lUiiiiistiiii Commit. Badio-hoekje RechfszaRen Henderd derti^sfe faarvang. FEU1LLETON. Bieiriewlawd en aen rouragenandel van den heer Breeuwer aan de Oostzijde. De daders hebben zich per roeibootje naar de fabrieken, die alien aan de Zaan zijn ge- legen, begeven. Niettegenstaande zij op een der kantoren de brandkast open von den, was de buit in totaalll niet grooter dan 18. MASSA-BESLAG. Door deurwaarder H. Muller te Apel- doorn is executoriaal beslag gelegd op de vaste goederen van de Bouwvereeniging „Beter Wonen", bestaande uit ongeveer 300 woningen en erven. Deze zijn verdeeld over verschillende complexen in deze gemeente. Een verioren proces over schadevergoeding gaf aanleiding tot deze beslaglegging. HULDEBLIJK AAN DE KONINGIN-MOEDER. De leden van de Koninklijke Kunstzaal Kleykamp te Den Haag zijn voornemens aan de koningin-moeder bij gelegenheid van haar 50-jarig Nederlanderschap een huldeblijk aan te bieden in den vorm van een door W. B. Tholen geschilderd portret van prinses Juliana. GASCORRUPTIE. De directeur te Monnikendam gaat vrij uit. De off icier van justitie bij de arrondisse- mentsrechtbank te Haarlem heeft, naar aan leiding van een ingesteld gerechtelijk voor- onderzoek, geen termen gevonden om een ver- dere vervolging in te stellen tegen den heer J. Zweers, gasdirecteur in de gemeente Mon nikendam. BRAND. Door onbekende oorzaak is te Maurik da v/oning van de weduwe E. van Os geheel af- gebrand. Alles was verzekerd. HET FOOIE NSTE LSE L. Een adres aan den Raad De Nederlandsche Unie van Chauffeurs en Overig Automobielpersoneel, aangesloten bij den Centralen Bond van Transportarbeiders, heeft een adres aan B. en W. van Amsterdam gericht, inhoudende een verzoek tot invoering van een gegarandeerd weekinkomen van 35 voor stationneerende chauffeurs. Adressanten geven een uiteenzetting van de huidige loonregeling der stationneerende chauffeurs. Van het totaal opgereden bedrag per chauf feur wordt 12>2 provisie gegeven. Daar naast ontvangt de chauffeur van datgene, wat boven een kilometerprijs van 18 cent wordt ontvangen, een premie van 30 Dc ondememing garandeert aan den chauffeur een weekloon van 14, indien provisie en pre mie tezamen beneden bit bedrag blijven. Door de vaststelling van dit garantieloon wordt reeds aangegeven, dat de chauffeurs voor het belangrijkste deel van hun weekinko men aangewezen zijn op fooien. De Olympische Spelen en het te verwaohten vreemdelingenbezoelc zijn dan ook voor adres santen factoren om B. en W. te verzoeken te trachten voor dien tijd het verlangen in te willigen. BRUGGEN OVER ONZE GROOTE RIVIEREN NOODZAKELIJK. Versnelde bruggenbouw is dringend nood- zakelijk betoogt het weekblad „Bedrijfs- auto" want dag-aan-dag warden er kapi- tale bedragen verloren. Met cijfers toont de heer J. Harms Tiepen in dit artikcl aan, dat per jaar een millioen wordt uitgegeven aan veergeld over de negen groote veren, doch van grooter bellang nog dan besparing hiervan, acht de schijver de opheffing van de breede grensscheiding, die de groote wateren in ons land vormen. „De rivieren vormen in Nedcrland bree- dere grenzen dan de grenzen van ons land zelve. Wat beneden den Moerdijk en beneden Waal en Rijn woont, gaat naar Belgie, naar Duitschland, naar Brussel, Antwerpen, Os- tende, naar Luik en Aken, naar Kleefen niet naar Rotterdam, Den Haag, Schevenin- gen of Zandvoort; kortom Noord-Brabant en Zeeland, en een ded1 van Gelderland, worden steeds meer van ons eigen land ver- vreemd, zoowel voor toerisme als'voor