a m mmm (J mum m Waarsctiuwiiigen van nierzwakie, ptrm fmmv pimalepu^ lint Tfl: Binnenland tahlstien gVovimciaa! nieuws WftT Gibaud ,Wit geeft mat in drie zetten. Probleem 185. (O. Blumenthal.) 8 vM 1 fj mm a b c d e f Wit geeft mat in 2 zetten. Eindspelstudie 222. (F. Plonnigs.) iin H V bade f Wit speelt en wint. Oplossing 1. Pd8 a2 2. Pe6f Kb5 •3. Kd5 c6f 4. Kd6 Ka5 5. Pc7 b5 6. Kc5 en wint. SPAANSCHE PART1J. Wit: Yates. Zwart: Dr. Treybai 1. e2e4, e7—e5 2. Pgl—f3, Pb8—c6 3. Lf 1b5, a7a6 4. Lb5—a4, d7—d6 5. 00, Lc8d7 6. c2c3, Pg8e7. (De keu- ze van deze verdediging is minder gelukkig De zwarte figuren staan elkaar in den weg). 7. d2d4, Pe7g6 8. Pbl—d2, Lf8—e7 9. La4b3, Pc6a5 10. Lb3—c2, c7—c5 11. Tflel, c5Xd4 12. c3Xd4, Pa5—c6 13 Pd2b3, f7f6. (Zwart is in moeilijkheden. Wit is klaarblijkelijk in alle opzichten in het voordeel. 14. Lcle3, Pc6b4 15. Lc2 bl, 0—0 16. a2a3, Pb4—c6 17. Lbl—a2, Kg8—h8 18. Talcl, f6f5 (Zwart heeft geen uniform plan en behelpt zich met tac- tische maatregelen. Maar ook deze vallen niet gelukkig uit. Geen wonder! Want suc- cesvolle tactiek stelt goede strategic voorop). 19. e4Xf5 e5e4 20. f5Xg6 e4Xf3 Stelling na 20. e4Xf3. Zwartf Dr. Treybai. a b c d e f g h Wit: Yates. 21. Pb2d2 Dat is de beslissing. De f-pion valt, want na f3Xg2 gaat de witte dame naar h5. 2 1h7Xg6 22. Pd2Xf3. De rest is techniek. 2 2Ld7g4 23. La2—<15 Le7—f6 24. h2h3 Lg4d7 25. Ddld2 Ld7—e8 26. Pf3g5 Dd8b6 27. Pg5e6 Tf8f7 28. Le3g5 Db6—b5 29. Lg5Xf6 Tf7Xf6 Op g7Xf6 volgt Dh6f enz. 30. Pe6—c7 Zwart geeft op Tel. DOODELIJKE MISHANDELING VAN EEN KIND? Zooals men zich herinneren zal, werd op 19 Maart j.l. voor de ouderlijke woning in het Zeeburgerdorp, dat is de plaats waar de z.g. ontoelaatbare gezinnen wonen, het lijkje aangetroffen van de 4-jarige Jaantje van Dijk. Een agent had het meisje des morgens nog zien spelen en om een uur werd het 1 ijkje gevonden. Aanvankelijk werd aan uit- putting gedacht, doch bij ontkleeding werden italrijke verwondingen op het lichaampje aan getroffen. De in beslagneming had toen plaats, waar- op in het Binnen Gasthuis de gerecntelijke schouwing plaats vond, welke gedaan werd door den patholoog-anatoom dr. Fokke Meur- sing en den arts Chr. v. Gelderen. Beide medici hebben verklaard het lijk in een ontzettenden toestand van verminking te hebben aangetroffen. De romp aan de voor- zijde vertoonde tal van blauwe vlekken, zoo rnede de rechter-onderarm, de rechter-voordij, van de kriie tot het scheenbeen, de linkerarm, de voor- en buitenzijde van het linkerbeen, de beide heupen, het voorhoofd, het gelaat onder het rechteroog en de rechterwang. Ook inwendig werden tal van verwondin gen aangetroffen. De medici zijn de meening toegedaan, dat een zoo ernstig lichamelijk letsel slechts toe- gebracht kan zijn door een overriding over de buikstreek en door medesleuring over een weg. Een andere mogelijkheid is een zeer zware mishandeling waarbij heftig op de buik is getrapt. De politie heeft naar beide mogelijkheden reeds in eerste instance een ooderzoek inge- Doffe pijn in den rug na inspanning, of scherpe steken, als gij u na bukken opricht, is dikwijls het eerste verschijnsel van ern- stige nierzwakte. Spoedig daarna kunnen unnestoornissen, hoofdpijn, een afgemat ge- voel, duizeligheid, zenuwachtigheid, hart- kloppingen, kortademigheid, vermagering of krachteloosheid optreden. De nieren behooren tot de teerste organen van het lichaam, en dergelijke