zijn 5dde refsgen'ooten o\>er den it West naar Oost, heel wat interessanter dan al dat politick g-edoe. En toch ben ik eenigs- zins verrast door de omstandigheid, dat de vrcugde over het welslagen van deze Duit- sche machine lang niet zoo groot is als men .van een volk, dat in het algemeen meer dan trotsch is op nationale prestatie's, zou mogen yerwachten. Ik heb getracht, daar een verkla- ring voor te vinden, en ben tot de conclusie gekomen, dat men de practische resultaten van deze reis in vele kringen nu niet zoo bij zonder kan vinden. En ik kan den menschen in dat opzicht niet geheel ongelijk geven. Dezelfde tocht is vroeger al door een den ial andere vliegers en mannelijke of vrouwe- lijke medereizigers ondernomen. Die zijn al ien omgekomen; en uit de berichten van Kohl en zijn makkers weet men nu wel ongeveer, hoe dat gekomen is. Blijkbaar is de atmosfeer nabij en boven New-Foundland de alleron- gunstigste, die voor vliegers denkbaar is. Er heerscht bijna altijd een dikke mist, en door jbijzondere omstandigheden (het voorkomen van groote massa's metaal in den bodeni) v, i' ken de kompassen in die buurt zoo geweldig af, dat men niet de tegenwoordige toestell'en eenvoudig geen koers meer kan houc.cn. iDwaalt men eenmaal, dan is het een lot uit be loterij, of men in een gunstige richting af- dwaalt en bij het iteegloopen van de benzine- tanks boven land of op het water moet dalen. 'Kohl heeft een gunstig lot getrokken. Hij .wist zelfs niet Wj benadering waar hij zich bevond. Zijn benzine was op, dalen moest hij. En daar blijkt opeens, dat hij zich inderdaad boven land bevindt. Maar waar? Van zijn reisrichting is niets meer overgebleven. Hij is aan den overkant. Maar daar is ook alles mee gezegd. In den tijd, dien hij nu waar schijnlijk noodig zal hebben om met hetzelf- de toestel New York te bereiken ,had hij heen en terug per boot naar New York kunnen va- •ren en nog weer naar Hamburg terug kun nen reizen. En dat nog wel, terwijl hij geboft heeft op een wijze, die met hetzelfde toestel waarschijnlijk niet herhaald zou kunnen wor- den! Zufke overwegingen hebben ook een goed deel van het Duitsche publiek er toe geleid: niet al te uitbundig te zijn in uitin- gen van vreugde. Men is gelukkig, dat de beide landgenooten er zoo goed zijn afg-e- komen, en men verheugt zich natuurlijk voor- ai in de omstandigheid, dat ditmaal weer een paar Duitschers weken lang in de wereldpers genoemd worden en straks in New-York en in andere Amerikaansche centra zu-llen ge- huldigd worden op een wijze, die aan de Duitsche reputatie slechts ten goede zal ko- men. Maar men wil nuchter blijven ditmaal, althans in Duitschiand zelf, en in de feest- vreugde niet v-ergeten. dat men in breede 'kringen deze reis van te voren scherp afge- keurd heeft, omdat er meer dan 90 pCt. leans was, dat ze slechts zou afloopen. Persoonlijke moed en jarenlan-ge vlieger- ervaring zijn nu eenmaal niet voldoende om een sucoes waarschijnlijk te maken. De Fran- sche vliegers Nungesser en Coli waren stellig even goede vliegers als Kohl, en toch zijn ze in de golven verdwenen, omdat ze, wat na de ervaring der Duitschers nu wel vaststaat, na eindeloos dwalen met verstoorde kom passen geen benzine meer hadden, en misschien wel heel wat diohter bij het eind- doel dan de Duitschers? moesten neer- gaan op een punt, waar geen vaste wal het ieven van de moedige mannen redden kon Kohl schijnt thans na de laatste berichten het plan te hebben, met zijn toestel „Bremen" ook weer terug te vli-egen en dan in Berlijn. te dalen. Doet hij dat, dan heeft hij inder daad een