miss van o Radio-hoekje FEU1LLETON. Londensch aanteekenboeh. No. 97 1928 Hintfird dertlpte 'aargang. Dinsda§r ^4. April. "^directeur ~deiT gemeente- WERKEN VAN ALKMAAR MAAKT BE- KEND, DAT OP WOENSDAG 25 APRIL A.S. DE ST. ANNASTRAATBRUG OVER HET LUTTIK-OUDORP VOOR ALLE verkeeR zal zijn AFGESLOTEN. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van politie Langestraat en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen II en 1 uur, de navol- ?ende voorwerpen als gevonden gedeponeerd op 18, 19, 20, 21 en 22 April 1928: kinder- portemonnaie, bruine portemonnaie, belasting plaatje in etui. Aanwezig en te bevragen bij de navolgen de ingezctenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op IS, 19, 20, 21 si 22 April 1928: 2 dozijn scharnieren, A. J. Overdijk, Dahliastraat 6; zilverbon, Wed. Wiese, Piusstichting Verdronkenoord; rij- wielplaatje in etui, J. Wortel, Omval 42; advindersmes, A. Elte, Laat 201giek, J .Croostheide, Zeglis 172; jongenspet, G. Re geer, Nieuwpoortslaan 73; gouden ring, B. Verhoeve, Druivenlaan 24; bos sleutels, J. van Brum, 2e Kabelstraat 2; belastingpl. in itui, J C. Sevenne, Burgem. Bosstr. 24, Oudorp; gymschoentje, E. Beets, Oudorper- dijkje 48; rijwielplaatje J. Pauwels, Luttik Oudorp 7; leeren koordje, J. Koesemans, Leeuwenhoekstr. 11kinderportemonnaie m. inh., W. Koning, Noordervaart-Schermer; 2 duiven, J. Biskanter, Lombardst. 7; 10 kis- ten, H. van Doom, Omval; huissleutel, j. Mans, Raaksje 20; schop, J. v. d. Brink, Oroot Nieuwland 51; damestaschje J. v. d Brink, Gr. Nieuwland 51; ganglooper, I landman, Metiusgracht 3; dop van een coliigas, W. Stoop le Kabelstr. 2; belasting plaatje C. Breed, Dijk 23; zilv. collier, N Adrichem, Sandersl. 8; tompouce, G. Wol- zak, Mient 20; kindertaschje, A. van Aarle, Bergerweg 5. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van politie. k Woensdag 25 April. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten. 12.30—2.Lunchmuziek door het Tria non-Trio. 5.307.15 Concert door het Om- roep-orkest onder leiding van Nico Treep. Act. Lampe, barlton. Egb. Veen, pianobege- lekfing. 7.157.45 Gezondheidshalfuurtje door Prof. Dr. Sleeswijk. 7.45 Poiitieberich- ten. 8.05—11.— Opvoering van .Pygma lion", door de N. V. Ver. Rotterd. Hofstad- looneel. Dir. C. van der LugtMelsert. Co- nedie in 5 tafr. van G. B. Shaw. Eliza, bloemenmeisje, Fientje de ia Mar. Mrs. Hig- gens, Willi. SchwabWeiman. Mrs. Pearce, nuishoudster, Jul. Roos. Mrs. Eynsford Hill, Dora Maus. Clara, haar dochter, Carta de Raet. Kamermeisje, Mies van der Haak. Henry Higgins, Louis Gimberg. Kolon. Pickering, L. van Gasteren. Dool-ittle, vuil- nisman, Nap de la Mar. George Hill, Ferd. Sterneberg. Sarc. toeschouwer, Joh. Sieen- bergen Jr. toeschouwer, Job. Haus. In de pauzes gra-mofoonmuziek. Hrizen, 340.9 M. (Na 6 uur 1870 M.) 12.30—1.45 N. C. R. V. Lunchconcert. H. Herman, viool. Mevr. R. A. van der Horst, piano. H. van der Horst, cello. 5.6.Kin- deruurtje onder leiding van mej. G. Ingwer- sen. Mevr. A. van EijkMiiller, zang. Mej. C. Miiller, piano. 7.7.30 Stenografielessen. 7.30—8.— Concert door de Kinderzang- klasse van de H. S. Z. Afd. Oost te Amster dam, onder leiding van Mc-j. C. Mollenkamp. 8.—Concert. Sprs.: Ds: B A. Knoppers: Hoofd. Ds. P. Nei-d'eclc: Hart. H. A. Gor- deauHand. De heer en mevr. j. van Rooyen, piano en viool. Kin-dero-rkest, best, uit leerlingen van de Nwe. Muziekschool (Utrecht, I t en Bilthoven), onder leiding van F. v. d. Meyden. Daventry1600 M. 9.35 Kerkdienst. 10.20 Oramofoonmuziek. 