Aspirin- Ppovlinciaai nieuws vertr. 22 Slept Plaafo van opkDbrHreeW Schoolconipagnie torpedisten 6 Sept. en 30 Aug., vertr. 22 Sept. Plaats van opk. Gorinchem. Lichting 1922. Schooled np. van den motordiensd: 4 ondero f., 8 korp. en 75 soldaten 13 Aug. en 6 Aug., vertr. 29 Aug. 75 soldaten 27 Sept., vertr. 13 Oct. 5 onderoff., 11 korp. en 26 soldaten 10 Sept en 3 Sept., vertr. 26 Sept. Plaats vaa opk.: Haarlem. Lichting 1925. Sc.hoolcomp. van den motordienst: ;10 Sept. eai 3 Sept., vertr. 26 Sept. Plaats van opk.: Haarlem. Lichtingen 1922 en 1925. Comp. intendancetroepen: de bakkersde helft 8 Aug., vertr. 24 Aug de a ndere helft 5 Sept., vertr. 21 Sept. de alagers en magazijnbediendende helft 2 Aug., vertr. 18 Aug. de andere helft 30 Aug., vertr. 15 Sept. de kl'eermakers: de helft 26 Juli, vertr. 1] Aug., d'e andere helft 23 Aug., vertr. 8 Sept, de sc.hoenmakers: de helft 26 Juli, vertr 11 Aug., de andere helft 23 Aug., vertr. 8 Sept. Te bepalen door den Hoofdintendant. WIE OOK EN WIE NIET OP MOETEN KOMEN. Behalve de hierboven bedoelde dienstplich tigen moeten voor de herhalingsofeningen in 1928 ook deelnernen: lo. eenige dienstplich- tigen van de lichting 1925 van het 2e, 4e, 5e en 6e Regiment vekl-artillerie, voorveel deze afkomstlg zijn van de voormalige 6e of 7e schoolcompagnie van het Regiment vesting- artillerie (deze dienstplichtigen volbrengen de herha lingsoefeningen bij.de infanterie); |2o. eenige dienstplichtigen der lichting 1921) behooretiide tot de infanterie (waaronder be- grepen hiet regiment grenadiers en het regi ment jag-ers) van. de Ie en life divisie; 3o .eenige dienstplichtigen der lichting 1921 van de 3e en 4e compagmie hospitaalsoldaten. De Sherhaling;soefeningen van de hierbedoelde dienstplichtigen zullen 17 dagen duren voor Sie soldat en en korporaals en 24 dagen voor de onder officieren. Voor al dezen zal de tijd Van opkomst nader worden bepaald. Dienstpvlichtigen, die ten gevolge van uit etel van de eerste oefening, vrijstelling van den diensl3pl'cht of om een andere bijzondere i reden de cjerste oefening hetzij geheel, hetzi voor een deel, later dan den gewonen tijt hebben vertvuld of nog zullen vervullen, vol brengen d<: herhalingsoefeningen te gelijk met de lichting, met welke zij de eerste oefening hebben beeindigd of zullen beeindigen. Di geldt ook voor dienstplichtigen, die de eerste oefening fcaj gedeelten in twee niet aanslui- tende tijdvakken moeten vervullen, doch die oefening niog niet hebben volbracht. De ove- rige dienstplichtigen die de eerste oefening bij gedeelt en in twee niet aansluitende tijd vakken he'bben vervuld, volbrengen de her halingsoefeningen te gelijk met de lichting, met welke zij het eerste gedeelte van de eerste oefening hebben beeindigd. Dienstplichtigen, die de eerste oefening hebben aangevangen tussohen de inlijvings- tijdvakken van de laatste ploeg eener lichting en de eenjte ploeg der volgende lichting. doch voor 18 October 1919, worden ten aan- zien van de herhalingsoefeningen gerekend te behooren tot eerstbedoelde lichting, tenzij zij door onderbreking van de eerste oefening deze hebben beeindigd te gelijk met een ploeg eener volgende lichting. Aan de herhalingsoefeningen wordt niet deelgenomen door: de dienstplichtigen, die bij de Luchtvaart- afdeeling werkzaam zijn op burgerrechtelijke arbeidsovereenkomst en voor wie deze afdee ling ook de mobilisatiebestemming is. (Zie voorts hierna onder „Vrijsteiling") Dienstplichtigen, die