DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. AARDAPPELEN. Sehipper, OndegrachtlZ Kit het Parlement iljoiincnisntsprljs *>13 vooruitfoetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewtjsn. 5 et. Advertentiepr. 25 ct p. regel, grootere letters naar plaatsrulmt* Brieven franco N.Y. Boek- on Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, TeL Adminlstr. No. 3. Redactle No. S3. WOEl§DA(i 25 APRIL. Dagelijksch overzicht. Buitenland 12 Cent per kilo, f 4.- p. half mud. wo. DIf nnmmer nesfaaf nif 2 bfaden. Honderd aertigste Jaargang 1928 Directenr: G. H. KRAK. Hoofdredactenr Tj. N. ADEMA. Den Haag, 24 April J928. Wanneer de voorzitter der Eerste Kamer max niet had vastgehouden aan de gewoonte era op Vrijdagmiddag de leden wat vroeger ^Vmoeder"de vrouw terug te laten keeren, had zij vermoedelijk reeds Vrijdag 1.1 de be -rooting van buitenlandsche zaken kunnen Ifhatdelen. Immers op de avondvergadering, welke nu Maandagavond is gehouden, heeft deze begrooting slechts een deel van den avond in beslag genomen, zoodat men vervol- eens de begrooting van binnenlandsche zaken nog in behandeling heeft kunnen nemen. In die avondvergadering heeft minister Beelearts van Blokland den sprekers kort maar krachtig te woord gestaan en zich doen kennen als een man, die precies weet, wat hij in ziin moeielijk ambt kan bereiken en van geen onvruchtbaar idealisme wil weten Dat heeft bii den heei-en Van Embden met zijn ontwapeningsidealen en zijn klacht over laks- heid bij het sluiten van arbitragetractaten en prof. -Steger met zijn aandrang dat Neder- fand het initiatief zal nemen om den Pans tot lid van den Volkenbond1 te maken, duidelijk heer Moltmaker, die geklaagd had, dat de Internationale Federatie van Transport arbeiders geen vergoeding kon krijgen voor de sehade geleden door de vernielmg van haar kantoor te Rome, heeft de minister op vermakelijke wijze nul op het request gege- ven Die internationale federatie toch is met meer dan een Hollandsche vereemging zon- der rechtspersoonlij kheid waarvan de Neder- landsche secretaris bij voorkeur in het Duitsch met onze regeering correspondeert en de minister geneerde zich niet om van apekool" te spreken, toen hij die vereeniging wilde qualificeeren, en ronduit te verklaren, dat de Nederlandsche regeering er niet aan denkt voor haar een hand uit te steken. Aan het slot van zijn rede heeft de minister een belangrijke verklaring afgelegd in zake het Belgische verdrag. Vooropstellend, dat Belgie tegenover ons niets te eischen heeft, wilde de minister wel verklaren, dat wij van onzen kant best de eerste stappen kunnen en ook wel willen doen om tot een nieuw tractaat met onzen zuidelijke jiabuur te geraken. Er worden dan ook reeds in dezen onzerzijds na- dere onderzoekingen ingesteld en de minister is wel zoo optimistisch de mogelijkbeid te on- derstellen, dat de zaak nog voor de verkiezin- gen van 1929 haar beslag krijgt Dat zou voorzeker wel aangenaam zijn, maar het is toch de vraag, of alles wel zoo van een leien dakje zal loopen als de minister hoopt! De begrooting is, nadat de heer Moltma ker nog wat had tegengeprutteld, zonder stemming aangenomen, waarop met frisschen moed de begrooting van binnenlandsche zaken ter hand werd genomen. Vermelden wij wat de avondzitting betreft, enkel, dat de heer Haffmans (R K.) een woord heeft doen hoo- ren ten gunste van ruimere regeeringssteun aan de Burgerwachten, waartegen mevrouw PothuisSmit (S.DA..P.) en de heer Slin genberg (V.D.) protesteerden, de heer