daad volbracht, die de menschen hier in een delirium van opwinding zal bren- gen. Want een been- en terugreis overtreft alles, wat voor dien tijd tot stand gebracht is. verkoudheden en rhenmaiiek bij deze geweldige snelheid het wagentje in staat stellen, op geringe hoogte luchtspron- gen te maken, een combinatie van auto en vliegtuig dus, waarvan de consequentie's op het oogenb'lik nog niet te cverzien zijn. En natuurlijk wi! men op den duur deze nieuwe kracht gebruiken in dienst van zoogenaamde „Raumschiffe", die' zwaarder dan lucht zijn en door de „Rakete" binnea weinige seconden op zoo groote hoogte worden weggeschoten, dat ze in luchtlagen komen, waar de weer- stand zeer gering is, zoodat door het vender afschieten van kruithulzen snelheden van vele duizenden kilimeters per uur bereikf kunnen worden, die ons in enkele uren vail Europa naar Amcrika zuilen brengen. De Duitsche technici zijn inderdaad in staat ons binnen enikele jaren deze Jules- Verne-phantasie tot werkelijkheid te maken. En is dat alles niet heel wat interessanter dan die eeuwige politiek? ROLAND. BiRiBieniaffidl Iotuschen is het Duitsche publiek verrast door een andere uitvinding van het nationaal genie op technisch gebied-, die niet zal nala- ten, intemationale belangstelling te wekken. Ik bedoel de proeftocht van een auto zonder motor, die op een Duitsche auto-renbaan dezer dagen binnen enkele seconden een snel heid van meer dan honderd kilometer wist te bereiken. De firma Opel, een der meest be kende Duitsche automobielfabrieken, die o.a. er in geslaagd is seriewagens volgens het etelsel van Fond te vervaardigen (welke hier echter niet voldoende afgezet worden wegens de nog altijd geringe koopkracht van het publiek),heeft er het geld voor over gehad om een jong ingenieur in staat te stellen in samenwerking met een beproefd vuurwerker eeni „Raketenauto" te vervaardigen en te be- proeven. In onze taal zou men dit nieuwe wonder misschien „vuurpijlauto" moeten noe- men, ofschoon die vertaling weinig zegt, en in den volksmond wel door een betere zal worden vervangen. Men kent het beginsel, dat de ontploffing van een hoeveelheid kruit (bijvoorbeeld in de yuurwapenen) een terugstoot veroorzaakt, 'die bij het afvuren van kanonnen geen nuttig doel heeft en slechts door sterke veeren wordt opgevangen. Deze terugwerkende kracht is echter ook nuttig aan te wenden. De uitvin- der heeft een twaalftal van zulke zeer sterke vuurpijlen achter aan zijn renwagen aange- bracht en door een bijzondere koppeling mo- gelijk gemaakt, dat zij automatisch na elkaar ontbranden, nadat de eerste door den be- stuurder met een van zijn voetremmen tot ontsteking gebracht is. Er was moed voor noodig om dezen wagen voor het eerst te sturen. Maar alle chauf feurs van Opel waren bereid om de proef te nemen, zoodat ten sl'otte nog moest geloot worden. En nu vloog de eerste pijl in brand, die de auto binnen twee seconden een snel heid van... 100 K.M. bezorgde. Vier se- conde later ontbrandde de tweede automa tisch, met dezelfde geweldige "rookontwikke- ling en een stoot, die de chauffeur later als ide eenige werkelijk onaangename ervaring met zijn nieuwe auto teekende. Men zal na- tuuriijk er nog iets op moeten vinden om door sterke rugveeren den bestuurder tegen deze uitwerking te beschermen. Trouwens, practisc'h beteekent de uitvinding op het oo- genblik nog niet veel, want in deze weinige seconden waren vele duizenden marken aan vuurpijlen uitgegeven! Maar men wil nu een stap vender gaan en de auto van kleine draagvlakken volgens het feeeinsel dfer vlieg hjjgeo