DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. m Buitenland J No. 105 bonders dertigste laargang. 1928 mm 3 ME1 D!f hummer besfaat oii 2 bfa'den. i Deze Courant wordt ELKEN AVOND, behalve Zon- cn Feestdagen, uitgegeven. jLbonnementsprijs bij vooruilbetaling per 3 maanden voor Alkmaar /2,»-franco door bet geheele Rijk /2,50. Afzonderlijke en bewljsnummers 5 cents. PRUS DER OEWONE ADVERTENTlfeN: Per regel /0.25, bij groote contracten rabat. Groote letters naar plaatsrnimte. Brieven franco aan de N. V. Boek- en Haodelsdrukkerij v/b HERMs. COSTER ZOON. Voordam C9. Directeur; G. H. KRAK. OOIDEKtDAO Telef.nr. Adrainistratie 3. Telefaoonr. Redacts 33. Postgiro 37 060. Hoofdredacteur: Tj. N. ADEMA. Dagelijksch overzichf DE SAMENZWER1NG VAN BELA-KUN. Wie Bela-Kun was en wat hi] deed; zal Oostenrijk hem uitleveren? Zooals we reeds gemeld hebben, zijn met fkla-Kun nog een aantal communistische samenzweerders gearresteerd. Thans, nu hot onderzoek in volien gang is, komen de ver- schiltende feiten aan het iicht en is het moge- lijk, een eenigszins uitgebreid overzicht van Kim's plannen te geven. Et waren aanwijzingen, dat de Hongaar- sche communistische partij den Iaatsten tijd 'ten grootere actie ontwikkelde dan te ver- klaren was voor de voorbereidingen tot de 1 Mei-dag-viering. Er zou dus weilicht „iets bizonders" gebeuren, maar wat, wist men Diet. Bij een onderzoek bleek het de politic, dat Bela-Kura, die in Moskou zijn verblijf hield, sinds eenigen tijd vertrokken was. Toen Kun dan ook te Weenen gesignaleerd was, haastte men zich, hem te arresteeren, ietgeen gelukte. Het was niet de eerste keer, dat Kun in Oostenrijk verblijf hield. Reeds in 1919 was Jiij, nadat hij uit Hongarije gevlucht was, in -Weenen gekomen. Hij werd gei'nterneerd en daarna naar een ziekenhuis gebracht. Toen geruchten werden vernomen over een voor- genomen ontvoering van Kun, werd hij naar let gesticht Steinhof gebracht, waar hij in een afzonderlijk paviljoen met eenige andere Hongaarsche volkscommissarissen werd op- gesloten. Daar werd een poging gedaan om hem te oevrijden, later nog een om hem te vergiftigen. Op 15 Juli 1920 werd hij met uitgewisselde krijgsgevangenen en commu- nisten naar Rusland gestuurd. Na zijn vlucht heeft Kun nog herhaalde malen de kans gezien, invloed uit te oefenen op de Hongaarsche aaiigekgenheden. Aan zijn optreden bijv. is het toe te schrij- ren, dat de groote uitwisseling plaats vond van in Budapest veroordeelde communisten tegen Hongaarsche krijgsgevangenen. De dringende nota's, die toen door Rusland naar Budapest werden gezonden, waren door Kun opgesteld. Het was dan ook zijn werk, dat verschillende gevangen genomen volks commissarissen en andere intieme vrienden van Kun uitgewisseld werden. De regeering te Moskou, die ten voile vertrouwen stelde in de energie van Bela Kun, gebruikte hem herhaaldelijk voor het neerslaan van contra-revolutionnaire bewe- ging in den Krim. Daarbij ging hij te werk op zulk een doortastende wijze, dat Mos kou hem terug moest roepen. Duizenden menschen Met hij toenmaals neerschieten. Een tijdlang was Kun's invloed te Moskou uitgeschakeld, daar hij verdenking had ge- wekt door zijn sympathie voor de oppositie. In den Iaatsten tijd schijnt het hem geiukt te zijn weer het vertrouwen der leidende krin- gen terug te krijgen. De politieke recherche te Budapest, die beschi'kt over goede inliohtingen uit Mos kou meent, dat Kun door zijn jongste actie te Weenen zijn positie te Moskou nog meer heeft willen versterken. Hij heeft de sovjetregeering een rapport voorgelegd, waarin hij trachtte te bewijzen, dat de revo- lutionneering van Midden-Europa alleen mo- gelij'k is door een actie van uit Weenen of Bu dapest. Hij grondde dat oordeel hierop, dat rie economische verhoudingen in beide lan- den drukkend zouden zijn en ook de sociale nood zoo groot was, dat een bolsjewistische