ffi LSE i ISMU2 SfasisBii^isws .RecEitssakero CREDIETEN DEPOSITORS EFFECTED' Marktberiohten HI@scs®pei$ fCinist Tpsohn'ften R0EMENI5. ZAL TITULECU NIET AFTREDEN? Naar de Parijsche berichtgever van het Radio-agentschap weet te melden, heeft de Roemeensche minister van buitenlandscb.fi taken nadrukkelijk ontkend, dat hij cm poli- tieke en gezondheidsredenen van plan zou rijn, af te treden. AMERIKA. DE PRESIDENTS VERKIEZING. Hoover's kansen bij de Repu- blikleirtert. De commissie, die voor de verkiezing van Hoover tot president ijvert, heeft in een gis teravond gepufcliceerde verkiaring meege- deeld, dat er op 259 afgevaardigden naar de Republikeinsche Conventie, voor haar candi- daat mag rekenen. De 9 afgevaardigden van Nieuw Mexico zijn op de republikeinsche conventie te Kan sas City verschenen zonder bepaald man- daat. Men gelooft echter dat zeven hunner de cancjidatuur Hoover wenschen te steunen, een is een aanhanger van Low-dell en de ne- gende heeft zich niet verklaard. In een rede te Youngstown in Ohio zeide Senator Burton gisteren, dat de vooruitzich- ten, voor de republikeinen lang niet rooskieu- rig waren, 'tgeen hij voornamelijk toeschreef aan de Teapot-dome en andere olieschan^a- ten. vZAL TITULESCU NIET AFTREDEN? ERNSTIGE AARDBEVING IN PERU. Naar uit Lima in Peru gerneld wordt, heeft den 9 April in het district Pun cen ernstige aardbeving plaats gevond In v schillende deelen van het district is great? schade aangericht. De stad Hi at?. deel telijk verwoest. De berichten over deze gefceurt id Z2n zijn zoo laat bekend geworden, doordat felcgraaf en telefoonverbindingen, tengevolge van de alrijke aardschuivingen waren verbroken. POOLSCHE IMMIGRANTEN VOOR PARAGUAY. De Poolsche gezant te Asuncion heeft met de regeering van Paraguay een onderhouc gehad over landverhuizingskwesties. Waarschijnlijk zullen er Poolsche boeren als landiverhuizers naar Paraguay gaan. Hiffiiietiiaiid HET EEUWFEEST DER Fa. C. J. VAN HOUTEN ZOON. De eigenlijke feestviering ter gelegenheid van het Eeuwfeest der Konmklijke Cacao- en Chocoladefabriek der firma C. J. van Hou ten en Zoon te Weesp is heden begonnen. Ook Zaterdag en gisteren hebben ver- schillende feestelijkheden in de met vlaggen en bloemen versierde gemeente plaats ge had, doch heden biedt het jubileum der we reldfirma een meer algemeen karakter, waar van de beteekenis zich verre over de grenzen van de feestvierende gemeente uitstrekt. In den vroegen ochtend is het feest door klokgelui, carillonbespeling en kanongebul der ingeluid. Om negen uur kwamen reeds de eerste gasten het kantoorgebouw binnen. Steeds nam de belangstelling, ook van de zijde van autoriteiten, toe. Onder de gasten bevond zich onder meer de minister van arbeid, han- del en nijverheid, dr. Slotemaker de Bruine. Ook het voltallig gemeentebestuur en ver- schillende leden van den Raad der gemeente .Weesp waren aanwezig. De reeks feestelijkheden werd in tegen- woordigheid van de vele gasten met een een- voudige, doch niet minder pieteitsvolle plech tigheid geopend. In de hal werd namelijk het borstbeeld van den heer C. J. van Hcuten, oprichter van de jubileerende Cacao- en Cho coladefabriek onthuld. Ter inleiding van de ze plechtigheid hield de heer D. J. van Hou- ten Sr. een rede, waarin hij, na de vertegen- woordigers van gemeentelijke, gewestelijke en rijksbesturen alsmede het personeel en de vertegenwoordigers