Siadisroieuws Voor de bmsvrouw. Uit onze Staalsiiiacliine. Ingez@nd@n stukken r BURGEMEESTER en WETHOUDERS van ALKMAAR brengen ter algemeene ten nis dat zij bij besluit van heden vergunning hebben verleend aan de Continental Petro leum. Company te Rotterdam tot het oprichten van een ondergrondsche benzinebewaarplaats met aftappomp voor en ten behoeve van het perceel Voormeer nr. 32. Alkmaar, 19 April 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, WENDELAAR, Burgemeester. A. KOELMA, Secretaris. fabriekszalen een diner plaats van de direc- tie met haar personeel, in het geheel ,onge- veer duizend personen. NOODTOESTAND OP DE LINGE. Met verkeer op de Linge is reeds twee da- gen geblokkeerd, doordat een schip in den doorgang van de Lingebrug te Geldermalsen 1 ast zit. Het departement Geldermalsen van \e Maatschappij voor Nijverheid en Handel leeft in verband daarinecfe het volgend tele gram aan den min. van waterstaat verzon- den: De Linge is, doordat een schip tenge- volge onvoldoende doorvaart in de brug vast- geraakte, geheel voor het vaartverkeer ge- stremd. Verschillende fabrieken kunnen daar- door niet afzenden en moeten expeditieperso- neel ontslaan. Verzoeke dringend ingrijpen". DE MALVERSATIES TE WOERDEN. Gisteren stond voor het Gerechtshof te Am sterdam in hooger geroep terecht de 53-jarige aannemer uit Woerden, die door de rechtbank te Utrecht vrijgesproken werd van de hem ten laste gelegde valschheid in geschrifte, enz., ten nadeele van het Centraal Magazijn voor militaire kleeding en uitrusting te Woerden. Het Hof hoorde een tweetal getuigen, maar stelde daarna de stukken opnieuw in handen van den rschter-commissaris te Utrecht, ten einde na te gaan de werking van de admini- stratie bij het Centraal Magazijn en de betee- kens der stukken, zooals de verschillende bons, die destijds gebruikt werden. Tot na afloop van de instructie werd het onderzoek geschorst. v EEN VALLEND STUK IJtZER. Gisterochtend ongeveer half negen viel op het terrein van de Superfosfaatfabriek te Am sterdam een stuk spoorstaaf op't hoofd van een 50-jarig arbeider uit Oostzaan. De man was onmiddellijk dood. Op het terein is een zwevend transport- treintje. Onder het spoor is een stelling ge- bouwd en daarop lag een stuk rail van onge veer 5 M. lengte. Een leeg wagentje stootte fegen het stuk ijzer, dat viel, met't gemelde voodlottige gevolg. I. HOE DE ENSCHEDESCHE JEUGD ZICH AMUSEERT. Een zevental schooljongens van omstreeks tien jaar, die met hun vrijen vacantietijd blijkbaar geen raad wisten, heeft dien dezer dagen op minder aanbevelenswaardige wijze besteed. Zij drongen een sociteitsgebouwtje ■binnen, staande aan den Gronauschen weg, onder de gemeente Lonneker, door het vernie- len van eenige glasruiten, en eenmaal binnen sloegen zij alles kort en klein. Zij hebben zich yervolgens toegang verschaft tot een wijn- kelder en maakten daar een aantal flesschea ,wijn en ingemaakte vruchten buit, waarmede zij naar een nabijgelegen boschje trokken. Nadat zij een deel van den inhoud haddcn opgedronken, lieten zij de rest maar achter. De huisbewaarder, die aan het eind van de week het gebouwtje wilde schoonmaken, kwam tot de ontdekking, dat een ware chaos was aangericht, en deed aangifte bij de po'i- tie. Deze had spoedig de belhamels te pak- ken en wist ze tot bekentenis te brengen. Proces-verbaal van een en ander is opge- naakt. DE ZOELENSCHE DUBBEL- GANGER. Voor de rechtbank te Tiel heeft zich te verantwoorden gehad de 21-jarige A. D. O., woonachtig te Leeuwen, thans gedetineerd in het huis van bewaring te Tiel. Verdachte was op 26 Februari van dit jaar in een cafe te Tiel gekomen, waar hij door eenige Zoelen- sche jongens werd ontvangen met den uit- roep: „Daar heb je Jot". A1 spoedig bleek, dat zij in de meening verkeerden dat