D§ regels voor den weg. Geneeskiindigs brieven. fist oroxe ^laalsinacliine. Binnesiianel Liicfitvaart. DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. De Montcalm. Naar verluidt zijn de weersomstandig- fceden in de omgeving van Greenly Island jeer verb-eterd, zoodat de Montcalm mis- icliien gister nog de bust kon bereiken Naar ,fn tot nu toe nog niet bevestigd bericht uit Murray Bay is de ijsbreker op Greenly Is land aangekomen. Een vliegtuig ter beschikking van de oceaanvliegers gesteld. De ..Transcontinental Airway" maakt be- lend, dat zij in Murray Bay een vliegtuig ter beschikking van de Oceaanvliegers stelt om ben in staat te stellen verder te vliegen naar bfew-York, zoodra zij van Greenly Island met Duke Schiller te Murray Bay aankomen. In de eerste 48 uur was het editor onmoge- lijk van Greenly Island op te stijgen, daar langs de k-ust van geheel Labrador hevige tneeuwstormen heerschten. De oceaanvliegers en Mackenzie King. De Canadeesche minister-president Mac kenzie King faeeft volgens berichten uit Otta wa op zijn telegram met gelukwenschen van it ^manning van de ..Bremen" het volgen- je antwoord gekregen- Na de landing van het Duitsche vliegtuig Jremen" in Uw groot land na het vol- brengen van den eersten succesrijken over- tocht van den Oceaan van't Oosten naar 'I Westen hetoben wij de grootste tegemoet- koming, gastvrijheid en steun ondervonden. Wij brengen hiervoor onzen hartelijken dank en brengen de eerbiedige groeten van de Duitsche en Iersche bemanning van de Bremen" aan het Canadeesche volk Een telegram van FHzmaurice. Majoor Fitzmaurice zond den Ierschen ge- zant te Washington het volgende telegram: Met Gods hulp is de vlucht van het Oos- ten naar het Westen tot een goed einde ge bracht. Ik verheug mij erover dat dit resul- taat ons land eer en aanzien brengt. Mijn Duitsche makkers Koehl en van Hiihnefeld sluiten zich aan bij mijn begroeting aan U. Wij hopen New York binnen weinige dagen fe bereiken. Kb hi brengt rapport uit over zijn landing op Greenly Island. Kohl heeft verklaard, dat hij en zijn tocht- fenooten tern-auwernood aan het doodsge- vaar zijn ontkomen, toen zij lang voor de landing getracht hadden door sneeuwstorm en mist te vliegen, en daarbij vlak boven de oppervlakte van het water geraakten. Alleen doordat er een laagje paraffine over het vliegtuig was aangebracht, is de noodlottige ijsvonning voorkomen. De motor heeft ge- duren.de de geheele vlucht voortreffelijk ge- werkt. Hij zelf was er eerst voor de vlucht naar New-York voort te zetten. rnaar heeft dit plan moeten opgeven, toen fcleek, dat de voorraad benzine nagenoeg uitgeput -"as Bij de landing heeft hij Greenly-Island ver ward met New-Foundland. Hertha Junkers naar Montreal vertrokken. Het op het Gurtiusvliegveld gesreedstaandte Juakensvliegtuig is gisternamdddag te 2 uur 15 (Atnerikaansch-e tijd) naar Montreal ver trokken. Van daaruit za! het tracbten Green ly Island te bereiken. Aan boord bevin-den rich Hertha Junkers, haar broeder Ehrhardt junkers, de Duitsche vlieger Melchior en een nechanicien. Een iweede vliegtuig zou gistermiddag .'ertrekken met den vlieger Romeo Savachon lan boord van Murray Bay met bes-temming Mar Greenley Island om Duke Schiller af te lalen, die op het eiland zal blijven totdat iavachon is aangekomen. De oceaanvliegers slaan het aan- bod van Duke Schiller af. Na de aankomst van den vlieger Duke Mailer op Greenly-eiland hebben de Oce aanvliegers opnieuw de Transcontinental Airway opnieuw telegrafisch om nieuwe onderdeelen verzocht, wat er op schijnt te wijzen, dat het aanbod van Schiller voorloo- pig onder dankzegging afgewezen is. Dit Khijnt een bevestiging van het bericht, dat de vliegers onder alle omstandigheden hun rait naar New-York met de ..Bremen'" venschen