van de' burgerij van Weesp verwelkomd te hebben, memoreerde dat het in April 1928 was, dat voor den tijd van 100 jaar Koninklijk Octrooi werd ver- leend voor een uitvinding, die Coenraad Jo hannes van Houten deed in de Chocoladefa briek van zijn vader en bestaande in het ma- ken van chocolade in poedervorm, welke ge- makkelijk in het huisgezin is te gebruiken. In den loop van de daaropvolgende eeuw is gebleken, dat dit product van zeer groot nut voor de menschheid is. Na uitgeweid te hebben over de beteeke nis van den uitvinding van de cacaopoeder, zegt spr. te vertrouwen, dat het den kunste- naar-beeldhouwer gelukt moge zijn in het barde marmer ook uitdrukking te geven aan de ziel van Coenraad Johannes van Houten, zoodat anderen bij den aanblik tot meerdere ontplooiing hunner werkzaamheid worden opgewekt. Spr. verzocht ten slotte de klein- dochter van wijlen C. J. van Houten, mevr. van Mesdag-Maxwils, het borstbeeld van haar grootvader te willen onthullen. Mevr. van Mesdag-Maxwils, die verklaart als eenig kleinkind van wijlen C. J. van Houten de leveling te zijn geweest, hield een toespraak, waarin zij de jongere genera- tie, die nu geroepen is om de leading dezer familieonderneming steeds meer en meer ter hand te nemep, toewenschte dat zij de nieu we vragen, die zich telkens opdringen en de nieuwe moeilij-kheden, die zich zeker steeds zullen blijven vertoonen, met kalmte, emst en rustig overwogen zullen mogen over- winnen. Na de onthullingspleohtigheid zijn tijdens de ontvangst in de hal van het administra- tiegebouw de directie met het geheele perso neel samemgekomen, vele redevoeringen ge- houden Een der eerste sp-rekers was de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid d!r. Slote maker de Bruine. „Met ingenomeniheid" aldus de minis ter, schaart zich de regeering onder de velen, die aan deze jubileerende industrie hun ge- lukwenschen aanbieden. Gij verstaat, dat de Landsregeering reeds in het algemeen op een gedenkdag als dezen den bloei der betrokken oraderneming met blijdschap memoreert, om- dat het feit, dat een industrie een eeuw lang door goebe en kwade tijden been zich staan- de weet te houden en met steeds jeugdige kracht bij voortduring op expansie bedacht b'Lijft, op zichzelf reeds het afdoende bewijs levert, dat ondernemingslust, koopman- schap en energiie ten onzent nog steeds als een begeerenswaardig bezit van de oudere generane op ae jongere overgaan. Van willen en werken der Nederlandsche industrie heeft van Houten ook aan het bui- tenland het juiste bc-grip bijgebracht en voor deze daad brengt spreker de firma zijn wel- gemeenden dank. Met hefgeen in een eeuw van hard werken onder hooger zegen tot stand werd gebracht, wenschte de minister de directie en het perso neel van van Houten's Fabrieken van harte gelulc. De burgemeester van Weesp, de heer M. Dotinga, hield tijdens de receptie in de hal een toespraak, waarin hij de voordeelen op- somde, welke de vestiging van de firma van Houten voor Weesp met zich medebracht. Hij stelde daarbij in het licht, dat het niet aileen de materieele belangen waren, die zuilke hechte banden hebben gelegd tusschen de ju bileerende firma en de Weesper burgerij. Onder aanbieding van de gelukwenschen namens Gemeentebestuur en burgerij eindig- de de Burgemeester zijn rede met deze op- merking te maken, dat, welke veranderingen ook mogen worden gebracht in de