r van Stadsnieows r M, bosCH N'EEMT AFSCHEID VAN DEN HOOGEN RAAD. Tn een plenaire zitting heeft de Hoogen 5, 'h fristermiddag aischeid genomen van In vice-president van dat college, mr. A. aan wien met ingang van 1 Mei eer- jj ontslag uit zijn functie is verleend. RUMOERIGE RAADSZITTING IN DE RESIDENTS. Fen bet- curenswaardig slot heeft de verga- jjpfjng van den Haagschen gemeenteraad gis- trmiddag gehad. Een interpellate van den leider der soc.-dem. fractie, den heer W. H. vi'pcen over het nict toestaan door den bur- cemeester van enkele optochten op 1 Mei, was aanleiding, dat bij de yolgende debatten voor- en tegenstanders zich heftig opwon- rien en de discussie een scherpte aannam als slechts zelden wordt gehoord. Het felste was Lt soc-dem. raadslid de heer Van Langen, die toen de voorzitter, mr. Patijn, verklaarde, niet te zullen antwoorden, omdat hij hem on- waardig had geattaqueerd, meende den bur- yemeester te moeten toeschreeuwen, dat deze sn onbeschofte kerel was, en meer dergelijke liefeliikheden. De burgemeester, die lijkbleek werd van loom wist zich echter te bedwingen, maar ait den raad stegen verontwaardigde protes- ien op tegen deze kwalificatie en '.t was op ten negeven moment een oorverdoovend (pektakel. De gemoederen waren heftig opge- wonden en allerwege steeg een scherpe af- keurene critiek op over de uitlatingen van het soc.-dem. raadslid. Volstaan s. d. a. p. en Haagsche Bestuur- dersbond gemeenlijk met een grooten op- iocht op 1 Mei, met daarnevens nog een iwandeling door de stad of zoo, ditmaal was vergunning aangevraagd voor een middag- cptocht met muziek door de stad, twee kin- kkroptochten, op verschillende punten muziek in de stad, een fakkeloptocht, rondtrekkende juto's met muziekkorpsen, zanguitvoeringen Etc. Tot het toestaan van al deze feestui- tingen, bleek burgemeester Patijn niet bereid. Wei wilde hij voor de voornaamste vergun ning geven. Daarover werd hij nu geinterpelleerd door den heer Vliegen, den wordovoerder der s. d. raadsfractie, die het onbegrijpelijk vond, dat de burgemeester niet alles toestond, waar de Meibetoogingen steeds een ordelijk verloop fiebben en een derde der Haagsche bevolking er sympathiek tegcnover staat. Alleen indien de openbare orde in gevaar kwam, was z. i. een weigering gewettigd, maar dit was hier niet het geval en hij achtte de beslissing van mr. Patijn een bekrompen plagerij. Hierop bleef de voorzitter het antwoord niet schuldig. Spr. zette uiteen, dat de soc.- denocraten dit jaar zooveel hadden ge- vraagd, dat hij meende, dat niet alles kon loegestaan worden. Er moest een grens ge- trokken en rekening mee gehouden worden, dat tweederd? der bevolking niet van 1 V optochten gediend is. Na een conference met ide soc.-dem. leiders had hii bovendien nog la ter een ldnderoptocht en A. J. C. dansen toe- gestaan en daarmede achtte spr. het well tjes. DE RADIO-UITZENDING VAN DE V. A. R. A. OP 30 APRIL. In het gebouw van de „Vrije Gemeente" te Amsterdam vergaderden gisteravond tot inzet van den 1 Meidag de religieus-socialis- tea De rede die ds. Banning daar zou uit spreken, zou per radio worden uitgezonden Toen de voorzitter, de heer V. Veen, aan den spreker van den avond het woord had gegeven, sprong een der aanwezigen op, on der het geroep van: „Oranje Boven" en snelde naar de plaats van den spreker. Daar greep hij naar de microfoon en riep iluide: „Lang leve Prinses Juliana" om de microfoon vervolgens tegen den grond te gooien. De zaal was op het volgend oogenblik in vollen opstand. Men wierp zich op den man, den bekenden heer E. Wichman, voorstander van de fascistische gedachte De voorzitter wist de orde eenigszins te herstellen. Intus schen had men de politie van het Leidsche plein gewaarschuwd De voorzitter en de or deverstoorder benevens eenige aanwezigen