FLIT m Motten i indrukken lit Amerika DE insectendooder Honderd derfigsfa Jaargang. Toeneel. Binnenland u flo.M 1928 Vijjdagr April. door Dr. NEIL VAN AKEN. New-York. j)e omwentelingsgedachte heeft in Amerika alleen bestaansrecht in de In dustrie. In het geestelijke en politieke leven is Conservatisme de overheer- schende factor, welke echter in de ko- mende worst eling tusschen geld en geest zal vernietigd worden. In de twintigste eeuw rechtvaardigt de Staat zijn bestaan met dogma's en ideeen, diet meer met het voorhanden zijn van een dynastie De moderne staten, die in het alge nieen hun huidige bestaan te danken hebben aan een ontworteling van verouderde instel- Uno-en en begrippen, erkennen, althans geloo- ven in de revolutie als een scheppenden fac tor Dat verleent den constitutioneelen regee- ringsvormen elasticiteit en bewegelijkheii, welke een waarborg is tegen doodelijke stag nate. Ook Amerika's verschijnen op het wereidtooneel was het gevolg van een opstan- dio-e daad. De militaire leider van den op- stand, George Washington, had in den Cana- deeschen oorlog als Engelsch officier onder de Engelsche vlag gediend. En Thomas Jef ferson schreef in de onafhankelijkheidsverkla- rin<r over het recht en den plicht van een on- derdrukt volk om zich te bevrijden van de banden der verdrukking en om eigen leiders aan te stellen voor de toekomstige zekerheid Ook Abraham Lincoln erkende openlijk deze grondgedachte, welke in den Nederlandschen Tachtigjarigen Oorlog de ideeele basis van het verzet vorm-de. Terwijl het oude Amerika dus aan deze ge- voelens en gedachten zijn bestaan en vrijheid te danken had, schijnt het huidige Amerika, meer dan elke andere natie, zijn revolutions- ren oorsprong vergeten te hebben. Alleen in industrieelen zin is de omwentelingstheorie van kracht. Daar heeft men openlijk erkend, dat revolutie dikwijls de eenige uitweg uit den nood is en het eenige middel voor de wederge- boorte van handel en nijverheid. In geestelij- ken, n.l. in politieken zin, wordt echter aan deze gedachte geen plaats ingeruimd. Dat is ons duidelijk geworden uit het politiek conser vatisme van den Amerikaan. Ook hier kan men weer een frappant bewijs vinden van den onevenredigen en onevenwichtigen vooruit- gang van de Amerikanen. De industrieele concentrate is zoo sterk en zoo intens ge- weest, dat deze langzamerhand zulk een machtige machine gebouwd heeft, welke de steeds verwaarloosde geestelijke zijde ten voile verpletterd heeft. Evenzeer als de agri- cultureele organisatie geen gelijken tred heef kunnen houden met de industrieele ontwikke- ling, zoo is ook de spiritueele opvoeding van den doorsnee-Amerikaan gevallen als slacht- offer der eenzijdige industrieele inspanning. Op groote schaal herhaalt zich hier hetgeen men in het dagelijksche leven waarnemen kan. De strijd tusschen de begeerte naar een vermogen en de begeerte naar een gezuiverd, geestelijk bestaan. Het een sluit het ander bij- na onverbiddelijk uit. Ter wille van het zelf- behoud zal Amerika vandaag of morgen ge- noodzaakt worden een nieuwen weg te zoeken om deze standpunten met elkaar te verzoenen In dit opzicht staat Amerika een geweldige crisis te wachten, een crisis, die ik niet als een politieke omwenteling voorzie, maar als een zuiver geesteiijke, welke zich voornamelijk richten zal tegen het dogma der ver-industria- liseering en voor de grondwettelijke- erken ning van de geestelijke factoren in het men- schelijk bestaan. Dit is een der redenen waar- om velen, die zich met de Amerikaansche mentaliteit vertrouwd gemaakt hebben, Ame rika toch liefhebben, niettegenstaande zijn vele gebreken, die den