etiketten, aangebracht op de producten der Firma in de komende eeuw, een onderdeel daarvan geen verandering moge ondergaan en dat is wel -dit: .jKoninklijke Fahriek van C. J. van Hou ten Zoon, Weesp bij Amsterdam." Nadat eerst door een vertegenwoordiger van het personeel en vervolgens door den voorzitter van het Centraal Comite, den heer A. H. Hamstra kransen waren neerg^legd aan den vo-et van het onthulde standbeeld, is het woord gevoer-d door den heer G. van Mesdag^ die namens de firma C. J. van Flouten Zoon dank bracht voor de ontvan- gen huldebetuigingen. Hij decide daarop me- de, dat de firma gemeend heeft deze gelegen- heid te moeten aangrij-pen om dc nu bestaan de pensioenregeling te wijzigen, waardoor de geemployeerden een verzekerd recht op pen- sioen zullen hebben. Ten tweede zal aan aide actieve medev/erkers van hoog tot laag een gratificatie worden aangeboden, die vastge- s.teld is op bedragen, gelijk staande, aan een tot vijf weken loon, naar gelar.g van den diensttijd. Ten -derde zal aan alle gepensionneerden der firma, in weCke positie zij ook zijn ge weest, ieder een bedrag van 100 worden uitbetaalb. En ten slotte zal aan ieder die op dezen dag als een der medewerkers kan worden beschouwd een plaquette worden aangebo den. Deze plaquette vertoond in zilver' het borstbeeld van den stichter der firma, Coen raad Johannes van Houten, gevat in een ma- honiehouten omlijsting. Na de receptie werd voor het khntoorge- bouw een monument onthuld aangeboden door het personeel. Ook bij deze plechtigheid werden verschillende toespraken gehouden. H'OOFDPRIJZEN ST A ATSLOTERI J. No. 12330 25000. No. 18424 f 2000. No. 1200 1000. No. 3432 f 400. Nos. 13542, 15527, 18329 f 200. Nos. 5573, 10312, 10450, 12969, 13549 f 100. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingien verricht in den morgen van 17 April. Medegedeeld door het Kan. Neder-1. Meteorologisch Institu-ut te De Bi-ldt. Hoogste barom-eterstand 767.8 te Reyksja- vik. Laagste barometerstand1 745.1 te Danzig. Verwachting (van den avond van 17 April tot den avond van IS April): Meest m-atige Noordelijke tot Noordwes- telijike wind, afwisselende bewolking, waar schijnlijk nog eenig-e neerslag, wei-nig ver andering in temperatuur. STORMWAARSOHUWINGSDIENST. Geseind van De Bildt hedenmorgen 9.10 uur aan alle posten: „WEEST OP UW HOEDE". EEN JUBILEUM. De driekleur, die heden op de locomotief- remise der Ned. Spoorwegen wapperde, ver- ried dat er daar iets bijzonders aan de hand was. En inderdaad werd er omstreeks 11 uur door een locomotief een versierd tramrijtuig vanaf het station in die richting vervoerd, waarin zich een gezelschap dames en heeren bevond Voor ingewijden was het direct dui- delijk, dat het hier eene traditie gold, die door het Tractie-personeel steeds in eere wordt gehouden bij het huldigen van een jubilaris. Het was de heer J. v. Stralen, machinist bij de Nederlandsche Spoorwegen, die heden zijn 25-jarig ambtsjubileum herdacht en nu feestelijk werd ingehaald met zijn huisge nooten en enkele familieleden. Na aankomst van den „jubileum-trein" aan de remise werd het gezelschap daar in de versierde machinisten-kamer ontvangen, waar de on- middellijke chef, de heer J. P. de Rijk, zich tot den jubilaris richtte en met eenige harte- lijke woorden de beteekenis van een jubileum uiteen zette, daarbij den heer v. Stralen nog vele arbeidzame en voorspoedige