hij de zoon van het echtpaar van Zetten uit Zoelen was, die indertijd wegens medeplichtigheid aan een misdrijf tot langdurige gevangenis- straf veroordeeld was. Het was in Zoelen be- kend, dat pogingen in het werk gesteld wer den om voor „Jot" gratie te krijgen en toen zij verdachte des avonds in het cafe zagen verschijnen, meenden zij door de frappante gelijkenis met Jot, dat de pogingen met suc- ces bekroond waren. Op het wederzien werd een glaasje bier aangeboden en O., die dergelijke vrijgevig- heid niet onaangenaam vond, liet hen in den waan. „En nu ga je mee naar huis, wat zul- len de oude lui blij zijn" zeiden zijn dorpsge- nooten. Zoo werd hij achter op de fiets van een der jongens gezet en belandde hij in Zoe len, waar hij verwachtte, dat de vergissing wel bemerkt zou worden. Dit geschiedde in- tegendeel niet en „moeder" omhelsde hem hartelijk en heette hem welkom in het ouder- lijk huis. Ook nu bleef verdachte zijn rol ver- vullen en tot 5 Maart bleef hij ten huize van zijn „ouders", die hem van kleeren en voed- sel voorzagen. Daarna zou hij de familie gaan bezoeken en, na voorzien te zijn van reisgeld, ging hij naar Hilversum, waar een getrouwde „zuster" woonde. Ook daar be- merkte men van de bedriegerij niets en kreeg hij eveneens kleeren en geld. Bij zijn terug- keer was evenwel een brief uit Leeuwarden gekomen van den werkelijken zoon, die mede- deelde, dat hij hoopte, dat nu eerstdaags de begeerde gratie verleend zou worden. O. be- greep dat het goede leventje nu uit was en verdween, maar eenige dagen later werd hij ten huize van zijn werkelijke ouders gear- resteerd. Verdachte legde voor de rechtbank een volledige bekentenis af. Hij maakte een be- deesden indruk en zeide zelf niet te weten, hoe hij tot de feiten gekomen was. De gedupeerde moeder zeide geen oogen- blik getwijfeld te hebben, of verdachte was haar zoon. De gelijkenis is sprekend en hij zeide wel niet veel, maar zij meende dat aan het langdurig verblijf in de gevangenis te moeten wijten. Hij heeft nergens om ge- vraagd; alles is hem uit vrijen wil gegeven. „De Jongen is met siecht" besloot zij haar verklaring. Getuige Dirk van der Laan uit Loos- drecht, de „zwager", legde een overeen- komstige verklaring af. Het O. M., waargenomen door mr. J. J. G. van Everdingen, wees er op, dat dit een tragi- komische geschiedenis is, zooals zeiden voor- komt. De tragische zijde is echter wel de meest ernstige, omdat de menschen in hun goed vertrouwen meer gegeven hebben, dan zij konden missen. Verdachte staat niet gunstig bekend en werd reeds meermalen ver oordeeld. Spr. vorderde terzake het voortge- zet misdrijf van oplichting zes maanden ge- vangenisstraf met aftrek van de preventieve hechtenis. De raadsman, mr. J. Versteegh, zeide dat verdachte als het ware tot de feiten gedreven is en eenmaal begonnen, miste hij den moed er een einde aan te maken. Spr. verzocht de uiterste clementie te willen betrachten. Uitspraak 3 Mei a.s. EISCHEN VAN TOELATING TOT DE HOOGERE BURGERSCHOLEN MET VIJFJARIGEN CURSUS. Ongeveer gelijktijdig verschenen onlangs een weisontwerp tot regeling van het Voorbe- reid en Hooger en Algemeen Vormend Mid- delbaar Onderwijs en een Koninklijk Besluit tot vaststelling van de eischen voor toelating tot de openbare en de gesubsidieerde bijzon- dere H.B.S. met vijijarigen cursus. Dat deze eischen ook voor de gesubsidieerde bij- zondere burgerscholen gelden vindt zijn oor zaak in artikel 45b der Middelbaar-Onder- wijswet, die deze gelijkheid onder meer voor. schrijft tot verkrijging van Rijkssubsidie. Het is ons voornemen in een paar artikelen in deze serie den inhoud en de beteekenis van genoemd Koninklijk Besluit en Wetsontwerp hier te bespreken en bepalen ons ditmaal tot de toelaringseischen voor de H B.S met vijf- jarigen