BinnenSand - den raad zal verlichten. Ik onderschrijt dit en hoop, dat de besluiten die door den raad wor- den genoraen, in het belang der gemeente zijn. Met een „lang leve Heiloo, lang leve de fieestcommissie" werd het geschenk aanvaard, waarna de muziek zich liet hooren. Hierna gingen de genoodigden naar de raadszaal, waar een nieuwe verrassing wachtte. De klok voor de nieuwe raadszaal was eveneens aangekocnen en boven den in- gang aangebracht. Ook dcze klok past zich aan bij den eenvoud welke de geheele raads zaal kenmerkt. Nadat de eerewijn was aangeboden, dankte de burgemeester nogmaals voor de aangebo den geschenken en bracht een bijzonder woord van dank aan den heer van Gemeren, die leiding heeft gegeven en op wkn men nooit tevergeefs een beroep deed Spr. bracht ook zijn dank aan de beide fanfarecorpsen, waarmede de geheelC raad instemde. (Ap- plaus). De heer van Gemeren meende, nu de bur gemeester zijn naam genoemd had, nog iets in het midden te moeten brengen. Spr. is dankbaar uiting te kunnen geven van sympa- thie van de burgerij aan het gemeentebe- stuur. Tot dit oogenblik heeft de ieestcommis- sie de med ewer king gehad van alle rangen en standen. Was de aflevering van de lan- taarns niet zoo onverwachts gekomen, dan was de omvang van de feestelijkheden zeer zeker grooter geweest. Ook was het om ver schillende redenen wenschelijk om de lan- taarns hedenavond aan te bieden. Spr. weidde nog uit over de saamhoorig- heid van raad en burgerij en stelde voor een hartelijken dronk te doen op den burgemees ter en de gemeente Heiloo. (Instemming). Daarmede was de officieele plechtigheid geeindigd en bleef men nog eenigen tijd ge- zellig bijeen. De bisschop van Haarlem heeft tot kerkmeester benoemd den heer Jb. Molenaar en tot armmeester den heer W. P. Swart. Zaterdag was het 3-jarig zoontje van den heer B. op de treeplank van de autobus geklommen, zonder dat zulks was ontdekt. De kleine was onder Limmen gevonden, zon der dat men het kind herkende. Wonder ge- noeg was de kleine vrijwel ongedeerd. Men kan zich de vreugde der ouders indenken, toen men de kleine had gevonden. De 3-daagschebazar van de voetbalver- eeniging V. V. H. is achter den rug en is in menig opzicht een succes geweest. De bazar-commissie, bestaande uit de hee- ren S. Bakker, W. Bruul, W. van de Vail Sr., A. N. K. Hopman, J. Rus Czn., G. Heijt, F. C. Jonker, W. van de Vail Jr. en W. Vas- binder, heeft met deze groot opgezette bazar die getuigde van durf en ondernemings- geest een buitengewoon succes gehad, dat de stoutste verwachting heeft overtroffen. Het moet gezegd worden: er was alge- meene medewerking, doch zonder de dames en heeren verkoopsters en verkoopers was zooveel niet bereikt. Zaterdag was het niet druk, doch Zondag zoo overweldigend, als we nooit op een dorp hebben gezien. Op prijs is gesteld de medewerking van het zangkoor Harmonic", van het fanfare- corps „Eensgezindheid", doch niet het minst van de gymnastiekvereeniging ,,DO.V.E.S", de rhytmische dans van de dames-leden van bovengenoemde vereeniging trok bijzonder de aandacht. De clou van de attracties was het rad van avontuur. We zouden zoo gaarne eenige na- men noemen, doch laten dit na om anderen niet te vergeten of te verongelijken. Hoewel de totale juiste ontvangsten nog niet volledig bekend zijn, is het financieele resultaat zoodanig, dat het bestuur volkometi tevreden is. We verheugen ons over het succes, want't is bekend, dat het bestuur van V. V. H. niet op den geldbuidel zitten gaat, doch weer iets zal presteeren dat in het belang is van den bloei van ons mooie dorp of ter bevordering van het vreemdelingenverkeer