din- gen-van-den-dag, en zaken-verbindingen. Wie wacht aan den Moerdijk uren, omdat hij daar in het ongewisse is, zeer zeker voor zijn terugrit tien uur de laatste boot als hij in dien zelfden tijd, gemakkelijker en goed- kooper, naar Belgie kan gaan! De onvol- doende capaciteit van de veren, de onzeker- heid bij ijsgang enz. maken deze wateren tot bijna onoverkomelijke grenslijnen. Men reke- ne eens uit wat dat ons volk kost. „De Koningsbrug te Rotterdam kostte al leen! aan arbeidsverlies 10.000 per dag. Uren wachten kost aan arbeidsloon-aan- werklieden en niet het minst, ja, nog veel meer: aan eigen tijd, duizenden guldens per dag. Wat dit beteekent over al de veren in heel ons land, per dag dat deze toestand lon ger duurt dan noodig is, durf ik niet te be- ramen. „En dan, het verlies aan zakenrelaties, het verlies aan toeristisch voordeel, het verlies aan beteekenis van ons land, dat zijn eigen inwoners bijna noopt naar een naburig land te gaan. „Waar het geld aanwezig is voor verbete- ring, is deze belemmering van het verkeer eenvoudig onvcrantwoordelijk, en dadelijk en dringend moet naar middelen gezocht wor den om ten alierspoedigste de veren door bruggen te vervangen." Een oplossing acht de schrijver dat het bu reau Wegeniechniek niet zelf bestekken gaat maken, maar van de vijftig millioen, beschik- baar voor bruggenbouw, dadelijk een ton wordt afgezonderd voor een prijsvraag. „In Indie wordt immers op deze wijze zeer snel alllerlei groot werk tot stand gebracht, waarom zou dit in ons land niet moge- lijk zijn? Zelfs al zou een deel van het geld voor de prijsvraag naar het buitenland gaan, als wij daarmede wonnen de resultaten van de ervaring van de bouwers van groote bruggen over de geheele wereld, zou dit niet te duur betaald zijn! „De verliezen die ons volk lijdt met de ver- traging van de overbrugging der ons land innerlijk scheidende wateren, zijn zoo enorm, dat een dergelijk klein bezwaar geen rol mag spelen." LEERZAME VERKEERSZEGELS. Toen, in 1926, het bureau Verkeerswezen alhier zijn 100-jarig bestaan mocht vieren, vormden, naar aanleiding hiervan eenige Amsterdammers eene commissie, welke zich ten doel stelde eenige gelden te verzamelen, teneinde den chef van het bureau verkeerswe zen in de gelegenheid te stellen „iets" voor de verkeersveiligheid in het algemeen te kun nen doen. Bedoelde commissie was in staat hem later een fondsje ter hand te kunnen stellen en kon hij dus aan het werk gaan. Aangemoedigd door het succes van den sluitzegelverkoop o.a. door het Veiligheids- museum en de Sophiavereeniging tot bescher- ming van dieren, hoopte de chef op eene zelfde wijze het publiek het best te kunnen bereiken, om zoodoende mogelijk een steentje ter bevordering van de verkeersveiligheid en het verkeersfatsoen te kunnen bijdragen. Hij lief daartoe zegels naar zijne aanwij zingen vervaardigen; de nos. 1, 5, 11, 15, 21 en 25 werden door den heer S. Schlesinger ontworpen en de overige nos. door den heer G. J. J. Verbeek, beiden grafisch kunste- naar te Amsterdam, terwijl de heer Cling" Doorenbos, zijne welwillende medewerking verleende door grootendeels de dichterlijke opsehriffen saam te stellen; de druk werd verzorgd door de drukkerij J. H. de Bussy te Amsterdam. Het ligt in de bedoeling deze verkeersvei- ligheidssluitzegels zoo goedkoop mogelijk aan den man te brengen, weshalve de detail prijs van een serie (een vel), groot 25 stuks, op 10 cent werd gesteld, terwijl 100 zegels slechts 35 cent zullen kosten. Hij koestert de hoop deze eerste serie