Europeaan als erger- lijk of minderwaardig voorkomen. Het is het vertrouwen in een ga-nsch vernieuwd Ameri ka, dat reeds hier en daar tot uiting komt Voorloopig bepaalt zich dit echter nog tot een prediken in de woestijn. Men kan zich moei- lijk een b-egrip vormen van de geweldige geestelijke krachten en mogelijkheden, die in het Amerikaansche volk aanwezig zijn, of voor zuiver materieele doeleinden gebruikf worden. Het lijdt geen twijfel, of Europa maakt zich meer en meer met de gedachte der industrialiseering vertrouwd en verkleiM daardoor nolens volens den afstand tusschen Amerikaan en Europeaan. Ik acht het niet uitgesloten,' dat in de toekomst, als de spiri tueele krachten van Europa door een even- eens onevenredige ontwikkeling verzwakt zul- len zijn, Amerika aanvangen zal te bloeien in cultureelen zin. De jonge boom is krachtig en niemand, die ook slechts de geringste kennis heeft van de ontwikkelingsgeschiedenis der menschheid, gelooft in de verstarring van een volk. Het is een verrukkelijk schouwspel te den, hoe hier en daar onder het Amerikaan sche volk die krachten reeds baa-n breken, en zcih voorbereiden op de toekomstige worste ling. Ondertusschen hebben wij echter te rekenen met de huidige omstandigheden, welke voor namelijk beheerscht worden door een overheer- schende conservatieve stemming in dit op zicht. Nog immer gebruikt het Amerikaan sche volk termen, die versleten zijn, laatste heenwijzingen naar een oude erfenis, welke mets meer te beteekenen hebben, evenmin bij- voorbeeld als de klei-ne preek op de munstuk- ken: In God We Trust. En wie gelegenheid gehad heeft om de Presidentieele Boodschap- pen ie lezen, weet ook, dat in Amerika zooiets jus een nationale God en een uitverkoren volk bestaat. In deze gedachtensfeer valt ook het apostelgebaar van de New-Yorksche geld- magnaten en de Wilsoniaansche manie van »»1 Amerikanen om een goede daad te ver- ncnten, al heeft de werkelijkheid soms met het ocnoone ideaal verder niets uit-te staan. Zoo 15 eJ een groep Amerikanen, die luider dan de anderen hun reclamestem verheffen en door nun eeuwig propageeren met gemeenplaatsen n sentimenteele, luchtledige slogans, aller- Eerst een verderfelijken invloed uitoefenen op dUumin luidruchtige medeburgers en ten lotte den buitenstaander een verkeerden in- ruk geven van hun werkelijke motieven. Het vanzelfsprekend, dat men geen atheist is in AfileflES, eh de vraiag naar Ret beslaan Gods1 is niet discutabel; radicaal zijn is uit den booze. Als immigrant wordt niemand toege- laten, die op de formuliervraag of hij lid is van een radicale politieke partij (socialist b.v.), instemmend antwoordt. Wanneer men de onafhankelijkheidsverklaring onderschrijft, dan moet men ook als goed burger het Gods- bestaan aanvaarden. Wanneer dan ook de ge- maskerde ridders der Ku Klux Klan tegen Katholieken en Joden te velde trekken, dan doen zij dit in het voile bewustzijn, als hon derd procent Amerikanen hun honderd pro- cent God te dienen. Het is een ongewoon schouwspel, dat in een tijd, in welken geestes- vrijheid overal de scheiding van Kerk en Staat bewerkt heeft, in Amerika de omgekeer- de ontwikkeling plaats heeft. Amerika staat in dezen tijd in het teeken van een eigenaardi- ge reactie, welke haar oorsprong vindt in de Kerk. Deze reactie staat in vreemde tegen- stelling tot de uiterlijke moderniteit der natie Amerika nu was het eerste land, dat in histo- rischen zin een geliefde gedachte verwezen- lijkte in de staatsrechtelijke scheiding van Kerk en Staat. De Amerikanen zijn er trotsch op. In een der wetsbepalingen wordt nadruk- kelijk aangegeven, dat „nooit een godsdien- stig