voort te zetten. Fitzmaurice met Duke Schiller naar Montreal vertrokken? Blijkens een nog niet bevestigd bericht dt Montreal is Majoor Fitzmaurice met Duke Schiller van Greenly-eiland naar Mon treal vertrokken; hij zal daar persoonlijke Pogingen in het werk s telle n, zoo spoedig tiogelij'k een propeller naar Greenly-eiland te "erzenden. De vlucht van Duke Schiller. Naar de ..Associated Press" meldt, heeft bet vliegtuig van Duke Schiller met majoor ritzmaurice aan boord bij Natashkwau rant een tuss-chenlanding moeten maken. Zal Kohl zijn vlucht voortzetten? Te New-York rekent men erop, dat Kohl finder alle omstandigheden zal tracbten met pjneigen vliegtuig, zij het ook met tusschen- fflwi-ngen, vender te vliegen naar New-York. lady bailey. Een nieuw vliegtuig. Een Zuid-Afrikaansche vlieger is hed-en Set een Moth-vfi-egtuig naar Tabora gegaan; flat vuegtuig is bestemd om lady Bailey in staat te stellen haar tocht LondeniKaapstad voort te zetten. weieniS;uVfIe kleintjes maken een !zelfs van 33, terwijl het laagste percentage groote Laten wij het gevoel van malaise, d* - 1. onlekkerheid, welke ieder voor zich te dragen heeft, al kan niet ontkend worden, dat ook de omgeving van den patient dikwijls zijn deel van de ellende krijgt door het slechte hu meur enz., voor een oogenblik rusten, dan blijft de opeenhooping van de mindere pres- tatie door velen over als een maatschappelijk nadeel, dat niet te licht geteld moet worden Het verlies aan arbeidskracht in totaal is grooter dan dat van andere veel ernstiger ziekten, die evenwel niet zoo dikwijls voor komen, zooals longontsteking, blindedarm- ontsteking enz. Wij moeten prof. Van Loghem dankbaar zijn, dat hij over dit onderwerp een zoo be- langwekkend onderzoek heeft ingesteld. Van niet minder dan 7000 personen heeft hij ge- daan weten te krijgen, dat zij hem geduren- de 37 weken geregeld op de hoogte hebben gehouden van de verkoudheden, waaraan zij gedurende dat tijdvak leden. De uitkomst van zijn onderzoek was, dat geregeld 10 pet. van die 7000 verkouden was. Wanneer wij zijn onderzoekingsmateriaal als maatstaf voor het geheele volk mochten gebruiken, zou de slotsom gerechtvaardigd zijn dat in Nederland altijd gemiddeld 700,000 men schen verkouden zijn. Indien ieder van die menschen voor elke verkoudheid een uur minder werkte, zou dit bij een 8-urigen ar- beidsdag een werk ver lies voor de natie betee- kenen van 87500 dagen of 240 jaar, of an ders uitgedrukt dat 240 menschen een ge heel jaar niet werkten. Nu mag deze onder- steling niet zonder meer aanvaard worden. Het is mij niet bekend, hoe prof. Van Loghem die 7000 personen bereikt heeft. Indien hij in het algemeen om medewerking heeft ge- vraagd, is het niet gewaagd te onderstellen, dat voornamelijk zij, die nog al dikwijls ver kouden zijn, zich meer dan anderen voor het onderzoek interesseerden en er daardoor spoediger toe kwamen, zich voor het onder zoek beschikbaar te stellen. Maar ook met dit voorbehoud blijven de bovenstaande cij- fers welsprekend genoeg en leveren het be- wijs, dat het vraagstuk niet en bagatelle be- hoort te worden behandeld Het resultaat van het onderzoek is ook in andere opzichten merkwaardig. Het doel van prof. Van Loghem was hoofdzakelijk om uit te maken of wij verkoudheid moeten beschouwen als een besmetteliike ziekte dan wel als een gevolg van kouvatten. Het ver- 6 was. En nu komt met groote regelmatig- heid de stijging van het getal verkoudheden gelijk, of beter nog even .nadat de tenvpera- tuur der lucht daalt. En dit geldt in gelijke mate voor de bewoners van Amsterdam als voor die van het owerige Nederland, welke beide groepen door prof. Van Loghem af- zonderlijk zijn bewrrkt. Wij mogen het er dus voor houden, dat kouvatten de belangrijkste