n P tegenover Lithauen en Hon- mZn? H a U'?n van Griekenland en Turkije St Ital,aansche pers, dat Mussolini ?S"aar een Italiaansch-Grieksch-Turk- endp ,„,om daardoor tegenover de groei- lHip piW1] ng tusschen Joego-Slavie en de Rnmoi nie,uw steunpunt te verkrijgen voor is hierhHinaCte/-^Balkanpolitiek. Opmerkelijk dm V r' ?nekenland en Turkije elkan- flers politieke tegenstanders zijn. Een Itali- FRANKSIJK. EEN TREINBOTSING. Een hevige botsing heeft plaats gehad tus schen twee treinen op 300 M. afstand van •bet gare du Nord te Parijs, precies op de- zelfde plaats waar vroeger ook al eens een ongeluk voorviel. Vijftien dooden, zestig meer of minder zwaar gewonden. Gistermiddag te 1.20 uur heeft de botsihg plaats gehad, vermoedelijk ten gevolge van een verkeerden wisselstand. Een trein, die even tevoren't station in de riehting Amiens verlaten had, botste op den binnenkomenden trein uit Villers-le-Bel. De beide locomotie- ven reden met een snelheid van een 40 K.M. op elkaar in. Ze werden'door den schok uit de rails gelicht, terwijl de wagons achteruit op elkaar liepen. Twee wagons van den ver- trekkenden trein werden geheel verbdjzeld, van den anderen trein werden twee wagons in elkaar gereden. Reeds dadelijk werd een aantal lijfcetn ge- vonden, terwijl de zwaargewonden naar het hospitaal werden overgebracht. Bij aankomst bleken eenigen van hen reeds overleden te zijn. In het geheel zijn er op het oogenblik 15 dooden gevonden, terwijl 60 meer om min der zwaar gewonden in het hospitaal zijn opgenomen. Onder de gewonden was een jonge moeder van twee kinderen, wier beide beenen waren afgereden. Een andere moeder met een zoontje van vier jaar werd gedood In een communique van de spoorwegmaat schappij wordt medegedeetld, diat de oorzaak van bet ongeluk nog onbekend is. Door onveilig sein gereden, De machinist van den trein, die de botsing veroorzaakte, is aangehouden onder beschul- diging van dood en lichamelijk letsel door schuld. Hij erkende door het sein te zijn heen gereden, dat hem gelastte te stoppen. Hij had dit sein, volgens zijn zeggen, verward met die van de sporen er naast. Het aantal dooden bedraagt thans 16. Er zijn 19 ernstig gewonden in bet ziekenhuis opgenomen. Het verhaal van een ooggetuige. Omtrent bet vreeselijke spoorwegongeluk, dat gistermiddag nabij de Gare du Nord te Parijs heeft plaats gevonden, vertelde een ooggetuige, die gister met den Parijschen trem te Amsterdam arriveerde, nog het vol- gende aan het Persbureau Vaz Dias: De talrijke Hollanders, die met den snel- trein van 1.35 uur huiswaarts wilden kee- ren, verwonderden zich reeds, waarom de anders zoo punctueel vertrekkende trein reeds 10 minuten te laat was, doch de dienstdoen- de beambten wilden geenerlei uitleg geven. Op het perron heerschte de gewone drukte, en niets wees op een buitengewone gebeuv- teins. Des te ontzettender was daarom het tafreel, dat zich enkele minuten, nadat de trein het perron verlaten had, aan onze oogen vertoonde. Op het spoor, vlak naast onzen trein, enkele honderden meters bui ten den kap, waren twee treinen naar wij later vemamen de sneltrein naar Boulogne en een bcemeltrein uit Creil op elkaar ge reden. De schok moet wel zeer hevig geweest zijn, want de twee locomotieven waren ont- spoord en van beide treinen waren verschei- dene wagons totaal versplinterd. Vooral de boemeltrein was een groote wrakhoop, wat waarschijnlijk aan de minder soliede coo-. structie zijner wagons geweten moet worden. Geen ruit was heel gebleven en enkele wa gons waren als kartonnen