11.20 Balladenconcert, sopraan en bas. 11.50 Dansmuziek. 12.20 120 Orkestconcert. 2.20 Dansmuziek. 3.05 Causerie. 3.20 Licbt klassiek concert. Jo Lamb Strijkkwartet en sopraan. 4.35 Kin-der- uurtje. 5.20 Orkestconcert 5.40 Tuinpraatje. 5.50 Nieuwsfcerichten. 6.05 Orkestconcert. 820 Lezing. 6.35 De sonates van Beethoven voor viool en piano. 6.45 Lezing. 7.05 Vau- Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeevalk"). ,,Ik weet niet welke deugdeu hi] bezit; zijn ondeugden zijn in de heele w-ereld bekend. H'l is een losbandige vent, een speler, een doordraaier. hij gooi met zijn geld. Ze z-eg- £endat hij een gunsteling is van den koning dat zijn kolc-ssale buitcn-sponghed-en hem den bijnaam hebben bezorgd van „De Luis- terrijke Hij laehte kortaf. „Een geschikte oienaar voor zulk een mees-ter als Lodewijk den Rechtvaardigde!" ."Mijnheer de vicomte", zei tot mijn «?en verdediging, „ik verzelcer u dat u hem onrecht aandoet. Hij is buitenspong maar J»n*;hij is lesbandig, maar arh hij is 'J. is otnringd door losband-ge jon- mu. hi] speelt, maar hij is volkomeu eerlijk. loot mijmijnheer, ik ken Marcel de Bar- fin ondeugden zijn bepaald zoo ..jl ?'s men gewoon is te denkez: ik L, 1 betzelfde van hem mag zeggcr* u zooeven van zijn vader retuigde 11? eerlijk en rechtechepen gentleman". Lr'J1- onicerende geschiedenis met de van Bourgondie", vroeg Lavddan op devilTe. 8.05 E. PenviMe, fkuit. 8.20 Nieuws- berichten. 8.35 Lezing: Across the Persian Mountains. 8.50 Nieuwsbtrichten. 8.55 Het „Wireless" harp kwintet, viool, flu-it, clari net, cello en harp. 9.35 Mr. A. J. Alan: The B. B. I. 10.2011.20 Dansmuziek. Parijs „Radla-Paris1750 M. 9.50— 10.Concert. 3.054.05 Orkestconcert. 7.5010.20 Populaire dansen en liederen van Fransche componisten. Orkest onder lei ding van M. M. de Ranse. Langertberg, 469 M. 12 25—1.50 Concert door de militaire kapel. 5.206.15 Orkest concert. 7.358.40 Concert. Werag-strijk- kwartet. H. Holwe, bariton. O. L. Brandt, causerie. Eysoldt-kapel. 8.45—10.— Concert door de militaire kapel. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Konigswusterhausen, 1250 M. (Zeesen). 11.204.20 Lezingen. 4.205.20 Orkest concert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.208.50 „Rundfunk", hoorspel van Kurt Pelser. Tom der Schuttelreimer der Berliner Illustrier- ten. 8.50—10.05 De Deutschmeisterkapelle. 9.5011.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Concert door het Philharm. orkest. 5.20 Orkestconcert. 7.20 „Der heilige Morgen", opera in 3 acten van Dietridi. Daarna tot 11.20 Dansmuziek. Brussel, 509 M. 4 205.20 Trioconcert. 7 359.3'5 „Veronique", operetta van Mes- sager. Ford, apostel van vrede en welvaart. Henry Ford is in ons midden en hij heeft al spoedig, nadat hij voet aan wal had gezet, getuigd van zijn eenvoudige wijsgeerigheid. Machines, hooge loonen en vrijhandel zijn naar zijn idee de grondstoffen, waaruit vrede en welvaart in de wereld kunnen worden op- gebouwd. Hij heeft het voorbeeld gegeven in zijn eigen voorbeeldig vredige en welvaren- de bedrijven. Hij heeft er zeker hooge loonen gegeven; en de machines hebben er op onver- gelijke wijze productie versneld en eenvou- dig gemaakt. Maar Ford begon met een ont zagelijk voordeel. Zijn „Lizzies", waarvan hij nu „ladies" heet gemaakt, waren de eerste goedkoope motorvoertuigen van Amerika Concurrentie kende Ford niet in de eerste ja- ren van zijn bedrijf. Er is geen twijfel aan dat hij zijn kans heeft waargenomen met een genialiteit en een oorspronkelijkheid van in- zicht, die haar weerga in de wereld niet