DAGBLAD VOOR ALKMAAR EN OMSTREKEN. Euitenland Honoerd dertigste Jaargang (928 Afeonnementsprijs Mj vooruitfoetaling per 3 maanden f2.fr. per post f2.50. JBewijsn, 5 ct. Advertentiepr. 25 ct. p. regelgrootere letters naar plaatsruimte Brieven franco tf.Y. Bock- en Handelsdr. v.h. Herms. Coster Zoon, Yoordam C9, Tel. Administr. No. 3. Redactie No. 33. ZATERDAW 5 N1EI Een Nationaal Huldeblijk voor de Koningin-Moeder. Ho. 10? Dil rt'ffffltnei tfesfaat ait 3 blades. Direct ear: G. H. KRAK. Hoofdredacteur Tj. N. ADEMA. Er zal dezer dagen een fceroep worden ge daan op alle vrouwen van Nederland om een Sidrage te schenken voor een nationaal hul- de blP aan H. M. de Koningin-M-oeder. Een geschenk van de Nederlandsche vrou wen, dat wil zeggen, dat men Hare Majesteit wil liuldigen als vrouw en als moeder nog afeescheiden van de groote diensten, welke J MB land als koningin en als regentes zoo vele jaren heeft bewezen. Ms er in onze vaderiandsche geschiedenis een vorstin genoemd mag worden, die zich, met volkomen terzijdestelling van eigen wen- schen, pliohtsgetrouw aan haar moeilijke taak heeft gegeven, dan is het koningin Emma geweest, die als jong meisje in een haar vreemd land gekomen, haar taak als echtgenoote en moeder en daarnaast als ko ningin en regentes op zoo uitnemende wijze vervuld heeft, dat men slechts met groote dankbaarheid over haar leven en werken kan Sjffeken. Zij heeft den koning in zijn moeilijkste le- wnsaren trouw ter zijde gestaan, zij be- kleedde het regentschap op voorbeeldige wijze, zij was een liefdevolle en verstandige moe der, die haar kind, de toekomstige vorstin, in al wat goed en nobel was is voorgegaan, zij was het ook, die zich bescheiden terug trok, Wen haar taak was geeindigd en die nimmer gepoogd heeft haar mvlo-ed anders aan te wenden dan om zieken en ongelukkigen ver- racbting van hun droevig lot te brengen, Zij is in de vijftig jaren, die zij weldra in ans midden zal zijn, voor ons volk meer dan sen landgenoote geworden, zij is, zoodls de dichter het bezongen heeft, „dfe koningsvrou- we zoo fier en zoo rein, Zij heeft er gevangen ons hart." t Reeds toen zij als regentes is afgetreden heeft het Nederlandsche volk getuigd hoe dankbaar het was voor alles wat Koningin Emma voor haar tweede vaderland gedaan heeft. In 1898 is haar in Den Haag hulde ge- braeht voor de wijze waarop zij gemeend heeft haar plichten als moeder en opvoedster te moeten vervullen, voor haar mild en wijs ''regeeringsbeleid, waarvan ons volk in die ja- rjffl den zegen heeft genoten. "„In de liefde en de dankbaarheid" heeft Hare Majesteit toen gezegd „van het Ne derlandsche volk, waarvan dit geschenk ge- iifigt, vind ik de schoonste voldoening voor wat ik gepoogd heb le doen in het belang van land en volk." Hare Majesteit heeft toen dadelijk ver- Itlaard het haar overhandigde bedrag van 300.000 vcor een liefdadig dcel te zullen besteden, namelijk voor de stichting van het eerste sanatorium voor longliiders in ons land waarvoor zij persoonlijk het landgoed Oranje Nassau Oord heeft afgestaan. Na haar groote en moeilijke taak op zoo uitnemen-de wijze verricht te hebben, heeft Hare Majesteit zich bescheiden op haar eigen landgoed teruggetrokken, maar zij heeft ook sindsdien volop gelegenheid gehac te bewijzen hcezeer haar belangstelling voor- namelijk gewekt wordt wanneer het betreft het leven van armen en ongelukkigen te ver- Mten. Bij groote naticnale gebeurtenissen geeft Hare