verschijnselen waarschuwen u, dat uw nieren verzwakt of aangedaan zijn. Verwaarloos zulke waar- schuwingen niet! Kom de nieren zonder uit stel te hulp met het middel, dat zij noodig hebben. Begin onmiddellijk met het gebruik van Foster's Rugpijn Nieren Pillen, het spe- cifieke middel voor zwakke nieren en blaas. Dit bevordert de goede werking der nieren, en beschermt u tegen rheumatiek, lendepijn, ischias en urinestoornissen. Mannen en vrouwen uit alle deelen van Holland getuigden hoe terdege Foster's Rugpijn Nieren Pillen werken. Het middel is gegarandeerd zuiver, en het is zoodanig sa- mengesteld, dat de nieren de juiste hulp ont- vangen, waardoor zij weder flink en krachtig werken Daarom behaalden Foster's Pillen ook zulke goede en duurzame resultaten. Verkrijgbaar (in glasverpakking met geel etiket let hier vooral op) bij apotheken en drogisten a 1.75 per flacon. steld. Van overriding is mets gebleken. In- dien op dat uur op klaarlichten dag het kind zou zijn overreden zouden andere bewoners dat zeer zeker gemerkt hebben. Er blijft dus over: zware mishandeling. De moeder en de man, die bij haar in huis woont, ontkennec zulks ten sterkste. De politie heeft verschillende brieven met inlichtingen omtrent het huishouden ontvan- gen en daar haar onderzoek naar ingesteld. Bepaalde feiten zijn daarbij niet met zeker- heid gebleken. Intusschen heeft de politie gis- termorgen termen gevonden over te gaan tot de arrestatie van den man die bij de vrouw in huis woonde en die bekend staat onder den naam van „Oome Frits". Deze man heeft nu aan de politie verklaard, onschuldig aan den dood van het kind te zijn Hij woonde, naar hij zeide, niet bij de moeder van Jaantje in huis, daar hij gehuwd is en elders een woning heeft. De politie zoekt thans in het dorp van de tijdelijke woningeo naar getuigen, die wat meer licht in de zaak kunnen brengen. DE HONGERSTAKING IN DE GEVANGENIS TE SCHEVENINGEN. Omtrent de „hongerstaking", welke onder dienstweigeraars in de strafgevangenis te Scheveningen is uitgebroken, wordt nader ge- meld, dat er in de gevangenis 24 dienstwei geraars zijn opgesloten, alien afkomstig uit Drente. Zij meenden, dat 1 Mei ook in de ge vangenis als een feestdag kon worden be- schouwd en weigerden dien dag het gewone gevangeniswerk te verrichten. De directie der gevangenis kon zich met deze opvatting niet vereenigen en gelastte, dat het werk op de gewone wijze gedaan moest worden. Toen de dienstweigeraars dis ciplinair voor hun houding gestraft werden, gingen zij in hongerstaking. Eergisteren hebben de meesten echter weer gewoon voedsel genuttigd en gewerkt. Giste- ren hebben nog slecht twee gevangenen in hunne houding volhard. DE ZOMERTIJD. Naar men zich zal herinneren heeft het Eerste Kamerlid Polak onlangs aan den mi nister van binnenlandsche zaken eenige vra- gen gesteld betreffende het tijdstip van aan- vang van den zomertijd. Later zijn hierin eenige aanvullende vra- gen gevolgd, die aldus luidden: Erkentelijk voor 's ministers antwoord op de vragen ten opzichte van het tijdstip van aanvang van den zomertijd hier te lande, ver- oorlooft ondergeteekende zich, Zijn Excellen ce de volgende suppletoire vragen te stellen: I. Welke bijzondere eigenschappen, eigen- aardigheden of belangen heeft de Nederland- sche landbouw, die dezen onderscheiden van den landbouw in Belgie, Frankrijk en Enge land, zoodat hier te lande onmogelijk zou zijn, wat ginds mogelijk blijkt