Jk-WsAMANDELTJES- pu&£>me M.s° ejenphinw &un£on Sana Sport Kunst Tijdsciiriften ache vrouw, vroeger me}. Van Vfiet Panne- vis, directrice van de Haagsche Iudustrie- gchool, thans gehuwd met anr. Topenny. Mevrouw mr. B. Bakker-Nort bracht ver slag uit namens de commissie aan wie een onderzoek was opgedragen nopens „hoe het onware gelegen in het bij het huwelijk vvet- tigen door den man van een kind zijner a.s. vrouw, dat niet het zijne is, onderyangen kan warden". De commissie kwam tot de conclusie, dat door geen enkele wettelijke bepaling de leu- gtn eener onware erkenning en wettiging van een buitenechtelijk kind kan worden ver- meden, maar Wei, dat door verbetering van de rechtspositie van het buiteneditelijke kind, vooral wat diens naam en het erfrecht be- treft, door invoering van een verplicht leet- tijdsverschil van ten minste 15 jaar tusschen den man, die een kind als het zijne erkent en dat kind, en door het wet worden van het wetsontwerp No. 260, in vele gevallen deze leugen zou kunnen worden vermeden. Volgens de persoonlijke meening van mevr. Bakker-Nort zou invoering van adoptie in de Nederlandsche wetgeving het meest doeltref- fende middel zijn cm onware erkenning en wettiging van een buitenechtelijk kind te on dervangen. Elke andere maatregel zou slechts een deel der nadeelen wegnemen, die gevolg zijn van de geboorte buiten huwelijk. De presidente deed mededeeling dat tele- grammen, houdende dankbetuiging, waren ontvangen van de koningin-moeder en van mevr. Van den Bergh-Willing. Aangenomen werd een voorstel van het Dag. Bestuur, waarin de N. V. R. zich uit- spreekt dat het wenschelijk is dat voor Ne- derland een lid wordt benoemd in het sub- comite voor kunst en een in dat voor letteren. Benoemd werden mevr. Van Rhijn-Naeff te Den Haag, voor kunst, en mej. Zwartendijk te Rotterdam, voor letteren. In de vacature mevr. B. var. den Bergh werd benoemd tot lid van het Dag. Bestuur mej. Cato van der Pijl, arts te 's-Gravenhage. Mej. C. Perk, te 's-Gravenhage, werd her- benoemd tot mede-bestuurderes van het Charlotte Jacob Studiefonds. Mevr. C. van Schaik-Dobbelman, Int. Co- mite-lid voor den strijd tegen de dubbele rao- raal en den handel in vrouwen, bracht ver- volgens verslag uit over den huidigen stand van dit vraagstuk. Verder gaf mevr. C. L. Polak-Rosenberg yerslag nopens het werk der Vereeniging „Tehuizen voor werkende Meisjes" te Amster dam. Op voorstel van mevr. W. van Italie-Van Embden werd besloten in aansluiting aan de resolutie, aangenomen door het Algemeen Bestuur van den Int. Vrouwenraad in zijn vergadering van Juni j.l. te Geneve, dat de N. V. R. van N'ederland zich nogmaals tot de regeering zal wenden, met het verzoek in de delegatie naar de Volkenbonsvergaderin- gen een vrouw te benoemen als gewoon afge- vaardigde. Mej. Ch. J. Tarret, Int. Comite-lid voor op- voeding en onderwijs, bracht hiema een uit- voerig verslag uit. Algemeen werd gewenscht vermindering van het aantal leerlingen per klasse. Met het oog op meer individueel onderwijs zou 20 het maximum moeten zijn. Het tweede punt leidde tot een tweeledige resolutie, waarin er op aangedrongen wordt, dat in alle landen on derwijs gegeven zal worden in het boerenbe- drijf en dat de rijpere jenugd, die na het ver- laten der school mede het brood moet ver- dienen, verplicht zal worden cursussen of scholen voor voortgezet onderwijs te volgen, Aangenomen werd een voorstel van mej. E. Baelde, luidende: „De Nationale Vrou wenraad wende zich tot de bevoegde macht, om aan te dringen op wijziging van de wet op het Nederlanderschap en Ingezetenschap van 12 December 1892, Staatsblad No. 268, zoodat: ten eerste: deze volkomen duidelijk wordt ten aanzien van de kwestie der natio naliteit van een Nederlandsche, die een