S SCHAGEN. De heer C. Roggeveen van hier is geslaagd lof le s. f 18.2020.20; Brusselsch lof 2e s. 14.4016.80; Kropsla 6.80 10.50; Postelein 1.03—/ 1.13; Radijs 5.708.60; Raapstelen 2.604; voor het examen 3de stuurman. WIJK AAN ZEE EN DUIN. In den nacht van Zondag op Maandag heeft het zoo hard gevroren, dat in de duin- streek vele vroege aardbeienknoppen afge- vroren zijn. CASTRIGUM. Naar wij vernemen is mej. M. J. Tilleman benoemd en reeds in functie getreden als onderwijzeres aan de R. K. Meisjesschool al hier. Mej. Tilleman was voorheen bij het bij zonder onderwijs te Maastricht werkzaam. Naar we vernemen zal bij gelegenheid van het muziekconcours, dat op 10 en 17 Juni alhier wordt gehouden, door, de vereeni ging „Castricum Vooruit" een groot vuur- werk worden afgestoken, waarvoor de gelden al bijeen zijn. Het zal worden geleverd door de firma Kat te Leiden. Bovendien zal een winkelweek worden ge- organiseerd, terwiji daarnaast een wedstrijd zal plaats hebben voor hen die hun tuintjes't fraaist versierd hebben. Voorts zal getracht worden een gevelversieringswedstrijd te hou- den. Wat het bevorderen van het bezoek aan't strand betreft, worden besprekingen gehou den en plannen ontworpen tot het organisee- ren van kinderfeesten tijdens het badsei- zoen. Naar ons gebleken is, zal dc dubbele gouden bruiloft van de echtparen Mooij— Kuijs en ReijndersMooij niet worden ge- vierd op 2, doch op 5 Mei a.s. Zooals men zich zal herinneren is de heer Mooij oud-burgameester dezer gemeente. BERGEN. Door den bisschop van Haarlem zijn her- benoemd tot kerkmeester der R. K. kerk alhier de heer P. Roskam en tot armmeester de heer W; Spierings. Voorts is herbenoemd tot cor- respondente der R. K. vereeniging tot be- scherming van meisjes mej. C. M. Terra. Zaferdagavond hield de Algemeene Onderlinge Begrafenisvereeniging „Bergen" in het caf6 van den heer Smit een algemeene ledenverggdering. Nadat de yoprziWer, dc heer C. Groot, de vergadering geopend en den leden een woord van welkom toegeroe- pen had, werd voorgelezen het antwoord van de Verzekeringskamer inzake "t voorstel om aan de leden bij een geval van ovcrlijden in hun gezin, eene tegemoetkoming van 20 uit de kas der vereeniging toe te kennen in de kosten eener lijkkist. Uit het voorgelezen ant woord bleek, dat zulks niet geoorloofd was, waarna de vergadering besloot zich aan het advies der Verzekeringskamer te houden. Een hierop gevolgd voorstel van het be stuur om de leden over de maanden Novem ber en December a.s. vrij te stellen van don tributiebetaling, werd met 20 tegen 11 stem- men aangenomen. Tot lid der eommissie voor het nazien der rekening 1928 werd benoemd de heer P. Bes- se, die zich deze benoeming liet welgevallen Gevonden voorwerpen. Een groen dames-portemonnaitje met eenig geld; een oliekannetjeeen kwartie; een En- gelsche schroefsleutef; een zeemlederen porte monnaie met eenig geldeen zwart fluwee- len dameshc:deenige Lotisico-loten; een rij zweep; een zwarte tompouse met grijzen knop; een etui met rozenkrans en eenig geld een R. K. kerkboekje. OUDE NIEDORP. Alhier is ter secretarie aangifte gedaan dat onder het vee van den veehouder R. S. te Verlaat, en N. T. te't Veld, mond- en klauw- zeer voorkomt. NOORD-SCHARWOUDE. De Markt. De koude van deze week heeft een gunsti- gen invloed gehad op de prijzen van roode, gele en witte kool. Onze tuinders hopen dan ook, dat het nog twee weken koud blijft, welke hoop zeker door velen onzer lezers niet zal worden ge- deeld. De aanvoer van Deensche witte kool was bijna zoo groot als de beide voorgaande we ken te zamen en ondanks dat liep de prijs met ongeveer