Majesteit van haar belangstelling blijk zij geniet gaarne van mooie muziek en gcec tooneelspel, zij hielp arme maar begaafde jongeren om hun talenten te kunnen ont plooien, zij gevcelde zich de natuurlijke be schermster van huHpbehoevende vrouwen en kinderen, zij maakte het arme longlijders tno gelijk verpleging en herstel te zoeken, zij is nog altijd de trouwe bezoekster van allerlei ziekenhuizen en instellingen van weldadig jieid, waar zij van haar groote belangstel ling in het lot van ongelukkigen niet alleen in woorden, maar ook ruimschoots in daden blijk geeft. en andere vergaderingen van die dagen is haar persoon nooit op eenige wijze, bedekt of openlijk, aangevallen." „Hoe" zegt hij verder in zijn overzicht „deze hooge en edele vrouwe tegelijkertijd is biijven zorgen voor de voltooii'ng der op- voeding van hare dochter en daarvoor geen moeite ontzag, is algemeen genoeg bekend. Wij Hollandiers critiseeren liever dan dat wij prijzen, maar wij kennen ook een spreuk, die zegt „eere, wien eere toekomt". En wanneer die ergens toepasselijk is, dan is ze het hier; eze vrouw is een bijzondere vrouw, zooals Nederland er zelden een gezien heeft." In het begin van het volgend jaar zal Ko ningin Emma vijftig jaren in ons land zijn geweest, en dat wil men herdenken, door nu reeds aan alle Nederlandsche vrouwen te vragen een offer naar vermogen te brengen om Hare Majesteit weldra opnieuw te kun nen bewijzen, dat de liefde en de waardeering van ons volk voor wat zij voor ons geweest is nog niets aan beteekenis hebben verloren. Er heeft zich een commissie van vrouwen gevormd, wier oogmerk is om van de vrou wen in Nederland een bijdrage te vragen opdat die commissie'in staat zal zijn aan Koningin Emma een blijk van liefde en waar deering, van hcogachting en dankbaarheid aan te bieden. Men heeft Hare Majesteit gevraagd waar- mee men haar persconlijk het meest genoegen zou kunnen doen en zij heeft als een goede huisvrouw op de slechte conditie van de stof- feering harer vertrekken gewezen. Dus zal er voor een vloerkleed en bijpassende gordijnen gezorgd worden en misschien worden er nog wel eenige andere kleinigheden ontdelct, die herstelling of vernieuwing beho-even. Maar wat Hare Majesteit, op aandringen van haar, die haar zoo gaarne persoonilijk een genoegen zouden will en d'oen, voor zich zelf vraagt is van zeer geringe beteekenis tegenover het groote bedrag, dat men voor dit nationaal huldeblijk verwacht te kunnen inzamelen. En dan men behoeft er geen oogenblik aan te twijfelen en Hare Majesteit heeft te dien opzichte reeds haar voornemen te ken nen gegeven zal zij, evenals zij dat reeds in 1898 deed, het bedrag, dat haar overhan- digd zaii worden besteden in dienst der lij- ■dende menschheid. Het zal haar in staat stel- len haar natuurlijke rceping om armen, ver- latenen en hulpbehoevenden te steunen meer dan ooit te kunnen volgen en wat de Neder landsche vrouwen in dankbaarheid voor haar voorbeeld bijeenbrengen, zal straks het lijden van tallooze ongelukkigen verzachten. Er is een regeling getroffen waardoor de actie in elke provincie door de echtgenoote van den gouverneur en in elke gemeente door die van den burgemeester geleid wordt. In elke gemeente wordt een comite ge vormd, dat zich belast met het in ontvangst nemen van vrijwillige giften, die in gesloten bussen gestort kunnen worden, omdat, hoe gaarne men natuurlijk het totaal bedrag zoo groot mogoHjk zal zien, het toeh