binnen afzienbaren tijd door een tweede te kunnen laten volgen, met het ontwerpen waarvan reeds een begin werd gemaakt. Dusdoende vertrouwt de chef van het verkeerswezen door vijftig verschillende zegels in omloop te brengen het verkeersveiligheidsonder- werp, dus de regels van verkeer en verkeers fatsoen, tot meer gemeen goed te maken. NATIONALE VROUWENRAAD. Woensdag werd in Stads Doelen te Delft een openbar vergadering ehouden van den Nationalen Vrouwenraad. Behandeld werd het onderwerp: „Opdrij- ving van de examen-eischen en de gevolgen hiervan", door dr. C. P. Gunning, rector aan het Amsterdamsch Lyceum te Amsterdam. Examen-eischen. Spr. had zich de volgende vragen ter be- antwoording gesteld: a. is er opdrijving van examen-eischen? b. schuilt hier een fout, en zoo ja, waar? c. wat kan hiertegen door den Vrouwenraad worden gedaan? Vraag a. kan kort worden beantwoord. In- derdaad kan er gesproken worden van opdrij ving van examen-eischen. Voortschrijdende cultuur biedt demogelijk- heid om op school veel meer te bereiken dan vroeger het geval was. Speciaal ons land moet wel zware eischen op intellectueel ge- bied stellen. Alleen door onze knapheid kun nen wij ons handhaven in de rij der volkeren. De voortreffelijkheid der school is haar kracht, maar tevens haar zwakheid. Immers zij is meer en meer een mechanisme gewor- den, terwijl zij behcorde te zijn een organis- me. De vloek van de productie heeft zich ook van de school meester gemaakt. In dit geheele systeem passen de examens, die die- nen om de productie te controleeren. Hoe zijn wij eigenlijk tot de examens geko- men? Waartoe dienen deze? Hierop kan slechts een antwoord gegeven worden, n.l. om rechten te krijgen. De ouders willen rech- ten en de jeugd wil rechten. Hoe zijn wij aan deze examen-regeling ge- komen? Zij is grootendeels overgenomen van Ko. 94 1928 Vrpas: 20 April. Zaterdag 21 April. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- fen 12.30—2.Lunchmuziek door het Tria non-Trio- 3.50 Italiaansche les. 4.30—5.15 Fransche les. 5.15—6— Duitsche les. 6.— 7 15 Concert door het Omroep-orkest. 7.15— 7.45 Tuinbouwhalfuurtje. 7.45 Pblitieberich- ten. 8.05 V. A- R- A. Uitzending van den avond ter gelegenheid van de kadereuiaus in de Haarl. Kegelbond Haarlem. Mevr. B. van Kempen, van Leeuwen, piano. H. van Kem- rien en M. J. Liirens, fluit Arbeiders zang- koor „De Stem des Volks". Haarlem. Th. J Thyssen. hoofdbest. van den Bond van Ne- derl onderwijzers. Spr.: Arbeidsontwikke- ling Mej. N. Kinsbergen, piano. 1. Ope ning door A. Lindeman, voorzitter van het Inst, van Arbeids-Ontwikkeling, afd. Haar lem. 2. Sonate in Bes gr.t., Handel. (2 flui- ten en piano). 3. Twee Oud Nederl. Liede- ren Koorbev/., van Duyse, voor vrouwenkoor met piano, a. Er was een maegdetje suiver en net. b. Heer Jesus heeft een hofken. 4. Oud-Nederl. Lied. Koorbew., van Duyse, voor gem. koor met piano. „Het wasser te nacht." 5. Drie geest. Lieaeren, Palestrina. B. Sicut ovis ad accisionem. 2. Jerusalem sur ge 3. Plange quasi virgo. V. koor a capella. b. Polonaise A.gr.t., Chopin, piano. 7. Spr. Th. J. Thyssen. Pauze. 8. Walsen op. 39, 1, 12, 3, 4, 9, 10, 11 en 15, Brahms piano. 9. ipivertissement Grec Gaubert (2 fluiten en piano). 10. Vrede, Keja. De strijders, Isr. J. Oliman (Voor koor a capb.la). 10.30—11.30 V. A. R. A. Aansluiting van Cinema Royal tf Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. Huizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1840 M.) 12.30 Tijdsein. 