propaganda met groote kans op succes zou kunnen worden begonnen. Zooals bekend is, heeft Hongarije zijn uit- kvering gevraagd op grond van een lange reeks van beschuldigingen. Het is interessant, te weten, hoe Bela Kun in Hongarije heeft huisgehouden voor en tijdens zijn gelukkig niet langdurend schrikbewind. Dadelijk na het uitbreken in Rusland van de revolutie stelde Kun zich beschikbaar bij de Sovjet-regeering, die hem met open ar- men ontving en hem met verschillende be- langrijke zaken beiastte. Zijn eerste daad te Budapest was de in- richting van een drukkerii. waar agitatie- brochures werden gedrukt. Hij beschikte over onuitputtelij'ke geldbedragen. Zijn eerste openlijke aanval was de be- storming van de drukkerij van het soc.-dem. orgaan, waarbij het tot hevige vechtpartijen kwam: eenige politiebeambten werden ge- dood. Kun werd gearresteerd. De politiebe ambten waren door den dood van hun kame- zaden zoo verwoed, dat zij Kun halfdood sloegen in de gevangenis. Terwijl Kun c.s. daar vertoefden, kwam bet tot een ernstige regeeringscrisis: de voorzitter van den sol- datenraad had de macht aan zich getrokken Van Bela Kun had hij de opdracbt ontvan- gen te zorgen voor de volledige ontwapening van de burgerij, welke maatregel met groote gestrengheid werd doorgevoerd. Nog in de gevangenis vormde zich de nieuwe regee ring op den grondslag van de dictatuur van bet proletariaat. Toeo Bela Kun op 21 Ma art 1919 het mimisterie van den premier betrok, nam hij in enkele uren bezit van de heer- sohappij. Dienzelfden middag nog zond faiji Lenin een draadloos bericht, dat de prole- tarische dictatuur het spel gewonnen had. Daarop volgde het beruchte schrikbewind tot einde Juli 1919, toen de Roemeensche troepen Budapest bedreigden en Bela Kun naar Weenen vluchtte. Het is dus geen wonder, dat Hongarije zijn uitlevering eischt. Echter, de misdaden van Kun zijn bijna alle gerangschikt onder de politieke misdaden en daarvoor wil Oosten rijk hem niet uitleveren. Daarom heeft Hon garije getracht, andere persoonlijke mis daden aan Kun toe te schrijven, waarop Oos tenrijk niet zou kunnen weigeren. Zoo kan bewezen worden, dat hij persoonlijk bevel heeft gegeven twee Oekrajiensche officieren te vermoorden en dat hij persoonlijk bevel heeft gegeven tot het verdrinken van kapi- tein Lemberkovitzj. Accepteert Oostenrijk deze „persoonlijke" misdaden r wat echter nog zeer twijfelach- tig is dan zijn nog groote onthullingen en interessante processen te verwachten. Met dat al zit Bda Kun veilig opgeborgen achter slot en grenael, tot heil en voor de rust van Midden-Europa! DUITSCHLAND. MOTOR-ONGELUK. Dinsdagavond reed op den straatweg van Vaals naar Aken een uit Limburg komend motorrijder, die dronken was, met een snel heid van 75 K.M. per uur links op den weg tegen een uit Aken komende particuliere auto. De botsing was zoo hevig, dat de roe kelooze rijder in den koelbak van de auto te- rechtkwam. Hij was op slag dood. De inzittenden van de auto bleven onge deerd. BELEEDIGING AAN EEN FRANSCHE VLAG. In den nacht van den eersten Mei is te Zweibrucken door tot nu toe onbekend geble- ven daders de Fransche vlag afgerukt op het Fransche officierscasino. E>e Duitsche politie heeft op een nachtelijken patrouilletocht de in stukken gescheurde vlag en de gebroken vlag- gestok achter het standbeeld van Bismarck gevonden. Door de justitie en de politie is dadelijk een onderzoek idgesteld. VADERMOORD. Bij een woordenwisseling in een huis t: Nebenstedt bij! Luneburg heef t een zoon zijn vader, die de wapens tegen hem ophief, dood geschoten. De moordenaar heeft zich te Dan nenberg bij de politie aangemeld. EEN GEWAPENDE OVERVAL. Naar het W. B. uit Berlijn rneldt, hebben gemaskerde, met revolvers gewapendc ban dieten gisternacht een inval gedaan in een papierfabriek in Wolfswinkel nabij Eberswal de. Zij doorzochten de fabriek en het woon