bui- tenlander huwt; ten tweede: dat deze rege- •ling zoo zij, dat die vrouw niet het geva ar ioopt „staatloos" te worden, maar de Neder landsche nationaliteit behoudt, zoolang zij niet krachtens een buitenlandsche wet, de nationaliteit van haar man verkregen heeft. Nog werd verslag uitgebradit door mei. Maire Heinen, Int. comite-lid voor vrouweri- arbeid; door mevr. Croquewit, namens de Vereeniging maatschappelijke belangen te Delft en mej. Stiemans, namens de Amster- damsche Vrouwelijke Studentenvereeniging Op voorstel van „Nosokomos", Ned". Ver. tot bevordering der belangen van verpleeg- sters en verplegers, werd besloten, dat de N. V. R. een onderzoek zal instellen naar het vraagstuk„Voorziening van verpleging aan huis voor den kleinen middenstand". De resultaten van dit onderzoek zullen aan de eerstvolgende vergadering worden medc- gedeeld. Ten stadhuize had te half vijf de officieele ontvangst plaats door het gemeentebestuur. Te half zeven vereenigden alien zich in 't gebouw „De Tent", Agnetapark, aan een ge- meenschappelijken maaltijd. Met een feeste- lijke bijeenkomst in .,De Tent" werd de dag besloten. DE TERAARDEBESTEhLING VAN HET STOFFELIJK OVERSCHOT VAN DGRUS RIJKERS. Het stoffelijk overschot van Dorus Rijkers zal Zaterdagmiddag te een uur op't kerkhof te Huisduinen met de hem toekomende eer worden teraarde besteld door de zorg van het Dorus Rijkersfonds. DleETEN MET WEINUG BALLAST STOFFEN. Het is in het algemeen nuttiger, zelfs noo- dig, voor een juiste functionneering van den darm, dat in't voedsel een zekere hoeveelheid onverteerbare stoffen voorkomt, zoogenaamde ballast. Bij proeven op dieren met kunstma tige dieeten, heeft men zich hiervan kunnen overtuigen; zonder voldoende ballast in het voedsel trad verstopping op die zelfs den dood der dieren ten gevolge kon hebben. In sommige gevallen echter, waarin een tijdelijke verstopping gewenscht is, b.v. na operaties aan den darm, wil men gaarne een dieet geven zonder veel ballast. Daarom hebben deelt „Lancet" mede een aantal onder zoekers aan de bekende Mayo-klinieken te Rochester een onderzoek gedasm naar de hoe veelheid ballaststoffen of liever gezegd naar de hoeveelheid ontlasting, die gevormd wordt na het eten van een bepaald voedsel. Het on derzoek werd op honden '^erricht, maar de onderzoekers meenen, dat het ook op den mensch toepasselijk is. Behalve cle hoeveelheid ballaststoffen werd ook het vochtgehalte van het residu nagegaan. Gelatine, rietsuiker, druivensuiker, hardge- kookte eieren, vleesch, lever, rijst en kaas ga - ven het ininst vochtige residu, rietsuiker, drui vensuiker, gelatine, lever, vleesch, brood en melk, boter en spek gaven ook het geringste drocggew'ieht aan ontlasting. De meeste ont lasting gaf rauw eiwit, daarna kwamen aard- appelen, rauwe bananen en appelen en melk- suiker. Hoe meer vloeistof werd gegeven, hoe min der materiaal in den dikken darm kwam. Ook melk gaf een groot residu, zoodat melk vol gens deze onderzoekers minder geschikt is voor personen wier darmen rust behoeven Dat ongekookt kippeneiwit slecht verteerd wordt, was al lang bekend bij1 de physiologen. minder bij de leeken, die meenen, dat dit juist een goed zieken- en kindervoedsel is. Men vergete natuurlijk niet, dat deze resul taten bij den hond zijn waargenomen en dus nog niet klakkeloos op den mensch mogen wor den overgedragen, maar de meeste der boven- genoemde gegevens kloppen toch wel onge- veer met wat de praktijk bij den mensch had geleerd. OPBOUW VAN DRENTE. Drentsdie vereeniging. In bet American Hotel te Amsterdam -is in tegenwoordigheid van mr. H. Smeenge eene vergadering gehouden van het Comite voor oprichting eener vereeniging van vroe- gere bewoners der provincie Drente. Besloten werd binnenkort tot oprichting