f 2 per 100 Kg. op. De aanvoer van roode kool was vrij gelijk aan die der beide voorgaande weken, doch de prijs was wel 5 hooger, waardoor zelfs 33.60 als hoogtepunt bereikt werd. De aanvoer van gele kool was grooter dan de beide voorgaande weken tezamen, terwiji ook daarvan de prijs ongeveer 2 hooger werd. Deze week kan dan ook voor onze tuinders als een uitstekedne beschouwd worden. Uien en peen worden bijna niet meer aan gevoerd. De totaalaanvoer was: 155 wagons, waar van 115 wagons witte. INLIJVING. De dienstplichtigen van de Oftbereden Ar- tilleric (le Regiment, niet-voorgeoefenden en niet bestemd voor de Kaderopleiding), aan wie indertijd uitstel werd verleend tot liet tijdvak van 1 tot 5 Februari 1928, moeten thans op 18 Mei a.s. voor eerste-oefening in werkelijken dienst komen. Van HEER-HUGOWAARD. Vrijdagroiddag was de raad in voltallige zitting bijeen. V oorzitter-Secretaris burgemeester Slooten Deze op end e m et een w oord van welk om de vergadering om terstond over te gaan tot lezing der notulen van de 24 Febr. gehouden zitting. Aan de orde kwamen eerst verschillende in- gekomen stukken. Een dankbetuiging van den heer Buren voor zijn vaste aanstelling als keurmeester werd' voor kennisgeving aange nomen. Eveneens het verslag der Gezondheids- commissie, waarvan een drietal exemplaren ter beschikking der raadsleden werden ge steld. Voorgelezen werd het verslag betreffende het vervolgonderwijs der school van den H. Dyonisius. Na lezing voor kennisgeving aan genomen. Hierop volgde voorlezing van het rapport, ingediend door den schoolarts. Hieruit bleek, dat in Juni het onderzoek plaats had der nieuwe leerlingen. Onderzocht werden 121, waarbij 82 ouders tegenwoordig waren voor in ontvangstneming der verstrekte adviezen, Geconstateerd werden 42 afwijkingan, in hoofdzaak gezicht en gehoor betreffende, be- nevens enkele gevallen van hoofdzeer; wen- ken werden gegeven met betrekking tot r-ein- heid en verzorging. Voorts werd het onder zoek uitgestre-kt over 68 leerlingen, die reeds eerder ter school waren toegelaten; hierbij mocht blijken, dat tamelijk nauwkeurig de ge geven adviezen waren opgevolgd, die in slechts 3 gevallen niet voldoende bleken te zijn gedaan. Met waardeering werd melding gemaakt van de uitstekende medewerking der schoolhoofden. Aan een school werd met gunstig gevolg optredend hoofdzeer bestre- den. Na lezing maakte de voorzitter de oprner- king, dat ook uit dit rapport weer blijkt, dat het instituut schoolarts hoogst nuttig werkti, zoodat de raad er zich over mag verheugen tot de instelling er van te hebben besloten. Van Ged. Staten bleek nu te zijn ingekomen de goedkeuring op het leeningsbesluit Op een vraag van den heer Kostelijk of nu ook de leening reeds is afgesloten, werd door den voorzitter geantwoord, dat dit nog niet was geschied, aangezien de gelden nog niet noo- dig bleken te zijn. Een adres was ingekomen met het verzoek om adhaesiebetuiging op een verzoek aan den minister van financien om niet over te gaan tot de invoering der regeling voorge- steld door d-e destijds ingestelde eommissie van onderzoek naar de mogelijkheid een betere verhouding te verkrijgen tusschen de rij-ks- en gemeentefinancien. In de toelichting werd er op gewezen, dat niettegenstaande een bedrag van 18000000 in het voordeel der gemeente zou komen, vele plattelandsgemeenten in Fri-esland in slechtere conditie zouden komen. Door den voorzitter werd deze zaak nader toegelicht. Van verschillende zijden werd de noodzakelijkheid eener billijker regeling be- pleit, vooral met het oog hierop, dat van re- geeringswege aan de gemeenten verschillende