de tweede herhalings oefening; zouden moeten volbrengen in het jaar waarin zij ten gevolge van uitstel van opkomst, ziekte of om een andere bijzondere reden de eerste herhalingsoefening vervul Jen, volbrengen de tweede herhalingsoefening In het daarop volgend jaar. Wijze en uur van opkomst. IHij moet zorg dragen, dat hij zich op dien dag,"In UNIfSrM"OEKLEED en voor- zien van ziijn ZAKBOEKJE, met VERLOF- PAS, alsmede van alle verdere tot zijn ver itofsuitrusting behoorende VOORWERPEN /VAN KLEEDING en UITRUSTING, bij het korps aamneldt. De aanmelding moet geschieden: zoo hij verblijf houdt in de plaats van op komst, uiterlijk 8 UUR voormiddags; de overige in Nederland verblijvende dienst plichtigen vangen op den voor de opkomst bepaalden dag de reis naar de plaats van Opkomst per spoortrein, tram, stoomboot of ander openbaar middel van vervoer aan voor 8 uur voormiddags en tnelden zich na aan- komst onverwijld aan bij het korps of op de plaats van bestemming. Is volgens de gel- dende dienstregeling van het voor de reis aangewezen vervoenniddel, vertrek naar de plaats van opkomst voor 8 iJur voormiddags niet mogelijk, dan begeeft de dienstplichtige zich met de eerste na dit uur vertrekkende ge- legenheid daarheen en meldt hij zich na aan- komst onverwijld aan bij het korps of op de plaats van bestemming; de dienstplichtigen, die buiten Nederland verblijven, melden zich op den voor de op komst bepaalden dag voor 4 uur namiddags aan bij het korps of op de plaats van bestem ming. Bij de korpsen zal worden nagegaan, of de dienstplichtigen de reis naar de plaats van opkomst tijdig hebben aangevangen. De dienstplichtigedie zonder geldige reden niet tijdig aan de oproeping voldoet, stelt zich aan bestraffing bloot. Bovendien kan hij door de daarvoor bij de wet aangewezen personen en ambtenaren worden aagehouden en naar de plaats van bestemming worden gebracht. Verhindering. De dienstplichtige, die wegens ziekte of om een andere reden in de volstrekte onmogelijk- heid verkeert om op den beapalden datum in werkelijken dienst te komen, moet zich naar de plaats van bestemming begeven, zoodra hij daartoe in staat is. De opkomst van een dergelijken dienstplichtige blijft echter voor loopig achterwege, indien zij niet binnen 3 dagen na den bepaalden dag heeft plaats ge- had. De dienstplichtige ontvangt dan nader bericht omtrent den tijd, waarop hij moet op- komen. Bestaat voor de niet-opkomst geen geldige reden, dan ffiifft 3e "dienstpiich'tige verphdHT zich onverwijld bij zijn korps aan te melden. Bestaat de reden van verhindering in de aanwezigheid van ziekte of gebreken, dan dient de verlofganger hiervan zoodra moge lijk door overlegging van een gelegaliseerde geneeskundige verklaring ter gemeentesecre- tarie te doen blijken. Vrijstelling. Voor deze herhalingsoefeningen genieten vrijstelling: a. zij, die elders wonen dan in Nederland, Belgie, Hannover Westfalen en de Rijn- provincie; b. zij, die wonen in Belgie, Hannover, West- faten en de Rijnprovincie, voor zoover zij voor den dag van opkomst bij hun com mandant een verklaring inzenden, waar- uit blijkt, dat zij meer dan drie uur gaans van de Nederlandsche grens af wonen; deze verklaring moet zijn afgegeven door het hoofd van het plaatselijk bestuur of van de politie of door een Nederlandsche consulair ambtenaar; c. zij, die zich tijdens de herhalingsoefenin gen, buitenslands bevinden ter uitoefe- ning van de zeevaart (hieronder niet