van een der- gelijke vereeniging over te gaan. In afwijking van het gewoonlijk voor der- gelijke vereenigingen gestelde doel, namelijk het geven van gezellige avonden, zal deze vereeniging zich voornamelijk dienstbaar maken aan de bevordering der belangstelling in de cultureele-, sanitaire en economische be langen van het oude landschap Drente, en tevens het instandhouden van alles wat tot de geschiedenis en de folklore dier provincie samenhangt. HULDIGING HENRI TER HALL. Voor de huldiging van den heer Henri ter Hail te Den H'aag ter gelegenheid van zijn dertigste revue en in verband met zijn voor- nemen om aan het einde van deze opvoerin- gen de leiding. aver te dragen, heeft zich een comite gevormd onder voorzitterschap van den Haagsctien wethouder van Onderwijs dr. W. W. van der Meulen. Voorts malcen o.a. deel uit van het comite: mr. M. A. N. Was- zink, minister van Onderwijs K. en W., mr. D. Fock, oud-gouverneur generaal van Ned. Indie: mr. J. A. N. Patyn, burgemeester van Den Haag; prof. mr. M. W. F. Treub, oud- minister. Als secretaris treedt de heer Joh. G. L. Berlott, uitgever te's Graven':age op. De huldiging zal plaats vinden Woensdag 2 Mei in het Gebouw voor K. en W. bij de Haagsche premiere van de Revue 1928. CENTRAAL GENOOTSCHAP. Het Centraal Genootschap voor Kinderher- stellings- en Vacantiekolonies is door aau- koop in het bezit gekomen van het groote pension „Buitenzorg" te Ellecom, dat ten spoedigste wordt ingericht voor koloniehuis voor een beperlct aantal kinderen. Inmiddels worden de plannen ontworpen om huis en bijgebouw na de gewone zomerverpleging te verb .uwen tot een koloniehuis, dat aan alle redelijke eischen zal voldoen en dat tege- lijk pl.m. 90 kinderen zal kunnen herbergen. Het nijpend plaatsgebrek wordt door de aanwinst van dit tiende huis van het Centraal Genootschap eenigerniate verminderd. Het Nederlandsche publiek, dat steeds zijn grcote belangstelling getoond heeft en blijft toonen voor de ontwikkeling van het Centraal Genootschap, zal stellig weder niet in ge- breke blijven om het tiende koloniehuis te voorzien van goed onderhouden en sterk kin- derspeelgoed, van goede kinderboekcn en van smaakvolle wandversiering. Ieder, die het zwakke kind op deze wijze wil steunen, gelieve zijn zending te adressee- ren aan: „Het Koloniehuis van het Centraal Ge nootschap te Ellecom". KORTE BERICHTEN. Naar aaiil'eiding van een door het af- deelingsbestuur te IJmuiden gedaan verzoek, heeft het haofdbestuur van de Noord- en Zuid-Hollandsche Redding Mij. besloten al- daar een motorreddingboot te stationneeren. Naar het Corr. Bureau meldt zal Joh. Buziau die tengevolge van een val tijdens een voorstelling der Ter Hall Revue te Am sterdam eenigen tijd zijn rol niet kon vervul- len, aanstaanden Vrijdagavond weder optre- den. Het 2-jarig dodhtertje van den graan- handelaar Rademaker te Mijdrecht geraakte in een onbewaakt oogenblik in een achter de woning gelegen sloot en verdronk. Te Winschoten is gisteren de 28-jarige arbeider E. S., uit Nieuwe Pekela, ter zake van brandstichting in voorarrest gesteld. Twee officieele vertegenwoordigers van het Engelsche ministerie van landbouw heb ben, vergezeld door den zuivelconsulent in Zuid-Holland, ir. W. J. Huisman, een bezoek gebracht aan de kaasmarkt te Bodegraven. Afgekondigd is de regeling, toe te pas- sen bij de uitvoering van de wet, houdende bepalingen ter voorkoming van dubbele be- lasting. Reizigers, die gisterochtend met den trein van 7 uur 1 uit Bussum vertrokken, kregen, dicht bij Weesp, een projectiel over hun hoofd. Niemand werd getroffen. Ver- moedelijk is met een steen naar den trein ge- gooid. BEVERWIJK. Donderdag werden aan de Vrije Veiling reeds de eerste nieuwe aardappelen aange- voerd. Kooper was de heer