DE IKDE MUZ IS in rite ita ft ft) CREDIETEN DEPGSITO'S EFFECTED Gios®op©n m SpoHb Sfesfsnie&gws w I BRAND. Te Ees (Burger, Dr.) is Maandag door on- bekende oorzaak de boerenplaats van J. Hart- gian geheel afgcbrand. Het vee is gered. I RELLETJE OP 1 MEI TE HAARLEM. Na de ontbinding van de 1 Mei-opjpcht te Haarlem hebben eenige opgeschoten jongens onrust verwekt in de omgeving van de Groo te Markt. De politie heeft de menigte uiteen- gedreven met den blanken sabel. Een 13-jarig jnieisje, dat op den glazen kap van de visch- £al was geklauterd, met het doel de optocht be'ter te kunnen zien, is er doorheen gezakt en van 4 Meter hoogte op een betonnen vloer ierecht gekomen, waarbij zij verwondingen bpliep. Per auto moest ze naar het groote vasihuis worden overgebraeht. NA DE BOTSING DOORGEREDEN. /Op den Amsterdamschen Straatweg nabij joe buitenplaats „Vechtlust" te Breukelen, heeft gisteravond een aanrijding plaats ge- had tussehen een auto en en motorfiets. Bei- den kwamen uit de richting Amsterdam!, de auto wilde de motorfiets passeeren, met het gevolg, dat hij deze aanreed, zoodat de mo torfiets tegen een boom opreed. De berijder kreeg een hoofdwonde, terwijl zijn zoontje, !die op de duo zat, er erger aan toe was. Deze brak zijn rechter been, terwijl hij bo- vendien nog enkele hoofdwonden opliep. De suto reed in voile vaart door. Een passeeren- de vrachtauto nam het tweetal op en braeht hen naar den dokter, die de wonden verbond. ZICH BEWUSTELOOS GEDRONKEN. Maandagavond heeft een surveilleerend p'olitie-agent in de Poortstraat te Utrecht een toan in bewusteloozen toestand aangetrof- feh. Aanvankelijk meende de agent met een zieke te doen te hebben. Toen evenwel zijn reuk-organen een zeer sterke en onaangename prikkeling ondervonden, constateerde de agent onmiddellijk dronkenschap. Per rijtuig jwei'd dit menschelijk wrak, een 19-jarig stu dent, naar het politie-bureau overgebraeht. Zijn toestand was van dien aard, dat hij naar de Rijksklinieken moest worden ver- yoerd. FINANCIEELE VERHOUDING RIJK- GEMEENTEN. Het Tweede Kamerlid, de beer Weitkamp, heeft den minister van financien de volgende vragen gesteld: Is het den minister bekend, dat vele plattelandsgemeentebesturen, wegens de dating der inkomens hunner ingezetenen, :in groote ongerustheid en onzekerheid ver- feeeren? Zoo ja, is dan de minister bereid om, aan- gezien de wettelijke regeling der financieele verhouding tussehen Rijk en gemeente nog wel eenigen tijd op zich zal laten wachten, zoodanige maatregelen te nemen, dat bedoel- den plattelandsgemeenten een voorloopig; uitkeering uit's Rijks schatkist kan worden verstrekt? STAKING. Bij de N.V. Van der Lugt Zoon's Stoom- kuiperij en Kistenfabriek aan den Kreekweg te Rotterdam is een staking uitgebroken on- der de jongens, over een loongeschil. Gisteren heeft deze staking zich uitgebreid tot 310 ^takers. UITOEFENING DER GENEESKUNST. En de tandtechnid. Op het wetsontwerp, houdende nadere vOor- schriften ten aanzien van de uitoefening der geneeskunst, is een gewijzigd amendement van de Bijzondere Commissie ingekomen. Het bedoelt o.fn., een tandheelkundige, als bedoeld in de wet van 30 Dec. 1920, die zich bij de toepassing van' de volledige tandprothese schuldig maakte aan nalatigheid, waardoor ernstige schade ontstond voor een persoon, te wiens behoeve hem tandheelkundige raad of bijstand verleende, of die in de toepassing van deflvolledige tandprothese blijk geeft van gro ve onkunde, onverminderd zijn aansprakelijlc- heid ingevolge het Burg. Wetboek of het Wet boek van Strafrecht, aan een van de volgende maatregelen te onderwerpen: lo. waarschu- wing; 2o. berisping; 3o. oplegging van een geldboete van ten hoogste 2000 4o. schor- sing in de toepassing van de volledige tand prothese voor ten hoogste een jaar; 5o. ont- zegging van de bevoegdheid de volledige tandprothese toe te passen. DE UITV1NDING VOOR GEHEIME TELEFONIE. 