Doorzitten PUROL Iniisohe Kroniek L Liichtvaart. Foster's Verstopping "n^rtnee is de verdere afwikkeling der zaak Awreelaten aan B. en W. en aan de Com- £f€ van Toezicht op de Bedrijven. WERKLOOZEN ONTSLAGEN. Vriidaemorgen zijn ruim veertig arb-eiders iJibbeea, werkzaam bij de rijkswerkv-er- IVaffine te Haskerveenpolder, die on- Samks de waarschuwing, Donderdag het jerk verzuimden om de vergadering van S ganeettteraad van Schoterland bt] te wnen, door den rijksinspecteur Falkema ont- ^'fiftrokken daarop naar Heerenveen, waar der afgevaardigden door de wethouders van Schoterland werden ontvangen. Aan hen vroegen ze herplaatst te worden, waartoe de wethouders niet bevoegd waren. DE PENSIOENWET. Pensioanaanspraken Gemeente- ambtenaren. De Amsterdamsche Politiebond to minister van financien een adres ge- &t waarin wordt verzocht aan de Staten- Oeneraal voor te stellen het tweede en d-erd-e lid van artikel 161 der pensioenwet 1922 te allien wijzigen, in dier voege, dat het ge- lezen wordt als volgt: De hesturen van gemeenten, die be-palin- jm hebben vastgesteld bedoeld in het Led* lid van artikel 71 der pensioenwet voor de gemeente-ambtenaren 1913 en die, bedoeld in het tweede lid van het artikel 47 der weduwenwet voor de -gemeente-ambte- naren 1913, herzien die -bepalingen voor 1 lanuari 1929 met eerbiediging van verkre- gen aanspraken, zooals die golden voor 1 October 1913. De datum van het in werlong treden van de h-erzi-ene bepalingen, bedoeld in het eerste en tweede lid, wordt gesteld op het iiidstip van het in werking treden van deze heeft tot wet. Zij worden, voor zooveel betreft iwbtenaren, bedoeld in het eerste lid, uit- jluitend op de op dat tijdstip in dienst zijnde ambtenaren, en voor zooveel betreft de amb- tenaren, bedoeld in het tweede lid, uitslui- tend op de op 1 October 1913 in dienst zijn de ambtenaren, die tevens nog in dienst waren op 1 Ju-li 1922 of bedoeld worden in artikel 145, van toepassing verklaard. KORTE BERICHTEN. - Minister Kan zal zich vandaag naar Tilburg begeven, waar het Eerste Kamerlid. de beer Blomjous, hem in de omgeving zal rondleiden. - De derde der in aanbouw zijnde N-eder- landsche torpedojagers, de „Piet Hein", zal Wocnsdag a.s. uit Rotterdam vertrekken voor de eerste proeftochten. Eerst zal een vaart voor de kust plaats hebben en daarna zullen de proeftochten in Engeland worden voortge- zet. - Het vertrek van de konmgin naar Her Loo is vastgesteld op morgenvoortniddag. De koningin zal per auto derwaarts gaan. - Met het bouwen van een nieuw phys- laboratorium te Utrecht zal nog dit jaar be- gonnen worden. Vrij zeker zal prof. Noyons met den nieuwen cursus zijn ambt aanvaar- den. - Een Duitscher heeft bij verschillende goudsmeden in Twente, het laatst bij de fir- ma Knoeff te Enschede, kostbaarheden op zicht gevraagd. Bij het teruggeven heeft hi] gouden ringen achter gehouden. De politic heeft hem te Oldenzaal aangehoudende rin gen zijn te Gronau in zijn woning opge- npoord. trachten het euvel te vertielpen; burtemand- sche ingenieurs werden te hulp geroepen, maar tevergeefs: de machines weigerden hardnekkig te werken! Een derde geyal is dat van een brug over een rivier in Siberie, die zoo spoedijg zij klaar was instortte. De Krasnaja Gazeta vindit in deze en an dere gevallen aanleiding te spreken van „abortieven bouw" en meent, dat het nu toch wel eens tijd wordt, dat tegen deze „oecono- nrische engeltjesmakerij" wordt opgetreden. AMERIKA. DE STORM IN OOST-AMERIKA. Spoorlijnen vernield. Telegraaf- draden verbroken. Steden door sneeuw val van de buitenwereld ajge- sloten. Zooals we reeds meldden, hebben stormen en overstroomingen groote schade aangericht in de oostelijke staten der V. S. In Georgia en Florida zijn duizenden personen door het water uit hun ihuizen gevlucht. Spoorlijnen zijn vernield, telegraaflijnen