be- gr-epen de zeevisscherij); V erzoekschriften. De verzoeken om vervroeging of vrijstel ling, uitstel van herhalingsoefeningen, of no- pens opkomst in een andere garnizoeplaats, moeten ter gemeente-secretarie, afd. Militairc Zaken, worden ingediend. Voor eerstgemelde verzoeken moet gebruik worden gemaakt van formulieren, welke gemelde secretarie-afdee- ling daartoe op aanvrage verstrekt. Deze verzoeken worden slechts bij uitzon- dering en alleen in dringende gevallen toege- staan. Vervoer. De verlofganger, die per spoor, tram of stoomboot moet reizen of op de reis een of meer veren moet passeeren en in wiens zak- boekje aanwezig zijn de vereischte op wit papier gedrukte en met rooden inkt ingevulde vervoerbewijzen en passagebiljetten, behoeft zich voor zijn vertrek naai het korps niet ter gemeentesecretarie aan te melden, doch kan zich rechtstreeks naar het station of de aan- legplaats van vertrek begeven; hij stelt al- daar zijn zakboekje ter hand aan den beamb- te, met de uitgifte van plaatsbewijzen belast, of aan den veerman. De verlofganger be- hoort er op indachtig te zijn, dat hem het zakboekje wordt terug gegeven, alsmede de strook van het vervoerbewijs, aangezien.deze strook hem gewoonlijk gedurende de reis moet dienen als plaatsbewijs. De verlofganger, die niet in het bezit is van een vervoerbewijs of passagebiljet, inge- richt om daarop de reis te kunnen volbren gen, dan wel van het veer of van de veren gebruik te maken moet zich voor zijn vertrek naar het korps ter gemeentesecretarie aan melden, ten einde aldaar in het bezit te wor den gesteld van het vereischte vervoer- of an der bewijs. E>e verlofganger, die zich in het buitenland ophoudt, heeft alleen recht op vrij vervoer, voor zoover de reis gesehiedt BINNEN HET RIJK en dient om zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst te begeven. Bevindt zich in zijn zakboekje geen vervoerbewijs, inge- richt om daarop te kunnen worden vervoerd van de Nederlandsche gem-eente af, waar hij de reis voor Rijksrekening wenscht aan te vangen, dan wordt hem, op zijn verzoek, het vereischte vervoerbewijs toegezonden. Wenscht de opgeroepen verlofganger van deze gelegenheid tot vrij vervoer gebruik t maken, dan wordt hij uitgenoodigd aan bo vengenoemden Burgemeester ONVER WIJLD op te geven, van welke Nederland sche gemeente hij zich rechtstreeks naar de plaats van opkomst wenscht te begeven. Het vereischte vervoerbewijs zal hem daarna zoo spoedig mogelijk worden toegezonden. HET IS NOODIG ZICH TEN MINSTE EEN HALF UUR VOOR HET VERTREK VAN DEN TREIN, DE TRAM OF DE STOOMBOOT AAN HET STATION OF DE AANLEGPLAATS TE BEVINDEN Kostwinnersvergoeding. Indien tengevolge van het verblijf in wer kelijken dienst van den opgeroepen verlof ganger voldoende middelen tot levensonder- iioud ontbreken of komen te ontbreken o.m. hun echtgenoote; hun bloed- en aanverwanten in de rech- te linie; kunnen deze personen in aanmerking ko men voor een geldelijke vergoeding. Het ver- zoek daartoe moet ongeveer 2 maanden voor de opkomst mondeling ten gemeente-secreta rie, afd. Militaire Zaken worden ingediend Overnachten buiten de kazerne. Aan dienstplichtigen, die voor herhalings oefeningen in werkelijken dienst moeten op- comen en gedurende dat tijdvak buiten de ka zerne wenschen te overnachten, kan dit door den korpscommandant, op verzoek, worden toegestaan, doch uiisluitend indien het over nachten plaats heeft ten huize van hunne ouders. Het verzoek