Immthii Coarait. FEUILLETON. HtiM dertigste Jaargang. fftadio-Sioekje Binnegiianei Wo. 100 1938 I rpag' 2f April. Zaterdag 28 April. Hilversum, 1060 M. 12.Politieberich- ten. 12.30—2.Lunchmuziek door het Tria non-Trio. 2.3.45 Filmmuziek. Aansluiting van het Tuschinsky-Theater te Amsterdam. Orkest onder leiding van Max Tak en Pierre Palla, orgel. 3.50 Itailiaansche les. 4.30 5.15 Fransche les. 5.157.45 Concert door het Qmroep-orkest. 7.45 Politieberichten. 8.05—9-45 Avond van de Arb. Ver. van Lijkverbranding en de Ver. van Facult. Lijk- verbranding. Liesbeth SandersHertzberg, declamatrice. Mevr. van der Berghvan Waalwijk, scpraan. M. Rodriguez, eel1©. Lion Contran, piano. A. de Rosa, toespraak. Dr. L. A. Rademaker, toespraak. 1. Concert voor violoneel. Haydn. 2. Toespraak door Dr. (Rademaker. 3a. Ieh ging rait Lust. b. Schnei- den und Leiden, Mahler. 4. Toespraak van A. de Rosa. 5. Andante favori, Beethoven. 5. Fragmenten uit „Mei", Gorter, declama- tie. 7. Scherzo op. 31, Chopin, piano. 8. Variaties op een Rococo thema, Tschai- kowsky, cello. 9.4510.30 Gptreden van Chef van Dijk met een praatje en een liedje. Sam Metz aan den vleugel. 10.30 Aansiui- (ting van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 11.45 Sluiting V. A. R. A.-avond. Huizen, 340.9 M. (Na6uur 1870 M.) 12.30 Uurslag. 12.30—1.30 K. R. O. Lunch muziek door het Trio „Winkeis". 3.-4. Kinderuurtje door de dames Ris Mulder en ijanny Leeflang en den heer Jac. Suerink. 5.-6.— Dinermuziek. 6.—6.30 Literair fialfuurtje door Lou Lichtveld: Boekbespre- icing. 6.30—7.Dinermuziek. 7.7.30 Cur- sus Hollandseh. 7.308.— Causerie van mr. rVorstmanDe inriohting van onzen Staat (De Gemeente). 8.Concert in het Gebouw v d. St. Jozefsgezellenvereeniging te Rot terdam. Harmonie G. A. V. E., Dir. H. Op ten Berg. Dameskoor St. Hildegardis. Mej. T. Wittenheer, piano. J. Vermeulen, humo rist. Spr. Pater Fr. P. Hase O. F. M.: In het dok. Daventhry, 1600 M. 9.35 Kerkdienst. 1220—1.20 Het Carlton Hoetl Octet. 2.50 Concert. Het Cruft Octet. M. Phillips, alt. E. Richards, tenor. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Concert-orgelbespeling. 5.50 Nieuwsberich- ten. 6.10 Pianoconcert. 6.20 Lezing. 6.35 Beethoven's senates voor piano en viool. 6.45 Lezing. 7.05 Vaudeville. Orkest en avriete- arftisten. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Le zing: More motoring matters. 8 50 Nieuws berichten. 8.35 Concert door de militaire ka- pel. A. Lilky, sopraan. De Colne, Orpheus Glee Union. 9.5011.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Paris", 1750 M. 9.50 10— Gramofoonmuziek 11.5012.10 Gra mofoonmuziek. 3.054.05 Orkestconcert. Orkestconcert. Les Rosati. 7.5010.20 Con cert. Orkest en vocale solisten. Langenberg, 469 M. 12.251.50 Orkest concert. 5.206.15 Orkestconcert. 7.35 Vroolijke avond met Otto Reutter, Hellmuth Kriiger, Heindch Kohlbrandt e.a. Orkest en band. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswusterhauseti, 1250 M. (Zeesen). 11.20-4.20 Lezingen. 4.20—5.20 Orkest concert. 5.207.05 Lezingen. 7.20 „De Too- verfluit", opera van Mozart in 2 acten. Daarna tot 11.50 Dansmuziek. Hamburg, 395 M. 4.20 Kinderuurtje. Con- tert. 5.20 Vroolijk concert. 6.30 Causerie. 