L. Henneman te Heemskerk. STOMPETOREN. Donderdagavond werd in een der lokalen van de openbare school alhier een ouder- avond gehouden, die, hoewel het al wat laat in den tijd is, goed bezocht was. Mej. Koopmans, onderwijzeres alhier, deelde een en ander mede van het Montessori- onderwijs, waarop eene aangename bespre- king voigde, die van veel belangstelling ge- tuigde. Vervolgens sprak het hoofd der school over het zevende leeriaar. dat 1 Juli e.k. in- gevoerd zal worden. Bij de rondvraag kwamen nog verschillen- de zaken van ondergeschikt belang ter spra- ke, waarna de voorzitter de vergadering sloot met dank aan alien, die iets hadden bijgedra- gen tot het welslagen van dezen avond. ZIJPE. In de vergadering van Heemraden en Hoofdingelanden van den Zijper- en Haze- polder is besloten tot eitectrische bemaling over te gaan. HEEMSKERK. De gemeenteraad kwam Woensdagmiddag te 2 uur bijeen. Afwezig wethouder Schuijt. Voorzitter de burgemeester. Punt 1 der agenda luidde: Stemming over de voorstellen waarover de stemmen in een voi'ige bijeenkomst staakten. In zake verbeeding der Streng besloot de raad deze niet met 4, dOoh met 1 M. te ver- breeden. Inzake salarisverhooging van den gemeen- tebode Henneman werd besloten een voorstel G. de Ruijter te handhaven. n.l. het verzoek voor kennisgeving te doen aannemen. Inzake behardig en verfraai'ing van het Groentje (een voorstel van B. en W.), waren de meeningen zoo verdeeld, dat B. en W. hiun hun voorstel in trokken. Ingekomen was nog de rekening van de gezondheidscommissie over 1928, sluitetide met een batig saldo van 1584. Rest nog vaststelling verhoudingcijfer Gemeentelijike inkomstenbelasting 1928/1929, dit werd evenals vorige jaren vastgesteld op 1.6. Na rondvraag voigde sluiting. WARMENHUIZEN. Uit slag van de aanbesteding voor den bouw van de brag in den Oudewal op Don derdag 19 April n.m. 2 uur ten gemeente- huize. Ingekomen 8 inschrijviogsbiljetten C. de Graaf te Alkmaar voor 4650; J. v. Wonderen te Bergen voor f 5900; Fa. K. Westra te Warmenhuizen voor f 2895; J. Keesman te Schagen voor 4150; A. den Das te Schoorl voor f 4720; P. Doom te St. Maartensbrug voor 4790 K. Pik te Barsin- gerhorn voor 4474; P. Bos te Amsterdam voor 4200. De begrooting was f 3325. Gegund aan den laagsten inschrijver. De Woningbouwvereeniging alhier hield dezer dagen een algemeene vergade ring, waar de rekening en balans over 1927 werd vastgesteld. De rekening luidi 10964.44 in ontvangst en uitgave. Saldo-verlies f 5154.89 De diiidentbewijzen no. 7 en 8 van de aandeelen zullen worden uitbetaald. HEILOO. Zaterdagavond 7 uur zullen de lantaarns, •een geschenk van de burgerij, aan het ge meentebestuur, aan B. en W. worden aange- boden. Namens de feestcommissie, bestaande uit de heeren W. van de Vail, voorzitter, F. I. Jonlcer, secretaris, A. N. K. Hopman, J. Oud Cm., Jac. van den Kommer, J. van Gemeren, N. Ursem en R. Kuijper, zal eerstgenoemde de officieele feestrede houden. Medewerking is verzocht en verkregen van de zangvereenigingen ,JTarmonie" en ,,Zang en Vriendschap", terwijl de Christe- lijke zangvereeniging „Sursum Corda" haar spijt heeft betuigd dat ze door verhindering van den directeur, hieraan niet kan deel- nemen. Voorts is medewerking toegezegd door de fanfarecorpsen „Eensgezindheid", directeur de beer D. Harder Jr. en „St. Caecilia", di recteur de heer P. Kuijs. Het zal wel overbodig zijn om de burgerij op te wekken om bij de aanbieding tegen- woordig te zijn. Nu we aan den voprayond van den bazar van V. V. Ii. staaii, hebben we een kijkje genomen om eens te zien, wat de ac- tracties beloyen. Het viel ons op, hoe de burgerij in al haar geledingen met het doel van de commissie meeleefd wat daaruit blijk't dat men met ruime hand heeft gegeven. Niet alleen