daartoe moet worden gericht aan den korpscommandant, ten minste een maand voor den dag van opkomst. Bij- dit verzoek over te leggen een gelegaliseerde ver klaring van de ouders dat zij met het ver zoek instemmen en dat zij er mede bekend zijn dat het Rijik geen vergoeding wegens overnachten buiten de kazerne toekent. Aan dienstplichtigen, die buiten de kazerne overnachten, kan vrijstelling van deelneming aan de menage worden verleend, eveneens zonder eenige vergoeding aoor het Rijk. De vergunning tot overnachten buiten de cazerne kan te alien tijde worden ingetrok- ken. Voorzien in eigen voeding.' Vrijstelling van de soldaten-menage, on der toekenning van vergoeding wegens ge- mis aan levensmiddelen, kan worden ver leend aan: gehuwde soldij-genietende militairen, voor zoover zij in hun woonplaats ver blijven; andere militairen, om voor hen gewichti- ge redenen; militairen, die op advies van een officier van gezondheid een bijzonder dieet moe ten volgen; Israelietische militairen; militairen, d.:e aannemelijk maken, dat zij vegetarieer zijn. Het verzoek om vrijstelling van deelne- iMng aan 'de menage m'oel schnftelljk bij frankeerden brief worden gericht aan den korpscommandant. In de verzoekschriften moeten de verlof- gangers hun adres duidelijk en volledig ver- melden. Rentekaart. Zij, die ingevolge de Invaliditeitswet ver- zekerd zijn, handelen in hun eigen belang, door hun rentekaart mede te brengen bij hun opkomst. Alkmaar, 12 April 1928. De Burgemeester van Alkmaar, WENDELAAR. Den geheelen dag druk bezig en desavonds hoofdpijn,afmatting envermoeidheid.Men nemedanl -2 Tabletten. Zij brengen onmiddellijk ver- lichting en herstellen het denk- vermogen. Prljs 75 crts, zifn 80 jartgen geboorfeaag ffernacnt. 1 ters zoo verworden. Een reven, gewijet Reeds verleden winter is aangevangen wel lust en daarmede in nauwe sannTih aan a. HEER-HUGOWAARD. De alhier gehouden bazar ten bate van ,/r.A.V.E.N.U." en „Ons Genoegejj", is voor- bij en heeft zich mogen verheugen in een bui- tengewoon druk bezoek, waartoe zeker het mooie weer heeft meegewerkt, doch naar we meenen niet minder het vele aanlokkelijke, wat deze bazar aanbood. Liep het Zaterdag al tamelijk druk, Zondag en Maandag was t overal eivol, Maandag zelfs zoo, dat enkele attracties niet konden worden uitgevoerd en velen zich gelukkig gevoelden, wanneer ze een uurtje in het cabaret onder voordracht, zang en muziek r us tig konden doorbrengen of een plaatsje in den theetuin konden bemach- tigen, om te luisteren naar het strijkje, onder het nuttigen van een kopje thee of koffie. We willen niet alle attracties opsemmen, doch meenen toch melding te moeten maken van het reuzensucces, dat werd behaald met de oud-Hollandsche dai^sen in keurig oud- Hollandsch costuum en letterlijk a'les wat daarbij behoorde, zelfs de muzikant in pas- send costuum, de heeren in de rustpoozen voorzien van een lange pijp en alien getrac- teerd uit de kom met boerenjongens. Keurig werden de dansen uitgevoerd, waarmede dan ook een zeer dankbaar applaus weid inge- oogst, dat tot een ware ovatie ©verging, nadat het dan^ezelschap door den heer Brugman was toegesproken en namens alle aanwezigen hun een wooid van hartelijken dank brncht voor hetgeen te zien was gegeven; het was inderdaad mooi. Ongeveer twaalf uur waren de laatste ba- zar-ai tikelen in dubbeltjes omgezct, waarna onder dankzegging voor aller medewerkinu €n belangstelling de zoo uitstekend Peslaa^de bazar