cursus. Temeer zal dit dezen en genen vader of moeder interesseeren, omdat de minister, in antwoord op een vraag van het Karnerlid Albarda, heeft verklaard, dat de nieuwe eischen reeds zullen gelden bij de eersivolgende toelating; dat dus alle kinde- ren, welke een H.B.S als bovenbedoeld wen- schen te bezoeken, dit jaar reeds verplicht zijn een toelatingsexamen af te leggen. Dit examen zal de volgende vakken bevat- ten voor de adspiranten voor de eerste klas- se: Nederlandsche taal, rekenen, aardrijks kunde, geschiedenis en de vaardigheid in "het schrijven. Leeraren der H.B.S. in kwestie ne- men het examen af. Ze worden door den di- recteur der H.B.S. aangewezen, terwijl de di recteur hun voorzitter "is. Over den uitslag van het onderzoek wordt door de commissie bij meerderheid van stemmen beslist, bij sta king van stemmen beslist de directeur-voor- zitter. Voordat het onderzoek plaats vindt vraagt de directeur der H.B.S. omtrent den aanleg en de bekwaamheid en omtrent de ge- schiktheid voor middelbaar onderwijs van elk der candidaten het schriftelijk oordeel van het hoofd der lagere school ,die de candidaat in het voorafgaande jaar heeft bezocht. Het examen wordt in ieder geval schrifte lijk gehouden voor de eerste vier bovenge- noemde vakken. De examenopgaven worden vastgesteld door de examinatoren, die zich echter vooraf kunnen laten inlichten door hoof den van lagere scholen, van welke leer- lingen aan het examen zullen deelnemen. Bovendien kan de inspecteur van het Middel baar Onderwijs, onder wiens toezicht een Rijks IToogere Burgersehool geplaatst is, aan de commissie van onderzoek opdragen zich in verbinding te stellen met de commis sie van onderzoek van eenige andere H.B.S in dezelfde gemeente om zoo mogelijk te ko- men tot dezelfde opgaven voor het schrifte- lijke werk. Hetzelfde kunnen Burgemeester en Wethouders doen met betrekking tot een Ge- meentelijke H.B.S. De bedoeling dezer bepa- ling is duidelijker. Er kome uniformiteit in de eischen in een bepaalde gemeente, opdat er door een lager stellen van eischen geenerlei deloyale concurrentie ontsta tusschen de ver schillende instellingen van denzelfden aard in dezelfde gemeente. Het wil ons voorkomen, dat dit juist is gezien. Wanneer nu de uitslag van het schriftelijk onderzoek reeds duidelijk spreekt voor een toelating of een afwijzing en bovendien zulk een besluit in overeenstemming wezen zou met het door het hoofd der lagere school uit- gebracht advies, wordt op grond dezer over eenstemming tot toelating of afwijzing be sloten. Wanneer nu omtrent den uitslag van het schriftelijk examen twijfel bestaat of in dien omtrent een candidaat geen overeen stemming bestaat tusschen den uitslag van het schriftelijk onderzoek en het oordeel van het hoofd der lagere school, wordt een mondeling examen met dezen adspirant ge houden in het Nederlandsch, rekenen, aard- rijkskunde en geschiedenis. Hierdoor wordf dus het z.g.n. boffen en wanboffen onder- vangen. Het zal niet meer mogelijk wezen, dat een examinandus op grond van wat ge luk op het examen toegelaten wordt, wanneer hij op de lagere school tot de onvoldoenden gerekend moest worden en aan de andere zij. de wordt een candidaat, die op school goed was, maar op het examen bijvoorbeeld zeer zenuwachtig, nu niet maar botweg afgewe- zen. We zien, dat hier een middenweg gezocht en gevonden werd. In de lr tste jaren kon den leerlingen eener lagere school met een bepaald aantal punten zonder examen op de H. B. S. worden toegelaten. Om welke reden doet hier niet terzake, maar men heeft met dat stelsel geen gelukkige ervaringen opge- daan. Evenmin wilde men het oude geheel en alleen den doorslag gevende toelatings examen weder in eere herstellen. Men koos den middenweg: het examen, dat getoetst wordt aan de ervaringen van