opdrachten worden gegeven, waaruit voor de gemeenten soms tamelijk zware finan cieele offers voortvlo-eien. De raad kon zich moeilijk voorstellen, dat door de voorge- stelde regeling vele Friesche plattelandsge meenten in ongunstig-er conditie zouden ko- wen, wat h'otiwgis grt adreg eu to^lichtajg niet kon blijken, Besloten werd geen adhaesie te betuigen. Nog is een adres ingekomen, waarin ad haesie werd gevraagd op een verzoek tot een betere regeling belastingheffing op het ge- bouwd en ongebouwd eigendom. Dit adres werd door den voorzitter nader toegelicht, terwiji door spr. werd opgemerkt, dat ook in onze gemeente wel onbillijkheden zijn te constateeren in de vaststelling der be- lastbare opbrengst, hetgeen spr. beschouwde als een gevolg van het feit, dat de schatting reeds geldt van 1870. Na eenig debat over deze zaak werd het verzoek voor kennisgeving aangenomen. Van het ministerie van onderwijs is de mededeeling ingekomen, dat de raming der rijksbijdrage voor het onderwijs in deze gemeente over 1928 is gesteld op 19940. Voorgelezen werd vervolgens -een adres der cafehouders in de gemeente, waarin er op w-erd gewezen, dat eenige jaren geleden het vergunningsrecht werd verhoogd met 50 pCt. Adressanten achten de omstandigheden zoo danig gew-ijzigd, dat ze verzoeken dit recht nu weer met 50 pCt. te verlagen. Door den voorzitter werd meegedeeld, dat dit adres, wegens late indiening, nog niet door B en; W. is besproken, zoodat het spr. niet ongewenscht voorkomt het naar dit col lege te verwijzen om advies. De heer Groenland wilde al vast maar de noodige toelichting, alsm-ede door hem ver- kregen inlichtingen uit naburige gemeenten verstrekken, doch verschillende leden achtten aanhouding meer gewenscht, daar advies van B. en W. hun niet overbodi-g leek. De heer Groenland stelde voor het adres terstond te behandel-en, na toelichting en het verstrekken van gegevens zijnerzijds, wat aan den heer Kostelijk de vraag onflokt, of de heer Groenland hier zit als raadslid of als cafehouder. Met alleen de stem van den heer Groenland voor directe behandeling were besloten tot aanhouding en verwijzing naar B. en W. om advies. Ingekomen was de rekening der Gezond- heidscommissie, welke in ontvangst en uit- gaaf bleek te loopen over 1668.55 met een batig saldo, groot f 256.28; deze was door een daartoe aangew-ezen eommissie onder zocht en in orde bevonden, zoodat het door den raad werd geaccepteerd. In -een adres, ingediend door de Vereeni ging voor het verkrijgen van ontroerend goed, werd gevraagd om ten behoeve van G. van der Stoop een voorschot te mogen o-ntvangen van 3600 voor aankoop van grond t-er grootte van 1.25.80 H.A., koop- prijs f 2200, en voor een daarop te bouwen huisje ad 2300, waarvoor de betrokkene zel-f f 900 ter beschikking heeft. B en W. stellen voor dit voorschot te verl-eenen onder voorbehoud, dat een gelijk bedrag weer aan de gemeente in voorschot wordt gegeven.' Nadat omtrent dit verzoek eenige vragen zijn beantwoord en toelichting is verstrekt, werd het voorstel van B. en W. met alge meene stemmen aangenomen. Op een desbe- treffende vraag van den heer Kostelijk ant- woordde de voorzitter, dat aan dergelijtke vragen de volgende voorwaarden zijn ver- bo-nden. De vrager moet over ten minste 10 pCt. zelf kunnen beschikken. Loo-pt het bedrag boven f 4000, dan moet hij geh-eel voor dat hoogere bedrag zor-gen; 3 jaar ach- t-ereen moet 4 pCt., later gedurende 30 jaar nog 5.8 pCt. rente worden betaald, waarmee dan het bedrijf in eigendom van den betrok kene is. Deze moe-t bij de aanvraa-g 2 jaar inwon-er der gemeente zijn, niet jonger dan 25 en niet ouder dan 