te wezen? II. Is het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland inderdaad belangrijk grooter dan dat met Belgie, Frankrijk en Engeland? Wil Zijn Excellentie daaromtrent cijfers geven? III. Is het aantal spoorwegverbindingen van Nederland met Duitschland grooter dan dat van Belgie en van Frankrijk met dat land? IV. Zoo neen, waarom kan dan in Belgie en Frankrijk de zomertijd ongeveer een maand vroeger aanvangen dan hier te lande? V. Waarom kan hier te lande de zomertijd niet aanvangen tegelijk met den aanvang van den zomertijd in Belgie en Frankrijk, zoodat omwerking van de winterdienstrege- ling onnoodig wordt? Thans heeft de minister van binnenland sche zaken en landbouw op deze vragen het volgende geantwoord I. Welke bijzondere eigenschappen, eigen- aardigheden of belangen den Nederland- schen landbouw onderscheiden van dien in andere landen, vermag de ondergeteekende, zender diepgaande studie, niet aan te geven Hij weet alleen, gelijk trouwens uit het inder- tijd door de commissie ad hoc uitgebracht rapport blijkt, dat hier te lande de bezwaren, welke de landbouw van al te vroegtijdige in- voering van den zomertijd placht te onder vinden, hoog worden aangeslagen. II. Het aantal spoorwegverbindingen met Duitschland is inderdaad belangrijk grooter dan dat met Belgie en Frankrijk." Afgezien van minder belangrijke treinen, welke slechts op de grensbaanvakken loopen, bestaan er tusschen Nederland en Duitschland v.v. twee- maal zooveel sneltreinen als tusschen Neder land eenerzijds en Belgie en Frankrijk ander- zijds. De voor het verkeer NederlandEnge land v.v. ingelegde Ceinen kunnen onbespro- ken blijven, omdat deze, behoudens een enkele uitzondering (namelijk den boottrein van Am sterdam naar Hoek van Holland), bij invoe- ring van den zomertijd in Engeland onge- wijzigd blijven. III. Het aantal spoorwegverbindingen van Nederland met Duitschland is, blij'kens mee- deeling van de directie der Nederlandsche Spoorwegen, grooter dan dat van Belgie met E>uitschlancl en kleiner dan dat van Frank rijk met Diiitscfilantf.'"" j IV. In Belgie kan ae zomertijd gemakke- lijker een maand vroeger aanvangen dan hier te lande omdat het aantal spoorwegverbin dingen BelgieDuitschland gering is. Daar Frankrijk zijn dienstregeling ongewijzigd laat, wordt, tot ongerief van het reizend pu- bliek, het oponthoud aan de grens in de rich- ting FrankrijkDuitschland met een uur vergroot. V. De invoering van de nieuwe dienstrege ling is internationaal vastgesteld; een voor- stel tot wijziging in den geest, als in deze vraag bedoeld, zou, naar de meening der directie van de Nederlandsche Spoorwegen, geen kans van slagen hebben. ONBEWAAKTE OVERWEGEN. Gistermorgen te 10 uur is de Fordauto van den handelsreiziger Schauwen uit Tilburg op den onbewaakten overweg onder de gemeen- te Etten en Leur nabij. het Liesbosch door een goederentrein gegrepen en geheel vernield. Persoonlijke ongelukken zijn er niet bij voor- gekomen. DE DUBBELGANGER TE ZOELEN. Een half jaar gevangenisstraf. Op den 19den April werd voor de recht- bank tegen den 21-jarigen A. D. Otten woon- achtig te Leeuwen, Cians gedetineerd, 6 maanden gevangenisstraf geeischt wegens oplichCng tweemaal gepleegd. Men herinnert zich, dat deze persoon zich bij de familie A C. van Zetten te Zoelen had voorgedaan als hun zoor, die tut de gevangenis te Leeuwar- den was ontslagen Dezelfde rol speelde hij te Hilversum bij een