Rey- mer (R.K.) er op aandrong een betere rege- ling te maken voor samenwerking van aan grenzende gemeenten en de heer H. Polak (S.D.A.P.) als gewoonlijk in het geweer kwam ten gunste van het natuurschoon en de honden, die als trekdier worden gebruikt Heden heeft de heer Polak verder blijk ge- geven van zijn zachtaardig gemoed door op te komen de wreede wijze, waarop er gestre- den wordt tegen de musschenplaag ten platte- lande en een woord van afkeer te doen hooren voor de premies op het dooden van zeehon- den, die volgens hem aan den vischstand vol- strekt niet zooveel afbreuk doen als de vis- schers beweren. Ten slotte waarschuwde hij tegen de ont- ginning van woeste gronden, waardoor veel natuurschoon verloren gaat en dat een dure wijze van werkverschaffing was. De heer Westerdijk (V.D.) klaagde over den toestand van den landbouw drong daar- »m aan op een verbetering van het pachtstel- Bel en intensiever bebouwing van den grond De heer Diepenhorst (A.R.) pleitte weder voor protectionistische maatregelen en ver- zocht tevens verbetering van het landbouwon- derwijs, in het bijzonder steun voor het bijzon- dere landbouwonderwijs. In zijn antwoord beloofde minister Kan in de eerste plaats, dat het subsidie aan de bur gerwachten niet zou verminderd worden, doch verhooging behoefte men ook niet van hem te verwachten, daar zijn de tijden niei naar. Het vraagstuk van samenwerking van gemeenten is in studie. Een verbod van het gebruik van den hond als trekdier is van dezen minister niet te verwachten, nu de fa- culteit te Utrecht den hond niet ongeschik: heeft verklaard om te trekken. Wat de mus- schenverdelging betreft, worden reeds maat regelen overwogen om wreedheid daar bij te yoorkomen en in ieder geval de "jeugd daar- buiten te houden. Bij het colege voor de zee visscherijen zal naar de schadelijkheid van den zeehond worden ge'fnformeerd, alvorens weer premies op het dooden worden uitge- loofd. Een wettelijke regeling van het land bouwonderwijs stuit vooralsnog af op de kos- ten. Overigens heeft de minister omtrent me- nig ander punt welwillende overweging toe- gezegd. Daarna is de begrooting zonder stemming goedgekeurd. eu is de begrooting van onder- wijs, kunsten en wetenschappen onder handen genomen. Eerst een drietal sprekers hebben zich er over laten hooren. De voornaamste was de heer Osendorp (S.D.A.P.), die zeer slecht over minister Waszink was te spreken en op heel wat tekortkomingen wees, doch de hoop uitsprak, dat de minister het jaar dat hem nog voor de algemeene verkiezingen restte, goed zou gebruiken om tekortkomingen te herstellen. Morgen worden de beraadsla- gingen voortgezet, en, nu de zaken maar niet willen opschieten, zal vermoedelijk Donder- dag weer een avondzitting worden gehouden HET ITALIAANSCH BEZOEK AAN HONGARIJE. De jeestelijke. ontvangst; hoe de min- derheid er over denkt; wat Bethlen zegt. Merkwaardig, hoe gauw men van gedach- ten kan veranderen, hoe snel de publieke opi nie zich kan wijzigen! Een prachtig voorbeeld daarvan is de reis, die een zestigtal Italiaansche afgevaardigden eenige dagen geleden gemaakt hebben naar Boeaapest. Nog geen tien jaar geleden stonden beidc landen tegenover elkaar met getrokken sa bels. Toen ging er een gejuich op in Italie, als ze hun vijanden een nederlaag verge zeld gaande met duizenden dooden en ver- minkten toebrachten; toen trok de menig- te in Hongarije naar de kerken, God dan- kend voor een overwinning op die vervloekte Italianen, waarvan weer eens een leger-af- deeling