5.20 „Der Zerrissene", pose van Joh., Nes- troy in 2 acten. Daarna tot 11.50 Radio-ca baret en dansmuziek. Brussel, 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 35—9.35 Concert. Orkest en solisten. DE CACAO- EN CHOCOLADE- INDUSTRIE. Voor de gistermiddag door de afd. Alk- maar der Nederlandsche Vereeniging van Huisvrouwen in de dancing van de Harmonie belegde vergadering, waar de heer Th. A. Ringers, directeur der bekende cacao- en cho- coladefabrieken, een lezing zou houden en een film werd vertoond, betreffende bovenge- noetnde industrie, bestond groote belangstel- ling. Na een kort openingswoord van de presi dent mevr. Eijma, ving de heer Ringers zijn inleiding over de geschiedenis van de cacao- en chocolade-industrie aan. Spr. begon met te zeggen, dat de Neder landsche cacao-industrie een zeer belangrijke plaatsjnneemt en ons land een der voor- 16) Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijver van „De Zeevaik"). „Het was niet eens een vraag; het was sen opmerking. Hij heeft eens een veertien dagen in Parijs doorgebracht en nu be- scnouwt hij zichzelf en dat wil hij ons ook laten doen, als volkomen op de hoogte van ledereen die aan het hof komt. O, hij is heel amusant, die goede neef van mij, maar soms wel wat verve lend ook." Zij lachte, maar er was wel eenige verontwaardiging in dien lach. „En wat dien markies de Bardelys be- treft, het is duidelijk dat het weer bluf was wen hij beweerde dat zij als broeders met tikaar omgingen denkt u ook niet? Hij was lang niet op zijn gemak toen u sprak van net bezoek van den markies op Lavedan". lachte zachtjes in zichzelf. „Denkt u dat elYs 200 goed kent?" i,Niet eens van aanzien", antwoordde ik »ni] schijnt vrij wat gehoord te hebben van en verachtelijken mijnheer, doch alleeij, din- gen die een schoenpoetser in Parijs ook zou ,nen vertellen, maar waarvan gewoonlijk mets waar is." TSaarom noemt u dien man verachtelijk? riaamste verbruiks- en productielanden der aarde is. In de cacao-industrie treft men feitelijk drie verschillende bedrijven aan, echter vaak in een fabriek gecombineerd, n.l. de fabricate van cacao-poeder en cacao-boter, de fabrica te van chocolade en de fabricate van choco- lade-bonbons. Zoo zijn in de Ringers fabriek te Alkmaar de eerste en de tweede, in die te Rotterdam de tweede en derde samenge- bracht. De voornaamste grondstoffen die worden verwerkt zijn cacaoboonen en suiker; daarbij komen voor de bonbon-fabricate nog vele andere grondstoffen, zooals: verschillende soorten nooten, kersen, amandelen, aardbeien en andere vruchten. E)e beide eerstgenoemde kwamen voor het eerst bijeen door den tocht van Columbus, die op zijn gedenkwaardige zeereis suiker meenam en in Amerilca o. a. de cacaoplant leerde kennen. Eenige jaren na 1492 kwam de samenstelling van beide pro- ducten tot stand Wat de cacaoboon betreft, deze doet aan onzen kerseboom denken. Tweemaal per jaar worden de vruchten, de cacaokolven, die aan onze komkommers herinneren, gcoogst. Een kolf, ongeveer 25 c.M. lang en 8 a 10 c.M. breed, be vat 25 a 40 heel netjes gerangschikte boonen. De nieeste cacao wordt voortgebracht door Britsch West-Afrika en Portugeesch West- Afrika (Thomee-cacao), doch de beste kwali- teiten k ;ren Java, Venezuela, Ecuador en Ceyion. Er bestaan een massa soorten cacao, die kwalitatief zeer veel verschilkn. De Span jaar den leerden eerst recht de waarde van deze vrucht en de daaruit te be- reiden drank kennen door den inval van Cor- tez in Mexico, waar toen het cacaogebruik zeer groot was. Door toevoeging van suiker en vanille wisten zij al spoedig chocolade te bereiden. Dra werd de bereidingswijze in 't moederland bekend en verrezen de eerste, aanvankelijk zeer primitieve, fabrieken. Na Spanje volgde Itahe, dat de bereiding ter hand