factor is en be- smetting door anderen, indien deze al voor- komt, van zeer ondergeschikte beteekenis geacht moet worden. Wij behoeven dus niet meer, zooals herhaaldelijk voorkomt, be- angst te zijn om in de nabijheid van ver kouden personen te komen. En wanneer het al voc-rkomt dat wij. gelijktijd'iig met of kort na iemand uit onze omgeving verkouden worden, dan mogen wij hem niet de srihuM geven, maar moeten aannemen, dat dezelfde oorzaak, het kouvatten, op ons beide heeft ingewerkt. Alleen wordt het des te meer noo- dig om naar middelen te zoeken, waardoor kouvatten kan worden voorkomen H. A. S. Nieuwe Bepalingen omtrent Ouderlijke Macht en Voogdij. Het is een bekend feit, dat voor de invoe- ring van de Kinderwetten en de wettige re- gelingen, welke daanmede in verband ston- den, veel kinderen de dupe werden van de gew-etenloosheid hunner ouders. Ouders, die -hun kinderen ve-rv/aarloosden, wilden hun jonge kinderen wel toevertrouwen aan de zorgen van vereenigingen of particulie ren, die het we! met die kinderen meenden en ze wilden bewaren voor een maatschap- pelijken, zedelijken of licha'melijken onder- gang. Deze namen de kleinen op, verzorgden ze, legden er niet zelden veel uitgaven aan ten koate. Maar wanneer dan de jongens iets van een ambacht hadden geleerd of de meisjes de pubertiteitsjaren te boven waren, doken de ouders plotseling weer op, eisch- ten de kinderen teruig, wier lot. speciaal der meisjes -om hier niet nader te omschrijven redenen, allesbehalve gunstig was, Daaraan trachtte men sedert een, einde te maken. Toch bleven, de practijk leerde dat, er nog mazen in het net, waarvan door ongu,nstige individuen werd geprofiteerd op dat mo ment, dat hun dit tot voordeel strekte, het- geen gewoonlijk gepaard ging met het na- VERKOUDHEID. 'e^er is op zijn tijd wel eens verkou- 4oo wordt gemakkelijk verklaard, waar aan deze ongesteldheid in den regel wei- g waarde wordt gehecht Op dingen, die ,re2e™aiig voorkomen, slaat men geen j,, tit is maar een verkoudheid. Inder- \r.fi ^eni; bet dan ook voor wie het 'nkkig meestal niets ernstigs. Maar mcn voelt zich onplezierig,het vele ten en hoesten is hinderlijk en veelal is sri,!are °P?ewektheid weg, de lust tot den Immu VjrPinderd. Als het volksgezegde Mil r/e bagen op, drie dagen af", dan da»,n aZ? vert^e wer'f gedurende die zes I n achterstaan bij het geworie werk. hit lijdende indfvidu kr: ook vfior Elke nnlden die de vooruitstrevende zaken- man MEER omzet door zijn systematise!! adverteeren, vermindert den omzet van ziin niet adverteereade colleqa's. - - Elke gnlden WEER omzet maakt een zaak sterker. Elke gnfden MINDER omzet maakt een zaak zwakker. Daaroin zal de qoede zaak die GOED GllADVEHTEERD wordt7~in^ afzienbaren tijd de goede zaak die NIET adverteert overvleugelen. Dit is niet alleen maar waarschiinliik, doch absolnut zeker. - Adverteert in de Alkmaarsche Courant bij huwelijk gaat wettigen, om net van hem weg te krijgen,, zai de nieuwe bepaling een welkom wapen wezen in het belang van het kind, maar ook ter verdediging van zijn mo reel recht op het kind We wijizen nog op een ander geval, waar- in nu wetteiijk zal worden voorzien. Het komt voor, dat pleegou.ders de opvoeding van een kind ter hand hebben .genomen, het- zij hun dit door de ouders is afgestaan, het- zij zich het lot van dat kind hebben aan- getrokken, omdat het onverzorgd was ach- itergelaten. In de kw-estle der ouderlijke macht of voogdij werd niet voorzien. Het recht der ouders bleef dus onaangetast. Om de kinderen weer tot zi-ch te nemen, wan neer ze daar voordeel in zage-n, was geen rechterlijke tusschenkomst noodig. Ook hier schiet de wet te kort om pleegouders en pleegkinderen te besohermen. W-el kan na datum in bepaalde gevaWen o-ntzetting uit de ouderlijke