werd gesloten. NOORD-SCHARWOUDE. De Markt. Ondanks een veel verminderde aanvoer brachten bijna alle producten deze week lagere en soms belangrijk lagere prij zen op. De oorzaak daarvan moet wel wor den toegeschrevcen. aan het zachte klimaat wat met bevordelijk is aan de aankomst op de buitenlandsche markten. Alleen de roode kool deed het weer best E)eze bereikte een hoogtepunt als tot heden niet gezien. De opbrengst was van 21 70 tot 29.60. De aanvoer was bijna 50 pet. minder dan de vonge week wat er wel op wijst dat ver- schillende tuinders niet meer hebben om aan te voeren. Ook de gele kool, waarvan de aanvoer slechts de helft van die der vorige week was bracht lagere prijzen op. Toch valt over de opbrengst absoluut nog niet te klagen. De Deenscihe witte echter, waarvan nog heel wat zit, daalde te veel. Meermalen viel een verlaging van 15 pCt. te constateexen. In het begin der week werd zelfs beneden de 5 verkocht, doch gelukkig werd het de laatste dagen weer even beter. De uien waarvan weinig meer wordt aan- gevoerd, blijft het bestie op prijs. Peen werd alleen Maandag aangevoerd, zoodat wel kan vvorden aangenomen,, dat deze voorloopig van het tooneel vexdWenen is. De totaal aanvoer was deze week 19 wa gons roode, 9'A gele en 58 witte kool, 7209 K.G. uien, 1800 K G. peen en 750 K G, kro- ten. CASTRICUM. De opbrengst van den verkoop van het Emmabloempje ten bate van de afdeeling van het Witte Kruis alhier heeft opgebracht de som van rond 150. Een zeer mooi be drag dat in jaren niet is kunnen worden be- reikt. Hiertoe heeft zeer zeker bijgedragen het fraaie weer van den 2en Paaschdag. - Op 2 Mei a.s. zal het vijftig jaren ge- leden zijn dat onzen oud-burgemeester met zijne echtgenoote in het huwelijksbootje stapte. Op dien dag zal ook zijn zuster gehuwd met den heer C. Reijnders alhier eveneens 50 jaren getrouwd zijn. Voorwaar een mooi familiefeest. begrijpen is het dat dien dag door de ingezetenen en anderen tot een onvergetelij- ke zal worden gemaakt. Bovendien is het nog niet lang geleden dat den heer Mooij met het maken van diepboringen nabij het station alhier en wel om voldoende putten te hebben welke water geven van behoorlijke samenstelling ten dienste van de stations Castricum, Alkmaar en Uitgeest. Ook thans is men al geruimen tijd bezig dat aantal te vergrooten. Dat men er echter heel gelukkig mede is mogen we betwijfelen want nog steeds worden de boringen, telkens op een andere plaats, langs den Stationsweg voort- gezet. Zijn wij wel ingelicht dan zal de put wel ke men thans aan het boren is voorloopig wel de laatste zijn. In ieder geval hebben een viertal personen den geheelen winter daar mede werk gehad. Bollenvelden. Evenals verleden jaar kunnen we thans eenige gegevens verschaffen omtrent den stand van het bloe'mbollengewas en de we- gen welke men moet rijden of gaan, om te genieten van de mooie bloembollenvelden. Om volop te genieten moet men gaan van de richting Beverwijk den Rijksweg volgen tot aan den overweg te Castricum en dan links afslaan tot den daarop volgenden over weg. Deze gaat men over en dan is het 't beste te wandelen, eensdeels omdat de weg naar het gesticht Duin en Bosch voor vreem- delingen is gesloten, terwijl de weg naar de duinen van Govers niet meer op den grooten weg verbinding geeft. Echter op de z.g. N.