verbroken. In Pennsylvania is veel sneeuw gevallen, waar- door het verkeer is stopgezet. De sneeuw in het Pocono-berggebied ligt ongeveer een me ter hoog. Twaalf steden zijn van de buiten wereld afgesloten. De storm, die langs de oostkusten van Amerika woedde heeft veel schade aange richt. Een schoener is gezonken; de beman- ning van een bark, die losgeraakt was van een sleep is verdronken, doordat de redding- boot, waarmee de mannen trachtten de kust te bereiken, omsloeg. Buiten de haven van New-York was de zee zoo ruw, dat de lood- sen van enkele groote passagiersbooten niet terug konden keeren en mee moesten varen naar Engeland. CALIFORNIA. Een oud-Alkmaarder, de heer H. du Crocq uit Los Angeles (Californie), schrijft ons: Jaarlijks heeft California 300.000 bezoe- kers welke gemiddeld 90.000.000 verteeren, Op welke manier worden al die menschen hier dan toch heen gelokt vraagt men zich af? Reclame is het antwoord. Een advertentie heb ik uit de Saturday Evening Post geknipt. Dit weekblad heeft een oplage van minstens 2 millioen exemplaren en zoo'n advertentie kost minstens twee dui- zend Dollars voor een uitgave. De Los Angeles Kamer van Koophandei en Fabrieken veradverteerd jaarlijks duizen den Dollars om en de stad en de omgeving en vergeet vooral niet het klimaat, rond te bazuinen. Natuurlijk, het is een wereldbe- roemd feit dat het zuidelijk gedeeite van Ca lifornie een allerheerlijkst klimaat heeft. Er zijn maar weinig dagen dat het zonnetj* niet heerlijk schijnt en, alhoewel het geduren- de de zomermaanden erg heet kan zijn, toch is het niet eene drukkende hitte en men moet 's nachts altijd onder dekens slapen en, sla- >en doet men dan ook met dat altijd heerlijk oele briesje dat dan door de slaapkamers waait. Sneeuw en ijs kent men hier niet dus' is het duidelijk dat het een eldorado is voor heeren renteniers die niets anders schijnen te doen dan achter een*golfbal te slenteren, met hoefijzers te gooien (een spel dat ik niet ken), autorijden of in de Pacifix Ocean te plassen. Zij die dan ook voldoende geld bij elkaar hebben weten te krijgen in de minder aangename klimaten, komen als stelregel naar California. Het aantal auto's is enorm en de Staat zorgt er voor dat de wegen magnifique zijn en men is dan ook in de gelegenheid iederen dag mooie toertjes te maken. De winkeliers, manufacturiers, fabrikanten is beter, hoteliers, restaurateurs, kortom Jan en alleman werkt met slechts een doel en dat is om nieuwe burgers oftewel ingezetenen hier heen te krijgen. Zij die hier eenmaal een bezoek hebben gebracht komen spoedig terug om er zich voor goed te vestigen. De manier van reclame en samenwerking onder de zakenmenschen en burgerij wekt al tijd de bewondering af en, ik dacht dat, als U dit artikeltje eens plaatste, Uwe abonne?s eens een idee zouden krijgen hoe men in Amerika het vreemdelingenverkeer weet te bevorderen. VLIEGONGEVAL. Te Rossitten heeft zich bij het zeilvliegen een ernstig ongeval voorgedaan. De stu dent van de academische vliegcr-organisatie van Pruisen van de Universiteit van Ko- niingsbergen vloog n.l. met zijn zeilvliegtoe- stel tegen een berghelling. Hij was onmid- deliijk dood. B&aifeniasisfl OOSTENRIJK. ERNSTIG DRAMA IN EEN HOTEL. 2 jonge vrouwen vermoord Volgens een bericht uit Agram heeft een tijke hotelhouder aldaar een bij hem in dienst tijnd dienstmeisje met messteken gedood en iaarna zijn 9-jarige kleindochter levensge- vaarlijk gewond. De moordenaar deed daar op een shop om zijn hals en schoot zich een kogel door het hoofd. Men neemt aan, dat hetzij een liefdesdrama, hetzij een plotselinge aanval van krankzinnigheid aanleiding tot deze daad waren. De kleindochter is inmid- dels ook overleden. RUSLAND. HOE ER SOMS MET GELD WORDT OMGESPRONGEN. Meermalen is reeds gewezen op de eigen- Jardige wijze, waarop in het huidige Rus- land openbare