Persli Z-srtf voor een vollen ouden dag! Brieyen uit Weenen. ISecli'tszaken Ouderdom is niet enkcl een kwcstie van laren. Velen voelen aich'jpdgW op Tpjarigen teeftijd dan anderen van 60 of zejfs 50jaar Pit is een ontegenzeggelijk feit, en men kan er verschillende oorzaken vd'dr aangeven. Gewoonlijk hebben ouden van dagen met een jong gemoed behoorlijk zorg gedragen voor bun nieren. Een oude spreekwijze zegt: „Als gij uw nieren gezond houdt, houden deze u gezond". En ouden van dagen kan zooveel leed be spaard worden, want veel rugpijn, urine- stoornissen, ischias, spit, rheumatiscbe pijnen en graveel worden dikwijls noodeloos gele den. Den nieren ontbreekt het vaak aan hulp. Zij behoeven de bijzondere versterkende hulp van Foster's Rugpijn Nieren Pillen. Door de opwekkende kracht van dit nier- middel wordt de werkzaamheid der nieren hersteld; het versterkt de nieren en helpt de ze om het bloed te filtreeren, terwijl de af- mattende ziekteverschijnselen der nieraan- doening verdwijnen. Waarom zouden ouden van dagen nog langer lijden, als zij de be? noodigde hulp onder hun bereik hebben? Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten k f 1.75 per flacon. heden, maar wij zullen ook die ongerijmd- heden op den koop toe nemen. Onder dergelijke omstandigheden moest het concessie-comite van de sovjet-regeering overstroomd worden door brieven en aan- biedingen van buitenlandsche kapitalisten, om het bezit van de Russische concessies moest gevochten worden, hetgeen Lenin ook verwacht had, toen hij, in strijd met al zijn rroegere leerstellingen, het concessie-stelsel heeft ingevoerd. Waar ter wereld kan tegen woordig het kapitaal een winst van ruim 35 pet. behalen? De practijk is echter anders. Het concessie-comite wordt niet alleen niet overstelpt met aanbiedingen van buitenland sche kapitalisten, maar het gebeurt zelfs, dat buitenlandsche kapitalisten concessie overeenkomsten, die geheel uitgewerkt zijn en ilechts geteekend moeten worden om in wer- Ring te treden, intrekken, aldus de „Ekono- mitejeskaja Zjiznj". Sterker: „zelfs in geval ten, waar wij (d.w.z. de sovjet-regeering) pptreden als koopers, waar wij patenten e.d. Roopen en de buitenlanders geen kapitalen in onze bedrijven hoeven te investeeren, geen jrisico loopen, waar zij feitelijk niets anders dan verkoopers zijn zelfs dan gebeurt het, dat de buitenlanders reeds geheel geregelde zaken opgeven, zich terugtrekken." Zoo jam- mert het sovjet-blad. Waar is de oplossing van deze vreemde houding van de buitenlandsche kapitalisten? Volgens de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj" is dat de schuld van de buitenlandsche pers, die opzettelijk onjuiste geruchten over de brave en loyale sovjetregeering verspreidt. De ver- onderstelling, dat buitenlandsche kapitalis ten, die een concessie in Rusland willen ne men, zich veel zouden aantrekken van het geen de pers schrijft, is niet erg waarschijn- lijk. In elk geval is het moeilijk aan te nemen, dat zij die „onjuiste geruchten" niet bestu- deerd hebben alvorens zij de langdurige on- derhandelingen met het concessie-comite wa ren begonnen. En dan: tegen de „onjuiste geruchten" van de journalisten kunnen de bolsjewiki zulke overtuigende bewijzen over- leggen als de brieven van de leiders der reeds bestaande concessies; nog beter: zij kunnen de candidaat-concessionarissen in de gele* genheid stellen de bestaande concessies te bezichtigen en met de leiders er van over hun ervaringen te spreken. Zij doen dat ook, maar de resultaten van dergelijke