- Zanderij langs de spoorlijn naar Alkmaar is het een waar lusthof, terwijl tevens de velden even voor de duinen van Govers een bezoek overwaard zijn. Heeft men dat gezien dan kab men gaan in de richting Limmen, volgende den Rijks weg of wel in de richting Egmondbinnen langs de Mient. Langs den Rijksweg en den Bakkummerweg- of Heerenweg vindt men op verschillende piaatsen veel beteelde gronden met bloeiende of in den knop staande bloem bollen. Alles bijeen genomen mogen we de vreem delingen gerust uitnoodigen een bezoek aan Kennemerland te brengen. Hun tocht zal dan zeker niet tevergeefs zijn geweest. nauwe sairtonhang SINT-PANCRAS. De christelijke zangvereeniging „Looft den Heer", alhier, directeur de heer Paul Kok, behaalde op den tweeden Paaschdag een mooi succes. In den nationalen zangwedstrijd voor £e- mengde koren, op dien dag gehouden in „Bellevue" te Amsterdam, waarvoor 26 ko ren waren ingeschreven, behaalde „Looft den Heer" in de tweede afdeeling Gemengde koren, een len prijs B met 346 punten. Bovendien behaalde de heer Kok op deze wedstrijd met zijn mannenkoor „De Lof- stem" uit Broek op Langendiik nog een eer sten prijs met 350 punten in de derde afdee ling Mannenkoren. HEEMSKERK. Als eene bijzonderheid melden wij dat'van den veehouder Bakker te Heemskerkerduin daags na Paschen al het hoornvee reeds in de weide loopt. Albier is Dinsdag aanbesteed de restaura- tie van den gemeentetoren. Er waren 10 bil- jetten ingekomen, n.l. van: Hoen, Voorburg, 12477; G. Kranenburg, f 12888; P. Langendijk, Beverwijk, 23973; B. van Gelder, IJmuiden, 13490; L. Blonk en van Schinkel, Oudewater, 19226; J. Wo lenberg, Utrecht, 11990; J. van Tu- wen, Heemskerk, 14800; Holl. Maatschap- pij Van Deursen, Haarlem, 14140; Joh. Kraai, Haarlem, 15890; J. M. Tromp, Be verwijk, 27680. De gunning is aangehouden. HOORN. Onze stadgenooie, mej. J. A. Koop, volon- taire aan den Keuringsdienst voor waren te Alkmaar, slaagde te Aiiisterdam voor het analyst-examen (eerste gedeelte). De Victoria-bioscoop, die dezel' dagen werd verkocht aan den heer Van Os te Alk maar, heetf aan die ouden van dagen uit de gestichten en de weeskinderen van alle ge- zindten een fraaie voorstelling in haar thea ter aangeboden. Het zoogenaamde Timmermansbegrate- nisfonds, van oudsher het Timmermansgilde „St. Jozef", heeft haar 100-jarig bestaan feesteliij herdacht. SCHOORL. De Paaschdagen zijn voor het R.-K. ge deelte der bevolking gewichtige dagen ge weest. Al voor dien tijd bleek ons, dat er iets gaande was. Een mooie frontversiering voor de parochiekerk en een dito voor de wo- ning van mej. die wed. J. Lou ter, deden ons de vraag stellen, wat dat toch wel te beteeke- nen had. En toen bleek ons, dat in den na- middag van den lsten Paaschdag een zoon van mej. Louter, nadat hij na volbrachte stu- die zijn priesterbenoeming had ontvangen, feestelijk zijn intocht in deze gemeente zou doen. Te ongeveer 2 uur bevond zich op ,,'t Ber- gerschei" een stoet van vele ruiters te paard, die een eerewacht fbrmeerden en toen de lang verbeide auto in aantocht was, vormden deze ruiters een escorte en ging 't in „bleide optochte" de gemeente door tot de familiewo- ning. Hier werd uitgestapt en terwijl strooi- stertjes zijn pad effenden, ging P. Fr. Nerius Louter O. F. M. naar het kerkgebouw, omge- ven door de vele belangstellenden, die bij de kerk nog vermeerderden. Het was daar ge- woon een menschenzee, die den jongen pries- ter in het gebouw volgde, waar een plechtige H. Mis te zijner eere werd opgedragen. Ook's avonds en geheel den volgenden dag werden de feestelijkheden en eerediensten