werken worden uitgevoerd (of veelal niet uitgevoerden de roekelooze ma nier, waarop daarbij met het geld wordt om- gesprongen. De Krasnaja Gazeta deelt daar- van thans weer eens eenige verbluffende staaltjes daarvan mede. In Stalino bijvoor- beeld is een electrisch tramuet aangelegd. Drie jaren is over den aanleg gewerkt, gedu- rende welke jaren precies dirie maal zooveel is uitgegeven, als het bedrag der geraamde kcsien. Thans is altes gereedde rails liggen or, de Labels zijn gespannen en mooie remises zijn gebouwd, voorzien van het noodige wa- gmmateriaal. Allcen de stroom ont- breekt, evenals een centrale om dieri stroom te leveren. Daaraan is bij het maken van de plannen niet gedacht, en tijdens de uitvoering wn die plannen is blijkbaar gecn der daarbij oetrokken autoriteiten op de gedachte geko- ®en, dat daarin toch diende te worden voor zien! Een ander geval deed zich voor in net gouvemement Wladimirsk, bij de plaats Soedogla. Daar bouwde men aan een plaat- selijk riviertje een heel mooi hydroelectrisch station. Men verzuhnde ecAter, 'cor men tot een bouw overging, de stuwkracht van het wter te onderzoeken, ifle* gevolg, dat, bet station kiaar de machines niet vnlden werken. Eenlg- tienduizendcn roebels faififflAisg wssmd mi si&mgm, fe DE DUITSCHE OCEAANVLUCHT. De Oceaanvliegers te New York. De Oceaanvliegers von Kohl, von Hiihne- feld en Fitzmaurice zijn Zaterdagnamiddag per vliegtuig van Washington te New-York aangekomen. Enthousiaste ontvangst. De stad New-York heeft aan de „Bremen"- vliegers een enthousiaste en hartelijke ont vangst bereid. Reeds een uur voor de aan- komst van den trein uit Washington drong een geestdriftige menigte het Pennsylvania- station binnen en vulde elk hoekje van de groote stationshal. Toen burgemeester Walker en de ont- vangst-commissies het station binnenkwa- men, was de menigte reeds tot meer dan 6000 personen aangegroeid. Ook Byrd en Chamberlin behoorden tot de aanwezigen. Toen Fitzmaurice, Kohl en von Hiineie.d verschenen, werden zij met een oorverdoo- vend gejuich ontvangen, dat zich over het geheele station voortplantte. Het magnesium- licht flitste onafgebrokeri op en dikke rook- wolken vulden het station. Het was een wilde uitbarsting van spontaan enthousiasme. Vervolgens werden zij naar het RitzcaH hotel geleid, waar eenige kamers voor hen waren gereserveerd- In de met vlaggen versierde hal stelde de Oceaanvlieger Chamberlin die juist een jaar geleden naar Duitschland was gevlogen, de Duitsche Oceaanvliegers en hun Ierschem ka- meraad aan de New-Yorksche autoriteiten voor. Per vliegtuig terug. In bet bijzonder waren de aanwezigen verrast, teen Kohl mededeelde, dat hij en zijn kameraden van plan waren om de Bremen binnen 10 dagen naar New-York te brengen, om van hieruit een vlucht over den Oceaan naar Duitschland te ondernemen. De plannen van Fitzmaurice. Naar de ..Sunday Chronicle" meldt, koes- tert majoor Fitzmaurice het plan, zijn functie als chef van de Iersche luchtstrijdkraohten neer te leggen teneinde in dienst te treden van de financieele groep, die plannen uit- wcrkt vcor een trans-atlantiscbe luChtverbin' door D. BAUDUIN. Door wie en hoe wordt in Ned.- Indie recht gesproken. Het dualis me in de rechispraak. Westersche theorie en Oostersch begrip. Van poreuze gevangenissen, kettingberen en de moordenares, die een heldin werd. Waar wij nu langzamerhand de Indische maatschappij wat meer in haar groote lijnen gaan bekijken, valt het een en ander aan we- lenswaardigs over rechtspraak, politie en gevangeniswezen binnen het kader. In elke geordende maatschappij kan men nu eenmaal niet zonder deze attributen van het staatsge- zag en ook in de moderne Indische maat schappij met hare verschillende bevolkings elementen kunnen zij minder dan waar ook worden gemist. Intusschen zijn juist die ver schillende