besprekin- fen (de kapitalisten, die een concessie willen rijgen, wachten overigens niet totdat de bolsjewiki hen uitnoodigen deze stappen te doen en informeeren zelf bij de leiders der eoncessie bedrijven) zijn in den regel ongun- stig voor de bolsjewiki. De concessionarissen, die zulke hooge winsten behalen, raden nie- mand aan hun voorbeeld te volgen. Hieraan zijn de „kapitalistische journalisten" volko- men onschuldig en de oorzaak moet ergens anders gezocht worden. De toestand wordt nog gehelmzinniger, wanneer wij vernemen van de redactie van de „Ekonomitsjeskaja Zjiznj", dat de leiders van de bestaande concessies niet alleen niet tevreden zijn over den tegenwoordigen toe- stand, maar „met een bijzondere nervositeit de voorwaarden van hun arbeid in de Unie bespreken en op een wijziging er van aan- dringen". Deze mededeeling is in flagrante tegenspraak met hetgeen hetzelfde blad schrijft over de waardeering, die de concessi onarissen voor de sovjet-overheid koesteren De concessionarissen zijn toch immers te vreden over de bestaande toestanden en de samenwerking tusschen hen en de autoritei- ten laat niets te wenschen over! Vanwaar dan die nervositeit en de aandrang, om de voorwaarden van den arbeid in de Unie te bespreken? De meest voor de hand liggende verkla ring is, dat de concessionarissen, die uit den aard der zaak meer van den toestand in Rusland weten dan de buitenlanders, de po- sitie van de bolsjewiki niet zoo sterk achten als sommige West-Europeesche intellectuee- len, die hun informaties over Rusland uit de bolsjewistische propaganda-geschriften put- ten. Wei dreigt de sovjet-regeering geen onmiddellijk gevaar, maar 'n concessie eischt veel kapitaal en is niet voor een korten tijd berekend. De concessionaris moet zekerheid hebben, dat het tegenwoordige bewind lang genoeg zal blijven bestaan om zijn bedrijf loonend te maken, en deze zekerheid heeft hij nu niet meer. Integendeel, hij vreest, dat het bewind zijn verval nadert. Het is natuurlijk mogelijk, dat het tegen woordige regime zonder veel schokken ten val zal gebracht worden (bijv. door een mi- litairen staatsgreep of het „bonapartisme", zooals de Russische term luidt), maar zeker is dit geenszins. Gaat de afzetting van de bolsjewiki gepaard met groote binnenland- sche onlusten en burgeroorlog, dan is de kans zeer groot, dat de tegenwoordige con cessionarissen hun geheele kapitaal op de- zelfde wijze verliezen als hun voorgangers, die van het czaristische regime concessies wisten te verkrijgen. Ten slotte is het lang niet buitengesloten, dat de bolsjewiki, als zij zich in het nauw gedrongen voelen, in eeri tecidive van het militaire communisme ver- Z.O.GENEVtR vallen en opnieuw aiies „nationaSiseerea)' (zij Hebben dan toch niets meer te verliezen). Dat begrijpen zoowel de concessionarissen, die in Rusland reeds werken, als zij, die met het concessie-comite onderhandelingen voeren. De laatsten kunnen dat van de leiders der be staande concessies vernemen of op een ande- re wijze de onvastheid van het tegenwoordi ge regime te weten komen. De oude concessionarissen oefenen op de sovjet-regeering pressie uit om een wijziging der voorwaarden te verkrijgen, omdat zij een veel hoogere winst willen verkrijgen. Een concessie in Rusland is nu een speculatie met veel risiqo; daarom moet de winst buitenspo- rig hoog zijn; anders is het niet de moeite waard. Zoo redeneert ook de candidaat-con- cessionaris. Als de transactie hem geen on- middelijke groote winsten belooft, trekt hij zich terug. Het is waarschijnlijk, dat