machts plaats vinden, maar die ontzetting komt dan t-e laat. De verhouding tusschen pleegouders en pleegkinderen be- hoefde dus wettelijke beschenming. Temeer waar verwacht mag worden, dat meer per sonen beschikbaar zalien wezen voor het pl-e-egouderschap, wanneer dit gezet wordt op een wettel-ijken grondslag. Het afdoende middel is natuurlijk de adopti-e der pleeg kinderen door de pleegouders. Maar daar- toe wordt geen voorstel gedaan, g-ezien de ervaringen in andere landen. De Miniat-er nu wil zulke maatregelen in-voeren, dat te ruignemi-ng door de ouders sleehts plaats mag vinden, wanneer verwacht mag wor den, dat de ouders de rechte zorg voor hun kind zullcn gaan, uitoefenen Ffet ontwerp bepaalt, dat wanneer een -kind aan pleeg -ouders werd t-oevertrouwd bij gebreke van verzorging door de ouders, wanneer deze vreemde verzorging meer dan een jaar heeft geduurd, dit feit op zichze-lf reeds ee-n gron-c, van ontzetting v-orm-t, zoodat de ouders, will-en zij h-et kind terugnemen, de rechter lijke tusschenkom-s-t behoeven, waardoor misbruiken worden gekeerd. Ver-der wil het ontwerp, dat, wanneer een kind wordt terugg-eeischt en aanigetoond kan worden, dat deze eisch berust op onoi-rbare motieven, deze eisch aanston-ds kan beant- woord worden miet de ontzetting uit de ouderlijke macht, zelfs wanneer het pleeg- oud-erschap niet ontstond door verzuim der ■ouders, terwijl ten slotte voorgesteld wor-dt om aan de gronden, genoemd in o-ns B. W., waarin aangegeven wordt, waarop herstel in de ouderlijke maoh-t of voogdij moet be- rusten, toe te voegen, dat blijken moet, dat hun (n.,1. der ouders) ged-rag of ongeschikt- heid of onmacht daa-rtegen- geen bektsel is Het wil ons voorkomen, dat de voorge- stelde aanvul'lend-e bepalingen aan menig mi'S-broik een ein-de kunnen maken. sehil tusschen die beide vereischt eenige toe- lichting. Ieder is het er wel over eens, dat bij ver koudheid bacterien een rol spelen. De vraag is nu maar of een mensch verkouden wordt, als bepaalde bacterien op een of an dere wijze het lichaam bereiken, bijv. door inademing, door voedsel enz. In dat geval zouden wij met een echte besmettelijke ziekte te doen hebben. Er is evenwel een andere mogelijkheid. Wij weten, dat op de slijm- vliezen van neus, mond en keel altijd tal- looze bacterien aanwezig zijn. Deze doen in den regel absoluut geen kwaad. Prof. Van Loghem noemt deze micr-o-organismen com- mensalen, dat zijn dus kost-gangers die geen pension betalen en dat ook niet behoeven te doen, want de kostbaas bemerkt zelfs hun aanwezigheid niet. Toch kunnen die kost- gangers lastig worden. Onder bepaalde om standigheden toch zien ze kans om in het lichaam binnen te dringen en gedragen zicr dan precies als andere indringers, welke zij als de veroorzakers van besmettelijke ziek ten kennen. Een van die omstandigheden kan nu kou vatten zijn, precies als voor longontsteking wordt aangenomen. De bacterien, welke deze ziekte teweegbrengen, zijn ook bijna altijd in het lichaam aanwezig zonder kwaad te doen. Wanneer men plotseling aan sterke afkoe- ling bloot staat, dus kou vat, dan zien ze hun kans schoon, dringen het longweefsel binnen en longontsteking ontwikkelt zich Op dezelfde wijze zou verkoudheid te verkla- ren zijn als het profiteeren der verkoudheids bacillen van de gelegenheid, dat het lichaam door kouvatting in zijn weerstandsvermogen is achteruit gegaan. Kouvatten -kan alt-ijd' plaats hebben-. Maar het zal toch veel meer gebeuren- wanneer het koud is dan op warm-e dagen. Besmefting, het overbrengen van- zi-ektekiemen van den eenen mensch op den andere-n, kan daaren- tegen bij elke weersgesteld-heid, bij elke tem- era-tuur plaats vi-mdien. Bij besmettmg ligt et voor de hand, dat rondom een geval zich spoedig een- groot