DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. ALKMAAR EN DE OLYMPIADE. w. p. m. fmm WIMHMDGL. No. 95 AJbonneittentsprijs bij vooruitbetaling per 3 maandeu f2.—fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regcl, grootere letters naar plaatsrulmt^ Brieyen franco N.Y. Boek- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, TeL Administr. No. 3. Rcdactie No. 33. ZATERDAG 21 APRIL Uit het Paflewieait OageBiJksch overzicht. Buitenland JKwaliteit I# Mg iMMKlU A Mo/fle red. een Off nummer besfaaf sit 3 blades. Honflero aertigste laargang 1928 Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredadeur Tj. N. ADEMA. Wij behoeven hier natuurlijk niet meer te vertellen, dat er dit jaar in ons land Olympi sche spelen worden gehouden. Dat weet de kleinste amateur-voetballer van de straat, maar het is misschien nog niet zoo algemeen bekend, dat de spelen niet toe- gewezen worden aan een land, maar aan een etad. En toen in 1925 de Nederlandsche verte- genwoordigers op het congres van het Inter- nationaal Olympisch Comite te Praag het or- ganiseeren der speien aanvaard hebben, de- dm zij dat niet voor Nederland, maar voor Amsterdam. Oogenschijnlijk maakt dat weinig verschil, maar wij leven tegenwoordig in een tijd, dat binnen onze grenzen de gemeenten een fellen concurrentiestrijd voeren. Er zijn arme en rijke gemeenten, er zijn plaatsen waar de belastingbetalers noodge- dwongen het financieele vel over de ooren gehaald wordt en er zijn ook nog enkele van die steeds zeldzamer wordende lustoorden, waar de fiscus zich bescheiden op den achter- grond houdt en waar men eigenlijk voor zijn pleizier woont. De taak van een gemeentebestuur is tegen woordig niet uitsluitend meer een goede rege- ting van den dagelijkschen gang van zaken Er wordt van B. en W. een zeker koopman- 5chap vereischt, een vlug en tactvol optreden overal waar eenig financieel voordeel te be- halen is, dat den druk der gemeentelijke las- ten zal kunnen verlichten. Een gemeente is voor een groot deel een zelfstandige onderneming, een instelling geworden, waarvoor op gepaste wijze recla me moet worden gemaakt. En tal van gemeenten adverteeren regel- matig in binnen- en buitenlandsche bladen en tijdschriften en bevelen haar natuorschoon, haar lage belastingen, haar onderwijsinrich tingen en haar gezond klimaat aan. Zij doen alle hun best het inwonertal te vergrooten, belangrijke industrieen tot zich te trekken en verspreiden propagandage- scliriften waarin alles wat zij aan karakteris- tieke bouwwerken, gewoonten of gebruiken hebben overgehotiden, uitvcerig beschreven eb in beeld gebracht wordt, in de hoop, dat vele touristen tot een bezoek zullen worden overgehaald, van welk vreemdelingenverkeer de middenstanders en daardoor de geheele gemeente natuurlijk profijt zullen trekken. Toen nu bekend werd, dat de Olympische spelen in ons land zouden worden gehouden en de zekerheid bestond, dat auizenden vreemdelingen dezen zomer binnen onze grenzen zouden komen. heeft men in tal van gemeenten natuurlijk dadelijk overlegd of het mogelijk zou zijn een zijtakje van dien groo- ten naar Amsterdam vloeienflen stroom naar eigen gebied af te leiden. waarom zouden de onderling concurree- rende gemeenten zich zoo voor het welsiagen der Olympische spelen beijveren als ten slotte Amsterdam alleen de financieele vruchten van dat drukke vreemdelingenbezoek zou mogen plukken? Er zouden van den Amsterdamschen feest- disch ongetwijfeld nog wel eenige kruimpjes afvallen en het is geen wonder, dat tal van gemeenten moeite hebben gedaan een deel de zer spelen en een deel der bezoekers naar eigen gebied te trekken. Maar het blijkt nu wel, dat Amsterdam met het ieeuwendeel van den Olympischen buit zal gaan strijken. De Olympische reglerr.c.