de bolsjewiki ten slotte aan den aandrang van de buitenland sche kapitalisten zullen toegeven en de concessie-voorwaarden, die reeds nu voor Rusland onvoordeelig zijn, zoo zullen wijzi- gen, dat Rusland in de positie van een kolo- nie zal geraken, waarvan de natuurlijke rijk- dommen leeggeplunderd worden. Zij zullen geneigd zijn aan deze eischen van de conces sionarissen te voldoen, omdat zij op deze wij ze wat geld in het laadje hopen te krijgen. De Russische massa zal natuurlijk niets van de voorwaarden van de overeenkomst te we ten komen, maar den druk, welke het gevolg zal zijn van de gewijzigde voorwaarden, zal zij ondervinden en dit zal de ontevredenheid met het tegenwoordige regime nog grooter maken. Dr. BORIS RAPTSCHINSKY. gaan kijke-n. Zooiets kan men als vrljgezel, die zich in een wereldstad toch wel eens wat eenzaam -voelt, immers best doen. De z.g. Juxpost" is er bereids in vollen gang. Ik zal u uitleggen, wat dat woord nu eigenlij'k wet beteekent. Op de tafeltjes, waaraan de eenzame da mes en heeren, weduwen en weduwnaars of niet en van wie ik wel onmiddellijk vaststel- len kon, dat zij over'-t algemeen toch niet -tot de „betere kringen", als in de advertentie aangegeven, behoorden, gezeten zijn, prij- -ken -bordjes met namen van steden als Wee nen, Boedapest, London, Parija. Hollywood, ja zelfs ons dierbaar den Haag en Amster dam zie ik ook nog in een hoek. Er loopt een dame van. bet etablissement rond met een di'k pak .briefkaarten, waarvan men er eenigen teg-en een luttele vergoeding veroveren kan. Nu begint 't schrift-elijke vraag en ant woord spelletje met de briefkaarten1, waarop reeds in drukletters de woorden „Ich lieb-e dich" staai. Ziet men bijv. een aardig-e dame, weduwe of geen- weduw-e, aan 't tafeltje „Amsterdam", waarm-ee men wenscht te cor- res-pondeeren, daama dansen, om vervol-gens de gedachtenwiss-eling op mondelin-ge wijze voort te zetten, dan schrijft men ijlings aan de zwarte, blonde, roode, kleine of groote dame te Amsterdam en .wacht met kloppen-d hart haar g-eestig of onnoozel toestemmend of afwijzend antwoord af. Zoo zit men dik wijls -een kwartier lang op allergenoeglij-kste wijze met een dame in de verte te correspon- deeren, alvorens in mond-eling contact te ko men of voor goed „den bons'' te krijgen. D-e juffrouw, die deze hartstochtelijke- liefdescor- respondentie bezorgen moet, heeft het dik wijls onnoemelijk druk. Ze rent van't eene tafeltje naar 't andere en verricht deze v-er- moeiende „postillon d'amour"-diensten met een blijmoedig gelaat. 't Is in m-enig opzicht een pracht van een uitvinding. Er zijn dikwijls dam-es, die er al- 1-erminst op -gesteld zijn, door een wild- vreemden meneer ten dans geleid te worden, zooals dat overigens tegenwoordig algemeen gebruikelijk is. Na een br-i-efwisseling van een kwartier w-eet men tenminste iets meer van clkaar en komt men er t-evens wel ach- De weduwencafe's. Weenen, April. We kunnen hier aan aiies merken, dat nu eindelijk, na veel sneeuw, mist en r-egen, een week later dan de officieel-e kalenderdatum't aangeef-t, de lente aangebroken is. Ik be- merk 't aan de m-erel, die va-ndaag voor 't eerst -voor m'n venster zit te jubeien, zich niet storend aan't autogetoeter en't g-eroep van de krantenjongens, die de middageditie van een- der tien-tallen W-eensche dagbladen aan den man tracht-en t-e -brengen. Ik bemerk- te't aan de warmie zon, die vanmorgen over mijn nog van win-terkou nabibberende lede- maten straalde, ik bemerkte't aan de annon- ces van het cabaret „Femina", waar