getal ziektegevallen groe- peert, dat er -een. epidemic on'tstaat. Is lage tenrperatuu-r van invloed, dan moet daaren- tegen de verdeeling over het geheele land meer gdijkmatig zijn. Het onderzoek van prof. Van Loghem heeft duidelijk aangetoomd, dat d-e bes-met- ti-ngstheorie het aflegt tegen die van het -kouvatten. Het percentage van verkouden -menschen onder zijn herichtgevers wisselde vrij eterk. Zooals gezegd was het gemid deld® ongeveer 10, er kwamen echter peri- edea voor van him 20. aea ankeleo h&r. deel van -het kind. H-et is toch meer dan eens voorgekome-n, aldus sChrijft de Minister va-n Justitie in de memorie van toelichting op het „On-twerp van Wet tot wijziging d-er bepa lingen omtrent de ouderlijke macht en de voogdij -over gewettigde kinderen en om trent ontzetti-ng uit en herstel in de ouder lijke macht en voogdij", dat somtijds de moeder van -een natuurlijk erkend kind, dat niet onder haar voogdij, doch onder de voogdij van een derde stond, een huwelijk sloot en daarbij met -haar eohtgenoat, die niet eens altijd de vad-er van bet kind was, het kind wettigde met het eenige doel, om een- einde te maken aan de voogdij van den voogd, ten-einde van den arbeid van het kind, soms zelfs van de pr-ostitutie voordeel t-e trekken. Tegen een dergel'ijke practijk verzette zich niet art. 332 van het Burgerl-ijk Wetboek, het- wel-k vaststelt. dat wettdgi-ng van natuur- lijke -kinderen teng-evolige heeft, da-t op die kinderen dez-elde wetsbepalingen toepass-e- -lijik zijn alsof zij sedert het huwelijk geboren waren H-e-t instituut der w-ettiging is dus bedoeld als een instelling, waardoor de positie van het nat-uurlijke ki-nd wordt ver beterd. Het huwelijk der moeder, die niet zelf de voogdij had g-ekregen, omdat men haar die niet kon toevertrouwen of aan w-i-e de voogdij -eenv-oudig was ontn-omen, was dus niet anders dan een ku-nstje om het kind uit de thanden van den voogd of voogdes te haien. Aan een dergelijke prakt-ijk kan alleen een einde gemaakt worden, door aan de wet- tiging ni-et in alle gevallen van r-editswege het ontstaan van de ouderlijke macht t-e ver- -bin-den. Dan namelijk ni-et, indi-eh de moe der van het kind niet de voogdij heeft of daa-rvan is ontheven of daaruit is ontzet. In het ontwerp wordt nu voorgesteld te handhaven den algemeenen regel, dat't hu wel'ijk der ouders van rechts-wege ouderlijke macht over door hen voor of bij hun huwe lijk erkende - kinder-en geeft, maar dat daa-r- naast in de wet zal worden vastgelegd: „Er •bestaat -echier sleehts ouderlijke macht voor de ouders, indien niet aan 'n a-nd-er de voog dij mocht zijn opgedr-agen of voorzoover zij niet van de voogdij zijn ontheven of ontzet. Indien de voogdij aan een ander is opgedra- gera, -kan de niet van de voogdij ontheven of -ontzette ouder aan den kantonrecht-er ver- zoeken in de ouderlijke macht te worden gesteld." Hiermede -hebben we uit dez-e nfaterie wel het voornaamste medegedeeld. alleen nog dit: voor dengeen, die tot aan de wettiging voogd over het kind was en die volgens de bestaande wet macfatelcos moet aanzien. dat een onwaaidige moeder M kind SNEEUW IN APRIL. De sneeuw van de laatste dagen, zoo ver- nemen wij van het filiaal K. N."M. I., maak- te op velen den indruk van iets heel buitenis- sigs; inderdaad is dit niet zoo. Wel is het geen speciaal April-verschijnsel, maar een ruw onderzoek wees uit, dat het te Amster dam gesneeuwd heeft op 19 April 1908, 15 April 1915, terwijl het 17 April 1917 geha geld en gesneeuwd heeft. Het onderzoek heeft alleen geloop-en over de waarnemingsuren 8. 2. 