voorzien. Dig, zuilen LEERP LIGHT WET. De besturen van het R. K. Werklieaenver- bond in Nederland, den Ned. R. K. Bond voor Groote Gezinnen, .der Canisius-Fede- ratie en der St. Willebrordus-Federatie (Fe deratie van Alg. Dioc. Vereen. van R. K. Bij zondere Onderwijzers in Nederland) hebben aan de eerste Kamer een adres gezonden naar aanleiding van het ontwerp van wet tot wijzi- ging van de leerplichtwet enz., zoomede van het voorstel van wet van den beer Zijlstra, tot wijziging van de lager-onderwijswet 1920. Beide wetsontwerpen, zeggen adressanten, beoogen een verbetering van het lager onder- wijs, speciaal voor het volkskind, wijl eener- zijds door verlenging van den leerplichtigen leeftijd de aansluiting tusschen arbeidswet en leerplichtwet belangrijk wordt bevorderd en de mogelijkheid wordt geschapen, dat het ontwikkelingspeil der Nederlandsche jeugd aanzienlijk-wordt verhoogd, terwijl ander- zijds de kleine scholen in niet geringe mate gebaat zuilen zijn door verlaging der leerlin- gen-scha!en voor deze scholen. De werkingsfeer van het regeeringsont- werp evenwel strekt zich over een belangrijk grooter aantal kinderen uit dan zulks met den initiatief-voorstel van den heer Zijlstra het geval is. De minister van onderwijs heeft bo vendien verklaard dat voor het tegelijk invoe- ren van herstel der leerlingenschalen van 1923 en invoering van de zevenjarige leer- verplichting thans geen gelden besehikbaar zijn. Daarom verzoelcen adressanten di"in- gend, het voorstel van wet tot wijziging van de artikelen I en II der Wet van 30 Juni 1924 enz. aan te nemen. ACT IE UTRECHTSCHE SLAGERS- PATROONS. Zaterdag heeft de president der Uirecht- sche rechtbank mr. Triezenberg in kort geding vonnis gewezen in het geschil tus schen de slagerspatroons en de gezellen be- treffende het ronddragen van borden door de stad, waarmede het publiek verzocht wordt bij bepaalde slagers geen inkoop te doen. Mr. Triezenberg heeft den eisch der patroons, waarbij een processieverbod voor deze gezel len was gevraagd, afgewezen, daarbij over- wegende dat de handelingsvrijheid en de wils- vrijheid bij de clientele van eischers onbe- lemimerd1 is gebleven. RAAD VAN STATE. De gewone wekelijksche plenaire vergade- ring van den Raad van State zal morgenmid- dag voor de eerste maal worden geleid door den nieuw opgetreden vice-president graaf Van Lynden van Sandenburg. Deze vergadering zal door prins Hendrik en prinses Juliana worden bijgewoond. BRAND. Zaterdagmiddag is vermoedelijk door het stoken van een vuurtje door kinderen, de op- slagplaats van glas van de fa. Lammersen en Bruggink aan de Adelaarslaan te Apel- doorn, waarin een aanzienlijk voorraad glas. tot den grond afgebrand. N.-HOLLANDSCHE PLUIMVEE- VEREENIGING. In het bestuur der Algemeene Noord-Hol landsche Pluimveevereeniging is een belang- rijke wijziging gekomen, doordat de heeren ds. J. L. de Wagemaker te Landsmeer en D. Schoehuis als voorzitter en secretaris ontslag hadden genomen. Tot voorzitter is nu benoemd de heer W. R Drost, burgemeester van Kwadijk Middelie en Warder en tot secretaris de heer G. Gey- tenbeek, directeur van de lagere landbouw- school te Purmerend. DOODELIJK AUTO-ONGELUK. Op den Rotterdamschen rijweg over Over- schie is Zaterdagavond omstreeks half twaalf een luxe-auto, bestuurd door den directeur van Hamin uit Den Haag, komende van Rot terdam, met groote snelheid gereden op een vrouw en twee mannen, die op de tram ston- den te wachten. De vrouw werd in de sloot geslingerd en stikte in de modder. Van een der mannen werden beide beenen gebroken, De andere kreeg geen