50 jaar weze-n, goed bekend staan. Hierna kwam in behandeling een door B. en W. ontworpen verordening met betrek king tot de vorming van reservefonds voor bijzondere doelei-nden, welke verordening vergezeld ging van -een uitgebreide toelich ting, zoodat d-e zaak door de raadsleden voor- af in studie genomen was kunnen worden. Uit de toelichting bleek, dat de -bedc-eling as, deze reserve t-e vormen uit de eventueele saldo's der g-ewone diensten, en haar geheel afzonde-rlijk te houden, waaruit d-esnoods tegen rente kasgeld zou kunnen worden g-e- leend. Op dez-e wijze acht men meer stabili- teit te verkrijgen in d-e belastingsheffi-ng. H- t be heer zal berusten bij B en W. en door den gemeente-ontvanger hierover d-e adni- n-istratie worden gevoerd, buiten de -g-ewone gemeenterekening. De verordening omvat een 14-tal artike- len en werd vrijwel zonder eenige discussie door den raad aangenomen. De heer Kostelijk verklaarde zich te ver heugen over deze eenstemmigbeid en was B. en W. dankbaar voor de indiening van dit ontwerp, waarop hij vroeger al eens had aangedrongen. Het heffingspercentage voor de gemeent-e- lij-ke inkomstenbelasting werd voor den dienst 19281929 bepaald op 1 pCt. B. en W. waren nu met dit voorstel ge komen, aangezien de gemeente-fi-nancien niet ongunstig zijn, het bedrag der opcen-ten van de p-ersoneele belasting wel zullen meevallen en in de vorige zitting verschillende stemmen opgingen om het percentage niet hooger te stellen. Evenwel meende de voorzitter te moeten opmerken, dat de baten over het loo- pende dienstjaar wel -niet m-ee zullen vallen en het niet onmogelijk is, dat voor den vol- genden dienst het percentage toch iets ver- aoogd zou moeten worden, waarop door d-en leer Kostelijk werd opgemerkt, dat hij het ten zeerste zou b-etr-euren, wan-neer de vor ming van het reservefonds in gevaar zou comen. Ingediend w-erd een suppletoire begroo- tin-g voor den dienst 1927. Door- den voorzitter w-erd toegelicht, dat verschillende kleine posten zijn overschreden, doch wat minder aange-naam is, een te, n- vall-er is ingekomen in den vorm eener ken- ■nisgevmg dat door het Rij-k over den dienst 1926-—1927 aa-n de gemeente te veel bleek te zijn uitgekeerd 3720.61. Door den voorzitter w-erd dit nader toege licht en meegedeeld, da-t de ingediende sup pletoire -begrooting daardoor loopt over 13490.49. Nog werd door den voorzitter aan de orde gesteld een bespreking te houden met be trekking tot een gemeentelijke bijdrage voor de te houden fees-ten in 1929 t-er herdenking van het feit, dat het dan- 300 jaar geleden zal zijn, dat de polder is droog gemaakt. Spr. herin-nert aan een reeds gehouden vergadering, waartoe corporaties en perso- nen war-en ui-tgenoodigd; in die bijeen- kgjffit diiidsljik djt m«x algeai«en -voor J een waarciig-e feestviering gevoelt. Spr zou j gaarne h-et gevo-elen van den Raad vernemen, waarop door den- heer Kostelijk al terstond werd opgemerkt, dat d-e raadsleden ong-e- twijfeld een voorstel va-n B. en W. hadden verwa-cht. Hierna wees de voorzitter op het pas ge nomen besluit in de poldervergadering, waarom spr. dan meende te mogen voorstel len om van g-emeentewege dit jaar er voor uit te trekken 1000 en dan b.v. het volgend jaar nog ee-ns -een gelijk bedrag. En de ga- rantst-elli-ng, werd door den heer Mienes ge vraagd, waarop door den heer Krom werd opgemerkt, dat d-e gemeente het voorbeeld van den polder maar mo-est volgen en ook a-lvast voor f 1000 in de garanti-e moest nemen. Uit de -gevoerde discussie meenen we v-eilig t-e mogen afleiden, dat ook de ge meente zich zoowel wat bijdrage als deel- name in de gara-n-tie