'Naar men zich herinnert, deed de heer Van Druten uit Weltevreden eenigen tijd geleden een belangrijke uitvinding, waarbij n.l. ge- sprekken langs den draad en door den aether zoodanig gevoerd kunnen worden, dat het aan derden onmogelijk is, mee te luisteren. Deze uitvinding bood de heer Van Druten aan de Indische regeering aan, Welke hij- de preferentie gaf boven buitenlandsche regee- ri'Ogen, die hem zeer aanlokkelijke aanbie- dingen deden, wilde hij zijn vinding aan hen afstaan. Naar aanleiding hiervan hadden verschil- lende conf-erenties tussehen den uitvinder, den directeur van gouvernementsbedrijven en het hoofd en andere autoriteiten van den P. T. T.- !dienst plaats, waarbij de heer Van Druten verklaarde, voor de sornma van 214 ton zijn vinding te willen overdoen. Thaos verneemt het A. I. D., dat het in de bedoeling ligt den heer Van Druten als maandgelder in dienst te nemen bij den P. T. 1.-dienst. teneinde zijn uitvinding in de praktijk te demonstreeren en de deugde- lij'kheid daarvan aan te toonen. Vermoedelijk zal hij dan over een tijdvak van drie maan- den continu moeten aantoonen, dat zoowel voor gesprekken door de lucht als langs den draad zijn toestel inderdaad van toepassing is. Vender za! worden nagegaan, of er niet elders reeds een dergelijke aa-nvraag om patent is gedaan. Blijkt de vinding in de praktijk te voldoen, d'an ligt het in de bedoeling, wanneer elders niet reeds een dergelij-k patent is aange- vraagd, hem inderdaad de gevraagde 214 ton nit te betalen. Waar echter deze maatregel Van een dergelijke groote consequentie is, zal het voorstel, waarin het bovenstaande be- iHchaamd is. allereerst aan de regeering war den vobrgelegd. Gaat Buitenzorg er flu mee accoord, dat men eventueel beshtiten kan tot aank'oop der vinding, waarvan het patent dan, op naam van het gouvernement zal worden overge- schreven, dan zal de heer Van Druten in tij- delijken dienst van de P. T. T. komen. KINDEREN ALS GETUIGEN IN STRAFZAKEN. Kortgeleden heeft het ministerie van jus- titie in Saksen een nieuwe verordening uit- gevaardigd in zake het faooren van kinderen als getuigen in strafzaken. De belangrijkste punt en zijn: lo. Alle strafzaken, waarin kinderen en jeugdige personen betrokken zijn, behooren met grooten spoed behandeld te worden, om kinderen, die mogelijk gehoord1 moeten wor den, zoo vroeg mogelijk te kunnen onder- vragen. 2o. Het aantal verhooren moet zooveel mogelijk beperkt worden. Bij sexueele delic- ten moet er naar gestreefd worden, te vol- staan met een enkele ondervraging en her- halingen vermijden, voor zoover dat te ver- eenigen is met de procesvoorschriften. 3o. In alle belangrijke zaken, vooral als er kinderen en jeugdige personen in betrokken zijn en vooral bij sexueele delicten moet het verhoor door den ambtenaar van het O. M. persoonlijk geschieden. Over het algemeen behooren politie-overheid en beambten zich van ondervraging van kinderen te onthou- den. 5o. Schijnt voor het sohuldbewijs de ge- tuigenis van een kind van belong, dan be- hoort -dit kind door een in kinderpsychologie gesehoolde het behoeft geen vakpsycho- loog te zijn onderzocht te worden op in- tellectueele en moreele betrouwbaarheid. 