Alivanrsclti; Ciuant. BlnnenSand Radio-hoekje Kunst FEUILLETON. Honderd dertigsle Jaargang, Vruda^ 4 Mei. No. 109 HET AUTO-ONGELUK TE OVERSCHIE. Gisiernacht is de heer J. Groenhuizen, vvien bij het auto-ongeluk, dat Zaterdag- avond ].l. onder Overschie is gebeurd, de beide beenen werden gebroken, in het zieken huis aan den Coolsingel te Rotterdam, waar hij ter verpleging was opgenomen, overleden. EEN NOODLOTTIG SCHOT. De 27-jarige A. van der Burg, zou gister- middag achter zijn woning te Rande, ge- meente Diepenveen, een ekster gaan schieten. Tengevolge van onhandig manoeuvreeren -n Zaterdag 5 Mei. Hilversum, 1060 M. 12.— Politieberich- ,o-5a_2 Lunchmuziek door het Trio Oroeneveld 2. 3. Qn_ I met het geweer kreeg hij het schot hagel 1 Theater Taisohms^, Amste^ het hoo{d^ De man was onmiddellijk dood. van Max Tak. Pierre Pal-la, or- wl fsotta'liaansohe les. 4.30—5.15 Fran- Duitsche les. 6.-7.45 Concert'door het Omroep-orkest. 7.45 Poli- tieberichten 8.0510.30 V. A. R. A.-avond. Concert BRAND. Gistermorgen is door nog onbekende oor- zaak brand uitgebroken op de eerste verdie- ping van een fabriek van bakkerswaren en specerijen van Maasbommel, Van Hove t j. kinderkoor „De jonge Stem" te Hil- Co. aan den Zoetendaalscheweg te Rotter- Mej. B. Wigmans, sopraan. De dam-. Er is een kleedkamertje uitgebrand, versuin- Hiivers Orkestvereenigmg „Pro Arte". Aan waarin zich kleedingstukken van het perso- SdUwel T Bon-da. 1. Openingsrede door neel bevonden. Door waterschade is een Z worzitter H. Albers. 2a. Op Marsch, w I Oilman. b. Vacantie, van der Linden, f Het vroolijke Geitje, N. v d. Linden, d. n den Regen, Wierts. e. Meidag, Wierts. f. Rikke tikke hamertje, Wierts. 3a. Ons lied, partij gomstoffen bedorven. dekt de schade. DE STAKING TE FRIEZENVEEN. Van de 104 stakende werkloozen hebben 75 het werk hervat. De resteerende 29 vol- harden in de staking onder leiding van een syndicalist. Zij worden naar Rotterdam te- ruggezonden. GEDENKTEEKEN JULIANA VAN STOLBERG. Binnenkort zal uit de groeve „Euville" in Frankrijk te 's-Gravenhage in eenige achter- eenvolgende zendingen aankomen de steen, waaruit het gedenkteeken voor Juliana van Stolberg zal worden vervaardigd. Het gedenkteeken zal worden opgetrokken uit tachtig grootere en kleinere stukken steen, welke op het Louise de Coligniplein te Den Haag ten opzichte van elkaar zo6danig zul len worden opgestapeld, dat elk stuk steen direct de bestemde plaats zal krijgen. Wan- neer aldus de onafgewerkte stukken steen zullen zijn opgestapeld, zal daaromheen worden opgetrokken een houten loods, welke als werkplaats zal dienen voor den beeldhou- wer, om de verdere bewerking aan de steen te verrichten. Tegelijkertijd zullen naar deze loods wor den overgebracht de verschillende gipsmo dellen, vervaardigd op de helft der ware grootte van het gedenkteeken, welke gipsaf- gietsels zijn gemaakt naar het kleimodel, ontworpen door den beeldhouwer B. A. M IngenHousz. Op deze gipsmodellen zal de heer H. M. Hagedoorn het puncteerwerk verrichten, door op deze aan te brengen duizenden vaste punten, van waar uit de verschillende metm- Tetterode. b. De Winter is vergangen, Lai c De crocusjes, Kramer, d. Zidc ge weest van Rennes. Mej. B. Wigman solo 4 Rede van E. Stallinga: Wat wi t de bond van Kinderkoren. 5a. Perrette en de melk- bn Tusschenbroek. Mej. Wigmans, solo. b. ij viooltje op. 5 no. 2, C. van Rennes. c. I mte op 5 van Rennes. 6a. Ouvert. „Der jfalif van Bagdad", Boieldieu. b. Ouvert. Iphigenie in Auli's Gluck. 