n-iet op een eng stand- punt stelt, hoewel er nog wel -eenig v-erschil van meening bleek te heersch-en met betrek king tot de garantstelling. De voorzitter bleek het gevoelen toege- daan, dat daarin ook wel betrokken kon worden een deel der burgerij, terwiji, naar het ons toeschee-n, bij den Raad meer de idee voorzat. pold-er en gemeente gezamenlijk gara-nt te stellen. Met h-et oog op -bij-dragen bleek men het alg-emeen gewenscht te achten daarvoor ook een 1-ijst te doen pr-esenteeren aan d-e burgerij, vooral ook met het oog -op eventueele goedkeuring van raadsbesluiten in d-ezen door G-ed. Staten. Met algemeene stemmen w-erd aanvaard h-et voorstel dit jaar al vast 1000 er voor uit te trekken, met de bedoeli-n-g het volgende jaar naar gebleken b-ehoeften op-nieuw een bedrag uit te trekken. Ten aanzien der garantstelling oordeelde men nog wel wat t-e kunnen wacht-en met bet nemen van een besluit. Met het oog op inzameli-ng bij de burgerij achtten sommige leden het niet ongewenscht, dit 2 maal t-e doen, ml. dit en het volgend jaar. Deze opmerking gold dan -natuurlijk als een wenk aan het comit6 Geoordeeld werd, dat door de besluiten en d-e besprekingen van polderbestuur en ge- meentebestuur het comite voldoende houvast heeft-, om voorloopig-e plannen te ontwer- pen, vooral wanneer ook spoedig de houdi-ng van d-e burgerij zelf bekend zal zijn. Hierna werd de openbate vergadering door den voorzitter -gesloten met de mededeeling, dat daarna zou worden vergaderd in comite. (Hoewel zeer ongaarne, aangezien de pers steeds zeer w-elwillend wordt ontvangen, meenen we aan ons verslag te moeten toe- voegen, dat we niet in staan voor eventueele onnauwkeurigheden daari-n, aangezien af en toe het een en a-nder aan het gehoor der persvertegenwoordi-gers ontsnapte. We mee nen dit hieraan t-e moeten wijten, dat in onze raadszaal nog al eens zoo zacht wordt ge- sproken, alsof men heel gewoon aan zijn eigen huistafel zit, en de pers mist het recht om eens te roep-en: ,T-uider!" Verslaggev-er.) Doordien in- het gezi-n van den heer Post, hoofd der openbare school no. 3 onzer gemeente, zich gevallen van roodvonk voor doen, is deze school gesloten. MEDEMBLIK. Uitvoering Zuiderzeewerken. De directuer-generaal der Zuiderzeewer ken heeft aan de Aannemingsmaatschappij voorheen Hillen Roosen en B-etonbouw „Trio" opgedragen het bouwen van een schutsluis en een gemaalput te Medemblik, resp. voor 559.000 en 205.600. STATENLEDEN VRIJHEIDSBOND. De Vereeniging van Statenleden, aange- sloten bij de Liberale Staatspartij „De Vrij heidsbond" heeft Zaterdag te Utrecht een algemeene vergadering gehouden. In de plaats van dr. M de Hartogh te Amsterdam, die bedankt had, werd als secre taris gekozen mr. A. S. Miedema, te Haar lem. Ir. J. Koster, lid van de Eerste Kamer, hield een inleiding over gaslevering over grooten afstand. Hij kwam tot de conclusie, dat het produ ceeren van gas vlak bij de mijnen groote voordeelen geeft, ten eerste omdat de produc tie van het gas in het groot geschiedt, ten tweede omdat de bijproducten veel verder kunnen worden verwerkt en de afzet van de cokes voor een dergelijk centrum veel minder moeilijk is dan voor al de gasfabrieken af- zonderlijk. Het verschil in prijs is dan ook zeer groot. Bij een productie door de gasfa brieken kost het gas ruim 6 cent, en bij pro ductie op de mijn PA cent per M3. De heer A. J. ten Hope te Rotterdam, lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holand, sprak over het autobuswezen in Nederland. Spr. kwam tot deze conclusie: Door hun weigering om aan de autobus- ondernemers een standplaatsvergunning te verleenen voor een