bevolkings-elementen van oudsher aanleiding geweest tot tal van moeilijkheden op dit gebied, zoowel in de theroie als in de praktijk en het zou, hoe veel er ook in de laatste kwart eeuw moge verbeterd zijn, niet met de waarheid strooken, indien wij beweer- den dat nu reeds een ideale toestand is be- reikt of zelfs ook maar, dat alle veranderin- gen inderdaad verbeteringen zijn gebleken. Daar is in de eerste plaats de rechtspraak niets uit te voeren. om dit duidelijk te demonstreeren. Het zou te ver voeren en is hier ook niet de plaats om uit voerig de ontwikkeling van het recht in onze overzeesche bezittingen uiteen te zetten. Ik zal daarom slechts de voornaamste moeilijk heden en de voornaamste veranderingen in het kort aangeven. Oorspronkelijk bracht het verschil in landaard ook mede verschil in rechtsbedeeling. Er zijn in Ned.-Indie drie groepen, de Europeanen en daarmee gelijk- gestelden, zooals b.v. de Japanners; de in- heemsche bevolking en de vreemde Oosterlin gen, waarover ik in een vorige Kroniek reeds het een en ander heb verteld. Voor deze groe pen bestond en bestaat ten deele nog drieec lei rechtspraak, de gouvernementsrecht spraak, de godsdienstige rechtspraak en de inheemsche rechtspraak, de tweede wel te verstaan alleen voor de niet-Europeanen, d derde alleen voor inlanders. Deze beide laat ste vormen van rechtspraak zijn van onder- geschikt belang en ik zal er slechts eenige woorden aan wijden. De godsdienstige recht spraak betreft voornamelijk een zeer beperkU jurisdictie van sommige inlandsche priester- raden, die bovendien zeer vaag omschreven is, zoodat de vaste gewoonte bestaat om hun taak langzamerhand geheel aan den landraad over te dragen. De inheemsch rechtspraak bestaat nog in de zelfbesturendc landschappen en in het rechtstreeks bestuurd gebied, dat in het genot van eigen recht spraak werd gelaten. Dit is voornamelijk wat men noemt adaf-rechtspraak, gebaseerd op de oude inlandsche adat, d.i. inlandsche zeden en rechtsgewoonten. Overigens be schouwt de bevolking, die in het „genot" dier eigen rechtspraak werd gelaten, dit over het algemeen allerminst als een onverdeeld genot. Hoe langer hoe meer gaan er onder die bevolking stemmen op om dit genot te verruilen met onze gouvernementeele recht spraak. Rest nu de eerste en bij verre de belangrijk- ste rechtsbedeeling, de gouvernementeele. In deze heerscht een sterk uitgesproken dualis- me, namelijk de rechtsbedeeling voor Euro peanen en daarmee gelijkgestelden en die voor inlanders. Over Europeanen wordt recht gesproken door bevoegde rechters, d.w.z. die in Neder- land in de rechten zijn gepromoveerd. Het hoogste rechtscollege is het Hooggerechtshof laat. Hi] b van Nederlandsch-Indie. De gewone recht- lafh-eid of vrees der ov-erheid en banken voor Europeanen zijn de Raden van Justitie, waarvan er zes in Indie zijn, n.l. te Batavia, Semarang, Padang, Makassar en Medan. Ter hoolfdplaatse van de verschillen de gewesten vindt men Residentiegerechten, bestaande uit een Residentierechter en een griffier. Op Java en Madoera moet de Resi dentierechter een gepromoveerd jurist zijn, op de buitenbezittingen is hij meestal een ambtenaar van het Burgerlijk Bestuur. De Residentierechter behandelt kleine burgerlij ke geschillen en kleine strafzaken. Van de Raden van Justitie is hooger beroep mogelijk bij het Hooggerechtshof. Voor inlanders heeft men naast de districts- en regentschapsgerechten, die slechts een zeer beperkte bevoegdheid in civiele en straf zaken bezitten, den landraad als gewonen rechter voor burgerlijke en strafzaken en den politie-rechter (resident of assistent-residen', in de buitengewesten de magistraat) voor overtredingen, de Raden van Justitie als ap pelrechter en het Hof als cassatie-rechter. De landraad, de gewone inlandsche recht- bank derhalve, bestaat uit een Europeesch rechterlijk