Binnenlanefl CREDlETEii DEPOSITQ'S EF F EHTEH Bioseopen Sfadssiie&iws HINDERWE T.r BURGEMEESTER en WETHOUDERS -can ALKMAAR brengen ter algemeene ken- nis, dat zij bij hun besluit van heden hunme beslissing op het verzoek van de N.V. Maat schappij tot exploitable der fabriek van le klasse cacao- en chocolade-artikelen voorh. H. Ringers te Alkmaar, om vergunning tot het uitbreiden van de cacao- en chocoladefa- briek, in het perceel aan de NOORDER- KADE, kad bekend secbe C No. 3339, heb- ben VERDAAGD. Alkmaar, 24 April 1928. Burgemeester en Wethouders voornoemd, j WENDELAAR, Burgemeester. R. VEENDORP, loco-Secretaris. EEN PRACTISCHE RECLAME VOOR VEEEIOUDERS. De Oliefabrieken Calve te Delft hebben als reclame een tijdtafel uitgegeven. Deze tijdtafel, aangevende den datum van 'dekking, draagtijd en geboortedatum van ver- schillende veesoorten, is voor den veehouder, meet speciaal den veefokker, een zeer prac- tisch apparaatje, dat hem op elk gewenscht oogenblik een overzicht kan geven van den toestand van zijn dieren. EERSTE KATHOLIEKE INTERNATIO NALE BIOSCOOPCONGRES. In de middagzitting van gister van het te Den Haag gehouden Internationale Katho lieke Bioscoopcongres werd besloten een tele gram aan den Paus te zenden. Vervolgens heeft de beer Frohlings, te Keulen, een rede gehouden over de bioscoop en de vereenigingen ter bevordering der zede- ilijkheid. Spr. verdedigde de voigende resolu tives: I. De film, een schepping der techniek, dient het onderwijs en het amusement; zij Verkt in hooge mate opvoedend. Ook voor de (wetenscfaap is de film van steeds toenemende beteekenis. In hoever ze kunstwaarde heeft, ihangt van de wijze der vertolking en den in houd af. Dat er ook slechte films zijn, is geen reden tot principieele afwijzing, daar men dan, omdat er slechte boeken en tijdschriften zijn, ook de boekdrukkunst zou moeten afwij- zen. De katholieken doen zichzelf dan ook schade als zij de niet te loochenen beteeke nis der fiilim negeeren en de film als een mid- del bij onderwijs en opvoeding zoowel als een aan de menschelijke behoefte tegemoetkomend amusement afwijzen. Daaruit volgt, dat dte katholieken, dus ook de zedelijkheidsvereeni- gingen, een positieve houding tegenover de film aan moeten nemen. II. De bioscoop, middel voor onderwijs en vermaak, verdient onze zorgvuldigste aan dacht. Daar zij zoowel in de breedte ate dik- wijls ook in de diepte veel werkzamer is dan het modeme tooneel, heeft zij aanspraak op ten minste dezelfde behandeling van de zijde van den staat en der gemeenten. III. Voor het bezoek van het publieke bios- coop-theater gelden dezelfde regelen als voor het tooneei. Dienovereenkomstig kan het be zoek der bioscoop den katholieken zonder bedenking worden aanbevolen, voorzoover zij in religieus en moreel opzicht goede films brengen. Godsdienstvijandelijke en onzedelij- ke films moeten vanzelfsprekend gemeden worden. In dit opzicht heeft de pers een ver- antwoordelijke taak te vervullen. IV. Men kan de film niet verbieden ook de schaduwzijden des levens uit te beelden. Zoo- ver daarbij bedenkelijke zaken in een vorm of in een verband voorkomen, die een oplossing brengen, waartegen van ethisch standpunt geen bezwaren zijn, kunnen ook zulke films worden toegelaten. Voor de jeugd zijn zulke films in den regel niet aan te bevelen. V. Uit het bovenstaande volgen voor den arbeid der zedelijkheidsvereenigingen de voi gende opgaven: 1het scheppen of inricbten van een cen- suur in den zin der katholieke wereldbcschou- wing; 2. medewerken aan staats-, gemeente- en particuliere censuurinstellingen 3. het opstellen van lijsten van toegelaten en verboden films, voorzoover deze niet door ambtelijke instellingen worden uitgegeven en toezending daarvan aan het op te richten in- ternationaie secretariaat; 4. controle op de serieuze naleving der censuurvoorschriften 5. mededeelingen over inhoud en waardee- ring der films. 