12.30—1.30 K. R. O. Lunch muziek door het Trio „Winkels". 3.-4.— Kinderuurtje door de dames Ria Mulder, janny Leeflang en den heer Jac. Suerink. 5—6— Dinermuziek. 6.6.30 Literair lhalfuurtje door Willem Nieuwenihuis: Jocd- sche Riten en Symbolen, door D. Ph. de Vries. Op bruisende go'lven. P. Verhaag. Jan 'Allemachtig, H. de Man. 6.307.Diner muziek. 7.7.30 Cursus Hollandsch door D. G. G. van Ringelestein. 7.308.Spr. Mr. F. VorstmanDe inrichting van onzen Staat (De Provincien). 8.— Valkenburgsche avond. Het kerk-zangkoor St. Caecilia. Kur- kapel „Falcobergia". Zang- en Harmonie- vereeniging „Walrem". Sprs.: W. Hermans, pastoor van Valkenburg. P. Hens, burge- meester. Jos. Grollla, secretaris V. V. V. „Het Geuldal." Daventry, 1600 M. 10.35 Kerkdienst. 1.20 —2.20 Het Carlton Hotel Octet. 3.Black burn Rovers tegen Huddersfield, voetbal- imatch. 5.05 Bailadenconcert. De „Harmony Eight en E. Bailev, viool. 5.35 Kinderuurtje. 6.20 Concertorpe"bespelin g. 6.50 Nieuws- berichten. 7.10 Florence Smithson. 7.20 Mu- ziek-causerie. 7.35 De pianomuziek van Liszt. 7.45 Sport-causerie. 8.05 Concert. C. Hatchard, sopraan. Ch. Knowles, bariton. Casano Octet. 9.20 Nieuwsber'chten. 9.35 Vacantie-praatie. 9.50 Nieuwsberichten. 9.55 ,.This Freehold", zang, schetsen en scenes. B. B. C. dans-orkest, koor en solisten. 10.55 12.20 Dansmuziek. Pariis .Radio-Paris", 1750 M. 9.50 10.— Concert. 11 50—1.10 Gramofoonmu- zi°k. 3.054.05 De Homonyme Jazz. 7.50 Kinderhalfuurtje. 8.30 Orkestconcert. Dans muziek. Langenberg, 469 M 12.251.50 Orkest concert. 5.20—6.20 Concert door het Werag- orkest. Hr. Sclineiderhan. viool. 7.35 Vroo- liike avond, orkest en solisten. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.20—7.05 Lezingen en lessen. (4.205.20 Drkestconoert). 7.50 Vroolrk concert. L. M. Lommel, humorist en orkest. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Antc-n Dvorack- concert. Groot orkest. 5.20 VrooO'ijk concert. 7 20 Vroolijke avond met, Robert Koppel, humorist en orkest. 10.5011.50 Cabaret. Jazzband en variete-artisten. Brussel, 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7 35 Orkestconcert. Groot orkest en solisten. Klein is de mug, maar groot het leed Veroorzaakt door een muggebeet. Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van ,JDe Zeevalk"). 10) Hoe weinig iik er over had nagedacht, dlat fk naar Languedoc was gegaan om een vrouw het hof te maken, een vrouw Roxa- lanne de Lavedan genaamd, heb ik reeds aangetoond. Maar hier in dit zelfde Langue doc aanschouwde ik een vrouw, die ik zou kunnen beminnen, want in geen tien jaar neen in mijn heele leven had een gelaat zooveel indruk op mij gemaakt en zoo luid tot mij gesproken. Ik had de oogen op dit kind gevestigd en dacht aan de vrouwen die ik tot nu toe ge- kend had de brutale met diamanten be- zaaide schoonheden aan een hof, het eerste naar men zeide in geheel Europa. En toen begreep ik eensfclaps dat d.it geen freule de havedan was, neen inderdaad in 't geheel geen freule, want in den adelstand van rrankrijk vond men geen enkel uiterlijk dat hiermee te vergelijken was. Oprechtheid en reinheid behoefde men niet te zoeken op het a? van °'nze.. vrouwen uit den hoogsten standwel somtijds op dat van haar onder- DE MOORDAANSLAG OP DE BCOMPJES TE ROTTERDAM. Dinsdagavond 15 November van het von- ge jaar heeft zich aan de Boompjes te Rotter dam een drama afgespeeld, waarbij een 29 jarige dienstbode voor het Maashotel door vier messteken werd verwond door een 33- jarig opperman, met wien zij eenigen tijd had