totaal in de pan gehakt was. En nu? De Italiaansche afgevaardigden werden met gejuich ontvangen. Elk station, waar halt gehouden werd, was prachtig versierd met bloemen en groen; Hongaarsche en Ita liaansche vlaggen hingen naast elkaar als teeken van innige trouw, van eeuwigdurende vriendschap En niet alleen het publiek toonde zijn ge- hechtheid aan zijn Italiaansche broeders, de groote pers deed er ook aan mee. Lange arti- kelen, alle de Italiaansche eigenschappen, zeden en gewoonten ophemelende vulden de kolommen der dagbladen, liefst nog in het Italiaansch geschreven, opdat toch maar goed uit zou komen, dat Hongarije en Italie een waren en een zouden blijven Slechts een blad, het sociaal-democratisch orgaan „Nepsava" decide deze vreugde niet. In scherpe woorden veroordeelde zij het grootste deel van het Hongaarsche volk. „Als dan niemand het durft zeggen", zoo schreef het blad o.m., „dan zullen wij verklaren, dat het Hongaarsche volk allerminst sympathi- seert met de moordenaren van Matteotti, dat het Hongaarsche volk het fascisme haat en dat het diep medelijden heeft met het Ita liaansche volk, dat lijdt onder het juk van de fascistische dictatuur van Mussolini. De mil- lioenen arbeidenden van het Hongaarsche volk verwachten hun bevrijding uit de handen van democratisch Europa en ze hebben geen hulp noodig van het fascistrsche Italie. Maar Mussolini wil Hongarije gebruiken als een troefkaart in het Europeesche politieke spel" Het blad betoogt ten slotte, dat achter het z.g. liberalisme van den premier Bethlen een scherp fascisme schuilt. Hier komt dus wel heel duidelijk naar vo- ren, hoe de sociaal-democraten over Musso lini en zijn buitenlandsche politiek denken. Lijnrecht tegenover de sociaal-democraten staat Bethlen, de premier van het Hongaar sche regeeringskabinet. Dat komt duidelijk uit in de speech, die hij gehouden heeft aan een feestmaaltijd, welke aan de Italianen werd aangeboden. In zijn tafelrede herinner- de Bethlen den grooten wereldoorlog. Maar op welke wijze? Hij kon natuurlijk niet ontkennen, dat beide volken tegen elkaar in't vuur gestaan heb ben. Echter was het, volgens hem, altijd een ridderlijke strijd geweest; altijd had men achting voor elkaar gehad. En de vrede, die gelukkig een einde had gemaakt aan den oor- log, was een echte, een oprecht gemeende vrede. Men heeft nu geen bitterheid, geen wrok meer; geen van beide landen wil nog revanche! Integendeel, de wensch van beide landen is een eeuwigdurende vriendschap, een hand in hand zoeken naar den toekomsti- gen welvaart van beide volken! In dien geest sprak Bethlen. Helaas, het bleek, dat niet het geheele volk met hem in- stemde. Want in de laatste zitting van het parlement kwam de minderheid in een heftig debat met den premier, dat op een tumult uit- liep, maar waarbij het resultaat nihil was. omdat de kleine minderheid absoluut geen in- vloed heeft op de buitenlandsche regeerings politiek. Het bezoek der Italiaansche afgevaardig den aan Hongarije is wel belangrijk voor de ontwikkeling van de Italiaansche politiek in 't algemeen en voor de Hongaarsche-Italiaan- sche toenadering in't bijzonder. Het eind- resultaat zal dan ook wel een nieuwe over- winning van Mussolini beteekenen. Zoo neemt Mussolini's macht langzamer- hand toe, totdat ENGELAND. DE TEXTIELSTAKING TE BOMBAY. Honderdzeventien duizend slakers. Het aantal stakende textielarbeiders be- draagt thans 117 000. De fabrieken hebbeu practisch gesnroken de oroductie gestaakt. CHINA. EEN AMERIKAANSCH