6o. Kinderen als getuigen opgeroepen moeten zoo gauw mogelijk na hun komst gehoord worden, terwijl gezorgd moet wor den, dat ze in de wachtkamer niet met vol- wassenen, die verkeerd gezelschap kunnen zijn, kunnen spreken. Ze mogen de zitting niet langer bijwonen, dan dringend noodig is. 9o. Onder jeugdige personen worden ver- staan zij, die het 16e jaar nog niet voleindigd hebben. Een tijlage geeft aan, over welke vragen de school inlichtingen moet geven. BOERENJONGEN DIE KOEIEN WEGNAM. En vorken e.d. inslikte. Een jeugdige boerenknecht, die door zijn baas ontslagen en wellicht ten gevolge daar van „zijn hoofdi kwijtgeraakt" was, stal op 16 October 1.1. bij een anderen boer, die aan den Spaarndammerdijk te Amsterdam woon- de, twee koeien, een werkje, waarbij een vriend hem trouw ter zijde stond. Met z'n beiden gooiden zij de dieren een touw over den kop, en trokken hun buit vervolgens door geheel Amsterdam, naar den IJ-kant. Daar staken zij te middernacht per gemeentepont het breede water over en sjouwden vervolgens door tot Purmerend. In de ochtenduren ver- kochten. zij daar de koeien voor de somma van 210, aan twee kooplui, en juist toen zij in een autobus stapten, volgde hun arrestatie. De jeugdige boerenknecht had zich gister in verband met deze euveldaad te verant- woorden voor de Vierde Kamer.der rechtbank te Amsterdam; zijn vriend is te dier zake reeds veroordeeld. De jongen bekende volledig. Voorts bleek. dat hij in het Huis van Bewaring zijn tijd gedeeltelijik had zoek gebracht met het in- slikken van lope Is, vorken en dergelij ke voor- werpen, een bezigheid, welke zijn gezondheid zoodanig schokte dat hij in het ziekenhuis moest worden opgenomen. Het O. M., mr. Overbosch, eischte een jaar gevangenisstraf, met aftrek van de preven tive hechtenis. De verdediger, mr. J. Hiegentlich, pleitte een voorwaardelijke veroordeeling. Uitspraak over 14 dagen. VRAGEN AAN MINISTER VAN DER VEGTE. De weigering aan de A. V. R. 0 Naar aanleiding van het verbod van den minister van waterstaat aan de A. V. R. O., om op 30 April een nationaal programma uit te zenden ter gelegenheid van den verjaardag van H. K. H. Prinses Juliana, zal, naar de Tel. verneemt, het Tweede-Kamerlid, mr. G. A. Boon, eenige schriftelijke vragen aan mi nister Van der Vegte stellen. KORTE BERICHTEN. Maandagmiddag is de landbouwer L. J. de Graaff te Sommelsdijk gevallen en in de koestal terecht gekomen. Met een zware hersenschudding werl de man opgenomen. Zijn toestand is zorgelijk. Iemand heeft aangifte gedaan van ver- moedelijken diefstal van zijn portefcuille, in- hondende 200 en eenige papieren, voor een loket in het hoofdpostkantoor te Amsterdam P^o^anciasal nieuws CASTRICUM. Naar ons van bevoegde zijde wordt mede- gedeeld zijn niettegenstaande het slechte sei zoen dit voorjaar alleen in deze gemeente door de beroepszoekers gevonden circa 2500 kievitseieren. De prijs is tengevolge van het late vinden van de eieren niet zoo hoog ge- weest als andere jaren, terwijl in de laatste dagen voor Zondag j.l. slech'cs 11 cent kon worden gemaakt. Loonend was dit bedrijf dii jaar niet geheel. Wel voor een enkeiing, want alhier wordt een persoon gevonden die ge- middeld 800 tot 1000 eieren weet te bemach- tigen, doch den doorsneezoeker heeft zich dit jaar bijzonder goed moeten houden om 250 tot 300 eieren te vinden. Thans moeten de nesten met rust gelaten worden en kunnen de dieren nu eindelijk eens gaan broeden. Dat de bollenteelt hier beduidend toe- neemt blijkt wel hieruit, dat nog zeer onlangs door het gemeeentebestuur vergunning is verleend tot den bouw van twee flinke bollen- schuren, terwijl thans een aanvrage is inge komen van de firma Rijnveld te Hiliegom om de voormalige droogfabriek, nadien fijnleder- fabri-ek te Noord-Bakkum te mogen verbou- wen tot een bollenschuur van kapiiale opper- vlakte. Hierdoor zal ook weer in de naaste toe- komst voor verschillende arbeiders werk kunnen worden gevonden, want al de lande- rijen, circa 40 H.A., behoorende tot het com plex van de droogfabriek zull-en