samengewoond. Op 1 Febr. d.a.v. is de vrouw aan bloedvergieftiging, tengevolge van een abces aan den lever, welk abces aan de verwondingen was te wijten, overleden. Gistermorgen heeft de opperman zich voor de Rotterdamsche rechtbpnk te verantwoor- den gehad ter zake van doodslag, subsidiair mishandeling den dood ten gevolge hebbende. Nadat eenige getuigen-deskundigen waren gehoord, verklaarde de verdachte, dat hij met de vrouw heeft samengewoond. Er be- stonden tusschen hen trouwplannen, die even wel niet verwezenlijkt konden worden, om dat de vrouw reeds getrouwd was. Op deu duur is tusschen de beide menschen oneenig- heid ontstaan, ten slotte gaf zij hem te ken- nen, dat zij niets meer van hem wilde weten. Verdachte is toen geheel overstuur geraakt, en toen hij in een winkel in de binnenstad een dollones zag liggen, heeft hij dat gekocht. Hij zeide echter, dat hij het meisje niet had willen dooden, maar dat hij haar bang had willen maken Na een zwerftocht door verschillen de cafe's is hij haar den 15den Nov. gaan halen, en wat daarna gebeurd is, wist ver dachte zich niet meer te herinneren. Er werden verschillende getuigen gehoord, onder wie een vriendin van de verslagene, die op den bewusten avond haar eveneens is komen halen. Zoodra de thans verslagene buiten was, zag zij den opperman op haar toekomen. Getuige wist dat de beide men schen ruzie hadden en dat haar vriendin bang voor verdachte was. De opperman vroeg haar met hem mede te gaan, maar zij gaf hem ten antwoord, dat zij hiet met een man meeging die haar sloeg. Onmiddellijk daarna, zoo vertelde getuige, heeft verdachte de dienstbode eenige steken toegebracht. Er werd voorts nog een vrouw uit Nijme- gen gehoord, met wie verdachte heeft samen gewoond. Deze verklaarde, dat verdachte ook haar met een mes had bedreigd. Verdachte is van deze vrouw afscheid komen nemen op 14 Nov., en hij heeft toen gezegd, dat hij dit deed voor hij in de gevangenis ging, want hij was van plan een vrouw dood te steken. De vertegenwoordiger van het O. M. re quireerde een gevangenisstraf voor den tijd van vijftien jaar. Verdachte zeide, dat hij straf had verdiend, feitelijk de doodstraf. Hij zou liever dood zijn, dan vijftien jaar te moeten zitten. Verdachte's raadsman pleitte clementie. Na re- en dupliek werd de uitspraak be- paald op 3 Mei a.s. TE VONDELING GELEGD. Voor de rechtbank te Maastricht stond Dinsdag terecht een 19-jarig meisje te Hoens- broek, dat op 17 Maart een kindje van veer- tien dagen langs den weg te vondeling had gelegd. Zij was ten einde raad; de vader had zich uit de voeten gemaakt en zij wist niet, dat dit een strafbaar feit was. Het O. M. eischte tegen verdachte zes maanden gevan genisstraf voorwaardelijk met een proeftijd van twee jaar. Voor eenzelfde misdrijf stond terecht een gehuwde vrouw uit Kerkrade, die twee wet- tige kinderen, het eene geboren 19 Januari 1926 en het andere 23 December 1926 te vondeling gelegd had voor de deur van het klooster, waar de kinderen toen werden op genomen. Tegen haar werd eenzelfde straf geeischt. WAT IS COLLECTEEREN? Voor den kantonrechter te Leiden heeft te recht gestaan een officier van het Neder- landsch Leger des Heils, die in strijd met de verordening der gemeente Leiden langs de huizen zou hebben gecollecteerd, zonder schriftelijke vergunning van den burgemees- ter van die gemeente. Verd. voerde aan, dat hij niet heeft gecol lecteerd, maar bonnetjes heeft verkocht, die geldig zijn voor een maaltijd bij het Ned. Leger des Heils. De ambt. van het