getuigschrift als kwalificatie voor een be- trekking of een openbaren dienst in de Ver- eenigde Staten kan verlangd worden". Na- tuurlijk zijn in vele gevallen de ongeschreven wetten sterker dan starre bepalingen Een der ongeschreven wetten ik ook, dat niemand als President der Staten gekozen worden kan, die niet volbloed protestant is. Dat is een der groote bezwaren waar- over de populaire Iersch-Katholieke gou- verneur van den Staat New-York struikelt, namelijk Alfred Smith, die jaren lang begee- rige, maar vergeefsche blikken op het Witte Huis geworpen heeft. Een typisch voorbeeld van kerkelijke invloeden, waar men die aller- minst verwachten zou, is het Lausanne-ver- drag met Angora. Dat verdrag was bestemd om na een stilstand van tien jaren de diplo matiek een commercieele betrekkingen tus schen beide landen weer te herstellen. Het werd echter ten val gebracht in den Senaat (Jan. 1927), omdat de protestantsche kerken op verbitterae wijze zich verzetten tegen het sluiten van een verdrag met een niet-christe- lijke natie. In de propaganda tegen Mexico is de katholieke geestelijkheid de voornaamste leider. Het Apenproces in Tennessee in 1925, was meer dan een grappige comedie in een van verveling stervende provincie. Toevallig was dit roemrijke proces niet. En wanneer nu een kerkelijk dogma tot een bestanddeel van de wetgeving gepromoveerd wordt, dan is men niet ver verwijderd van een staatskerk. Ten nessee en ook Mississippi hebben het zoover gebracht, dat bij parlementsbesluit Genesis uit den Bijbel de plaats der Darwinistische evolutieleer inneemt. Texas heeft het nog een- voudiger klaar gespeeld, door uit de door den staat voorgeschreven leerboeken voor scholar, en universiteiten, de evolutieleer te laten ver- wijderen. Aldus is de strijd tusschen de partij der Apen en de partij der Engelen een ver- schijning, welke bewijst hoe groot de macht van zekere kerkelijke groepen in het open-bare leven is. Deze is met de in een modernen staat te verwachten geestesvrijheid moeilijk te ver- eenigen, en alleen in de Amerikaansche ge- meenschap begrijpelijk en verklaarbaar. NEIL VAN AKEN. FRANK3IJK. OVERVAL OP EEN FRANSCH KAMERCANDIDAAT. De socialistische Kamercandidaat Parayre werd op een landweg in de nabijheid van de Spaansche grens door eenige bandieten aan- gevallen. Hem werd een geladen revolver voorgehouden; de aanvallers wisten met zijn geld en zijn actentasch te ontkomen. RUSLAND. OVERSTROOMINGEN IN DE ALTAI. Talrijke slachtcffers;' 24 dor pen onder water. Het Tass meldt, dat de rivieren in het Altai-gebied buiten de oevers zijn getreden, zoodat 24 dorpen en de spoorweg zijn over- stroomd. Het water staat reeds hooger dan de daken der huiz-en en blijft nog wassen. Het aantal slachtoffers valt niet te schatten SCHATTEN ONTDEKT. Uit Moskou wordt gemeld, dat in het kei- zerlijk paleis en voormalig kasteel van groot- vorstin Maria Pawlowna te Tsarskoje Selo gem-etselde brandkluizen zijn ontdekt, welke edelsteenen ter waarde van VA millioen roe- bel bleken te bevatten. EDELSTEENEN. Te Tsarskaje Selo zijn in het Winterpaleis, het slot van de grootyorstin Maria Pawlo- wa, in een ingebouwde brandkast voor bijna twee millicen gulden aan edelsteenen gevon- den. POL EN. DE DUITSH-POOLSHE BESPRE- KINGEN HERVAT. De Duitsche gezant Rauscher is gister van zijn Paaschvacantie teruggekeerd. Men re- kent met de mogelijkheid, dat, als Zaleski heden teruggekeerd zal zijn, Zaterdag reeds de Duitsch-Poolsche onderhandelingen zul- len hervat worden, die afgebroken zijn door Zaleski's reis naar Rome. JAPAN. DE POS'ITIE VAN DE JAPANSCHE REGEERING. De oppositie heeft in den la-nddag een mofcie