doozen in elkaar geschoven. Toen wij er langs reden onge- veer 20 minuten na de ramp waren de treinen reeds geheel ontruimd. Wel werd tus schen de wrakstukken door talrijke brand- weerlieden nog gezocht naar gewonden. De ontroering in den Hollandschen trein was groot; om het terrein van de ramp en vooral op de luchtbruggen, die de baan ter plaatse overspannen, was de belangstelliag over- weldigend. Men verkeerde in onzekerheid om trent den omvang der ramp; wat betreft het aantal dooden en gewonden deden de wildste geruchten de ronde. De waarheid hoorden wij pas later. Wat de materieele sdiade be treft, te oordeelen naar de ruine, welke zich enkele meters naast onzen trein vertoonde, moet zij zeer groot zijn. Met koortstachtige haast werd gewerkt, om de belendende ba- nen vrij te maken. De vertraging van den Hollandschen trein, door het ongeluk veroor- zaakt, was niet aanzienlijk en bedroeg, zooals gezegd, slechts tien minuten. EEN WELVARENDE HOTELD1EF. In verband met de vele hoteldiefstallen, welke den laatsten tijd hebben plaats gehad, heeft de politie te Parijs een Zwitser aange houden, die in het bezit was van een buiten gewoon groot bedrag aan verschillende soor- ten vreemd geld. Hij heeft bekend tijdens af- wezigbeid van de gasten in de hotels op de kamers diefstalen te hebben gepleegd. De Zwitser bracht de politie naar een mooi ingerichte villa, die hij voor zich had la ten bouwen te St. Ouen. In den kelder vond de politie in een staten safe Nederlandsch bank- papier van 1000, Argentijinsch bankpapier van 1000 pesos, 600 pond sterling, 1500 dol lar, en kleinere bedragen Duitsche marken, Turksche ponden en zelfs Japansche yen. De Zwitser is ter beschikking van de justi- tie gesteld. EEN AANVAL VAN KRANKZINNI- GEN. Toen de geneesheer-directeur van het ge- sticht voor zwakzinnigen te Lesvellcc (Mor- bihan) dezer dagen zijn dagelijkschen rond- gagn deed, hep plotseling een zijner patien- ten op hem af en bracht hem met een vijl, dien hij ergens gevonden had, eenige zware slagen toe. Een ve:rpleger snelde toe, doch ook hij werd a-angevallen en gewond. Dit bracht de overige patienten in zulk een opwmding, dat zij zich alien op den doktei- en den verpleger stortten, zood'at het er een oogenblik naar uitzag of ze er miet levend zouden afkomen. Spoedig echter kwarn hulp opdagen en konden de beide mannen, deerlijk verwond, worden bevrijd. TWEE RUS9ISCHE NOTA'S. w Over de regeling der schulden. De „Matinmeldt dat het ministerie van buitenlandsche zaken twee nota's der Sovjet- regeering heeft ontvangen. In de eerste wordt het recht betwist de Bank van Frankrijk om beslag te leggen op het Sovjet-goud. Berthelot, de secretaris- generaal van het ministerie, antwoordde Dagolewski, dat hij het Fransche standpunt handhaaft. 1 In de tweede nota wordt uiting gegeven aan de verwondering der Sovjets over het onderbreken der onderhandelingen over de schulden, die sedert de ontbinding der spe- ciale missie nan de knnselnrijen zijti toever- trouwd. De Matin" meent dat de beide nota's zijn bestemd voor de communistische verkiezings- propaganda. EEN FRANSCH-ITALIAANSCH INCIDENT Bij de Corsicaansche kusl. Uit Bastia op Corsica wordt een Fransch- Italiaansch incident gemeld. De Italiaansche stoomlogger „Annina", die drie maanden ge- leden in de Fransche territoriale wateren had gevischt en in beslag genomen was, werd door visschers uit Bastia weer opgemerkt. Met geweren schoten zij op het schip om het te verjagen. De opvarenden van de „Annina" antwoordden met revolverschoten, zonder iemand te