nam. Daarna maakte de chocolade haar entree in Frankrijk en ongeveer tegelijkertijd in Holland, waar de fabricate zich aanvan kelijk vooral in Zeeland, doch later voorna- melijk in Amsterdam, concentreerde. Door een belangrijke vinding van een Nederland- schen fabrikant, die er n.l. in 1828 in slaagde het vet (de cacaoboter) gedeeltelijk aan de ca cao te onttrekken en deze in zoodanigen vomi te verwerken, dat daaruit op eenvou- dige wijze een aangenaam smakende, voed- zame drank kon worden bereid, werd feitelijk een geheele omwenteling in het fabricage- proces teweeggebracht. Men leerde nu de fijnere chocolade, de melkchocolade, de pralines en de bonbons be reiden en in de 19e eeuw nam de chocoladte- nijverheid een groote vlucht. Tot slot gaf de heer Ringers de oorzaak aan van het feit, dat Holland met zijn we- reldreputatie op het gebied der cacao- en cho- coladt-industrie in de jaren voor den grootea wereldcorlog zijn markt voor de fijnere cho colade grootendeels door buitenlanders ver- overd zag. Door n.l. toe te geven aan den aandrang der concurrentie om steeds lagere prijzen te offreeren, werden kwaliteit van grondstof en bewerking opgeofferd aan't be- lang om het debiet te behouden. Het gevolg was, dat het product hier ernstig ondei leed en het publiek zich allengs tot de buitenland- sche voortbrengselen wendde. Wij zijn, aldus spr., tot den slotsom geko- men, dat het leveren van de beste kwaliteiten succes brengt, en het beste middel is om bui- tenlandsche concurrentie het hoofd te biedea. Ons bedrijf, dat circa 20 jaar geleden is aan- gevangen met een klein gebouwtje, waarin 5 man werkten en een gasmotor van 6 P.K. voor drijfkracht zorgde, is uitgegroeid tot twee groote fabrieken, een te Rotterdam en een te Alkmaar, waarvoor een drijfkracht van ongeveer 600 P.K. noodig is ,terwijl het per- soneel tot 450 personen is uitgebreid. De heer Ringers eindigde met te zeggen, dat zijn firma steeds als grondstelling heeft aangenomen, zich liever een belangrijke or- der te laten ontgaan, dan kwaliteitsverminde- ring in toepassing te brengen, welk beginsel steeds een betrouwbaar richtsnoer is geble- ken. In de pauze liet men daarna de grondstof fen en half-fabricaten in de verschillende stadia zien, en werden proefmonsters van het fabrikaat aangeboden. Als derde deel van het programma werd vertoond de film in drie acten: „Mies en Lene en de bonbons", die de Ringers' fabrie ken te Rotterdam en Alkmaar in voile wer- king deed zien. Een leuk aanloopje was de verfilming van het feit, dat een tweetal meisjes, na op het tennisveld met de Ringers' bonbons te heb ben kennis gemaakt, als pakmeisjes op de fa briek dienst nemen. Met hen leeren wij het bedrijf kennen. Y" zien het onafgebroken werken van de bran- ders en firexers, ae groote stalen walsen en mengmolens, de enorme hydraulische persen en ae fijnere, ingenieuse inwikkelmachines. De film toont ons het reinigen der cacaoboo nen met de groote borstels, het pellen en het wanden; vervolgens de machines, die de schil geheel van de kern scheiden en el'ke ongerechtigheid verwijderen. De zuivere ca- caokernen worden tusschen horizontaal lig- gende molensteenen ragfijn gemalen, door welke bewerking tevens het vet als een dikke vloeibare massa wordt afgescheiden. Tot slot worden suiker en boter toegevoegci om de chocolade te bereiden. Na de vertooning der film sloot de presi- dente de vergadering met een woord van clank aan den heer Ringers voor de bereidwil- ligheid de lezing te houden