het hoofd der lagere school. Daardoor worden ook de vaak zoo overheerschende factoren voor het sla- gen of het zakken ondervangen. Is het mon deling examen afgeloopen, dan beslist de commissie van onderzoek, maar ook voor die beslissing kan zij zich opnieuw tot het schoolhoofd wenden om nadere mondelinge of schriftelijke inlichtingen omtrent de can didaten. Men ziet, dat dus aan de meening der schoolhoofden inzake de toelating of af wijzing een ruime plaats gegeven is, al is die meening niet beslissend. Wat moet de candidaat nu van de verschil lende vakken weten? Ook daaromtrent geeft het Koninklijk Besluit nadere inlichtingen. Het zijn dezelfde eischen gebleven, waaraan een middelmatige leerling eener lagere school, welke met vrucht het onderwijs ge- volgd heeft, zal kunnen voldoen. Merkwaar- dig is, dat voor de Vaderlandsche Geschiede nis niets anders wordt vereischt dan bekend- heid met de voornaamste personen en gebeur- tenissen en kennis der voornaamste jaartallen na 1500. Het tot dusverre geschrevene heeft betrek king op de toelating tot de eerste klasse. Wat de hoogere klassen betreft wordt het volgen de voorgeschreven. Een candidaat moet zich onderwerpen aan een onderzoek, waaruit blijkt, dat hij onderwijs als gegeven in de klassen, voorafgaande aan de klasse, waar- voor hij toelating vraagt, met vrucht heeft doorloopen. De commissie, omtrent welker samenstelling hetzelfde geldt als voor die voor de toelating tot de eerste klasse, kan een candidaat op grond van verkregen di ploma's of van getuigschriften wegens geno- ten onderwijs vrijstellen van een examen in sommige of in alle vakken, terwijl leerlin gen, komende van een andere erkende H. B. S. met vijf jarigen cursus, opleidende voor hetzelfde eindexamen, zonder nader onder zoek door den directeur toegelaten worden tot dezelfde klassen, waarin zij, volgens een ver klaring van den directeur der school, welke zij verlieten, hadden kunnen plaats vinden, wanneer zij daar gebleven waren. Het kwam ons niet ongewenscht voor in deze serie dit Koninklijk Besluit weer U ge- ven, nu de tijd voor de verschillende toela- tingsexamina weer nadert. GESLAAGD. Bij de dezer dagen gehouden examens voor Handenarbeid, diploma A., slaagden o.a. de dames M. de Jong, te Broek op Langendijk; M. Boeke te Schoorl; T. Luinge en S. Roos te Bergen. BILDERDIJK. Door het uitvallen van een correctieregei in ons verslag van gisteren is een zin onvol- ledig geworden. Wij schreven: De rol van den teruggekeerden zoon vol- deed wel in handen van den heer D. Verzij- den, die er vooral in de scene van het weer zien in de derde acte toe bijdroeg, dat dit dramatische tooneeltje indruk maakte. GEWETENSGELD. De ontvanger der Directe Belasting enz. alhier heeft ten behoeve van de gemeente Alk maar wegens gewetensgeld ontvangen resp. 130.06 en 100.80. VLIEGTOCHTEN. Tijdens de a.s. Middenstands- en Electrici- teitstentoonstelliog te Holder organiseert de Kon. Luchtvaart-Maatschappij pleziervluch ten bovcn Helder en omgeving van 28 April tot en met 1 Mel a.s., en wel elken dag van 11 tot 7 uur op het vliegveld „De Kooij" bij Helder. De pleziervluchten zullen plaats hebben met Fokker-verkeersvliegtuigen, die de repu- tatie van betrouwbaarheid, veiligheid en re- gelmatigheid van het Nederlandsche Lucht verkeer hebben gegrondvest. Wie de wonderschoone sensatie van het vliegen wil ondergaan, wordt thans in onze naaste omgeving een mooie gelegenheid ge- boden en wel voor het geringe bed-rag van 6. In een gemakkelijken armstoel ziet men voor een breed venster, dat bij warm weer gemak- kelijk geopend kan worden, het landschap onder zich wegglijden. Wij konden reeds vroeger constateeren, dat men van duizeligheid, die men, op een hoogen toren staande, vaak moet ervaren, geen last heeft in een vliegtuig, doordat