8, gedurende 1888—1928, h-et is duidelijk dat ook op andere uren sneeuw of hagel kan zijn gevallen, zoodat wij bij een nauwkeurigc onderzoek zeker meer sneeuwdagen zouden krijgen. INTERNATIONALE FILM- TE NTOO N STE LLING. In den koninklijken bazar te Den Haag is een internationa'le filmtentoonstelling ge- opend, waar inzendingen zijn uit elf landen. Alle groote filmfabrieken hebben er een stand, ook de Nederlandsche. Eveneens is er een inzending van Philips' bioscooplampen Er zijn modellen van ateliers, van de hulp- middelen, waarmede de fabrieken werken, van modelkoppen voor spelers, waarnaar zij zich moeten schminken, allerlei opnemings- en projectie-toestellen, een orgel, waarop, behal- ve de toetsen voor het orgelspel, ook die voor alle mogelijke straatgeluiden zijn aange bracht. Er is een historische afdeeling, waar in we de film in haar opkomst en bloei kun nen volgen, en een cultuurafdeeling, waarin cultureele inrichtingen laten zien, wat zij doen op het gebied van de verbetering der filmproducten. De tentoonstelling zal eenige weken duren. ZOMERZITTING PROV. STATEN VAN N.-HOLLAND. Ged. Staten hebben besloten dat de aan- staande zitting van de Prov. Staten zal wor den geopend op Dinsdag 5 Juni a.s. te half- twaalf. In die vergadering zal in de eerste plaats worden overgegaan tot het onderzoek der ge- loofsbrieven van nieuw benoemde leden. Na hunne toelating en beeediging zal wor den voorgesteld de punten der agenda, die daarvoor in aanmerking komen, nog denzelf- den dag te doen onderzoeken door commis- sien, omtrent welker samenstelling bij de toe- zending van de puntenlijst een voorstel zal worden gedaan. Daarna zal de zitting worden verdaagd tot Dinsdag 19 Juni, halfelf. In de op dien dag te houden vergadering, welke, zoo noodig, op Woens-dag 20 Juni, eveneens te halfelf zal worden voortgezet, zul- len de punten, die door de commissien zijn ond-erzocht, aan de orde worden gesteld en zal tevens worden overgegaan tot de benoe- ming van het lid der Staten, bedoeld in art. 89 der Provincial Wet. Het ligt in de bedoeling van Ged. Staten punten, die een afdeelingsonderzoek mochten vorderen, aan te houden tot de tweede (na- jaars) zitting der Staten, welke in October zal worden geopend, zoodat, onvoorziene om standigheden voorbehouden, de zitting op 19 of 20 Juni zal kunnen worden gesloten. HET PROVINCIATE SUBSIDIE VOOR W-EGWIJZERS EN WAARSCHUWINGS- BO-RDEN. Bij besluit van 22 December 1920 werd aan den A. N. W. B., Toeristenbond voor Ne derland, ten behoeve van het plaatsen en on- derhouden van wegwijzers en waarschuwings- bord-en, een snbsidie uit de provinciale kas verleend ten bedrage vao i 4 per bord en per jaar, tot een maximum van 2000. Het aantal dezer borden, dat in het jaar 1920 nog 418 bedroeg, is inmiddels tot boven de 500 gestegen, zoodat, in verband met hei gestelde maximum, geen 4 per bord meei kon worden uitbetaald. Het bestuur van der A. N. W. B. heeft daarom het verzoek ge daan bedoeld maximum te doen vervallen. Aangezien Ged. Staten dezer provincie van meening zijn, dat het streven van den A. N. W. B. in deze thans niet minder dan vroegei waardeering verdient en het te verwachten valt, dat met liet toenemen van het verkeer het aantal der te plaatsen borden uitbreiding' zal blijven ondergaan, zijn zij van meenin-r dat een maximum inderdaad beter achterwe- ge kan blijven. Zij stellen daarom voor, het besluit van 22 December 1920 aldus te wijzigen, dat daaruit de woorden „tot een maximum van f 20CH per jaar", komen te vervallen. AUTOBUS OP HET TROTTOIR. Te Amersfoort is Zondag een stadsautobus, doordat het stuur defect geraakte, een trottoir opgereden. Twee kinderen werden daarbij ernstig gewond aan hoofd en beeen. Een der kinderen moest een arm worden afgezet Eer passagier van de bus liep een hoofdwonde op. De politie heeft de autobus in beslag geno men. STAKING IN DE D'RENTSCHE VENEN. De organisaties van veenarbeiders in hef rayon Barger-Oosterveen en