allereerst om de beteekenis van de gift en in de tweede plaats om het bedrag zelf gaat. Zoo heeft men het alle vrouwen gemakke- lijfc gemaakt een bijdrage, hoe klein ook, voor dit huldeblijk af te staan en tegelijkertijd worden alien, die aan deze actie deelnemen verzocht haar naam op een lijst te plaatsen omdat men voornemens is Hare Majesteit te dcen aanschouwen hoevele duizenden Ne derlandsche vrouwen vrijwillig aan dit hul deblijk wenschten bij te dragen. Het comite, dat zich hier ter stede gevormd heeft en waarvan wij in ons vorig nummer melding maakten is voornemens op 10, 11 en 12 Mei a.s. op een vijftal plaatsen in onze stad gelegenheid te geven een bijdrage voor dit doel af te staan en zal dezer dagen daar- over nog wel nadere bijzonderheden publi- ceeren. Wie er.ook over Koningin Emma geschre' ven heeft, steeds heeft men haar hulde _ge- bracht voor de bescheiden en sympathieke wijze waarop zij het lijden van het ongeluk- kigste deel van ons volk tracht te verzachten Vijftig jaren verblijf in Nederland hebben haar tot een landsvrouwe in de edelste betee^ kenis van het woord gemaakt. In zijn werk „Nederland en de Indien in de laatste kwart eeuw", schrijft Dr. C. te lintum: ,,deze koningsvrouwe is inderdaad een heerlijke verschijning in onze geschiede nis gewordenwe kunnen het gerust zeggen zonder eenige vrees voor tegenspraak. Zij bracht in a® haar eenvoud als prinses uit een klein vorstenhuis, de schoonste eigenschap' pen mee, die een vrouw kan bezitten, in de eerste plaats de groote Liefde, het „ewig' weibliche", en verder een buitengewone takt. een onuitputtelijk geduld, een.ruim verstand en een warme belangstelling voor alles en alien. Door de meesten met weinig verwacbting, ®or velen met wantrouwen ontvangen, ver- overde zij weldra de harten van degenen, die baar ontmoett-en en de faam van haar be fflmneliikheid en lieftalligheid ging aldra door het land. Als Koningin-Regentes is haar fijne takt nog meer uitgekomen, d;ie takt, die wel de al- terncodigste eigenschap der constitutioneele vorsten mag faeeten, en in de vele politieke Dat Hare Majesteit ditmaal uitsluitend door de Nederlandsche vrouwen wordt gehul- digt, is het bewiis. dat men in haar voor alles, de voortreffelijke vrouw en moeder, de verpleegster en troosteres, de beschermvrouwe van alien die liiden wil eeren. Welnu, dat alles staat ver boven partij- en geloofskwesties en wij hopen en verwachten, dat Vrouv/en uit alle bevblkingsgroepen zul len willen medewerken om Haar te huldigen wier gansche leven een lichtend voorbeeld van plichfsbetrachting en zelfopcffering is geweest, die zich Vrouw in de ede'isie beteeke nis van het woord getoond heeft. te dikwijls te beurt valt! Het lijkt wel eenigszins vreemd, dat de Russen koning Aman Oella zoo geest- driftig ontvangen hebben. Toch is dat niet zoo, want ook bij dit bezoek speelt cle Russische politiek een groote rol. Rusland toch zou Aman Oella graag tot bondgenoot willen hebben in den strijd tegen het Europeesche en in het bizon- der tegen het Engelsche imperalisme. Een strijd, die feitelijk niets anders is dan een voortzetting der oude Russische politiek: de concurrence tegen Enge- land in den machtsstrijd in Azie. Maar het koninklijk bezoek aan de Russische hoofdstad geeft den bolsjewi- ki toch wel eenige moeilijkheid en zij beijveren zich dus om hun minder bere- kenende valgelingen te overtuigen, dat men om der wille van de smeer, nu toch wel eenigszins