men zich snel voortbeweegt. Ook van luchtziekte is bij zoo'n korte v-lucht geen sprake. OP NAAR ALKMAAR. In „Ons Belang", officieel orgaan van den Nederl. Bond van Kbffiehuis-, restaurant- houders en slijters komt van den hand van den redacteur, de heer Abr. Staalman, het volgen de stukje voor: Dit jaar heeft het Bondsbestuvr besloten de algemeene vergadering van onze organi- satie te Alkmaar te houden. Flet afdeelingsbestuur aldaar had verzocht ons te mogen ontvangen en wij kunnen van te voren er van overtuigd zijn, dat men van deze zijde ailes zal doen om een zoo aange- naam mogelijken indruk bij de bczoekers van onze vergadering achter te laten. De stad Alkmaar en haar omgeving zullen ongetwijfeld hiertoe medewerken. Onder de Noordhollandsche steden neemt deze belang- rijke gemeente een voorname plaats in. Rijk aan historie en historische gebouwen van groote schoonheidgelegen in het centrum van krachtige bedriivigheid op het gebied van handel, industrie, land- en tuinbouw; gemakkelijk te bereiken per boot, tram en spoor, is Alkmaar een §tad, die jaarlijks door duizenden vreemdelingen wordt bezocht. Haar omgeving: Heiloo, Egmond, Bergen, Schoorl, etc., behoort tot een der schoonste streken van ons land. Indien het weder een beetje meewerkt, zal de Bondsvergadering niet alleen belangwekkend en leerrijk voor de afgevaardigden zijn, maar door de vriende- ijkc bemoeii'ngen van het Alkmaarsche af deelingsbestuur bovendien veel genot schen- ken. Naar wij hebben vernomen, zal de Burge meester van Alkmaar ons op het fraaie stad- huis ontvangen en er zal dus ook van de zijde der hoogste plaatselijke autoriteiten getoond worden, dat men belang in onzen arbeid stelt. Door een en ander kan onze Bondsverga dering op 8 en 9 Mei 1928 tot een van de beste worden, welke wij ooit hebben meege- maakt. Wij zijn er reeds bij voorbaat van overtuigd, dat alle afgevaardigden, zonder uitzondering, in ieder opzicht hiertoe zullen willen medehelpen. Het zal onz eorganisatie ten goede komen en daardoor onszelven. Behalve hetgeen in de agenda van werkzaam- heden, omtrent de Bondsverg. staat vermeld, kan nog het volgende worden medegedeeld: Op Dinsdag 8 Mei zullen's morgens te 11.45 uur alle'afgevaardigden officieel ten stadhuize door den Burgemeester van Alk maar worden ontvangen. Te 12.15 uur zal een gemeenschappelijke koude lunch plaats vinden in hotel „Het GuMen Vlies." Te 1.30 uur vangt dan de Bondsvergade ring aan, welke dien dag zal duren tot om streeks 5.30 uur. Dan wordt ons door de af- deeling Alkmaar een gratis autotocht aange boden. Te 7.30 uur's avonds is er gemeenschap- pelijk diner in „Het Gulden Vlies" (prijs 2.75). Na afloop hiervan een cabaretvoorsie'ling. In overleg met het Bondsbestuur zal uiterlijk te 2 uur's nachts deze gezeliige bijeenkomst afgeloopen te zijn. Den 2 Jen dag zal's morgens le 10 uur de virgadering worden heropend m voortduren tot omstreeks 12.30 uur. Tot 2 uur wordt dan gelegenheid gegeven tot lunchen. Te 2 uur biedt de afdeeling Alkmaar aan de afgevaardigden een autotocht aan naar Schoorl, Bergen, enz. en een „thee" in „De Rustende Jager" te Bergen. Hetzij van daar, hetzij van Alkmaar uit, kunnen dan de af gevaardigden nog dienzelfden dag huis- waarts keeren. (Buiten verantwoo: dtlijkheid van de Re- dactie. De opname in deze rubriek bewijst peenszins dat de 'edariit er nude instemt.) Mijnheer de Redacteur! Met eenige verwondering lazen wij onder Stadsnieuws een verslag, getiteld „Voor- uitgang op het gebied van radio-ontvangst". In dit verslag worden dingen verkondigd, die toch wel wat de spuigaten uitloopen! Het wordt n.l. voorgesteld, alsof het lets nieuws zou zijn, radiotoestellen te fabricee- ren m-et ingebouwde spoelen, zonder accu en roosterbatterij. Zonder accu en rooster- batterij fabriceeren