en de film te ver- toonen, die weldra naar IndiS zou worden gebracht, om er daar een rondreis mede te maken. Is u van dezelfde opinie als mijn vader?" „Dat zal waar zijn en met meer grond". „Kent u hem dan goed?" „Kennen? Hij is mijn ergste vijand. Een doordraaier; een spottende cynische vrouwen- hater, een misselijke pretmaker, een hatelijke egoist- Er is geen verachtelijker man in heel Frankrijk, dat verzeker ik u. Bah! de herin- nering aan dien man alleen maakt mij ziek! Laten wij over iets anders praten." Maar al zed ik dat met de beste bedoelino-, het gelukte niet. De lucht werd plotseling ver- pest door muskusgeur en de Chevalier de St Eustache stond voor ons en bracht het ge- sprek opnieuw op die hatelijke praatjes over den markies de Bardelys. De arme dwaas kwam met een zorgvuldig overdacht plan, hij wilde mij overstelpen met al de kennis die hij meende te bezitten en waarmee hij mij dacht te vemederen in de oogen van zijn nichtje. „U sprak over Bardelys, mijnheer de Les- peron, niet waar?" „Pardon, mijn waarde ridder, wij spraken niet meer over hem." Hij glimlachte flauwtjes. „Laten wij er dan over beginnen." ,,Maar er zijn duizend interessanter ortder- wcrpen om over te praten." Dit beschouwde hij als een nieuw bewijs van vrees en hij ging voort: „Eeil weinig geduld s.v.p. Er is een punt waaromtrent u mij mdsschien inlichting zou kunnen geven." ^Onmogeliik." DOOR EEN AUTO OVERREDEN EN GEDOOD. Een vrachtauto van de Shell Company, de pot Schiedam, reed door de Van Leyden Gael- straat te Vlaardingen, toen plotseling de4-ja- rige v. Luit de le Maasbcschstraat, aldaar de straat overstak. De chauffeur week uit en remde krachtig, waardoor het jongetje juist vrij kwam. Dcor het gillen van kinderen dacht de chauffeur echter, dat de kleine on der den wagen lag en hij zette daarom on- middellijk iets terug, waardoor het kind een der achterwielen over het hoofd en beenen kreeg. De knaap was onmiddellijk dood. DE GASCORRUPT1E. Voor de rechtbank te Maastricht heeii zich te verantwoorden gehad H. H., hoofd- commies, leider der bedrijven te Sittard,. dat hij zich had schuldig gemaakt aan overtre- ding van art. 362 W. v. Str. Van den heer S. Kenens, vertegenwoordiger der fabriek W. Wilson, gasmeters te 's-Gravenhage, had hij driemaal een bedrag in geld aangenomen, n.l. 380, f 400 en f 450, zooals in de dag- vaarding stond: teneinde hem te bewegen, om zonder daartoe in strijd met zijn piicht te handelen, in zijn voormelde bediening, voor het gemeentelijk gasbedrijf der gem-eente Sittard, bestellingen bij de voornoemde N. V. te doen. Verdachte erkende het geld van den heer Kenens te hebben aangenomen en op zijn vraag, waarvoor dat was, had hij ten ant- woord gekregen: voor de aangename samen- werking. De burgemeester van Sittard ver- klaarde, dat verd. als een prima ambtenaar bekend staat. Hij verving den gasdirecteur en voor zijn veelomvattenden arbeid kreeg hij slechts 3300 a 3400 gulden. Uit r.iets is ge- bkken, dat de gemeente is benadeeld ge- worden. Het O. M. was van oordeel, dat't ten laste gelegde vaststaat en al komen er nu nog zoo- veel verzachtende omstandigheden, het mag nu eenmaal niet. Er is in andere, dergelijke gevallen reeds gevangenisstraf en ook al een 300 boete gevraagd. Gevangenisstraf achtte spreker hier niet op hare plaats, doch een boete van 300 achtte hij echter ook te wei nig. Spr. hoopte dat dergelijke gevallen zich nu niet meer zutlen voordoen, de groote handelaars zullen blij zijn als die steekgelden uit