6. Opricbting van een filmcentrale en uitgave van een correspondentie tot steun van de dagbladpers. De beoordeeling der films geschiedt naar de eerste opvoering en wordt zoo spoedig mogelijk aan de bladen en orga- nisaties gezonden. 7. Particuliere overeenkomsten met de bioscoopeigenaars over het aanbevelen van theaters, die goede films brengen. 8. Behalve deze zijn er voor de zedelijk heidsvereenigingen nog opgaven van meer algemeenen aard, waartoe behooren: a. de studie van aide vragen, die film en bioscoop betreffen; b. artikelen in vaktijdschriften het geheele gebied der film betreffende; c. in- vloed op katholieke Kamerleden met het doel een behandeling der bioscoop te verkriigen, die haar ten goede.komt; d. medewerken aan alle maatregelen ter bevordering van de goe de film. Na eenige gedachtenwisseling hield de beer Parisi uit Rome een rede over de bios coop en het jeugdwerk, waarin hij tot de voigende conclusies kwam: I. Als katholieken moeten wij de bioscoop- localen, zooals ze thans zijn, in het algemeen beschouwen als een ernstig gevaar voor de jeugd en wij moeten haar daaruit verwijderd houden wanneer niet de waarborg bestaat van een controle door uit moreel en gods- dienstig oogpunt betrouwbare personen. II. Het is wenschelijk dat de bioscoop voor onze jeugd het element van vermaak en ont- spanning bevat. III. Indien men zich wil bedienen van jeugdorganisatien (jeugdkringen, patronaten, parochies) voor de verspreiding van goede films moet men in aanmerking nemen, dat al deze organisation zich slechts kunnen inte- resseeren voor een zeer goedkoope produc- tie van adueele en interessante films, dat zij technische en commercieele hulp noodig heb ben. en dat niet alleen de productie, waar ook de handel in films zoo goed'koop moge lijk gemaakt moeten worden. Het is zeker, dat deze organisatie een aanmerkelijfce kracht vormt uit een oogpunt yan de afname van de films en meer nog uit een oogpunt van jocialen Sfvloe'd der bioscoop. Mej. A. Meyer, lid der Tweede Kamer, gaf een overzicht van hetgeen de Internationale Uinie van Vrouwenvereenigingen, naar aan- leiding van een congresbesluit, heeft gedaan op het gebied der film. Zij heeft aan de af- deelingen van, alle landen vragenlijsten ge zonden en aan de hand van de daarop ont- vangen antwoorden het vraagstuk bestu- deerd. Spr. betoogde, dat bij, den strijd tegen de slechte film en den demoraliseerenden in- vloed daarvan en voor de verbetering van de film, de hulp der vrouwen niet gemist kan worden en dat een nauwe samenwerking met de vrouwenorganisatie derhalve ge- boden is. Spr. verzocht het congres zich uit te epre- ken over de internationale organisatie ten aanzien van het bioscoopprobleem, zich te wenden om adhaesie tot de Internationale Unie van R K. Vrouwenbonden ten einde zich te verzekeren van de samenwerking der nationale vrouwenbonden om een beroep te doen op de katholieke vrouwen, vooral op de moeders, opdat zij haar hulp verleenen aan de