DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. MINERVA vanaf f 4275.- 111 DOADERDAtt Hit het PaHement Dagelijksch overzicht. Buitenland No. 90 Dif nnmmer besfaaf nit 2 bfaden. Honderd dertlgste laargang <928 Ibonnementsprijs l)ij vooruitbetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. Bewijsn. 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regel, grootere letters naar plaatsrulmle. Brieren franco N.Y. Boek- en Handelsdr. y.h. Herms. Coster Zoon, Voordam C9, Tel. Admlnistr. No. 3. Redactie No. 33. Diredeur: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. 2© APRIL Den Haag, 25 April 1928 !De in de gansche pers, men zou bijna zeggen ifcij onderlinge afspraak, aangeheven klacht, ftat de Eerste Kamer zoo breedsprakig dreigt U WOrden als een oude bes, schijnt ten slotte tot de leden te zijn doorgedrongen. Vandaag 'is men ten minste heel wat vlugger opge- 'schoten dan in de voorafgaande dagen. De (begrooting van Onderwijs was in de morgen- bren reeds afgedaan. In de middagvergade ling heeft men vervolgens die van Marine en aran Oorlog aangenomen, heeft men reeds een aanvang gemaakt met de begrooting van jWaterstaat en daarmee komt men morgen (voor de koffie wel gereed. Dan volgen nog de begrooting van Arbeid, Handel en Nij- verheid en die van Kolonien en het zou al erg wonderlijk loopen, zoo men die niet 'uiterlijk Vrijdagmiddag onder de knie h'ad. >Daarmee is de eigenlijke staatsbegrooting 'afgehandeld en wacht nog alleen de Indi- Sche Begrooting op afdoening, doch dat kan best de volgenae week geschieden, tegelijk met wat er dan nog op de agenda voorkomt. i Hedenmorgen hebben we in de eerste nlaats den heer Polak (S. D. A. P.) weer |eens hooren aandringen op het tot stand jkomen van een monumentenwet, waarna de 'heer Smeenge (V. B.) de hoop uitsprak, dat !de regeering met kracht zal voortgaan het onderwijs aan schipperskinderen te bevorde- ren. De heer De Zeeuw (S. D. A. P.) teeken- 'de o.a. protest aan tegen mogelijke plannen 'om de driejarige ambachtsschool om te zet- ten in een tweejarige. Hierna was minister Waszink aan het woord, die begon met er nadruk op te leggen, dat de drang tot zuinigheid menigen wen- schelijken maatregel niet tot uitvoering doet komen. Daarom kan b.v. vooralsnog niet ge- 'dacht worden aan een wettelijke regeling van het voorbereidend lager onderwijs. Wat het onderwijs aan schipperskinderen betreft, wees de minister er met voldoening op, dat er thans 75000 voor wordt uitgetrokken uit de staatskas tegen vroeger 15000. De nieuwe toelatingswijze tot de H. B. S. werd door den minister met overtuiging verdedigd als een probaat middel om de ongeschikten van de H. B. S. te weren. Omtrent het on derwijs in het Friesch zal de minister in over- leg treden met Ged Staten van Fri »;land Wat het onderwijs op de ambachtsscholen be treft is de minister nog niet tot een besluit gekomen, maar hij meent, dat de driejaar- lijksche cursus met succes kan vervangen worden door vier halfjaarlijksche cursussen Een nieuw ontwerp Monumentenwet is in handen van de monumentencommissie. Spre- ker hoopte ook op een spoedige indiening er van. De begrooting is zonder stemming goedgekeurd. Van de hierop volgende korte discussie over de begrooting van Marine is eigenlijk alleen van beteekenis de verklaring des mi nisters Lambooy, dat bij het geschil over het bekende fusievoorstel tusschen den minister