de nieuwe revue „Pst! Friihlingserwachen" zal gegeven worden, aan- de Weensche zangers, die in dit Sehubert-gedenkjaar't lied Eriih- lingsglaube" op hun programma's plaatsen en't uitjubeleni, dat nu „alles veranderen zal". En er is al wat v-eranderd. Er -is -bijna geen Weensche taxi-chauffeur, die niet met een nieuwe auto rondrijdt, er werden nieuwe cafe's -geopend of geheel ger-estaur-eerd her- opend, zooals 't bekende cafe „Carlton" bij de Kartnerstrasse, waar't nu wernelt van de kristallen kroonluchters en van nieuwe zachte fauteuils en waar zich op dezern zon- nigen lentedag niemand in waagt, zonder zich in een frisch voorjaarscostuum te ste- ken, om in harmonic te zijn met d-e opge- i knapte entourage. Nu ik het toch over cafe's heb, moet ik u eens over de z.g. „Witwen"-cafe's verhalen. Ge kent wellicht de volgende grap: „Waar- om noemt een dame, die haar echtgenoot verloor, zich „mevrouw de weduwe zoo en zoo" en waarom spreekt men nooit van „m-ijnheer de weduwnaar zoo en zoo?" Om dat een vrouw altijd graag hertrouwen wil, een man nooit". Welnu, het schijnt. dat in Weenen wel bij uitst-ek de dames graag voor een tweede maal in't onbetrouwbare trouw- bootje wenschen te stappen. Daar wijst haar druk bezoek in de Weensche w-edu-weh- cafe's terdege op. Wanneer men de kleine annoncen in de bijbeldikke Weensche eou- ra-nten bestudeert, kan men zich minstens een uur lang vermaken met de ontelbare wij- zen, waarop trouwlustigen in meest gevari- eerden vorm naar ..eerbare aansluiting" zo-e- ken. En de pakken brieven, die dagelijks op deze kostelijke, maar ook kostbare aankondi- gingen binnenstroomen, wijzen er op, hoe- zeer er door menigeen maar -een tijdelijke of levenslange vereenigihg van zi-el-en, vooral in deze bloeiende lentedagen, gesnakt wordt. En de handige eigenaars van cafe's weten op alleszins gelukkige wijze te profiteeren van de zeer natuurlijke menschelijke behoefte, om zijn leven niet in bittere eenzaamheid te slijten. Weliswaar heeft een dichter eens gezegd: „Ik ben in eenzaamheid niet meer alleen" maar zooiets kan alleen een verheven dichter zeggen. De gewone m-ensch denkt meer aan het woord: ,,Het is niet goed, dat d-e mensch alleen zij". Daaraan dus indachtig, plaatsen d-e cafehouders advertenties in beminnelijke term en als volgt: „AHe Einsamen treffen sich Sonntag, Don- nerstag und Samstag ab 7 Uhr in Cafe So und So". Of wel: ,jHeut-e und taglich Zusam- menkunft aller einsamfuhlenden Damen und H-erren der besseren Kreise" daar en daar. Dan volgt -een serie „weduwencafe's", waar ik't meer sp-eciaal over wild-e hebben, als volgt: „Taglich ab 8 Uhr Witw-enabend in Cafe Schweiger" Of: „Alie Witwen Wiens treffen sich im Cafe „Pratersec". En: „Heden sa- menkomst van alle weduwen en weduwnaars bij Jazz-Band en ..Juxpost" in cafe Stadt- bahn". ik ben eens in dat cafe Schweiger De onvergelijkelsjke Kwafiteit Zeltwerkend Waschmidde! ter of zich in dat snoezig geblankette pop-pe- gezicht ook nog een stel hersens bevindt. Of er zich uit deze wonderlij-k-e corresp-ondentie, die den dans en de ..naderende kennismaking" voorafgaat, ook duurzame echtvereenigingen ontspruiten, kon ik na dit eene -bezoek niet geheel beoordeelen. 't Wil mij meer voor- komen, dat't bij een paar dan-sjes en een ge- noeglijken kout bij een kl-eintje koffie tot een cock-tail of zelfs -een flesch champagne toe, meestal blijft. 