snuisterijen, doch ook waarde- volle voorwerpen en zelfs levend vee (ptuim- vee). Ook is naar vermeld medewerking verkre gen van de zangvereeniging, gymnastiek- vereeniging en fanfarecorps, terwiil een groot aantal medewefkers hun best doen den opzet zoo goed mogelijk te doen' slagen. In de bestuursvergaderi-ng van de „Ka- tholieken Kring" zijn tot leden van het Dag. bestuur gekozen de heeren E. J. Kessef, voorzitter. W. Tamis, secretaris en F. Th. A. Gedee, penningmeester. SINT PANCRAS. De Vereeniging voor gezamelijk Boekhou den alhier, hield op Donderdag 19 April 1.1. een ledenvergadering, in het lokaal van den heer Gerritsen alhier. Aanwezig ruim 40 leden. De voorzitter, de heer A. Schuur, heette alle aanwezigen op deze eerste ledenverga dering van harte welkom en memoreerde, dat deze vereeniging is opgericht met het doel, te komen tot een juiste boekhouding onder controle van een gediplomeerd boek- houder. Na goed'keuring der notulenj deelt de voorzitter mede, dat het bestuur zich in ver- binding heeft gesteld met eenige heeren boekhouders met voorloopig resultaat, dat overeenstemming werd verkregen met de heer Van Zuijlen Jr. te Broek op Langendiijk, •behouden® goedkeuring der vergadering. Tevens zal nog een bode moeten worden be noemd. Het bestuur stelt voor de kosten te ver- deelen als volgt: Minimum bijdrage 2.50 per jaar plus 0.35 per 3 maanden per lid, voor bodeloon. Verdere onkosten worden omgeslagen per 100 snees grondbezit met dien verstande, dat een eigenaar van 100 snees betaalt 5 cent, 200 snees 4 cent en 300 snees 3 cent per sn. en per jaar. De beer A. Hoogland vindt de kosten wat hoog en komt na een berekening op een be- drijf van 100 snees tot f 8 onkosten per jaar. Bovendien meent hij, dat de administratie voor den bouwer niet minder zal worden. De voorzitter meent, dat hier niet het zwaartepunt ligt. Het doel is: zuiver te staan ten opzichte der belasting. Deze gezamenlijke boekhouding heeft den steun van den inspecteur der belastingen, re clames zullen meer doel kunnen freffen, doch minder voorkomen. De leden kunnen dooiloopend voeling houden met den boekhouder. Wekelijks moe ten alle bescheiden zuiver worden ingeleverd. Verschillende details worden door de aan wezigen ter sprake gt bracht. O.a. deelt de voorzitter op een vraag van den heer W. Keizer nog mede, dat deze boekhouding op een f'.ink groot bedrijf van b.v. 700 snees land een uitgave vordert van pl.m. 18 per jaar. De heer Jn. Kloosterboer Dz. acht de kosten-omslag voor de kleine tuinders on- evenredig hoog, ten opzichte van het be- bedrijfsin'komen. Meerdere leden echter ach- ten de door het bestuur voorgestelde rege ling het meest doeltreffend en over alle kanten goedkoop. Ten slotte wordt het bestuursvoorstel bij acclamatie aangenomen, en het bestuur ge- machtigd, tot aanstelling van den boekhou* der over te gaan. Bij de nu volgende rondvraag komt de heer A. Hoogland nog eens terug op de z.i. onbillijke kostenverdeeling ten opzichte van de kleine bedrijven. Uitvoerig werd hierover nog van gedach- ten gewisseld doch een billijker regeling kon door geen der aanwezigen worden gevon- den. Verschillende technische bizonderheden werden nog besproken, waaruit bleek, dat deze vereeniging bij voile medewerking der leden, zal kunnen worden een vertrouwens- instituut tusschen de leden eenerzijds en de belasting-inspectie anderzijds. Met een opwekking tot de aanwezigen om aan het doel der vereeniging bij niet-leden meerdere bekendheid te geven, en tot de niet aanwezigen om alsnog lid te worden. Tot 1 Mei 1928 kunnen nog nieuwe leden worden ingeschreven. Dankend voor de aangename en doeltreffende besprekingen, sloot de voor zitter de vergadering. SCHERMERHORN. De opbrengst van de alhier gehouden Em- mabloem-collecte, ten bate van de t.b.c.