ambtenaar als voorzitter, en als leden een grooter of kleiner aantal inland sche hoofden. Als inlandsch Officier van Justitie is een djaksa aanwezig, terwijl een adviseur is een djaksa aanwezig, terwijl een adat-recht. Voor de vreemde Oosterlingen staan de zaken nog ietwat anders, inzonderheid voor hun grootste groep, de Chineezen. De be- rechting van burgerlijke zaken voor vreemde Oosterlingen geschiedt door den Europee- schen rechter, het Residentiegerecht en den Raad van Justitie. In strafzaken echter komt de Chinees evenals de inlander in eerste in- stantie nog immer voor den landraad. Welk recht wordt er nu toegepast? Voor Europeanen en vreemde Oosterlingen in bur gerlijke zaken het Europeesche Burgerlijk Wethoek. oor de mlandeis het adat-xzdY. De naam van den Leidschen hoogleeraar van Vollenhoven is aan het in ruimere mate be- kend maken en uitpluizen en dus ook toepas- sen van het adat-recht onafschendelijk ver bonden. Voor alle bevolkingsgroepen van Ned.-Indie, dus ook voor de inlanders, is op 1 Januari 1918 ingevoerd het Europeesche Strafwetboek, echter met behoud van de doodstraf. Dit alles is niet zonder strubbelingen ge- gaan. Zoo geldt bijvoorbeeld niet alles van 1 ons B. W. ook yoor Indie. De nieuwe kinder wetgeving, de nieuwe arbeidswetgeving zijn in Indie nog niet ingevoerd. Ook voor de Chi neezen wordt in bepaalde gevallen van ons B. W. afgeweken. Over de keuze tusschen adat-recht en een naar behoeften gewijzigd Nederlandsch B. W. voor de inlanders heeft jarenlang een hevige strijd bestaan, die nog niet to: iesultaten heeft geleid, zoodat het adat-recht gehandhaafd bleef. In het algemeen gelden populair gezegd twee meeningen. ook voor het Indische straf- recht. Een machtige groep streeft naar in- voering van onze, zij het dan ook hier en daar gewijzigde Nederlandsche wetboeken voor geheel Ned.-Indie, met uitsluitend be voegde Europeesche rechters als rechtspre kende ambtenaren, een andere niet minder deskundige groep is van meening, dat men het volk zooveel mogelijk zijn eigen rechl moet laten, hetgeen meebrengt, dat ook voor een deel zooals bij de landraden, de in heemsche rechtsprekenden gehandhaafd blij- ven. Deze zelfde groep koestert ten aanziea van het voor de inlanders reeds ingevoerde Europeesche strafrecht de meening, dat dit in zijn werking geen onverdeeld gunstige re- sultaten heeft opgeleverd. Inderdaad is voor dit laatste standpunt niet weinig te zeggen De inlander heeft als Oosterling nu eenmaal een geheel andere mentaliteit dan de Wester ling. Wat in onze oogen immoreel is, lijkt hem dikwijls geoorloofd dan wel een pekel- zondetje. Wat voor onze Westersche mentali teit een straf beteekent, is voor hem vaak niet meer dan een verzetje.-Zoo bijvoorbeeld de gevangenisstraf van niet al te langen duur. In de gevangenis krijgt Kromo goed eten, kan hij zijn strootje rooken, op gezette tijden zijn vrouw ontvangen enbehoeft hij niets uit te voeren. Deze combinatie van heer- lijkheden is zoowat het ideaal, dat de ge middelde bruine broeder zich van het leven voorstelt. Waarom zou hij dan beducht zijn voor gevangenisstrafBovendien hebben de Indische gevangenissen een bijzondere eigen schap: zij zijn zeer poreus,. Wie het om een of andere reden mocht gaan vervelen, heeft altijd wel een tedelijke kans om te eeniger tijd zijn biezen te kunnen palcken en dat ge- beurt in het schoone Insulinde dan ook da- gelijks. Soms ook valt den ontsnapten bewo- ner het leven in de kille maatschappij niet erg mee en keert hij deemoedig weer terug om de rest van zijn straf uit te zitten. De inlander mag slechts voor een korten tijd met hechtenis in den engeren zin des woords worden gestraft. Boven een zeker maximum wordt zijn straf automatisch ver anderd in gedwongen arbeid, met een veel te hard woord aangeduid als dwangarbeid Deze dwangarbeiders heeten in