begaven zich naar het politiebureau. De zaak werd daar onderzocht. Tegen den heer Wichman werd procesverbaal opge- maakt, waarna hij kon vertrekken. Hij klaag de over pijn in den arm, die vermoedeli]k ciTwricht was. De vergadering werd daarna voortgezet Ook kon de rede van ds. Banning nog per radio worden uitgegeven, daar de microfoon niet al te zeer had geleden en hersteld kon worden. De bijeenkomst had verder een rus tig verloop. Naar door het bestuur van het religieus-so sialistisch verbond wordt medegedeeld, za harerzijds geen aanklacht worden ingediend tegen den heer Wichman in verband met diens optreden. Een protest. Het Verbond van Actualisten heeft gister MS telegram gezonden aan den minister van Waterstaat waarin het zegt kennis te hebben genomen van eene mededeeling in de bladen volgens welke op den verjaardag van prin ts Juliana door den Hilversumschen zender in stede van een nationalen een socialistisch program zal Waen uitgezonden. Het pro- testeert met klem tegen deze beleediging ons Vorstenhuis aangedaan en verzoekt den mi nister eerbiedig al zijn invloed aan te wen- den om de uitzending van een nationaal pro- gramma doorgang te doen vinden. AMERIKAANSCHE KRUISBESSEN- MEELDAUW. Aangezien de eerste weken van Mei de juiste periode is, om de lcruisbessenstruiken met alcalische Bourgondische pap tegen den Amerikaanschen kruisbessenmeeldauw te be- randelen, raadt de Plantenziektenkundige Dienst met klem alle kruisbessentelers aan egen dien tijd hun kruisbessenstruiken met dit middel te bespuiten. Te meer aanleiding bestaat hiertoe, daar in den verzendtijd streng op de aanwezigheid van meeldauw in de kruisbessen zal worden gelet in verband met den uitvoerhandel. Het meest geschikte tijdstip voor de be- spuiting is korten tijd voordat de meeldauw zich vertoont. Daar dit tijdstip niet met ze- icerheid is vast te stellen, moet aangenomen worden, dat de bespuiting uitgevoerd moet worden, als de vruchtjes ongeveer de grootte van een erwt hebben bereikt. In elk geval echter moet gespoten worden, zoodra de eerste sporen van den meeldauw zichtbaar zijn. De meeldauw verschijnt het eerst op de bessen van de onderste takken; deze moeten van nu af aan dus geregeld na- gegaan worden. De ervaring heeft geleerd, dat na de be spuiting, op het juiste tijdstip uitgevoerd, de bessen practisch vrij van meeldauw blijven. Het is noodzakelijk zooveel mogelijk de bes sen te bespuiten, vooral die van de onderste takken. De sproeivloeistof wordt bereid uit 1 34 Kg kopersulfaat en 134 K.G. sodex (watervrije soda) op 100 L. water. De beste pap wordt verkregen door de bei- de stoffen afzonderlijk, liefst in warm water, op te lossen en de oplossingen k o u d bij elkander te voegen. Een bruikbare pap kan echter ook verkregen worden door de beide stoffen goed gemengd in de vereischte hoe- veelheid water om te roeren. Alleen houten of geemailleerd vaatwerk kan voor de bereiding der pap gebruikt wor den. De Plantenziektenkundige Dienst te Wage mngen en de op verschillende plaatsen ge- vestigde ambtenaren van dien Dienst geven gaarne alle gewenschte inlichtingen. BRAND. Te Haalderen bij Bemmel is door onbeken- de oorzaak totaal afgebrand de woning, be- woond door den heer J. Tap. De geheele in- boedel ging verloren. Verzekering dekt de schade. DE TOCHT VAN DE SCHUTTEVAER. De (dusgenaamd onzinkbare reddingboot) Schuttevaer die enkele weken geleden van Margate naar Plymouth was vertrokken, al- vorens een poging te doen om den Atlanti- schen Oceaan over te steken, en daarna te Margate terug kwam, na in slecht weer bij Eastbourne het anker verloren te hebben ligt nog altijd in de haven van Margate wachtende op dat anker, hetwelk van een bepaald type is dat voor de boot geschikt is terecht is. Thans meldt men dat het anker opgevischt is en