-ien schrijven na- melijk voor, dat de spelen sicchts in een plaats gehouden worden en niet te verdeelen zijn. Het gemeentebestuur van Den Haag, dat de spelen graag met Amsterdam zou gederid hebben, werd dan ook met een beleefae w«i- gering naar huis gestuurd en alleen waar de spelen onmogelijk in de hoofdstad zelf kun nen plaats vinden zooals bij wielerweg- wedstrijden en de zei- en roeiwedstrijden het geval is zal noodgedwongen een uitzonde- l'ing worden gemaakt. Bovendien zal, wanneer vele hockey- en roetbalwedstrijden samenv.llen en Amster dam daarvoor niet voldoende geschikt terrein bezit, desnoods van het terrein van Sparta in Rotterdam en van het Houirustterrein te s-Gravenhage gebruik gemaakt worden. - Dat zijn de concessies, die Amsterdam ten slotte gedaan heeft en noodgedwongen wel heeft moeten doen. En de rest der Hollandsche gemeenten leeft nu maar op hoop van zegen, dat de een »i andere groep vreemdelingen, die wat meer van ons land willen zien, vrijwillig een Zwerftocht zal ondernemen en daarbij korter of langer tijd eens binnen haar grenzen te gast zal willen komen. Alkmaar ligt wel onder den rook van Am sterdam als de wind tenmmste dezen kant uitkomt maar het is na net bovenstaande Begnjpelijk, dat men ook hier niet veel hoop heeft van de Olympiade in bijzondere mate te *ullen profiteeren. Amsterdam laat al'een los, wat het zelf onmogelijk houden kan en heeft dan ook al- een om Alkmaar ye'dacht toen het Comite fan Huisvesting de vraag ondet de oogen hoest zien waar het een eventueel te groot aantal gasten in noodgevallen onderdak zou kunnen verschaffen. Wat Amsterdam op zoo'n oogenblik niet meer bergen kan, zou misschien nog in Alk maar kunnen logeeren, mits men in Alkmaar dan niet te hooge eischen stelde en de gasten een net en goedkoop onderdak wilde ver schaffen. Het gevolg van een en ander is geweest, dat de Alkmaarsche V. V. V., die terecht aan het spreekwoord gedacht heeft, dat een half ei nog beter is dan een leege dop, een adver- tentie geplaatst heeft en gastvrouwen en gastheeren opgeroepen heeft, die bereid wa- ren vreemdelingen voor een gemiddelden rijs van plusminus 2.50 een nachtverblijf te verschaffen. De uitslag van die enquete bewijst wel, dat men het „Welkom vreemdeling" ook in onze stad en omgeving gaarne in toepassing wil brengen, aangezien ruim 900 bedden voor het gevraagde logies beschikbaar gesteld werden. 't Koggeschip, de V. V. V. van Amsterdam, was met die gastvrijheid uit de stad der vic- torie bijzonder ingenomen en verzocht de lijst met adressen maar op te sturen, maar het is te begrijpen, dat Alkmaar nu ook eens even van zijn overwicht profiteert en dus heeft de Alkmaarsche V. V. V. beleefd te kennen gegeven, dat wij zoo vrij zullen zijn de lijst maar onder onze eigen berusting te houden en dat wij ons verder beleefd aanbe- velen voor het zenden van een zoo groot mo- gelijke collectie onderdak zoekende vreemde lingen. En verder zullen we bescheiden moeten af- wachten welke vreemdelingen Alkmaar niet alleen bij nacht, maar ook bij dag willen be- zoekcn .Een 1.40-tal buitenlandsche journalisten wordt in ongelooflijk korten tijd misschien wel door de geringe financieele medewerking onzer regeering door ons land rondgeleid en het schijnt alleen door persconlijke rela tes met de spoorwegdirectie aan het bestuur van de V. V. V. gelukt te zijn de heeren ook enkele oogenblikken in Alkmaarte krijgen. Omdat zij op denzelfden dag ook nog de Zuidcrzeewerken moeten bekijken en 's avonds .in Leeuwarden moeten dineeren, zal hun verblijf h,ier ter stede maar van zeer korten duur zijn. Zij komen op 18 Mei per trein en gaan dan per tractor naar de Huigbrouwerstraat, van- waar via de Vischmarkt naar de Kaasmarkt wordt gewandeld. Deze kaasmarkt zal na tuurlijk een bijzondere attracte vormen en het bestuur doet met de Kamer van Koophandel alle moeite de producenten te bewegen de kaas op dien dag te clien, zoodat zij er mooier dan gewoonlijk zal uitzien. Om 10.55 verzamelt het gezelschap zich aan de Mient en precies elf uur wordt het klokkenspel aangehoord en worden onze we- reldberoemde klaroenblazer en onze ruitertjes in actie gebracht om