letsel, De be stuurder werd aan het gelaat gewond, door dat hij door de voorruit van de auto vloog. De auto, die geheel werd vernield, botste tegen een betonnen pa a t, die afknapte. NEDERLANDSCHE BIOSCOOPBOND. Op 11 Februari van dit jaar was het tien jaar geleden, dat de Nederlandsche Bioscoop- Bond, waarin thans alle belanghebbenden bi] het Nederlandsche film- en bioscoopbe- bedrijf zijn vereenigd, werd opgericht. Door de vele besiommeringen in verband met het inwerkingtreden van de Bioscoop- wet, kon de feestelijke herdenking van dit felt niet op den oprichtingsdatum geschie- den. De viering van het tieniario bestaan zal m, gCfcJliederi op Atqaddqg 7 Mei a.s In de zalen van Krasnapolskv, waar an- ders el'ke week de filmbeurs wordt gehouden, zal een feestelijk samenzijn georganiseerd worden. Verder zal des middags van vier uur tot half zes eene receptie in Hotel TEurope te Amsterdam worden gehouden. De feestelijke herdenking zal besloten wor den met een feestmaaltijd in Huize „Coutu- rier". EEN INTERNATIONAAL BEDRIEGER. Op het consulaat van Costa Rica te Rotter dam is dezer dagen een goed gekleed vreem- deihlg verscbenen, die voorgaf voor zaken daar ter stede te vertoeven. De consul was echter joist door zijn ambtgenoot te flam- burg tegen dezen man gewaarschuwd, om dat de consul in Duitschiand voor R. M. 400 was opgelicht. De politic werd gewaar schuwd, die den vreemdeling arresteerde. Hij was in het bezit van een Noorsoh paspoort, dat vermoedelij!; vervalscht is, want hoev/el de man vioeiend Fransch, Duitsch, Engelseh en Spaansch spreekt, ver- staat hij geen Nocrsch. Uit zijn papieren blijkt dat hij het laatst in San Salvador is ge- donlicilieerd geweest. Hij was in het bezit van veel geld en van een uitgebreide garde- j robe. De arrestant gaf op voor zaken in koffie te Rotterdam te vertoeven, maar bij nader enderzoek bleek hij over geen enkele relatie te beschikken. De consul van Costa Rica te Hamburg, die te Brussel vertoefde, werd gewaarschuwd, waarna hij per vliegtuig naar de Maasstad is gekomen. De arrestant was onmiddellijk bereid de R. M. 400 terug te geven. De man was waarschijnlijk op reis naar Frankfort, want een van zijn koffers met be- stemming Frankfort is aan het Maasstation in beslag genomen. De vreemdelingendienst, ter beschikking van welken dienst de arrestant is gesteld vermoedt met een internationalen te doen te hebben. bedrieger DE B. A. N. S, De vergadering van den B. A. N. S. is Zaterdag te Nijmegen in een der zalen van de „Vereeniging" geopend met een rede van den bondsvoorzitter, den heer K. Bloot- hoofd. Als gasten waren aanwezig vertegenwoor digers van Engelsche, Duitsche en Fransche bonden van spoorwegambtenaren, alsmede <t? heer Jac. Bakker, Rotterdam, voor het V. V. H. (Hoofdarbeidersorganisatie). Een oogenblik stond de voorz. stil bij de 25-jarige herdenking van de spoorweg staking in 1903, herinnerde aan de beteekenis die deze staking heeft gehad voor het spoor wegpersoneel. De samenwerking met de andere organi- saties was in 1927 beter te noemen dan thans het geval is. Ten aanzien van de belangen van het spoorwegpersoneel critiseerde spr. het be leid van de ministers van waterstaat en van- financienondanks het feit dat de financieele toestand heel wat is vooruitgegaan blijft men hardnekkig weigeren voor bet spoorwegper soneel wat te doen. Gewezen werd op de scherpe concurrence die de spoorwegen op allerlei wijze onder- vinden; spr. noemde o.a. den aanleg met Rijks steun van overbodige kanalen; en voor- al ook de sterke ontwikkeling van bet auto- busverkeer. De toestand