-bestrij- ding, heeft opgebracht 31.07 3^. TENTOONSTELLING DER HOLL. MIJ. VAN LANDBOUW TE MEDEMBLIK. Zooals bekend, wordt in dit jaar de jaar- lijksche tentoonstelling van de Holl. Mij. te Medemblik gehouden. De indeeling daarvan zal als volgt zijn: 11 Sept.: Opening "der tentoonstelling Harddraverij door de vereen. „Prins Hen drik". 12 Sept.: Algemeene vergadering der Holl. Mij. Tentoonstelling van individueele klassen rundvee, schapen en varkens. 13 Sept.: Tentoonstelling families- en fok groepen rundvee en geiten. 14 Sept.: Concours hippique en spring- concours. 16 Sept.: Carousselrijden en springcon cours van boerenpaarden. 11 t/m. 15 Sept.: Tentoonstelling van de afdeelingen pluimvee, bijen, akkerbouw, groenteteelt, zaadteelt, zuivel, bloemisterij, bloembollencultuur en wetenschap en organi- satie. DRAVERIJEN OP HEMELVAARTSDAG. Vanwege de N.V. Kennemer Sportclub zul len op Hemelvaartsdag de eerste draverijen in dit seizoen gehouden worden. gramma daarvoor is steld: als volgt Het pro- satnenge- I. Openingsprijs, prijzendraverij 4e klasse; afstand 1700 Meter. Belasting: voor iedere gewonnen 250 10 Meter. Ontheffing: paar- den, welke nog geen le prijs wonnen, 25 Me ter, die niets wonnen 50 Meter. Prijzen 250 en 50. II. Snelheidsprijs, heatprijzendraverij le klasse; afstand 1610 Meter. Paarden, welke 4000 of minder hebben gewonnen, gaan van start. Belasting voor iedere meerdere ge wonnen 900 tien Meter. Prijs 600 en 50 voor den 2e aankomende in de beslissende heat. Ill Pinksterprpijs, heatprijzendraverij en 3e kiasse; afstand 1610 meter. Belastinr vcoriedere gewonnen f 700 vijftien merer Ontheffing: paarden die nog geen le Drii< wonnen 20 meter. Prijzen f 500 en 50 vow den 2e aankomende in de beslissende heat IV. Alkmaarprijs, kortebaandraverij-han dicap. open voor alle in Nederland gere% treerde paarden. Aangespannen, maximum afstand 200 meter, te loopen in series prif zen 150, 75, 50 en 25. De mschrijvingen sluiten 7 Mei des avond* 9 uur aan het adres van den heer W Monii ,,'t Gulden Vlies". °0l]' TOONKUNST. Op Woensdag 25 April e.k. zal de Zan» vereeniging „Toonkunst", met medewerkinp van het „Alkmaarsch Strijkorkest", haar tweede uitvoering geven in dit seizoen; terwiil op Dinsdag 24 April, 's avonds 8 uur di generate repetitie zal plaats heben. Het programma voor dit concert bevat het oratorium „Der Messias" van G. F. Handel een schitterende compositie, geschreven voor soli, gemengd koor en orkest. De vertolldnp van dit prachtwerk vereischt de medewerkina van vier solisten: sopraan, alt, tenor en ba» welke partijen op deze uitvoering vervuld zu'i len worden door mevr. F. Vetter— Hendriks uit Bergen, mej. Djobs Ising uit Haarlem en de heeren Jac. van Kempen uit Bloemen. daal en Ad. Rijbroek uit Utrecht. Handel ontleende den tekst voor zijn werk aan het Oude en Nieuwe Testament, waaruh hij een aantal teksten koos, die, in onderlina overleg, door een zijner kunstvrienden (Char les Jennes) tot een schoon geheel vereented zijn. 6 De componist verdeeld zijn werk in drie deelen; het eerste behandelt dfc voorbereidinw van de komst des Heeren, de geboorte van Cnristus en diens werken op aarde; het tweedf schildert zijn lijden, zijn dood en opstandina en de verkondiging van het Evangelie, terwijl het derde deel handelt over het laatste'oordeel en het eeuwig leven. Het geheel bestaat uit 52 vcrschillendt nummers voor soli en koor, waarvan op deze uitvoering een 12-tal niet gezongen zal wor den hetgeen echter weinig afbreuk zal doen aan n goede vertolking van't werk, aangeziea deze nummers hoofdzakelijk uitweidingen en herhalingen bevatten. Tekstboekjes van „Der Messias", die, bo halve een korte mleiding (een beknopte levensbeschrijvmg van Handel en een inhoud