ken- nen. Er is ook geen twijfel aan dat de indu- strieele toestanden in de gansche wereld en van den weeromstuit wellicht ook de pili tieke heel wat beter zouden zijn geweesi dan ze zijn, indien het lot over den geheelen aardbol Fords had doen geboren worden daar zit de kneep. De mcesterhand, het mees- terbrein heeft van de ondernemingen te Detroit gemaakt wat ze zijn. De eenvoudige beginselen van Ford zij voortreffelijk; maar ze schreeuwen om een Ford die de gave en de genialiteit bezit ze in toepassing te brengen met zulk een luisterrijke uitkomst. Ford kan ons alleen vertellen wat vrede en welvaart kan brengen. Hij kan ons niet zeggen hoe wij het moeten aanleggen. Zoo is het altijd met geniale mannen van de daad. Dat Ford meer een man van daden dan van woorden is bleek ook toen hij aan een feestmaal in Savoy door de American Society werd gehuldigd. Hij leverde er de kortste speech, die wellicht ooit onder zulke omstan digheden is gehouden. Ford dronk ijswater aan het maal en rookte niet. Had hij ons niet den vorigen dag verteld dat drinken en rooken de cellen der hersenen aantasten? Nadat groote heeren, o.a. de Amerikaansche gezant, hem in redevoeringen den hoogsten lof had- den toegezwaaid, stond "Ford op en zeide: Ik wensch te zeggen dat mevrouw Ford en ik ons zeer vereerd voelen hier tegenwoordig te zijn om zooveel vooraanstaande vertegen woordigers van twee naties te ontmoeten. Ik dank u Dat was alles. Hij ging zitten te midden van verbaasde stilte, die aanhield tot- dat de gasten wat hersteld waren van den schok. Want zooiets is een schok, zooals ieder- een beseft die een Britsche banuetten waar de sluizen der welsp-rekendheid bij traditie wijd open moeten staan, heeft aangezeten Ford zat den heelen avond op zijn eereplaats als een profdSsor die uit plichtsgevoel een wild feest van studenten bijwoont. Zijn ge- zichtsuitdrukking verried geen gevoelens, hoe treffend de hulde ook soms was die van d lippen van de sprekers kwamen. De nieuwe Bank-Vacantie. Als ik iets van de veranderde viering van „Bank Holidays" wil zeggen moet ik er eerst de oude tegenover stellen. Ik herinner mij va- gelijk aan Tweeden Paaschdag op de heide van Hampstead, in het Noorden van Londen. Het was voor den oorlog, in die dagen die nu zoo ver verwijderd schijnen, toen de boter d: helft kostte van nu en toen men hier Duit- schers vereenzelvigde met luidruchtige straat- muziek, met adem en koper in plaats van met bloed en ijzer. Zoo lang is het geleden. den toon van iemand die een vraag doet waarop geen antwoord te geven is. „Mijn hemel!" riep ik uit, „zal men die onvoorzichtigheid dan nooit v-ergeten? Een jeugdi-ge onvooizichtigheid, die zonder twij fel zeer sterk overdreven werd buiten de hofkringen". De vicomte keek mij een oogenblik met verbazing aan. „Mijnh-eer de Lesperon", zei hij eindelijk, „u schijnt veel op te hebben met dien Barde- lys. Hij heeft een flinken steun aan u en een knappen advocaat. Toch kunt u mij niet overtuig-en". Hij schudd-e het hoofd plechtig. Al beschouwde ik hem niet als een man zooals ik hem daareven noemd-e, maar als een toonbeeld van alle d-eugden, toch blijft zijn komst hier op Lavedan een daad die ik hem zeer kwalijk neem." „Waarom, mijnheer de vicomte?" „Omdat ik van het doel van zijn komst op de hoogt-e ben. Hij komt om mijn dochter het hof te maken". AL hij een bom in mijn bed geworpen had, dan kon ik inderdaad niet ®«er verschrikt zijn. „Dat verwondert u, niet waar? Maar ik kan u verzekeren dat het zoo is. Een maand geleden k-reeg ik bezoek van den graaf