wel omnen eenige jaren in cultuur worden gebracht. Thans is het tweede geval van mond- en klauwzeer geconstateerd onder het vee van den veehouder J. D. alhier. De ziekte schijnt echter niet van ernstigen aard te zijn. Op medisch advies is door het bestuur der R. K. school alhier aan de onderwijzeres der bijzondere meisjesschool, mej. H. M. Ronkel, een ziekteverlof verleend van 3 maan- den en voor dien tijd als tijdelijke onderwijze res aangesteld mej. TiHeinan van Maastricht. De hier gehouden 1 Mei-dag-viering is uit- stekend geslaagd. Te ruim 8 uur opende de voorzitter, de heer Schipper, met een korte inleiding de druk bezoclite vergadering, waama de heer W. v. d. Vail uit Heiloo het woord kreeg, om de Mei-speech te houden. Spr. zette in geestdriftige bewoordingen de beteekenis van dezen dag voor de arbeiders- klasse uiteen, vertelde hoe men tot de instei- ling van den eersten Mei als feestdag kwam en hoe noodig het is op dezen dag van ont- wakend nieuw leven te demonstreeren voor de eischen: ontwapening, den 8-urigen werk- dag, bedrijfs-organisatie en medezegging- schap. Een hartelijk applaus beloonde den spreker voor zijn vlotte, krachtige rede. Na de pauze voerde de Heilooer A. T. V. „Falkland" op het blijspel in 3 bedrijven: „De Spaansche Vlieg". Er werd goed spel gegeven en de opvoering kenmerkte zich door een vlug tempo. Gedurende 't spel verstilde het gelach niet en na ieder bedrijf moest ver- scheidene keeren „gehaald" worden. Verder dient genoemd te worden, het Jazz- band, dat in de korte pauzes voor uitstekende muziek zorgde en ook op't tot slot gehouden bal, dat zeer geanimeerd verliep, zijn ge- waardeerde diensten bewees. e Met de grootste voldoening kan op de hier gehouden Meifeestviering worden terugge- zien. IANGESTRAAT 49, ALKMAAR. Emil Jannings in de Paramount-film: Vader. De beroemde film „Vader", dit grootsche werk, dat Emil Jannings na zijn komst in Amerika bij de Paramount maakte, zal nu toch ook zijn entree in Alkmaar maken. Vrij- dag zal n.l. in de Cinema Americain de eer- ste voorstelling van „Vader" (Eng. titel De weg van alle vleesch) plaats vinden. Zooals men weet is de groote Duitsche filmacteur Emil Jannings na zijn triomfen in zijn vaderland verleid door de hooge sa- larissen, die Amerika hem bood, naar de nieuwe wereld overgestoken. Men was be- nieuwd naar de eerste film, die hij daar zou maken. Zouden zijn prestaties dezelfde zijn gebleven? Meer dan dit. In Vader" heeft Jannings onder regie van Victor Fleming een der beste creaties gegeven uit zijn gehee- le loopbaan. Als August Schilling kreeg hij gelegenheid zijn veelzijdig -talent te ont- plooien. We zien hem eerst als vader van een talrijk kroost, met huiselijke tafereeitjes om van te smullen. Hij is voor alles: de ernstige va der, die zijn jongens liefheeft met geheel zijn hart. Op kantoor is hij de plichtsgetrouwe kassier, een nuttig lid van de maatschappij, een braaf man met een groot hart. Zijn per soneel heeft hij onder den duim, maar als het er opaan komt, doet hij voor ieder een goed woordje. Hij is ook een volmaakt geluk kig, en een volmaakt tevreden man. Maar dan komt het noodlot tusschenbeide in de ge- daante van „een slechte vrouw", die hij ont- moet als hij met een.portefeuille vol effecten vcor zijn firma naar Chicago moet. Met al de listige kunstgrepen waarover een blondine zonder hart, maar met oogen van een engel, beschikt, breekt zij de carrierc van den kassier, en als hij zonder zijn baard en zonder zijn portefcuille in een hotelka- mer ontwaakt, maken doffe wanhoop en dol- le drift zich beurtelings van hem meester. De vrouw die hem vernietigde, lacht. en ontkent; een handlanger slaat hem neer, en bewusteloos wordt hij naar een