broer. Sprekende gelijke nis van verdachte met den jongen van Z. maakte deze oplichting mogelijk. De rechtbank veroordeelde gister verdachte tot 6 maanden gevangenisstraf met aftrek van de vooHoopige hechtenis. DE GAS-CORRUPTIE. Beleediging van den diredeur te Beverwijk. Donderdag zijn voor de rechtbank te Zut- phen de pleidcoien gehouden in de civiele pro cedure tusschen H. J. de Groot, direeteur der gemeentelijke lichtbedrijven te Beverwijk als eischer en A. van der Stel, parCculier, wonen- de te Apeldoorn, als gedaagde. De heer de Groot had zich beleedigd ge- acht door den heer van der Stel, die omstreeks 7 October 1927 aan het bestuur van de ver- eeniging Vaalser Belang een brief had ge schreven, waarin o.m. werd gezggd: Bij dezen dtel ik u mede dat de Groot op groote schaal bij de corruptie in de gasindustrie is betrok- ken. Sinds twee maanden is het bewijs, dat hij zich verrijkt in het bezit der Justitie te Utrecht. Resumeerende herhaai ik, dat D' Groot de gemeente Vaals heeft bestolen en noodig hem uit wegens faster een aanklacht in te dienen bij de Justitie. In den Raad kunt U dezen brief desgewenscht voorlezen en ook overigens hiervan ieder gebruik maken." Bovendien werden in dezen brief over han- delingen van eischer gesproken, welk er op zouden duiden, dat hier inderdaad corruptie was gepleegd. Eischer nu voert aan, dat alle geuite be- schuldigingen en insinuaties onwaar zijn en gelanceerd tegen beter weten van gedaagde in en dus lasterlijk zijn. Voorts, dat t-engevolge van gedaagde's beleedigende schriftuur en handelwijze eveneens eischers naam in Bever wijk in opspraak ;s gd?racht en gelet op den aard der beleedigingen en op den stand en't fortuin der partijen, het bedrag der schade- vergoeding behoort te worden gesteld op 5000. Voor eischer trad op mr. Sanders uit Bever wijk, die niet wenschte in te gaan op de vele bijkomstigheden, die door de tegenpartij wor den aangevoerd en die slechts verwarrend werken. PI. wilde zich slechts bezighouden met deze beide vragen: Werd eischer beleedigd en werd gedaagde gegriefd door het schrijven van eischer aan het gemeentebestuur van Vaals De brief van gedaagde aan de vereeniging „Vaalser Belang" is in een dergelijken vorm gegoten, die zeker beleedigend genoemd mag worden. Eischer is iemand, die steeds nauw- gezet zijn plichten heeft vervuld. Toen De Groot het ambt te Beverwijk aan- vaardde, bevond zich het bedrijf in desolaten toestand. Zelfs waren er verschillende raads- lc-dcn die achterstallige schulden moesten be- ta'en aan het gasbedrijf en De Groot schrok er niet voor terug om eenper deurwaarder in rechfm am te spreken. De Groot heeft zelfs geweigerd1, ofschoon hem dit werd aangebo-den ,in te gaan op aan- biedingen, die hij in strijd achtte met art. 24 der gemeentewet. De vereeniging Vaalser Be lang richtte zich steeds tot eischer, omdat die zich nooit ontzag, met alle gewettigde midde- len zelfs tegen autoriteiten op te treden, wan- neer de goede gang van zaken dreigde te wor den gestoord. Wat de eisch in reconventie be- treft van den heer v. d. Stel, in den bewusten brief van eischer zijn niet de elementen te vin den, die juridisch aanwezig moeten zijn om van beleediging te spreken. De opzet ont- breekt in ieder geval ten eenen male. Mr. Nothorn, de verdediger van gedaagde, begon met er op te wijzen, dat de heer De Groot in Vaals steeds is meegegaan met het „kliekje", dat er alle zaakjes naar eigen be- vinding