vervolgd. Naar men ons mededeelde was het 350 jaar geleden dat iemand uit dit dorp tot priester werd gewijd. Voor een stampvolle zaal gaf Maandag- avond de tooneelvereeniging „Thalia" een openbare uitvoering bij den heer Schuijt. Deze keer was de keuze gevallen op het Indi- sche tooneelspel van Fabricius: „Met den handschoen getrouwd". E>e leden van „Thalia" hebben met de ver- tolking van dit spel een mooi werk verricht. Alle medespelenden hebben het hunne of het hare bijgedragen om den avond te doen sla- gen^Het was vooral het spel van den heer C. Oud, hetwelk een vol licht wierp op de yerruwing der zeden van den Hollander in dit <x Insuhnde. Gelukkig dat daar niet alle karak- waar een tiranniseering van den zoo gemoedelijkeo inlander, moet afschuw wekken voor alien die in Indie nog iets anders willen zien dan een vazalstaat uit de middeleeuwen. Geen dank- bare rol heeft men, wanneer zooiets valt ui| te beelden, doch de heer Oud kweet zich uit- stekend van zijn taak. Het spel van de gezusters Kelling (mej. A, Bakker en mevr. D. Peetoom-de Keizer) dient tevens genoemd. Bijzonder treffend was de door hun uitgesproken gedachte over het mystieke van de tropische n-acht. Jammer dat dit juweeltje van den avond voor velen teloor ging door geschuifd en rumoer achter in de zaal. Een goede maatregel zou zijn om ge durende het spel de deuren te sluiten. Ook alle anderen hebben waardig hun krachten gegeven ter volmaking van het ge heel Wat was Adek Niekerken een echte leische huisjongen. Zeker die lui meer geziat he Adek? Aankleeding van tooneel, costumeering en grime waren goed verzorgd. Zoo was b.v opzichter Westerveld een echte halfbloed, en Koen, de onder-opzichter, deed ook aan zoo iets denken. De ruwe van Laar, alles willens en wetens vergetend wat in Holland zoo mooi en zoo hiuseljjk was, hij dacht zelfs niet op den juisten dag aan het mooie Hollandsche Kerst- feest, hield blijkbaar het Noord-Hollandsche sportgebeuren goed bij. Tusschen allerhande dienstbescheiden merkten we duidelijk een der jongste nummers van ,,'t Groentje". Het stuk zelve heeft ons niet geheel kun nen voldoen. Het kwam zeker doordat onze verwachtingen eenigszins te hoog gespan- nen waren. Het zat hem voornamelijk in het laatste bedrijf, dat na het tnooie vlotte ver- loop van de beide eerste acten, bepaald iets mats over zich had. Daarbij vonden we de ontknooping, 't eindresultaat, niet hevredi- gend. We hadden de eerlijke Hollandsche vrouw, door de handschoen getrouwd en in 't noodlot gebracht, iets mooiers in hare toe- komst toegedacht, doch dit was' niet de schuld van de dames en heeren artisten. Inte- gendeel, ze wisten zelfs in passages, waar't vlugge handelen moeilijk te doen is, nog he- koring te leguen. En hiervoor vooral brenaer we Thalia" huld-e. CENTRALE STIERENKEURING IN NOORD-HOLLAND. De Provin-ciale Commissie tot Bevorde- ring van de Rundveefokkerij in Noord-Hol- land is voonnemens om op Vrijdag 20 April a.s des voormiddags 9 uur in den Berger- liout te Alkmaar, de jaarlijksch-e Centrale Stierenkeuring te houden. Naar aanfeiding hiervan veroorlooft de Commissie zich de vrijheid d-e aandacht van belanigsteltenden en belanghebbenden hi-er- bij, te vra-g-en voor het volgend-e. Voor onze veebedrijven zijn d-e financieele uitkomsten in den laaste-n tijd ndet zeer roos- kleurig gew-eest zoodat op allerlei wijze wordt gefracht de intensiviteit van de be- drij-ven te verhoogen, ten einde de inkomsten in