O. M. eischte een geld- boete van 5. In zijn vonnis overwoog de kantonrechter, dat volgens Van Dale's Woordenboek onder" collecteeren wordt verstaan het inzamelen van gelden voor een liefdadig doel. Het af geven van bonnetjes is slechts een controle- maatregel. De kantonrechter veroordeelde verd. tot een geldboete van 1. INBRAKEN.TE ZAANDAM. Te Zaandam is in den nacht van Woens- dagnaeht ingebroken in de papierfabriek der firma Gebr. Hellema, de zeepfabriek „Hilko" geschikten. Ja, nu begreep ik het. Dit kind was de dochter van een opzichter van het kasteel. En plotseling, terwijl zij daar stond in het maanJiicht, weerklonk een met zachte stem gezongen lied in de stillle lucht. Een Pro- vengaalsch oud volkslied, een lieve melodie die ik wel kende; als iets noodig was ge- weest om de bekoring te vermeerderen die mij overmeesterde, dan was het de zachte melodieuse stem van het jonge meisje. Nog zingende draaide zij zich om en keerde in de katner terug, z-ij liet de ramen wijd open- staan, zoodat ik haar stem, flauw als op een afstand, nog hoorde nadat ik haar niet meer zien kon. Op dat oogenlblik kwam de gedachte bij mij op mij zelf over te leveren aan de barm- hartigheid van dit mooie schepseltje. Iemand zoo liefelijk en zoo rein van uiterlijk zou medelijden hebben met een ongelukkige. Misschien maakte mijn wond en al wat ik dien avond ondervonden had mij dof en be- nevelde mijn verstand. Met de weinige kracht die mij nog over- bleef werkte ik mij op naar het bafcon. Het was vrij gemakkelijik zelfs voor iemand in mijn toestand. De muur was dicht begroeid met klimop, daarenboven diende een venster beneden mij tot steun, want toen ik op de lijst stond kon ik met mijn vingers het kozijn van het balcon boven mij reeds aanraken. Zoo trok ik mij zelf op en kon weldra mijn *"*m om die gemefcsekte leuninsr slaan Ik zat reeds op de leuning voordat zij mijn tegen- woordigheid bemerkte. Plotseling stierf het Lied weg op haar lippen, haar oogen, blauw als vergeet-mij- nietjes, stonden nu wijd open van angst toen zij mij zag. Ze zou zeker dadelijk gil- len van schrik en al de huisgenooten zouden toestroomen, daarom vertoonde ik mij dade lijk op den drempel van haar kamer en zei smeekend: „Mademoiselle, in's heme'ls naam, wees stil. Ik heb geen kwade bedoelingen. Ik ben een vluchteling. Ik word vervolgd." Ik had niet nagedacht over hetgeen ik zeg- gen zou, ik had de woorden bijna werktui- gelijik uitgesproken misschien bij inge- ving, want ik had zeker niets beters kunnen verzinnen om de sympathie van de jonge dame op te wekken. En ze waren volkomen waar. Met groote oogen zag ze mij aan; ik merkte nu op dat zij niet zoo lang was als ik van beneden af gedacht had. Zij was inte- gendeel klein maar zoo uitstekend gepro- portionneerd zoodat zij 'n vrij grooten indruk maakte. Zij had een kandelaar in de hand, bij het lieht van die kaars bekeek zij zich zelf in den Spiegel toen ik haar voor het eerst zag. Haar loshangend haar hing als een mantel om haar schouders, ik zag toen dat zij m nachtgewaad was en dat deze kamer waarin ik was doorgedrongen haar slaapvertrek was. ..wie is h?," vroeo zij, hiisrend, alsof in een omstandigheid als deze, mijn identiteit een beiangrijke kwestie was. Ik had bijna geantwoord, evenals ik den soldaten te Mirepoix had gedaan, dat ik Lesperon heette. Ik bedacht mij echter, dat dit hier niet noodig was en was dus op het punt haar mijn naam te noemen. Maar zij merkte mijn aarzeling op en hoewel ze die aan iets anders toeschreef, zei ze om mij