de herinnering aan onze stad voor altijd levendig te houden. Op het bureau van V. V. V. worden de tra- ditioneele beschuitjes met kaas aangeboden en daarna wordt het gezelschap langs het Oude Mannenhuis en het Koning Willems- huis geleid, wordt een kaaspakhuis bezich- tigd, en trekken de heeren via het huis met den luifel, het huis met den kogel en zoo mogelijk meerdere Alkmaarsche merkwaar- digheden, langs Appelsteeg, Mient en Lange- straat naar het Stadhuis, waar om 11.45 een officieele ontvangst door het Gemeentebe stuur plaats vindt en, na het aanb: dea van ververschingen, gidsen en foto's, gelegenheid bestaat het Stadhuis te bezichtigen. Om 1 uur vertrekt het gezelschap naar Enkhuizen en blijft Alkmaar rustig afwach- ten welk resultaat dit korte bezoek op de kcrnst van vreemde touristen zal kunnen heb ben. Veel meer dan afwachten kunnen we helaas niet dosn. A1 enkele jaren geleden heeft de gemeente zonder succes getracht een klein deeltje van de Olympische Spelen op ons Sportpark te krijgen. Sommige landen, die bij de wedstrij- den uitvallen, kunnen met elkander zooge- naamde troostwedstrijden spelen, wat niet beslist in Amsterdam behoeft te gebeuren. Alkmaar heeft moeite gedaan bij het des- betreffende comite een of meer van deze wed- strijden op ons Sportpark te laten uitvechten, maar er blijken daarvoor te zware voorwaar- den gesteld te worden. Allereerst zouden wij het Sportpark moe ten veranderen, voornamelijk door het bij-bou- wen van tribunes en bovendien weet men eerst drie dagen voor het spelen van den wedstrijd of men in aanmerking kan komen, zoodat de gelegenheid om reclame te maken bijna geheel ontbreekt. Eerst 24 uur voor den wedstrijd krijgt men definitief bericht of er al dan niet ge- speeld zal worden, wat voor mcderne sport- terreinen als b.v. in Apeldoorn, Rotterdam en Haarlem geen bezwaar is, maar voor Alk maar groote moeilijkheden oplevert. Bovendien is het de groote vraag of de ge meente haar onkosten wel vergoed zou krij gen, daar 30 pet. der ontvangsten voor het Ned. Olympisch Comite bestemd is en even- eens 30 pet. voor elk der spelende partijen, zoodat de gemeente zich met 10 pet. der ont vangsten tevreden zou moeten stellen. Dat is men hier allerminst gewoon en men troost zich dus maar met de gedachte, dat deze troostwedstrijden voor de gemeente die ze krijgt toegewezen een troosteloos vooruit- zicht bieden. Alkmaar wacht dus maar af en leeft op hoop van zegen, dat onze kaasmarkt, onze ruitertjes en onze klaroenblazer voldoende aantrekkingskracht zullen hebben om de sportliefhebbers uit alle wereldstreken naar de stad der victorie te trekken. We hebben zoo'n stille hoop, dat de 140 beschuitjes met kaas, die op 18 Mei aan de journalisten gepresenteerd* zullen worden, een zoo succesvolle reclame zullen blijken, dat de kaasmarkt weldra niet groot genoeg zal zijn om de duizenden enthousiaste bewonder- aars van onze zuivelproducten een plaatsje te verleenen. Den Haag, 20 April 1928 Het is vandaag nog wat erger gegaan dan gister: toen hedenmiddag half vier de voor- zitter der Eerste Kamer de vergadering ver- daagde, was niet enkel geen enkel hooldstuk der begrooting afgehandeld, maar was zelis geen minister aan het woord geweest. Wij zitten nog midden in de begrooting van bui- tenlandsche zaken en ter afhandelmg daar- van zal de Kamer Maandagavond weer bij- eenkomen en bijeen blijven tot het laatste woord er over is gesproken. Maar er worden dan ook redevoeringen gehouden, die werkelijk de grenzen van het behoorlijke cverschrijden. Was Woensdag prof. Van Embden al niet kort van stof, waar hij sprak over den Vol- kenbond en de ontwapenmg, zijn Delftsche ambtgenoot Steger (R. K.) maakte het nog wat erger, door een uur lang een zeer klin- kende rede te houden ten gunste van een op treden van Nederland bij den Volkenbond, ten einde te verkrijgen, dat den Paus worat verzocht deel te nemen aan den Volkenbona Hem waren heel wat sprekers voorgegaan Vooreerst