van bet pensioenfonds baar zorgen. Naar een verbetering van de class! ficatie wordt gestreefd. Het optreden in ons land van mr. Zimmer man, werd door spr. scherp afgekeurd. Goedgekeurd werd de rekening van den bonds-penningmeester over 1927; de balans sluit in ontvangst en uitgaaf met f 136 608 41 Voor de volgende jaarvergadering wordt aangewezen Maastricht. Goedgekeurd werd de begrooting; beslo ten werd alles aan te wenden, wat voor de leden van bet hoofdbestuur bij bet voeren van een actie voor de belangen van de leden bevorderlij'k zijn kan aan een zooveel moge- lij'k onafbankelijk standpunt. Met instemming der vergadering gaf bet hoofdbestuur te kennen er prijs op te stellen niet beschouwd te worden als goed betaalde vrijgestelden; dat is iets dat men bij de B. A. N. S. niet kent. Het jaarverslag 1927 van den bondssecre- taris den heer L. Willemsen, werd even be- sproken terzake bet algemeen beleid van bet IT. B. en daarna goedgekeurd. Bij acclamatie werd herkozen (voor jaren) de aftredende bondsvoorzitter de heer K. Blootboofd. Verder werden bij acclamatie herkozen de aftr. hoofdbestuursleden de heeren H. Boze- ma (Zwolle), A. v. d. Hey (Utrecht) en J. H. Peters (Amsterdam). Verworpen werd een voorstel-Alkmaar om ook assistenten van den stationsdienst als lid van .den Bond aan te nemen. BOND VAN VERPLEGENDEN. Te Amsterdam is de Nat. Bond van Ver- plegenden opgericht. Het voorloopig bestuur werd samengesteld uit de leden van de voorbereidende commissie, aangevuld met de presidenten van de zuster- ver. „Nosokomos" en den „Ned. Bond van Wijkverpleegsters", met wie overleg zal wor den gepleegd of samenvoeging der drie ver- eenigingen in de toekomst gewenscht en mo- gelij'k zal zijn. TEGEN HET BANiDEROLLENSTELSEL. De Eerste Ned. Bond van Kleinfabrikan- ten in de Sigarenindustrie" heeft een adres g-ezonden aan beide Kamers der Staten-Gene- raal, waarin hij uitvoerig uiteenz-et, dat het voor de kleinindustrie bijna onmogelijk is zich binnen h-et kader der huidige wet te voegen. Hij verzoekt d-e Kamers daarom het daarheen te leiden, dat het band-erollenstelsel worde vervangen door een and-er systeem „dat een einde zal maken aan een schrikbe- wind, waaraan voordien nimtner eenig Ne- derlandsch staatsburger was onderworpen". De Bond heeft een „national-e vergadering tegen de huidige tabakswet" bijeengeroepen. fe houden Maandag 7 Mei, te 1% uur n.m in het gebouw ..Veritas", Westeinde 15, 's-Gravenhage. AUTO-WELLUSTELINGEN. De laatste maanden kwam het in Haarlem herhaaldelijk voor, dat onbekenden er met eeo leegstaaxide ergens wacgtende auto van- ffOOr glngen. Nadat zij er een ritje mee had den gemaakt, lieten zij den wagen in of bui ten d-e stad ergens staan, waar de politic of een eerlij-ke vinder het voertuig dan ontdekte De daders zijn eindelijjk in den val g-eloo- pen. Het zijn drie gebroed-ers, die -de politic op aanwijizingen van buiten, in arrest gest-elc heeft. EEN BETWISTE LEENING. De gemeenteraad van Hoogkerk (Gron. had twaalf jaren geleden besloten tot het aangaan van een geldleening, groot 50.000. Dit geld werd vertre-kt door de Coop. Cen- trate Raiffeisenbank, gev-estigd te Utrecht. Namens B. en W. van Hoogkerk werd het geld van de Bank gehaald, maar later -be- w-eerde de gem-eent-e, dat zij dit geld nooit had ontva-ngen. De Raiifeisenbank vord-erd-e daarop het be- drag in rechten -terug, maar dez-e vorde-ring w-erd haar door d-e rechtbank te Gronin-gen ontzegd, omdat de gemeent-e-ontvanger zijn handteekening voor ontvangst niet op de schuldb-ekentenis had geplaatst. Het gerechtshof te Leeuwarden