bekokstoofde. De heer v. d. Stel heeft niet anders gedaan, dan de frauduleuse han- delingen welke te Vaals zijn gepleegd, te ont- maskeren. Door de gemeente Vaals de fraude kenbaar te maken diende v. d. Stel een algemeen be lang. Wat de schade aangaat, gedaagde verkeert in veel moeilijker omstandigheden dan de heer De Groot. Zijn vordering in reconventie is dan ook volkomen gewettigd. Tenslotte bood pi. aan, rechtens alle posita te bewijzen desnoods door middel van getuigen. Uitspraak werd bepaald op 7 juni. 'T PUBLICEEREN VAN PHOTO'S. Zonder toestemming van de betrokkenen. „In Culemborg spant het Ervaringen en onthullingen inzake den veelbesproken Cu- lemborgschen moord!" Dus luidde het opschrift van een gelllu- streerd artikel, hetwelk in „Het Leven" van 14 Januari 1.1. verscheen. O.m. bevate het artikel photo's van Auke Opdam en L. J. van der Linden. Omtrent Auke Opdam werd in het artikel o.a. gezegd, dat hij ,,'n paar dagen na den roofmoord, in een onguren Decembemacht om een uur of vier op handen en voeten kroop om „konij'nen te zoeken" en die ook op zekeren tTjd acliter de woning Van deh rSSfSRHSIf (welke door ophanging een eind aan zijn leven heeft gemaakt) een kistje in de aard'1 begroef". Onder de betreffende photo's stond gedrukt „Onze eerste photo geeft den detective Blit- terswijk (met fiets) in gespreek met Auke Opdam, die's nachts om vier uur bij de moordhoeve „konijnen ging zoeken"; de twee- de toont Auke Opdam later op den dag, toen wij hem toevallig tegenkwamen hij wilde liever niet op de photo! De derde geeft de plaats aan, waar Auke Opdam met de Colle's het geldkistje begroef', enz. Van L. J. van der Linden wordt in het ar tikel geschreven: „het is een zekere van der Linden, die ons overal naliep, een bekend? van de Colle's die door heel Culemborg, naar men weet, als bij de moordzaak betrok- ken worden beschouwd", terwijl onder de photo van Van der Linden was gedrukt: Links de spion Van der Linden, die ons over al volgde." Zoowel Auke Opdam als L. J. van der Linden gevoelden zich door de handelingen van „Het Leven" te hu-nnen aanzien be- zwaard. Zij' dienden een klacht tegen het blad in en dientengevolge heeft de hoofdredacteur, de heer F. X. M. Schiphorst, zich Donderdag voor den plaatsvervangenden kantonrechter mr. J. Oppenoorth te Amsterdam te verant- woorden gehad. De ambtenaar van'het O. M., mr. 'sjacob, vroeg uitstel van de behandeling der zaak. teneinde alsnog de eigenaars en den chef der administratie van „Het Leven" als getuige te hooren. Mr. H. W. J. M. Keuls, de verdediger, oor- deelde uitstel onnoodig. Het verzoek van den ambtenaar werd ech ter door mr. Oppenoorth ingewilligd, zoodat de zaak op een anderen datum zal worden voortgezet. PIANOMUZIEK HINDERLIJK RUMOER? In hooger beroep van een vrijsprekend von- nis van den Haagschen kantonrechter heeft Donderdag terecht gestaan mej. S. G. J., be- sdhuldigd van overtreding van art. 30 van de Alg. politie-verordening, n.l. het maken van hinderlijk rumoer, in casu van hinder- lijke pianomuziek. Het O.M. was van dit vrijsprekend vonnis in appel gegaan. Als getuige-deskundige werd gehoord de heer Van Beynum, leeraar aan het Kon. Con servatorium voor Muziek. Deze verklaard? dat verdachte voor het examen waarvoor zij werkt, zeker vier a vijf uur per dag moet stu- deeren, voorts dat zij een gewone piano en geen vleugel bespeelt, en ten slotte, dat haar aanslag absoluut niet bijzonder hard