10.30 Aanslui- van de Cinema Royal te Amsterdam. Orkest onder leiding van Hugo de Groot. 1145 Slutting V. A. R. A.-programma. Huizen, 340,9 M. (Na 6 uur 1870 M.) /v r O.-uitzending)12.301.30 Lunch- muziek door het Trio Winkels. 3 -4.— Kin- deruurtje door de dames Ria Mulder en Jan- nv Leeflang en den heer Jac. Suerink. 5— ft Dinermuziek. 6.—6.30 Liter air haihuur- i:e 30—7 Dinermuziek. 7.7.30 Cur- »us Hollandsch 7.30—8.— Causerie door Mr F. Vorstman: De inricbting van onzen Staat: Godsdienst, defensie, Waterstaat, Onderwijs en armenzorg. 8.Uitzending uit Helmond in de concertzaal „Flora". Men- eelmoesavond. Met medewerking van de Ion Harmonie „PMeutonia", dir. P. Kwa- kemaat. Mej. A. Pepers, declamatrice. Jacq. Essers, saxophoon. A. Versteeg, piano. Mand. club Helmond. Trio Wdillems, accordeonvir- tuosen. Frans Geencn, Orchestrion (grootste van Europa). Pieter Costens, ban ton. C. Janssen, piano. Kwartet Michielsen. A. in A IMBI stelling teruggekomen, waar zij denzelfden1 chef te spreken vroeg. Zij toonde hem toen een correspondentiekaart, waarop de naam stond van een bekend ingezetene van Rotter dam, die debet-rekeninghoudster is bij de Bank. Met deze kaart werd de Bank gemach- tigd aan de bezoekster 12.500 uit te betalen. De dame deelde mede, dat het fonds voorloo- pig 50.000 zou bedragen en dat de be- doelde ingeschrevene had besloten daaraan voor een vierde deel te nemen. De chef heeft de kaart gebracht bij de fiat- teeringsafdeeling, waar de handteekening, welke op de kaart stond, met de gedeponeer- de handteekening werd ^econtroleerd. Nadat de handteekening in orae was bevonden, is de kaart gefiatteerd. De chef maakte daarop de kwitantie in orde, welke door de bezoek ster wcTd geteekend. De clief is zelf aan de kas het geld gaan halen, dat hij aan de dame uitbetaalde. Zooals te doen gebruikelijk is, heeft de Bank aan haar cliente schriftelijk mededee- ling gedaan van de vermindering van haar conto. De rekeninghoudster echter bleek uit- stedig te zijn, waardoor zij eerst drie weken later van deze contovermindering op de hoogte werd gebracht. Toen bleek, dat zij geen toestemimng had verleend om haar cre el iet te verminderen. Zij stelde de Bank daarvan onmiddellijk in kennis. Wederom werden toen de handteekeningen vergeleken, en nu bleek, dat de handteekening op de kaart valsch was. De politie zoekt nu naar de juffrouw, die niet tot de familie kan behooren, waarvan zij opgaf deel uit te maken. Zij heeft een slank figuur, ovaal gezicht, haar gelaatskleur is vaal, hoewel niet ongezond, zij heeft licht- grijze oogen en is eenvoudig, maar zeer smaakvol gekleed. De commissaris van het bureau Groote Paauwensteeg verzoekt hun, die inlichtingen kunnen verschaffen, zich aan zijn bureau te vervoegen. VERDUISTERING. Te Amsterdam is een 26-jarige reiziger aangehouden, verdacht van verduistermg van eenige duizenden guldens ten nadeele van een firma aan den Zuidblaak te Rotter dam. Een groot gedeelte van het verduisterde bedrag is reeds terugbetaald. DE VAN Daverttry, 1600 M. 9.3 a-1.20 Carlton Hotel octet. 2.50 Balladen concert voor bariton en viool. 3.20 Dansmu liek. 4.35 Kinderuurtje. 5.20 Orgel'bespeling, concertorgel. 5.50 Nieuwsberichten. 6.05 Cricketwedstrijd. 6.20 Causerie. 6.35 Liede- ren van Hugo Wolf voor tenor. 6.45 Moter wedstrijden. 7.05 Miinro en Mills, gesync. duetten. 7.20 Concert door het Hastings en St. Leonard atedelijk orkest. H. Eisdell, te nor. 8.20 Nieuwsberichten. 8.35 Vacantie- praatje. 