keuringscommissien. De vergadering werd verdaagd tot van- morgen 9 uur. Een nieuw tractaat met Belgie! In de gisteravond gehouden vergadering der Eerste Kamer heeft minister Beelaerts van Blokland bij de behandeling van de be- grooting van buitenlandsche zaken de voi gende verklaring afgelegd: Met betrekking tot onze verhouding tot Belgie zijn door den heer Anema woorden ge- sproken, welke ik ten voile en zonder eenig voorbehoud zou willen onderschrijven. Zoo wel met betrekking tot het belang, dat beide landen hebben bij een spoedige afwikkeling van de aanhangige vraagstuklen als met be trekking tot het initiatief inzake het hervatten van de onderhandelingen ben ik het met dien geachten spreker geheel eens. Er behoeft van deze zijde niet nogmaals de nadruk te worden gelegd op het feit, dat Bel gie, buiten hetgeen in de vigeerende tractaten is vastgelegd, tegen Nederland geen rechten kan doen gelden. Het ligt voor de hand, dat de verwerping van het tractaat van 1925, wegens de over- wegende bezwaren welke hier te lande tegen sommige elementen van de ontworpen rege- ling bestonden, aan Belgie niet het recht zou geven een houding aan te nemen, als had het van Nederland iets te vorderen. Maar even- min moet Nederland, na die verwerping, zelf- genoegzaam afwachten of Belgie, welks wen- schen ons immers bekend zijn, ons misschier. een voorstel zou willen doen, waarin met onze bezwaren rekening wordt gehouden. Slechts vergaande kortzichtigheid kan het groot poli tick en economisch belang uit het oog doen verliezen, hierin gelegen, dat beide landen in ondeiiing overleg de door de verwerping aan- hangig gebleven kwesties tot een voor beide bevredigende oplossing brengen. Het is zoowel het belang van elk der beide landen, als een algemeen Europeesch belang dat de aanvang der besprekingen over die op lossing niet langer worde vertraagd dan voor het vaststellen van dergelijke grondslagen on- vermijdelijk is. Zooals ik reeds in de M. van A. heb uiteen- gezet is het voor mij een teleurstelling, dat het nader onderzoek noodzakelijk om die grondslagen te vinden nog niet is ten einde ge- bracbt. Behalve het ambtelijk onderzoek is natuurlijk ook nog overleg buiten den engeren ambtelijken kring noodig. Maar uit dezen on- verwachten langen duur mag niet worden af geleid en dit is het eenige punt, waarop ik het met prof. Anema niet eens ben dat er weinig hoop zou bestaan, dat een nieuw trac taat voor de verkiezingen van 1929 zijn weg naar het staatsblad zou vinden. Integendeel, ik vlei mij nog steeds dat dit met goeden wi' van alle zijden, mogelijk zal blijken en zou mij niet verantwoord achten, indien ik daar- toe niet alle krachten inspande. Een goede, vlotte verhouding met onze Zui- derburen met wie wij zoo menig belang ge- meen hebben en in zoo menig opzicht kunnen samenwerken, adit ik van zeer groot belang voor ons land, en het is niet zonder bekom- mernis dat ik zie, hoe lichtvaardig somwijlen zoowel in ons land als aan de overzijde der grens, door onverantwoordelijke personen dingen worden gezegd en geschreven, welke slechts in staat zijn, de atmosfeer te bederven, en dientengevolge de komende onderhande lingen te bemoeilijken. Te licht schijnt men geneigd te vergeten, dat onderhandelingen tusschen twee staten en de voorbereiding daarvan een teer werk zijn, dat een rustige atmosfeer vereischt. Met betrekking tot die voorbereiding dient men overigens te bedenken, dat zij noodwen- dig, wat