't Is in ieder geval een prach- tige gelegenheid eens een avontuur op 't gli-bberige pad der li-efde te bel'even, waaraan menigeen, ondanks dezen poezie-loozen tijd, toch wel behoefte schijnt te- hebben. En't is daarbij een spelletje, dat, tenminste in den aanvang, minder banaal is, dan zoo maar opeens naar een- dame toe te stuiven, vervol- gens met een doodernstig gezicht en zwij- gend een ingewikkelden Charleston of tango te verrichten, om haar daarna met een def- tigen hoofdknik bij haar plaats af t-e leveren en zelf in't menschengedrang te verdwijnen. Het is intusschen best mogelijk, dat ik dit heele gedoe te idealistisch zi-e en dat ik den inhoud van de hier gevoerde corr-esponden- tie veel te hoog aansla. Men fluist-ert, dat er ■oOk wel eens andere bedoelingen acht-er deze schrijverij verborgen zijn, maar dat komt, zonder -briefkaarten -evengoed, wellicht nog meer voor. I-k voor mij h-eb slechts ge- constat-eerd, dat men met all-eraardigs-te m-eisjes, die, alhoewel i-n een „weduwen"- cafe aanwezig, allerminst op dit praedicaat aanspraak kunnen maken, een genoegl-ijk-e en dikwijls geestig-e correspondentie op tcrnw -kan zetten, waarop men op de gewone wijze „als tegenwoordig te doen gebruike lijk", -nooit zou zijn g-ekome-n. De schrift-e- l-ij-ke i-nleiding kan de daarop volgende mon- delinge conversatie slechts ten goede komen. 't Spreekt van zelf, dat d-eze cafe's in an dere opzicht-en niet verschillen met die, waar men den gansehen avond gedoemd is alleen, cp z'-n stoel te blijv-en zitt-en en waar slechts gelegenheid bestaat om op minder „eerbare" wijze, zij't door middel van een beminne- lijken glimlach of een streelende oogknippe- ring, met een dame, voor wie men b-elang- stelling koestert, in contact te komen. Het komt mij voor, dat, nu de lente na dert, de „Witwen"-cafe's zich in een onge- -breideld bezoek zullen verheuge-n. Toen ik er gisteravond, uit joumalistieke belangstel- ling, naast gevoelens van eenzaamheid, ech ter in- 't bijzij-n van een wijs en immer dwaze stappen v-erijdel-end vri-end, been-toog, was't er tenminste sta-mpvol en kon ik constatee- ren, dat de Weeners, als van ouds, vooral in deze geurende lentedagen, „in 1-iefde bloeien de" waren. De Weeners en ,,-lustige Wienerin-nen", ge- zelli-gheidsmaniakken bij uitnemendheid, ver- maakt-en -er zich met ballons en serpentines, evenais in de dichtbij gelegen „G-es-elligkeits^ verein Harmonie" op een wijze, die er va-n getuigd-e,, dat de zoo dikwijls door Oosten- rij-ksche dicht-ers b-ezongen l-iefde zich nog in een -krachtig leven verheugen mag. Met speet ons geenszins naar de „voorstad" ge- togen te zijn: bet was een aangenam-e varia- ti-e op 't cafe-bezoek in de bi-nnenstad, waar iedereen, in een aparte loge gedoken, zich den tijd kort met 't steeds w-eer doorploete- ren van de ieder uur van den dag v-erschij- nend-e couranten. En het deed aang-enaam aan, zoov-eel dames-van middelbaren leeftijd de spre-uk „Freut euch-t des Lebens" te zien huldigen, om daardoor het -eenzam-e weduwe- zijn voor eenige uren te vergeten. Mocht mijn verhaal over't weduwencafe u een wei-nig te frivooi toeschijnen, wil dan beden-ken, dat Weenen, ondanks drukkend-e zorgen, toch -nog steeds de stad der vreugde is, al mag deze vreugde wel eens een wran- gen bijsmaak hebben en voortkomen als r'eactie op nog immer heerschende misere En dat ik, als g-etrouw kronie-kschrijver, mij ver- plicht voelde, u met een i-nstelling bekend te maken, waarvan u d-e beteekenis bij een mo gelijk bezoek aan deze stad niet zoudt be grijpen, Ge zoudt met de briefkaarten geen raad weten, evenais met d-e ..vroolijk-e weeuw- tj-es", die, b-ehalve in Windsor, ook in Wee nen ov-ertalrijk aanwezig