omstreken heb ben, daar de Vervenersbond op de Zaterdag gehouden bespreking bleef weigeren de loo- nen te verhoogen, besloten tegen morgen, Maandag, de staking te proclameeren. Ongeveer 890 arbeiders zullen bij deze sta king betrokken zijn. SPOOR WEGPERSONEEL'. Classificatk-congrey Vanwege de vijf samenwerkende spoor- wegpersoneeiorganisaties is gisteren te Utrecht een congres gehouden ter bespre king van het vraagstuk der classificatie. De heer P. Moltmaker te Utrecht, voorzit- ter van de Nederlandsche Vereeniging van Spoor- en Tr; I lwegpersoneel, leidde uit naam van den personeelraad het congres en gaf op verzoek van dat college een uiteen- zetting van het vraagstuk. Een motie, door den heer Moltmaker voor gesteld, beoogende invoering van de rijksre- geling als basis voor de classificatie, werd onder luiden bijval met op drie na algemee-1 ne stemmen. aangenomen. Een voorstel uit de vergadering om af- schaffing der vierde klasse als eisch te stel len, vond geen steun. Een der aanwezigen verklaarde tegen de motie te zullen stemmen. wijl zijn organisatie tin algemeene klasse wil ingesteld zien. HET EEUWFEEST VAN DE FIRMA C. J. VAN HOUTEN EN ZOON. Het weer, dat veel afbreuk heeft gedaan aan de allerwegen aangebrachte versiering, was oorzaak, dat enkeie nummers van het programma voor gisteren moesten worden uit gesteld Plaats had de beoordeeling van de tuintjes, den arbeiders ten gebruike afge staan op het terrein der firma, waaraan bijY zondere zorg was besteed. Ge'installeerd werd de fluitclub De Jonge Cacaoplanter. Mevrouw van Houten—de Hart reikte hei vaandel over. De heer D. J. van Houten Sr. en G. van Mesdag aanvaardden het eere- beschermheersehap. Voor de eerste maal in deze dagen was de firma tcmidden van de burgerij. Er werd ee> driewerf hoezee voor haar aangeheven. DE VRIJSPRAAK DER INDISCHE STUDENTEN. De partij Nationaal Indonesia, de partij Sarekat Islam, en Pasoendan hebben te Ban doeng een openbare vergadering belegdj waarin duizend personen aanwezig waren' Aangenomen werd een motie, waarin de ad- vocaten van de Indische studenten, mrs. Duys en Mobach, gehuldigd werden en waarin aar de S.D.A.P. en de I.S.D.P. gelukwenschen werden uitgesproken in verband met de vrij- spraak van de studenten. KORTE BERICHTEN. Dezer dagen is te Rotterdam de jaarver- gadering gehouden van de „Vereeniging van Academisch gevormde leeraren" onder voor- zitterschap van dr. Staverman. - Onder presidium van den heer G. J. A Ruys, secretaris (de voorzitter was door on gesteldheid verhinderd) heeft te Utrecht de Federatie van (Herv.) Diaconieen een confe-; rentie gehouden in het Jaarsbeursgebouw. Tet aantal bezoekers overtrof dat der beide vorige jaren, en het diaken-element was sterk overheerschend. VOOR DEN WIELRIJDER: 8. Gebruik de rijwielpadm, waar deze zfjn die zijn veilig terrein voor U. Loop op de trottoirs met Uw rijwiel aan hand. 9. Rij-d ninnner met meer dan twee naast elkaar en dan nog, wees bescheid-en en blijf zooveel mogelijk reckts. Laat gearmd rifden na. Rij-d niet te dicht achier auto's of andere voertuigen; zij kunnen plotse* ling stoppen. JO. Rij-d niet met een rijwiel door een bljzowx dere drukte, hierdoor ontstaan ongev-in-1 ilen. Stap dan af. 11. Wachf bij een open brug of gesloterii spooroverweg op de reehterzijde van een weg. Vooral daar is orde noodig. Houdf hij overgang van brug of spooroverweg. rechls en rijd niet tusschen de voetgan- gers. 12. Rijd rustlg en behoedzaam; de straat Is geen wielerbaan. J 3. De openbare straat is ook geen oe fen ter-. rein voor acrobatiek op de fiets. Houdt •U aan de regels van den weg. Bevorder i een veilig verkeer. Voor inlichtlngen op verkeersgebied kan men zich steeds tot de politie wenden.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7