gerust te stellen: ,,1-k begrijp u, mijnheer. U behoeft u niet ongerust te maken. G-e zijt onder vriend'en". Nu merkte zij op- hoe nat mijn kleederen waren, hoe doodsbleek ik er uitzag en ook de bloedvlekken om mijn wambuis aan schouder en mouwen. Uit dit alles maakte zij op, dat ik een opstandeling was, die ac'iter- volgd werd. Zij trok mij de kamer in, deed het raam dicht en sloot de zware gordijnen een bewijs van vertrouwen, dat mij, den be- drieger, een gevoel van wroeging gaf. „Ik vraag vergiffenis, mademoiselle, dat ik u heb verschrikt door de ongepaste wijze waarop ik bij u ben binnengekomen", zei ik en ik geloof, dat ik mij noo.it in mijn leven zoo weinig op mijn gemak heb gevoeld ,.Maar ik was uitgeput van vermoeidheid en de wanhoop nabij. Ik ben gewond, ik heb snel gereden en ben de rivier over gezwom- men". Dit laatste had ik niet behoeven te ver- tellen, want het water, dat uit mijn kleeren droop, vormde een plas aan mijn voeten. ,.Ik zag u toen ik beneden stond en dacht zul% net rtooger onderwijs. Daar is zij op haar plaats. Een examen kan daar worden afge- nomen, waar waarborgen geeischt worden. Aangezien aan de examens van Hooger Ou- derwijs een effectus civilis verbonden is, is het volkomen juist, dat deze daar worden af- genomen. Daarom kan ook tot toelating aan de universitcit tnet recht een examen worden geeischt. Daarnaast kunnen vakscholen die een speciaal diploma uitreiken waaraan rech ten verbonden zijn, daartoe een exan.en in- stellen. Maar hiermede is de grens bereikt. De dril is het onontkoombaar en verfoeilijk byproduct van de examen-industrie. Hiei' ont- staat een vicieuse cirkel, opdrijving der exa men-eischen is het eenige wat m..i tegenover dezen dril als tegenwicht kan plaatsen. Zoo komen wij van lcwaad tot erger. Nog ongeiukkiger misscliien is dat de jonge mensch door deze examen-fetisch gaat denken, dat hij er is, dat hij iets is, waxineer hij een diploma in zijn zak heeft. Samenvattende kwam spr. tot zijn derde punt. De scnooi is reeds aan het veranaeren, uat is cnmiskenbaar. iviaar noe ten slotte do scnooi, in het bijzonder de Middcibare ociiool, zal .veranaeren, dat hangt grooten-. aceis van de o-uaers ai. Alleen wanneer de ouaers zeli anaere eischen aan de school gaan stellen, zai de scnooi tot een innerlijke omvornung komen. Spreker noemde voorai ais noodzakelijkneid ae propaganda voor de dipiomaiooze scnooi, aithans propaganda voor een scnooidrpioma zonder eifectus civi lis. Een scnool-revoiutie is allerminst noodig, veei meer kan worden benouden aan tal van: nieuwncnters vaak schijnen te willen aanne- men. Het gaat voorai om het wekken van een ander sentiment bij alle betrokkenea, maar voorai bij de ouders. Mevr. dr. M. J. Aalbers-Hamaker, uit Gro- ningen, voerde daarna het woord over meis- jesscholen voor middelbaar onderwijs. Zij Kwam tot de conclusie, dat er naar gestreefa moet worden, het meuwe wetsontwerp M. O. in dien zin gewijzigd te krijgen, lo. dat de genieenschappelijke onderbouw van een zes- jarige H. B. 8. en een vijf-jarige M. S. v. M. niet meer worde toegestaan; 2o. dat in de wet in dezen tijd van gisting op onderwijs- gebied niet de vakken worden vastgelegd, aie verpiicht zulien zijn; 3o. dat de wet niet rept van een eind-examen M. S. v. M. Het nijverheidsonderwijs. Vervolgens besprak mej. G. N. Bader, di- rectrice van de Utrechtsche industrie- en huislioudscnool, het Nijverheidsonderwijs. Ons N. O., zeide spr., is jonger, soepeler, ge makkelijker aan te passen aan zich wijzigende maatsciiappelijke