spoedig te Margate verwacht wordt, waarna de reis hervat zal worden. BEHOUD VAN NATUURSCHOON. De gemeenteraad van Sleen (Dr.) heeft besloten, 6 H.A. van het Sleenerzand te be houden als natuurmonument. De overige gronden zullen beboscht worden. BOSCH- EN HEIDEBRANDEN. Zondagmiddag is de politie te Ede ge waarschuwd dat er bij Panoramahoeve onge veer bij de Renkumsche beek bosch- en heide- brand was. De inspedeur van politie, die onmiddellijk een onderzoek ter plaatse instel de, kwam tot de ontdekking dat de brand was ontstaan door het onvoorzichtig omgaan met vuur door aldaar vertoevende kampeerders Van een en ander is proces-verbaal opge maakt. Pl.m. 7 bunder bosch en heide is een prooi der vlammen geworden. Onder Veenlust te Nieuweroord (Dr. is een hevige boschbrand uitgebroken, die wordt aangewakkerd door een vrij sterken wind. De brandweer van Hoogeveen is der waarts vertrokken met de motorspuiten, aan gezien ook een viertal boerderijen aldaar gevaar loopen. De burgemeester, opper brandmeester en personeel der brandweer vertrokken naar het terrein. EEN BALLONTOCHT. Geen winst voor den eigenaar van het wetland. De, wegens het ongunstige we der tijdens de Van H out en's feestweek uitgestelde ba-l lonvaart, heeft j.L Za-terdag plaats gehad, begunstig-d door prachtig weer. Om klokslag 3 uur steeg de heer W. Pottum, vergezeid van zijn eehtgenoote en een passagier op, om echter alweer na een kwartier op een weiland aan den Klompweg (Weesperkarspel) te da- len. Naar de heer Pottum later mededeelde wo-ei de wind in iioogere luchtlagen uit een andere riehting, waardcor gevaar besfonc voor afdrijven naar de Zuiderzee. Nadat de luehtreizigers goed en wel geland waren -wilde de eigenaar van net well ana, de vee- houder B. P., hen niet laten vertrekken, al- vorens zij 100 zouden betaald hebben als vergoeding voor de „aan het land toege- brachte sdiade." De heer Pottum weigerde zulks en terwijl zijn eehtgenoote en de medepassagier met den ballon op het wetland moesten adi'ter- blijven, fietste de heer Pottum naar Weesp, waar burgemeester Bletz van Weesperkars- pel woont. Deze besE'ste -dat het wethoek van Strafrecht voorschrijft, dat het tussohen 1 Mei en 1 November verboden is in weiland te loopen. Op andere tijden van het jaar is dit echter vrij, mite geen bord is aangebracht, waarop het tegendeel vermeld is. In het on- derhavige geval kon dus van het eischen van schadevergoeding geen sprake zijn. Boven dien waren de -vefe nieuwsgierigen, die bij de landing tegenwoordi. - waren, het land opge- gaan, met toeetemming van den veehouder B. P. De Weesperkarspdsche politie droeg zorg, dat de beslissing van den burgemeester ter kennis van den boer kwam, die zich dus het reeds gedroomde zoete winstje zag ontgaan. Na een oponthoud van 2 uur konden de luehtreizigers het weiland ongehinderd ver- laten. GEHEIMZINNIG. Zondagmiddag stond aan den Kanaaldijk te Wadinxveen een auto stil, waaruit na eeni- gen tijd een dame stapte, die een groot pak in de Wetering wierp. Daarna reed de auto weg Uit de verte werd zij bespied. Men heeft zich daarop naar die plaats begeven en hel pak opgevischt. Dit bevatte een cartonnen doos, inhoudende een damesbont, een nacht- muts en een handtaschje. Alles ongemerkt Een en ander was verpakt in het Avondblad van de N. R. C. van 17 April De politie stelt een onderzoek in. MONUMENT VOOR DR. LORENTZ. De raad van Haarlem heeft kort na het overlijden van prof. dr. H. A. Lorentz beslo ten, op het Lorentzplein aldaar een borst beeld van den geleerde te doen plaatsen. Het vervaardigen van die borstbeeld is thans op- gedragen aan prof. A. W. M. Ode, hoog- leeraar aan de Technische Hoogeschool te Delft. KRUKAS VAN EEN VLIEGTUIG OPGEVISCHT. De gistermiddag te IJmuiden binnengeko- men stoomtreiler IJM. 6 heeft het krukas