flink aantal jaren, hebben vele "emeentebesturen de ontwikkeling van het autobuswezen ernstig belemmerd en het gebruik van het beste materiaal door deze autobusondernemers tegen gehouden. De standpunten van de verschillende col leges van Ged. Staten dienen in algemeenen zin gelijkluidend te zijn ten opzichte van te verleenen concessies aan autobusonderne- mingen. Het concessiestelsel mag nooit ten gevolge hebben, dat aan het particuliere initiatief de plaats wordt ontnomen, welke het zich heeft veroverd. Geen enkele gemeente bleek nog in staat zonder enorme verliezen een autobus- lijn te exploiteeren, terwiji de particulieren er blijkbaar een flinken boterham mede wisten te verdienen. Het autobusverkeer dient zich vrij te kun nen ontwikkelen en voorzoover het in een be- hoefte blijkt te voorzien, niet ter wille van de voor spoor- of tramwegen schadelijke con- currentie te worden teruggedrongen. Bestaande vervoermiddelen, welke uit den tijd zijn, dienen te verdwijnen, althans niet kunstmatig in het leven te worden gehouden Waar de overheid zich op economisch terrein heeft begeven, dient zij ook de consekwenties te aanvaarden, indien het algemeen belang eischt, dat een locaalspoor- of tramweg ver dwijnt, waardoor de daarin gestoken gelden verloren gaan. 5- F- fe Arotem. fid vac de Prov. Staten van Gelderland, leidde in een bespreking over „Vaste commissies van Rap porteurs voor enkele onderwerpen in de Sta ten". Artikel 157 der Provinciale Wet laat aan duidelijkheid niet te wenschen: de voorberei- ding van al hetgeen in de Staten ter overwe- ging en beslissing wordt gebracht, behoort bij uitsluiting aap Ged. Staten. Er dient duj tegen te worden gewaakt, dat de vaste com missies komen op het terrein van de voorbe. reiding. Intusschen zal voorloopig een onoverko- melijk bezwaar blijven de noodzakelijkheid voor die eommissie om werkzaam te zijn ook voor de zitting der Staten. Want de vraag of een eommissie uit de Staten permanent kan zijn, moet ontkennend worden beantwoord. Spr. zag in de wet geen beletsel om ook andere commissies dan de twee genoemde in het leven te roepen, doch al neemt men aan dat ook deze nieuwe commissies de Ko! ninklijke maehtiging kunnen verkrijgen om na de sluiting der zitting aan haar taak door te werken (hetgeen in een provincie schijnt voor te komen), dan nog verzet zich de agen da van de volgende zitting. Ir. H. W. O. de Bruyn, te 's-Gravenhage. secretaris van de rijkswegencommissie, hield -een inleiding over het rijkswegenplan. In het Rijkswegenplan is voor alle nieuw: aan te leggen wegen en voor alle wegen die op het oogenblik niet bij het Rijk in beheer zijn, alleen de staat van de wegen opgenomen met een zeer globaal trace op de toelichtende kaart, maar omtrent de wijze van aanleg o| van verbetering is, in strijd met de wet, niets vermeld. Dat is w-el heel jammer, want nu is er niets van bekend hoe zeer belangrijke werken, b.v. de nieuwe weg van Amsterdam naar waarvoor gelden op de begrooting zijn aan- gevraagd, zal worden aangelegd. oger beroep Middelburg m Ook niet hoe d-e door het Rijk over te nemen wegen zullen worden verbeterd en dat geeft weer een heele vertraging in de totstandkominj van die verbeteringen. Spr. zette uiteen, hoe men cigenlijk aai het Rijkswegenplan is gekomen Het groote plan van wegen, die nu werke- lijk in de toekomst bestemd zullen zijn voor het doorgaand snelverkeer, wat toch eigen- lijk het rijkswegenplan moet zijn, hebben we nog niet en aan aen anderen kant zijn ver schillende andere wegen in het rijkswegen plan opgenomen, die niet van zoo overwel digend belang zijn voor dat verkeer. Daar door