anders moet doen, dan de bolsjewistische theorie het zou willen. Men heeft dan ook alle mogelijke moeite gedaan en met succes! om dit gekroonde hoofd te ontvangen met alle eer en eerbeid, die aan zoo'n man toekomt. Men moest toonen dat, ondanks al hun anti-monarchale en anti-aristo- cratische beginselen zij toch volkomen geschikt zijn voor hofceremonieel en uitnemend weten wat een gekroond machthebber in deze wereld toekomt. Niet ongrappig is het fraaie artikel waarmee de Moskousche „Pawda" naar bourgeois-voorbeeld aan den vooravond van het bezoek den koninklij- ken gast verwelkomde. Het blad schreef dan ook:Wij verwelkomen op het gebied van de Sovjet-Unie den vertegenwoordiger en het hoofd van een staat, waarmee de Sovjetstaat door de banden van enge vriendschap is verbonden. Onze gast is de heerscher van Afghanistan, Aman Oella Khan. Zoowel de sociale als ook de politieke structuur van de Sovjet-Unie onderscheidt zich scherp van de staats- orde van Afghanistan. In Rusland ligt de macht in handen van de arbeiders, die door de boeren worden ondersteund. Afghanistan daarentegen bevindt zich in een ander stadium van historische ont- wikkeling, hetgeen reeds hieruit blijkt, dat in Afghanistan de monarchal e staatsvorm bestaat. Desniettegenstaande echter heeft de wereldgeschiedenis beide staten naast elkaar geplaatst, welke een geheele geschiedenisperiode door schou- der aan schouder hebben gestaan tegen het Europeesche imperialisme. Tot hun toenadering heeft vooral de omstandig- heid bijgedragen, dat voor beide staten dezelfde vijand uit de reeks der Euro peesche roofstaten de voornaamste vij and is gebleken, n.l. het Engelsche im perialisme". En de „Prawda" bepleit dan een nauw samengaan van beide buurlanden tegen de vijandschap van Engeland. Als koning Aman Oella dat artikel leest, zal er onwillekeurig wel een glim lach om zijn gelaat glijden! Hij, die in Engeland zoo hartelijk is ontvangen en daar een indruk heeft gekregen van En- gelands macht en rijkdom en van de hooge waarde van Engelands vriend schap, zal vermoedelijk wel in een eenigszins anderen geest de bolsjewisti sche pogingen beschouwen, dan waarin deze worden gedaan. Het zou dan ook wel eens op een bitte- re ontgoocheling kunnen uitloopen voor de communisten, want het is niet aan te nemen, dat Aman Oella zich zou willen leenen voor de propaganda der commu nisten. En daar zou het toch op uitloopen, als hij een verbond sloot met Rusland, zoo als de Russen dat willen! Neen, Aman Oella heeft al te veel van de Europeesche politiek gezien, om zich daarmee in te laten. Wat ook maar het verstandigste en het veiligste voor hem en zijn land is. IlageliJSf&ffili owepssidht. DE REIS VAN KONING AMAN OELLA. Zijn bezoek aan Rusland; zijn ont vangst bij de communisten. Het schijnt, dat de koning van Afgha nistan, Aman Oella, onvermoeid is. Reeds heeft hij verschillende landen van Europa, zooals Duitschland, Engeland e. a. bezocht en nu zit hij in Rusland bij de communistische regeering. Na zijn rondreis door Europa kon hij den groo- ten Russischen buurman niet voorbij- gaan, zonder de kans te loopen, door Rusland met scheeve oogen te worden I ken; ook wordt een beroep op de mogendhe- aangezien. De Russen stellen er natuur- j den overwogen. De actie richt zich uitslui- CHINA. DE GEBEURTENISSEN IN CHINA. De toestand in Sjantoeng Te Tsinanfoe zijn gisteren na een korte pauze de vijandelijkheden tusschen de Japan- sche en de