en de vereeniging Onze Vloot een misver- stand heeft geheerscht in zake de verminde- ring van het marinepersoneel. De door hem daaromtrent gegeven cijfers waren ramin- gen, die niet geheel verwezenlijkt zijn, en spreker erkende, dat hij ten onrechte beweerd had, dat Onze Vloot bij zijn actie tegen het fusievoorstel gebruik had gemaakt van val- sche cijfers. Met die „amende honorable" kunnen de heeren o. i. tevcrden zijn. De begrooting is vervolgens met 25 tegen 12 stemmen goedgekeurd. Had de behandeling van de begrooting van Marine niet veel om het lijf, die van de begrooting van Oorlog was volstrekt zon der beteekenis. Evenals bij Marine deed de militaire specialiteit van de S. D. A. P., mevr. Pothuis—Smit eenige antimilitaristische ont- boezemingen hooren, sprak zij vooral met overtuiging ten gunste van moreele ontwa- pening, gelijk zij bij Marine met hartgrondi- gen afkeer gesproken had over de wreedheid van den duikbootoorlog. Maar het eenige succes dat zij had, was, dat de minister Lam booy het in beginsel met haar eens was, doch meer dan zij met de werkelijkheid wilde reke- ning houden. Met 22 tegen 10 stemmen is daarop ook deze begrooting goedgekeurd. De bespreking van de begrooting van Wa- terstaat is door den heer De Muralt (V.B.) mgeleid met een stevige rede over het gevaar van de onbewaakte overwegen, niet enkei voor het wellicht soms onachtzame publiek maar ook voor het treinverkeer. Hij eindigde met het voorstellen van een motie, waarbij er op aangedrongen werd het onbewaakt laten van overwegen niet verder voort te zetten zoolang de commissie van onderzoek van di+ vraagstuk, ingesteld naar aanleiding van het debat in de Tweede Kamer over deze zaak, geen verslag heeft uitgebracht. Morgen voortzetting. HET VOORSPEL. Een tweetal verrassingen. Waarom Pruisen zich tegen von Keudell's verbod verzette. Stresemann op stap. We staan in den tijd der groote Europee- tme verkiezingen. Nog is het resultaat der rraasche verkiezingen niet bekend de w,eelc zijn de candidaten in Frank- 1* in de weer, om a.s. Zoudag maar stem- men te veroveren of Duitschland maakt zich gereed tot den grooten strijd, „zum Kampf ums Dasein"! Het kan in Duitschland interessant wor den. Eerst beloofde de strijd een uiterst kalm verloop te zullen hebben, maar plotseling zijn er een tweetal aardige verrassingen ge komen. Het begon met de mededeeling, dat de Pruisische regeering het verbod der Natio- naaVSocialistische Arbeiderspartij (de rechts-radicalen) had opgeheven. Dat was goed gezien van Pruisen, omdat het anders aan deze groep onmogelijk zou zijn geweest, aan de verkiezingscampagne deal te nemen, wat natuurlijk een scheeve uitslag der ver kiezingen zou hebhen gegeven. De tweede verrassing was nog veel grooter en heeft nog veel meer gevolgen gehad. Het was het befaamde verbod der „Rothe Front kampf erbund", door von Keudel' uitgevaar- digd. Von Keudel vond hiertoe aanleiding, omdat er hier en daar bloedige opstootjes zijn voorgekomen, die door leden van dezen bond zouden zijn uitgelokt. Dit verbod heeft heel wat stof opgeworpen. Vergaderingen werden gehouden, lange arti- kelen werden in de dagbladen geschreven en het wel te verwachten gevolg was, dat von Keudell een ernstige nederlaag leed. Het overgroote deel van het Duitsche rijk, met Pruisen aan het hoofd, heeft zich tegen deze actie verzet. Slechts een enkele staat, o.w. Beieren gaf gehoor