toestanden, minder door wetten, meer door ylugger te veranderen K. B. vastgelegd. Dit is, mede door den aard van dit onder wijs zelf, oorzaak van minder klachten over opdrijving en overlading dan bij ander on derwijs. Het Nijverheidsonderwijs heeft in zijn la- gere en middelbare opieidingscursussen piaats voor leerlingen van zeer uiteenloopen- de ontwikkeling, velen grijpen te hoog, veleii komen pas als zij zich elaers door verkeerde keuze overwerkten, velen met oavoldoende voor-opleiding willen even vlug klaar ko men, als zij die aan de toelatingseischen ruim voldeden. Spr. vond de tegenwoordige jeugd volstrekt niet minderwaardig aan die van een vorige generatie. Wij kennen het kind beter. Voorai de oudere meisjes vindt spr. niet alleen be- langsteliend in alles wat huishouden betreft, maar ook voor maatsehappelijk werk als kin- derverzorging in den ruimsten zin van het woord. Leerplan en lesrooster waken tegen overlading, geven de zekerheid, dat de meis jes in zoovele vrouwelijke beroepen, waar een tekort aan werkkrachten bestaat, na een aan- gename, aan het meisje passende studie een behoorlijk bestaan zullen vinden, zijn er op ingericht, dat de toekomstige huisvrouw met meer overwicht, met meer overzicht haar ge- zin kan leiden. In haar uitvoerig toegelichte rede verdedig- de spr. de volgende 5 stellingen: 1. Het gezin schiet in onzen tijd tekort tegenover de jeugd. 2. De tegenwoordige jeugd is niet minderwaardig aan die van een vorige gene ratie. 3. Zij dankt dit aan den invloed van school en gemeenschap. 4. De huishoud- school als zoodanig is een v/aarborg tegen overlading. 5. Ieder jong meisje heeft recht op ten minste een jaar huishoudonderwijs. Na heropening der vergadering door mevr. M. C. Doorman-Kielstra werd gistermorgen aangenomen het bestuursvoorstel tot het zenden van een telegram aan prins Hendrik. De presidente bracht het jaarverslag uit over het buitenland. Mej. Rosa Manus, Int. Comite-lid voor Vrouwenkiesrecht, gaf vervolgens een over zicht van de gedurende het afgeloopen jaar in het buitenland bereikte resultaten. Dit gaf mevr. Therese Hoven aanleiding tot de opmerking dat de eerste vrouwelijke burgemeester in Engeland is een Holland- een liefeiijke dame zal zeker medelijden heb ben met een ongelukkige". Zij zag dat ik de oogen op haar gevestigd had, en als een daad van onwillekeurigen maagdelijken sehroom, bracht zij de hand aan haar hals om haar gewaad vast te maken en haar mooieni hals te bedekken, alsof het lcleedje, dat zij overdag droeg, haar hals niet minder vrij liet. Maar toch deed ze mij mijn positie des te beter beseffen. Wat deed ik daar? Het was heiiigschennis schemnis; ge ziet hieruit, dat Bardeliijs plotseling zeer kiesch gewor- den was. .Mijnheer", zei ze, „u is uitgeput." „Dat komt omdat ik zoo hard gereden heb", zei ik lachencl, „waarschijnlijk hadden ze mij anders naar Toulouse gebracht, waar ik tnijin hoofd misschien kwijt was voordat mijn vrienden mij gevonden hadden en mij hadden opgeeischt. U ziet, hoop ik, dat het een veel te knap hoofd is om er zoo gemak- kelijk afstand van te doen". ,,'Wat dat betref-t", zei ze half ernstig, hall lachend, het leelijkste hoofd zou daar nog te knap voor zijn". Ik Jachte zachtjes, het amuseerde mij; en toen, plotseling, zonder eenige waarschu- wing. voelde ik een flauwte opkomen, ik moest tegen den muur aan leunen om niet te vallen en ik snakte naar adem. Zij uitte een kreet van schrik. •'Wordt vervolgd.)

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5