8.50 Nieuwsberichten. 8.55 Variete. 9.50—11.20 Dansmuziek. Parijs „Radio-Parif1750 M. 9.50— 10.— Gramofoonmuziek. 11.501 10 Or- kestconcert. 3.05—4.05 Dansmuziek. 7.50— 10.10 Orkestconcert. Locatelli en Bou- let, viool en ailt. Tot slot operette, aria's uit de „Grand Mogol". Orkest. Langenberg, 469 M. 12.201.50 Orkest concert. 5.20—6.15 Orkestconcert. 7.35 Vroolijke avond. Als inlagen „Die Verlobung bei der Laterne", operette van Offenbach en „Der Weiberfeind", klucht van Benedix. Daarna tot 12.20 Dansmuziek. Konigswiisterhausen, 1250 M. (Zeesen). 1120—4.20 Lezingen. 4.20—5 20 Orkest concert. 5.20—7.05 Lezingen. 7.20 Concert door het gem. koor van het Gau-Verband (2300 zangers). 9.50—11.50 Dansmuziek door de kapel Linsc'h. Hamburg, 395 M. 4.20—5.20 Orkestcon cert. 5.20 Vroolijk concert. 7.20 Panoptikum. Vroolijke herinneringen aan groote en Meine mannen. Daarna tot 11.10 Cabaret. Brussel. 509 M. 4.205.20 Dansmuziek. 7.35—9.35 Concert in het Conservatorium, Brussel. Klein is de mug, maar groot het leed, Veroorzaakt door een muggebeet. 22) Naar het Engelsch van RAFAeL SABATINI. (Schrijv-er van ,T>e Zeeva-lk"). „Hij is een uur op het kast-eel g-ebleven, mijnheer. Mijnheer d-e graaf wild-e u laten wekken, maar daar wilde i'k niet van hooren. Jndien wat mijnheer de St. Eustache mij van uw gast vert-eld heeft waar is", zei hij, „dan wilde ik hem li-ev-er niet onder uw dak ontmo-eten, mijnheer". En toen antwoord-de mijnheer de Laveda-n: „Monsi-eur de St. Eustache is niet iemand wiens woorden eenige beteekenis hebben tegenover een man van eer". Maar toch bleef mijnh-eer de Mar- sac bij zijn beslu-it en ofschoon hij geen ver- klaring kon geven als antwoord op de vele vragen die mijnheer hem deed, werd u niet gewek-t. Na verloop van een half uur kwam zijn zuster binnen met mademoiselle. Zij hadden samen op h-et terras h-een en weer gewan- deld en mademoiselle de Marsac leek heel boos te zijn. „De zaak is precies zooals mon sieur de St. Eustache heeft vert-eld", zei ze tot haar bro-ed-er. Daarop ui-tte dez-e een heel leelijken vloek en vroeg om schrijfgereed- schap. Bij zijn v-ertrek aroeg hij mij op dezen brief aan u af te geven en toen reed hij woe- tingen verricht, dan kan het kapwerk begin nen, eveneens te verrichten door den heer Hagedoorn. AARDBEIEN PER VLIEGTUIG. Door de K. L. M. werd deze week de eer ste zending aardbeien in cartonnen verpak king, en afkomstig uit Poeldijk, naar Londen vervoerd. De zending woog circa 100 pond. DE ACT IE IN HET LOODGIETERS- BEDRIJF. In verband met de dreigende staking in het loodgietersbedrijf te 's-Gravenhage, Rot terdam, Amsterdam en Haarlem heeft de rijksbemiddelaar de heer H. A. van IJssel- steyn vertegenwoordigers van de werkgevers- organisaties en de vier organisaties van werknemers in conference bijeengeroepen Gister zijn eenige besprekingen gevoerd, waarbij van beide zijden inlichtingen wer den verstrekt aan den rijksbemiddelaar. Het geschil gaat over het opnemen van een vacantieregeling in het collectieve ar- beidscontract, hetgeen door de patroons wordt geweigerd. EEN ONGEWENSCHTE KLANT. Een bankinstelling voor f 12.000 benadeeld. Op 24 Maart j.l. is bij een groote bank instelling te Rotterdam een dame verschenen, die den chef van de afdeeling effecten, dien zij bij name bleek te kennen, te spreken vroeg. In de spreekkamer maakte zij zich bekend ais lid van een achtenswaardige Haagsche fami lie. Zij zeide advies te komen vragen over het beleggen van gelden, met