publiciteit aangaat, een geheel ander karakter draagt dan de voorbereiding van een regeling op het gebied der binnenland- scbe wetgeving, waarbij openbare discussie somtijds van veel nut kan zijn. De regeering heeft in dezen waarlijk een moeilijke taak, en- zij heeft geen enkele reden gegeven, waarom haar niet ook buiten deze Kamer het vertrouwen zou worden geschon- ken waaraan het haar in de Kamer niet ont- breekt en dat zij bij het volbrengen van die taak ruimschoots behoeft! BERGEN. Anders wel gewenscht. In de gem-eente is thans een aanvang ge maakt met de vernieuwing van de straat aan de Breelaan. Ofschoon het wenschelijk is, dat derge lijke werkzaamheden zoo vro-eg mogelijk in het voorjaar ter hand worden genomen, be staat er toch alle kans, dat de vernieuwing van deze straat voor het hocfdseizoen tot stand zal komen. Anders is dit met de bestrating aan de Eeuwigelaan, die ook vernieuwd zal wor den. Dat dit noodzakelijk is, weet. iedere autorijder. Een deel van den weg is haast zoo slecht als de bestrating van den Berger- weg tegenover de Ambachtsschool te Alk maar. Nu is de weg naar zee de levensader voor den bloei van Bergen. De vreemdelingen, die des zomers in Bergen vertoeven, doen dit om de combinatie van bosch, duin en zee en de weg naar zee is des zomers dan ook op velerlei gebied een drukke weg. Dat aan de Noordzijde een rijwielpad tot stand kwam. mocht een b-elangrijke verbete ring worden genoemd en zeker verdient ons gemeentebestuur een woord van lof voor het maken van het wandeTpad aan ae iufdzij'de van de Eeuwigelaan. Hierdoor is het mo gelijk igeworden, dat de wandelaars het wie- lerpad aan de wielrijders kunnen laten en zelf niet door gevaren op den rijweg worden bedreigd. Voor een groot deel eischte de rijweg echter ook vernieuwing en op de begroo- ting werden daarvoor de noodige gelden uit- getrokken en door den raad daarvoor ge- voteerd. De te late behandeling van de begrooting is echter oorzaak, dat met de nitvoering van deze vernieuwing nog moet worden aange- vangen, zoodat er alle kans is, dat die werk zaamheden in het voile seizoen nog in gang zijn. Wij achten dit ongewenscht. O.i. dient men er van gemeentewege alles op te zetten, om het aanzien van de gemeente in den voortijd, wanneer de vreemdelingen Bergen bezoeken om er voor den zomer te huren, te verhoo- gen en daarvoor is het noodig, dat men voor al met de werkzaamheden aan de hoofd- wegen in de gemeente gereed is. Het vorig jaar werd in het hoofdseizoen het riool aan den Loudelsweg gelegd en op een wijze, dat deze weg nog wek-en daarna op een puinplaats geleek. De late behandeling van de begrooting be hoeft geenszins een zoo late uitvoering van dergelijke werk en met zich te brengen. B. en W. steilen zich wel wat op een te formalis- tisch standpunt, wanneer zij meenen, da-t het noodzakelijk is, dat goedkeuring van Ged. Staten op de begrooting moet zijn verkre- gen, alvorens met de uitvoering van door den raad goedgekeurde werken kan worden aangevangen. Het gemeentebelang vordert, dat men er alsnog alles op zet om te bereiken, dat er althans in het drukke seizoen in het dorp aan de hoofdwegen, niet behoeft te worden ge- werkt. PURMEREND. Toen Zondagavond de heer Jonk te Purine- rend naar bed wou gaan, zag hij door de na- den van de boven-verdieping rook komen. Hij snelde naar boven en vond, naar wij reeds in het kort gemeld hebben, daar het bedje van zijn kind geheel