de beer Wibaut (S.D.A.P.), die te- genover prof. Anema volhield, dat z. i. mr. Rutgers te Geneve een onjuiste houding had aangenomen inzake het Russische ontwape ningsvoorstel. Prof. Anema heeft het daar niet bij laten zitten en betoogd, dat mr. Rutgers groot gelijk had met zich tegen dat voorstel te kanten, omdat een chaos er het gevolg van zou zijn geweest. De heer Moltmaker (S.D.A.P.) had het ook over onze delegatie naar Geneve. Naar zijn meening was het onjuist gezien naar die ont- wapeningsconferentie twee „burgerliike" vertegenwoordigers en vier officieren te zen den, wat toch eigenlijk op sabotage neer- kwam. Na de rede van prof. Steger hebben wij ten slotte nog een hcogleeraar gehoord: prof. De Savornin Lohman (C. H.), die ook al den Volkenbond besprak. Hij drong er daarbij in het bijzonder op aan, dat ons land scherp af- wijzend zou staan tegenover het opnemen van nieuwe militaire verplichtingen. Ook vroeg hij wat de minister verstond onder de in de stukken vermelde „moreele ontwapening". Wanneer wij ten slotte nog vermelden, dat de heer Heerkens Thijssen (R. I<.) aandrong op een betere bezetting en bewaking van onze gezantschapsposten, meenen we voor de rest te kunnen wachten tot de minister Bee- laerts geantwoord heeft. DE „ROYAL 0AK"-GESCH1EDEN1S. Geschillen van ondergeschikt be- lang; de officieren gestraft; het prestige der vloot ernstig geschaad Zooals men weet, hebben zich op de Engel- sche vloot ernstige incidenten voorgedaan Tijdens de oefeningen in de Middellandsche Zee door een gedeelte der vloot, is het tot een botsing gekomen tusschen den commandant van een eskader, den schout-bij-nacht Collard, en de twee zeekapiteins Dewar en Daniel, welke ruzie zoo hoog liep, dat de beide lagere officieren de bevelen van hun chef niet op- volgden. De commandant der vloot, admiraal Keys, zag zich genoodzaakt terwille van den geest en de discipline tusschen beide te komen. Hij nam voorloopige maatregelen, die hierin bestonden, dat hij den schout-bij-nacht gelastte, zijn vlag van de „Royal Oak" te strijken en de beide andere officieren naar Londen zond. De zaak liet zich eerst veel ernstiger aan- zien, dan ze eigenlijk was. Men sprak reeds van muiterij op de vloot en er werd zelfs ge dacht aan een communistische geest onder de matrozen. Nu de zaken aan het licht gekomen zijn, blijken de eerste berichten van het gebeurde sdiromelijk overdreven. De geheele kwestie was niets anders dan een onderlinge vijand- schap tusschen den schout-bij-nacht en de beide andere officieren. Voor eenige dagen zijn de vonnissen uitge- sproken en werd Collard gepensioncerd en de beide andere zee-officieren op wachtgeld ge steld. Naar aanleiding van deze uitspraak vroeg een lid van het Lagerhuis, commander Kent- worthy tijdens een zitting naar de volledige uitleg van het vonnis, waarop Bridgeman dezer dagen een uitvoerig antwoord gaf. Hij gaf een overzicht van den brief, waarin de op perbevelhebber uiteenzet, waarom hij het zijn plicht heeft geacht, de verantwoordelijkheid zelf op de schouders te nemen bij het nemen van beslissingen zonder daarin eerst de Ad- miraliteit te raadplegen. Na een week van zorgvuldige overweging, zeide de opperbevel hebber, was hij tot de slotsom gekomen, dat de klachten van kapitein Dewar en comman der Daniel over den slechten invloed, dien het optreden van schout-bij-nacht Collard had gehad op de discipline en het moreel aan boord van het schip, sterk overdreven waren, en hij had er zich sindsdien van overtuigd, dat discipline en moreel uitstekend waren. De gebeurtenissen waren onbeteekenend en zon der innerlijken samenhang en hadden gemak- kelijk opgelost kunnen worden, zoo de drie officieren slechts goeden wil en gezond ver stand hadden getoond. Het ministerie was van meening, dat schout-bij-nacht Collard in de gevallen, die door den krijgsraad waren onderzocht, niet was opgetreden met de waardigheid, die met zijn positie overeenstemde, waaruit bleek, dat