OORLOGS- SCHIP NAAR CHINA. De opmarsch der nationalisten. De Amerikaansche consul te Tsjifou Web- ben, heeft aan zijn regeering verzocht, on- middellijk een oorlogsschip naar Tsjifou te willen zenden, aangezien de Zuidelijke troe- pen in snelle marschen door Zuidelijk Sjan- toeng oprukken en de hoofdstad Tsinanfoe al bijna bereikt hebben. DE BURGEROORLOG IN CHINA. Volgens berichten van het hoofdkwartier van het Zuidelijke leger is, 20 K.M. van Tsi- nan-foe de beslissende slag begonnen. De Noordelijke troepen zouden reeds toebereid- selen maken voor verder terugtrekken. Naar verluidt, koestert men het plan de groote brug over de Hoang-Ho, die door Duitsche in^e- nieurs gebouwd is, in de lucht te laten vlie- gen. In Zuid-Chineesche kringen is men zeer optimisch gezind over het verdere verloop van de geveohten. DUITSCHLAND. KEUDELL'S VERBOD VAN DE ROTE FRONTKaMPFERBUND. De Rijksdagcommissie oordeelt. Gistermiddag kwam de betrokken commis- sie uit den Rijksdag „ter bescherming van de rechten van de volksvertegenwoordiging", bijeen ter bespreking van het verzoek van den rijksminister von Keudell tot het 'verbie- den van den linksradicalen rooden frontstrij- dersbond, waartegen zich zooals men weet, behalve Beieren, vrijwel alle landen1 hebben verklaard. Volgens veler oordeel wordt de geheele actie van von Keudell dan ook een geweldig fiasco, zoodat men benieuwd mag zijn naar zijn houding, indien ook het Staats- gerechtshof een afwijzende beslissing neemt. Het rechtsgerichte orgaan van het Cen trum, de „Germania" spreekt reeds van een politieke misiukking van het optreden van den rijksminister van binnenlandsche zaken, dat, in het belang van het aanzien van de rijksregeering te betreuren is en vermeden had moeten worden. Het blad verzekert, dat uit de gedachteniwisseling over het plan met de aanwezige rijksministers afdoende is ge- bleken, dat de meerderheid van het kabinet er beslist tegen was. Algemeen was men daarna van meening, dat de heer von Keu dell rekening zou houden met de afwijzende houding der andere ministers; nog voor zijn vertrek naar het buitenland heeft de rijkskan- selier den minister zeer duidelijk zijn opvat- ting kenbaar gemaakt. In die omstandigheden vraagt de verder aan te nemen houding door de overige minis ters bij de te houden bespreking van het ge val, de aandacht. In de rijksdagcommissie tot be scherming der parlementaire rechten. De rijksdagcommissie tot bescherming van de rechten van de volksvertegenwoordiging kwam gisteravond bijeen; op de agende stond bespreking van het verzoek van den minister van binnenlandsche zaken aan de regeerin- gen der diverse landen, om een verbod uit te vaardigen tegen de Rote Frontkampferbund. Von Keudell was op de bijeenkomst aanwe- zig; hij verfclaarde, dat hij niet bereid was om het desbetreffende schrijven aan de lands- regeeringen aan de commissie voor te leggen, daar bet rijksgerechtshof nog stelling moet nemen. De afgevaardigde Emmenger deed opmer- ken, dat de minister geheel en al overeen- komstig de grondwet heeft gehandeld toen hij zich tot de regeeringen der landen richtte. De commissie kan den rijksminister dan ook niet dwingen, om haar in te lichten, en even- min is de commissie gerechtigd, een motie van wantrouwen aan te nemen. Dr. Scholz van de Duitsche Volkspartij sprak in gelijken zin; de heer von Keudell heeft gehandeld in zijn kwaliteit van „Reichs-polizei-Minister" Deze stelling werd o.m. bestreden door den afgevaardigde Koch (democraat) die van meening was, dat de