vernietig- de het vonnis en wees d-e vordering toe. Na behandeli-ng door den Hoogen Raad werd echter's Hofs arrest -gecasseerd, en de zaak teruggewezen. Daarop bekra-ch-tigde het Friesche hof het vonnis van de r-echtbank t-e Gronin-gen, maar van die b-eslissing voorzag de Bank zich weder in cassatie, waarbij opgekomen werd tegen de omstandigheid, dat het b-eroep van de Bank op het door haar overg-elegde sal- dobiljet per 31 December 1917, afgegeven door B. en W. van Hoogkerk, door het Hof is afgewezen, omdat ook daardoor het bewijs van de bew-eerde geldl-een-ing niet is geleverd, omdat ook daaruit niet blijkt de m-ed-ewer- king van den -gemeente-ontvanger aan die geldleening. De procureur-generaal bij den Hoogen Raad was echter van m-eening, dat dit mid-del zich richtte tegen een beslissing van den fei- telijk-en r-echter en conclud-eerd-e tot verw-er- ping van het ingestelde cassatieberoep. De uitspraak volgt later. HET AANDENKEN VOOR HET VAN HEUTSZ-DETACHEMENT. Door bemiddeling van het d-epart-ement van Oorlog ontving de redacteur van het ,,'Bat. Nwsbl." een muurbord, vervaardigd door de Aardewerkfabri-eken „D-e Sphinx", voorheen Petrus R-egout en Co., te Maas tricht, ter gelegenh-eid van h-et bezoek van het Van Heutsz-detach-ement aan die stad. El'k der militairen heeft nam-elijk, zooals 'hi-er te lande reeds b-ekend is, eenzelfde muur bord als aandenken aan dat bezoek ontvan- gen. Het is een aardi-g souvenir, dat te m-eer waarde bezit, wijl van het bord slechts 100 ex. zijn g-ebakken. H-et vertoont als hoofdmotief den N-eder- landschen L-eeuw; op den rand van het bore troont d-e lijfspreuk van Van Heutsz „Alles Kan", met daaronder ter w-eerszijde een af- beelding van de Militaire Willemsorde en de woord-en „Moed, Beleid, Trouw". Tusschen den leeuw en den rand staat in zwarte letters „Generaal Van H-eutz-herden- king Maastricht 1927". Het is jammer aldus evengenoemd blar dat -nu juist bij deze gele-genheid opnieuw kon blijken hoe zelfs vaderlandslievende Ne- derlanders den naam van v. Heutsz niet kun nen spe-lien H-et is nu een souvenir aan v. Heutsz' bij- zettingen aan H-ollandsche slordigheic geworden. IMTgrr. A. J. CAIJAER, Na een ongesteldheid van eenige ma'anL D H %Tjte U'45 uur roii- uu.r overledea - a. her, Bisschop vau Haarlem. Reeds geruimen tijd was d-e toestan-d ernstig, tot een paar weken geleden een 1,1 betenng intrad. Daarna had een inzinldn» plants en werd het einde spoedig verwaeh? Toch is de dood nog vrij onverwacht wt. men. e>CSfl' Mgr. Augustinus Josephus Callier werrf oi Mei 1849 te Vlissmgen geboren. (JS gen leeftijd werd hij tot priester gewiid V, een korten tijd te Volendam werkzaam te geweest w-erd hij overgeplaatst naar Amster. dam later naar den Haag en vervolgen, werd hi] benoemd tot leeraar aan het semi- nane Hageveld, waar hij 18 jaar ondenv i, gaf m geschiedems J Mgr. Bottemanne benoemde hem vervol- gens tot kanunnik van het kapittel en verhiel hem tot de waardigheid van vicaris-generaa1 Hoezeer deze drukke administratieve wii HET DRAMA TE DEN HAAG. In verband met het drama, dat zich 16 d-ezer in een perceel aan de 01-tmanst.raat heeft afg-espeeld en waarbij een 24-jarige juf- frouw haar anderhalfjari-g dochtertje, waar schijnlijk in ee-n vlaag van waa-nzin, van het leven heeft 'beroofd, kan thans gemeld wor den, dat de vrouw, die tot dusver verpleegc werd in het Gem-eentelij-k ziekenhuis aan den Zuidwal, Vrijdag t-er psychiatrische observa- tie naar de Rama-er-kliniek is overgebracht. OVERREDEN EN GEDOOD. Zaterdagavond is op den Uirechtschen w-eg bij Oosterb-eek een 24-jarige