overeen-stemming te brengen van de be- hoeften. M-ede daardoor misschien treedt de toe-pas sing van rationeele teelt in de rundveefokke rij meer op den voorgrond en ook die vee- houd-ers die buiten het organisatieverband willen blijven, beginnen toch de waard-e te erkennen van controle en registratie der fokdieren. Meer en meer wi-nt de ov-ertuiging veld, dat wi! men het productie-vermogen van zijn melkvee verhooge-n, dan is men verplicht melkcon-trole toe te passen en in alle ge vallen geregistreerde stieren te gebruiken. Ook de voorschriften voor de consumptie- melkvoorziening dragen er ook wel iets toe bij, dat het geregistreerde vee meer de aan dacht vraagt, omdat de veehouder-leveran- cier van consumptiemelk, die over 't alge- meen weinig aan de fokkerij doet, daar hij zijn veestapel aanvult door aankoopen van melkvee. hier-bij ook naar productie-cijfers begin! te vragen. In dit v-erband kan dan ook ge-ust wor den verklaard, dat voor provincies, waar veel rundi'ee wordt gefokt en gehouden een Centrale Stierenkeuring een zeer belangrijke zaak is Daar toch worden de dieren iezamen gebracht, die op de voorkeuringen in de provincie werden uitgezocht en aange wezen om hier te v-erschijnen. Daar kan men dan, de uitgezochte stieren voortgekomen uit verschiltend-e fokbeslagen bij eikander zien en ald-us vergelijken. En ten slott-e kan men daar in de catalogus vinden de productie- en stamboomgegevens en ook onderling verge lijken. Aan den hand van het aldus gebodene kunnen geinteress-eerden bij de lokkerij dan nagaan of hier materiaal aanwezig is voor het verbeteren van 't eigen /eebeslag en eventueel hiervan profijt trachten ie trekken; hetzij door aankoop van een fokstier of te probeeren toez.:ggin-g van een stiereneige- naar te verkrij-gen om -koeien ter dekking te mogen aanibieden. In Noord-Holland kan de g-eorganiseerde rundveefokkerij er zich op beroemen, door haar streven en werk-en wel e-enig resultaaf te hebben bereikt en zeer zeker geldt dit vooi het prodncti-evermogen. Zonder grootspraak kan worden gee-zgd, dat dez-e provincie dien aangaande een belangrijke plaats inneemt in Nederland. Waar zooals boven is genoemd, velen zoow-el binnen als buiten d-e provincie be- langstelien in de Centrale keuring, daa-r achi d-e Provinciate Commissie het niet ondien- stig om evenals v-oorgaande jaren heel in 'I kort enkele_ inlichtingen hierover te geven. Op de v66rkeuring-en werden aangeboden 296 een-j'arige stieren, waarvan 123 dieren werden go-edgekeurd om t-er Central-e Keu ring te mogen v-erschijnen. Van de 59 aaingeboden tweejarage stieren werden 39 dieren goedgekeurd, van welke laatsten 24 stuks werden aangewezen om ter Central-e Keuring te mogen meedingen naar de voor deze rubriek, 15 uitgeloofd-epremien- Van de 14 goedgefceurde dri-ejarig-e stieren zullen waarschijnlij'k 10 dieren ter Centrale keuring komen, terwijl van de oudere stieren er slechts een paar zullen verschij-nen. Wanneer alle stieren die hiervoor werden goedgekeurd ter Centrale keuring komen, dan- zullen er ruirn 150 dieren aanwezig zijn. Oud-ergewoonte worden er wel eenige dieren thuis gehouden. Gelukkig neemt op dit oogenblik het mond- en klauwzeer af en voor melkvee d-e weekmarlcf in At- Men eische echter steeds de origiiteele verpakking „<3aye>i.u, ken- baar aan den oranje band en he! Bayerkruis. Weiger namaak en let er op dat op tablet het woord „Bayer" staat. elke

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6