jaren toe- wenschend. Namens de directie overhandig de hij hem een couvert met inhoud, benevens eene oorkonde en namens een uit het perso neel gevormde commissie een viertal met pluche bekleede stoelen. Dat de jubilaris on der den indruk kwam van deze ontvangst, behceft geen betoog. Een collega, de heer L. A. H. Vierdag, dankte namens den jubilaris alien, die aan deze huldiging hadden mede- gewerkt, in het bijzonder den depotchef en den statiqnschef Hij meende in het vieren van een jubileum een belangrijk middel te zien cm d-en band van collegialiteit en vriend- schap onder het personeel te versterken Voorts bood hij namens de echtgenooten der feestcommissie-leden aan de echtgenoo-te van den jubilaris nog een bloeiende kamerplanf aan. Ten slotte voelde ook de heer J. Hei- no, als vroegere chef van den jubilaris, be- hoefte diens goede hoedanigheden door eeni ge zeer waardeerende woorden te belichten, waarna het gezelschap naar buiten werd ge- leid, waar een foto werd genomen. Flierna werd weer in het versierde tramrijtuig plaafc? genomen, dat het gezelschap naar het sta tion terug bracht vanwaar het per rijtuig naar huis ging. Dat ten huize van den heer Van Stralen den geheelen namiddag tijdens de receptie en daarna eene vroolijke stemming zal heer schen, spreekt vanzelf. Deze dag Is hem in derdaad tot een onvergetelijke gemaakt. ONTSLAG VERLEEND. De Burgemeester heeft aan den agent van politie B. Venema, op diens verzoek, eervol ontslag verleend, met ingang van 1 Mei 1928, wegens zijn benoeming tot agent van politie te Hengelo (O.). DE LAATSTE ABONNE ME NTSVOO'R- STELLING IN ,,'T GULDEN VLIES". Naar wij vernemen heeft de laatste abon- nementsvoorsteEing van het N'ieuwe Neder landsche Tooneel Vrijdag 27 April plaats in ,,'t Gulden Vlies", met „Albie's Rose Mary". WERK OPGEDRAGEN. De rioleeringswerken voor de gemeente Hillegom zijn opgedragen aan de firma de Moel en Hermes te Alkmaar voor de som van 15978,00. PACIFISME, VREDESBEWEGING OF ANT1-MILITAIRISME. Gisteravond had het Alkm. Vredesccimite in de bovenzaal van „de Unie" een vergade- ring belegd, waar de heer Albert de Jong, redaeteur van „De- Wapens Neder", sprak over: „Pacifis-me, Vredesbew-.ging of Anti- Militairisme". Na opening door den voorzitter, den heer J. 'Zee, werden door een tweetai dair .s een paar liederen gezoogen. De heer de Jong- ving aan met te zeggen, dat hij dat Pacifisme zou behand-elen, zc-oals het o. a. do-or v. d. Mandere wordt voorgc- staan. Dit pacifisme wil bestrijding van den oorlog, vooral door middel van den Volken- bond en verwerpt de dienstweigeringhet staat op het standpunt van handhaving der huidige maatschappelijke verhoudingen. Flet I. A. M. V. daarentegen wil de omver- werping van de tegenwoordige maatschappe lijke orde. 1 egenover het streven van de Vredesbewe- ging om de orde en rust te handhaven, willen de anti-militairisten opstandigheid in leger en vloot, tegenover de erkenning van het Staats- gezag en't gezag van den Volkenbond gaat de I. A. M. V. de bestrijding van het geloof in Staat en Volkenbond voor en wil zij den strijd rech-tstreeks tegen d-e regeering. Het anti-militairisme kan geweldloos zijn, het pacifisme kan niet buiten geweld. Het neemt geweld als noodzakelijk aan, terwijl de anti-militairisten streven naar het verkrij- gen van een maatschappijvorm, waarin voor geweld geen plaats is. Door zich op het standpunt