b-Hjken te zijn. Zij, die dezen zomer, ter gelegenheid van de Schubertfeesten naar hier komen, behoe ven dus -niet angstvallig -een „Witwencafe" te mijden. Ze kunnen er veeleer hun litteraire gaven, die, ond-er vrouwelij-ken invloed tot hoogste inspiratie op-bloeiend, op verheer- lij-kende en innige wijze botvi-eren. Ze kunnen er liefdes-epistels dichten, zooals ze dat wel licht ook eens in wilde jongelingsjaren de- den en zullen d-it m-et -des t-e meer iiefde doen, in 't besef er -in d-eze omgeving nim- mer om uitgelach-en- te worden. Want voor de meest verheven regel-en kunnen de hier aanwezig-e vrouwelijke romantische gemo-e- der-en -niet dankbaar genoeg zijn. En hij, d-ie in lyrisch-e taal zij-n liefdesontboeze-mingein lucht geeft, kan -ervan overtuigd zijn, met de liefelijkst-e dam-e van het gezelscha-p een eere- dans te mogen- maken. Th. J. H. ze bTTfTt zitten. Men kan het broedhokje eent nog wel, door middel van een zak, afsluitea. In het donker zal ze echter gewoonlijk wei blijven zitten. Voor ratten en muizenbezoelt moet zij absoluut gevrijwaard zijn. Blijkt het d-en volgenden dag, dat zij goed heeft geze ten, dan gaat men er toe over haar des avonds de eigenlijke broedeieren toe te vertrouwen. Laat haar's ochtends steeds even van het nest komen, opdat ze haar mest kan loozen, drin- ken, eten (mai's is heel goed voor haar in de broed-periode) en even in een laag zand o{ fijne asch kan baggeren. En de broedsche hen zal over u en u zult over haar tevreden zijn. UIT DEN KUIKENTIJD. Een der meest gevreesde kuikenziekten is wel de witte diarrhee of de Pullorum. De verschijnselen daarvan zijn, dat rondom de cloaca zich een stopverfachtige massa heeft vastgezet, zoodat men dergelijke patientjes ook wel eens als cementkuikens h-oort aandui- den. De diertj-es loopen klagend piepend rond, gaan in elkaar zitten, vermageren, la- ten de vleugeltjes hangen en zijn ware toon- beeldjes van ellende. Zoo spoedig mogelijk afmaken is nog de eenigsk wijze van behan- delen, te meer waar het rondloopende besmet- tingshaardjes zijn. Wanneer de andere kui- kens namelijk van hun uitwerpselen binnen- krij-gen, worden ze even-sens besmet. Komen zij er dcor, dan blijven ze toch smetstofdra- gers, die later de pullorumbacillen in de eie- ren afzetten. Een daaruit geboren kuiken is dan van meet af aan met die ziekte besmet. De wetenschap houdt zich ernstig met deze ziekte bezig. Een afdoende geneeswijze heeft men echter nog niet kunnen vinden. H-.t eenigste middel is tot dusver het bloedonder- zoek der hennen, waaruit kan blijken het geen echter niet steeds het geval "is of een hen of haan al of niet sm-etstofdraagster(er) is, in welk eerste geval men met zulke dieren niet mag fokken. Aangezien dit nog het eenigste middel is, wordt het door verschil lende fokkers ondanks de daaraan verbon- den kosten en het tijdroovende werk toege- pasten vinden deze er bepaald veel baat bij. Een groote troost: Als men de fokdieren uit- stekend -verzorgd heeft, het bro-edproces is normaal verloopen, zoodat men vlotte kui- kens mag Verwachten, welke naar behooren worden opgefokt, dan wordt het weerstands- vermogcn dermate opgevoerd, dat zij tegen de inwerking van die ziekte bestand zijn. Daarmede heeft men de ziekte zelf natuurlijk nog niet weggenomen, doch deze wel onder- drukt. Zulks is dan ook de verklaring van't feit, hetwelk vorig seizoen, teen er zoo ont- stellend veel kuikens aan die ziekte ten gron- degingen, soms 67, 70, 80 procent van het totaal aantal kuikens, herhaaldelijk kon wor den