aangebracht, die tijdens de visscherij in he* net was opgehaald. Vermeld wordt, dat de krukas van een vliegtuig afkomstig is. Wanneer de nummers, die zich in den regel op dergelijke machine- deelen bevirden, nog goed zichtbaar kunnen worden gemaakt, is het wellicht mogelijk te beoai-en, van welk vliegtuig deze krukas af- komsbg is. AMSTERDAMSCHE AARDAP- PELENMARKT. AMSTERDAM, 1 Mei. Zeeuwsche bonten 8 tot 9, Zeeuwsche blauwe 7.75 tot 8.75, Industrie 5.25 tot 5.60, Belgische Industrie 3.25 tot 4, Zeeuwsche Redstat 6.75 tot 7.50, Friesche Redstar 7.50 tot 7.75, Pooters 3.75 tot 4.25, Litn- burgsche Industrie 3.75 ot 4.25. Aanvoer 2 ladingen, zijnde 1120 H.L. STAATSLOTERIJ. Hoofdprijzen. Trekking van heden. No. 16775 5000. No. 12612 f 1500. Ns. 1846, 2977, 14378 en 17519 1000. Ns. 2341, 11945 en 14976 200. Ns. 3434, 9074, 9626, 15154, 19884 en 20410 100. Zenuwaehtige klerk, die salarisverhooging wil vragen: r- Eh m'n vrouw en ik yinden bet erg moelEji eh om met ons beiden met mijn salaris ron-d te k-omen. Advoea&t: - Zoo, wat wil je dan van me dat ik voor juffie een echtsoheiding bewerk? (Humorist). Herdenking 75-jarig bestaan. Heden vierde de Kamer van Koophandel en Fabrieken haar 75-jarig bestaan. Ter ontvangst van de genoodigden hadden B. en W. de raadszaal beschikbaar gesteld. Een commissie tot voorbereiding van de herdenking van het 75-jarig bestaan had zich gevormd, met den heer B. Kuijper als voorzitter en den heer G. Grondsma als se- cretaris. Om 2.15 uur vereenigden zich een groot aantal genoodigden in de raadszaal, waar de voorzitter der Kamer, de heer S. W. Arntz, een welkomstrede uitsprak. De zaal was keirrig met bloemstukken ver- sierd. Onder de aanwezigen merkten wij op den heer Schmal, vertegenwoordiger van het De- partement van Arbeid, Handel en Nijverheid de commandant van de Marine, den heer L. J. Quant, het lid van Ged. St. den heer D. Kooiman, eenige ieden van Prov. St. uit het gebied der Kamer, burgemeester en wethou- ders en eenige raadsleden van Alkmaar, een groot aantal burgemeesters uit de 39 ge- meenten van het district, de voorzitters en secretarissen der Kamers van Koophandel te Amsterdam, Haarlem, Zaandam en Hoorn en tal van afgevaardigden van verschillende Middenstands-, werkgevers-vereenigingen en andere organisaties, die zich op het gebied van handel en nijverheid bewegen. Onder de aanwezigen merkten wij nog op, de oud-secretaris van de K. v. K., Mr. W. C. Bosman, de heer H. Krelage uit Haarlem, voorzitter van de vereeniging Bloembollen- cultuur. De welkomstrede van den heer Arntz. De voorziter van de Kamer, de heer Arntz zag in de opkomst van zoo velen het bewijs, dat ook in breede kringen van Handel, Nij verheid, Scheepvaart en Landbouw, een ge- voel van voldoening heerscht ten opzichie van het feit, dat er gedurende driekwart eeuw in dit district een Kamer van Koophandel en Fabrieken gevestigd is geweest, om te waken voor de belangen van Handel en Industrie. Het deed spr. leed dat zoowel de minister van Arbeid, Handel en Nijverheid, als de Commissaris der Koningin verhinderd waren aanwezig te zijn. Hierna richtte spreker een afzonderlijk woord van welkom tot de hierboven genoem- de personen, waaraan hij een woord van er- kentelijkheid vastknoopte aan alien die hun sympathie met dit jubileum betoonden. In de afgeloopen 75 jaren, zoo yervolgde spr., heeft zich aan handel en nijverheid het wonder van den nieuwen tijd voltrokken; mogen land- en tuinbouw, bloembollenteelt en visscherij, alsook nijverheid en handel, voornamelijk markthandel, in de voorbije tij den voortdurend van grooteren of geringeren invloed geweest zijn op de welvaart van ons gewest, sinds het midden der vorige eeuw is in heel onzen handel en in heel onze industrie een nieuwe, levenverwekkende geest gevaren. Spr. gaf dit nader