spoorlijn ge- dragen en op de rails gelegd. Daar neemt een der apachen hem zijn ringen af; zijn hor-loge, alles wat waarde heeft maar de bewustelooze komt bij, worstelt met zijn aanrander, die door den naderenden sneltrein wordt gegrepen. Den anderen dag leest de kassier in een' stuk krant dat zijn vermorzeld lichaam op de spoorbaan is gevonden, eh hij besluit zich- zelf te offeren en uit het leven der zijnen te verdwiinen. Wat er verder gebeurt is tot het slot-dat- pakt toe, zeer logisch gedacht, met meester- schap gespeeld. Overal in den lande, waar de film werd vertoond, is zij met de grootste geestdrift ontvangen. In den Haag waren de voorstel lingen drie dagen van te voren besproken uitverkocht. Zal Alkmaar deze film naar waarde we ten te schatten? Natuurlijk. Ook hier zal men het grootsche spel van Jannings en daarnaast dat van Phyllis Haver, als de slechte vrouw ten voile weten te waardeeren en dit door een overgrooten toeloop bewij- zen. Want de film „Vader" moet men gezien hebben. De Cinema Americain zal voor een prima voorstelling met uitstekende muziek zorg dragen. RADIOFONISCH WEERBERICHT, naar waarnemingen, verricht in den morgen van 2 Mei. Medegedeeld door het Kon. Nederl. Meteorologisch Instituut te De Bildt. Hoogste barometerstand 775.3 te Hapa- randa. Laagste baroijieterstand 751.3 te Biarritz. Verwachting (geldig tot den avond van 3 Mei): Matige tot zwakke noord-oostelijke tot oostelijken wind, gedeeltelijk bewolkt, weinig of geen regen, weinig verandering in tempe- ratuur. BURGERLIJKE STAND GETROUWD: Petrus Josephus Nicolaas van Vegten en Hendrika Vader. GEBOREN Martinus Adrian us Maria, z: van Johan nes Hogervorst en Josephina Kaldenbach. Jan, z. van Jan Steenhuis en Anna Smit. OVERLEDEN: Johannes Veen, 17 jaar. HET KEGELCONCOURS. Het is nog niet gelukt, .,Duim in't Gat I" van den Helder van de eerste plaats te ver- dringen, zoodat het er op gaat lijken, dat cleze"club den wisselbeker zal winnen. Met 293 hout staat ze stevig bovenaan. Slechts 2 keer, in 1923 en in 1925 is dat aantal over- troffen. Groote verwachtingen kan men koesteren van den heer C. Siewerts, die in de Juniores- vrije baan bovenaan staat met 45 hout. Een goede prestatie van dezen kegelaar, die deze sport nog slechts kort beoefent. Door den heer Witte is boven de korps- plank een nieuw nummerbord geplaatst, waar elk cijfer van den korpsgooier blijft staan en de kegelaar dus na afloop zijn aan tal hout dadelijk kan zien. Het lijkt ons een mooie verbetering, die den kegelaars zeker welkom zal zijn. De stand tot en met Dinsdagavond 12 uur is thans: Korpswedstr. Heer en. De Club I 245, Alcm. Victr. I 273, Cubo I 265, Cubo III 232, Onze Club III 218, On der Ons 244, Duim in't Gat 293, Onder Ons (Helder) I 227, Hard gaat ie I 254, De Club II 209, Z. E. K. Z.? II 222, Koekoek II 236, Alcm. Victr. II 259, Cubo II 235, Twee Duifjes II 230. Op 't kantje af II 234, Duim in 't Gat II 235, Onder Ons (Helder) II 217. Korpswedstr. Dames. D. O. H. I 243, Ke Ki Ka I 248, Ophouden Wint 224, Alcm. Victr. 198, Onder Ons 217, D. O. H. II 162, Ke Ki Ka II 171, Ophou den Wint II 219. Men h.z.n.a.e. touwtje 223. Eereprijs Eleeren: J. de Boer, Helder, 66. Eereprijs DamesMevr. Huisman 60. Kampvoen. Seniores W. Scheepmaker 68. Juniores S. Koster 70. Dames Mevr. L. D. Boom 60. Paren-wedstrijd. Mej. Stadegaard—-v. d. Leygraaf 46. Mevr. en heer P. Oolders 45, 42. Mevr. en hr. J. MetSwager 45,39. Mevr. L.BoomG. Genefaas 45. Mevr. en heer H. F. Buijs 44. Mevr. J. MetE. S. Hamburger 43. Mevr. J. Keijser—G. Geus 42, 38. Mevr. en heer P .Kokkes 42, 37, 36, 36, 36 Mevr. P. Keijsper—L. H. de Lange 42, 37. Mej. Kuiper—H. v. d. Made 42,36. Vriie baan Dames. Mevr. Geus 42, 42; mevr. de Munk 