verbrand. Dadelijk ging hij naar een aangrenzende kamer om er de ramen open te werpen. Hier vond hij zijn zoontje dwars over een ander bed liggen. Het kind was needs gestorven. Men vermoedt, dat het jongetje door het spelen met lucifers den brand in het bedje veroorzaakt heeft. EGMOND AAN ZEE. Ds. J. W. Roobol alhier heeft bedankt voor het beroep naar de herv, gemeente te Sleeuwijk. GROSTHUIZEN. Bedankt voor het beroep naar de herv. gemeente alhier door ds. J. N. Zevenster te Oldehove (Gr.) HOORN. Namens het Schweitzer-comite deelt men ons mede dat prof. dr. Albert Schweitzer, de bekende Bach-kenner en orgelmusicus, Zon- dag 6 Mei alhier in de Groote kerk een con cert hoopt te geven. Daar de baten voor zijn liefdadig werk in Centraal Afrika zijn, willen we gaarne belangstelling voor dit optreden vragen. LANGESTRAAT 49, ALKMAAR. AMSTERDAMSCHE AARDAP PELMARKT. AMSTERDAM, 24 April. Industrie 5.25 tot f 5.60, Zeeuwsche redstar 6.75 tot 7.50, Friesche redstar 7.25 tot 7.50. Overigie prijzen onveranderd. Aanvoer 3 la- dingen, zijnde 2010 H.L. Alkmaarsch Bioscoop Theater. Een tweetal aardige kluchten en het jour naal als eerste deel, de „Hyena's van den Balkan", de hoofdfilm als tweede deel, zie- daar het programma, dat thans vertoond wordt in het Alkmaarsch Bioscoop Theater. Deze hoofdfilm is een zeer geslaagde rol- prent, waarin we zien, hoe in den Balkan handel in vrouwen wordt gedreven. In 't kort komt den inhoud hierop neer: een Duitsch meisje, werkzaam in een dancing streeft het ideaal na, danseres te worden. Ze komt in handen van een vrouwenhandelaar, die haar met veel listen en lage trucjes in een verdacht huis te Constantinopel voert. Terzelfder tijd wordt een ander meisje, ook een Duitsche, dat in haar eigen onderhoud wil vcorzien, door denzelfden Papamarkos naar hetzelfde huis gebracht. We zien daar de beide meisjes samen, die eerst nog niet we tend, waar ze zijn plotseling de geva ren zien. Op alle mogelijke manieren tracht men haar tot slavinnen te maken, wat echter niet gelukt, dank zij de hulp van een geval- len landgenoote en van een aantal Duitsche inatrozen, die daar aanwezig zijn en die hun landgenooten redden. Voorloopig althans, want nauwelijks zijn ze weer op reis naar haar land ook de verloofde van een der meisjes heeft een aandeel gehad in de vlucht of beide worden weer, in't bijzijn van den verloofde, opnieuw ontvoerd. We zien dan een achtervolging, een enormen strijd der meisjes voor haar eer en het einde is de ontmaskering der vrouwenhandelaren en hun aanhangers(sters). Het is een film, die werkelijk een bezoek aan het A. B. T. waard is. We zien hoeveel gevaren er dreigen voor alleenreizende meis jes, we zien hoe voorzichtig men wezen moet, om in te gaan op de veelal verleidelijke voor- uitzichten, welke alle op een bittere ontgoo- cheling uitloopen. Een film, waarin ons dui- deliik gemaakt wordt, dat niet de jonge meis jes, maar in de eerste plaats de ouders voor zichtig moeten zijn, om hun kinderen voor onheil te behoeden Het theater was geheel gevuld met een dankbaar publiek. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarneimingen, verricht in den morgen van 24 April. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 774.2 te Maagden- burg. Laagste barometerstand 7436 te Reykjavik. Verwachting (geldig tot den avond van 25 April) Zwakke tot matigen zuidelijke tot zuidooste- lijken, in het zuiden oostelijken wind, helder tot licht bewolkt, droog weer, warmer over- dag. BURGERLIJKE STAND. GEBOREN Maria Theresia, d. van Gerrit Mul en Anna Hinke. OVERLEDEN: Trijntje Beemsterboer, 21 jaar. Aafje Wagenaar, 58 jaar. Maria Cornelia Koor- des, 85 jaar. TE WATER. De 9-jarige Herman Ket geraakte heden- middag, terwijl hij op een schuit speelde, in de Baangracht, zoodat hij kopje onder dom- pelde. De 12-jarige Marie Lindeboom had de te- genwoordigheid van geest op de schuit te gaan liggen, waardoor het haar gelukte de drenkeling te grijpen, die hierop spoedig met behulp van anderen op het droge werd ge bracht. 25-JARIG JUBILEUM. De heer J. W. Scheepmaker. machinist bij de Spoorwegen herdacht heaen den dag waarop hij voor 25 jaar bij de Spoorwegen in dienst trad. Per rijtuig, als doceurtje voor den jubilaris door de firma Hoed beschikbaar gesteld, werd hij met zijn echtgenoote van zijn wa ning naar de le klasse wachtkamer gereden, waarvoor een lccomotief met een versierde personenwagen gereed stond. Met ecu aantal genoodigden en familiele- den werd naar de remise gereden, die onder de knal-effecten van op de rails gelegde voet- zoekers, werd binnen gereden. In de versierde machinistenkamer werd de jubilaris allereerst togesproken door den op- zichter-machyiist, den heer Asjes, die de ver- diensten van den heer Scheepmaker voor de maatschappij in het licht stelde en hem na mens de maatschappij de oorkonde met de ge- bruikelijke enveloppe met inhoud overhan- digde Namens het personeel, dat, voor zoover mogelijk, in grcoten getale aanv/ezig was, werd de jubilaris daama toegesproken dooi zijn collega den heer Vierdag, die den heer Scheepmaker als een goed kameraad huldigde en daarbij stilstond, wat de jubilaris en diens echtgenoote in de moeilijke oorlogsja- ren voor hem persoonlijk waren geweest. Namens het personeel bood hij mevrouw Scheepmaker een mooie plant aan, terwijl hij den jubilaris een door den leerling Bakker vervaardigde mooie oorkonde in lijst aan- bood. De heer Scheepmaker dankte met een kort woord en een stevige handdruk. Hierna werden de aanwezigen voor de ver sierde lo-comotief gefotografcerd. In familekring werd de dag verder feeste- lijk doorgebracht. 40-JARIG JUBILEUM. De heer B. Kaandorp herdenkt 5 Mei a.s. den dag waarop hij voor 40 jaar in dienst trad bij de Gemeente Reiniging. PAARD OP HOL. Gisteravond sloeg het paard, gespannen voor een driewielige wagen, toebehoorende aan J. N., wonende te Heiloo, op den Held^" schen Weg nabij het veilingsgebouw op hoi Het paard draafde, zonder eenige schade aan te richten, langs de Paternosterstraat, Koor- straat, en werd op het Ritsevoort nabij de Vrouwenstraat door P. K., wonende St.' An- nastraat 21, alhier, gegrepen. Persoonlijke ongelukken hadden niet plaats. BENOEMING. Het Bestuur der Nutsspaarbank benoemdc in zijn gisteren gehouden vergadering tot boekhouder van gencemde Spaarbank den heer S. Bruijn, Gcestersingel, alhier. De heer Bruijn was sedert November 1927 tijdelijk bij de Spaarbank werkzaam. AUTOGEEN-LASSCHEN EN -SNIJDEN. Gisteravond hield de heer v. d. Boom uit Amsterdam in een der lokalen van de Am bachtsschool een demonstratie in lasschen en snijden Nadat eerst de werking van het oude, z.g „inwerp-toestel" besproken en op de gevaren, daaraan verbonden, gewezen was, gaf de heer v. d. Boom een beschrijving van een nieuw apparaat, gemaakt volgens een sy- steem van de fa. G. L. Loos en Co. uit Am sterdam. Dit apparaat heeft het groote voor- deel, dat