aan v. Keudell's wensch voorwaar een mager resultaat. Dat Pruisen zich zoo tegen het verbod ver zette, was een logisch gevolg van de eerst genoemde „verrassing". Aan de eene partij vrijheid van bewegen en handelen geven, en hetzelfde aan een andere partij te moeten ontnemen, zou geen faire politiek geweest zijn. De communisten hebben toch zeker pre- cies dezelfde politieke rechten als elke andere partij? Zeker, ze ziin lastige menschen, die graag wat herrie schoppen, maar hetzelfde kan men ook zeggen van de rechts-radicalen. En wordt het al te erg, dan is er nog altijd de politie, die de gemoederen tot bedaren kan brengen. Von Keudell's verbod was de com munisten zeer wel-kom, omdat ze daaruit de prachtigste reclame voor hen zelf konden ha- 'len. Dat echter Pruisen zoo tegen het verbod was, was weer een tegenvallertje. Want aan het hoofd der Pruisische regeering staat d'e socialist'Otto Braun, zoodat de communisten in dit geval eens niet de schuld op de socia- listen kunnen werpen, wat ze anders zoo graag deden! De woordvoerders der verschillende poli tieke partijen zijn natuurlijk al op hun tour- nee. De eerste, die cr op uitging, was dr. Stresemann. Hij zal het wel hard te verant- woorden krijgen. Zoo zal hij zich moeten ver- dedigen tegen de katholieken, die hij eerlij-k gezegd, een beetje voor den gek heeft gehou den. Want waar bleven de schoolwetten, die Stresemann hun beloofd had als een beloo- ning voor hun toetreden tot de coalitie, die zonder den steun der katholieken onmogelijk geweest was! Verder zal hij verwijten moeten aanhooren van de linksche partijen, omdat de Duitsche volkspartij tot elken prijs een rechtsbewind heeft doorgezet. Stresemann zal een harden noot moeten kraken, maar hij zal wel zoo verstandig zijn, veel schoons en goeds te beloiven, met welke beloften hij menig zieltje zal vangen. CHINA. DE BURGEROORLOG. Evacuatie van de Amerikanen. Naar de bladen uit New York melden overweegt men in Amerikaansche regee- ringskringen, de Chineesche oorlogszone volledig door de Amerikaansche onderdanen te doen ontruimen. Op het oogenblik bevin- den zich ongeveer 2500 Amerikanen in de provincies Tsjili en Sjantoeng. Men houdt bovendien rekening met de mogelijkheid, dat rooversbenden spoedig weer zullen verschij- nen. Tsinanfoe in de macht van Feng, den „Christen-generaal" De bondgenoot der Zuidelijke Nationalis ten, generaal Feng-Ju-sjang is Dinsdag Tsinanfoe binnengerukt. Dit is de hoofdstad van de provincie Sjantoeng. De vermeeste- ring van Tsinanfoe geschiedde zonder dat tegenstand van beteekenis werd geboden. De troepen van de Noordelijken zijn gedemora- liseerd. Tienduizenden deserteurs uit de Noordelijke legers loopen het land af en trekken in de richfing van Tsjifoe en Wei- hai-Wei. Zij maken zich daarbij schuldig aan geweldpleging en rooverij. De plunderingen. Vluchtelingen deelen afschuwelijke bijzon- derheden mede omtrent de plundering der stand Kingan, gelegen in het dal van de rivier de Han. Van de zeshonderdduizend bewoners werden er 5000 vermoord door bandietenbenden, bestaande uit deserteurs en leden eener boerenorganisatie, genaamd: Vereeniging van het Goddelijke Woord. DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. Naar uit Tsinanfoe wordt gemeld, is daar de Amerikaan Walter Seymour op straat door een Chineesch soldaat neergeschoten. Blijkens berichten uit Nanking hebben de zuidelijke