de wereld komen, zij hebben zich bij no- tarieele acte verbonden geen steekgelden meer uit te keeren. Spr. ejschte 1000 boete of 1 maand hech- tenis. Mr. van Assendorp vond het erg, dat in al die zaken gebleken is, dat ook hoogere ambtenaren niet vrij u-itgaan, maar daar heeft men nog niet veel van gehoord. Uit niets is eigenlijk gebleken, dat ver dachte heeft geweten, dat die gelden hem zijn gegeven om later bestellingen te doen. De gelden die hem door de Dordtsche fabriek znij aangeboden, heeft bekl. geweigerd, om- dat hun prijzen te hoog waren en dat achtte hij in 't nadeel der gemeente. In geen enkel opzicht is de gemeente Sittard benadeeld. In alle bedrijven en in alle zaken, heerscht een fooiensysteem en woekert voort, 't is alleen jammer, dat nu in de gasbedrijven alles naar voren gekomen is en dat die nu voor alien het loodje moeten leggen. Wie is eigenlijk de hoofdschuldige, hij die ze aanneemt, of die ze aanbiedt? Pleiter vroeg een voorwaardelijke straf of een geldboete. Uitspraak 9 Mei. Te 's-Gravenhage. Voor de Haagsche rechtbank heeft gister terecht gestaan een hoofdopzichter bij het Ge meentelijk Electrisch Bedrijf te Den Haag, ter zake van het misdrijf. geno'emd in art 363 Wetboek van Strafrecht, n.l. het aanne- men van giften als ambtenaar, wetende dat deze hem gedaan werden, teneinde hem te bewegen in strijd met zijn piicht te doen of na te laten. Een vertegenwoordiger van een rtilver- sumsche firma deelde als getuige mede, dat hij aan verdachte eenige jaren geleden meer- malen namens zijn firma ^eldelijke bedragen heeft gegeven. Getuige erkene'e, dat hij ech ter lang niet alles, wat zijn firma hem voor dat doel ter hand stelde, aan verdachte heeft afgedragen. Hij heeft zelf ook een gedeeltc daarvan behouden. Later heeft hij in verband hiermede aan zijn firma ongeveer 5500 ge- restitueerd. Volgens getuige zou verdachte in totaal ongeveer een gelijk bedrag hebben ontvangen. Voor den 'rechter-commissaris heeft getuige indertijd verklaard, dat hij bij inschrijvingen voor leveringen, van ver dachte mondeling inlichtingen had verkregen omtrent de prijzen van concurreerende firma's Thans kwam getuige aanvankelijk op deze verklaring terug. Namen van firma's heeft verdachte nooit genoemd; ook heeft hij geen bescheiden laten zien. De directeur van het G.E.B. deelde mede, dat verdachte wel zoo op de hoogte van het bedrijf was om in staat te zijn7 inlichtingen te verstrekken waarvan hier sprake is. De adjunct-directeur verklaarde nog, dat aan verdachte wel werd opgedragen om of- fertes aan te vragen, wanneer er iets noodig was voor de afdeeling verlichting van het bedrijf. De directeur van de Hilversumsche firma verklaarde, dat hij aan zijn vertegenwoordi ger meermalen geld heeft gegeven om aan zijn vertegenwoordiger meermalen geld heeff verdachte af te dragen. Deze bedragen werden als de gebruikelijke fooien ge geven en niet voor een bepaalden dienst of iets dergelijks. Later is getuige ge bleken, dat dit geld voor een grot* deel niet hij verdachte is terecht gekomen. Of deze er inderdaad wel Lets van gekregen heeft, kan „Kent u de hertogin van Bourgondie?" „\Toeger wel. En u?" „Ja, uitstekend", antwoordde hij zonder aarzelen. „Ik was juist in Parijs ten tijde van dat schandaaltje met Bardelys". Ik keek op. Heeft u haar in dien tijd ontmoet?" vroeg ik onvfrschillig. ja Ik was een vertrouwd vriend van Bar delys en eens op een avond nadat wij in zijn hotel gesoupeerd hadden een van die sou- pers waar ieder, die wat