hij ongeschikt was om de verantwoordelijk heid te dragen voor zulk een belangrijken post. Wat de beide andere officieren betreft, die door de krijgsraden tot ontheffing van hun post en het ontvangen van een ernstige beris- ping waren veroordeeld, had de Admiraliteit besloten, deze straffen te handhaven. Daar gezegd was, dat de door de beide officieren begane feiten slechts een technisch karakter droegen, achtte de Admiraliteit het geboden op te merken, dat zij de handelingen der beide officieren als zeer ernstige vergrij- pen beschouwde. Om die reden besloot de Admiraliteit het vonnis tegen de beide offi cieren te bekraehtigen, wat evenwel niet be- teekende, dat zij niet weer in dienst konden worden gesteld als er weer een plaats open kwam. Daarmee is dus de zaak voorloopig afge handeld. Maar het prestige der Engelsche vloot is er niet op vooruitgegaan. En wat te zeggen over de discipline der minderen, als de hoogere officieren zoo'n prachtig voorbeeld geven? KOORSTRAAT 49-51. TELEPOON 207. ALKMAAR. CHINA. WEER EEN NEDERLAAG VOOR DE NOORDELIJKEN? Te Londen ontvangen berichten spreken van een beslissende overwinning van Tsjang-Kai- Sjek op de Noordelijken in Sjantoeng. JAPAN. DE ACTIE DER JAPANNERS IN CHINA. De troepen, die bestemd zijn voor de be- scherming der Japansche belangen in Sjan- toen, zullen niet voor 23 April uit Jan kun nen vertrekken, daar nog veel toebereidselen moeten worden gemaakt. Echter zal de Ja pansche troepenafdceling uit Tientsin waar- sehijnlijk reeds Zaterdag in Tsinanfoe kun nen aankomen. DE BURGEROORLOG IN CHINA. De opmarsch der Ztddelijken Naar gemeld wordt hebben de nationalis- ten den 18en Jentsjou-foe gen omen en rukken zij snel op cm den gedemoraliseerden Noor delijken te beletten zich te herstellen in de buurt van Taiian-foe. Ook zijn de Nationalisten er op belust, zich van Tsinan-foe meester te maken, voor de Japanners daar zijn. EEN OFFICIEELE TAPANSCHE VERKLARING. In een officieele verklaring, waarin de rede- nen worden uiteengezet voor het zenden van troepen naar China, zegt de Japansche regee ring dat zij, toen zij verleden jaar haar troe pen uit Sjantoeng terugtrok, China waar- schuwde dat zij gereed stond een nieuwe ex pedite uit te zenden voor de bescherming van leven en eigen dom van Japanners indien de rust en de orde opnieuw verstoord werden. In de verklaring wordt er de nadruk op gelegd, dat de huidige expedite geenerlei vijandige bedoeiingen tegen China beteekent of een in- menging in de militaie operaties van de eens of de andere groep. FRANKRIJK. HET ONTWERP VOOR EEN ANTI- OORLOGSVERDRAG. Met het oog op zekere berichten in de pers valt het op, dat de Fransche regeering van de Amerikaansche regeering nadere inlichtingen zal verzoeken omtrent het Amerikaansche ontwerp voor een ant-oorlogsverdrag. Het Fransche tegenontwerp is aan de regeering der Vereenigde Staten medegedeeld. Op de Quai d'Orsay is men algemeen van opinie, dat afgezien van Japan, de andere groote mogendheden het Amerikaansche ont werp niet zonder veranderingen zullen aan- nemen. Bovendien koestert de Fransche re geering de overtuiging, dat de groote mo gendheden met inbegrip van Duitschland met de Fransche regeering in gedachtenwisseling zullen treden, voordat zij hun antwoord aan de Vereenigde Staten zullen doen toekomen Men meent ook, dat de beide ontwerpen voor een anti-oorlogsverdrag het onderwerp zullen uitmaken van een conferentie van mi nisters van buitenlandsche zaken tijdens de Tel. S30. zitting in Juni a.s. van den Raad van den Volkenbond. Eerst nadat men wederzijds m«i elkaar in contact is getreden, zullen waar- schijnlijk de groote mogendheden zich uit" spreken over de houding, die zij zullen aan- nemen tegenover het ontwerp. Het zal dul wel Juni worden, voor Frankrijk en de Ver eenigde Staten antwoord op hun voorstellen zullen ontvangen. DE GOMMUNISTEN EN HET LEGER. Dure beleedingen. Het door de twaalfde kamer der Parijsche correriioneele rechtbank