ingediend tegen- de maatregelen, die de minister van binnenlandsche zaken heeft genomen tegen d-e communist-en Men rneem, dat de reg-eering verslage-n zal worden. In dat g-eval zal de landdag ontbon-den worden en zal de regeering',een b-eroep doen op de kiezers. BULGARIJE. DE AARDBEVINGEN. D-e tweede aardbeving sinds Zat-erdag- morgen, thans met het centrum in Philippo- pel schijnt belangrijk sterker in kracht te zijn geweest. De beving duurde 10 s-econden en het schijnt, dat de stad Philippopel voor het grootste gedeelt-e verwoest is. Door het ont- breken van elke verbi-nding met Phil-ippopel zijn nog geen byzonderheden omfrerit den juisten omvang van de ramp bekend. Uit Sofia en andere steden zijn hulpexpedities uitgezon-den naar het gebied van de aard beving. Men vreest dat het aantal slacht offers belangrijk grooter is dan bij de aard beving van Zaterdag. 's Nachts zijn te Phi lippopel en in den omtr-ek nog verscheidene schokke-n, -evenwel van minder kracht, waar- genomen. DE AARDBEVI'NGSRAMP IN BULGARIJE. Tot gisteravond was het aantal huizen, dat tengevolge van de aardbeving te Philip popel met den grond gelijk werd gemaakt, ge- stegen tot 2136. Het aantal dooden bedraagt nu 20; verder werden in de stad 60 zwaar- en 100 lichtgewonden geteld. Uit vijif dorpen uit d-e omgeving van Pnilippopel werden 27 dooden en talrijke gewonden gemeld. De aardschokken duren nog voort en wor den ook in Sofia gevoeld. De internationale treinen hebben het ver- keer door Bulgarije gestaakt. Zuidelijk en oostelijk van Philippopel ligt alle spoorweg- verkeer stil, daar de groote Maritza-brug buiten gebruik is. Koning Boris vertoeft te Philippopel. De huizen, welke aan de hellingen van de heu- vels gebouwd stonden, stortten tijdens de aardbeving boven op elkaar De bevolking uit de geteisterde wij-ken bivakkeert in de open lucht. Zij heeft veel van de toenemende kou te lijden; ook heerscht levensmiddelen- gebrek. De aardbeving werd ook te Sofia gemerkt; de klokken van de groote kathedraal sloegen aan. Ongelukken hadden hier niet plaats. EEN JOEGOSLAVISHE PROTEST- NOTA AAN BULGARIJE. Naar aanleiding van den overval van komi- tadsji's is de Joegoslavlsche gezant te Sofia aangewezen om de Bulgaarsche regeering een protest-nota te overhandigen, waarvan de inhoud medegedeeld zal worden aan de Duitsche, Fransche en Engelsche regeeringen. FINLAND. AKRESTATIE VAN COMMUNISTEN IN FINLAND. Te Helsingfors zijn gisteren dertig com- munisten, waaronder een lid van den rijks- dag in h-echtenis genomen. ROEMENIe. DE CENSUUR. De W-eensche correspondent van de „Frankf. Zeit." maakt melding van berichten uit Boekarest, volgen® welke de minister van binnenlandsche zaken heeft besloten, de cen- suur in zooverre te verscherpen, dat voor- taan de bladen niet meer met witte plekken in de kolommen verschijnen mogen. Ze zullen verplicht worden d-e geschrapte gedeelten met tekst aan te vullen. JOEGO-SLAVIe. DE GRENSOVER'VAL BIJ ISTIP. Een protest te Sofia De bladen melden, dat de J.-S. gezant te Sofia opdracht zou hebben ontvangen bij de Bulgaarsche regeering te protesteeren naar aanleiding van den jongsten grensoverval in de streep van Istip. De regeeringen te Parijs, Londen en Ber- lij-n zouden van dezen stap op de hoogte zijn gebracht. AMERIKA. DE OVERSTROOMINGEN DER MISSISSIPPI. Nog 325 millioen noodig ter voor- koming van nieuwe overstroomingen. De commissie tot beteugeling van toekom stige overstroomingen van de Mississippi heeft een begrooting opgemaakt volgens wel ke nog ongeveer 325 millioen dollar zou be- noodigd zijn om de rivier zoodanig in te dij- ken, dat overstroomingsrampen voortaan o-n- mogelijk