waargenomen, namelijk dat op de goed ingerichte en met kennis van zaken gedreven bedrijven die ziekte vrijwel niet werd waar genomen, terwijl men elders, waar die poede zorg ontbrak, steen en been klaagde. Het is dan ook een krachtig pleidooi te meer voor een zoo stong hygienisch mogelijke kuiken- opfok. Met een groojt verlangen ziet menigeen nu naar een broedsche hen uit. Wees geduldig! Als gij een hen hoort kloeken, dan is dat nog geen bewijs, dat ze voor broeden rijp is, wel dat het er ernstig op gaat lijken. Ge kunt er eerst zeker van zijn, wanneer gij haar borst bekijkt en daar dan blonde piekken op aantreft, de z.g.n. broedplekken. Eerst dan kunt ge op haar gaan vertrouwen. Maak dan het broednest in orde. door een flauw glooi- end kuiltje in den bodem te maken of er een dikke graszode voor te nemen, waaraan men een flauwe glooii'ng geeft. Daarover spreidt men dan een laagje hooi. Doe het op een rus- tig plekie en dus niet op een plaats, waar de kippen bij kunnen komen. Tegen den avond bren-gt men de hen naar de voor haar be- stemde plaats. In een bus, waarvan men het dek3el van fijne gaatjes heeft voorzien, welke men met een hamer en spiiker kan aanbren- gen. doet men insectenpoeder of tabakszand en bestrooit daarmede de hen en het broed nest. Luis is een lastige viiand voor de broedsche hen, bestrijdt die dus hardnekkig Ecst dnama zet men de hen, zoo rustig mo gelijk, op enkeie steenen eieren. Ziet toe. dat VOO-R DEN KANTONRECHTER. Zitting van Vrijdag 20 April. DE JUSITTIEELE CifRO'ENPERS IN WERKING. De rechtszitting van heden, ietwat verlaat door het gehouden concours van Noord-Hol. landsche stieren in den Bergerhout, ken, merkte zich door overvloed van diverse zaken, In de eerste plaats werden wij vergast op een belangwekkende procedure tegen den autobus-ondernemer A. S. te Bergen, wiens chauffeur Hagen op 4 Maart om 4.20 nam. met zijn bus van Bergen was vertrokken, ter wijl de dienstregeling 4.30 voorschreef, De chauffeur van de concurreerende firma van M. had zich gehaast deze onregelmatigheid t-er bevoegder plaatse te melden. Besloten werd ernstig tegen deze misbrui- ken op te treden en derhalve werd de heer A. S. veroordeeld tot 35 boete of 30 dagen hecht., conform den eisch. G-EVAARLIjKE PLAATSEN EISCHEN GROOTE ACHTZAAMHEID. De heer J. M., inwoner van Zaandam, reed op 25 Januari te Alkmaar m-et al te groote snelheid om den gevaarlijken Lnmnerhoek- hoek, hij kwam daarbij te veel naar links en zonder voldoende signaal te geven, met go volg, dat de werkman van het waterleiding- bedrijf C. de Vet, die vanaf het Verdronken* oord op zijn rijwiel aan kwam peddelen, met de auto caramboleerde en zijn rijwiel ernstig beschadigd werd. De heer M. was onverstandig genoeg zich verder onbetuigd te laten, zoodat proces-ver- baai werd opgemaakt en hij heden tot 20 boete of 2*0 dagen hecht. werd veroordeeld. ZICH VAN DEN WAL IN DE SLOOT GEWERKT. Heden werd voortgezet de behandeling van een verkeersregel-overtreding tegen den grcentenventer Gerrit T. te Alkmaar. Deze voortzetting had voor den delinquent geen gunstig verloop, aangezien hij tot 4 boete subs. 4 dagen hecht. werd veroordeeld. Bo- vendien zal hij nog voor den Politierechter moeten verschijnen wegens beleediging van den verbalisant, dien hij in zijn ontevreden heid over de bekeuring ter zake het links berijden van den weg een „landsopvreter,; had genoemd. JE G-ELD OF JE KAARTJE De 18-jarige J. M. te Alkmaar trachtte al- daar op 4 Februari door de controle van de Ned. Spoorwegmaatschappij te dringen, zon der dat hij