gemeenzame taal ook wel „kettingberen". Alleen de be- paald gevaarlijken liggen tijdens transporter, aan den ketting. In de Indisdie steden kan men daarentegen herhaaldelijk troepjes ge heel los loopende dwangarbeiders tegen ko men, die onder vroolijken kout en strootjes rookende naar of van het terrein hunner werkzaamheden worden getransporteer onder de uitsluitende bewaking van een meestal totaal aftandschen ouden mandoer die alleen gewapend met een rietje, een pas of twintig achter zijn geboefte aansloft. Het is bijna onnoodig te zeggen, dat de gemiddelde inlander van onze westersche rechtspleging geen jota b-egrijpt. Is hij schul- dig, dan zal hij zoo lang mogelijk ontkennen valt hij door de mand, dan accepteert hij zijn straf als de natuurlijkste zaak ter w-ereld en maakt zich inwendig vroolijk over onze iankmoedige straff-en, zooals de gevangenis straf, waarover ik hierboven schreef. Hij im- mers is van de rechtsbedeeling zijner eigen soort over soort heel wat anders gewend hetzij uit eigen ervaring hetzij uit overleve- ring Van het hoofdsttvk van den bewijslast heeft hij derhalve ook niet het flauwste be grip. Is hij van schuid overtuigd, heeft hij zijn schuid bekend, dan is het hem verder to taal onbegrijpelijk, dat de westerling nog verder bewijs noodig heeft om hem te kunnen straffen en hern bij gebreke daarvan w-eer vrij laat. Hij beschouwt dit dan als een uiti-n-g van lafh-eid of vrees der overbeid en de kwade geesten, die nu sinds jaar en dag de inland sche bevolking teg-en ons gezag opstoken, laten dergelijke g-ebeurtenissen dan ook niet ongebruikt bij hun propaganda. Zoo was wel een der grootste fouten, die ooit in Indie werden gemaakt, dat men indertijd den be- kenden volksleid-er Tjokro Aminoto wegens zijn aandeel in de Garoet-affaire bijna een jaar in preventieve hechtenis hi-eld en hem daarop overeenkomstig de regelen van den westerschen bewijslast wegens ge-br-ek aan bewijs vrij sprak. De bevolking beschouwde hem daarop als een nationalen held en het gebeurde als een uiting van vrees der over- heid. Uit mijn persoonlijke ervaring haal ik aan het g-eding tegen een inlandsche vrouw in het Garoetsche, die een Europeesch assis- tent met rattenkruid had vergiftigd. Zij zelf bekende volmondig het misdrijf, d-e diverse g-etuigenissen stelden bovendien haar schuid onomstootelijk vast. De landraad veroordeel- de haar ter dood. Toen maakten de extremis- tische elementen zich van het geval meester en wisten een revisie van het proces gedaan te krijgen. Bij de nieuwe behandeling ont- stond verschil van meening tusschen de medi- sche deskundigen over de aanwijsbaarh-eid van rattenkruid in een dood lichaam, de bij Wielrijden en lonrtebrand verzacht en geneest door schuldige had bovendien op aanwijzing van haar communistisclie vrienden de partij ge- kozen om haar bekentenis te herroepen, en het treurige resultaat van een en ander was, dat de moordenares werd vrijgesproken. Als een heldin werd zij na afloop hoor hare soortg-enooten in optocht naar den kampong gebracht en het -gebeurde werd door de ex- tremistisohe elementen als een zware neder- laag der Europeanen voorgesteld! Men. be- hoelt na dit alles niet te vragen welkea m- druk d-e onhandige vervolging der Indische studenten hier te lande en de daarop g-e- volgde vrijspraak in Indie zal maken en op welke wijze deze gebeurtenis wederom te gen het Nederlandsch gezag zal worden uit" gebuit. Men zal uit dit alles allerminst de con- clusie mogen trekken, dat onze westersche strafrecbtspraak in Indie nu geheel en al uit den booze is en dat men nu maar zou moeten terugk-eeren tot het Oostersche en in het Oos- ten ook door de betrokkenen het meest ge- apprecieerde stelsel, dat oog om oog en tand om ta-nd tot motto heeft. Maar wel degelijk bestaat de wenschelijkheid om onze wester sche strafrechtspraak meer in overeenst-em- ming te brengen met de Oostersche mentali teit en dit laatste wordt 6ok door Indische strafrechtdeskundigen van grooten naam, die overigens met hun sympathieen geheel en al aan den zoogenaamden „ethischen" kan-t staan, onomwonden toegegeven. PpowsnciaaB n!