troepen bij de inneming van Tsinanfoe 17.000 geweren er 110 stukken geschut buitgemaakt. DE ZEEROOVERIJ IN DE CHINEESCHE WATEREN. In antwoord op een vraag betreffende zee- rooverij in de Chineesche wateren verklaarde Chamberlain, dat het hem bekend is, dat de zeerooverij voortduurt, doch zij is vermin- derd tijdens de laatste zes maanden. Slechts in drie gevallen heeft zij nog eens iets buitgemaakt, en daarbij waren dan geen Britsche schepen betrokken. Pogingen, om door de mogendheden een gemeenschappe- lijke actie te doen ondernemen, hadden geen succes; alleen Japan zegde hulp toe. Thans wordt in de wateren, waar de zeerooverij plaats had, geregeld gepatrouilleerd door Japansche of Chineesche schepen. De Britsche politiek tegenover zeeroovers werd door den Britschen gezant te Peking besproken met generaal Lichun; deze heeft daarbij de hoop uitgesproken, dat hij erin zal slagen de Biasbaai binnen drie maanden te zuiveren. DUITSCHLAND. HET ANTI-OORLOGSVERDRAG. De Duitsche pers geeft algemeen aan Kel- logg's ontwerp anti-oorlogsverdrag de voor- keur boven dat van Briand, tegen wiens voor- stel zij met name gekant is omdat het ver- plichtingen, die uit bestaande verdragen voortvloeien, ook als zij in bepaalde gevallen tot oorlog moeten leiden, niet onder het pact wil laten vallen. De Diplomatisch-politische Korrespon- denz, het officieuse orgaan van de Wilhelms- strasse acht dit voorbehoud onaannemelijK, omdat dergelijke verdragsverplichtingen van een mogendheid voor andere mogendheden nauwelijks te overzien zijn. De Koln. Ztg. zegt hieromtrent: Daar het geheele fransche stelsel van bondgenootschappen ten doel heeft den door de vredesverdragen geschapen toestand, m a. w. de hegemonie van Frankrijk op het Eu ropeesche vasteland, te waarborgen, is de be doeling van Briand's voorbehoud niet ver te zoeken, evenmin als van het andere, 't welk de in werking treding van het verdrag af- hankelijk stelt van het toetreden van alle sta ten. Daarmee heeft Briand, naar de Fran sche bladen hebben erkend, in de eerste plaats het oog op Frankrijk's bondgenooien en in het bizonder op Polen en Tsjecho-Slo- wakije. Dit bedreigt de goede werking van het verdrag juist bij internationale geschillen wier vreedzame bijlegging het moet beoogen, ten zeerste. De Dipl. Pol. Korr. spreekt dan ook onom- wonden voorkeur uit voor het plan van Kel logg, welks „eenvoudige en duidelijke lijn" het officieuse orgaan prijst. De rechtsche pers zegt vrijwel hetzelfde in feller woorden. Zoo schrijft de Duitsch- nationale Deutsche Tageszeitg., dat het Frans'che voorstel alien staten, die geen militaire verplichtingen krachtens bestaande verdragen hebben, de handen wil binden, maar zelf de handen vrij wil hebben om de voormalige tegenstanders uit den wereldoor log, en met name Duitschland, er onder te houden. De Kreutzztg. ziet in het Fransche voor behoud nopens de toetreding van alle staten sabotage en noemt het Fransche plan vol strekt onvatbaar voor bespreking. Het con- servatieve blad erkent trouwens ook tegen Kellogg's voorstel ernstige bedenkingen te hebben. MOORD EN ZELFMOORD. In een dorpje bij Stettin heeft gistermor gen een op heeterdaad betrapt inbreker Krohm, den rechercheur Pioch doodgescho- ten en is daarna gevlucht. Bij de achtervol- ging kwam de moordenaar voor het hek van een brug waarop hij zich, voor andere poli- tiemannen hem bereiken konden, een