welke gelden een fonds zou worden gevormd, waaruit steun zou kunnen worden verleend aan dames uit den gegoeden stand, die buiten haar schuld in financieele moeilijkheden waren geraakt. Aan het einde van het onderhoud legde de chef de bezoekster een lijst voor met de ver schillende beleggingswaarden, een zooge- naamd rendementstaatje. Een week later is de dame bij de bankin- dend weg en naar h-et schijnf niet heel vrien- delijk gestemd tegenover mijinh-eer de vicom- te". „En zijn zuster?" vroeg i!k snel. „Zij is met he-m meegegaan. Een mooi paar, dat moet -ik zeggen", voegde hij er bij de oogen ten hemel slaande. Eindelijk kon ik opgelucbt ademhalen. Zij waren weg en wel-ken slechten indruk zij ook hadden gekregen van h-et karakter van den armen Rene de Lesperon, zij waren in ieder geval niet hier en konden mij niet openlijk verklaren voor een bedrieger. Met een stilzwijgende verontschuldiging aan de nagedach-tenis van Lesperon voor al de blaam die ik wi-erp op zijn naam, ver- brak ik het zegel van den brief. „Monsieur", zoo las ik. „waar ik u ook mag ontmoeten, het zal mijn plicht wezen u te dooden". Een mooi 'beg-in! dat moet ik zeggen. In- dien hij deze-n openhartigen dramatischen toon had kunnen volhouden dan zou zijn epistel de moeite van ontcijferen waard ge- weest zijn, want zijn drift was afschuwelijk. „Waarom", ging de brief voort, „heb ik het plan opge-geven u vanmorgen te willen ontmoeten. De tijden zijn te oproeri-g en het gewest in een te gevaarlijken toestand om een daad t-e volvoeren die d-e oogen van den g-rootzegelbewaarder op LavMa-n zou ves- ti-gen. Aan mijn eerbied voor mijnheer de Lavedan en mijn eigen toewijd-ing aan de zaak die wij d-ienen, zijt ge uw leven ver- schuldigd. Ik ben op weg naar Spanje om een schuil-plaats te zoeken voor de wraak BURGEMEESTER CULEMBORG. Hij verdedigt zijn houding Naar aanleiding van een brief, door den heer H. J. ten Berge, lid van den gemeente- raad van Culemborg, gericht tot den burge- meester, waarin de vraag werd gesteld, of deze alsnog in het algemeen belang't stand- punt zou willen motiveeren in verband me de door het Eerste Kamerlid Hermans geoe- fende critiek in de bekende kwestie, ant- woordde de burgemeester in de raadsvergade- ring van Woensdagavond o. m.: Ik had aanvankelijk gedacht niet op dezen brief in te gaan, doch ben later op dit besluit teruggekomen, daar ik in deze vergadering een prachtige gelegenheid heb, te zeggen, wat mij op het hart ligt. Welnu, uit een door alle betrokkenen afge- legde schriftelijke en geteekende verklaring blijkt, dat van al de beweringen, door het Kamerlid Hermans gedaan, n i e t s .waar is Praatjes zijn het, verdichtsels, laster, of hoe men het maar wil noemen. Dat heb ik reeds medegedeeld aan den minister; dat hebben nu weer schriftelijk verklaard de desbetref- fedne personen. Maar men heeft mijne woor den opzettelijk verdraaid. Het eigenaardige in deze kwestie is, dat 't Kamerlid Hermans er den minister blijkbaar een verwijt van makat, dat hij alleen den burgemeester heeft gehoord. De minister vroeg inlichtingen aan een der betrokkenen: van den hotelhouder, den fabri- stelilng van de Kroon ontving en beeedigd is. En deze inlichtingen zijn objectief en juist, blijkens de verklaring van de andere betrokkenen: van den hotelhouder den fabri- kant, de gemeente-beambten. Maar de heer Hermans zelf hoorde geen der betrokkenen en ging af op beweringen en praatjes van hen, die er blijkbaar belang bij hebben, den bur gemeester