is. Dat zou veel erger kunnen zijn. Mr. Rijkens, requisitoir nemende, meend-, dat de Kantonrechter zeer terecht verdachte heeft vrijgesproken. Serieus pianospel kan z.i. niet vallen onder het maken van hinder lijk rumoer. Spr. vroeg bevestiging van het. vonnis a quo. Verdachte's raadsman, mr. G. A. van Haeften, sloot zich hierbij aan. PI. merkte nog op, dat hij een eventueele veroordeeling zich persoonlijk zou moeten aantrekken, daar hij voorzitter is van de commissie van toezicht op het Kon. Conservatorium voor Muziek, hetwelk toCh in dat geval een instituut zou zijn tot het bevorderen van hinderlijk rumoer. v Uitspraken 15 dezer. AUTO OVER DEN KOP GESLAGEN. Gistermdddag heeft tusschen Asch en Bu- ren in de Betuwe op den Zandweg een auto- ongeluk plaats gehad, doordat de bestuurder wegens te groote snelheid de bocht niet kon nemen. De auto slipte en vloogmet groote vaart over den kop, zoodat dr inzittenden, twee heeren en vier dames en een klein kind, afkomstig uit Utrecht, onder de auto terecht kwamen. Toegeschoten landbouwers bevrijd- den hen uit hun benar-de positie. De voorste twee heeren werden licht gewond, van de dames werden er twee ernstig gewond ter wijl het kind ongedeerd bleef. Medische hulp was spoedig ter plaatse. De auto werd zwaar gehavend KORTE BER'ICHTEN. De omzet aan de veiling „Ons Belang" te Opperdoes bedroeg in 1927 281.828 tegen 185.950 in 1926. GEVONDEN VOORWERPEN. Aanwezig aan het Bureau van Politie, Langestraat, en aldaar te bevragen op alle werkdagen tusschen 11 en 1 uur, de navoi- gende voorwerpen, als gevonden ged-poneerd op: 1, 2 en 3 Mei 1928: Belastingplaatje, zakschaartje, zak met brood, militaire koppelriem, handschoenen, fietss'ieutel. Aanwezig en te bevragen bij de navol- gene ingczetenen, onderstaande voorwerpen, als gevonden aangegeven op: 1, 2 en 3 Mei 1928: Hondenpenning le kl. 184, H. Dekkinga, Zocherstraat 35, zakmesje, R. Schierbeek, Boomkampstraat 4, kindertaschje, S. van Bronkhorst, Nieuwpoortslaan 90, tompouce, J. Weel, Groot Nieuwland 12, haarstrik, J. Phaff, Robert Owenstraat 9, oud heeren- rijwiel, G. Coevert, Friescheweg 8, gummi- bal, W. Oost, Landstraat 57, zwarte muts, N. van der Peet, Koningsweg 43, huissleutel, J. van Dijk, Schoutenstraat 9, ledige porte- monnaie, wed. M. Schenk, Oostenburgstraat 14, dik touw met haak, J. Wijnstra, Lange straat 83 zilveren ketting, E. Kamp, Verdron- kenodrd 96, horlogeglas in zilver, J. Offen- Ongedierte op het hoofd van het kind is steeds een teeken van onzindelijkheid moeder. Het is zeer onaangenaam voor hit kind en kan zijn gezondheid benadeelen, daar het krabben tot uitslag op het hoojd en ontstoken klieren leidt. Wanneer een kind in een schoolklas ongedierte heeft, gaat dit zeer gemakkelijk op andere kinderen over. Lit daarom altijd op en laat U omtrent de be handeling voorlichten. GEZONDHEIDSRAAD. berg, Lindenlaan 14, band van een regenjaa, N. Peperkamp, Wognumschebuurt 6, para- pluie, F. Zaadnoordijk, Houttil 12. Wanneer men weder in het bezit is van het verloren voorwerp, wordt men verzocht hiervan kennis te geven aan het Bureau van Politie. ondersteund door inwnjven met sfillen rheumaHscht pijnenen jichf. PADVINDSTERSNIEUWS. Woensdag 9 Mei: Ronde-avond. Zaterdag 12 Mei: Op de fiets naar Heiloo Om half 3 bij de Kweekschool. SCHAGEN. Vanwege den Hemelvaartsdag op Donder dag 18 Mei zal.de Schager markt gehouden worden op Woensdag 17 Mei. HEILOO. De Coop. Boerenleenbank