commissie ver-strekken- de bevoegdheden bezit. Door communistische sprekers werd be- toogd, dat de geheele kwestie niet zoozeer de grondwettelijke bevoegdheden of die der po litic raakt; vee'eer is het een zaak der poli tiek, waarvan ook de socialisten profijt trach- ten te trekken. Tenslotte hield von Keudell een rede, waarin hij zijn optreden motiveerde. Hij ont- kende, dat het beter ware geweest, niets tegen den rcoden bouw te doen. Hij wees op buiten- gewone militaire kracht der revolutionnaire frontstriiders organisaties en meende, dat het zijn plicht was, daartegen op te treden. TRAGISCH ONGEVAL TE KOBLENZ. Gistermiddag is bij den hoogen spoordijk te Koblenz een ernsti'g ongeval voorgevallen, dat den dood van een 6-jarige jongen veroor- zaakte. Bij den spoordijk, die achter een hoo- fen muur ligt, bevonden zich groote steen- oopen. Bij het voorbij rijden van een trein stortte de muur in en een 6-jarige jongen werd door de groote massa steen bedolven. Een groot aantal andere kinderen, die vlak daarbij krijgertje speelden, konden zich ter- nauwemood in veiligheid stellen. Spoorweg- arbeiders en brandweerlieden, die onmiddel- lijk naar het bedolven kind begonnen te zoe ken, vonden nog slechts een onherkepbaar verminkt lijkje. BANKDIRECTEUR EN DIEF. Uit de brandkast van de Treuhand und Kredit-Bank-Aktien-Gesellschaft te Saar- briicken waren voor drie weken 60.000 francs verdwenen. Gisteren werd een der directeuren van de bank als den dief ontmaskerdde kas- sier, tegen wien ernstige verdenking was ge- rezen, gaat dus vrij uit. BEELDENSTORMERS AAN HET WERK. Nadat Zondagnacht het oorlogsgedenktee- ken te Schoniliess in het district Guben ge heel vernield was, hebben Maandagnacht woestelingen het oorlogsgedenkteeken te Fiirstenwalde ernsbg beschadigd. Een van de onderarmen van de Uhlanenfiguur werd er af gehakt. Van de daders ontbreekt tot nog toe elk spoor. DE 1 MEI-VIERING IN MECKLEN BURG. Naar gemeld wordt, werd gisteren in den Landdag van Mecklenburg een voorstel van sociaal-democraten en communisten, om den dag van 1 Mei voor wettelijken feestdag te verklaren, verworpen met 26 tegen 24 stem- men. Alle burgerlijke partijen, met inbegrip van de democraten, stemden tegen. STRESEMANN'S CANDIDATUUR VOOR DEN RIJKSDAG. De Rijksminister van buitenlandsche za ken, dr. Stresemann, heeft gister in een pers- gesprek medegedeeld, dat hij, ingeval hij als candldaat der Volkspartij mocht worden aan- gewezen voor Boven-Beieren en Schwaben, om bij de Rijksdagverkiezingen als candidaat voor deze districten op te treden, een derge- lijk mandaat wel zal aanvaarden. Naar Stresemann's meenig is het in het be lang van de geheele Duitsche politiek indien Noord-Duitschers in Zuid-EKiitschland en Zuid-Duitschers in Noord-Duitschland zich in politiek opzicht interesseeren. DE RELLETJES INZAKE SACCO EN VANZETTI TE HAMBURG. Het proces tegen de moordenaars van den Schirpo-agent. Men meld't uit Berlijn: Te Hamburg nadert na zestien dagen te hebben geduurd het proces zijn einde inzake de personen die ingerekend zijn bij de relle- tjes van 24 Augustus van verleden jaar, na afloop van een protestbetooging tegen de executie van Sacco en Vanzetti, waarbij een agent van de Schupo op beestachtige wijze is omgebracht. Men is er in geslaagd vast te stel'en, wie voor deze misdaad verantwoor- delijk is. Het O. M. eisehte tegen den voor- naamsten beklaagde vijf jaar gevangenis- straf en tegen vier andere drie jaar. Voor twee van de zestien overige, meest zeer jeug- dige