de Chatellerault ook een van die mooie gun- s'-elingen van zijn majesteit. Hij kwam zon- d-» uitnoodiging outvangen te hebben; hij eV ook geen reden oo van zijn komst, hij *^*akte, zei hij, een reis-je door de province, r-oar zijn cleizier. Mr kende hem heel wei-nig Maar ik herinner mij den dag en zijn avon- turen. Ik toog naar de fameuze heide omdat men mij had verteld dat de „costermongers" (straatventers) er met hun vrouwen de bloe- metjes buiten zetten, op hun eigen schilder- achtige manier. Er werd druk gezongen, ge- lald en gegild. Het was „OJd England" in zijn vroolijke uren. Er waren veel muziekin strumenten van primitieve functie, mond- en andere harmonica's en stuiversfluitjes, schel, en verwoestend voor zwakke trommelvliezen De liederen waren niet verheffend; geen oude balladen en volksliederen van verheffenden klank en plechtige melodie. Men zong er de liedjes van den dag, populair gemaakt door de „music halls", waar ze werden gezongen door dikke vrouwen alsnog dikke vrou wen wier beenen uit de tricots schenen te bersten. Het was Engelsch „taraboemdiej^e", met woorden die grif spraken van spot-en- liefde tot eenvoudige gemoederen in lol-stem ming. Wijlen Albert Chevalier, de „bart" voor het rauwe volk van de stad, heeft in zijn tijd naar's volkskunstenaaars wijs de poster- mongers" gei'dealiseerd in hartroerende lied jes. Maar de ,costersongs" werden niet door de posters", wel door een fijngevoeliger klas se gewaardeerd. Op de heide van Hampstead, wanneer het bank-vacantie was, wapenden de mannen zich met varkensblazen en ratelaars. Zij droegen merkwaardige pakken, bezet met rijen kleine parelmoeren knoopjes tot op de broekspijpen, wijd op de schoenen. Zij had- den dophoeden op met lage bollen, zooals Zeeuwsche boeren ze wel hebben, en versierd met papieren veeren. De vrouwen waren uit- gedost in fluweel van harde kleur, wijnrood of Pruisisch blauw, met wijde I'okken die over haar hielen vielen en met breed gerande hoeden op met zware pluimen van struisvee- ren. De groote hei was als een golfstroom van toffe knapen en meiden, die hosten en dansten en met kokosnoten gooiden naar schijven en rondtolden op de mallemolens. De menschen waren verhit door drank, die op de hoeken van deze speelplaats voor volwasse- nen te koop was. Den heelen dag vermaakten zij zich en wanneer de schemering viel droe gen de vrouwen de hoeden van de mannen en de mannen de hoeden van de vrouwen. Zij togen naar het ondergrondsche station wan neer de dag plaats had gegeven aan den nacht en zij waren zat van drank en vreugd waneer zij huistoe rommelden door de inge- wanden van de aarde. Dat alles is voorbij. De posters" en hun vrouwen en het rauwe volk dat om hen heen woelde in bankvacantie-vreugd zijn van de heide verdwenen. Toen ik er in den middag van den Tweeden Paaschdag een kijkje ging nemen was er geen parelmoer, geen struis- veer en zelfs geen harmonica. De schommels en draaimolens waren er nog wel. Maar de schommelaars en de draaimolenaars waren innig burgerlijk en ordelijk. De menschen ge- noten van hun vrijen dag zonder uitgelaten- heid en wildheid maar met beheersching en oordeel. De typische „coster"-kleeren hadden plaats gegeven aan de uniforme kleeding van den dag. De schilderachtigheid was verdwe nen maar het beschaafdere gedrag vergoedde veel. Hier was een symptoom van dat vermen- gingsproces, dat nu aan den gang is en waar van Henry Ford heeft gwaagd toen hij ons dezer dagen vertelde dat de menschheid op een hooger peil van beschaving en ontwikke- link kwam dank zij zulke „mengers" als ra dio en den automobiel, die den blik der mas- sa verruimen en haar kennis en goeden smaak bij br engen. Eens waren de Engelsche „Bank Holi days" wild-e en hachelijke dagen waarin de de menigte geen raad wist met haar vrijheid en tot baldadigheid en woestheid overging Nu is de orde welhaast voorbeeldig. Record-treinritten. De Britsche spoorweg-maatschappijen die diensten onderhouden tusschen Londen en Schotland hebben die diensten den laatsten tijd aanmerkelijk versneld door de treinen aan een stuk te laten doorrijden over groote af- standen. Eenige treinen stoppen siechts aan een tusschenstation op de route Londen Schotland. De Noordoostelijke Spoorweg gaat nu in dit opzicht nog verder en zal van 1 Mei af treinen laten rijden tusschen Londen en Edinburg, die aan geen tusschenstations stoppen. Die sneltreinen, voortgetrokken door de vermaarde „Flying Scotsman"-locomotie- ven, zullen den afstand van bijna 635 K M tusschen de twee hoofdsteden in 10 l/4 uur afleggen. Deze treinritten aan een stuk wor den de langste van de wereld. De locomotie- ven krijgen twee stel personeel. Na 200 miji vervangen zij elkaar en kan de ploeg, die dienst heeft gedaan, langs een voor het doel geconstrueerde gang een coupe in den trein bereiken, waar hij kan rusten, eten en zelfs slapen. De locomotieven hebben genoeg ruim- te voor brandstof en aanvulling met water geschiedt uit troggen tusschen de rails, waar uit de locomotief het al rijdend opzuigt. Provincisal nSeuws en had ook volstrekt geen begeerte hem na- der t-e Keren kennentoch installeerde hij zich hier met een paar bedienden en scheen van plan te zijn lang te blijven. Dit verbaasde mij zeer, maar den volgen- den morgen werd de zaak opgehelderd. Een koeri-er. afgezond-en door een van mijn oude vrienden aan het hof, bracht mij een brief waarin hij mij meldde dat monsieur de Cha tellerault op raad van den koning naar Lave dan was gegaan om aanzoek te doen om de hand van mijn dochter. De reden daarvoor was niet ver te zoeken. De koning, die veel met hem opheeft, wou hem helpen; de ge- makk-elijkste manier om iemand geld te ver- schaffen is een rijk huw-elijk en Roxalanne wordt beschouwd als een rijke erfgename. Da a re n bo ven weet ieder-een dat ik veel in- vloed heb in deze provincie en men vreest dat ik afvallig zal worden van de partij van den kardinaal. Welke beter-e band zou er te bedenken zijn om mij weder aan de Kroon te verbi-nden want kroon- en kardinaals- muts zijn gelijkluidend in dit Frankrijk. waar alles onderste boven gegooid wordt dan mijn dochter uit te huwelij-ken aan een van 's konings gu-nstelingen? Maar als die waarschuwing niet bijtijds was gekomen, dan weet God alleen hoev-eel kwaad hi-eruit had kunnen voortkomen. Miin- heer de Chatellerault had mijn dochter nog maar tweemaal gezien. Den dag dat ik die bewuste tijding ontving, z-ond ik haar naar Auck naar familie van haar moeder. Chatelle rault bleef een week. Toen begon hij onge- EGMOND AAN ZEE. De gymnastiekvereeniging „Achilles" gaf Donderdag en Zondag een uitvoering in de zaal van den heer Gravemaker. De heer P. Pastoor opende met een korte toespraak, waarin hij o.a. dank bracht aan d" vereeniging „Koninginnedag" voor haar be- langstellmg en den heer Bosschaart voor diens medewerking bij de voorziening in een tijdelijk oefenlokaal. Ook den heer Van der Stok en -diens partner werd dank gebracht voor de muzikale medewerking terwijl den directeur, den heer Budding, een bloemen hulde werd gebracht. Het programma was als steeds zeer om- vangrijk, doch