hield Donder- dagavond haar jaarvergadering in het cafe van den heer Helder. Wegens ontstentenis van den voorzitter opende de vice-voorzitter, de heer P. Pil- kes Jr,. de vergadering. Hij betreurde het, dat de voorzitter, de heer M. Mulder, die tot de oprichters behoorde en die de bank eea warm hart toedraagt, nog steeds door era- stige ziekte verhinderd was. Na lezing der notulen kwam in behande ling de rekening. De heer Schrooder had geen opmerking, doch wilde, gezien de be langrijke winst, aan het bestuur een voorstel doen om het salaris van den kassier te ver- hoogen. De voorzitter deelde mede, dat men bij punt „mededeelingen" een verhooging van 290 zal aantreffen. Spr. stele voor om dit nu dadelijk te doen. De vergadering toonde haar instemming. De heer J. Akkerman wist uit ervaring, hoeveel werk er aan den arbeid van den kas sier was verbonden. Gezien het belangrijke winstcijfer stelde spr. voor( gesteund door anderen), om aan den kassier over 1927 eea gratificatie te vgrleentn. De heeren Kamer en Eilerts de Haan be- toogden, dat zij overtuigd waren van het vele en gewichtige werk, doch volgens hun was er geen noemenswaardige winst ge maakt. De voorzitter betoogde, dat een gratifica tie salaris is, en het bestuur stelde voor on het geheele bedrag der winst in de reserve te storten. De heer J. Akkerman: Indien het bestuur een uiting van meerdere leden wil saboteereu, dan moet zij zoo doen. Spr. betoogde, dat de vergadering bepaalt wat aan de reserve be- steed zal worden. Geen enkel artikel zegt dat de algemeene vergadering het recht mist om een deel der reserve als gratificatie te be- stemmen. Intusschen kwam een voorstel om 200 gratificatie te geven, doch het bestuur stelde voor om de geheele winst in het reservefonds te storten. Over dit voorstel staakten de stemmea, derhalve was het bestuursvoorstel verwor- pen. Een voorstel Schrooder e. a. om 200 van het winstsaldo van 1927 af te z-onderen werd met 21 tegen 15 stemmen aangenotnen. Uit de rekening bleken de belangrijke transacties die de bank heeft verricht. De winst over 1926 was 908.75, thans een be drag van 1253.71. De totale ontvangstel en uitgaven waren 261.405.29. De balani gaf aan in vorderingen uitstaandc voorschot- ten f 16480.90, in loopende rekening een be drag van 67624.37, aandeelen Centrale Bank 108838.44. Schulden: Spaarbank 120803.24 X, in loopende rekenin bij de leden 3148.19, reservefonds 1968.8214; de totale vorderingen en schulden bedroegeu 127173.97. De rekening en de balans werden goedge- keurd. Een bedrag van 1053.71 aan winst, werd in het reservefonds gestort. Uit het verslag van den kassier, den h«f Vrijburg, stippen we aan, dat 202 spaarbank- boekjes in omloop zijn. Het ledental is 105, credieten zijn aangevraagd en toegewezen (behalve een tweetal). Het aantal afgealotefl posten bedraagt 1057. Dank werd gebracht aan den heer Mulder, die gedurende zijn ziekte meer van zich vergde dan goed voor hem was, doch plicht boven alles stelde. Bestuursverkiezing, aftredend de heeren P. van't Veer (niet herkiesbaar), P. Pilkes Jr. en K. Muijs. Gekozen in de vacature van't Veer de heer J. Strooker en herkozen de heeren P. ra kes Jr. en K. Muijs. Hierna vroeg het bestuur machtiging I#' het aanschaffen van een brandkast, daar men steeds de kas van den kassier gebruikte. De heer Vrijburg bracht dank aan het m- stuur, dat zijn werk waardeerde, te meer m

Alkmaarsche Courant | 1928 | | pagina 6