beklaagden, eisehte hij vrijspraak, voor de anderen 9 tot 18 maanden hechtenis Het vonnis zal niet voor het einde van de week worden geveld. EEN VERKIEZINGSREDE PER GRAMOFOON. Te Leipzig hebben de communisten in het Krystall-Palast een verkiezingsbijeenkomst gehouden, waar o.a. de wegens hoogverraad vervolgde Rijksdagafgevaardigde Frolich per gramofoon een rede afstak, waarin de afwezige een lofrede hield op de dictatuur van het proletariaat. Daarna volgden twee filmscenes uit Toller's revoluh'onaire werk „Hoppla, wir leben!" waarna Piscator een toespraak hield om de kunst aan te prijzen als instrument van de Sovjettische wereld- vernieuwing. VOOR DE VERKIEZINGEN. „Candidaat bij Frankrijk's genade." Heden begint Stressemann zijn verkie- zingscampagne in Beieren als eerste candi daat van de D: Volkspartij. Voor morgen is een groote bijeenkomst te Miinchen aange- kondigd in den „Burgerbraukeller". Het heet, dat de nationaalsocialisten van plan zijn de vergadering te verstoren. Hitler roert zich overigens al geducht met geweldige re- c'ameplaten waarop. met reusachtige letters, Stresemann „Candidaat bij Frankrijk's ge nade" wordt genoemd. EEN OUDE BEKENDE. Het gebeurt niet vaak dat rechter en be klaagde blijken van vreugde geven als ze elkaar weerzien, maar te Berlijn is dat nu toch voorgekomen. De beklaagde was een goedmoedig dik mannetje, dat enkele jaren geleden zoo'n beetje stamgast in Moabit was wegens allerlei dieverijtjes. Hij heette toen Schramm, en noemde zich nu Schremmler, maar erkende op de vraag van den president: „Zoo Schramm, ben je daar weer? dat hij met zijn alter egu identiek was. „Waar heb je zoolang gezeten?" vroeg de president be- langstellend. „In het buitenland, E. A.", ant- woordde Schramm. „Een langdurige zaken- reis; ik verkocht kaarsen en zeep, maar 't ging op het laatst slecht en toen ben ik maar terug gekomen". De kaarsen, die bekl. van zijn voorraad had overgehouden, waren in de zaak, waar- voor hij zich nu had te verantwoorden, als bewijsstukken In bes'ag genomen. Schramm toch werd beschuldigd van inbraak. In de portiersloge van het huis, waar die inbraak was gepleegd, was een stuk kaars gevonden van precies dezelfde soort en afmetingen als bekl. placht te verkoopen. Bovendien was hij in de nabijheid van het huis gezien. Overi gens was er geen enkele aanwijzing van zijn schuld en daarom sprak de rechtbank hem vrij. „Ik hoop je nu hier niet meer te zien", zei Buitengewone kwaliteit. Leest vooral annonce binnenzijde. de president na de vrijspraak. „Vast niet E. A.!" verzekerde Schramm. „Misschien nog eens bij u thuisvoegce hij er aarzelend aan toe. „Daar ben ik heelemaa! niet op ge- steld!" viel de rechter uit. „Nou, nou!" suste Schramm, „ik bedoelde alleen op bezoek, ik ben geen inbreker!" ENGELAND. DE BRITSCHE BEGROOTING IN HET LAGERHUIS. Gistermiddag heeft Churchill het ontwerp van de Britsche begrooting in het Lagerhuis mgediend. In zijn rede wees Churchill er op dat op de regeeringsdepartementen 10^ mil- hoen pond sterling bezuinigd is. Engeland's staatsschulden zijn van 7554 millioen pond sterling op 1 April 1927 tot den 1 April 1928 gedaald met 28 millioen pond. Betreffende de mogelijkheden tot afdrachl van de schulden, stelde Churchill voor, jaarhjks een fonds bijeen te brengen van 355 milhoen pond sterling; op deze wijze zou 't schuldbedrag binnen een tijdsverloop van 50 ]aren zijn vereffend. Alle schulden, met in- begrip van de oorlogsschulden van Amerika, zullen dan op deze wijze afbetaald zijn, zon der dat