van Culemborg in een kwaad dag- licht te stellen, doch die zelf geen getuige waren. De heer Hermans heeft beweerd, dat de burgemeester van Culemborg zich allerzon- derlingst heeft gedragen en niet heeft gedaan, wat een verstandig burgemeester heeft te doen. Die bewering wordt gegrond op losse geruchten van derden. Het zal u thans w-el duideliik zijn, wat er van die praatjes over- blijft. Letterlijk niets. Al dat ondergondsch gewroet is tegen het belang der gemeente. en daarom zal de Raad zeer zeker ook niets liever wenschen, dan dat een einde komt aan dat gestook. Dit wil ik u hier wel verzekeren, dat ik, ondanks alle po- gingen tot intimidatie, mijn plicht zal blij- van den koning. Mijn eigen leven te behoeden is -een plicht dien ik verschu-ldigd ben zoowel aan mij zelf als aan d-e zaak. Maar ik heb nog een and-e- ren plicht te vervullen, dien ik verschuldigd ben aan mijn zuster, die ge zoo schandelijk veronachtzaamd hebt en dien plicht wi-1 ik met Gods hu-lp vervullen voor mijn vertr-ek. Over uw eergevoel wil ik niet spreken, mijn heer, ik behoef u daarvoor de red-en niet op te geven en ik doe er dan ook geen bero-ep op. Maar indien er een sprankje mamnelijk- heid in u is ov-ergebleven, als ge geen vol- maakte lafaard zijt zoowel a-ls een bedrieger, verwaeht ik u morgen voor twaalven in het Hotel d-e Kroon te Grenade. Daar zullen wij ons geschil uitmaken. Maak dat ge voorbe- re-id zijt bij uw komst en opdat er geen tij-d verloren ga, zend ik u vast de lengte van mijn degen". Aldus eindigde dit verstoord'e, woedende epistel. Ik vouwde het zorgvuldig i-neen en toen ik een besluit had genomen sprong ik uit bed en vroeg aan- Anatole mij te helpen kleeden. Ik vond den Vicomte zeer benieuw-d wa-t de beteekenis kon zijn van Marsac's vreemd gedra-g. Gelukkig' zag ik dat hij er ten minste -geen verklaring voor kon gissen. In ant woord op de vragen, die hij mij natuuriijk deed, verzekerde ik hem dat h-et niet meer dan een v-ergissing was, dat mijnheer de Marsac mij had uitgedaagd en dat de ontmoeting over twee dagen zou plaats hebben te Grenade, ik twijfelde ni-et, voegde ik er bij, dat ik in staat zou wezen hem alles te v-er- HOLLANDSCHE LIEDEREN-AVOND te geven door Mejuffr. Victorine v. d. Werff, op Vrijdag 11 Mei in het „Gulden Vlies" Het ligt toch zeker niet aan de omstandig- heid, dat ons land geen goede componisten en dichters zou bezitten, dat de programma's onzer zangeressen in den regel bijna uitslui- tend werken van buitenlanders vermelden. Er wordt zoo dikwerf geklaagd dat onze zangeressen bij de samenstelling van haar programma's onze mooie Hollandsche liedjes veronachtzamen. Voor den heer Nannes Gorter was dit aanleiding een hem zeer goed bekende zan geres, die reeds in verschillende steden met succes optrad, o.a. in het Concertgebouw te Amsterdam en in het gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's-Gravenhage, uit te noo- digen te Alkmaar eens 'n concert te geven van uitsluitend liederen van Holl. componis ten. Zij werd bereid bevonden dit te doen en heeft een programma samengesteld waarvan de schoonheid onzer eigen liederen naar alle kanten uitstraalt. Omdat zij een Friezin van geboorte is, heeft zij aan dit programma een viertal Friesche liedjes toegevoegd om speciaal de leden van het Se'.skip „Friso" genoegen te doen. De heer J. Henri Oushoorn, directeur van „Toonkunst" werd bereid bevonden zijn wel willende medewerking als „accompagna- teur" te verleenen, terwijl de heer A. Ohlen, voorzitter