te stellen de huidige maatschappelijke verhoudingen met haar scherpe tegenstellingen, die men zou kunnen noemen een organisatie van den honger, te handhaven, staat zij wel het miidtairisme toe, zooals de bezittende klasse dit toepast tegenover de bezitloozeldasse. De eersten hebben het monopolie van het wapengeweld. Ook in de rechtspraak worden de rechten der bezitters bestendigd, want het recht stelt zich ten doel handhaving der be staande orde. Daarom verwerpen de anti- militairisten internationale justiiie, overeen- komende met de nationale berechting der te genwoordige maatschappij. De Volkenbond, die wil de handhaving van den huidgen vrede, dus handhaving van een toestand berustend op Jt wapengeweld van den laatsten oorlog, is een rasseninstituut, dat de macht in handen geeft aan de blanke im- perialisten. Dat de pogingen tot ontwapening steeds mislukken, is't gevolg van zijn stand punt om een vrede te willen, berustend op militair geweld. Hoewel de oorlog den toestand nog maar erger zou maken, is het leven voor het gro-ot- ste deel der menschheid niets minder dan een voortdurende oorlog tegen honger en gehrek. In den oorlog vertoont de tegenwoordige maatschappij zich in haar ware gedaante. Oorlog en vrede zijn twee verschillende sta dia van de kapitaliistische staatsorde. Zoowel de economische geschillen tusschen, als in de staten worden in wapengeweld gesmoord. eD anti-militairisten willen een nieuwe maatschappelijke orde, waarvan de basis is onderlinge solidariteit. De oorzaak van oor log en onderdrukking is het feit dat de pro- ductiemiddelen zich in handen van een kleine groep menschen bevinden. De slavemij van den arbeid is ook de oorzaak van het kolo- niaal bezit. De strijdwijze der anti-mllitaiaisten is niet, geweld te plaatsen tegenover geweld, doch het geweld, dat immer nitgaat van de over- heerschende klasse, zijn kracht te ontnemen. Uit de huidige maatschappij wordt de revolu- tie geboren en mocht het hierbij tot botsin- gen komen, dan is dat zed-elijk de schuld der onderdrulckers. Als wij, aldus spreker, revo- luticnnair zijn, dan wil dat zeggen, dat wij de a.s. revolutie z-ien komen en dan ee-n nieuwe wereldorde willen opbouwen. Ondanks den Volkenbond en de beloften tot ontwapening, is de bewapening na den laatsten vrede door de verschillende staten opgevoerd en wanneer het weer tot eem oor log mocht komen, dan zullen de pacifisten zich tegen den oorlog moeten rich ten en de dienstfweigering aanvaarden en k-omt het bij een toekomstigen oorlog tot ma&sale dienst weigering, dan stort de tegenwoordige maat schappij in en moet een nieuwe worden op- gebouwd. Spr. eindigde met te zeggen, dat de pacifis ten door hun afkeer van den oorlog en de anti-militairisten door hun afkeer van het ge weld, eens elkander zullen ontmoeten. Door een der aanwezigen werd van de ge legenheid tot debat gebruik gemaakt om op te merken, dat Rusland na het uitrocpen van de revolutie genoodzaakt was met wapenge weld op te treden, daar het beroep op de andere volken om de wapens neer te leggen niet beantwoord was en Rusland o. a. door Polen, aangezet door Frankrijk en ook in China werd aangevallen. De heer de Jong kon hierin slechfs zien de bevestiging^ van de strijdwijze der anti-mili tairisten, die zeggen dat de arbeiders geen toevlucbt tot militair geweld moeten nemen, doch anti-militairistische strijdmiddekm moe ten toepassen. De heer van der Zee sloot de vergadering met de opmerking, dat hij voor het vredes- werk meer verwachtte van het beleggen van openbare vergaderingen, waar verschillende sprekers optreden, dan van het I. A. M. V., dat een kleine groep personen is, min of meer ongenaakbaar door fanatisane. Dit deed en der aanwezigen opmerken, dat hij dit lie- ver in debat dan als sluitingswoord gezien had. MEERVOUDIGE STRAFKAMER. ARR.