wielrijder, die naar zijn woning aan de Klingelbeek zou rijden, op de tramrails geslipt. Hij sloeg ach- terover en kwam juist voor de wielen van den gemeentelijk-en autosproeiwagen, die niet meer kon stoppen. Een wiel ging over het hoofd van den jongeman. De dood trac onmiddellijk in. Ter hoogte van de Kniplaan te Voor- sohoten is een 70-jarige bloemenv-erkoopster uit Leiden,, door de electrische tram over- reden. Na overbrenging naar het Acad. Zie kenhuis te Leiden bl-eek ze reeds ov-erled-en. EMIGRATIE NAAR DE VER. STATEN. Van 1 Mei af behoeven Nederlanders die zich naar de Vereenigde Sfaten van Amerika w-enschen te begeven en die niet zijn te b; schouwen als ..immigrants" in den zin der Amerikaansche ..Immigration Act" van 1924, voor het Amerikaansche visum in het geheel slechts een dollar te betalen. Zij, die wel als ^immigrants" naar de Vereenigde Staten gaan, blijven een bedrag van 9 dollar voor let immigratie-visum en van 1 dollar voor de aanvrage versdhuldigd. De kosten van het Nederlandsche visum voor Amerikaanschen staatsburger zijn, van genoemden datum af, verhoogd tot 2.50. ONGEBLUSCHTE KALK. Zaterdag waren eenige jongens aan het spelen in een in aanbouw zijnd huis aan de Kraaiierstraat, te Leiden. Een van hen vond een bus met ongebluschte kalk, waarin hij Tegon teroeren. M-eteen hevigen knal sprong de bus uit elkaar, waarbij een twaalfjarige knaap een gedeelte van den inhoud in het gelaat werd geslingerd. In zorgelijken toe stand werd hij naar het Academisch Zieken huis overgebracht. TEGEN HET NIEUWE KAASBESLUIT. Door het Centraal Bureau voor het Krui- deniersbedrijf, waarbij zijn aangesloten de Neutrale, Christelijke en Katholieke vakgroe- pen uit bovengenoemde branche, werd aan den minister van arbdd, handel en nijver- heid, inzake het nieuwe kaasbesluit, een adres gezonden, waarin den minister in oversveging wordt gegeven het kaasbesluit te herroepen, of althans wijzigingen aan te brengen, waar- door de kleinhandel van ond-erscheidepe oyerwegende bezwaren wordt ontlast. j1 Kring hem ook in beslag nam, toch wist msf Callier nog tijd te vinden om ook zijn zorven aan het bijzonder onderwijs te wijden Na het overlijden van Mgr. Bottemanne werd Mgr. Callier tot diens opvolger benoemd en den 2-8en October 1903 door den aartsbis- schop Mgr. H. v. d. Wetering in de St Bavo plechtig gewijd tot bisschop van Haarlem In 1922 vierde Mgr. Callier zijn gouden pnesterfeest. Ter gelegenheid van dezen her- denkingsdag werd de bisschop benoemd tot commandeur in de Ord-e van den Nederland- schen Leeuw. Namens priesters, Roomsche organisaties en particulieren werd op denzelfden dag den bisschop een feestgeschenk aangeboden n! een som van 99.000 voor den bouw van een seminarie-kapel op Hageveld, waar bisschop Callier eens ee-n zeer bemind paedagoog was geweest. Als vicaris-generaal was Mgr. Callier de bouwer der Haarlemsche kathedraal Hij ont- wierp niet alleen de symbcliek der kerk maar stuwde ook den bouw voort met onverzetti- lijke energie en wist de totstandkoming te be reiken van een in veler oogen grootsch reli- gieus bouwwerk. Op 28 October zou Mgr. Callier zijn zilVeren bisschopsfeest vieren. Ter gelegenheid van -dit feest wilde men den bouw der kathedraal voltooien door twee nog ont- brekendc torens daarop te bouwen. Reeds was de inzameling daartoe begonnen. Den 28sten October 1923 vierde Mgr. Cal lier zijn twintigjarig feest als bisschop. Ook toen werd de bisschop zeer hartelij-ke huld-f ijetuigd. HULDIGING KONINGIN-MOEDER. Reproduclies van een door Tooroi geteekend portret. Mevrouw Kleykamp, te Den