van „Toonkunst" op den avond der uitvoering zich gaarne disponibel stelde om de zangeres met eenige toepasselijke woorden bij de bezoekers(sters) van dit con cert in te leiden. Toen de heer Nannes Gorter ons verzocht hem bij de propaganda voor dezen zang- avond van speciaal Hollandsche liederen te steunen, hebben wij ons hiertoe, evenals het N. H. Dagblad, gaarne bereid verklaard op grond van ons bereikt hebbende gunstige be oordeelingen van deskundigen en ook om dat wij met het doel van een propaganda voor onze eigen Holl. liederen sympathisee- ren en meenen, dat onze abonne's een derge- lijken zanga-vond op prijs zullen stellen. Daarom hebben wij besloten voor onze abonne's morgenavond (5 Mei) een bon te plaatsen waarop zij Maandag 7 Mei van 101 en van 25 in het „Gulden Vlies" plaatsen kunnen bespreken iedere bon geeft recht op twee plaatsen tegen betalin; van slechts een gulden per plaats en 1.5 voor twee plaatsen (bespreekgeld, auteurs- recht en stedelijke belasting inbegrepen). Wij twijfelen er niet aan of onze lezers zullen van deze gelegenheid gaarne gebruik maken en vertrouwen, dat voor mej. Victorine v. d. Werff van uit Alkmaar de victorie zal beginnen in haar streven om onze eigen mooie Holl. liederen de eereplaats te geven die ze toekomt naast de beste liederen van buitenlandsche componisten, die zij na tuuriijk wel op haar repertoire heeft, doch die ditmaal niet in aanmerking komen. Onze muziekrecensent zal morgenavond nog een en ander meedeelen uit de goede cri- tieken die mej. v. d. Werff in verschillende bladen zijn ten deel gevallen. Wij volstaan daarom te dezer plaatse alleen te vermelden, dat zij als jonge Friezin haar eerste zang- onderricht kreeg van Sjouk Tigler Wybrandi te Leeuwarden en aldaar op 18-jarigen leef- tijd reeds met succes haar eerste concert heeft gegeven. Zij ontving hare opleiding aan het Haagsche Conservatorium, bij Ar- nolt Spoel en Cornelie van Zanten, terwijl zij daarna nog zeven jaren zang studeerds bij mevrouw Dora Zweers te Amsterdam waarna zij zich te 's-Gravenhage vestigde als leerares in de solo- en koorzang. Haar opleiding is dus aan uitnemende handen toe- vertrouwd geweest en wij hebben de overtui- ging dat indien onze abonne's dit concert in grooten getale zullen bezoeken (waartoe de lage entree-prijs zeker een aanleiding kan zijn) zij een genotvollen vocalen-avond zul len meemaken. ven doen, en niet een Kamerlid of wie ook zal mij zeggen, wat ik als burgemeester te doen heb. DE VEENBRAND. De brand breidt zich uit. Valtermond bedreigd. De branden in de Drentsche venen nemen steeds grooter omvang aan. De voornaamste punten zijn Valtermond en de omgeving van Klazinaveen. Te Valtermond Iiepen gister- mid-dag verschillende woningen onmiddellijk gevaar. Heth uisraad uit deze woningen is deels in den grond begraven anderdeels in het knaal geworpen. De brandweer, die over zeer weinig materiaal beschikt zij heeft hier alleen een stoomspuit uit Musselkanaal trachtte het nieuw gebouwde cafe Klein te behouden. Men kan echter uitbreiding van den brand niet voorkomen. De commissaris klar-en. I-ntusschen betreurd-e ik het geval, daar bet mij noodzaakte t-e blijven en nog twee dagen van zijn gastvrijheid gebruik t-e maken. Daarop gaf hij echter het antwoord, dat ik wel verwaeht had; hij eindigde met de opmerk-ing, dat de Chevalier de St. Eustache voorloopig voldaan sch-een te zijn nu hij deze on-eenigheid veroorzaa-kt had tusschen Mar sac en mij. Uit alles wat Anatol-e