beteekende in Parijs, gevraagd werd vroeg hij of ik er niets tegen had met hem mee te gaan naar het Louvre (het paleis). Wij gingen. Er was bal- masque „0", zei ik of ik plotseling den geheelen toestand overzag, „en u ontraoette de herto gin op dat bal?" „Ja juist. O, mijnheer, als ik u de dingen vertellen kon waarvan ik dien avond getuige was!" En hij wierp een blik op mademoiselle om te zien hoe ontzettend verlangend zij was om wat meer van die booze wereld te hooren „Daar twijfel ik niet aan", zei ik, want in- dien zijn verbeelding in die richting even ver ging als in hetgeen hij over mij verteld had, dan zou hij waarschijnlijk ontstellende din gen te vertellen hebben. „Maar begrijp ik het goed dat in dien tijd het bewuste schandaal heeft plaats gehad?" „Ja, drie dagen na dat gemaskerde bal. Het was een verrassing voor iedereen. Maar voor mij niet. Na hetgeen Bardelys mij ver teld had verwachtte ik wel iets dergelijks". getuige niet nagaan Verdachte ontkende ten stelligste, dat de' vertegenwoordiger der Hilversumsche firma hem coit fooien heeft ter hand gesteld. Ook heeft hij hem nooit inlichtingen verstrekt Verdachte's gevolgtrekking is derhalve, dat de vertegenwoordiger zelf al het geld in zijn zak moet hebben gestoken. Het O. M. achtte het ten laste gelegde be- wezen. Spr. noemde de feiten van zeer ern- stigen aard en oordeelde in verband de al- gemeene preventie een ernstige straf noodza- kelijk. Eisch zes maanden gevangenisstraf. BRAND. Woensdag is brand ontstaan in een der wagens, die bij het circus Gleich, te Heerlen, staan, bewoond door een chauffeur van het circus en zijn gezin. Zijn echtgenoote en een dochtertje liepen vrij ernstige brandwonden op en moesten naar het ziekenhuis worden vervoerd. De brandweer kon het vuur tot den eenen wagen beperken. De bezoekers van de voorstelling hebben van hetgeen zich in de onmiddellijke nabijheid afspeelde niets ge- merkt. KINDERMOORD. De arrondissementsrechtbank te Breda veroordeelde een 24-jarigen man uit Princen- hage, die in November 1926 het pasgeboren kind van zijn vrouw opzettelijk van het leven beroofde door het met een kussen te verstik- ken, wegens moord tot een gevangenisstraf van vijf jaar. De eisch was acht jaar. ZEDEDELICTEN. In 't ziekenhuis te Enschede is overleden een meisje, in verband waarmede is aange houden een gehuwde vrouw, verdacht van het plegen van abortus provocadus, den dood tengevolge hebbende. Dr. Hulst uit Leiden heeft de sectie verricht. Voorts is te Enschede aangehouden een cafehouder, verdacht van vrouwenhandel en een zedendelict. HET VOLKSGERICHT TE NIEBERT. Het gerechtshof te Leeuwarden heeft de vonnissen van de rechtbank te Groningen be- vestigd, waarhi-j de bedrijvers van het volks- gericht te Niebert werden veroordeeld tot straffen van drie tot vijf maanden. Den verdachte, die door de rechtbank was vrijgesproken, werd drie maanden opgelegd DUITSCHE BLOEMBOLLENCULTUUR IN ONS LAND? Naar wordt vernomen, heeft een Duitsche fombinatie het plan opgevat, om terreinen in den Middelpolder bij Nieuwer-Amstel aan te koopen, teneinde aldaar een bloembollen bedrijf te stichten. HET EVANG. LUTH. WEESHUIS TE AMSTERDAM. Het 250-jarig bestaan. Gisteravond werd de feestelijke herdenking van het 250-jarig bestaan van het Evange- lisch-Luthersch Weeshuis aan de Wetering- schans te Amsterdam op zeer geanimeerde wijze ingeluid. In de bestuurskamer, welke fraai met bloemstukken was versierd, was het college van regenten bijeen gekomen. Pardon, ridder, maar