Haag, heeft aan het Cornite inzake een huldeblijk van de Nederlandsche vrouwen aan de koningin- moeder ten geschenke aangeboden 400 repro- ducties van het door wijlen Toorop geteekend portret van de koningin-moeder. Dit kostbaar geschenk, dat een blijk geeft van sympathie voor het werk van het cornite, heeft het cornite met groote dankbaarheid aanyaard. Besloten is een aantal dezer repro- ducties te zenden naar onze kolonien, ten einde ze een plaats te geven in enkele offi- cieele gebouwen en bovenal in de zieknhui- zen aldaar, voor welke laatste de koningin- moeder steeds groote belangstelling aan den dag legt en waaronder maar weinigen een goed portret van de koningin-moeder bezit- ten. Verder zuilen de reproducties worden ver- deeld onder de provinciale en plaatselijke co mite's hier te lande en in het buiten land. GASOORRUPTIE. Te Roosendaal.Geen spe- dale commissie voor onderzoek. In de jongste raadsvergadering te Roosen daal kwam aan de orde de in verband met het justitieele onderzoek uitgesteld-e verzoek 'van: a) de R.-K. raadsfractie, b) de S.D A.P.- fractie, om een onderzoek door een speciale commissie in t-e stellen naar d-e gedragi-nges bij de g-em-eentebedrijven. De voorzitter, burgemeester Coenen, deci de m-ede dat d-e officier van justitie niet voor- nemens is een strafv-ervolging tegen den di recteur, den heer J. P. Payens, in te stellen, omdat, al is het aann-emen van giften be wezen, het feit, zooals het b-ewezen kan wor den, niet strafbaar is. De stukken mij ter i-n« zage gegeven zij-n bereids teruggezondm, Waren de thans aan de orde gest-elde voor- stellen tot instelling eener commissie van on derzoek niet ingediend-, dan had spr. het col lege van B. en W. c.q. de Commissie van Be- drijven voiledig ingelicht. Hij wenschte nu echter eerst het resultaat der beide ingediea- de voorst-ellen af t-e wachten. De heer J-ongenelen (S.D.) zeid-e van den heer Van der Stel te hebben vernomen, dat deze uit den mond van een neef van den di recteur der bedrijven, n:l. van dien te Edam, a-1 vi-er jaar lang wist, dat de directeur te Roosendaal ook schuldig was. Tegen ver- goeding der kosten was d-e heer v. d. Stel be reid om over te komen. Spr. vond dan ook geen aanleiding op zijn voorstel tot het in* stellen van een commissie van onderzoek te rug t-e komen. Tevens wilde spreker een on derzoek naar alle takken van dienst, o.a. Openbar-e Werk en. De voorzitter wenschte deze discussie zoo niet langer voort te laten gaan. „U -kunt wel bew-eren, dat de burgemeester corruptie pleegd-e, doch ik wil u dan wel zeggen, dat u dan -kans heefi om in Breda terecht te ko men. Ik wensch hi-er voor de ambtenaren op te komen en zal geen beschuldigin-gen toe- laten wanneer daarvoor geen gronden aan- w-ezi-g zijn. Men -kome met feiten en niet met insinuaties zonder eeni-g bewijs." De heer Jan Verheyen (R.K.) zei, dat d« wijze,, waarop de h-eer Jongenelen zijn voor stel heeft verdedigd, hem zeer heeft ont- st-emd. Hij had niet -gedacht, dat -hi-er iemand zou zitten die contact wil zoeken met iemand als v. d. Stel, van wien vaststaat, dat hij on- betrouwbaar en omkoopbaar is. Daar de zaak thans in dez-e richting gaat en een goede afhandeling der kw-estie verhi-nderd wordt, trok de katholieke fractie haar voor stel in. De heeren Braakhuys en Ignatins (S.D.), trok-ken eveneens -hun onderteekenin-g vis h-et voorstel-Jongenelen in. Hierop verklaarde de heer Joflgejjeks zij'8 yoorstel in te trekken. Weiger namaak en let er op dat op elko tablet het woord "Bayer" siaat. Prijs 75 cis.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6