meerdere fabrikanten meerdere fabrikanten reeds langeren tijd toe- stellen, n.l. o.a. Philip-, Telefunken, Stokvis, Edison (Crystalphone), Ridderhof en van Dijk. Nora, e. a, terwijl verschillende firma's bouwschema's hiervoor uitgeven, o.a. Van Seters en Co., den Haag, R. S. Stokvis, Rot terdam, Ridderhof en Van Dijk te Zeist. Toestellen met ingebouwde spoelen wor den reeds ettelijke jaren in selectieve uitvoe- ring gefabriceerd, o.a. N. S. F., Crystalphone (Edison). Raamontvangers met 1 knopbediening en klein raam worden reeds ruim 1U jaar ge fabriceerd door Fa. Heitmeyer (Marconette) en Connector beiden te Amsterdam. Sinds een halfjaar ook voor geheel geheel wissel- stroomvoeding. Wat betreft de electrische versterker voor gramofoonmuziek. Deze wordt door diverse fabrikanten Crystalphone (Edison), D4tha, reeds meer dan een jaar in toepassing ge- bracht. Eerlijkheidshalve meenden wij een en ander te moeten releveeren. Wij teekenen hoogachtend, f D. C. VAN REYENDAM, Fa. P. Th. YPMA, Afd. Radio. (De betrouwbaarheid van het door ons medegedeelde komt natuurlijk geheel voor rekening van de firma De Wild, die zoo als uit het verslag bleek onzen verslag- gever voor een demonstratie van zijn radio toestellen heeft uitgenoodigd en daarbij de bovengenoemde bijzonderheden vermeld heeft. Red. Alkm. Crt WIJZE RAADGEVINGEN VOOR MOEDER DE VROUW. Er is een akelig soort vlekken, waar men vrijwel machteloos tegenover staat en die zoowel lijf- als huishoudgoed leelijk kunnen bederven: de schroeivlekken. Toch is daar nog wel iets aan te doen, vooral wanneer u er gauw bij is en het goed niet te diep is geschroeid, want dan is't eer- der een brandgat te noemen en geen schroei- vlek meer! Maakt u onder het strijken een schroeivlek in uw linnengoed, dan moet u het plekje direct vochtig maken met een schoon doekje, uitwrijven en weer opstrijken. Of u legt het geschroeide stuk, vochtig gemaakt, even in de zon. Gaat de schroeivlek, er op die manier niet uit, maak dan een papje van pijp- aarde, azijn en witte zeep, laat dit even door- koken en smeer het als het weer koud is ge worden, over de vlek. Nadat het papje er in- gedroogd is, wascht u de plek even uit. Een andere methode is: bevochtig de schroeivlekken met een sponsje of doekje, -dat in een 3 pet. waterstof superoxyde oplos- sing is gedoopt; veeg hiermee over de vlek. Dat geeft vooral een goed resultaat, wan neer u het in de zon doet. Nog weer een ander maniertje: maak een zeer slappe waterstof-peroxy de-op! ossing, (slapper nog dan 3 pCt.) Spoel hier de ge schroeide stukken in uit; en spoel zeer zorg- vuldig na, nog langer dan u doet na het ge- bruik van bleekwater, als u te weinig na- spoelt wordt de vezel van de stof te sterk aangetast en dan zou het goed dus veel te veel van de behandeling te lijden hebben. Heeft u schroeivlekken in een wollen stof gekregen, dan moet u voorzichtig wasschen met een lauw zeephop met ammonia. Is de vezel van de stof echter te sterk aangetast 'door het schroeien dan bestaat er geen middel en wordt de vlek onherroepelijk Een Een huismoeder vroeg mij of ik ook wis waaraan het te wijten is, dat alles wah sponsdoek of badhanddoek bestaat altiiri leelijk goor en hard uit de wasch komt Al t 't goed (luiers, waschlapjes, handdoe e.d.) nog meuw, na een of tweemaal J, schen is 't onoogelijk en door zijn hardheid onpleizierig in het gebruik. a D.at ''s te wijten aan uw waschvrouw of bleeker! Er zijn er, die maar niet knnn»! onthouden, dat dit goed afzonderlS 2ewa" schen en behandeld moet worden en niet in gegooid.etZelfde S°P met de r6St mag word» Bij een goede behandeling blijft sponsdoek juist bij zonder lang bruikbaar: soenri frisch en ooglijk! Voor het gewasschen wordt moet dit wnl hge weefsel een nacht in lauw zeepson C gen te weeken. Dit sop moet