de regeling der gasproductie ge heel automatisch geschiedt en er steeds een gelijkmatige voorraad gas aanwezig is. Daarbij waarborgt het apparaat een con- stanten druk. Het gevolg is, dat men bij dit nieuwe toestel geen kans heeft op explosie, omdat de betrekkelijk kleine gasvoorraad steeds door een zeer groot volume water ge- koeld wordt en dus steeds beneden de tempe- ratuur blijft, die noodig is voor ontploffing Verder is het apparaat economisch in 't ge- bruik, terwijl bij het schoonmaken en het bij- vullen de werking niet stop gezet behoeft te worden. De heer v. d. Boom illustreerde zijn lezing met eenige teekeningen inplaats van de licht- beelden, die achterwege bleven. Waarom echter een half uur te laat begon- nen? Een slechte gewoonte, die men zoo spoedig mogelijk moest afleeren! LICHTOP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijtui- gen en andere voertuigen te 7.39 uur licht op. KANTOORHOUDERS BIJ DEN POST- EN TELEGRAAFDIENST. Onder leiding van den heer P. Zweed. kantoorhouder te Abbekerk, kwam Zondag 22 April te Alkmaar in drukbezochte verga^ dering bijeen de vakgroep „Kantoor- en tionhouders P. T. Noord-Holland boven het I J" van den Centralen Bond van Nederl Post-, Telegraaf- en Telefoonpersoneel ir B. P. T. T.) Vertegenwoordigd waren de afdeelingeo Alkmaar, Anna Paulowna, Haarlem, Hei, der, Hoorn, Kennemerland en Schagen. Medegedeeld werd, dat het ledental de[ organisatie stijgende is; ook het aantal is den Centralen Bond georganiseerde kan toor- en stationhouders. Op deze vergadering traden eveneens nieuwe leden tot de vakgroep toe. Het hoofdbestuurslid van den bond de heer D. Stoffels, hield eene inleiding 'over de salaris- en rechtspositie der kantoor- en stationhouders. Na zeer geanimeerde discussies, waarbii verschillende personeelswenschen naar voren werden gebracht, vatte de vergadering on der algemeene instemming de voornaamste zaken als volgt samen: De vakgroep Kantoor- en Stationhouders besprekende de huidige positie der kantoor' houders, wijst op den sterk-gewijzigden ar beid door toevoeging van nieuwe diensten bij P. T. T. en op den toenemenden geldelij- ken omzet, zonder dat tot dusver een rege ling voor vergoeding van kastekorten werd getroffen; vestigt de aandacht in verband met de komende herziening van het bezoldi- gingsbesluit op de voigende punten: le. dat het maximum van de salarisschalen der kan- toorhouders sedert 1925 van 100 tot 300 lager is vastgesteld en de verhouding met in 1920 gelijkwaardig-geachte P. T. T, groepen is te niet gedaan2e dat vele kan- toorhouders in bezwarende financieele om standigheden verkeeren, omdat voor 1925 het maximum na 6 jaar werd bereikt (thans na 12 jaar), zij dikwijls panden hebben moe ten koopen, bouwen of verbouwen en de be- dragen voor aflossing en rente door te sterk verminderde salarissen slechts met groote moeite kunnen worden betaald; dringt mede aan op herziening van de belooning der sta 1 tio nhouders, omdat ook hunne werkzaamhe den steeds worden uitgebreid; besluit, voora! in verband met't uitblijven eener betere clas- sificatie-regeling der hulpkantoren te bevoeg. der plaatse aan te dringen op eene verbete ring ten deze en deze motie ter kennis te brengen van de organisatievertegenwoordi- ging in de Centrale Commissie van Georga- niseerd Overleg. De samenstelling van het bestuur der vak groep Noord-Holland boven het IJ bleef on- gewijzigd. MET DE ALKMAAR PACKET NAAR