Zuidelijke troepen wederom her- vat. Van Japansche zijde wordt bekend ge maakt, dat zij 5 officieren en 30 minderen hebben verloren. Aan Chineesche zijde viden 800 dooden e nwerden 1000 gevangenen ge maakt. De Chineezen bestrijden evenwel de juistheid van deze cijfers. De Japansche troepen zijn in drie afdee- lingen gesplitst, die den onderlingen samen- hang hebben verloren. De commandant van de Japansche strdijkrachten te Tsinanfoe heetf een dringende oproep ctn versterkingen gezonden. Wanneer de versterkingen, die thans onderweg zijn, te Tsinanfoe zijn aan- gekomen, zal een geheel Japansche leger- corps te Tsinanfoe aanwezig zijn. In Zuid-Chinesche kringen is de opwinding sterk gestegen. De Nankingregeering wil zoo spbedig mogelijk maatregelen nemen, ten einde tegen de Japanners te kunnen optrek- Japan zendt oorlogsschepen naar verscheidene Chineesche havens. Bij wijze van voorzorgsmaatregel heeft het departement van Marine een aantal oorlogs schepen bevel gegeven zich naar verschei dene havens aan den Jangtse en in Zuid- China te begeven, waar Japanners verblijf houden. Verder is nog aan vier destroyers order gegeven naar Tsingtao te vertrekken. Een officieel protest der nationatisten De antionalistische minister van buiten- landsche zaken heeft bij den Japanschen mi nister van buitenlandsche zaken geprotes- teerd, omdat Japansche soldaten den Chinee- schen commissaris van buitenlandsche zaken te Tsianfoe en diens geheele personeel zou den hebben gedood. GROOTE BRAND BIJ SHANGHAI. Driehonderd dooden Een hevige brand heeft een groot gedeelte van de stad Poeting op den oostelijken oever van de Wangpoe-rivier gelegen, in de asch gelegd. Er kwamen 300 inwoners hierbij om het leven. DUITSCHLAND. In de Donderdag gehouden zitting van het Hamburgsche parlement is besloten een be drag van 13.287.000 mark uit te trekken voor verbeteringen en verbouwingen in het haven- gebied, o.a. het aanleggen van kaden, het plaatsen van stoomkranen enz. HET PROCES TEGEN DEN VOORT- VLUCHTIGEN COMMUNIST, BRAUN. Voor het rijksgerechtshof te Leipzig begon gisteren het proces tegen den voortvluchti- gen communistischen journalist, Otto Braun en zes zijner geestverwanten, waaronder eveneens de voortvluchtige stenotypiste, Olga Benario, die Braun, zooals bekend, uit het gebo-uw van het gerechtshof te Berlijn-Moabit heelt helpen ontkomen. De overige fceklaagden bevinden zich in voorloopige hechtenis en konden dientengevolge heden voor het rijks gerechtshof verschijen. Het proces zal, zooals de president mede- deelde, vermoedelijk tot Memelvaartsdag du- ren. Alleen voor het verhoor van de getuigen en de deskundigen zullen vijf dagen noodig zijn. Alle beklaagden worden beschuldigd van poging tot het plegen van hoogverraad. In de zitting van gister protesteerde een der beklaagden er tegen, dat men de straffen voorlas, waartoe hij voornamelijk wegens het plegen van politieke misdaden is veroor- deeld. Een tweede verzette er zich tegen, dat aan de perstafel een teekenaar zat, "die zijn porfret maakte. Toen beklaagde een betoog tegen de pers wilde houden, kwam de procu- reur-generaal tusschenbeide om hem dit te vtrbieden. De voorzitter deelt echter mede dat hij geen teekenaars aan de perstafel zal dulden. Voorts hebben i nde eerste zitting de verdedigers verzocht om de beklaagden uit de voorloopige hechtenis te ontslaan. De procu- reur-generaal verzette zich hiertegen, waarna het gerechtshof zich terugtrok om te