hoe oud is u onge veer?" „Een vreemde vraag", zei hij, zijn wenk- b.rauwen fronsend. „Ja, misschien wel. Maar wilt u die vraag niet beantwoorden?" „Ik ben een-en-twintig. Maar wat zou dat?" „Je bent twintig, neef", verbeterde Roxa- lanne. Hij keek haar even boos aan. „Q ja, twintig, dat is zoo. Maar wat zou dat?" herhaalde hij. „Wat dat zou, mijnheer. Vergeef mij, als ik mijn verbazmg uitdruk dat u zoo vroeg ont- wikkeld was en ik feliciteer er u mee". Zoo mogelijk trok hij de wenkbrauwen nog meer samen en hij kreeg een hoogroode kleur. Hij begreep dat hem ergens een hinderlaag werd gelegd, maar hij wist niet waar. „Ik begrijp u niet." „Bedenlc eens goed, mijnheer de St. Eusta che. Er zijn tien jaar verloopen sedert dat schandaal, zoodat in den tijd, dat u bij Bar delys soupeerde met al de grappenmakers van Parijs, in den tijd toen u zijn vertrouweling was en hij u meenam naar een gemaskerd bal in het Louvre, in den tijd toen u aan de her togin van Bourgondie werd voorgesteld, u juist 10 jaar oud was. Ik heb nooit reden gehad om zoo heel gunstig over Bardelys te denken, maar als u't mij niet zelf verteld' had, zou ik geaarzeld hebben te gelooven dat hij zulk een verderfelijken invloed trachte uit te oefenen op een kind." Hii bloosde tot aan de wortels van ziip De heer Brinkjoan, een dezer, bood aan de dames Hamel, Hastman en Gotte en aan den heeren van Rees, Koestra en van Riel, die alien reeds geruimen tijd in het huis werk* zaam zijn, een geschenk aan. Daarop begal men zich naar de ruime hall, waar inmiddels de internen en ook de kinderen van de ge- zinsverpleging, die voor het bijwonen der feestdagen naar „huis" gekomen waren, zich verzameld hadden. Sprekende namens de meisjes en jongens van het weeshuis, droeg de oudste verpleeg-' de, Christlieb Brandt, de dames en heeren van het bestuur een gedenksteen over. De kunstschilder Bart Peizel deelde in een geestig speechje mede, dat de „combinatie van betalende menschen", die hem opdracht had gegeven tot het schilderen van het colle ge van regenten, hem verzocht had de schil- derij zelf aan het bestuur over te dragen, wijl de opdrachtgevers onbekend wenschten te blijven. Met den heer Brinkman trok hi] daarop het gobelin, welke het dock bedekte, weg en werd de knap-uitgevoerde schilderij zichtbaar. De heer Brinkman deed de mede< deeling, dat het bestuur voor elk kind een herinneringsbord heeft laten maken, waar van het ontwerp van mej. Lizzy Ansingh is. Langzamerhand waren ook zeer vele oud- weezen gearriveerd en te negen uur verza- melden alien zich in de groote eetzaal. Daar hield de heer S. de Leth een toespraak tol het bestunr, waarin hij o.m. mededeelde, dat uit de oud-weezen, die niet wilden achterblij- ven, een comite is gevormd, dat inzameling heeft gehouden voor een huldeblijk. De keuze was gevallen op een fraaie vesti- buie-lamp en op een staande klok. Aan den gevel van het gebouw was in den avond een illuminatie ontstoken. Zij bestond uit een groote guirlande van paarse en groe- ne lampjes, waarop de jaartallen 1678-1928 waren aangebracht, met daartusschen he' cijfer 250. DE KRAKATAU WERKT NOG. De Krakatau heeft Woensdag dertig bol- erupties te zien gegeven. Viermaal werd vuur er in geconstateerd. Een eruptie bereikte een hoogte van 240 meter. Er werden 21 op- wellingen waargenomen en 402 knallen, ter- wijl 44 maal gerommel werd gehoord en 61 locale bevingen geregistreerd werden. PRIJSVRAGEN. Van „Het Oranje Kruis." Het bestuur van den Kon. Nation. Bond voor Reddingwezen en Eerste Hulp bij Qn- gelukken „Het Oranje Kruis" schrijft twee prijsvragen uit: 1. Voor een experimenteel onderzoek naar de meest doelmatige wijze van toepassing der kunstmatige ad-emhaling volgens Sil vester. 