zouden zijn. Oe aanvraag zal deze week waarschijnlijk niet meer behandeld kunnen worden. EEN AARDSTORTING BIJ GRAAFWERK IN NEW-YORK Bij graafwerk voor den New-Yorksch-en tunnelspoorweg h-eeft -een aardbeving plaats g-evonden. D-ertien arbeid-ers werden bedol- ven. Twee lijk-e-n zijn g-eborgen. Twee m-en- schen werden zwaar g-ekwetst uitgegraven. Men d-enkt dat van de an-d-ere wel alle of althans sommige dood zullen zijn EEN CANADEESCH-E MILLIOENEN- ERFENIS. De Canadeesch-e tabaks-fabrikant Sir. Mor timer Davis die verleden jaar is gestorv-e-n, blijkt ongeveer 96 millioen gulden nagelaten te hebben. Vier groote legaten van 2A ton elk komen aan het algemeen ziekenhuis te Montreal, bet Notre D-ame-ziekenhuis, d-e Federation of Jewish Philantropies en de Young Men's Hebrew Association. De in- komst-en uit d-e rest van d-e nalatenschap worden gelijkelijk v-erd-eeld tusschen zijn weduwe en zijn zoon Mortimer Davis, die met een van de gezust-ers Dolly getrouwd is. Zij krijg-en alleen het vruchtg-ebruik van het kapitaal dat 50 jaar lang ongerept moet blijven. TER DOOD VEROORDEELD. D-e-jury t-e Benton (Indiana) h-eeft Charles Birger, een berucht bendel-eider uit het Zui- den van Illinois, na slechts 10 minuten b-e- raad, ter dood veroord-eeld. Birger die ver- geefs krankzinnigh-eid voorg-ewemd had zal Donderd-ag opgehangen worden. treksels zullen U ten voile overtuigen van het belang dezer voorstelling, en waar Jan Musch hier steeds de grootste belangstelling en sympathie heeft genoten, mag zeer zekei Maandag een voile zaal verwacht worden. Nieuwe Rotterdamschc Courant: Wie nog kort geleden den bekenden Franschen acteur Denis D'lnes in Moliere's meesterstuk ge- zien heeft en thans zoo gelukkig is Jan Musch in den titelrol te bewonderen, moet wel van de groote bewondering voor diens uitne- mend spel vervuld zijn. veel machtiger spel dan de tooneelspeler die in den eersten schouwburg van Parijs door een veeleischend publiek in deze rol toegejuicht wordt. De belangstelling was groot, het applaus werd na het vierde en vijfde bedrijf tot een ovatie. Het Vaderland (Henri Borel) Een bijna frenetiek succes. Zeven, acht malen halen (of waren het er meer)?, toejuichingen die een ovatie waren, jubelden hem tegen. Jan Musch gaf een creatie van Harpagon, zoo- als ik er nooit een zag, ook in Parijs niet... een uitbundig succes bij het publiek dat den ganschen avond opgetogen was. De Avond post: Dat het op een ovatie uit- loopen zou was te verwachten, doch dat het zoo enthousiast en uitbundig zou wezen, hadden we niet gedacht. Rott. Nieuwsblad. (Henri DekkingEen suces als gisteren Jan Musch met de ver- tooning van „De Vrek" verwierf bewees een erkentelijkheid, zoo groot als maar zelden een publiek toont. Er is vroolijkheid geweest van zeldzame uitbundigheid tijdens deze vlotte, plezierige en verzoigde vertooning. het middelpunt, de drager van deze allerkoste lijkste voorstelling was Jan Musch en de propvolle zaal werd niet moe hem toe te juichen na elk bedrijf. Haarlem's Dagblad. (J. B. Schuil). Jan Musch als Harpagon, het was te verwachten dat de strook geel papier met het woord „uit- verkocht" reeds in den middag triomfantelijk over het biljet van „De Vrek" in onzen Stads- schouwburg kon worden geplakt. En ook dat deze rol voor Musch in de stampvolle zaal een succes zou worden. Utrechtsch Dagblad: Het Schouwtoonee! heeft onder regie van Jan Musch voor een zeer zeer verdienstelijke vlotte en bevallige vertooning gezorgd. De costumes Waren frisch en goed gekozen en de regie had aan den caricaturalen humor van het geval alle recht laten weervaren zon- der de fijnetrekjes te verwaarloozen. Het