mij vert-eld1 had be- -greep ik al, dat Marsac weinig had losge- laten. Maar het gespre-k tusschen Roxalanne en zijn zuster vervulde mij met bitteren angst. Vrouwen zijn niet gewoon in zulke omstan- digheden zoo weinig los te laten als mannen en al had mademoiselle de Marsac niet in ronde woorden gez-egd dat ik haar ontrouwe verloofd-e was, toch had ze laten doorseh-e- m-eren van hun stemming en ik was heel bang dat Roxalanne vermoedd-e, dat ik haar den vorigen avond had voorgelog-en. Ik was dus lang niet op mijn gemak toen ik haar ging opzoeken en vond haar in den ouden rozentuin achter het kasteel. Zij merkte eerst niet dat ik naderbij kwam, i'k had dus den tijd^ haar eenige oogenblikken aan te zien en den'droev-en t-r-ek op haar ge'- laat op te merken en d-e lusteloosheid van haar b-ew-egingen. Dat was mijn werk het mijne en dat van de Ghatellerault en die an dere vroolijke heeren. die bijna een maand1 geleden bij mij aan tafel hadden g-ezeten. Ik bewoog mij en bet zand knarste onder mijn voeten; zij schrikte toen zij mij zag aankomen. Het bloed vloog haar naar het gezicht en v-erdw-een onmiddelijk weer, waar- der koningen in Drente, mr. J. T. Linthorsf Homan. heeft gistermiddag het terrein be- zocht. Te Emmererfscheidenveen heeft men thans het direct gevaar voor woningen be- zworen. Nieuwe groote branden zijn uitgebroken te Klazinaveen Noord, vooral op de terreinen der N.V. Scholten's Veenbedrijf. Sedert gis termorgen zijn hier honderden turfhutten in vlammen opgegaan. Ook hier !>ipen wonin gen gevaar. Reeds zijn bij verschillende hui zen de houten bijgebouwtjes verbrand. Be- strijding van den brand is hier zoo goed als onmogeiijk. Men heeft de beschikking over de particuliere spuiten der veenondernemingen De brandweer van ommen werkt thans in drieploegenstelsel. Uren in de omgeving wordt de atmosfeer bedorven door een ver- stikkenden rook. In het -dorp Ernman zelf, een door zij nog bleeker was dan te voren. Zij maakte aanstalt-en om h-een t-e gaan, maar zij sch-een zich zelve te willen b-eheerschen en bleef onbewegelijk staan, uitwendig kalm; zoo wachtte zij mij af. Maar zij sloeg d-e oogen niet op mij, haar bo-ezem hijgde en v-erloochende het masker van onverschilligh-eid dat zij plotseling had opgezet. Toen ik na-d-erbij trad was zij toch de eerste die sprak. de on-bedui-dendhe-id van hetgeen ze zei gaf mij een rilling en met al mijn kennis van de mani-er van een vrouw deed zij mij een oogenblik twijfelen of haar kalmt-e niet echt was. „U was vanmorgen een luiaard mijnheer de Lesperon", en lachende wendde zij zich een weinig af en plukte een roos. „Ja, dat is waar", antwoordde ik dof, „ik heb mij verslapen"- „Heel jammer, want u hebt een bezo-ek van mademoiselle de Marsac gemist. Hebben ze u verteld,, dat zij hier geweest is?" „Ja freule. Stanislas de Marsac heeft een brief voor mij achtergelaten. „Het zal u zeker spijten dat u haar niet gez-ien heeft niet waar?" Ik deed of ik den vragenden toon niet op- ge-m-erkt had. „Het is hun eigen schuld. Zij schijnen mij liever g-emist te hebben." „Maar is dat dan te verwonderen?" riep zij met een woed-e, die zij dad-elijk trachtte te b-edwingen. Met dezelfde onv-erschilligheid van zooeven voegde zij -er bij „U schijnt niet ontsteld te zijn, mijnheer!" (Wordt veryolgd.)' *r iiiA 1928 tffl. oak. FUtm-rmvi^V van het I l engevuige van umiauuig uiauucuviMv; cen V|lCU°:,, u A Oo FV, Marerih I VieHnrven Verzekermg

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 5