-RECHTBANK. Zitting van Dinsdag 17 April. UITSPRAKEN. Gerbrand K., Lirnmen, hooger beroep, overtreding gcmeente-verordening, 20 boete of 10 dagen hecht. J. V., Hensbroek, valscbheid in geschrifte, 100 boete of 50 dagen hecht. Adr. M., Alkmaar, als voran, 25 boete of 25 dagen hecht. A. v. d. H., Helder, zedenmisdrijf, 50 boete of 501 dagen hecht. Engel G., Egmond aan Zee, hooger be roep, Jachtwetovertreding, 40 boete of 20 dagen hecht. Th. W. S., Egmondbinnen, als voren, overtreding Bouwverordening, 15 boete of 5 dagen hecht. Jan de V., Alkmaar, als voren, overtreding art. 453 Wetboek van Strafrecht, uitspraak aangehouden. Komt op 19 Juni weer voor de rechtbank. Alb. B., Alkmaar, hooger beroep, overtre ding Motor- en Rijwielwet, vriigesproken. VERMINDERING VAN STRAF. De piano-reparatenr G. S. te Heiloo, aan wien door de Alkmaarsche rechtbank 1 maand gevangenisstraf was opgelegd ter zake mishandeling, is in hooger beroep door het Gerectotshof te Amsterdam opgekgd 30 boete subs. 15 dagen hecht. Raadsman en verdediger van appellant was mr. A. Prins Jr. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. ALKMAARSCHE EXPORTVEILING. ALKMAAR, 16 April 1928. In de heden gehouden veilingeu werd betaald voor: Ra- barber per 100 bos 5—/ 14; Brusselsch lof le s. 18.40—/ 20.40; Brusselsch lof 2e s. 15.2016.60; Kropsl'a 4.60 .7 20; Postelein 1.06f 1 24 per bak; Radijs 4.508.20 Raapste'en f 2.80— /4;Spinazie per dubbele bak 1.02 1.19. AM5TERDAM5CHE AARDAPPELENPRIJZEN. AMSTERDAM, 17 April 1928. Zeeuwsche bonten 7.50f 9.50; Zeeuwsche blauwen 77.25; Industrie 5—/ 5.30. Overige prijzen onveranderd. Aanvoer 1 lading, zijnje 340 H.L. BROEK OP LANGENDIJK, 17 April 1928. Langedijker Groentenveiling. Gele Kool le s. 8.1014.70; Deensche Witte Kool 5.30—/ 6.50, alles per 100 K G. Aanvoer: 54000 ICG. Gele Kool; 112000 K.G. Deensche Witte Kool. PURMEREND, 17 April 1928. Op de heden gehouden weekmarkt waren aanvoer en prijzen als volgt: Kaas. 26 st. kleine Fabriekskaas 45.50 met rijks merk; 15 st. kleine Boerenkaas 48 met rijks merk; 1637 K.G. boter 1.65 1.85 per K.G. Vee. 606 Runderen, w.o. 175 vette f 0.80 1 per K.G.415 Melk- en geldekoeien 150—/ 375, handel matig; 16 Stieren; 7 Paarden 100—/ 150, handel stug; 29 vette katveren 1.25—/ 1.40, handel matig; 724 Nucht. kalv. voor de slacht 834; voor de fok 12—/'25, handei matig; 163 Vette Varkens voor de zout 0 54; voor de slacht 0.580.63 per K.G., handel vlug; 28 Magere varkens 18—/ 28, handel vlug; 219 Biggen 12—/ 16, handel vlug; 432 Schapen, vette 38—/ 40, handel matig; 23 Bokken; Kippeneicren 4.75—/ 5.75; Eend- eieren 4.75; Piepkuikens 0.10—/ 3; 1000 Kievitseieren 8. Eierveiling. 