treffen. Daarna lichtte het schip het anker en voer weg, waarbij het eenige honderden meters netten der Corsicaansche visschers meenam. DUITSCHLAND. OVERVAL IN EEN GERECHTSGEBOUW. Een communistisch journalist bevrijd. Op zeldzaam brutale wijze is gister de com munistische journalist Otto Braun, die zich sedert geruimen tijd wegens het plegen van hoogverraad in voorloopige hechtenis be- vindt, bevrijd uit het gebouw van het ge- rechtshof te Berlijn-Moabit. Ongeveer om 9 uur werd Braun naar het kabinet van den redder van instructie ge bracht, daar een hem bekende dame hem wenschte te spreken. Behalve Braun en deze dame bevonden zich nog twee beambten in het vertrek. Plotseling verschenen zes of zeven goed gekleede jongelieden in het kabinet. Op de vraag van een der beambten wat zij wensch- ten, trokken ze alien een revolver. Zij som- meerden de beambten hun handen omhoog te houden en wierpen hen tegen £°n grond. Voor de beambten gelegenheid hadden om hulp te roepen waren de indringers reeds verdwenen en met hen Otto Braun en de dame. OnmiddelLijk renden nu ook de beambten het vertrek uit en lieten de alarmklok luidea. Alle toegangen van het gebouw werden ge- sloten, maar het was reeds te laat. Braun en zijn bevrijders waren reeds ontkomen. Slechts een der jongelieden kon nog wor den gevat. Hij weigerde te antwoorden op de hem gestelde vragen, zoodat men op het oogenblik nog niet eens weet hoe hij beet. DE NADERENDE VER'KIEZINGEN. De Centrumlijst; dr. Wirth op de tweede plaats. Gisteravond heeft het partijbestuur van het Centrum onder voorzitterschap van rijkskan- selier Marx, in tegenwoordigheid van dr. Wirth en den vroegeren Pruisischen minister- president Stegerwald een vergadering gehou- den, waarin de rijks-candidatenlijst voor de a.s. rijkskdagverkiezingen werd opgesteld. Na een langdurige gedachtenwisseling, die in hoofdzaak om de candidatuur-Wirth draaide, verklaarde deze zich bereid, in het ka,der van de Centrumfractie mede te werken, m.a.w. dr. Wirth heeft de hem gestelde voor- waarden aangenomen. D-e eerste drie plaatsen op de rijkslijst worden ingenomen door dr. Marx, dr Wirth en Stegerwald; de bekende groot-industrieel Florian Klockner staat op de zevende, de Pruisische minister van volkswelvaart Hirt- siefer op de tiende plaats. Opmerkelijk is, dat de bekende monarchis- tische en anti-republikeinsche prins Lowen- stein geen plaats op de candidatenlijst heeft gekregen. DE ARBEIDSCONFLICTEN. Uitsluiting in de Saksische metaal- industrie. De Bond van Saksische metaalindustriee- len heeft bekend gemaakt, dat heden de uit sluiting begint. Deze omvat 160 tot 170.000 arbeiders VALSCHHEID IN GESCHRIFTE. En toch vrijgespro'ien. De „I<61n. Z." maakt melding van de volgende vrijspraak: Een Solingsche familie had een loge. Deze miste op een goeden dag een 10 M.-biljet, dat hem blijkbaar in het huis ontstolen was. De verdenking viel op het dienstmeisje, in wier bezit inderdaad zulk een biljet werd gevonden; zij verzekerde echter het van haar verloofde te Frankfort te hebben ontvangen in een brief. Zij ontkende en beschuldigde op haar beurt de huisvrouw van den diefstal. Teneinde licht in de duisternis te brengen en zichzelf van de verdenking te zuiveren, zond mevrouw in alle stilte een telegram, voorzien van de enderteekening van het dienstmeisje, naar den verloofde in Frank fort van den volgenden inhoud: „Sein dade lijk of geld in brief zat, die hier open aan- kwam". Het antwoord luidde ontkennend. Uit wraak gaf het dienstmeisje haar meeste- res aan wegens valscheid