de regeling was heel wat beter, zcodat de verschillende nummers vlug achter elkander konden worden afgewerkt. Goed ge zien was het ook, dat voor de pauze alleen de jongeren, na de pauze de dames- en heeren afdeelingen aan de beurt waren. De verschillende nummers der adspiranten, verdeeld in een jongens en twee meisjesafdee- lingen, maakten een heel aardigen indruk en deden de verwachting koesteren, dat die jon gens en meisjes eenmaal flinke turners en een sieraad voor „Achilles" zullen worden. Mite zij natuurlijk zich trouw-oef-enen en goed hun best doen. Het werk der grooteren toonde een aanmer- kelijken voortuitgang sinds de eerste uitvoe- ringen. Zoowel de dames al de heeren bleken zich aan de verschillende toestellen heel wat beter thuis te gevoelen, zoodat bij velen een grootere zekerheid van bewegingen kon wor den opgemerkt, sommigen tot flinke presta- ties in staat bleken te zijn. Hoewel het bij zulk een uitgebreid prcgrapma niet doenlijk is in een lcort bestek alles de revue te laten passee- r-en, mag toch wel een uitzondering gemaakt worden voor het fraaie num-mer „Waaier- dans" van de damesafdeeling. Deze vrij lang- durige dans, vol afwisseling in de figuren, was uitstekend ingestud-eerd, terwijl de keuri- ge witte costumes en de versiering met zilver- garneering in het afwisselend gekl-eurd licht der schijnwerpers het effect niet weinig ver- hoogden. De aandacht bij dit nummer was dan ook zoo groot, dat men in de zaal een speld kon hooren vallen, terwijl de dames zich geruisloos over het tooneel bewogen. Een daverend applaus was een welverdiende hul de, die net zoolang aanhield tot het scherm weer opging en de dames zich bereid toon den dezen dans nog eens te herhalen. Met het- zelfde succes. Ondanks de zeer vlugge afwerking van het programma werd het toch vrij laat, eer alles klaar was. Voor de ouders, die hun jongere kind-eren liever niet zoo laat naar bed stuur- den, was de regeling echter zoo, dat daaraan voldoende tegemoet gekomen werd. Beide avoncfen werden met bal besloten. Verheugende ommekeer. Zondag 22 April decide dominee Roo- bol, pr-edikant der Ned. Herv. gemeente al- hier, aan het einde er godsdienstoefening mede, dat hij voor het beroep naar Sleewijk had -bedankt. Men zal zich herinneren, hoe in Novembi van het jaar 1925 de gemoederen van alle belangstellenden in het kerkelijk leven in den lande in beroering werden gebracht door het plotseling verdwijnen van den heer Roobo! uit zijn gemeente, tengevolge van de zeer on- aangename verhouding tusschen het kerkbe- stuur en den predikant. Een druk bezochte vergadering van gemeenteleden besloot den voorganger telegrafisch terug te roepen, ter wijl een deputatie van personen van uiteen- loopend-e richting op reis trok om den domi nee te bewegen zijn reeds ingediend ontslag in te trekken. Een en ander had ten gevolge, dat deze kwestie tot een gunstige oplossing werd gebracht. Thans echter werd den heer Roobol een be roep naar elders aangeboden en het is voor alle betrokkenen een verheugend feit, dat ds Roobol ondanks het daaraan verbonden financieele voordeel v-erkozen heeft te blij ven in dezelfde gemeente, die hij eerst meende te moeten ontvluchten. Dit besluit was het ge volg van den aandrag van vele gemeente leden en bovenal van de hartelijke verzoeken van het kerkbestuur, zooals de predikant mededeelde. De heer Pluimgraaf bedankte namens de gemeente den heer Roobol voor diens besluit in een toespraak, waarin hij naast een herin nering aan de moeielij-ke tijden van voorheen er zijn blijdschap over