41; me- vrouw Kokkes 40; mevrouw Berkhout 39; Mevr. Oolders 38, 36,35; Mevr J. Met— Smorenberg 38, 36, 34; Mevrouw Klaver- weijden 38, 35; Mevrouw P. Keijsper 37,35; Mevrouw J. Keijser 37; mej. B. W." 36, 35 Vriie baan Heer en. A. Kollman-n 45, Dr. J. M. v. Dam 44, 44, Mr. C. A. de Groot 44, 43, 43, H. F: Buijs 44, 43, J. Diepen 44, 40, L. D. Boom 42, 42, Q. Jonker 42, 41, 41, J. Metz 42, EI. H. ITofmeester 41, 40, }b. Wittebrood 41, 40. Vrife baan Iuniores. C. Siewerts 45. J. Bakker 44, 44, W. E. Theinert 44, 41, M..01ie 43, 43, J. Luiting 43, 41, D. Delemarre 43, 40, 39, B. W. Goes 43, J. M. Blokker 42, 41, C H. de Lange 42, 40, 39, W. Biersteker 42, 40. BENOEMD. Burgemeestcr en Wethouders hebben met in-gang van 1 Mei a.s. benoemd tot werk- man bij de gettieerde-reiniging P. B. Kaan- dorp alhier. DIENSTTIJDEN AUTOBOS- CHAUFFEURS. Wettelijke bepalingen. Bij Koninklijk Besluit d d. 19 Maart 1928, Staatsblad No. 72, zijn verschillende bepa lingen vastgesteld omtrent den werktijd van bestuurders van autobussen. Wij ontleenen hieraan het volgende: Het is verboden personen beneden den leef- tijd van een en twintig jaren met het bestu- ren van een autobus te belasten of beneden dien leeftijd als bestuurder van een autobus op te treden. Is dus een chauffeur van een autobus bene den dten leeftijd van 21 jaar in dienst van zijn patroon ate zoodanig werkzaam, is zoowel de patroon als de chauffeur zelf strafbaar. Voor wie echter op 15 Mei 1928 reeds als chauffeur op een autobus werkzaam was, geldt de leeftijdheperking niet en mag b.v. een persoon beneden den leeftijd van 21 jaar, doch minsten si8 jaar oud, als zooda nig optreden. Aan een autobuschauffeur worden overi- gens geen bijzondere eischen gesteld; natuur. lijk moet hij wel in het bezit zijn van een gel- dig rijbewijs. De diensttijd van een bestuurder van een autobus mag per etmaa! niet meer dan twaalf (12) uren bedrageii. Onder diensttijd wordt verstaan de tijd- ruimte, gelegen tussehen twee onafgebroken rusttijden, en (of) rustdagen na aftrek, voor zoover mogelijk, van de daarin gelegen korte rustpoozen. De gezamenlijke duur van de diensttijden en gedeelten van diensttijden, mag per kalen- derweek niet meer dan vijf en vijftig (55) uren bedragen. Tussehen twee opeenvolgende diensttijden moet een onafgebroken rusttijd van ten min- ste twaalf (12) uren worden genoten. In den diensttijd moeten de noodige korte rustpoozen gelegen zijn voor het gebruiken van de maaltijden. Korte rustpoozen mogen slechts op den diensttijd in mindering worden gebracht, voor zoover zij ten minste dertig (30) minu- ten bedragen, op standplaats en tussehen negen (9) uur des voormiddags en negen (9) uur des namiddags worden genoten. Een autobus van een onderneming waar van het hoofdkantoor b.v. te Alkmaar is ge- vestigd, heeft dus standplaats te Alkmaar en stopplaats b.v. te Hcorn of Helder. Rustpoozen die langer dan een half uur duren, zullen dus ook als diensttijd worden beschouwd, als zij genoten worden voor des morgens 9 uur of na des avonds 9 uur, of op stopplaatsen. Een autobuschauffeur, wiens dienst des avonds b.v. 11 uur eindigt, zal des anderen daags des morgens voor 11 uur geen dienst mogen verrichten, terwijl een chauffeur, die des morgens om 6 uur begint te rijden, na den vorigen avond te zes uur geen dienst meer heeft mogen verrichten. De bestuurder van een autobus moet iedere kalend'erweek op standplaatsen een rusttijd van ten minste dertig (30) uren genieten. Bij opeenvolging van rustdagen mag de duur van den tweeden en van verddr volgen. de rustdagen tot vier en twintig (24) uren worden teruggebracht. Een rustdag wordt gerekend te behooren tot dte kalenderweek, waarin het grootst aan tal rusturen