beraad- slagen. Het duurde geruimen tijd voor het hot weer verscheen. Oe voorzitter deelde toen mede, dat van voorloopige invrijheidstelling van d: kklaagden zal worden afgezien, na verhoor van de beklaagden zal de mogelijk- heid echter worden overwogen. ENGELAND SCHEEPSRAMP AAN DE ENGELSCHE KUST. Een marinevaartuig en een koop- vaardijschip in aanvaring; beide schepen waarschijnlijk verloren, Het flottieje-vaartuig Bacchus heeft gister ongeveer 80 mijl uit de Zuidkust van Dorset een Grieksch handelsvaartuig geramd. D botsing was zoo hevig, dat het Grieksche vaai tuig bilinen 3 minuten zonk. De opvaren dene eif in getal, moesten haastig over boord springen; zij zijn echter alien gered en aan boord van de Bacchus gebracht. Deze riep de hulp van sleepbooten is, omdat zij ook ernstig beschadigd is aan den voorsteven. waarop twee sleepbooten ter assistentie ulT Portlanc en Devonporl zijn vertrokken. Een later be richt van een dier booten meldt, dat nu ook de bemanning van de Bacchus met de elf Grieken haar schip verlaten heeft, en het on waarschijnlijk is, dat de Bacchus de haven nog zal bereiken. Ee nlaatste bericht van gisteravond 11 uur Eng. zomertijd meldt, dat de Bacchus heel langzaam opstoomt naar Portland met den achtersteven vooruit en van de kust Sedert Maandag ,aldus het blad, uitten de voornaamste leden der Union den wensch onj verschillende portefeuilles in het nieuwe ka* binet op te eisdien. Onder het betwistbaar voorwendsel, dat zij de ware overwinnaara der verkiezingen zijn, wilden ze niet langet genoegen meer nemen met het ministerie van pensioenen alleen. Om nu elk conflict te vermijden heeft da minister-president de beste oplossing ge- vonden: hij behoudt zijn medewerkers. Toch meent de „Oeuvre" dat het wellicht te bout is om te beweren, dat Poincare niet eeni ge nieuwe medewerkers zou wenschen. Het lui-dige ministerie is daarom een ministerie- van-afwachting. Na de vacanties, in Novem ber a.s., zal Poincare ongetwijfeld het kabinet vormen, hetwelk hij wenscht. POLEN. EEN ZWENDELPROCES. Te Breslau is het proces begonnen tegea vier zwendelaars, die binnen een paar jaar tijds een 700 menschen ruim 100.000 Mark hebben afgezet. De hoofdbeklaagden zijn di koopman Rinnemann en de bouw-technicu# Appelt, de twee anderen waren hun werk- tuigen. Rinnemann en Appelt hadden den „Reichs- baubund" gesticht, die in prachtige tussen landhuisjes te koop aanbood. De ijeruste zoogenaamd op cooperatieven grond- slag en om recht op een landhuisje te krijgen moest men een som geld storten. In het pros- lijk ten zeerste prijs op, dezen vorst in hun midden tp zien, iets wat hun njet al tend tegen de Japanners, niet tegen de bui- tenlanders in het algemeen. af reeds te zien was. Zij zal het dok nu waar schijnlijk wel bereiken. BELGIe. EEN BLIJDE VERWACHTING AAN HET HOF. Volgens een bericht uit Brussel zou in Belgie een blijde gebeurtenis op komst zijn Prinses Astrid verwacht n.l. binnenkort haar tweede kind. FRANKRIJK, HET MINISTERIE-POINCARe. Toch een wijziging in de toekomst Het besluit van Poincare om in verband met het resultaat der jongste verkiezingen zijn ministerie, behalve de portefeuille van arbeid, niet te wijzigen, heeft volgens de „Oeuvre" eenige verwondering gewekt. He radicale blad meent, dat het besluit voora' door de eischen van Louis Marin's tegenstan ders is gedicteerd. Zooals men weet, is Ma rin, thans minister van pensioenen, de 1 eider van de Union Republicaine, de