aevelde vonnis in zake beleediging van het leger wijst er op, dat dt klacht der miiitairen, dat de communisten straffelcos het leger konden vernederen, haar uitwerking niet heeft gemist. Tengevolge van een reeks artikelen in de „Humanite de „Caserne" en de „Aube Social", die zij beleedigend voor hun pesoon- lijkheid achben, hadden generaal Billotte, drie kolonels, vijf kapiteins, een luitenant eo tien sergeants-majoor een klacht ingediend. De rechtbank veroordeelde Gay van di „Humanite", een der schrijvers, tot een maand gevangenisstraf voor clke der elf tegen hem ingediende klachten. Fourcade van de „Caserne" tot dezelfde straf voor elk der twintig klachten, et Michelet van de „Aube Social" eveneens tot dezelfde straf voor twee klachten. Boven dien kregen zij nog 5000 francs boete voo elke klacht! EEN LUGUBERE ONTDEKKING. Vijf tig lijken. In het Fransche plaatsje Cheiregny zijn bij het opruirien van een kelder de lijken van on- geveer 50 Duitsche soldaten gevonden, die vermoedelijk tijdens den oorlog door het ont- ploffen van een gifgasbom om het leven zijn gekomen. VAN JUWEELEN, AUTO'S EN DIEVEN. Kortom, (want't duurt te lang om het ge heele verhaal te vertellen!) kortom, te Pa- rijs heeft iemand van de politie een auto ge- stolen, die de politie in beslag had genomen van een puweelendief, om er een medeplichti- ge van dezen dief mee op te sporen! Het was vrij dom van den heer Marcel Bosch, een Parijsch diamanthandelaar, om dezer dagen, toen hij even uit zijn autc stapte, twee valiezen met juweelen ter waarde van 250.000 francs er onbeheerd in achter t< laten. Onmiddellijk kwam een andere aut< aangereden met twee mannen, die de valiezen in hun wagen overbrachten en wegreden. Een tramconducteur, die het geval zag, no- teerde het nummer van den wagen en stelde de politie er van in kennis. Twee uur daarna was de eigenaar, Antoine Peraggi, gearres- teerd. Hij bekende niet slechts zijn andeel in den diefstal, maar noemde tevens zijn mede- plichiigen. De politie ging op zoek, vond spoedig twee dier medeplichtigen. Omtrent den derde, een zekeren Valette, vernam zij, dat hij in een restaurant in de buurt dineerde, Zij maakte gebruik van Peraggi's auto om Valette te gaan ophalen, liet den wagen even onbeheerd staan om in het restaurant te gaan zoeken (waaruit Valette intusschen al weer gevlogen was), waarna zij bij haar terugkeer ontdekte dat de wagengestolen was Valette werd ten slotte toch gevonden, maat de auto is nog weg DE FRANSCHE TEGENVOORSTELLEN OP KELLOGGs NOTA. De Fransche regeering heeft heden via haar gezantschap te Londen aan het Brit- sche ministerie van buitenlandsche zaken haar tegenvoorstellen overhandigd op de Amerikaansche nota oetreffende de afschaf- fing van den oorlog als instrument van de nationale politiek. Er zij nogmaals aan herinnerd, dat de Fransche regeering, toen het Amerikaansche ontwerp werd overhandigd, een verzoek heeft gedaan, opc'?t alvorens dit ontwerp in bestudeering wordt genomen, ook kermis zal worden genomen van de Fransche gt zichtspunten. DORIOT IN DE GEVANGENIS TE PARIJS. De communistische afgevaardigde Doriot, die gisteren te Valencienne werd gearres- teerd, werd heden naar de gevangenis te Parijs overgebracht. Hem werd voor de ge vangenis door zijn aanhangers eea levendige ovatie gebracht. Daarbij is het ook nog tot botsingen ge komen met de politie. Er hadden twee arres- taties plaats. TSJECHO-SLOWAKIJE. EEN GEHEIMZINNIGE MOORD. Op een landgoed bij Beneschau werd1 de echtgenoote van een grondbezitter tegelijk met haar twee-jarig kind vermoord gevon den; de grondbezitter zelf bevond zich te Karlsbad waar hij een fcuur moest door- maken. Daar de beheerder betrokken is bij de fa*- cistische beweging, en hij in het proces teger generaal Gajdas dezen heeft beschuldlgd van spionnage is men van meening, dat de moord en deze fejten, verb and met elkaoder houden. ALRMAARSGHE GOURANT. t 4

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1