31994 Eendeieren a 4.80— 4.90; 20492 Kippeneieren a 5.20 5.90; 197 Kippeneieren b 4.50—/ 4.70. BEVERWIJK, 16 April 1928. Coop. Tuinbouw Vrije Groenten Fruitveiling. Spinazie 12—/ 15; Holll. Witlof 10 23; Sjalotten 5 per 100 K.G.; Hout 6.50—/ 13; Raapstelen 5— 5.50 per 100 bos; Sla 46.50; Groene kaskom- kommers 12—/ 20.50; Aardbeien 2— 4 per honderd stuks. PURMEREND, 16 April 1928. „Afslag- vereeniging Beemster, Purmerend en Om- streken." Witlof 7—/ 22 per 100 K.G Bloemkool 10—/ 31 per 100; Spinazie 13 —17 cent per mand (1 K.G,); Sla /a0.9O— 4.60 per 100 krop; Raapstelen 6 7 60 per 1.00 bos; Rabarber 1013 per 100 bos. ZWAAG, 16 April 1928. Veiling Bangert en Omstreken. Witlof 7—/ 8; Sla 3— 4; Radijs 2—/ 3; Bloemkooly 25; Ra barber 7—/ 10; Spinazie 10—/ 14; Prei 9. NOORDSCHARWOUDE, 16 April, '28. Peen 10.50; Roode Kool 22; Gele Kool 12.90; Deensche Witte Kool 6.20— 6.80, alles per 100 K.G. Aanvoer: 1050 K.G. Peen; 1500 K.G. Roode Kool; 2400 K.G. Gele Kool; 20200 K G. Deensche Witte Kool. Alkmaarsch Bicscoop Theater. De donhere slcppm van Algiers. Met groote belangstelling heeft men gis teravond dit dramatisch filmwerk van de Ufa gevolgd. De geschiedenis doet eenigs- zins denken aan het bekende tooneelstuk van Bernard Shaw: Mevrouw Warrens Bedrijf. Hier is het mevrouw Brisson, die een zeer winstgevende zaak exploiteert onder Ooster schen naam, in een der beruchte straten van Algiers. Haar dochter is op een klooster- school in Zuid-Frankrijk en krijgt daar p»„ prima opvoeding. Nooit mag deze docht! echter iets weten van het leven van h, 'r moeder. Wat voor strijd deze vrouw e£ heeft te yoeren om zich in haar moeiiijket sitie volkomen te handhaven, toont de fn in een reeks fraaie beelden. Doch nah,„rn komt de dochter ten slotie alles fe 2" geraakt in Algiers te midden van haar mS ders bedrijf en constateert ten slotte haar onmogelijk toescheen, dat de Ooster sche eigenares en haar moeder een en d zelfde persoon zijn, wat tai van verdere d™ matische conflicten tengevolge heeff u zal zeker dit filmwerk met de grootste T dacht volgen. s'uoiste aan- Maria Jacobini vindt in de moederrol iek wat haar volkomen ligt en haar gelegenta geeft tot zeer mooi spel. Camilla Horn i8? ^ftalhf dochter, die goed tegenspel geei Warwick Ward is de onsympathieke hand Journal, teekenfilm en een allerdoku tweeacter, getield „Kouwe Beenen", vormen een goed bijprogramma. KAMERMUZIEIC De laatste Kamermuziekavond is on a i Dcnderdag vastgesteld en zal gegeven won dm door het Nederlandsche trio, bestaande mt ds heeren Sam. Swaap (viool) Paul Frenkel (piano) en Ch. van Isterdael fvio. ioncel). v •>Het Vaderland" bevat een kririek van hen, ecu uiivoering in den Haag betreffende win wetii van Mendelssohn Respighi en Prahms. In die kritiek zegt de schrijver de heer A de W., c.m.„Mendelssohn, zoo'ge- spec:a, als het bovengenoemd trio deed zo6 warm, zoo gesloten, zoo steeds naar moge- i.jkheid gespannen, met zulke stuwingen en cantabilefeesten, ah, dan leve Mendelssohn al is de psychologic diep, noch ondiep. De sonate van Respighi: een groot, zeer persoonlijk, sterk stemmingsvol, en van a-z doorleefd, krachtig fantaisierijk werk. Ener- gie en lyriek houden elkaar in evenwich' Met gloed, met nobele kracht, en kern met groote lyrische warmte (technisch bewonde- renswaardig) hebben Swaap en Frenkel de sonate gespeeld. De toon en bezieling van den violist waren wel buitengewoon schoon en meesleepend. En Brahm' harstochtelijke trio in c, door- aderd van nerveuse, en niettemin klassiek- beheerschte romantiek, vooral doorwerkt en sterk doorwrocht zelfs, vol bruisend binnen- leven, met prachtig evenwicht tusschen kern en kracht, ijler phantastiek en zingende ly