daarvoor nieuwe belastingen noodza- kelijk worden. Het hiertoe strekkende wets- ontwerp zal zoo spoedig mogeliji worden in- n<^' totaal-bedrag der uitgaven voor 1928 worden geraamd op 806.195.000 pond sterling; in 1927 bedroegen de uitgaven 838.585.000 pond sterling. De inkomsten voor 1928 worden door Churchill geraamd op 812.497.000 millioen pond sterling; blij- kens deze begrooting is dus een overschot van 6.302.000 pond sterling te verwachten Zooals reeds werd gemeld, heeft de huidi- ge regeering ook in het afgeloopen jaar be- langrijk bezuinigd op de regeeringsdeparte menten; vanaf 1924 tot 1927 werden 7000 ambtenaren door deze bezuinigingsmaatre- gelen getroffen. Vanaf 1927 zullen binnen ^nnnnlj b,estek van viif iaTen wederom 11.000 ambtenaren worden ontslagen. Verwacht wordt, dat de inkomsten van het invoerrecht op benzine dit jaar 14 millioen pond sterling zullen bedragen en in 1929 IDA miilioen pond sterling. Anderzijds stel ae Uhurchill voor het invoerrecht op suiker te verlagen. De gel den, welke uit de hulpactie van de regeering worden verkregen, komen voor een vijfde gedeelte ten goede aan den land- bouw; 29 millioen sterling staan dan ter be- schikking voor de ontwikkeling van de in- dustrie Kinderrijke families zullen worden tegemoet gekomen in de belastingen, waar< m, j ^Yens a"e producenten zijn gebaat aldus Churchill. FRANKRIJK. DE WEDEROPBOUW VAN REIMS. De stad Reims maakt zich gereed haar wederopbouw te vieren na tien jaar van moeizamen arbeid, door het houden eener in ternationale tentoonstelling van de meilleu- res marques" in het begin van Juni. 'De ope- ningsplechtigheid zal worden bijgewoond door den minister van handel en de ambassa- deurs en gezanten der voornaamste vreemde mogendheden. Eenige dagen later zal de pre- sident der republiek het herstelde stadhuis en de bibliotheek, een geschenk van Carnegie, rnwijden. Van de geheel vernielde 8625 hui- zen en de meer dan 5000 beschadigde ziin er meer dan 10.000 herbouwd. De fabrieken en werkplaatsen der stad zijn in vollen gang en de tentoonstelling zal de merkwaardige opleving doen zien van de in- dustrieen die door den oorlog geruineerd wer den. De feesten zullen zich door plechtigheid kenmerken. Hulde zal worden gebracht, op een „Elzas-Lotharingen"-dag, aan de in Champagne gesneuvelde soldaten, waarbij d» bisschoppen van Straatsburg en Metz tegen- woordig zullen zijn. Een koor van 300 zan- gers zal Berlioz's „Te Deum" zingen onder lading van Gustate Charpentier en in de Kathedraal zal dien dag het „Requiem" van denzelfden componist worden uitgevoerd. BELGH. ZOEBKOF TE LUXEMBURG. Niet in hechtenis genomen, Sommige Belgische bladen deelden, voor een paar dagen mede, dat Zoebkof, de echtgenoot van prinses Victoria, zuster van den gewezen keizer, te Aarlen, de hoofdplaats der Belgi- sdie provincie Luxemburg was gearresteerd en door de gendarmerie opgebracht. Dit bericht wordt thans, naar de „Ind£- pendance Beige" uit Aarlen verneemt, be slist tegengesproken Zoebkof verblijft te Lu xemburg in het hotel Clesse en dicteert daar zijne aanteekeningen aan een typiste, welke nota's dan door een Duitsch letterkundige zullen worden uitgewerkt en Zoebkof's „Me- moires" moeten worden. Deze „Memoires" zullen, binnen een paar maanden reeds, bij een uitgever te Bonn, die er 8000 goudmarkt voor betaalde, verschijnen. Zoebkof heeft zich echter het recht voorbehouden ze zelf in cou- ranten en tijdschriften te publiceeren. DRAN

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1