huis van den directeur Schmidt, dien zij met hun revolvers in bedwang hielden. Men heeft nog niet kunnen vaststellen tot welk bedrag zij aan geld en kostbaarheden hebben ge- roofd. De roovers ontkwamen zonder herkenc te zijn. E)e recherche is op de been om de roovers te achtervolgen. Een nader telegram omtrent den overval in deze papierfabriek meldt nog, dat de direc teur midden in den nacht wakker werd van den fellen schijn van een dievenlantaarn Voor hem stond een zwartgemaskerde man met een revolver in de hand, die hem dwong hem zijn werkkamer te wijzen, waar hij hem 300 M. moest overhandigen uit zijn schrijf- tafel. De gemaskerde verklaarde, Schmidt te willen doodschieten, maar de directeur vluchtte naar een zijkamer en sloot de deur achter zich af. De roover zag af van de ver- volging en sprong uit het raam. Op een mo- torfiets is hij in de richting van Berlijn ont- komen. De Siemens Schuckertwerke hebben een belooning van 1000 M. uitgeloofd voor aan wijzingen, die tot een arrestatie kunnen lei den. ARBEIDSONGEVAL. Een arbeider gedood. Op de terreinen van de kabelmaatschappij te Keulen-Nippes vloog gistermorgen een deksel van een vulcaniseermachine, doordat de machine droog geloopen was. Drie arbei- ders werden door het deksel getroffen, een was onmiddellijka dood, een ander kreeg brandwonden in het gezicht. MOORD EN ZELFMOORD. In een gehucht bij Sagan in Silezi heeft den glasblazer zijn gescheiden vrouw doodge- schoten en zijn zoontje zwaar gewond. Daar op heeft de man zelfmoord gepleegd. EHRHARDT'S TACTIEK. Naar aanleiding van de verklaring van den bekenden rechts-radicalen leider kapitein Ehrhardt, dat „die Wehrbundbewegung keine machtspolitische Zukunft" hier heeft, zoodat hij den Vikingbond voor het geheele rijk cmtbonden heeft, verklaart de „Frankf Ztg.", die onlaugs allerlei onthullingen deed over Ehrhardt's gedragingen (o.a. over zijn verhouding tot den Wudtembergschen Staats- president Bazille) dat aan dit besluit van Ehrhardt's voornamelijk het gebrek aan geld- middelen ten grondslag ligt tengevolge van de afwijzende houding van zijn geldschieters Thans wil hij zich alleen op zuiver politick terrein bewegen, hinein in den Staat" zooals hij dit onlangs noemde. Hij wil daarbij „door uitoefening van persoonlijken invloed op man- nen uit alle lagen van de bevolking den grondslag leggen voor het bereiken van zijn doel". Persoonlijke invloed op de menschen kan den schepper van de Marinebrigade, welke later de z.g. Organisation Consul werd en nog later de Viking, niet worden ontzed. Het Frankf. blad spreekt het vermoeden uit, dat de huidige demonstratie van de op- leffing van den Vikingbond tenslotte slechts eenvoudig een tactisch middel is, om tenslotte, zij het langs anderen weg, het einddoel, het grijpen naar de macht, te benaderen. 3000 MORGEN BOSCH DOOR TEN BOSCHBRAND VERNIELD. Dinsdag is op de heide langs den landweg tusschten Plietnitz en Zippnow door tot dus- ver onbekende oorzaak brand uitgebroken, tengevolge waarvan een bosch ter breedte van 4 Kilometers en ter lengte van 10 Kilo meters verloren ging. Naar schatting is onge- veer 3000 morgen bosch afgebrand. Tengevolge van den storm sloegen de vlammen ook over naar het Doutsch-Kroper Wald. Op het oogenblik woedt hier nog een brand met groote hevigheid. ENGELAND. HET ENGELSCH-EGYPTISCH CONFLICT. In het Lagerhuis heeft Sir Austin Cham berlain gistermiddag meegedeeld, dat de Egyptische nota vanmorgen op het departe- ment van buitenlandsche zaken was aange- komen. In den loop van den dag is toen een Engelsch antwoord opgemaakt, dat de minis ter het Huis voorlas. Het Engelsche antwoord. In deze nota wordt de tevredenheid van de Engelsche regeering tot uitdrukking gebracht over't feit, dat de Egyptische regeering be- sloten heeft in overeenstemming met Enge- lands wensch de behandeling van het betrok ken wetsontwerp in den Senaat niet