pu bliek riep de spelers vele malen terug. Utrechtsche Courant:,,De Harpagon- creatie van Jan Musch is zonder twijfel een zijner allerbeste van de laatste jaren. Hij werd en dat maakte deze premiere tot een zeer groot genot in een zeer vlot tempo kranig bijgestaan door de overige leden van het ensemble. Het spel groeide onder der spelenden ge- baar en dictie uit in stage stijging en alien werden als't ware in dien omhoogzwaai naar de ontknooping meegesleept. Het pu bliek heeft de opvoering zeer geapprecieerd Jan Musch kreeg het leeuwenaandeel der hulde en het kwam hem dubbel en dwars toe Het Schouwtccneel in de Harmonie. Jan Musch in den titelrol van Moliere's „De Vrek". Zooals onze lezers misschien weten zal onze groote acteur begin Augustus a.s. voor zijn tournee naar Indie vertrekken. Voorloo pig zal men hem in ons land dus niet kun nen bewonderen en daarom is het voor de Alkmaarsche tooneelliefhebbers a.s. Maan dag een bijzondere gelegenheid. Want dan zal Jan Musch nog eenmaal in de Harmonie optreden en wel in het stuk, dat in dit seizoen zoo'n enorm succes voor hem is geweest. Hij zal n.l. zijn meesterlijke creatie van Harpa gon, de Vrek, uit het bekende werk van Mo- liere te genieten geven. De volgende persuit- PROCES INZAKE TE WEINIG UITBETAALDE TRAKTEMENTEN ENZ. AAN RESERVE-OFFICIEREN. Het Bureau tot invordering van te weinig uitbetaalde traktementen enz. aan verlofs- officieren te Deventer deelt mede, dat de zaak Rauws/den Staat in hooger beroep gaat en dat de minister van oorlog er zich mede kan vereenigen, dat deze procedure blijft han- gen, totdat ook over de nieuwe procedure zal zijn beslis-t. De minister heeft er ook geen bezwaar ie- gen, dat de nieuwe procedure van den reser- ve-kapitein der infanterie, D. Langenbach, door middel va nprorogatie, d.w.z. onmiddel- lijk bij het Gerechtshof aanhangig zal wor den gemaakt. Ten soltte gaat de minister er mede ac- coord, dat de einduitspraak in de nieuwe zaak, voorwat betreft de verjaring, als bin- dend zal worden beschouwd voor de zaak- Rauws; intusschen natuurlijk alleen, wan neer de kwestie betreffende de verjaring in- derdaad geheel en al dezelfde zal blijken te zijn. CHINEEZENMOORD. Een 34-jarige Chineesche tremmer, die aan boord van de Bengkalis op 25 November een Chineeschen stoker met een mes heeft gesto ken, ten gevolge waarvan deze eenige uren later is overleden, is door de rechtbank te Amsterdam veroordeeld tot een gevangenis straf van 1 jaar. Het O. M. had 5 jaar ge- vangenisstraf geeischt met aftrek van 1A jaar voorloopige hechtenis. FABRIEKSBRAND IN DEN HAAG. Om 6 uur gisteravond ontdekte de werk- man K. van Escher's Ovenbouw dat er brand woedde in de meubelfabriek van Boes, aan de 3de v. d. Kunstraat te 's-Gravennage. Hij waarschuwde den baas v. d. B., die di.-ht bij de fabriek woont en belde de brandweer op Toen kort daacop de motorspuit van den Rijswijkscheweg ter plaatse kwam was het Bescherm uw kleeren tegen met geheele gebouw omgeven door em dichten rook. De baas vtn de fabriek had intusschen oe poortdeuren geopenl, zoodat de brand- weerlieden konden doordringen naar de groote binnenplaats. De fabriek had juist een verzoek ingediend om die plaats te mo gen bebouwen voor uitbreiding Van die plaats loopt een trap naar de eerste verriie- ping, waar de vuurhaard bleek te zittcn. Op die verdieping is een triplexlijmerij en op den zolder lagen tienduizenden dunne spaan- ders, die natuurlijk gretig voedsel waren voor de vlammen. Na een kwartier echter was de brandweer het vuur meester. De zaak was nu, al de spaanders naar buiten te wer- ken, omdat niet te controleeren was of hier en daar tusschen