aan en concludeerde, dat het nieuwe geslacht de toekomst hoopvol tegemoet kan treden. In dit verband wees hij op de beteekenis van de drooglegging der Zuiderzee en de kanalisatieplannen van West-Friesland, voor dit gewest, alsmede op de toenemende bollen- en groentencultuur en op den wonderbaren groei van onze bad- plaatsen. Spr. verzekerde nog, dat de Kamer zeer ge- voelig was voor de attentie van het college van B. en W. om de Kamer in de gelegenheid te stellen in het mooie oude stadhuis ook thans bijeen te komen. Ook aan de „afd. Limmen" van de Alge- meene vereeniging voor Bloembollencultuur bracht spr. dank voor de aangebrachte bloe- menweelde. Spr. eindigde met een woord van dank aan de pers voor het geregeld publiceeren der ver- slagen van de vergaderingen der Kamer. De viering van dit jubileum moge er toe bijdragen, dat de waardeering voor hetgeen in deze 75-jarige periode werd bereikt, nog grooter en algemeener worde. De herdenking van het verleden wekke nieuwe krachten voor de groote toekomst, die ons Noorderkwartier en de Kamer van Koophandel en Fabrieken nog wacht. (Applaus.) De herdenkingsrede. De secretaris van de commissie tot voorbe reiding van de viering van het 75-jarig be staan, de heer G. Grondsma, tevens lid van de Kamer, sprak hierna een herdenkingsrede uit. Spr. ving als volgt aan: Zeer Geachte Aanwezigen! De dichter sprak eens: „Ach, hoe verheugen mij, „ach, hoe verheffen „de oudere dagen mijn „diepste gemoed! „Is er wel iemand, die't „ooit kon beseffen „wat gij, oud hof, mij nu „zegt, mij nu doet? „Zalige lieden, al „te arglooze menschen, „weinig begeerdet gij, „groot was Uw hert! „Kon het maar helpen, met „weenen en wenschen, „weer ate ik roggenbrood, „naast U aan't berd!" Met weemoed denkt de mensch doorgaans terug aan zijn jeugd! Oud geworden, rijzen de beelden uit't verleden voor zijn geestesoog op. Er komt dan een verlangen in zijn ziel om terug te gaan. Ja, zelfs de vele ontberin- gen, die dan weer zijn deel zouden zijn, kun nen dat verlangen niet onderdrukken. Hoe geheel anders is het met een Kamer van Koophandel bij de herdenking van haar 75-jarig bestaan. Zij wil wel gaarne een blik werpen in het verleden, en dat tijdvak nog eens dankbaar herdenken, doch geen spoor van een wensch is er aanwezig om ook maar een enkele schrede op de afgelegde baan terug te willen treden. Zij gevoelt zich niet oud geworden, doch, integendeel, in de lente van haar leven, tot groote dingen in staat Wij zullen, zoo vervolgde spr., de geschie- denis niet volledig volgen, doch wel even me- moreeren, dat krachtens koninklijk besluit van 9 November 1851 no. 142 de Kamer van Koophandel te Alkmaar op 29 April 1853 werd opgericht en op 1 Mei d.a.v. werd gei'n stalleerd, welk heugelijk feit wij hier thans herdenken. Wij mogen niet vergeten, dat de leden der oude Kamers moeizaam hebben gearbeid aan de bevordering van de welvaart in ons Ge west. Van deze plaats wenschte spr. een stille hulde te brengen aan alle oud-leden der bei de Kamers, die in den loop der tijden aan de Kamers zijn ontvallen In 1853 telde de stad Alkmaar slechts 10.000 inwoners, terwijl zij als handelsstad van groote beteeknis was. De aanvoer ter kaasmarkt bedroeg in dien tijd 4K> millioen kilo, tegen 734 millioen kilo in 1927. Bij ver gelijking dezer cijfers mag echter vooral niet uit't oog worden verloren, dat er in die jaren nog geen fabrieken bestonden, doch alle boe- ren de kaas zelf bereidden en ik mag wel zeggen, dat met „hart en ziel" deden. Dit blijkt wel uit het schetsje, dat „Hildebrand" in de Camera Obscura gaf van de „Noord- hollandsche Boerin." Spr. stond hierbij meer uitvoerig stil. Wanneer men bedenkt, dat de boeren in tegenstelling met thans veelal hun product ook zelf naar de markt brachten en te Alk maar hun benoodigdheden en