voort te zetten. De Engelsche regeering trekt daaruit de gevolgtrekking, dat de Egyptische inge- zien heeft, dat deze wet de goede verstand- houding zou hebben verstoord en onlusten geprovoceerd zou hebben, die de Engelsche regeering tegenover alle buitenlanders ver- plicht was te voorkomen. De Engelsche regeering mist evenwel in de nota der Egyptische de verzekering, dat de wet ook in de toekomst niet meer ingediend zal worden; zij hecht gewicht aan deze ver zekering omdat zij anders haar taak van be- schermster van levens en eigendommen der buitenlanders niet naar behooren zou kunnen vervullen. In geval deze aanvullende verze kering dus zou uitblijven, of de Egyptische regeering de wet, of enkel haar artikelen in de tcekomst toch weer zou overwegen en in be handeling nemen, zou de Engelsche regeering opnieuw genoodzaakt kunnen worden de maatregelen van afweer te nemen, die zij in die gevallen noodzakelijk zou achten. Het antwoord eindigt met de mededeeling, dat de Engelsche regeering niet kan treden in het denkbeeld van eenige gedachtenwisseling nopens het verdrag van Februari 1922, en verwacht, dat de Egyptische regeering zich nu zal houden aan een nauwkeurige uitvoe- ring van de gestelde eischen, die Engeland in geen enkel opzicht wijzigen of matigen kan DE „LEXINGTON". De aanvaarding van een vliegtuig- moederschip geweigerd. Uit Washington wordt gemeld, dat't Ame- rikaansche marine-bestuur heeft gweigerd het nieuw gebouwde vliegtuigmoederschip „Le- xington", een vaartuig van 33.000 ton, dat 72 vliegtuigen kan vervoeren, van de werf, waar het is gebouwd, te aanvaarden. De reden van deze weigering wordt niet medege deeld. EOHTSCHEIDING EN DOOD. Herroeping van een echtscheidings- vonnis. Den 31 en October van het vorig jaar werd te Londen een vonnis tot echtscheiding uitge sproken. De rechter sprak het vonnis te half- twee 's middags uit. Na de uitspraak bleek dat de man, tegen wien het vonnis gericht was, denzelfden dag te kwart over twaalf was overleden. De Engelsche wet bepaaP (gelijk ook de Nederlandsche), dat wanneer een eehtscheidingsgeding gaande is en een der partij en tijdens het geding overlijdt, het huwelijk ontbonden wordt door den dood, zoo dat aan het geding automatisch een eind komt. Op grond van deze bepaling heeft de King's Proctor" (een ambtenaar, die bij echtscheidingsprocessen etc. optreedt als blijkt dat bepaalde feiten verzwegen zijn) in- gegrepen, met het gevolg dat het Hof voor eghtscheidingszaken Dinsdag het ecjitschei 1 ditlgsvonnis heeft herroepeu. EEN SLANG IN DE THEEMS. Thomas Tizzard, een Londensch lichter- man, kwam Dinsdagochtend aan een haven- hoofd aan de Tbeems toen hij in het water iets vreemds zal kronkelen. Hij keek goed toe en tot zijn verbazing werd hij gewaar dat het een slang was. Tizzard is zeer vaardig met de lasso en heeft die altijd bij zich. Een goed gemikte worp met de lus, en hij had de slang gevangen. De lus zat om de plaats waar de kop in het lichaam ov-erging en de tropee werd aan land gebracht. Het dier bleek een lengte van 3 M. 17 te hebben en bijkans honderd pond te wegen. Het werd afgemaakt en nu breekt men zich het hoofd over het hoofd over het raadsel, hoe deze slang in de Theems terecht kan ge komen zijn BELGIe. EEN VLAAMSCHE KAMER- VERGADERING. Voor de eerste maal misschien in de parle- mentaire geschiedenis van Belgie is, naar men uit Brussel schrijft, Dinsdag j.l. een Ka- mervergadering gehouden, tijdens welke door al de sprekers, de ministers inbegrepen alleen Nederlandsch werd gesproken. Alleen de voorzitter, de katholiek Tibbaut, een Vlaming nochtans, opende en sloot de vergadering in de Fransche taal, daar het een traditie is dat van den hooggeplaatsten voorzitterszetel nooit een woord Nederlandsch in de zaa' komt. In verband met de 1-Meiviering was geen enkel socialist aanwezig en slechts een dozijn katholieken, vier liberalen