van den tekst) een zeer goede Hollandschf vertaling met vei-wijzing naar de plaats in het O. en N. Testament, naast den Duitschen tekst bevatten, zijn als altijri voor slechts 20 cent verkrijgbaar bij de N.V. Henn. Coster en's avonds aan de zaal. Aangezien „Der Messias" slechts eenmaal door „Toonkunst" alhier uitgevoerd werd - n.l. in het jaar 1907 zullen vele muziel- liefhebbers dit prachtwerk misschien nimmer gehoord hebben en er dus gaarne mede willen kennis maken; terwijl voor hen, die het werk wel gehoord hebben, een hemieuwde kennis- making zeer zeker sierk aan te bevelen is, daar de ontroerende schoonheden, zoowel van de soli als van de koren, telkens weer bij her- haling alien moeten treffen, die slechts eenig gevoel voor deze hooge kunst bezitten. Men verzuime dus niet, het concert op 25 April in de Harmonic bij te wonen. Voor meerdere bijzonderheden wordt ver- wezen naar de in dit nummer van de Alkm. Courant voorkomende advertentie. „HET KIND", veertiendaagsche blad voor ouders en opvoeders. Wij ontvingen het laatste nummer van „Het kind", dat weer even rijk en boeiend van in houd is als altijd. D eoud-redacteur dr. J. H. Gunning Wzn. schrijft een memoriam bij het over lijden van jhr. J. Hora Siccama van de Harkstede, den oprichter van „Het kind". Itt< teressant is het artikel, waarin de redactie it brandende kwestie van het toelatings-examen van het middelbaar onderwijs bespreekt, en waarin ze op uitvoerige wijze uiteen zet, waarom ze tegen het toelatingsexamen is. Cor Bruyn vervolgt zijn beschouwingen over het land, dat begint te praten. Prettig beschrijft hij, hoe het lind waarneemt en geluiden op* vangt en daardoor aan voorwerpen en wezens namen geeft. I. Terwey behandelt in een hoofdstuk „Kind en kunst" de opvoedwaarde der kunst; een artikel dat zeer levenswaardig is. Met een artikeltje over Suggestie van G(unning) en een vlot geschreven praatje over't „zevende leerjaar" van mevr. A. Gri- meyerKrijger, waarin zij bespreekt, wat er in het zevende leerjaar wel behandeld en ge leerd moet worden, is de inhoud van dit num* mer voltooid. In het maandelijksch bijblad voor de jeugd heeft men naast de gewone rublieken 'n aan- vang gemaakt met een vervolg-verhaal, dat heel aardig belooft te worden. De reiskroniek der N. R. V. - Het land der Dotemietenn. Het maandblad der Ned. Reisvereeniging is dezen keer gewijd aan dat mooie deel van Noord-Italie, dat het land der Dolomieten heet, waar een sub-tropisch klimaat heerscht en waar de bergtoppen met eeuwige sneeuff zich hemelhoog verheffen. Gelijk als bekend mag worden veronder- steld, zal de „generale" reis van de N. R. V. dit jaar naar deze heerlijke streek gaan. De burgemeester van Merano opent het April-no. van het tijdschrift met een warm gesteld artikel, waarin hij het mooie en ge- zonde van het hooge Etschland naar vorw brengt en verzekert, dat de Hollanders wel kom zullen zijn en er onvergankelijke heria- neringen zullen opdoen. De leider van de bovenbedoelde genera te", de heer A. E. N. Bakker, vertelt een ea ander van de plannen en geeft de verzeke- ring dat den deelnemers een week vol rijke afwisseling wacht. Marie Reinthaler schrijft over Meraao \t de verschillende jaargetijden. Aan de Dolomieten wijdt Karl Felix Wolff een artikel, waarin het landschap, de geolo- gie en de geschiedenis worden besprokea. Ia een ander bespreekt hij de Dolomieten al' het land van de sage. Anton Adler schrijft inenthousiast over 4 schoonheid van Merano en de DoIomieH die men volgens hem zien en ondervindea moet em haar magr w^aj-de te sehatten. Ia MET GRATIS GRENADtNESAUS £EN H E E RLIJ K NAGE R EC HT PUD DIN GRAB R/EK GR ON INGE A/ VERKRUGBAAR BIJ ALLE ERKENDE RIJWIELHANDELAREN ic van

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6