groep, welkg Poincare het krachtigst heeft gesteund. pectus waren aardige villatjes afgebeeld er ook bouwterreinen, die de bond in eigendom zou hebben. In werkelijkheid bezat deze geea duimbreed grond en heeft maar eens een land1- huisje gebouwd, dat als lokvogel diende. D« gelden die goedgeloovige gegadigden stort- ten, verdwenen in de zakken van Rinnemann en Appelt, die beiden recidivist zijn. Appelt is vroeger gemeenteraadslid te Fritzlar bij Cassel geweest en beweerde voor de rechtbank zeer bevriend te zijn met dett Pruisischen minister van binnenlandsche za ken Grzesinski. Zijn verdediger verklaarde den minister als getuige te zullen dagvaar- den. Het proces zal wel een paar maanden duren. OOSTENRIJK. NOG EEN VAN BELA KUN's M^-.NNETJES GEARRESTEERD.. De Hongaarsche communist en voormalife volkscommissaris dr. Georg Lukacs, die'met Bela Kun herhaaldelijk vertrouwelijk bespre- kingen heeft gevoerd, is gisteren te Weetten gearresteerd. Alle vragen, welke hem wer-den gesteld b-etreffende zijn samenwerking met Bela Kun, weigerde hij te beantwoorden Lukacs was vroeger bankdireeteur te Boe- dapest; later werd hij Volkscommissaris in de regeering van Bela Kun. Hij is buitengc- woon doorkneed in de theorie van het bols- jewisme. FASCISTISCHE MUNITIE? Zooals we reeds meldden hebben op het station Wels in Opper-Oostenrijk sociaiis- tisch-e stationsbeambten een zending aauge- houden van een groote W-eensche expedi- teursfirma aan een expediteur te Wels, welke zending als jachtgew-eren en jachtmunitie was aangegeven, doch bij onderzoek patro- nen voor militaire geweren bleek te bevatten. De zending is door de provinciale overheid in beslag genomen en er is een onderzoek naar de zaak ingesteld. Volgens de commu nistische Rote Fahne zou men te doen heb ben met munitie, die bestemd was voor fas- cistische ondernemingen. DENEMARKEN. HET NATIONAAL VERMOGEN IN 1927 VERMINDERD. Het totaal vermogen der Deensche belas- tingbetalers met meer dan 6000 kr. vermogen, daalde van 10.072 millioen in 1926 tot 9423 millioen kronen in 1927; het aantal belas- tingbetalers van 276.000" tot 260.000. Het sterkst was de vermogensachteruitgang on der de landbouwers. Denemarken telde op 1 Jan. 1927 441 mil- lionairs, van wie 22 meer dan 5 millioen kro nen vermogen hadden. Van de 6150 vennootschappen in 1921 be- stonden met 2335 millioen kapitaal, zijn er tijdens de crisis (dus in de jaren 19211926) 1927 verdwenen, terwijl er 329 moesten over- gaan tot kapitaalsverlaging. Het kapitaals- verlies van de geliquideerde en de kapitaal- afschrijving dezer 329 andere bedroeg teza- men 800 millioen kronen, 2400 andere ven nootschappen verloren in die periode 1025 irillioen kr. en wonnen 800 millioen, zoodai er een totaal verlies van 225 millioen was. AUSTRALIA AUSTRALIA'S REGEERINGSVLOOT. Een motie tot verkoop van de vlool vcrworpen. Uit Canberra wordt gemeld, dat een door de Arbelderspartij bij het Australische par lement ingediende motie om over te gaan tot het verkopen van de koopvaardijvloot der re geering, met 36 tegen 21 steoimen is verwor- pen. JAPAN. DE MINISTERIEELE CRISIS. Het ontslag van Soezoeki, den minister van binnenlandsche zaken, is aanvaard. De mi nister-president, Tanaka, heeft de portefeuille aanvaard. De oorzaak is, dat men aan den minister verwijt, ongeoorloofde pressie te hebben qjtre oefend bij de verkiezingen ALKMAARSCHE COURANT.

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 1