in geschrifte. De rechtbank oordeelde, dat objectief hier inder- daad valschheid in geschrifte aanwezig was volgens den jurisprudentie van het Reichs- gericht geldt een telegram als geschrift maar zij sprak beklaagde niettemin vrij, daar deze in noodweer, althans in vermeen- de noodweer tegenover een aanval op haar goeden naam had gehandeld. EEN FIETSTOCHT VAN 7200 K.M. Door een 82-jarige! Fietsen geldt o. m. voor de sport, die men, zij het dan in geleidelijk gematigder tempo, tot op hoogen leeftijd kan blijven beoefenen. Akkoord maar dat men als 82-jasrige een fietstocht begint door Europa, mag toch ook op dit gebied wel als iets bijzonders gelden! Maandagmorgen heeft de 82-jarige Werner te Trier zijn rijwiel bestegen om naar Berlijn te peddelen als eerste etappe op zijn ,roodvlucht" door Europa via Praag, Wee- nen Boedapest, Belgrado, Rome, Bern, Padjs. De gehede tocht zal een 7200 K.M. zijn. Een kranige prestatie. Zelfs voor jongere krachten. EEN JAAR VACANTIE. Voor een levenslang veroordeelde. Het Pruisische ministerie van justitie heeft een man, die eenige jaren geleden tot levens- lange tuchtbuisstraf was veroordeeld, een jaar scborsing van straf en verlof gegeven om hem gelegenheid te geven te werken voor zijn revisie, nadat het ministerie na ingestelc onderzoek tot de overtuiging was gekomen, dat men hier ongetwijfeld te doen heeft met een onjuist vonnis. Het betreft hier een vroegeren waarnemen- den politiebeambte, Dujardin genaamd, die in het jaar 1919 gearresteerd werd onder be- schuldiging van moord op den grendbezitter Jaquet. De man werd door de rufy-rechtbank te Insterburg schuldig bevonden en veroor deeld tot levenslange tuchthuisstraf. Gedu rende al die jaren heeft Dujardin niets nage- laten om met behulp van zijn advocaat revisie te verkrijgen. Tot tweemaal toe heeft de ver- dediger een daartoe strekkend request inge- diend, maai beide keeren wees het „Lando-e- richt" 't verzoek af als niet voldoende aan den wettelijken eisch tot 't bijbrengen van nieuwe feiten. Ten slotte wendde de verdediger zich tot het Pruisische ministerie van justitie, hetwelk het dossier opvroeg en een onderzoek door een departementsambtenaar liet instel- len. Deze kwam tot de conclusie, dat tijdens het oorspronkelijk onderzoek grove fouten ge maakt en nalatigheid begaan moeten zijn. Op grond nu van dat rapport heeft het ministe rie onder afwijking van de tot dusver gevolg- de praktijk den veroordeelde een jaar vacan- tie gegeven om ongestoord zijn belangen te kunnen behartigen. .fs,$a Verder deelt de „Voss. Z." nog mede: Sinds jaren reeds heeft de moordzaak-Dift jardin de openbare meening in Oost-Pruisen bezig gehouden. In zijn dorp gaat al lang het gerucht, dat de man onscbuldig veroor deeld is. Tegelijik met de echtgenoote van den ge- dooden grondbezitter heeft Dujardin terecht gestaan. Op een nacht hadden in het slaap- vertrek ddr echtgenooten Jacquet, bij wi« Dujardin als hulp-houtvester in betrekking was, schoten geklonken. Jacquet werd zwaai gekwetst te bed liggende gevonden. D< vrouw, die door de schoten gewekt was, had een vermond persoon uit het raam naar bui ten zien springen. Zij vloog naar de kamer van Dujardin dien zij te bed vond, volgeur haar verzekering. Het O.M. was overtuigd geweest, dat Dtf- jardin tezamen met de vrouw van Jacquet den moord begaan had. De jury geloofde ech- ter niet aan de schuld van de echtgenoote en sprak deze vrij. Twijfel aan haar ochuI{ ontstond o.a. daardoor, dat er geen enkel< reden was aan te wijzen, waarom Dujardin tezamen met de