@uws WIERINGERWAARD. Algemeene vergadering' van de Coop. Bqe- renleenbank op Donderdagavond in het lo- kaai van -den heer H. van der Woude. De vice-voorzitter, de fceei" H. K. Koster, leidde de vergadering en zeide met leedwezen en schroom thans het woord te voeren. U al ien hebt met groote -droefheid het overlijden vernomen van onzen kundigen directeur. Welk een slag het verlies van zulk een be- k warn en 1-ei-der beteekent, kunt gij al i en slechts uit de verte beseffen. Hij was de ziel van deze Bank. Het werk van deze iristelling is eigenaardig en voor anderen moeilijk te beoordeelen. Men werkt met het geld van an deren. Welnu aanwezigen, onder de eminente lei-ding van onzen overleden directeur ver- trouwden een groot aantal menschen hun. geld aan deze Bank toe, omdat ze wisten, dat met hun geld, goed en eerlijk werd omge- ga-an. Op ons rust nu de plicht zijn werk voort te zetten, op de wijze, zooals hij dat steeds heeft gedaan. Ik spreek den wensch uit, dat alien hur. steun zullen blijven ver- leenen om den onder wijlen den heer Kaan ingeslagen weg te kunnen blijven volgen. Onder eerbiedige stilte werd deze openings- rede door de aanwezigen staande aange- hoord. De door den heer C. Kezelman voorgelezen notulen werden onder dankze-gging goedge- keurd. Ook voor deze vergadering werd de heer Rezelman wederom als secretaris aangewe- zen. Aan de stormslachtoffers in het gebied van Axel werd 25 gegeven. Het ledenta! neemt toe en ook de spaarders maken meer en meer gebruik van onze Bank. In het afgeloo- pen jaar werd tweemaal de kas onverwachts gecontroleerd. Beide malen was alles in de best-e orde bevonden. Het salaris van den kassier werd weer bc- paald.op 1000. Ingekomen was een dankbetuiging van de familie Kaan voor de aan hen betoonde be- wijzen van deelneming, alsmede een verzoek van de Centrale Raiffeisenbank, ocn ook haar deelneming aan de familie Kaan te willen overbengen. Tevens hoopt de Centrale Bank, dat ook voortaan de samenwerking met onze Boerenleenbank goed zal zijn. De heer P. Saal zeide als rapporteur van de commissie tot nazien der rekening, dat al les in orde was bevonden en adviseerde de rekening goed te keuren. De voorzitter dankte de commissie en felici- teerde den kassier met zijn succes. Uit het nu gelezen jaarverslag bieek, dat het aantal leden op 31 December 1927 91 be- droeg. Door 234 spaarders werd van de Bank gebruik gemaakt. Aan 4 personen wer den voorschotten verstrekt, 2 werden afge- lost en op het eind van't jaar waren nog 13 voorschotten loopende. De ontvangsten bedroegen f 1116.548.8G, de uitgaven waren 1114.397.91. Het aantal behandelde dagboekposten bedroeg 1356. Aan het einde van het verslag dankte de kassier voor de medewtrking en steun, die hij zoo ruimschoots mocht ondervinden. Daar niemand inlichtingen verlangde. werd den kassier dank gebracht voor zijn overzichtelijk verslag. Algemeen werd goedgevonden het winstb'e- Rechter: „Hoe wilt n bewijzen, daf u onmogelijk te Han! gereden kunt hebben Automobilist: „We zijn midden in de groote schoonmaak thuis, edelachtbare, en ik was op weg naar huis; u begrijpt dus dat ik geen enkele reden had om me te haasten. (Vonnie: vrijsgraak). ffiMmprfet)- Alom verkrijgbaar Als gi) last hebt van gedruktheid. schele hoofdpijn. het zuur. prikkelbaarheid, enz.. als gevolg van ver stopping. gebruik dan Foster's Maagpillen, het ideale laxeermid- del. Maagpillen a f 0.65 per flacon. 1 ..d mtz-xsv.* t/iauoqI K.oflViff Ci'0 Doos 30-60. Tube 80 ct. Bi| Apoth. en Drofltotr^

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7