kogel door het hoofd schoot. ERNSTIG ONGELUK TE BERLIJN. Tien zwaar gewonden. Een auto van den snel-patrouilledienst der Schupo te 'Berlijn reed gistermorgen in een straat te Lutterfeld in voile vaart tegen een gaslantaarn. De auto werd volkomen ver- nield. De inzittenden, een brigadier en 3 agenten benevens de chauffeur, werden alle ernstig gewond. Vier verkeeren in on- middellijk levensgevaar. EEN MOORDENAAR VEROORDEELD De rechtbank te Mannheim veroordeelde gisteravond na een behandeling die twee da gen duurde den 27-jarigen arbeider Frie- drich Kettner uit Mannheim wegens dood- slag tot 15 jaar tuchthuisstraf met aftrek van 6 maanden preventieve hechtenis met 10 jaar eerverlies. Kettner had op 2 October 1927 zijn verloofde Anna Becker die de ver- loving wilde afmaken in een bosch vermoord. EEN ZWENDELAAR. Te Duisburg heeft een zwendelaar eenige medeburgers 140.000 mark afgezet met voor- spiegelingen van 100 pet. winst per jaar. Een spoorwegambtenaar en een koopman zijn er voor 64.000 mark ingevlogen. De zwende laar is er van door. VOLHARDEND ZELFMOORDENAAR. Te Gerstungen heeft gisteren een gemeen- te-ambtenaar, die zich vermoedelijk aan ma'- versaties heeft schuldig gemaakt, op vreese- lijke wijze zelfmoord gepleegd. Eerst schoot hij zich een kogel in het hoofd, daarna sprong hij in de Werra en toen hij door den Snellen stroom weer aan land werd gespoeld, verhing hij zich- EEN AVONTUURLIJKE ZEEREIS. De raad voor de scheepvaart had zich Dinsdag met een niet alledaagsch geval be- zig te houden, n.l. met de lotgevallen van het dranksmokkelschip „Przemysl", dat door den kapitein achter den rug van zijn lastge- ver in de handen van de drankverboribeamb- ten in Amerika werd gespeeld, teneinde eene belooning te verdienen. Het schip werd in de monding van de Mississippi in beslag geno- men, doch moest later op een protest van den eigenaar weer worden vrijgelaten. Zoowel de kapitein als de eerste officier hebben zich voor den raad van de scheepvaart daarover te verantwoorden. MIJNONGELUK. Zes dooden. In de mijn Marienstein bij Schaftlach (Z. Beieren) zijn ten gevolge van het breken van een kabel zeven mijnwerkers in een liftkoker gestort Zes hunner werden gedood, de zeven de zwaar gewond. GEDENKT DEN SABBATHDAG. Emigratie om des gewetens wil. Onder de Duitsche Russen was ongeveer een kwarteeuw geleden een beweging ten gun ste eener strenge viering van den Zondag. De oorlog heeft ongeveer 30.000 van deze Duitsch-Russen naar Duitschland terugge- bracht. Maar hier kwam hun Zondagsvie- ring in strijd met de veel minder strenge op- vatting aldaar. Sommigen van hen zoeken nu gelegenheid om Duitschland te verlaten voor landen waarin hun de Zondagviering naar hun geweten gewaarborgd wordt. Reeds zijn een tweehonderd families naar Brazilie vertrokken, waar de bezitters van koffieplan tages hun dezen waarborg gegeven HeBben. Ook zijn met Canadeesche ondernemingen onderhandelingen gaande. FRANKRIJK. HET AMERIKAANSCHE ANTI-OORLOGSVERDRAG. De correspondent van de Petit Parisien te New-York meldt, dat een bestudeering van het Fransche voorstel voor het anti-oorlogs- yerdrag het staatsdepartement in zijn eersten indruk versterkt heeft, dat niet slechts tus schen de beide voorstellen doch ook tus schen de opvattingen in beide landen groote tegenstellingen bestaan. In Washington ge- looft men, dat het ontwerp van Kellogg door de vier andere