van een goede kwahteit geschaafde witte zeep worden T maakt. Zijn de te wasschen doeken effen wit dan mag er gerust wat zeeppoeder of een beetje soda aan het sopje worden toeee voegd; komt er echter een gekleurde rand ba voor, dan mag u alleen zuivere zeep tl bruiken; anders loopen de kleuren uit Na een nacht weeken wascht u de doeken in een schoon warm zeepsop uit en spoelt zp vervolgens vier maal na: tweemaal in lauw en tweemaal in koud water. In het krulJ weefsel blijven licht zeeprestjes hangen- daa- wordt de stof grauw van. Daarom is het werkelijk noodig de doeken viermaal te spoe- Na het wasschen moet u het water uit de doeken drukken. Wringen mag niet, want dan wordt het weefsel hard. De sponsdoeken moeten snel drogen: hang ze zoo glad mo gehjk op om uit te druipen, strijken of man gelen is met geoorloofd; door het uithansen en het flink rekken van te voren krijgen de doeken dus hun goeden vorm. Wanneer de doeken maar voldoende gerekt worden en wanneer ze droog zijn, flink uitgeklopt, dan blijft het weefsel zacht en los. Sommige men schen hebben de verkeerde gewoonte bad- handdoeken en mantels van sponstNek na het gebruik in de badkamer te laten hangen Daar worden ze vuil van, want het weefsel neemt direct stof op. Daarom is het beter zoo'n mantel op te vouwen en in een doek te bewaren of weg te hangen in een kast. Na al dat gewerk wilt u u nu natuurlijk even wat opfrisschen gaat u wasschen uw haar opmaken, een nettere jurk aandoen - weet u nu wel, dat niets zoo heerlijk is om je je behagelijk te laten voelen als een beetje badzout in je waschwater en weet u ook wel dat de dames, die denken, dat ze dat best even zelf kunnen maken van wat sodastukjes en een scheut odeur zich absoluut vergissen? Als u dat badzout in uw waschwater doet, wordt het juist verscherpt inplaats van ver- zacht! En verre van u behagelijk te gaan voelen, krijgt u gesprongen handen en pijn! Maar u kunt het wel maken, indien u eenige klontjes ammoniak in een leege stopflesch doet en u giet daar wat Eau de Cologne oi lavendelwater op. Om er een mooi lleurtje aan te geven kunt u er een mespunt cosiif (rose) of violetta bij doen. De flesch moet eenigen tijd goed gesloto blijven, zoodat het bladzout terdege van de „geur" doordrongen wordt. Wilt u nu ook zelf een rammelaar voor baby makenDroog dan een citroen in den oven. Na twee dagen laten de pitjes van bin nen dan los en u kunt prachtig met de vrucht rammelen. AMSTERDAMSCHE AARDAPPEL- PRIJZEN. AMSTERDAM, 20 April. Op de heden gehouden aardappelenmarkt waren de prij- zen onveranderd. Aanvoer 2 ladingen, 840 Hectoliter. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 20 April. Medegedeeld door het Kon. Nedrel. Meteoro-logisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 766.1 te Reykja vik. Laagste barometerstand 751.1 te Blaa- vandshoek. Verwachting (geldig tot den avond van 21 April) Meest matige noordwestelijke tot zuidwes- telijken wind, zwaar bewolkt tot betrokken, aanvankelijk nog regen- of hagelbuien, later iets zachter. BURGERLIJKE STAND. ONDERTROU WD Petrus van Vegten en Hendrika Vader. - Petrus Smit en Maria Kuijs, Leslie Post- huma en Marijtje Spaan. Johannes Baltus en Maria van Dijk, Simon Boersen en J» hanan Bleeker. GEBOREN: Hendrika Maria, d. van Willem Hendril Broekhuijsen en Diderika Moreels. Teunis, z. van Teunis Jansen en Marijtje Tamis. - Klaasje, d, van Willem Bijl en Aafje Mantel. -A-mt Landlooper: Ja meheer, en toen ze me de laaste keei opereerde, hadde ze zoo'n haast om me weer dicht te naale, dat ze In de gauwlgheid een spona hebben late zltte. Heer: M'n bemeJ. Doet het geen pfjn? Landlooper: Non da's de moeite nie waard meheer, maar ik heb daarna al-tijd een erge dorst gehouwe. (London Opinion) o

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 10