en een paar Vlaamsch-nationale afgevaardigden woonden deze aan interpellaties betreffende het over- stroomingsgevaar, in de West-Vlaamsch;- „Moeren" en de treurige organisatie der ar- beiderstreinen gewijde vergadering bij. Minister Baels,.hoofd van het departe ment van Openbare Werken, antwoordde in vloeiend Nederlandsch op de in even goec Nederlandsch gehouden interpellate van het Viaamsche libirale kamerlid voor Brugge, mr. Boedt en ook de liberale minister van Spoorwegen, Lippens, deed zijn best om de interpellan-ten in het Nederlandsch te woorc te staan, een poging, waarin hij betrekkelij'k goed mocht slagen al had hij het een paar malen over „uurwerken", waar hij „werkr- de beste zijner zonen en het beste zijner energie voor den Elzas heeft gegeven, aan den Elzassischen trouw zal beginnen te twij- felen. Het zal ook de zware verantwoorde- lijkheid begrijpen, d'.e het tegenover de ge heele wereld aanvaardt, door bij de Duit sche revanchisten nieuwe begeerten op te wekken Laten alle goede Franschen zich re- kenschap geven van het gevaar, dat de stem ming van Zondag het land doet loopen, en laten wij hopen aldus het blad dat een wederopleving der nationale energie de hui- dige dwalingen zal wegvisschen. Het „Journal de l'Est" spreekt het ver trouwen uit, >dat „de bevolkingen, vergiftigd door de autonomistische smetstof, die ze heel heeft doordrongen, door daden de fo- sluiten zullen verscheuren, welke zij zoo Juist hebben genomen, tot-onze droefheid, onze schande en het ongeluk van alien." ALLERLEI BEROEPEN. In de nieuwe Kamer. Velerlei beroepen zijn er in de nieuwe Kamer vertegenwoordigd. Natuurlijk vormen de advocaten, die in welhaast onbescheiden drommen -naar een plaatsje hadden m-eege- dongen, de hoofdgroep: 132 advokaten ze- telen er voor de eerste vier jaar in het Palaia Bourbon. Dan komen de landeigenaars met 67 zetels, dan de industrieelen met 62 De nieuwe Kamer telt 52 publicisten; 46 profea- soren, leeraren en onderwijzers; 43 genees- kundigen; 40 landbouwers; 26 kooplieden; 22 arbeid-ers; 21 ambtenaren of gewezen ambtenaren; 17 ingenieurs. Verder kantoor- menschen, apothekers, veeartsen, letterkun- digen, magistraten, notarissen geest-elijken, architecten, zes renteniers, acht militairen, reeders, bankiers, een beeldhouwer, een di- plomaat, e.a Het oudste lid van de nieuwe Kamer is de afgevaardigde Sibille, die al gedurende negen-en-dertig jaar in de Kamer zit. Hij wordt deze maand 81 jaar en zal op 1 Juni als ouderdomsvoorzitter de opei.ingsbijeen- komst van de nieuwe Kamer presideeren. Te Parijs hebben den len Mei veel men schen, de oude gewoonte getrouw, een boe- k-etje lelietjes van dalen gekocht. Een takje werd met een frank betaald. uren" bedoelde, wat, onder de aanwezigen, hilariteit verwekte. FRANKRIJK. NA DE VERKIEZINGEN. De partijgroepeering In parlementaire kringen houdt men reke- ning met de mogelijkheid, dat drie nieuwe groepen gevormd zullen worden: lo. de soci- alistische republikeinsche groep met Briand en Painleve; 2o. de radic.-unionistische groep welker aanvoerder Franklin-Bouillon zou worden; 3o. de vooruitstrevende republikei- nen, die zich zullen afscheiden van het Repu- blikeinsch Verbond en zich onder nieuwe lei- ding zullen stellen. Tegen deze verbrokkelingen in de politieke partij en stellen eenige vooraanstaande perso- n enpogingen in het werk een enkele belang- rijke groep, de Centrale Partij van de Natio nale Unie, te vormen, welke de kern zou vor men van de toekomstige meerderheid. De ministerraad. Het kabinet- Poincare blijjt ongewijzigd. Gisteren was de ministerraad, onder voor- zitterschap van den president der republiek, hijeengekomen om te beraadslagen over den door de verkiezingen geschapen politieken toestand. Het over deze bijeenkomst gepuliceerde officieele communique zegt: De minister-pre sident was, met instemming van al zijn coi- lega's, van