levensbehoef- ten inkochten, zal men kunnen bevroeden, dat er hier op die dagen een zeer groote leven- digheid heerschte. Het is niet onaardig om de prijzen van de kaas uit dien tijd even te memoreeren. Zij be- liepen 22—23 gulden per 100 ponden, het geen voor die jaren een goede prijs kan wor den genoemd, wijl men in 1852 b.v. slechts 1214 gulden kon bedingen. In het malaise- jaar 1808 kostte de kaas in .de maand Mei maar 5 a 6 gulden de 100 ponden en de boter 334 stuivers het pond. (In den loop van het jaar 1927 werd gemiddeld 45 gld. per 100 pond genoteerd). Door de oude Kamer is, blijkens de uitge- brachte adviezen, welke veelal nauwkeurig waren voorbereid, veel werk verricht. Hierna relefeerde spr. de min of meer be- langrijke zaken, waarmede de oude Kamer zich heeft bezig gehouden, daarbij hulde brengende aan de vroegere voorzitters en secretarissen. Belangstellenden verwijzen wij naar het ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan uitge geven Gedenkboek waarin de rede in extenso is opgenomen. Komende tot de Gereorganiseerde Kamer van Koophandel wees spr. er op dat bij kon. beslui t van 14 October 1920 werden de leden Jer Alkmaarsche Kamer de heeren J. Cloeck en A. Henneman, benoemd tot leden der commissie van voorbereiding voor de nieuwe Kamer yan Kopchandel. jyaarvan te-. yens deel ultmaalden de heeren M. A. Kols- ter, W. H. Burgers en A. Kwant Jr. te den Helder, als leden, en mr. J. Verdam te Alk maar als secretaris. Het jaarverslag over 1922 is het eerste na de totstandkoming der reorganisatie der Ka mers van Koophandel. Een woord van hulde wordt daarin gebracht aan de opgeheven Kamers te Alkmaar en den Helder, die als leuter adviseerende organen van industrie en handel, zoovele jaren onvermceid werkzaam bleven, zonder zich te laten ontmoedigen door het vrij wel overal heerschende gebrek aan waardeering en steun. Op 4 April werd de nieuwe Kamer van Koophandel en Fabrieken voor Hollands Noorderkwartier, waarin de Kamers van Alkmaar en den Helder zijn vereenigd, en waaronder thans 39 gemeenten ressorteeren. Tot voorzitter der gereorganiseerde Ka mer werd voor de eerste maal gekozen de heer W. G. Visser en tot voorzitter van het Grootbedrijf de heer M. A. Kolster. Tot voor zitter van liet Kleinbedrijf werd de heer Th. van der Klei benoemd. Begin December be* dankte de heer Visser als voorzitter, de heer M. A. Kolster blijft daarop als waarnemend voorzitter fungeeren. In de laatste maanden van 1922 werd, na oproeping van sollicitanten, de heer D. J. Scheffel als adjunct-secretaris gekozen. Na het vertrek van Mr. j. Verdam, wien op 1 December 1923 op de meest eervolle wijze ontslag werd verleend, volgde op denzelfden dag met algemeene stemmen de benoeming tot secretaris van den heer D. J. Scheffel. Ook bij de werkzaamheden door de gereor- ganeerde Kamer verricht, stond spr. uitvoe rig stil. Ook daarvoor verwijzen wij belang- hebbenden naar het „Gedenkboek". Omtrent de werkzaamheden der gereorga niseerde Kamer zou ik, zoo vervolgde spr., daaraan nog gaarne willen toevoegen, dat sedert't jaar '21 ernstig werd gewaakt voor de behartiging der economische belangen in haar district. De vischhandel te den Helder, de afzet van de millioenen kilo's grove tuin bouwproducten in de Langedijken, zoowel als de bloembollenexport in Limmen en Noordelijk Noord-Holland en de zuivelpro- cflicten, eischen bij voortduring een waak- zaam oog, vooral in den tegenwoordigen tijd, waarin, zooals de voorzitter terecht in zijn nieuwjaarsrede zeide, de Regeeringen van bijna alle landen de tariefmuren schrik- barend hoog optrekken en ook door allerhan- de maatregelen op het gebied van douane, transport, belasting etc. den vreemden han del trachten te beletten, of te belemmeren. De Kamers van Koophandel, zoo ging spr. voort, hebben