uitsprak, dat de ver- houdingen thans zoo geheel anders geworden zijn. Aan het slot verzocht spr. de gemeente om den herder, die zichtbaar aangedaan was, toe te zingen: „Dat's Heeren zegen op U daal", enz. Vervolgens sprak de heer Van der Haagen namens het kerkbestuur. Spr. zag zich het gras voor de voeten weggemaaid door den vo rigen woordvoerden, bij wiens toespraak hij zich geheel aansloot, zonder in herhalingen duldig te worden en vroeg wanneer mijn dochter t-erug kwam. „Zoodra u vertrekt, mijnheer", antwoordd-e ik en toen hij er op aand-rong, dat ik hem d-e reden zou zeggen, deed ik dat met zoov-eel openhartigheid, dat hij binnen de vie--en-tv/intig uur op de te- rugreis was naar Parijs". De graaf zw-eeg en li-ep de -kamer op en neer. terwijl i-k over" zijn woorden nadacht, die mij met iets zeer merkwaardigs bekend maakten. Een oogenblik daarna ging hij voort: „E-n nu het hem met Chat-ell-eraul't niet ge- lukt is, kiest de koning een g-evaarlijk-er per- soon om zijn plannen ten uitvoer te brengen. Hij zendt den markies Marcel de Bardelys -naar Lavedan- met dez-elfde opdracht. Zonder twijfel schrijft hij het ech-ec van Chatellerault aan onhandigh-eid toe en hij heeft besloten ditmaal een man te zenden die bekend is om zijn hoffelij-ke ma-nier-en en zij-n aardig optre- den, zoodat hij stellig mij-n dochter in zijn netten zal vangen. Het is een groot compli ment voor ons, dat hij den kna-psten en m-eest begaafden gentleman van zijn hof zoo zegt men tenmi-nste naar ons toezendi en toch het is een vleierij waar ik niet gevoeli-g voor ben. Bardelys gaat hier even goed on- verrichter zak-e va-ndaan als Chatellerault. Als hij zijn gezicht maar v-ertoont dan vertrekt mijn dochter weer naar Au-ck. Heb ik niet groot g-elijk, monsieur de Lesperon?" „Ja zeker", antwoordde ik langzaam als iemand die nadenkt „als u tenminste over- tuigd te dat uw opinie omtrent Bardelys juistj DE KOOPERS EN KOOPSTERS VINDEN HUN VVEG NAAR UWE ETALAGES EN MAGA2IJNEN GEM AKKELIJ KER, WANNEER- U HEN DOOR MID DEL VAN: GOEDGESTELDE ADVERTEN- TIES DUIDELIJK MAAKT. DAT DE WEG NAAR UWE MAGAZIJ- NKN TEVENS DE WEG IS NAAR HUN VOORDEEL. :i ADVERTEERT IN DE ALKMAARSCHE COURANT. te willen vervallen, er tevens op wijzende, hoe er tegenwoordig een aangename samenwer- king bestaat tusschen den voorganger en het kerkbestuur. De dominee verdiende meer, doch de gemeente kon het niet dragen. In de dagen der strubbelingen schreef een der als dichtst bij het vuur zijnde ook het best ingelichte bladen, de Alkmaarsche Courant, bij den terugkeer van ds. Roobol het volgen- de, dat blijkbaar ook bij andere sindsdien voor- komende gelegenheden op weg was be waar- held te worden: „Zeker mag verwacht worden, dat door deze oplossing de onderlinge waardeering, de erkenning van ieders rechten en de eerbied voor ieders overtuiging, die ook door andere omstandigheden verloren dreigden te gaan, aanmerkelijk zijn gestegen en het gemeente- leven zal kunnen worden, zooals dit in een gemeenschap van menschen van onderschei- den opvatting behoort ie zijn. Per apera ad astra! Ook het onaangenamf kan nuttig zijn voor het goede". HEILOO. 