vrouw den man gedood zo* hebben. ENOELAND. EEN GEESTELIJKE IN DE BANK DER BEKLAAG'DEN. In Engeland is een vicaris door zijn bis- schop opgeroepen, om zich in het openbaar op bepaalde beschuldigingen van moreelen aard te verdedigen. Dit is voor't etrst in dit land, dat een onderzoek van dezen aard plaats heeft en wel krachtens de z.g. Benefi ces (Ecclesiastical Duties) Act van 1926. Het betreft hier reverend O. E. Hayden, rec tor van Avenin,g die er van beschuldigd wordt dat hij zich op onbehoorlijke wijze te genover een enderwijzeres, een zijner trouwe helpsters in de kerk, heeft gedragen en be- zoeken heeft gebracht aan drinkgelegenhe- den. m* HET VERyOER MET PASCHEN. Ruim 22 millioen passagiers te Londen. Van Goeden Vrijdag tot en met den Tweeden Paaschdag hebben de Londenscht ondergrondsche spoorweg, de trams en de bussen 22.221.053 passagiers vervoerd. HET GEBEURDE OP DE ROYAL OAK De tegenstanders in Engeland aan- gekomen. Sehout bij nacht Collard is gister te Sout hampton aangekomen, waar hij geen woord wilde spreken tegen de hem bestormende ver slaggevers. Kapitein Dewar en commander Daniels Irwamen te Pymouth aan en gingen met de boot verder door naar Londen, waar zij zich aan het ministerie van marine zullen vervoe- gen. ITALIe. EXHORBITANT-HOOGE STRAFFEN. Het zal onzen lezers bekend zijn, dat na den laatsten aanslag op den Duce in Italie een speciale rechtbank voor politieke misdrij- ven functionneert. Dit lichaam is berucht we gens zijn buitengewone strengheid. Eenige weinige woorden, die getuigen van ontevre- denheid met het regime, zijn voldoende om iemand 6, 7 jaar gevangemsstraf te bezor- gen. Op de zitting van 4 April b.v. stondea drii personen terecht wegens anti-fascistische pro paganda. Zij waren de werktuigkundige Gio vanni Parodi, ex-directeur van het dagblad ,,Unita" (thans opgeheven), Arturo Vignoc- chi, verpleger in een krankzinnigengestichl en Alviero Spinelli, die deel uitmaakt van een in de Romeinsche handelswereld zeer bekende familie, (eigenaars van een warenhuis). D dri ebeschuldigden bekennen het hun ten laste gelegde. De „Awocato Militaire", div als O. M. optreedt, zegt, dat hun werkzaam- heid beshst afkeurenswaardig was en niet kan worden geduld. De verdedigers roepen de clementie der rechters in. Een der beklaagden, Parodi tracth iets op te merken, doch de pre sident berispt hem en sluit de zitting. Een later wordt het vonnis uitgesproken Giovanni Parodi veroordeeld tot 21 jaar en zes maanden celstraf, Arturo Vignocchi tot 14 jaar en Alviero Spinelli tot 16 jaar en 8 maanden. Allen verliezen blijvend hun bur- gerrechten en zullen na hun invrijheidsstel- lmg drie jaar speciaal bewaakt worden Nog werd de 22-jarige Renato Leopizzi, tot voor kort hoofdredacteur van het te Parna versehijnende, than opgeheven, anti-fascisti sche dagblad „Corriere degli Italiani" ver- 3aar en 11 maanden beneveni 1300 lire boete. Er gaat bijna geen dag voorbiji zonder der- gelijke veroordeelingen. ONGELUK OP HET COMOMEER. Op het Comomeer is een motorboot?ve£ ongelukt doordat op een gegeven oogenblik het roer onk.aar geraakte. Onder de passa giers ontstond een paniek, zoodat mede ten- gevolge van het ruwe weer er water in fr loot kwam on deze spoedig zonk. De kapitein wist zich te redden. ALRMAARSCQG DE WILD LAAT, over de Boterstreet. Telef. 34 en 39, De nieuwe rljk ge ill. cetelogus van Tuinbouwgereedschappen, Orasperkscheermachinea, Tuinslang enz. enz. is gereed. Alleen kwaliteitsariikelen en goedkeep I

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1