gelegen is. Onder een kalenderweek wordt verstaan de week van Zondag tot en met Zaterdag. Indien dus een chauffeur vrij heeft van Za- terdagmiddbg 12 uur tot Zondagavond 6 uur, wordt deze rustdag gerekend te behoo ren tot de volgende kalenderweek van Zon dag tot en met Zaterclag. Heeft hij vrij van Zaterdagmorgen 8 uur tot Zondagmiddag 2 uur, dan behoort zoo'n rustdag tot de afgeloopen kalenderweek. Bestuurders van autobussen moeten ten minste om de vier kalenderweken een rust dag op Zondag genieten. Voor bestuurders, behoorende tot een kerkgenootschap, dat den wekelijkschen rustdag niet op Zondag viert, wordt, wanneer het vetUangen daartoe aan den ondernemer is kenbaar gemaakt, de Zon dag als rustdag vervangen door den dag, welke door hun kerkgenootschap als wekelif- schen rustdag is aangenomen. Een rustdag wordit geacht op Zondag te vallen, indien ten minste twee en twintig (22) uren in het etmaall van zoodanigen dag zijn gelegen. De controle op de naleving van voren- staande bepalingen wordt mogelijk gemaakt door de verplichting, dat op het hoofdkan toor van die onderneming de voor de bestuur ders van autobussen vastgestelde dienstindee- lingen opgeteekend worden in registers, met vermelding voor ieder afzonderlijk van maximum diensttijd per etmaal en per derweek en van de vrije dagen. Een uittreksel uit bet register, bedoeld fa het vorige fid, wordt, voor wat de loopende vierwekelijksche periode van den betrokken bestuurder aangaat, op een kaart venneld, die de bestuurder bij zich moet hebben en op eerste aanvraag vertoonen moet. Aan de ambtenaren die met de handhaving van deze bepalingen zijn belast moet op eerste aan vrage inzage van het register en van het uit- treksel worden gegeven. Doordat de chauffeurs dus een kaart bij zich moeten hebben, waarop hun diensttijd gedurende vier weken staat aangegeven en waarop dus ook steeds een vrije Zondag moet aangegeven zijn, wordt de controle op andere plaatsen, dan waar het hoofdbestuur der on derneming is gevestigd, vergemakkelijkt. Op overtreding dezer bepalingen staat een maximum boete van vijftig gulden en is de inwerkingtreding hiervan bepaald op 15 Mei 1928. De ondernemers van autobussen heb ben daardoor nog voldoende gelegenheid de noodige maatregelen te treffen. DE OPGEHEVEN NORMAALLESSEN. De minister van onderwijs, kunsten en we- tenschappen heeft aan de Tweede Kamer een nota gezonden houdende inlichtingen op hei adres van den heer F. J. Aukes, gewezen waarnemend directeur der thans opgeheven gemeentelijke normaallessen te Alkmaar, v/onende te Bakkum, gemeente Castricum, houdende verzoek te willen bevorderen, dat aan het onderwijzend personeel der thans op geheven gemeentelijke normaallessen te Alk maar van rijkswege het geldelijke nadeel worde vergoed, dat dit personeel door de niet geleidelijke omzetting van deze normaallesseii in een Rijkskweekscnool heeft geleden. De minister merkt op, dat adressant scha- deloosstelling verlangt van het rijk op grond dat de leerlingen van de derde klasse der ge- meentelijke normaallessen tegen zijn verwach- ting in naar de Rijkskweekscnool zijn overge- gaan, waardoor hem de kans is ontgaan op een zeker deel van de rijksbijdrage bij even tueel slagen dezer leerlingen. Bedoeld aan- deel in de rijksbijdrage zou hij dan moeien ontvangen van de gemeente Alkmaar, krach- tens tussehen hem en die gemeente getroffet fegeling in verband met het geven van onder wijs. Het rijk staat hier echter buiten. De mi nister blijft van oordeel, dat er geen termer zijn om aan het verzoek van adressant te vol doen. LIGHT OP! Hedenavond voor rijwielen en motorrijfai gen en andere voertuigen te 7.56 uur licK op.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 2