de meters hooge stapels nog vuur bleef smeulen. Met man en macht heeft men er met groote hooivorken aan gewerkt. doch eer de zolder leeg was, was de duister- nis ingevallen. Er is nog eenige uren de wacht gehouden en vannacht is een speciale controledienst ingesteld om het oog te hou den op de fabriek. Wat de oorzaak betreft, deze is waar schijnlijk te zoeken in onvoorzichtigheid van een viertal jongens, die tot half 6 op den tri- plexzolder zijn werkzaam geweest. Wellicht hebben zij het strenge rookverbod overtre- den. INBRAAK EN DIEFSTAL'. Te Roermond heeft de politie aangehouden M. B., 38 jaar, kermisreiziger te Deurne en de 20-jarige W. P., timmerman te Emme rich (D.), verdacht van inbraak met diefstal in de stoomzuivelfabriek en de St. Rochus- kapel te Nederweert en poging tot forceering van het offerblok aan het nabij genoemde zuivelfabriek staande kruis. Zij legden een volledige bekentenis af, waarna zij naar he huis van bewaring werden overgebracht. GEVOLGEN VAN DE CULEM- BORGSCHE MOORDZAAK. Voor de rechtbank te Tiel moest gisteren terecht staan de 39-jarige M. A. M., te Cu- lemborg, verdacht van eenvoudige beleedi- ging en smaad. Verdachte heeft indertijd ge- durende 156 dagen in voorloopige hechtenis doorgebracht verdacht van den moord en sinds zijn ontslag heeft hij herhaaldelijk per- sonen beschuldigd van aan den moord mede- plichtig te zijn geweest. Op 16 Februari had hij weer een dergelijke beschuldiging geuil aan het adres van J. H. Romijn en deze had deswege een klacht ingediend. Op 24 Febru ari had verdachte in een cafe gezegd, dat R. met van den Dungen het misdrijf gepleegd hadden en laatstgenoemde had een klacht ingediend wegens smaad. Verdachte gaf de feiten grif toe en beweerde met stemverhef- fing, dat hij een en ander bewijzen kon. Her haaldelijk moest de president hem tot kalmte aanmanen, maar verdachte riep „Ik heb mi; heelemaal aan de zaak gegeven, al moet it er voor sterven. Acht u mij schuldig, geef mij dan levenslang of laat mij op het schavot sterven, maar gedaan hebben ze het". Het O. M. wees erop, dat de rust in Cu- lemborg nog steeds niet teruggekeerd is. Heel Nederland hoopt dat de ware schuldi- gen nog eens ontdekt zullen worden, maar verdachte volgt een verkeerden weg. Spr. acht het noodzakelijk dat eens een einde aac de beleedigingen in verband met de Culem*- borgsche moordzaak komt en vorderde voor ieder der tenlastegelegde feiten 40 boete of 20 dagen hechtenis. Uitspraak 3 Mei. HET EEUWFEEST VAN VAN HO'FTEN'S CACAO. De kindermid<i\g is, ondanks het mindet gunstige weer, goed geslaagd. Nadat 1400 kinderen onder leiding van 't personeel der scholen zich in het Coenraad Johannes Stadion hadden opgesteld, heeft Coenraad Johannes van Houten, het zesja- rig zoontje van den heer D. J. van Houten Jr., het stadion, een ruimte van 60 bij 70 meter, voor de gelegenheid kwistig met vlag- gen versierd, geopend. Nadat de directie met genoodigden op de tribunes hadden plaats genomen, werden 300 postduiven op- gelaten. Gedurende twee uur volgde de jeugd met levendige belangstelling de verrichtin. gen van potsenmakers, goochelaars, en aero baten. Tezelfder tijd bezichtigde de burgerij den bloemenschat in de hai van het adminis- tratiegebouw, waartoe de firma haar in de gelegenheid had gesteld. 's Avonds werden op verschillende pun- ten in de verlichte stad muziek- en zanguit- voeringen gegeven. Intusschen had in een der Vriend: - Wat is nou eigenlijk de grootste moeite die Je met je wagen gehad hebt? De auto-bezitter; Om je de waarheid te zeggen ie albetalingen. I >-* Tjandm Oninian) - Mel mm

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 9