oordeel, dat het kiezerscorps de politiek der regeering heeft goedgekeurd, en er onder deze omstandigheden voor het ka binet geen aanleiding is den president der republiek zijn ontslag in te dienen. Dienten- gevolge zal de regeering zich in haar huidi- gen vorm den len Juni aan het parlement voorstellen en haar program voor de komen de wetgevende periode bekend maken. De mi nisterraad zal nog voor dit tijdstip den mi nister van arbeid Fallieres, wiens ontslag werd aangenomen, vervangen. Hem werd verzocht tot de benoeming van zijn opvolger de zaken van zijn ministerie verder te be- heeren. De 1 Meidagviering. Naar het B. T. A. meldt, zijn te Parijs 165 personen aangehouden, voor het meerendeel omdat zij weigerden door te loopen of de vrijheid van arbeid belemmerden. De komst der autonomisten De Franschgezinde bladen in den Elzas zijn uiteraard zeer vcrontwaardigd over dc verkiezing der autonomistische leiders in de Kamer. Terwijl de communistische „Huma- nite" betoogde, dat het „Fransche imperia- lisme" in Elzas-Lotharingen een verplette rende nederlaag heeft geleden, verzekert het „Journal d'Alsace-Lorraine", dat de Elzas, welke Fransch is gebleven, tegenover derge- lijke resultaten beven zal van schaamte. Het zal begrijpen, dat de verkiezingsdag een noodlottjge datum is, .waarop Frankrijk, dat Te La Tremblade bij La Rochelle heeft een jongen van veertien jaar den minnaar van zijn moeder met messteken gedood NEDERLANDER AANGERAND IN j EEN TREINCOUPe. In den trein van het Parijsche station Montparnasse naar Versailles hebben vaak aanrandingen plaats. Van een nieuwe aan- randing op Zondagavond is een Hollander: Gerard Cornelis Corporaal, wonende in een hotel te Meudon, het slachtoffer geworden. De heer Corporaal zat in een eerste-klasse coupe met een Fransche dame met drie docH- ters van 20, 13 en 5 jaar. Plotseling kwam een individu den cope binnen, die met een re. voilver dreigend, schreeuwde: „De handen. naar boven, geef alles wat je hebt, of ik schiet." De Fransche dame gaf 35 frs., haar oud ste dochter 130 frs. en toen het de beurt van den Hollander was, zeide deze geen geld bij zich te hebben, waarop de bandiet zijn gou- den horloge opeischte. De heer Corporaal treuzelde, trachtte tijd te win-nen. Hij begon met een etui met zijn zilveren brill te geven en deed vervolgens, alsof hij zijn horloge niet los kon maken. De bandiet werd ongeduldig, maar de trein reed het station van Meudon binnen en het individu, een jonge man, haastte zich de deur open te rukken en op den weg to springen, waar hij in de duistemis verdween. BULGARIJE. DE CYCLOON IN BULGARIJE. - Een groot aantal gewonden en veei schade, de bevolking door een paniek bevangen. De cycloon te Hara Zagora en omstreken blijkt volgens na-dere berichten zeer hevig te zijn geweest. Alles wat in den weg stond, werd medegenomen of tegen den grond ge- slingerd. Pannen, stukken hout, steenen vlo- gen door de straten. Onder de bevolking, die toch reeds zoo ontzettend geleden heeft door de aardbevingen ontstond een geweldige pa niek. Een groot aantal huizen heeft daken noch vensters. De moskee is gedeeltelijk ver- nield. Het schijnt, dat er niemand gedood is, maar het aantal gewonden bedraagt meer dan 70. De verbindingen met de Roemeenscly grens zijn hersteld. •f "■~"t IXALI8. 1 EEN PROTEST VAN DEN PAUS. 1 Tegen sportieve prestaties van vrouwen. De Observatore Romano publiceert een brief van den paus aan den vicaris van Rome, waarin deze de meening uit, dat hij als vader der katholieken niet nalaten kan de sportieve wedstrijden voor vrouwen, die dezer dagen te Rome, het middenpunt van het Christen dom, plaats hebben, te betreuren. De pant erkent de noodzakelijkheid van lichaamsoefe- ningen, ook voor meisjes, aangenomeq, dpi ze geen aanstooteljjk katawtar hf&fcn, ALKMAARSCHE COURANT mmm jj[] j|

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1