een plaatsbewijs kon afgeven. De ccntroieur Heijmans hield dezen onvoldoend voorzienen reiziger aan en vorderde van hem, die opgaf van Anna-Paulowna te komen, het bedrag van deze reis en bovendien d-e op de overtreding gestelde boete van 1.50. Hier aan werd niet voidaan, waarop proces-ver- baal werd opgemaakt. Het jonge mensch stond heden terecht. Hij beweerde in Anna- Paulowna het plaatsbewijs verloren te heb ben en toen van den stationschef aldaar toe- stemming ontvangen te hebben, zonder plaatsbewijs verder te gaan. De stationschef, daarover opgebeld, had evenwel ten stelligste ontkend. Het verweer van den verdachte sloeg dus absoluut niet in en met een ver- oordeeling tot 3 boete of 3 dagen hecht werd deze zaak ten zijnen nadeele besloten, ALTIJD EN EEUWIG MAAR PLAKKEN. De werkgever Tijmen S. te Uitgeest, een jonge man, die geen o-nverdedd welvarenden indruk maakt, moest zich verantwoorden ter zake het feit, dat hij in geen 20 weken voor zijn toenmaligen knecht P. Smit rentezegels had geplakt. De ovcrtredei' erkende zulks, doch beriep zich op zijn ziekte tengevolge van een motor-ongeval en de daardoor ont- stane maatschappelijke achteruitgang. De kantonrediter hield rekening met dezt ongunstige omstandigheden en veroordeelde den verdachte tot 20 X 50 cents boete of 20 dagen hecht. BEDENKELIJKE VEEHOUDERIJ. De veehouder J. M. te Limmen, die onlangs tot 80 boete of 40 dagen hecht. werd ver-( oordeeld, op grond dat de door hem afgele- verde melk was verontreini-gd door afschci- dingen van de ontstoken organen zijner melk- g-evende koeien, rscheen heden wederom als verdachte voor den kantonrechter, omdat hij op 18, 19 en 25 Februari als voile melk had afgeleverd een substantie, die door watertoo voeging in bruikbaarheid was verminderd. De verdachte beweerde niets van die toevoe- ging te weten. „Dat wordt dure melk. man, het wordt tijd dat jij je koetjes op het droge brengt", merkte de kantonrechter'op. De ambtenaar vorderde niet minder daa 100 boete voor elke overtreding, subsidiair 100 dagen hecht. voor elke boete. Verdachte riep de clementie in met het oo{ op zijn groot, uit jonge kinderen bestaaac gezin, waarop hij werd veroordeeld tot 3 X 50 boete of 3 X 30 dagen hecht. OVERDREVEN WERKIJVER. De 26-jarige bakker B. J. A. te Koedijk, moest terecht staan wegens overtreding vaa de bakkers-arbeidswet. Zijn knecht, die pas om 4 uur des morgens mag aanvangen met zijn arbeid was op 3 Maart reeds ten 3 ure in de bakkerij bezig met deegbereiding. De bakker 'verfciaard-e dezen ongelooflijtea werklust door de omstandigheid dat zijn as- sistent 's mid-dags vaca-ntie kreeg en zijn ouders wilde bezoeken, reden waarom hij extra- vroeg gereed wilde zijn. De patroo# kreeg natuurlijk de Happen en werd tot 1 boete of 4 dagen hechtenis veroordeeld. HETZIJ AGENTJE OF SOLDAAT, ALLES RUIKT AAN ZILVERDRAAD. De slager W. H., te Alkmaar, terecht staande wegens overtreding der arbridewtt het doen aimeiden van twee knechia dat zulks niet is toegestaao. heeft is het geheim van het groote succes, da hetwelkPersilheeften daaraan alleen dankt het zijn algemeene bekendheid. Zeker, er wordt U dikwijls fets aangeboden. dat „even goed" of zelfs „beter dan"Persil zou zijn. Laat U echter niet van de wijs brengen: Persil is het meest volmaakte waschmiddel, dat men zich kan denkener bestaat niets betersl Vraagt gratis brochure „De Reiniging der Wasch" b/d. Eenige Imp.: E. Oster d; mann Co. Amsterdam. Fabrikante: Henkel S. Cie., A. G., Diisseldorf.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6