riek. En hoe die geest is begrepen. De ware Brahmsgeest, warm, donker, phantastisch in bedwongenheid (toch vrijheid!), de ononder- broken sterke spanning; die waren er. In't bizonder verdient Paul Frenkel een warm compliment, voor de technisch en muzikaa! sehitterende wijze, waarop de klavierpartij, die bij Brahms altijd veel zwaarder is, dan ze schijnt, is gespeeid. Het publiek was terecht zeer dankbaar. En de „Avondpost" schrijft: „Eindelijk vonden wij de gelegenheid eet der concerten van dit trio bij te wonen, iets waarop wij ons reeds lang spitsten met het oog op de bekende muzikale hoedanigheden van elk dezer drie kunstenaars in het bizon der. Vooral de stuwende, brandende energie van den pianist Paul Frenkel, zijn Russi- sche aard, gelouterd en gekuischt door zijn sam-enwerken o.a. met Hubermann, oefenen een uitstekenden invloed uit op het samen- spel van dit trio als zoodanig. Want de grooter bedachtzaamheid en de muzikale ka- rakteristiek van den cellist Charles van Is terdael zoowel als van Sam. Swaap, een be dachtzaamheid die intusschen de muzikale expansivit-eit geenszins schaadt contrasteerf voorzeker met de spelkarakteristiek van Frenkel, doch het contrast geeft een magni- fiek tegenwicht aan de soms al te forsche stuwing van den piano-conductor. Hoe ver- jongd en als geheel nieuw klonk ons nu het trio opus 66 c moll, van Mendelssohn in de ooren; indien er ooit romantiek via een tem perament is gespeeld, dan wel gisteravond; dat kookte en kolkte in een sombere grootsch- heid, dat sloeg alle gangbare opvattingen uiteen, dat was het tegendeel van zoetelijk en gelikt, dat leefde hevig en spontaan. Zoo gespeeld werd dit vormschoone werk monu- mentaal van omtrek en verhouding met iets van de wceste kracht van de Lorcley erin! De sonate b moll voor piano en viool van Respighi is een van die werken waarnaar men nauwelijks genoeg kan luisteren. Verm- krachtig, hoewel hier- en daar wat onbe- heerscht, heeft het werk in den geest iets krampachtigs, is het vol van smartelijke epi soden die zich tenslotte in berusting oplos- sen. De beide kunstenaars Frenkel en Swaap lieten ons de schoonheid van het werk ten voile beseffen door een juist geponeerd en doordacht spel vol nobele passie en strenge beheersching der niet geringe moeilijkheden, Flet Brahmstrio kon ik niet meer hooren. De uitvoer-enden hadden begrijpelijkerwijze veel succes. A. K. „Zwitserland"maandblad vooi toerisme, sport, internathmh vraagstukken, Zwksersche politick, Uteratuiir, handel, folklore, ge schiedenis, kunst en welenschap pen. Wij ontvingen het eerste nummer van bo vengenoemd nieuw tijdschrift, dat onder re- dactie staat van den heer K. S. van Heijns- bergen, van Breestraat 78 te Amsterdam. Onder de lijst van medewerkers vinden we namen van zeer bekende schrijvers, o. a- Martien Beversluis, Flenri Bord, jhr. Borel, jhr. van Riemsdiik, mr. C. P. van Rossem, Tom Schiiperout (van wien ook in onze co-urant meermalen zeer prettig geschrevffl artikelen o-ver de Riviera werden geplaatst), dr. Jac. Thysse en Henri van Wermensker- ken; natuurlijk ook voormannen van de Nederl. Reisvereeniging als: mr. van aei Flier en A. Pieters en de op folkloristisch gebied zoo bekende D. J. van der Ven. De Nederlandsche consul te Lugano, M ron van Was^enaar, schreef een voorwoord, waarop de red-actie volgde met een i

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2