mogendheden, in de eerste plaats door Engeland en Duitschland, zal worden verkozen boven het Fransche voor stel. Men verwacht, dat bij een dergelijken gang van zaken Frankrijk gedwongen zal zijn de gemaakte reserves in het verdrag te laten vervallen. Er is slechts een keuze mo- gelijk tusschen beide ontwerpen. Men hoopt te Washington dat men tot overeenstemming zal komen. Voor het geval, dat Frankrijk zijn reserves handhaaft, acht men dit te Washington niet geheel en al een mislukking van het plan van Kellogg. Men is van mee- ning, dat Washington, Londen en Berlijn en wellicht ook Tokio en Rome het verdrag voorloopig ook zonder Frankrijk kunnen sluiten om Parijs later onder den indruk van de openbare meening der wereld tot toe treden te brengen. DE FRANSCHE TEGEN- VOORSTELLEN. In diplomatieke kringen te Parijs is gewe- zen op de uitermate groote beteekenis, welks enkele door Briand opgesomde reserves op Kellogg's voorstellen voor Frankrijk hebben Zelfs indien de andere mogendheden Kel logg's pact zouden teekenen met voorbijzien van deze reserves, zou Frankrijk er toch niet toe gebracht kunnen worden, haar standpunt te dezer aanzien te verlaten. ENGELAND. CRITIEIC OP CHURCHILL'S BEGROOTING. Gisteren werd door Snowden het debat over de begrooting geopend. Deze stelde in het licht, dat Churchill zich weliswaar kon be- roemen, dat tijdens zijn beleid een overschot werd verkregen, doch dat dit toe te schrijven was aan de omstandigheid dat in het afge- loopen jaar een buitengewoon groot aantal Engelsche millionnairs zijn overleden, waar- door de minister de beschikking heeft gekre- gen over zeer groote sommen. Hierdoor werd „dan ook volgens Snowden de begroo ting gered. Ook de buitengewone stijging in waarde der industriepapieren is voor den minister gunstig geweest. Doch ingeval deze stijging blijft aanhouden, zal dit onvermijde lijic tot gevolg moeten hebben, dat de rente- voet stijgt, waardoor de meerdere opbrengst weer verloren gaat. Spr. achtte het dan ook aannemelijk, dat de Bank of England nog dit jaar tot disontove rhooging zal over- gaan. Ook Lloyd George heeft critiek op de be grooting geleverd. Hij zeide, dat Churchill de groote meerderheid van het volk nieuwe lasten heeft opgelegd, teneinde een kleine in- dustrieele groep tegemoet te kunnen komen. DE STAKING TE BOMBAY. De toestand wordt ernstig Uit Bombay wordt gemeld, dat het aantai stakers in de katoenspinnerijen gestegen is tot 140.000. Van de 180 spinn^njen zijn er nog slechts vier geopend. Een stakingsleider heeft verklaard, dat voor elke 50 gedoode stakers twee politieagenten met hun leven moeten boeten. In verband met de gebeurtenissen heeft Gandhi zijo reis naar Europa uitgesteld. Agent KLAAS BAAS, Kennemerstraatweg 106. Telef. 851. SNELLE REIS .VAN EEN ZEILSCHTP. Als eerste graanschip in het nieuwe sei- zoen kwam gister uit Australie te Falmouth aan de Duitsche vi-ermaster „Herzogin Ca cilie" na een reis van 96 dagen. Het schip slo-eg hi-ermede het Finsche zeilschip ..Beatrice'' en won dezen wedstrijd voor zeil- schepen. DE STAKING IN DE KATOEN SPINNERIJEN TE BOMBAY. Uit Bombay wordt gemeld, dat het aantal stakers in d-e katoenspinnerijen gestegen is tot 140.000. Van de 180 spinnerijen zijn er nog slechts 4 geopend. Een stakingsleider heeft verklaard, dat voor elke 50 gedoode stakers twee politieagenten met hun leven moeten boeten In verband met deze gebeur tenissen