als verdedigers van de econo mische belangen, vooral in dezen tijd, een zeer moeilijke taak te volbrengen, waarin zij slechts dan ten voile zullen kunnen slagen, indien nog krachtiger de medewerking wordt ondervonden van Rijks-, Provincie- en Ge- meentebesturen, opdat, naar wij vertrouwen dan ter gelegenheid van het 100-jarig jubi leum dezer Kamer zal kunnen worden ge- zegd, dat men in de laatste 25 jaren in alle kringen volkomen er van doordrongen was, dat Landbouw, Handel en Industrie tezamen vormen de bronaar, d'Qceaan en d'oorsprong van de welvaart van ons vaderland en dat die voor alles gesteund dienen te worden, waar na automatiseh aan de sociale belangen recht zal wedervaren, hetgeen allerminst een uto- pie van handelsmenschen is, doch een vast- staand feit, zoo waar, als de zon verrijst in 't Oosten en ondergaat in 't Westen. Aan de Middenstandsbedrijven, die in dit district zeer talrijk zijn, dient eveneens gere geld de medewerking der Kamer te worden verleend, tot afwending van gevaren als Weeldebelastingwet", „Vliegende Winkels", „Cadeaustelsel" etc. etc. Het groote getal van ruim 52.000 binnen- vaartuigen) dat in 1927 door de Vlotbrug te Alkmaar in het Groot Noord-Hollandsch Kanaal passeerde, weerspiegelt eenigszins de bedrijvigheid te water. Deze zal echter eerst dan ten voile tot haar recht kunnen ko men, wanneer de verbeide kanaalplannen zullen zijn voltooid, tot welker spoedige tot standkoming ieders medewerking opnieuw, wordt ingeroepen. Naast deze openbare werken, waarmede nog niet is aangevangen, wordt ginder aan de oevers der Zuiderzee met krachtige hand voortgegaan aan het machtige werk, de droogleging der Zuiderzee. Wij achten ons zeer gelukkig, dat een gedeelte van dit werk, hetwelk de aandacht trekt van vrij wel geheel de beschaafde wereld, in ons district wordt uitgevoerd. Daar deze vreedzame landaan- winsten van groote beteekenis kunnen zijn voor de verdere ontwikkeling van handel en industrie van haar gewest, besloot de Kamer een commissie in het leven te roepen, die spe- ciaal dit vraagstuk onder oogen zal zien. Buiten de veelomvattende werkzaamheden, die de Kamer zelve verrichtte, vraagt ook de instandhouding, doch vooral het up-to-date houden van het Handelsregister, sedert 1921 veel werk van het secretariaat. Het Handels register dezer Kamer omvat thans bijna 7000 ingeschreven handelszaken en bedrijven. Da( de pessimisten, die voorspeiden, dat dit re gister niet aan zijn doel zou beantwoorden, ongelijk hadden, wordt wel hierdoor bewezen, dat de Kamer te Alkmaar sedert 1921 reeds ruim 38.000 inlichtingen verstrekte. Het aan tal dossiers, hetwelk in de afgeloopen 7 ja ren ter inzage werd gegeven, bedraagt ruim 18.000! Het doet mij genoegen te kunnen verkla- ren, dat onze Kamer met hare bescheiden in- komsten toch telken jare een klein overschot wist' te sparen, want m. i. is de opmerking, die ik onlangs in een Engelsch blad las, vol komen juist, dat: „zoowel onze welvaart, als onze toekomst als natie, berusten op onze net to winst," hetgeen in den laatsten tijd hier en daar wel eens uit het oog is verloren. Terwijl ik U, geachte aanwezigen, dank zeg voor Uwe belangstelling, die U wel heeft willen betoonen in de historie onzer Kamer van Koophandel, spreek ik de verwachting uit, dat de Kamer onder leiding van haren eminenten voorzitter, den heer S. W. Arntz en bijgestaan door haren ijverigen secretaris. den heer D. J. Scheffel, de taak, die in 1663 op de schouders der collegies van commercie werd gelegd, tot: „Conservatie en de ver- meerderingghe van de negatie" in de toe komst aldus zal mogen waarnemen, dat ons geliefd vaderland in het algemeen, en ons district in het bijzonder, daarvan de vruchten zullen mogen plukken. (Applaus^ v v

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 7