IJMU1DEN. De Alkmaar Packet heeft een vlot geschre ven en aardig geili'ustreerc boekje uitgegeven waarin voor de liefhebbers van varen en d< bewonderaars van zee en strand uitvoerig uiteengezet wordt op welke wijze men beidi genoegens kan vereenigen door gebruik t( maken van de diensten der bekende stoom- bootonderneming. DIPLOMA BEHAALD. Onze stadgenoot, de heer A. Rentenaar, werkzaam aan de Cooperatieve Stoomzuivel- fabriek „Neerlandia" te Stompetoren, behaai- de Maandag 23 April een diploma van de Vakschool voor Kaasmakers, welke gedurei de 1926 en 1928 gehouden werd te Hoorn. N. O. G. In de Alkmaarsche Courant van gisterea staat onder het hoof-d „Onderwijzers-Spaai- bank van het N. O. G een verslag van de Zaterdag 21 April gehouden receptie ief viering van het 30-jarig bestaan dier instel- ling. Dit is een druldout, niet 30, maar 80 jaar heeft die instelling bestaan. BAZAR IN „WAAKT EN BIDT". Gisteravond, bij de opening van dezen bazar, waarvan wij in ons biad van gister al een en ander mededeeiden, werd getuigd van groote belangstelling. Feestelijk en kleurig was de aanblik der verschillende stands, met velerlei doeken en enkele lampions behangen. Alles zag er keu- rig uit en de verschillende artikelen waren overzichteiijk en ordelijk uitgestald. Te ruim 8 uur werd door ds. Verwaal de bazar met een enkel woord geopend. Na zang en gvbed zette deze de beteekenis van den bazar uiteen, die niet alleen dient tot ge- noegen, maar voor alles tot vergooting van den iuister van Christus. Met groote ver- wondering had spr. de verandering van het mwendige van het gebouw waargenotnen en hij bracht dank aan hen, die voor de organi satie zorgden, die artikelen schonken, ze sa- menbrachten en zoo voortreffelijk etaleerden. Deze bazar was nog een uitvloeisel van het 40-jarig bestaan van de zendingsvereeniging „Het Mosterdzaadj-e", dat onlangs was ge- vierd. Met het uitspreken van de hoop, dat ds kooplust der bezoekers, als bewijs van liefde voor het werk der Zending, groot zou zijn verklaarde ds. Verwaal den bazar voor ge opend. Daarna werd door den voorzitter, den heer N. van de Poll, de aandacht der talrijke aan wezigen nog eens gevestigd op de verschil lende attracties, waarna de bezoekers de ge- legenheid hadden te kcopen en te raden naar hartelust en hoe meer hoe liever. WIJZIGING VERORDENING GYMNASIUM. B. en W. schrijven in bijlage no. 41: Den 8en Maart j.l. ontvingen wij van Uws Vergadering om bericht en raad den weder voor U ter inzage gelegden brief van Cura- toren van het Gymnasium dd. 25 Februari t.v. Nr. 607, inhoudende het voorstel, artikel 4, le lid, der Verordening voor het Gymna sium (Gemeenteblad Nr. 169), thans luiden- de„Met vergunning van curatoren kunnen voor enkele der leervakken, en wel voor hoog- stens drie, toehoorders op' het Gymnasium worden toegelaten", te wijzigen in dier voe- ge, dat de beperking tot „drie" vakken ver- valt en ook toehoorders voor meer vakken kunnen worden toegelaten. In hun hierboven genoemden brief van 25 Februari j.l. noemen Curatoren de voordee- leu op, die deze regelig zai geven. Wij kunnen ons niet met het voorstel ver eenigen en steilen U mitsdien voor te nemer het voigende besluit: De Raad der gemeente Alkmaar; Gezien het voorstel van Burgemeester en Wethouders, opgenomen in bijlage nr. 41 tot het vers'ag van's Raads handelingen; Besluit vast te steilen de navolgendei

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2