heeft Gandhi zijn reis naar Europa uitgesteld. BRAND IN EEN HOSPITAAL. In het Koning Edward hospitaal te Wind sor heeft een hevige brand gewoed. Alle pa- tienten, onder wie vele vrouwen en kinderen, konden in veiligheid worden gebracht. He' is aan den moed van de redders te danken, dat alle patienten veilig uit het brandende gebouw konden komen. ONLUSTEN IN BRITSCH-INDIe. De „Times" verneemt uit Lahore dat in den inlandschen staat Malerkotla in Punjab tweehonderd menschen in hechtenis genomen zijn, wegens samenspanning tegen den staat Zij weigerden grondbelasting te betalen. Te Kpthala kwam het tot onlusten die door troepen onderdrukt zijn. Van de betoo- gers werden er zeven gedood en veertien ge wond. IT ALU. AUTOBUS-ONGELUK. Twee dooden, dertien gewonden. Een autobus, die arbeiders vervoerde naar het dorp Dorcia, is over den kop geslagen. Twee der inzittenden werden gedood en der tien gewond. EEN NIEUWE COURANTENRUBRIEK- Op grond van een circulaire van den mi nister van binnenlandsche zaken moeten de prefecten voortaan iederen dag aan de pers de namen meedeelen van alle personen, die aangehouden zijn, met aanwijzing van de te gen hen ingebrachte beschuldiging, evenals de namen der personen, die weder in vrij heid zijn gesteld na de een of andere straf ts hebben ondergaan. De bladen moeten hiervan een afzonderlij- ke rubriek maken. FERDINANDO MARTINI, f In de badplaats Monsummano, die tus schen Pisa en Florence is gelegen is op 87- jarigen leeftijd senator Ferdinando Martini overleden, bekend schrijver en dramaturg, die tevens een eervollen loopbaan in deri dienst zijns lands achter den rug had. Mar tini is n.l. minister van onderwijs en van ko lonien geweest en gouverneur van de kolonie Eritrea van 1897 tot 1906. De minister-president heeft de familie van den overledene zijn innige deelneming be- tuigd met het verlies van den „burger, wiem bezielde werken steeds gewijd waren aan de grootheid zijns lands." De bladen bevatten lange artikelen ter ge- dachtenis van den overledene. PRINS POTENZIANI NAAR NEW YORK. Prins Potenziani, de gouverneur van Ro me, is aan het hoofd van een speciale com- missie naar New York vertrokken, ter beant- woording van het bezoek, dat burgemeester Walker verleden jaar aan Rome gebracht heeft. HULP VOOR BULGARIJE. Bestuurderen en soldaten van het Italiaan- sche Roode Kruis zijn Dinsdag met een groote hoeveelheid hulpmaterialen naar het Bulgaarsche aardbevingsgebied vertrokken. NIEUWE AARDSCHOKKEN IN MIDDEN-ITALIe. Door de aardbeving in Midden-Italie wer den te Castelnuovo'd Abato talrijke huizen verwoest, alsook in het dorp Monte Amiata. De bevolking bracht den nacht deels in de open lucht, deels in spoorwagons door. De aardschokken duren nog steeds voort Te Seggiano werd belangrijke schade aange- richt. POLEN EEN ONTROUW AMBTENAAR. De hoofdeommies der Poolsche Staats- pojlitie Lukaszewicz is wegens corrupiie van zijn functie ontheven en gearresteerd. GRIEKENLAND. SPRINGVLOEDEN BIJ PIRAEUS. Naar uit Athene gemeld wordt hebben krachtige springvloeden tot gevolg gehad, dat het water weer 60 c.M. is gewassen. In de nabijheid van Corinthe werden gister weer eenige aardschokken gevoeld. De vulkaan bif Corinthe is opnieuw beginnen te werken. Ook op de eilanden Syra en Mytilene ia tengevolge van de aardebeving grooje schade aangericbt ALRMAA ci

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1