2. Voor een experimenteel onderzoek ■naar de beteekenis van de toediening van he! zuurstofkooldioxyde-mengsel en zijn aan- wijzingen voor het gebruik bij verschillende ziektetoestanden. Voor elk van beide prijsvragen stelt het bestuur een prijs van 500 beschikbaar, voor de tweede is het daartoe in staat ge steld door de directies der gezamenlijke Nederlandsche mijnondernemingen. De aiitvvcorden, die onder een zinspreuk g-etypt behooren te zijn en vergezeld van een verzegelden brief, waarin de naam van den schrijver is vermeld, worden voor 1 Maar 1929 ingewacht aan liet adres van dr. G. J Mijnli-eff, Keizersgracht 134 te Amsterdam. SCHILDERIJEN GESTOLEN. Te Amsterdam is aangehouden zekere Av nim Schmidt, verdacht van aansporing tol diefstal van schilderijen uit de kapel van Ca- dolzburg teMiinchen. De werken werden toe- geschreven aan Griinewald of Cranach en de diefstal geschiedde op last van zich kunst- handelaars noemende personen, zekeren Liff- mans te Berlijn. Meijer te Miinchen en bo- vengenoemden Schmidt. Deze laatste heefl zich in 1925 reeds aan zwendelarij met schil derijen schuldig gemaakt en nog onlangi bedrog gepleegd bij de levering van auto's REISGIDS NEDERLANDSCHE TRAMWEGEN. Evenals de zomerdienstregeling van dv spoorwegen zal ook het tramwegboekje voor den zomerdienst in den boekhandel verkrijg- baar worden gesteld. De prijs van den tramgids blijft onveran- derd. Waarschijnlijk zal de gids 12 Mei ver krijgbaar zijn. CHRISTELIJK HULPBETOON AAN T. B. C. LI J DERS. Met jaarverslag van de Vereeniging tol Chr. Hulpbetoon aan t.b.c.-lijders deelt mede, dat de loop der gebeurtenissen in 1927 niet onverdeeld gunstig voor de vereeniging is ge- weest. Mochten voorheen meermalen de aan- vragen om plaatsing de beschikbare ruimte overtreffen, in het afgeloopen jaar was, al- haar. Roxalanne schaterde van't lachen. „Neef, neef", riep zij uit, „die een meestei in het vak wil worden moet vroeg beginnen. niet waar?" a 1 „Mijnheer de Lesperon", zei hij op een zeer stijven toon, „wou u mij te kennen geven dat u mijn woorden in twijfel trekt?" „Heb ik dat gedaan? Heb ik uw woorden in twijfel getrokken?" vroeg ik op een uiters' vriendelijken toon. „Daar ben ik bang voor". „Dan vergist u zich. Ik verzeker u, dat ik uw woorden volstrekt niet betwijfel. Maar als u mij genoegen wilt doen laten wij dan over iets anders spreken, Ik ben beu van dien ongelukkigen Bardelys. Hij mag in Parijs er aan het hof in aanzien zijn, hier in het Zuiden bederft zijn naam alleen de atmosfeer". En mij tot Roxalanne wendende zei ik: „Freule. u beloofde mij een lesje te geven in de bloe- mencultuur." „Kom dan- mee", zei ze en daar zij een buitengewoon verstandig meisje was, begon zij dadelijk met de heesters die om ons been stonden. Zoo vermeden wij een storm die een oogen- blik op het punt was geweest los te barsten, Toch was er wel eenig kwaad gedaan, maai ook misschien iets goeds. Want den ridder de St. Eustache had ik mij tot vijand gemaaki door hem te vemederen in de oogen van de eenige vrouw voor wie hij wou schitteren. Maar ik had een soort van verdrag gesloten met Roxalanne door de vernedering van dien dwazen pocher, wiens gebluf haar al lang verveeld had. (Wordt vervolgdl. x

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5