'V Zaterdagavond 7 uur had de aanbieding plaats van het geschenk der burgerij ter ge- legenheid van de opening van het nieuwe raadhuis. Zooals we reeds meldden was het geschenk een paar lantaarns, die een plaats hebben ge- kregen aan weerszyden van de groote trap. De lantaarns zijn eenvoudig en streng van lijn en passen volkomen bij het raadiiuis. Toen het 7 uur werd begon het plein voor het raadhuis zich te vullen met belangstellen den. Spoedig arriveerden de fanfarecorpsen „St. Caecilia" en „Eensgezindhcid", die de stemming er in brachten. Intusschen waren de burgemeester, de wet- houders en de raadsleden gekomen, de mees- ten met hunne dames en terwijl het intus schen schernerig begon te worden, werd het licht ontstoken en konden we het effect van de verlichting opnemen, welke in elk opzicht voldeed. Van de feestcommiss-ie trad naar voren d; heer W. van de Vail, die zeide, dat hem het voorrecht was geschonken om het woord ts voeren. Het is, aldus spreker, een klein ge schenk van de burgerij aan het gemeentebe- stuur. Aan dit aanbieden te een geschiedenis verbonden, n.l. dat jong en oud, arm en rijk, aan dit geschenk heeft bijgedragen. Hier ziet ge voor u het ontwerp van den heer Saal en kunt ge de kunst van het ontwerp, welke ge op papier hebt gezien, nader aanschouwen Spr. hoopte, dat de burgerij het met ons eens is, dat een paar lantaarns hier op zijn plaats zijn. Spr. sprak de hoop uit, dat de belichting niet enkel buiten, doch ook in de raadszaal zij, in welk gebouw geijverd mod worden voor het belang der gemeente en voor de gemeenienaren irdividueel; zonder licht geen waarheid, zonder waarheid geen recht. Burgemeester en Wethouders, ik hoop, dat gij veel genoegen van de lantaarns zult heb ben en dat uw gemeente mag worden een bloeiende gemeente. Aanvaard dit geschenk als uiting van de burgerij aan uw College en den Raad. (Applaus). De burgemeester antwoordde, dat hij niet het woord voerde tot den raad, maar in de eerste plaats tot de burgerij. Hij bracht har- telijken dank voor 'i aangeboden geschenk, dat zoo spontaan is biieen gebracht. In °e- dachte ging spr. terug tot 20 April van het vorig jaar, toen de eerste steen te gelegd van dit raadhuis, dat 25 November is ingewijd Op dien dag werd een foto aangeboden van de lantaarns, die heden zijn aangekomen en door ons gaarne zullen worden aanvaard. D? voorzitter van de feestcommissie heeft d« hoop geuit, dat ze een symbool moge zijn die „Ik ben meer dan overtui-gd. Welke anden red-en zou hij kunnen h-ebben om te Lavedan te komen?" Dat was een vraag die ik niet trachtte te b-eantwoorden. Geiukkig verwachtte hij ook g-een antwoord. Hij gaf mij de rijheid over -een a-nd-ere verklaring na te d-enken van een zaak waarmee ik zeer verv-uld was. Chatelle rault had geen op-en kaart met mij g-espeeld Menigmaal s-ed-ert mijn vertre-k uit Parijs had het mij verbaasd dat hij zoo spoedig zijn heele fortui-n had gewaagd op een zaak die toch eigenlijk alleen afhing van de gril van een vrouw. Dat ik onmiskenbare voorrechten bezat bov-en hem. zoowel wat mij-n persooti betreft, als mij-n afkomst. en mijn rijkdom kon Chatellerault niet over het hoofd h-ebben ge zien. En toch scheen de mogelijkh-eid dal deze vooriechien voldoende konden wezen om d-e genegenh-ei-d van het jon-ge meisje te winnen niet zwaar hebben g-ewoge-n toen hi/ d-e on wijze w-eddenschap aan-ging. Dat het hem niet was gelukt, was geen reden t-e verond-erstell-en dat het mij ook zdu mislukk-en. Zulk een argument ging niet op en reeds menigmaal. zooals ik zei, had het mij verbaasd in de laatste dagen hoe sooe- dig Chatellerault d-e w-^ddenscha-p had aan- genomer.. Nu be-greep A het. Hij reken-ie er op dat de v'icomte de Lav6dan precies rete- neeren zou zooals hf werkelijkheid deed tn hij ve-trouw.^? dat ik evemnin in de ge legeofewd gwield »sw wcrd-en deze schoone er, hoeie Roxaianr- ^mraoeten. yervoigd). D2 Ki 13] is."

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5