bestaat er veel kans dat we voor ver schillende wegen of te veel of t-e w-einig doen, Na hulde gebracht te hebben aan de sa- menstellers van het rijkswegenplan, wees spr. er ten slotte met nadruk op, dat het dringend -noodig is, h-et zoo spoedig mogelij! te herzien. GASCORRUPTIE. Hooi De officier van justitie te heeft hooger beroep aangeteekend tegen h< vonnis, waarbij de gasmeester te Hulst werd veroordeeld tot 500 boete subs 5 maanden hechtenis wegens het aannemen van giften, De officier had drie maanden hechtenis ge- eischt. Circulaire van de vereert. m Ned. gemeenten. De in den laatsien tijd vooorgekomen ge vallen van corruptie bij gemeentebedrijven hebben het bestuur der Vereeniging van Ned, Gemeenten aanleking gegeven, zich bezig te houden met de vruag in hoeverre maatrege- len zouden kunnen worden getroffen om net in den gemeentedienst aangetrofien euvel van steekpenningen te bestrijden. Het bestuur doet thans, naar wij in „De Tel." lezen, in een circulaire aan de aange- sloten gemeenten enkele in elk geval te nemen maatregelen aan de hand. Als maatregelen van algemeenen aard en ge'dende voor leveranties over de geheele lijn der gemeentelijke behoeften, wordt in overweging gegeven om aan 1-everanciers, al thans bij't geven van eenigszins belangrijke opdrachten, den eicch te steilen, dat zij zich onder een boetebc-ding verbin-den, zich van het geven van steekpenningen te onthouden. Dit kan geschieden of door het doen teekenen van een desbetreffende verklaring door d( leveranciers zelf, of door in alle contraries, bestekken, op-di achten enz. de bepaling op te nemen, da-t alle leveranties geschieden onder de daarvoor door de Vereeniging bij notaris mr. S. K. D. M. van Lier te's Gravenhag? gedeponeerde condities. Hoewel het ongetwijfeld ook mogelijk is disciplinaire maatregelen te treffen tegen ambtenaren, die zich aan het aannemen van steekpenningen schuldig maken, terwiji dit niet nadrukkelijk in verordening of instructs is verboden-, wordt het toch gewenscht ge- acht, dat in een algemeene verordening net aannemen van steekpenningen wordt verbo den. Deze maatregelen in overweging gevende, is het bestuur de Vereeniging er van door, dron-gen, dat hiermede de bron der mogelijk- heden tot wering van de steekpenningen uit den gemeentelijken dienst niet is uitgeput. Naast andere maatregelen van algemeenen aard laten zich bijzondere maatregelen den- ken ten aanzien van speciale leveranties, waarbij corruptie aan het daglicht is getre den. Hieromtrent zal het bestuur t.z.t. nadere mededeelingen doen. De burgemeester van Edam en de gascommissie. De burgemeester van Edam had als voor* zitter van de eommissie voor het gemeenfe« lijk gasbedrijf ontslag genomen, omdat men hem in verband met ae „gaszaak" belasterd zou hebben. Nu echter zeven Roomsche raadsleden (alien Vollen-dammers) daartoe het verzoek deden heeft de burgemeester be sloten zijn functie te blijven waarnemen. Te Sappernuer. Omtrent de aan -den dhrecteur der gas- fabriek te Sappermeer gegeven gelegenheid tot het nemen van ontslag in zake het aan nemen van retourcom-missies wordt nader meld, dat B. en W. den gas-direrieur, die ken-d staat als een uitstekend ambtenaar, zoo wel in administratief a-ls technis.h opzicht, in -de gelegenheid hebben willen stellen, waarvoor zij zelf trouwens ook pogfngen hebben aan-gewend, elders een goed heenko- men te zoeken. Nu deze pogixigen zijn mi*' lukf, is de bom gesprongen. Het voorstel vtt B. en W. tot ontei*g is gebaseerd op het m dat de directevr in de jaren 1919 tot en 192$ van twee firma's terzake van main

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6